Geen vrij Polen zonder een vrij Tsjecho-Slowakije Onze jongens in Indonesië Achtenveertig doden bij ongeluk van Frans vliegtuig Man schiet eerst zijn vrouw dood en daarna zichzelf bezuiniging Weder extra vlees SLOTZITTING R. T. C, 2 NOV. „ZUIVERINGEN" EN BEVRIJDINGS-HERDENKINGEN Generaal Anders: Poolse en Tsjecho- Slowaakse emigranten moeten samenwerken „Onafhankelijkheid" Een geknecht Dolk riPtS310.-Vleesdistributie 20 heeft M S St brandden Weinig wind 2^SShtins' geldig tot Baby van vijf maanden verbrand Sylvia in vrijheid sÉÉlIk 6 doden door neerstorten van Amerikaans vliegtuig Kindje van 11 maanden lag schreiend in bed Duits protest tegen grenswijzigingen verworpen PER DAG 7 TON VOOR DE T. N. 1. Zij gaven hun leven in Indonesië Nieuw lotingssysteem voor reisdeviezen ER, is, om ons bij wijze van voor beeld tot de Rijkspolitie te be palen, al heel wat afgeknabbeld: van 10.000 naar 9000, naar 7000 en dan straks wellicht naar 6500. Men dient zich toch in alle ernst af te vraeen, of we allang nie aan het minimum toe zijn, of we ons niet in eigen vlees snijden, als het be zuinigingsmes er weer wordt inge zet. Mutatis Mutandis geldt dit na tuurlijk ook voor de gemeentepoli tie. 700.000 gld. per dag VIJFDE JAARGANG No. 1523 ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 Uitgave: N.V Uitgevers Mij Neerlandia Verschijnt elke werkdag Bureau- Breda, Reigerstraat ltj, Tel. Redactie 8181, Admini stratie 8778 Redactieraad A F J Aernoudts C. J. v. Hootegem. A E Langenhorst, Mr. Dr A. J. J M Mes, Mr H B lde Rechter. Hoofd redacteur1 J. J. H A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post f 4 75 per week (uitsluitend btj niet- postbestelling) 0 30 Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vadertand Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 ter m/m) Voor advertenties van plaatselijke iard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse ■ditie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede- lelingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. TelefoonJ02_—^Bjjbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 36; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon CCHRIJNENDE TEGENSTELLING is het wel, dat nu men in West- Brabant en Z.-Vlaanderen de bevrijding herdenkt door de dappere en sympathieke Poolse troepen, er in het vaderland van deze dapperen volgens de laatste berichten grote „zuiveringen" plaats vinden. Gisteren zijn 3 Poolse ministers en een groot aantal ambtenaren van alle rangen ontslagen. Strenge veiligheidsmaatregelen zijn in alle departementen genomen. De slachtoffers der „zuivering" zijn vooral zij, die lange tijd in de Westelijke landen hebben vertoefd en dus „besmet" worden ver ondersteld. Deze maatregelen volgen op het proces-Rajk, waarin beweerd werd, dat over geheel Oost-Europa een spionnagenet ligt, en op de doodstraf, die onlangs is uitgesproken over twee Poolse importeurs, die voor Zweedse export-firma's gehandeld zouden hebben. Zij zouden détails over de productie van 60 Poolse staatsondernemingen naar het buiten land gezonden hebben. ALS ER één land is, waarmee een parallel met Polen kan getrokken worden dan is dat wel Tsjechoslowa- kije, waar thans ook weer grote „zui veringen" plaats grijpen. Onder andere onder het personeel van de „Sokols", de zeer sterk met het volksleven verbonden sportbon den, waarvan de leiders zich „te lauw blijken getoond te hebben met betrekking tot het volksdemocratisch bewind en niet genoeg geestdrift be toond hebben voor de Sovjet-Unie". Dit Tsjecho-Slowakije „vierde" gis teren zijn „onafhankelijkheidsdag", terwijl het zich onder het communis tisch bewind afhankelijker voelt dan ooit. Foto's van Stalin en Minister president Gottwald waren er te kust en te keur te zien, maar geen van de stichter der republiek Thomas Masa- ryk, de vader van de onlangs op zo geheimzinnige wijze om het leven ge komen Tsjechische minister Jan Ma- saryk. VOLKOMEN FATAAL TN DEZE dagen herdenken ver- schillende plaatsen in Z. Vlaanderen, herdenkt ook Breda hoe de Polen hen bevrijdden van de Duitse tyrannie. Dieptragisch is het uit bijstaande bericht weer te vernemen, dat het volk, waar uit deze dappere bevrijders voort kwamen. na de oorlog is overge leverd aan onderdrukking en ter reur. De kortzichtigheid der Wes terse grote mogendheden heeft 'n groot en moedig volk laten bero ven van het onwaardeerbare goed dat zijn zonen elders brachten. Maar onsterfelijk is het lied: Nog is Polen niet verloren! Laten we bidden, dat in een nabije toe komst over dit roemrijke land ook de zon der vrijheid moge stralen. van de volkeren, die in slavernij leven en aan wie het recht op een vrije meningsuiting is ontnomen. Het is hun taak het Westen ervan te overtuigen, dat iedere samen werking met het Sovjet-regime on mogelijk is. De onmenselijke terreur en de volksuitmoording waaronder de waar devolste elementen der Oost-Europe- se landen te lijden hebben, moeten het Westen als een voortdurend schrikwekkend memento voor ogen worden gehouden. De huidige toe stand kan niet oneindig blijven du ren. De idee van een verenigd Euro pa kan niet worden doorgevoerd, zo lang half Europa nog in slavernij verkeert. Het is onze gemeenschap pelijke taak de vrije landen van ons continent bij te brengen, dat zij niet vrij kunnen zijn zonder dat wij het zijn en omgekeerd. In deze zin zou het woord van president Masaryk, dat zo juist is met betrekking tot onze beide landen, de regeling betekenen van alle landen van Europa! Een hertje van acht weken oud kwam met de KLM DC-6 „Prinses Wilhel- mina" uit de oerwouden van Surina me over naar Schiphol. Nadat het rijn „gezondheidsverklaring" bij de douane had ingeleverde ging het op reis naar zijn toekomstig tehuis in een Brabantse dierentuin. HET NIEUWE intercommunale tele foontarief zal 1 November in werking treden. EN KRENTENBROOD ter lengte van 2 meter en een gewicht van 45 pond heeft de burgemeester van Maartens dijk gekregen van zijn brandweerlui ter gelegenheid van de geboorte van zijn vijfde zoon. Het zoontje kon er echter niet van meegenieten. ZONDAGAVOND van 20,12—20.45 zullen in het kader van de Radlo- Jeugdweek voor de KRO-microfoon grote mensen spreken over hun jeugd. Men hoort dan herinnerin gen van Henri de Greeve, dr. A. Plesman. minister F. Teulings, me vrouw SmuldersBeliën en van Anton van Duinkerken. DOOR BRAND is een textielfabriek te Enschede vrijwel geheel vernield. De schade is 300.000 gulden. IN LONDEN zijn er verschillende protesten geuit tegen opvoeringen van het toneelstuk „Tramlijnbegeerte". öorJfl6 e -Van Amsterdamse sla gerspatroons in een telegram aan de minister van Landbouw.' V^serd- en Voedselvoorziening gevraagd VIJF verbouwde Catalina-vliegboten zullen worden toegevoegd aan de vloot van het inter-insulaire bedrijf van de KLM in Indonesië. TOT 30 PROCENT wil de Britse ro- gering de winstbelasting verhogen. Er wordt een felle reactie verwacht. TRUMAN HEEFT de wet betreffende de bespoediging van de uitvoering der plannen van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie getekend. LEVENSLANG is geëist tegen de „Sil- be:tanne-moordenaar" Borgers uit En schedé, die o.m meehielp bij het ver moorden van de burgemeesters van Asten en Som eren. v? PF AFGELOPEN zes dagen zijn ou botsingen met Nederlandse patrouil- ttll ghe:illastrijders van de Darul islam gedood op Java. SiïPmcc^?131 dan 2787 woonhuizen van ^49 in rtm'"nder in de eerste h€lft deriien kraahf a„s gelegd; 339 boer- 258 fabrtekln h haan victorie; booeif amf\Vps2n heeft gist€ren een waar hij allerharteli/kst'Cgrolt' de autoriteiten en de bevolking POSITIES TROEPENSCHEPEN. Vo- lendam 28-10 van Rotterdam naar Ra tavia Waterman 27-10 van Port s^id Sibajak passeerde 27-10 Ouessant. rtP DE „onafhankelijkheidsdag" heeft de Londense inlichtingendienst van „Vrij Tsjecho-Slowakije" een in teressant interview met generaal An ders, chef der Poolse emigratie te Londen gepubliceerd, dat van grote invloed kan zijn op de toekomstige samenwerking tussen de vrije Tsjecho- Slowaken en Polen. Op de vraag aan de generaal, of hij van mening was, dat de uitspraak van Masaryk, „Zonder een vrij Tsjecho- Slowakije is er geen vrij Polen en zonder een vrij Polen is er geen vrij Tsjecho-Slowakije niet mogelijk", nog steeds juist is antwoordde deze: De uitspraak van president Masaryk is absoluut juist. Talrijke prominente Polen hebben gelijke gedachten uit gesproken. Het is duidelijk, dat onder de huidige omstandigheden, nu geheel midden-Europa in Russische slaver nij is, de in dit gebied levende volke ren door een bijzondere belangenge meenschap zijn verbonden en in over eenstemming daarmede moeten han delen. Ik ben er van overtuigd, dat de toekomst in aanzienlijke mate af hangt van het feit, of wij begrip to nen voor de noodzakelijkheid onze krachten in een grotere unie te ver enigen, die in de komende jaren lei den zal tot nieuwe vormen in onze betrekkingen en onze samenwerking". Dan vraagt men hem: Acht U het tot een voordeel, dat gezien de hui dige algemene toestand, dat de Pool se regering na de oorlog nooit naar haar land terugkeerde zoals Benesj, vooropgezet, dat U de tegenwoordige toestand in beide landen hetzelfde vindt? Ik wijs er met nadruk op, ant woordde generaal Anders, dat, zoals ik altijd heb gezegd, al de pogingen om tot samenwerking te komen met het agressieve en totalitaire Sovjet- imperialisme niet alleen tot misluk ken gedoemd zijn. doch erger nog, dat alle pogingen, van het standpunt der verdediging van de christelijke beschaving en ideologie uit gezien vol komen fataal zijn. De wettige Poolse regering heeft de onafhankelijkheid en de eenheid van haar land altijd op de meest ener gieke wijze verdedigt en verdedigt haar nog Zij weigert zich bij opgedron gen faits accomplis neer te leggen. En iedere maand blijkt steeds duidelij ker, dat dit de enig juist beslissing is geweest. Ik voor mij ben van me- ning, dat allen, die naar hun landen zijn teruggekeerd en hoopten, dat er op een of andere wijze een modus Vivendi met de Sovjets zou zijn te vinden, thans toegeven, dat zij on gelijk hebben gehad. SCHRIKWEKKEND MEMENTO TN VERBAND met de verwanhting dat in de komende weken op de door het bedrijfschap voor vee en vlees ingestelde slachtveemarkten zeer veel vee zal worden aangevoerd zal het bedrijschap de overneming van slachtrundeden beperken. In de week van 31 October tot en met 5 November zal het bedrijfschap alleen slachtrunderen in de beste kwali teitsklassen overnemen. Deze beper king is noodzakelijk ondanks het feit, dat ook voor de komende week de gedistribueerde hoeveelheid vlees met 50 pet. zal worden verhoogd. Door aanwij-ing van een nieuwe exrta vleesbon voor houders van A- en B-kaarten (volwassenen en kinde ren van vjjf jaar en ouder). Bon 367 algemeen geeft met ingang van he den recht op het kopen van honderd gram vlees. Breda is heden 5 jaar geleden door de Eerste Poolse Pantserdivisie onder lei ding van Generaal Maczek bevrijd. In het Wilhelminapark wordt te dezer ge legenheid een monument onthuld. Men ziet hier dit grote bronzen werkstuk, dat op een hoog voetstuk de overwin ning van de Poolse adelaar op de Duit se zal uitbeelden. Het monument is vervaardigd door de beeldhouwer B. Ingen-Housz uit Breda. riih(^kke ,t0' matise Wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. hewn!t1ÜP Va" de dag: 'oenemende ,,H maar °P de meeste plaatsen droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. JQAN de vraag: Wat denkt gij, dat de voornaamste taak is van de Poolse en Tsjecho-Slowaakse emi granten? En generaal Anders antwoordt: Politieke emigranten, die in staat zijn de waarheid in vrijheid uit te spreken, moeten het zich tot hun plicht maken zulks te doen. Zij zijn de exponenten van het verlangen JN OMMEREN bij Tiel is een kin derwiegje, waarin een baby van vijf maanden lag, door het omvallen van een spiritusbrander, in brand geraakt. De Baby, die bronchitus had, moest op medisch advies worden ge stoomd. Daartoe was een stoomappa- raat op de kap geplaatst. Op het hulpgeroep van een ouder zusje snelde een arbeider te hulp. die het vuur snel had bedwongen. De zorg van het gezin was toevertrouwd aan een dochtertje van vijftien jaar. De moeder wordt in een ziekenhuis verpleegd en vader verrichtte werk zaamheden in de boomgaard. Het kindje werd met zware brand wonden overdekt naar het zieken huis overgebracht, waar het is over leden. Zij deed echter iets wat zij niet mocht CYLVIA VAN DER MOER het Ne- derlandse meisje, dat onlangs uit Finland is uitgewezen, is weer bij haar moeder thuis. Bij haar aan komst in Nederland is zij door de rijksrecherche aangehouden, omdat zij er van verdacht werd, dat zij van verschillende Nederlanders iij den vreemde onder valse voorwendsels geld had weten los te krijgen. Ge bleken is, dat de ingebrachte be schuldigingen juist waren. Daar het hier echter niet om grote bedragen gaat. is zij in vrijheid gesteld. Het zal afhangen van de betrokken Officier van Justitie of er alsnog een ver volging tegen haar zal worden in gesteld. Souvereiniteitsoverdracht in paleis op de Dam ^yOENSDAGMIDDAG 2 November om 14 uur zal de plenaire slot zitting van de Ronde Tafel Confe rentie worden gehouden. De forme le overdracht van de souvereiniteit zal niet in de Ridderzaal, zoals oor spronkelijk is gemeld, maar in het paleis op de Dam te Amsterdam plaats vinden. De juiste datum is nog niet bepaald, doch men houdt er aan vast, dat de plechtighid vóór 31 December a.s. zal moeten ge schieden. Minister-president Drees heeft ge zegd goede verwachtingen van de Ne- derdands-Indonesische overeenkomst te hebben. Het Nederlandse politieke leven zal dan niet meer vergiftigd worden door de Indonesische kwestie zei hij. En bovendien zal de man kracht in ons land kunnen toenemen door de repatriëring der troepen. Hij sprak over een versnelde repatriëring Hij wees er echter ook op, dat zolang de overeenkomst nog niet is getekend de aflossing van de troepen blijft doorgaan. Moh. Hatta heeft meegedeeld, dat over «eg steeds geen op lossing is bereikt. Hij noemde het éen moeiijk zaak, waarin geen midden weg te vinden is „daar N.-Guinea moeilijk in twee stukken te snijden is". Over de eventuele strubbelingen na de souvereiniteitsoverdracht zei hij niet pessimistisch te zijn. De macht der communistische benden vond hij niet groot, terwijl het gewelddadig optreden van de Darul Islam wel auto matisch zou verminderen na de sou vereiniteitsoverdracht. Uit een communiqué van de R.T.C. lezen wij nog, dat de Nederlandse marine Surabaja. als vlootbasis zal houden. Deze vlootbasis komt echter geheel onder gezag van de R. I. S. jiEê^L. I Wim Versprille Marcel Clays uit IJzen- djjke zijn reeds bijna 3 jaar gezworen kamera den in Soemedang. .en opgewekt drietal uit de buurt van Bergen op Zoom Van links naar rerhts: Jan Roks, Groenewoud te Hal steren, Nico Korten uit Din- teloord en Kitje Jansen, Leeuwstraat C 118, Hal steren. Arthur de Poorter, Sasput O 26, Schoondijke is inge deeld bij de Centrale Diens' te Soemedang, waar blijk- haar verscheidene jongens uit West-Zeeuwsch-Vlaan- deren zitten. Arthur vervuil er zijn dienst al bijna drie jaren met plezier. Sergeant C. C. Hoppenbrouwers, Laarheide B 4 te Zundert is gele gerd op Zuid-Sumatra, waar hij. zoals ons werd ingefluisterd „de knapste militair" is. Op zo'n af stand kunnen we er niet over oor delen. En hier twee gezworen kameraden: Soldaat H. M. Kieboom (rechts), Oude Groemstraat 45, Raamsdonks- veer met zijn vriend uit Tilburg. Bei den dienen ze bij de 42ste Genie Veld PEN CONSTELLATION van de Air France heeft op weg van Parijs naar New-York op korte af stand van het vliegveld Santa Ma ria op de Azoren een noodlanding willen maken. Het vliegtuig is daar bij tegen een bergton gevlogen en vernield. Alle 48 inzittenden (11 le den der bemanning en 37 passa giers) zijn om het leven gekomen. Onder de pasagiers waren 12 Ame rikanen, 2 Canadezen, 10 Fransen, 1 pers, 1 Syriër, 1 Irakees, 1 Mexicaan 1 Lybiër en 1 Israëliër. Het eerste gedeelte van de reis was normaal verlopen en voorbereidingen werden gemaakt om bij helder weer op het vliegveld Santa Maria te lan den. Sedertdien vernam men van het toestel niets meer. Vliegtuigen en TN EEN WONING aan de Wolma- ranstraat te 's-Gravenhage, heeft een 24-jarige man zijn 21-ja- rige echtgenote en zichzelf dood geschoten. Het drama heeft plaats gevonden na een woordenwisseling. Tussen de echtgenoten was er meer onenigheid, daar de man zijn vrouw ervan verdacht omgang te hebben met een andere man. De vrouw had een paar dagen ge leden de woning verlaten. Zij liet haar kindje van 11 maanden thuis achter. De man, die ondersteuning genoot ingevolge de Ongevallenwet, zocht zijn vrouw overal. Maar toen hij haar eindelijk had ontdekt, weiger de zij terug te keren. Wel zei zij, dat zij kleren etc. zou komen halen. En het is bij gelegenheid van dit bezoek dat de man eerst zijn vrouw heeft doodgeschoten en daarna zichzelf. De moeder van de man kwam enige uren na het drama in de wo ning en ontdekte toen het ontzet tende gebeuren. Het dochtertje van 11 maanden lag schreiend in haar bedje. De hevig ontstelde moeder is met het kindje op de arm naar de buren gegaan, waarna vandaar de politie is gewaarschuwd. TAE GEALLIEERDE hoge commissa ris in Duitsland heeft een pro test van de West-Duitse regering te gen correcties van de Nederlands- Duitse grens verworpen. In 'n brief aan kanselier Adenauer zegt de commissie, dat de grondover- dracht aan Nederland is gesnhied om de douane-cor.trole te vergemakkelij ken, dat dit geen annexatie betekende en dat Nederlandse regering als com pensatie vrijwillig had afgezien van andere gebieden. schepen zijn op zoek gegaan en daar bij is het wrak op een bergtop ont dekt. GINETTE NEVEU EN CERDAN. /ANDER de passagiers bevonden zich ook de bekende Franse violiste Ginette Neveu en de Franse boks kampioen Marcel Cerdan en diens manager. Ginette Neveu was 29 jaar. Zij gaf in de oude en in de nieuwe wereld vele concerten en trad verscheiden keren op met de jonge Franse pia niste Nicole Henriot. In Nederland heeft men haar vele malen kunnen horen in concertzalen en voor de ra dio. Zij was op weg naar Amerika voor een tournée door de Ver. Staten. Marcel Cerdan was de afgod van het Franse sportpubliek. Hij was 33 jaar en was op weg naar New-York om daar een gevecht om de wereld titel te leveren tegen la Motta. Hij stond op het punt zich uit de boks- wereld terug te trekken en met zijn vrouw en 3 kinderen rustig in Frank rijk te gaan wonen. 6 VAN DE 7 GEDOOD. JTEN AMERIKAANS amphibie-vlieg- tuig, eigendom van de „Superior Oil Company" is bij het vertrek van het in mist gehulde Londense vlieg veld naar Rome neerges.ort en in brand gevlogen 6 van de 7 inzitten den, vier passagiers en twee leden van de bemanning kwamen om het leven. De bemanning bestond uit Amerikanen. Twee Amerikanen en twee Engelsen vormden de passagiers De tweede gezagvoerder, werd uit het toestel geslingerd en liep slechts en kele verwondingen op. Het toes.el was een twee-motorige „Grumman Mallard". Men neemt aan dat één der moto ren bij de start heeft geweigerd. ¥AE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmac h t: soldt. N. A. de Korte, uit Leidsen- scham (Z.H.); soldt. J. Scholten. uit Didam; soldt. H. Selie, uit Amsterdam (C.) Kon. Ned. In d. Leger: geen verliezen. QM TEGEMOET te komen aan ge uite bezwaren, heeft de Nederland- sche Bank besloten Ir. het vervolg een verandering te brengen in het tot dus verre gevolgde lotingssysteem, waarbij iedereen gelijke kansen had. Thans zullen zij die minder dan het toegestane maximum per persoon aanvragen een grotere uitlotings- kans krijgen. Voor het a.s. seizoen naar Zwitser land is het schema als volgt: Max. toewijzing van Zw. frs. 500 p.p. (10 dagen): Bij aanvragen van Zw. frs 401—5o0 toewijzirgskans 1; bij 301—400 frs kans 1,25; bij 201—300 frs kans 1,67; bij 1200 frs kans 2,50. PROF. FROGER ERE LID VAN „SANCTUS VIRGILIUS" In de ledenvergadering van de Kath. Studentenvereniging van de Technische Hogeschool te Delft „Sanctus Virgilius," is prof dr. J H. Froger tot erelid van deze ver eniging geïnstalleerd. ALS iemand moet bezuinigen, dan gaat hij zijn uitgaven nauwkeu rig na. Hij kan ze in vier catego rieën indelen. In overbodige, in wei-aardige, in nuttige en in nood zakelijke. Hij begint natuurlijk met de overbodige te schrappen. Het zijn vaak uitgaven, die nog in een sleur worden gedaan, zonder dat men er bij stil gestaan heeft, of ze niet al lang uit de tijd zijn. Dan komen we aan de wei-aardige. Er steekt een beetje nut en er steekt een beet je plezier in, doch op de keper be schouwd, kan men ze toch ook, zon der zijn geluk of zijn toekomst te schaden, best achterwege laten. We gaan verder en beschouwen de nut tige uitgaven. Ze houden niet direct verband met de noodzaak van le ven en werken, van kleden en voe den, maar ze kunnen toch nut af werpen voor de toekomst en men moet ze dus zo lang mogelijk hand haven. En aan de noodzakelijke, die strikt nodig zijn om als mens en burger in het leven te blijven, kan men natuurlijk niet raken. TTO kan de tot bezuinigen genoop te enkeling te werk gaan, zo kan het ook de Overheid doen. Men krijgt niet steeds de indruk, dat de Overheid het altijd zo doet. Zij werkt nogal eens gemakkelijk erg globaal: overal zo veel procent af en zie maar, hoe ge het dan rooit. Een heel duidelijk voorbeeld van die globale methode is, dat wat men met de politie voor heeft. Men vraagt niet: Is de sterkte der poli tie, na de aderlatingen, welke die heeft ondergaan, nog wel voor be zuiniging vatbaar? Neen, men zegt: overal moet wat af, dus ook van de politie moet wat af. Degenen, die zo gemakkelijk de globale bezuiniging decreteren, zou den echter toch eens een beetje ver der moeten zien dan het bureau, waarop de grote vellen met becij feringen liggen. Nederland lijkt wel in een rusti ge hoek van Europa te liggen, maar men kan slechts ten dele bevroe den, wat er onder de oppervlakte aan de gang is. Er is nu eenmaal een centrale in de wereld, die stelsel matig vijfde colonnes voor alle lan den opkweekt en verzorgt. Als Mos kou maar even de kans gunstig acht, dan zullen hier ook aanslagen be proefd worden op veiligheid en or de. De nadelige invloeden welke als gevolg van de oorlog nawerken op de materiële, morele en psychologi sche welstand van het volk, zijn we zeker nog niet te boven gekomen, getuige de vele berichten over roof overvallen, aanrandingen, diefstal len en wat dies meer zij. De kans om economische delicten te plegen is heel wat groter dan vroeger! Men denke maar aan de vele voor schriften op dit terrein, welke er thans bestaan. En wat speciaal de Zuidelijke gewesten betreft, biedt de lange en vaak grillige grenslijn allerlei mogelijkheden en verlokkin gen om zich te misdragen. De Mijn streek is er met haar vele buiten landse arbeidskrachten, die niet steeds tot de rustigste elementen behoren. De toenemende drukt -> van het verkeer vergt toenemend toe zicht en dat geldt vooral bij kermis sen, motor- en wielerwedstrijden en in de zomermaanden de toeloop van toeristen in de recreatie-oor den. Tenslotte vergete men ook niet, dat de sterkte van de politiecorp sen op papier niet strookt met de werkelijkheid: er zijn er heel wat opgeroepen in militaire dienst. In dit alles bij elkaar zit toch wel motief genoeg voor het pleidooi: eer ge gaat bezuinigen op de sterkte van het politiecorps, onderzoek goed de vraag, of ge daardoor niet aan het allernoodzakelijkste raakt! Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek kan men enig beeld krijgen van de omvang der taak van de politiemannen. Lan delijk bezien heeft 1 Rijkst man gemiddeld 580 H.A. te bewa ken, 1 gemeente-politieman 40 H.A. Of nog anders bekeken: er is één Rijkspolitieman voor 749 inwoners, 1 gemeentepolitieman voor 420 men sen. Voor Noordbrabant om eens een voorbeeld te nemen liggen de cijfers hoger: 604 H.A. en 812 mensen voor de Rijkspolitieman, 53 H.A. en 499 mensen voor de ge meentepolitieman. (Vervolg op pag. 2) JJET Tweede Kamerlid Weiter heeft aan de minister-president deze vinnige vraag gesteld: Heeft de regering er zich reken schap van gegeven, dat de onlangs verspreide berichten, volgens welke aan troepen van de republiek Diokja een bedrag zou worden uitbetaald van om en nabij zevenhonderdduizend gul den per dag (hoe onze tekenaar dit ziet blijkt elders op deze pagina; re dactie) algemeen in het land ontstel tenis en onbehagen hebben verspreid, omdat men daarin ziet een poging tot afklop van gewelddaden door die troepen tegenover d' onze en tegen over de onder enze bescherming staande bevolking?

de Stem | 1949 | | pagina 1