aoblafl STATUS QUO VOOR NIEUW-GUIHEA DUURT HOG EEH JAAR Einde der R. T. C. Miodrag geadopteerd door iuchtvaartpersoneel van U.S.A. Ronde Tafel Conferentie inderdaad ten einde Burgerlijke overheidsdienaren door Indonesië overgenomen De eind-formulering PRIJSVERHOGING VERHINDERD Almoezenier Stam patrouilleert met 'n pen Nog deze week: VLEES, KAAS, TEXTIEL EN RIJST VAN DE BON „Gezegend en heilig moment Voorbereidende klas aan ambachtsscholen Mislukte Tarzan Hoger subsidies voor belangrijke artikelen De laatste mogelijk heid MEI; V Op 9 November komt 3-1 R.I. thuis J Beknotting bevoegd heid Hogerhuis Boliviaans gevechts toestel ramt Ameri kaans vliegtuig De ,Jwoggeboren" A.O.A.-baby Olie en benzine hoger in prijs Wie weet er de beste „vloek???" Weinig wind Trekbommen dagelijkse kost voor 200 Brabanders en 50 Zeeuwen ZESDE JAARGANG No- 1525 Uitgave: N.V. Uitgever» My. Neerlanöa. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr' A. J. J. M. Mes. Mr.HBL. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDADG 2 NOVEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 4j. ItUfoon „3i7) DE RONDE TAFEL CONFERENTIE is tot een einde geko men- Vanmiddag heeft de slotzitting plaats. Om twee uur worden de overeenkomsten voor publicatie vrijgegeven. In de laatste dagen is nog een verwoed „gevecht" geleverd om Nieuw Guinea. Oost-Indonesië, gesteund door de Republiek en andere deelstaten, stond er op, dat het Westelijk gedeelte van dit toe- komstrijke eiland onmiddellijk bij zijn gebied zou worden ge voegd. Nederland bleef hardnekkig vasthouden aan de stelling, dat het onder zijn souvereiniteit moest blijven. De Unci heeft tenslotte een bemiddelingsvoorstel ontworpen, dat door beide partijen in arren moede is aanvaard na een debat, dat tot Dinsdagmorgen half vijf duurde. TTE oplossing komt hierop neer, dat Nederland nog een jaar lang de baas blijft. Middelerwijl zal men na gaan, of het na verloop van die ter mijn raadzaam is een verandering in die status aan te brengen. Bij de laatste besprekingen is in de formulering van het Unci-voorstel een verandering aangebracht. Vervallen is de passage, waarin de Nederlandse souvereiniteit gedurende het eerstvolgende jaar uitdrukkelijk werd gestipuleerd. Thans is slechts gezegd, dat de sta tus quo voor Nieuw-Guinea ongewij zigd blijft. De delegaties zijn over eengekomen, dat bq briefwisseling tus sen de delegaties de afgesproken in terpretatie hiervan zal worden beves tigd. AMBTENAREN IN INDIE IN DEN HAAG neemt men algemeen aan, dat nog deze week vlees, textiel, rijst en kaas van de bon zullen gaan. Alleen koffie en kolen zullen nog gedistribueerd blijven. DE TERMIJN voor de invordering van premiën ingevolge de Ongeval lenwet. de Land- en Tuinbouwonge- vellenwet, de Ziektewet en de Kin derbijslagwet zal, als het wetsonwerp ter zake wet wordt, worden verlengd van 5 tot 10 jaar, DE SARAGAT-SOCIALISTEN heb ben zich uit de coalitie-regering van de Italiaanse premier De Gasperi te ruggetrokken. De premier heeft Sa. ragat en zijn collega's verzocht hun functies te blijven waarnemen tot het Partij-congres een beslissing heeft genomen. STETTINIUS, de voormalige Minister van Buitenlandse Zaken van de U.S is Maandag overleden, BRUINKOOLBRIKETTEN zullen in prijs f 5,— per ton of f 0.50 per een- neid duurder worden. ZES TERRORISTEN en een politie man^ werden bij een gewapend tref fen in Barcelona gedood. DE PRIMEUR van snel ronddraaiende IfiTrt6?. V00I de straatverlichting heeft Rome. De proeven, dezer dagen genomen, geven een stroombesparing aan tot negentig procent. £rLWCTS0NTWERp °P "et kleu- ontwerl^ 1S g/reed Sekomen. Het kir1S 3^n .^aarvoor in aanmer- aezondeï. a ,'Pstanlies advies ters kan t3? !eerpllchl voor kleu- gedacht °Senibük niet worden da® n B™SV?OUW uit de Jor. Zaterda^L erdam vergistte zich plaats vaTrgen T -£af een klant in plaats van een briefje van twintie KlinetnennK Van 1000 SuIden tem! Klant en briefje zijn spoorloos. 5E SECMTAMS van de voorm Haagse burgemeester, drs W Bos L!fraek-rde bewaring gesteld we. Safpld nzensm,0kkel- is in vrijheid hfta a' i! 2 zal binnenkort in behandeling voor de rechtbank komen KERST- EN NIEUWJAARS-gesprek- knnn iruba' Cura7ao en Suriname nnfpn na ?e nlet meer dan 3 mi- en,.d™n) van 19 Dec. a.s. tot 8 Jan. 1950 tegen verlaagd tarief wor. den gevoerd. jf aan.gewezen op de rant soenbon „BD een rantsoen" welke aa,n repatriërende militairen wordt uitgereikt. •H™- KOLDERT. voormalig directeur van de Telegraaf is tot 12 jaar veroordeeld. DE „VOLENDAM" is met 2,200 repa triërende militairen van de 7 Decern, ber-divisie Zondag uit Batavia ver- trokken. AOK terzake van de positie der bur- gerlijke overheidsdienaren is nu een regeling in kannen en kruiken. Alle burgerlijke overheidsdienaren in Indonesië, onverschillig of zü in vaste of tijdelijke dienst, dan wel in kort dienstverband werkzaam zijn, zui len bij de overdracht van de souverei niteit door de regering van de R.I.S. worden overgenomen. Gedurende een overgangsperiode van twee jaren mag er geen verandering ten ongunste worden gebracht in hun rechtspositie, voorzover en zo lang zij de Nederlandse nationaliteit bezit ten. Wel heeft de R.I.S. het recht hen gedurende die overgangsperiode te herschikken of te selecteren. Ontslag op vei zoek zal steeds worden verleend Bij ontslag op verzoek na de over gangstijd, als gevolg van wijzigingen in de dienstvoorwaarden van zodanige aard, dat voortzetting van de diensten van de betrokkenen naar de mening van de regering der R.I.S. redelijker wijze niet kan worden verlangd, zal een op het tijdstip van het ontslag geldende afvloeiingsregeling worden toegepast. Bij eervol ontslag niet op verzoek (zowel tijdens ais na de overgangs periode) om redenen van dienstbelang buiten schuld of toedoen van de be trokkene, zal deze afvloeiingsregeling eveneens gelden. Voor de overheidsdienaren in vaste dienst is voorzien in hun op wacht geldstelling voor een periode van ten hocgste vijf jaar of zoveel korter als nodig is om hen in staat te stellen een normaal pensioen te krijgen. Al deze regelingen gelden echter niet voor burgerlijke overheidsdiena ren die in dienst zijn van de Neder landse Marine of van het KNIL, noch voor geestelijken die in hun gods dienstige waardigheid door de rege ring van de R.I.S. als overheidsdie naren worden betaald. Ter gelegenheid van het einde van de R.T.C. wordt door de ambassadeur van India, dr Mohan Sinha Metha, M. A., op Vrijdag 4 November in kasteel Oud-Wassenaar een diner aangeboden Aan dit diner zullen aanzitten dr W. Drees, mr H. J van Maarseveen, Hamid II, sultan van Pontianak en drs Moh Hatta, dr J. H. van Royen en vele anderen. Tijdens dit diner zal de ambassa deur van India een rede houden. 2.e aanvulling RTC ZWAGER VAN SUKAR NO IN ARREST „WIJ, volk van Indonesië, sinds tientallen jaren hecht ver enigd in de strijd om de onafhanke lijkheid, in blijvende vastberaden heid voornemens het recht te la ten gelden om als vrije souvereine natie te bestaan, thans door Gods zegen en door Zijn genade tot dit gezegend en heilig moment in onze geschiedenis gekomen, regelen mits deze onze onafhankelijkheid in een handvest van onze staat van repu blikeins-federatieve structuur, hetwelk tot grondslag heeft de er kenning van de almachtige God heid, van humaniteit, nationaal be sef, democratie en sociale recht vaardigheid, teneinde in de maat schappij en in de volkomen souve reine rechtstaat Vrij-Indonesië het geluk te verwezenlijken van wel vaart, vrede en vrijheid". Aldus luidt de preambule van de jl. Zaterdag door de beide delega ties van BFO en Republiek gepa rafeerde voorlopige constitutie, waarvan we de voornaamste bepa lingen reeds hebben weergegeven. ttET wekelijks nieuwspamflet van het republikeinse voorlichtingsbu reau te New York berichtte de aan houding van „familie van Sukarno" in Blitar op 23 October. Toegevoegd wordt, dat „de arrestatie geleid werd op zeer ruwe wijze". „Algemeen is men van mening, dat de Nederlanders ar restaties van Indonesische zijde wem sen uit te lokken", zo wordt gezegd. Naar aanleiding van dit bericht zei dr Koets, dat bericht ontvangen was, dat de zwager van Sukarno gearres teerd werd wegens poging tot aanzetten van staking. Voor zover hem bekend was, werd de betrokkene nog niet vrij gelaten. jt/TlNISTER Rutten heeft zich uitge- sproken voor de invoering van 'n voorbereidende klasse aan de am bachtsschool ,om de aansluiting van die school aan de lagere school te ver beteren. De minister acht deze oplos sing het meest in het belang van de leerlingen en van de industrialisatie. In die voorbereidende klas zullen de leerlingen algemeen vormend onder wijs ontvangen, dat bij hun leeftijd past en waarin o.a. bijzondere aan dacht aan doelmatige handenarbeid wordt geschonken. TN de gevangenis van een mijnwer kersstadje bij Bergen in België, zit een 21-jarige mijnwerker, die als „Tar zan" weinig succes had. Slechts ge kleed in een lendedoek en zwaaiend met een dolk verscheen hij op een dansfeestje om het meisje, dat hem een blauwtje had laten lopen te ont voeren. Het zou hem gelukt zijn, als de politie niet had ingegrepen. TAE SUBSIDIES op levensmiddelen zullen voorlopig niet verminderd worden. Integendeel, ze worden tijde lijk verhoogd, om de na de devalua tie verhoogde prijzen van een aantal essentiële artikelen ongewijzigd te kun nen laten. Met name geldt dit voor brood, melk, margarine, varkensvlees, kolen en veevoeder. Over het komert- de halfjaar is hiermee een bedrag ge moeid van 150 miilioen. De bedoeling is niet terug te ke ren tot een stelsel van omvangrijke subsidiëring. De regering wil nu al leen maar een plotselinge prijs- en loonsverhoging verhinderen, die ach teraf niet gerechtvaardigd zou blij ken. Voor het overige wil de regering de verdere doorwerking der devalua tie afwachten, om dan na te gaan, wel ke maatregelen eventueel nog nodig zijn. Dit alles wordt medegedeeld in een nota van minister Lieftinck aan de Tweede Kamer. Hij vertelt daarin ook wat reeds bekend was, dat na melijk de huurverhoging en vermin dering van loon- en inkomstenbelasting doorgaan, doch dat de verhoging van personele belasting een half jaar uit gesteld wordt, terwijl de omzetbelas ting voor minder welgestelden min der drukkend wordt gemaakt. Op monetair terrein is het Rijk er enerzijds 673.7 miilioen armer op ge worden wegens internationale ver plichtingen. De herwaarderingswinst op het goud en op vreemde valuta le en '50 in totaal 94 miilioen hoger ge dienst der NVionale Schuld en enkele begrotingshoofdstukken zullen voor '49 en '50 in totaal 94 miilioen hoger ge raamd moeten worden. Andere be grotingshoofdstukken zullen globaal begroot voor de genoemde jaren 58,1 miilioen meer vergen. Het atoom-probleem "TJr Joseph Kaplan, professor in de physica aan de universiteit van Californië is op grond van laborato riumproeven tot de conclusie gekomen, dat een atoomontploffing op zeer gro te hoogte het einde van alle leven op de aardbol zou kunnen betekenen. Volgens de geleerde bevindt zich op ongeveer honderd kilometer boven de aardoppervlakte een laag zuurstofmo leculen, waardoor de dodelijke ultra- violettestralen van het zonlicht wor den omgezet in infrarode strafen, die warmte brengen. Wanneer nu deze laag aldus de professor, plotseling zou ver dwijnen of breken door de ontplof fing van bijvoorbeeld door een raket omhooggestuwde atoombom, zouden de ultraviolette stralen kunnen door breken naar het aardoppervlak en daar alle leven doden. Toen het Zweedse schip „Astrid" bij Zeebrugge op een wrak liep is men onmiddellijk begonnen de lading van boord te halen. Nu dit is gebeurd, zijn de vaartuigen „Meermin" en „Bruinvis" Astrldwaarts gevaren om te trachten het lek te dichten en het schip in veilige haven te brengen. De duikers van de „Meermin" en „Bruinvis" hebben zich onder het wateroppervlak begeven, iets wat jammer ge noeg niet uit de foto kan blijken, om de schade op te nemen en te herstellen. de „Empire Brent", die. onvoor ziene omstandigheden voorbehou den, omstreeks 9 November te Amster dam verwacht wordt, repatrieer R-I- R.I. Op 2 Mei 1946 kwam het dienst plichtig personeel van dit bataljon te Assen onder de wapenen. Op 27 Sep tember van dat jaar vertrok men met de „Ruys" naar Indonesië. Het bataljon laat 22 gesneuvelden of aan ziekte overledenen in Indonesië achter. ttET Britse Lagerhuis heeft Maan- dagavond de weg bereid voor het tot stand brengen van de veelomstre den nationalisatie van de staalindus trie in Groot-Brittannië binnen de nor. male zittingsperiode van het huidige parlement. Het Lagerhuis sprak zich namelijk met 333 tegen 196 stemmen uit voor het verkorten van de periode, gedu rende welke het overwegend conser vatieve Hogerhuis een wet kan te genhouden, van twee tot een jaar. Het Hogerhuis heeft tegen nationa lisatie van de staalindustrie gestemd. TAE Boliviaanse militaire piloot Bri- daux kreeg van de controletoren van het vliegveld bij Washington op dracht in de lucht te blijven cirkelen, omdat er voor hem nog een passagiers toestel moest landen. Dit bevel schijnt Bridaux niet begrepen of niet ver staan te hebben. In ieder geval botste zijn toestel tegen het passagierstoe stel aan met het gevolg, dat dit uit elkaar spatte. Tot nu toe weet men te melden, dat tenminste 25 personen om het leven kwamen en dat 14 lijken uit het passa gierstoestel zijn geborgen. Bridaux kwam met ^in vliegtuig, een ge' vechtstoestel daarin hij een proef vlucht maakte, in de rivier de Poto mac terecht. Nadere gegevens ont breken - nog. TVTiodrag Parker, de baby die onlangs werd geboren in een constellation van de American Overseas Airlines, die op weg was van Amerika naar Europa, zal vandaag, in gezelschap van haar ouders in Duitsland aankomen. De vader van Miodrag is sergeant James van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland. Mevrouw Darinka Par ker is een Joegoslavische, die gedu rende de bezetting van haar land dwangarbeid heeft moeten verrichten in fabrieken in Duitsland. Na de geboorte, die zonder moeilijk heden tot stand kwam boven de Atlan tische Oceaan op twee uur vliegen van Shannon (Ierland), werden moeder en dochter Parker opgenomen in een Iers ziekenhuis, terwijl de vader in de na bijheid zolang op kamers ging wonen, Van zijn commandant had hij meteen extra verlof gekregen. De kleine Miodrag, die gisteren per Stratocrulser naar Frankfort is gevlo gen. is ondertussen door de American Airlines and the American Overseas Airlines „geadopteerd". De maatschap pij zal haar opvoeding bekostigen en alle leden van het personeel in Ame rika en Europa zijn van plan om ge schenken voor de „A.O.A.-baby" te verzamelen. Bij de geboorte in het vliegtuig werd hulp verleend door stewardess Mary Jane Hinckley, die tevens verpleegster is, en een dokter, die als passagier meereisde. „Wij waren wel een beetje zenuw achtig, maar alles verliep vlot" zeide stewardess Hinckley, die voor het eerst en vermoedelijk voor het laatst in haar carrière destijds bij het ver trek uit New York 38 passagiers op de lijst had staan en bij aankomst in Shannon 39. (TIEN GEVOLGE van buitenlandse prijsverhogingen en van devalua tie moeten per 1 November de aard olieproducten in prijs verhoogd wor den: In de Staatscourant zijn o.m. de volgende verbruikersprijzen opgeno men: Autobenzine f 0.29 per liter, lichtpe- troleum f 0.67f 0.69f 0.71 per vier liter (rayon prijzen), tractorpetroleum f 14,75f 15,35 per 100 liter (rayon- prijzen), dunne stook-olie (huisbrand olie II) f 11.05 per 100 liter, gasolie f 12,25 per 100 liter, minerale terpen tijn f 28,60 per 100 liter. Speciale ben zines worden met f 5.50 per 100 liter verhoogd. Weersverwachting, geldig tot van- avond: Aanvankelijk plaatselijk mist. 0verigens droog en in het groot- dl eeavn deoabOe ehtelSESEI deel van het land zonnig weer, maar voornamelijk in het Oosten vüijn dan «verdrijvende wolken- iden. Meest zwakke wind uit een'opende richtingen. Weinig randering in temperatuur. ^andaag: zon onder 17,11 uur. ™aan op 16.09 uur. »ndegren4:.5runur:P (Van een speciale verslaggever) JEDEREEN, die hem in onze gewesten ontmoette zou hem direct terug- kennen. Kapelaan Stam is wel een tikje bruiner geworden (door de zon). Maar de joviale glimlach (hoeveel mensen heeft hij niet leren la chen?) is precies dezelfde gebleven. Dat „zijn" soldaten hem een „reuze peer" noemen kenmerkt zijn populariteit onmiddellijk. Hij is (en dit is juist het mooiste) niet alleen een „reuze peer" in de dagelijkse^ omgang met zijn jonge vrienden, maar meer nog een „reuze peer" als 't gaat om de belangen van zijn jongens. Om het geestelijke en lichamelijke welzijn van zijn troep. Het is misschien een tikje modern uitgedrukt. En in Nederland zal men wellicht eventjes schrikken bij de voorafgaande uitdrukking. Toch is net werk van de moderne priester niet beter weer te geven. h„,e"?°1derJJ priester is deze aalmoezenier Stam. Dat weten ze bijv. hh ie ie indert. Kat weten ze ook in Indië op de buitenposten, de woorden mo<?e™> ,maar hij »raakt" jeugd. Niet alleen door pen die kaDelaanifi-^L ultsesproken. Vooral ook door de scherpe pen uie kapelaan Stam blijkbaar altijd vergezelt. TWE? iaar geleden was hij nog ka- knn m. a\ BJabants Westhoek. Hij kon ei zich verdienstelijk maken in 't parochiewerk. Op 'n middag werd hii bij de Bisschop geroepen. Toen deze horuipmü dat h« als aalmoezenier benoemd zou worden is de jeugdige priester even geschrokken. zou Klundert vaarwel moeten zeggen. Wellicht vermoedde hij die dag nog niet, dat hij eenmaal ook Breda (waar zijn familie woont) zou gaan verlaten voor enkele jaren. In September 1948 kwam hij mlt zijn jongens in Batavia aan. De zwaar ste tijd die de soldaten in Indonesië zouden meemaken lag in het vooruit zicht. Steeds waren er beschietirren Trekbommen waren voor 5-7 R.I. (met 200 Brabanders en een vijftig Zeeu wen) dagelijkse kost. De aalmoezenier trok van post naar post. Hij zwierf met zijn jeep de troep af. Geen plaats je bijna op West-Java of hij kende het. In die tijd had aalmoezenier Stam zelfs geen tijd om een krantje uit te geven! Na de ceaAe-fire werd 5-7 naar O. Java overgeplaatst. Een rustiger pe riode brak aan. Het aantal posten daal de tot tien. De geestelijke verzorging de tot tien. De geestelijke verzorgers kregen beter gelegenheid met de sol daten m contact te komen. Deze gelegenheid heeft de aalmoe zenier met open armen gegrepen. In Bergen op Zoom reeds gaf hij als aal moezenier een eigen krantje uit. In Indonesië heeft hij dit werk kort ge leden hervat. Zes keurige nummers kwamen van de pers. En ze volgen nu met de grootste regelmaat. TA MAAR, zal de lezer opmerken, 't moet voor een aalmoezenier he lemaal niets zijn om een blaadje uit te geven. Het is niet gemakkelijk om het financieel te schipperen. Een blad is duur! En het zou ook niet be langrijk zijn als deze aalmoezenier dit krantje niet schreef. Hij bereikt er mannen mee die anders misschien bui ten zijn bereik zouden komen te lig gen. Vooral niet-katholieke jongens treft hij met zijn artikeltjes die sim pelweg handelen over de grootste pro blemen waarmede de jeugd te kampen heeft. Als aalmoezenier Stam schrijft over het sexuele leven, dan weten zijn sol daten wat hij ermee bedoelt. Dan staat het er ronduit, dat het huwelijk iets móóis is. „Wil je een mooi huwelijk, werk er dan nu aan. Wil je later een kapot huwelijk en meehelpen heel de maatschappij, het gezin kapot te ma ken, hang dan de beest uit!". De lezers van dit artikeltje kunnen misschien niet begrijpen welk een uit werking de pen van de aalmoezenier heeft. Op de buitenposten wordt er eeos nagekaart over het geschrijf van de kapelaan en zó ft eikt hij zijn man nen. Dringt hij door in de moeilijk heden van het soldatenleven, weet hij de jongens te bezielen om te leven voor hun geluk en 't geluk van hun gezin. En niet voor een eigenwijze wereld, die het geluk vertrapt. Daarom juist vinden de 5-7 R.I.-ers hem een „reuze peer". Omdat hij de ze jongens iets meegeeft waar zij ge brek aan hebben. Levensgeluk! Lachend de laatste honderd meter, Na een langdurige patrouilietocht ko men enige soldaten, die in de omge ving van Tandjong zijn gelegerd, weer in hun kampong terug, waar hun een welverdiende rust wacht. DE BESTE VLOEK „TyE stonden eerst met onze- oren te klapperen" vertelt me een soldaat. De aalmoezenier had een ar tikeltje geschreven met als kop: „Wie de inzending van een goede vloek". „Ik schrok even maar ik ben toch maar zo vrij geweest mee te doen met de inzending van een vloek". De aalmoezenier had geschreven dat er werkelijk momenten zijn, dat we een knallende krachtterm nodig heb ben. Bijvoorbeeld bij een aanval als de kogels rond je oren vliegen. Daarom had hij een prijsvraag uit geschreven, die als volgt luidde: „Wie weet de beste krachtterm die geen vloek, bedoeld of niet, en geen oneerbiedig gebruik van Gods Naam is? Oplossingen bij mij (aalmoezenier Stam) inleveren binnen een week na verschijning van dit nummer. Belo ning voor de beste oplossing, nu de Escort duurder is, twee pakjes goede sigaretten". Kijk, dit typeert het werk van de aalmoezenier. Nogmaals, het is een beetje eigen aardig (misschien niet eens), maar het is op de man af. En het gaat tenslotte om de man. VOOR KLUNDERT p"EN uurtje hebben we met aalmoe- zenier Stam zitten te praten. Hij was op doorreis en vertoefde in een soldatencantine te Modjokerto. In dat uurtje is er natuurlijk „Klundert" aan te pas gekomen. Uit Klundert komen nog altijd brie ven en pakketjes. De Brabantse ge meente is hem niet vergeten. De aalmoezenier vergeet Klundert ook niet. Daarom laat hij via dit stuk je hartelijke groeten doen aan alle mensen van de parochie en daarbuiten. Jantje Roeien en Albert Daamen moet ik nog vertellen, dat de kape laan met zijn soldaten een stuk gaat opvoeren. Het toneelstuk: Kerstmis van Broeder Thomas en drie rovers. Dat is in Klundert ook gespeeld, niet? VANMIDDAG heeft de slotzitting der Ronde Tafel Conferentie plaats. Die conferentie is, zoals men verzekert, geslaagd. Er zijn overeenkomsten ontworpen op ver schillende punten, terwijl voor en kele onderwerpen gehoopt wordt, dat voortgezet beraad de oplossing wel zal brengen. Met name geldt i'oor Nieuw Guinea, waaromtrent standpunten nog lijnrecht te genover elkaar staan. In ieder ge val wil men nu de volgende maand de souvereiniteitsoverdracht laten geschieden. Onze troepen zullen bin nen een niet al te lange termijn teruggetrokken worden. Blijvende samenwerking is vastgelegd in een Unie-statuut. Er wordt een streep gezet achter een koloniaal bewind van meer dan driehonderd jaren. We beleven een groot historisch ogenblik. rPoch is er behalve dan mis schien in de officiële redevoe ringen weinig echte geestdrift te bespeuren om hetgeen thans in moeizame arbeid tot stand is ge bracht. De publieke opinie is Indo- nesië-moe geworden. Slechts één gedachte leefde fel: Kwamen onze jongens maar terug Ze hebben daarginds toch geen taak meer En in de politieke regionen kan men ook weinig opgewekte juich tonen horen. Zij, die zich bij uitstek „de progressieven" wanen, de men sen van de P.v.d. A., spreken nu wel hoogdravend, doch ook in het hart van menigeen hunner kan de zorg voor een ongewisse toekomst niet geweken zijn. In de K.V.P. leeft zeker ook bij tallozen twijfel, of de volkeren van Indonesië nu niet te vroeg zijn bedacht met de onvoorwaardelijke vrijheid. Voor al het loerende gevaar van het com munisme, dat met de legerscharen van Mao-Tse-Toeng doorstootte tot aan de randen van het Aziatisch continent, moet ook voor Indonesië als een wezenlijk gevaar beschouwd worden. Onervaren en niet op hech te ideologieën steunende regeerders, gelijk die thans het heft in handen krijgen, zullen komen te staan voor zware dreigingen, ook van de vijfde colonne. Deze bezorgdheid heeft niets te maken met koloniale men taliteit, al zijn er in den lande ze ker opposanten, wier gedachten daarvan niet gezuiverd zijn. Twee andere politieke groepen, die ook een verbindingsman in-het Kabinet hebben, staan wellicht tegenover het resultaat der R.T.C. nog scepti scher. De V.V.D.-ers hielden zo juist een buitengewoon congres. Een mo tie, die het regeringsbeleid recht streeks afkeurde, werd verworpen. Maar wel kreeg goedkeuring een lange en ingewikkelde motie, wel ke de liberalen in de Kamer op 't hart drukt, dat ze geen medewer king zullen verlenen aan de recon structie van het koninkrijk, als daarin geen rekening wordt gehou den met een aantal met name ge noemde punten. O.a. is men er beslist tegen, dat ons bestuur over Nieuw Guinea zou worden prijsgegeven. In welke stemming de vergadering verkeer de, blijkt wel uit de ernstige vraag, door de motie gesteld, of het rege ringsbeleid thans zodanig is, dat de voorwaarden in de verkiezings campagne gesteld, voor medewer king aan de Grondwetswijziging en ondersteuning van het regerings beleid, nog aanwezig zijn. Wat de Christelijk Historischen betreft, weet men, hoe het in die partij gist en woelt. Ook zij hielden een buitengewoon congres. De felle Gerretson-oppositie bleef ver in de minderheid, doch dit betekent vol strekt geen algemene geestdrift om trent de gang van zaken. Het Ka merlid Schmal schaarde zich open lijk aan de zijde der oppositie. Er zullen in de Kamers wat afgevaar digden zijn, die een innerlijke weer stand hebben te overwinnen, om de regering toch nog aan haar twee derde-meerderheid te helpen. Voor de fracties klemt echter sterk de vraag: Is er nog wel een weg terug? Zal een verwerping-nu van de resultaten der R.T.C. niet de grootste verwarring scheppen en ook internationaal geen onaange name deining veroorzaken? Nu niet eerder de kans gegrepen werd, om halt toe te roepen aan een beleid, dat op zulk een resultaat wel moest uitlopen, heeft men dan nog wel het recht de remblok aan te zetten op dit moment, met een ernstige kans op een groot onge luk....? Al zullen deze overwegin gen wellicht doorslaggevend blij ken te zijn, van geestdrift over de gang van zaken geven ze geens zins blijk. J£n in Indonesië? Hatta c.s. wacht ongetwijfeld ook een zware strijd in het voorlopige parlement tegenover de overschuimende vrij heidsdrift en de gommunistisch- geïnfecteerde oppositie. Ook daar zullen spanningen tot uiting komen, welker uitwerking nog niet te ra den valt. Bezorgdheid moet er ook heersen in de harten van hen, die straks tot onafhankelijk regeren geroepen worden, wijl ze zelf ervan over tuigd zullen zijn, dat het hanteren der vrijheid een zeer moeilijke zaak is, waarbij men met fraaie leuzen niets opschiet. De R.T.C. is ten einde. Inder daad. Maar de moeilijkheden en onzekerheden zijn nog niet ten emde. Ze beginnen nu pas voor goed. EEN WETSONTWERP tot wijziging van de Warenwet beoogt de verho ging van het Techt dat door de be drijven jaarlijks wordt betaald.

de Stem | 1949 | | pagina 1