I r Kamerleden in Zeeland Straatvermeuwing te Hulst De „Slavenjager" Mittelstenscheidt stond terecht Sportnieuws Getuid© RADIO Spre 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 OCTOBER 1949 VRIE GOES Landaanwinning Oosterschelde Bijzondere Strafkamer Middelburg Negen jaar met aftrek geëist WATERPOLO Bedetocht van Coppi Zedenbederf Sp aren. SCHERMEN Van Roessel door Meijer vervangen AGENDA ■r vi ~Dr. Pra 2 ma v de ven zoveel met di ceerd en mi De z ?en, h ■en a1 ot he Het ••oorae In Ap er allt hardei Da a uitged geldbe In - dacht: sluit f de ve peaud Uw M kuit t Wie te zif nocht ken e: stig k De vanze Oui ten, meen veroo sie n dracl proef altijd We zwak word ven pers, regel hok i than, plaaj kans den Neer steec gerli Duiv dere zulle z^g ter of pres knol Finr Ni kuiu fant hom ten In en les au 10, M; na Gs 5.4 h E Ir N di di se m R E MGR. HOPMANS 35 JAAR BISSCHOP Op 1 November a.s hoopt Mgr. P Hopmans, bisschop van Breda, de dag te herdenken, waarop hij 35 jaar geleden tot bisschop werd gewijd. ONTHULLING GEDENK STEEN S. VISSER Het comité, dat destijds werd gevormd om een gedenkteken op te richten voor wijlen de heer S. Visser, in leven directeur van de De Ruijter-Zeevaartschool te Vlis- singen, is met zijn taak gereed ge reed gekomen. De keuze is geval len op een gedenksteen op het graf welke op 29 October a.s. zal worden onthuld. De steen, die werd ontworpen door de heer Koekoek te Heem stede, vertoont een afbeelding van de driemastbark „Slamat", waarop de overledene als stuurman heeft gevaren. BURGEMEESTERS BENOEMINGEN Met ingang van 1 November 1949 is benoemd tot buregmeester der gemeente Renesse mr. G. F. Lun- singh Tonckens, hoofd van het bu reau juridische zaken van het vierde militaire gewest. Bij K.B. is met ingang van 1 November 1949 benoemd tot bur gemeester der gemeente Ratten- dijke de heer A. Schipper, ambte naar ter secre:arie van Zierikzee, tevens secretaris van de gemeente Ouwerkerk (Zeeland.) HET HEENGAAN VAN AGENT HEINTSBERGEN. In verband met het ontslag, dat de heer Heintsbergen tegen 31 Oct. a.s. als agent van politie wordt verleend, schreef de heer Vermaire, waarnemend burgemeester in het laatste bezettings jaar het volgende: „Eind October 1944 zal voor hem en die met hem samen werkten wel heel veel herinneringen wakker roepen. Toen heb ik Heintszbergen leren kennen. Fo to's die in zijn bezit zijn, gemaakt door de heer Visser, tonen aan, dat hij juist in de dagen toen Goes bevrijd werd een man was die wat aandurfde Nooit zal ik de nacht vergeten, voorafgaande aan de bevrijding, toen was Heintz- bergen op zijn plaats eri op zijn post. Niemand zal ooit weten te waarderen wat deze politieman voor Goes bete kend heeft. Zij, die kwamen vluchten naar het politiebureau, zullen weten, wat hij voor hen heeft betekend." Tenslotte herinnert schrijver aan 't bekende feit, dat H. op Zondagmorgen enige uren voor de bevrijding, nog 2 Duitsers gevangen nam en ontwapende. UITVOERING „KUNSTVRIENDEN." Zaterdagavond gaven de „Kunstvrien den" voor een flink bezette zaal in Schuttershof een uitvoering van het blijspel „Je hebt 't of je hebt 't niet!" Het gezelschap slaagde in een goede vertolking. Bijzonder op dreef was de heer van Vredige als Japus Prent, (Advertenties.) maar ook de anders spelers(sters) ga ven behoorlijk partij. Vanwege het noodweer begon de voorstelling vrij laat. Aanrijding. Zaterdagavond stak de bejaarde heer S. uit de 's H. H.-kinde- renstraat de weg op de gelijknamige dijk over en werd toen aangereden door een automobilist uit Wassenaar, die niet berekend was op de manoeuvres van S. Laatstgenoemde kwam te vallen en werd ergens binnengedragen. Daar bleek gelukkig, dat hij slechts weinig letsel had bekomen. BANKBEBOUW VERKOCHT. Naar wij vernamen is het «gebouw van de voormalige Incasso-bank welke naar men weet een fusie heeft aangegaan met de Amsterdamse Bank verkocht aan de heer H. Joosse. van het manufacturenmagazijn de Magneet. Het ligt in de bedoeling van de koper daar een winkelzaak te vestigen. GEZELSCHAP HENRIETTE DAVIDS Zelfs Henriëtte Davids weet geen volle zaal meer te trekken, zoals wij in Schuttershof zagen. Het kleine gezelschap waarin „Heintje" sterk domineerde bracht geen grote kunst. De humor van Stoet haspel was vrij grof en verre van nieuw. Wlily Vervoort deed het beter en de zangeres was ook acceptabel wat stem en voordracht aangaat. De schets voor de pauze was wel het beste num mer van het program; ze was geestig en werd goed gespeeld. Voor de lach-explosies zorgde de leidster zelf. Nieuwvliet Uitbreidingsplan voor Bergen op Zoom D. en W. van Bergen op Zoom stel len de Raad voor een crediet van 3500.— te verlenen voor het bestude ren en het ontwerpen van een voorlo pig plan tot landaanwinning in de Oosterschelde. Tevens doen 15. en W. een voorstel to* het vaststellen van een uitbrei dingsplan in hoofdzaak. Itheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor millioenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wonder middel. Het is alleen maar een na tuurlijk middel, samengesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel no dig heeft om goed te kunnen function- neren. Die natuurlijke middelen man keren veelal aan het gewone dage lijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de da- elilkse dosis Kruschen, elke morgen na het opstaan, brengt gij het even- richt weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkeftde kracht, no dig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veerkrachtig? In- plaats van door te tobben met stram heid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. 745-0 Bazar Het was burgemeester van Everaars. die te Nieuwvliet de bazar opende die voor de muziekvereniging „Tot Nut en Genoegen" georganiseerd is. De bazar die in de garage van de heer Ir Schijve gehouden wordt biedt vele attracties. Het rad van avontuur draaide al gauw lustig in de rondte. Ook de schiettent en de vrolijke beulen .had den veel aftrek. Veel inwoners van Nieuwvliet had den iets gehandwerkt voor deze bazar; de handwerktent zag er keurig uit; hier werden veel waardevolle hand werken te koop aangeboden. We hopen voor „Tot Nut en Genoe gen" dat deze keurig verzorgde bazar volkomen mag slagen. Aan mevr. Schij ve werd een prachtige bloemenmand aangeboden, daar door de fam. Schijve zo spontaan de garage werd aangebo den, waar de bazar zo keurig in werd ondergebracht. Philippine NOG DRONKEN AUTOMOBILISTEN Een dronken automobilist heeft hier weer aardige capriolen gemaakt. Deze is met zijn wagen tegen een richting aanwijzer gereden om even verder een groot stuk haag langs de weg ook nog flink stuk te rijden. Het is te hopen dat men de identiteit van deze onver antwoordelijke rijder heeft ontdekt. Want zulk soort mensen verdient flin ke straffe! Voor circus te slecht weer. Het circus Blumenfeld dat hier voor een 2-daagse vertoning de tenten had opgebouwd, moest onverrichterzake weer afbreken omdat het weer te slecht was. Wel een strop voor deze mensen. Christus-Koning triduum. Door pater Gonzaga wordt als voorberei ding van het Christus-Koningfeest 'n 3-daags triduum gehouden op Don derdag, Vrijdag en Zaterdag zijn de geestelijke oefeningen telkens om 7 uur. Kapellebrug Ernstig ongeval. Zaterdagavond werd op de Rijksweg alhier 'n zekere H. van Kerkhoven door 'n motorrijder aangereden. De toestand van 't slacht offer was van die aard, dat hij naar ziekenhuis te Hulst werd overge bracht. Koewacht midden van de rijweg uitweek, kwam hem een auto, bestuurd door de heer Faas uit Terneuzen, achterop gereden. Hoewel de auto kalm reed, was een aanrijding onvermijdelijk. De wielrij der werd tegen de grond geworpen. Dokter Brouwer, die spoedig ter plaat se was, verleende de eerste hulp. Met een zware hersenschudding en diepe hoofdwonden is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Oostburg overge bracht. Naar wij vernemen is zijn toestand wel ernstig maar niet levens gevaarlijk. De automobilist treft geen schuld Benoemd De Heer D. Misseghers alhier werd met ingar.g van l Novem ber benoemd tot voorzitter van de plaatselijke huisvestingscommissie. Overslag TONEELUITVOERING UITGESTELD Het bestuur van de plaatselijke to neelvereniging heeft besloten geen op voering te geven in de maand Novem ber in verband met verhindering van enige medespelers. Het toneelstuk zal echter worden opgevoerd in de maand December in de zaal bij mej. N. van Hecke. Waarschijnlijk zal dit plaats hebben met de Kerstdagen. Het stuk Ivirre iets bijzonders Ook de haven van Breskens had belangstelling JLIET GEZELSCHAP Kamerleden, dat een bezoek aan Z. Vlaanderen bracht en in Terneuzen de voor- en te genstanders" van de Vrije Veren aan hoorde, bracht zoals we reeds eerder meldden ook een bezoek aan Breskens, Tijdens de overtocht van Vlissingen naar Breskens had een Z. Vlaamse deputatie die o.a. bestond uit de burge meester van Breskens, de leden van Provinciale Staten mevr. v. d. Broeeke de Man L. Cammaert en R. de Eruyne benevens uit vertegenwoordigers van de Visserijverèniging en an Schutte- vaer een bespreking, waarbij de toe stand van de haven van Breskens een onderwerp van bespreking uitmaakte. Ook in Vlissingen werd dit punt be sproken. Burgemeester Ecckhout gaf een uiteenzetting, waarbij hij naar voren bracht, dat de havenkwestie er niet een is van zuiver plaatselijke, maar van gewestelijke aard en dat herstel van het allergrootste belang is voor de economische wederopbouw van geheel W. Z. Vlaanderen. BreSkens, dat in 1944 zwaar geleden had, was verheugd, toen bekend werd, dat de minister besloten had de binnenhaven aan te leggen, een besluit waarvan het gemeentebestuur een officiële medede ling had ontvangen. Toen in Maart 1919 het bericht kwam. dat d„ minis terraad besloten had dit project niet uit te voeren, h«erste grote teleurstel ling en het ter beschikking stellen van een bedrag van 500.000 gld. voor het herstel der haven, voorkomende op de begroting 1950 had geen voldoening gewekt. Zes jaar zal het duren eer dit her stel tot stand komt en de hoop werd uitgesproken, dat de regering het be drag de begroting tot een millioen zal verhogen, waardoor be-vlkt zal kunnen worden, dat de werk- mhe- den in een vlugger tempo zullen kun nen worden uitgevoerd. De Kamerleden hadden grote aan dacht voor deze uiteenzetting en volle dig begrip voor de moeilijkheden. In Breskens bezichtigde men later nog de haven en de vismijn, waarna een tocht door Z. Vlaanderen plaats vond met als eindbestemming Terneuzen. plattelandsgemeente ïjii. Teerdag „Wij willen hoger" Het bestuur van de Supportersclub „Wij willen Hoger" heeft besloten in de maand November een le teerdag te or ganiseren voor de club. De club werd door enige sportliefhebbers opgericht in Maart van dit jaar, tot finantiële steun van jonge Overslagse renner», welke zich tot de wielersport voelden aangetrokken. Thans heeft de vereni ging zich reeds uitgebreid tot een le dental van bijna 80. Gezien de goede vooruitgang en de behoorlijke resulta ten van de Overslagse renners hoopt de vereniging nu bij het sluiten van het baanseizoen een teerdag te houder- Deze zal waarschijnlijk worden gehou den op Zaterdag 5 November waarbij allereerst een algemene vergadering zal worden belegd. Na de vergadering heeft een bezoek plaats bij de caféhoudende leden, waarna in het lokaal een avond maal zal worden gegeven aan alle aan wezige leden. Tenslotte zal onder de leden een prijskaartir.g en een prijs- slagspel plaats hebben waarbij enjge gratis prijzen zullen worden gegeven. IJzendijke AUTO RIJDT WIELRIJDER AAN Zaterdagavond kwam E. Wille per rijwiel in de Landpoortstraat gereden. Juist op het moment, dat hij naar het Winkelwijk plechtig heropend \/oor de bewoners van de Vismarkt, Bierkaaistraat en Dubbele Poort een wijk, welke hoofdzakelijk door de handeldrijvende middenstand wordt bewoond, was het Zaterdag j.l. een enigszins plechtige dag. Na vele voorbereidingen en met me dewerking van het gemeentebestuur, heeft deze wijk door het aanleggen van een goede bestrating een heel an der aanzien gekregen en kan ze thans gerekend worden tot de mooiste win kelstraten van Hulst. In café „de Dubbele Poort" hield de voorzitter van de wijk, de heer D. v. d. Walle een toespraak, waarbij nij tot uiting bracht, dat het een verheu gend verschijnsel was, dat men juist bij deze straatvernieuwing een actie van winkeliers ontplooid had, omdat nu gebleken was, dat men hier een drachtig wil en kan samenwerken. Door omstandigheden kon de brede- rie, die men oorspronkelijk had willen houden niet doorgaan, maar voor de toekomst zullen deze plannen blijven bestaan. De thans gehouden gezamen lijke reclame-actie zal in ieer geval zijn nut voor de wijk afwerpen. Hij bracht dank aan B. en W. dei- gemeente Hulst, welk college getoond heeft begrip te hebben voor de belan gen der bevolking en dat alles doet om Hulst tot ontplooiing te brengen. Ook de werklieden, welke met zo'n ijver gearbeid hadden werd dank ge bracht. Namens het college sprak wethouder P. Warnier, die tot uiting bracht, dat het bestuur der gemeente alles wil doen wat in haar vermogen ligt om het zakenleven in Hulst te bevorderen en de bewoners der wijk alle goeds toewenste. Luidsprekers en vlaggen gaven aan de wijk een feestelijk aanzien en on danks het feit, dat de regen min of meer als spelbreker optrad, mocht men over de belangstelling van de zijde van het publiek niet klagen. RECHTBANK MIDDELBURG UITSPRAKEN 1 jaar gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en bijzondere voor waarden was de straf voor F. R. J.. een 41-jarige kolenhandelaar uit Terneu zen, tegen wie op 7 October j.l. terzake oplichting 1 jaar gevangenisstraf was geëist A. J. C. een 34-jarige grondwerker uit Aardenburg die hoger beroep had aangetekend tegen het vonnis van de Kantonrechter, waarbij hij wegens overtreding der jachtwet werd veroor deeld tot 100,— bs 40 dg. hechtenis, werd heden veroordeeld tot 40,bs. 20 dg. hechtenis, nadat 7 October j.l. de Officier bevestiging van het vonnis waarvan "hppèl had geëist. J. F. J. C., een 28-jarige landbouwer uit Aardenburg, had niet zoveel succes. Nadat de Officier van Justitie beves tiging van het vonnis van de Kanton rechter had geëist wegens overtreding der vuurwapenwet, werd hij thans con form veroordeeld, n.l. 100,—, bs 50 dg hechtenis. •f, VRACHTSCHIP „CARBET" TE VLISSINGEN TE WATER GELATEN. Van de werf der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissin gen is het eerste van de twee voor rekening van de Compagnie Génerale Atlantique" te Parijs in aanbouw zijnde schepen, de „Carbet" met goed gevolg te water gelaten. Het schip is bestemd voor de dienst tussen Frankrijk en de Caraibische Zee. Een unicum bij deze te water Iating is het feit, dat het schip geheel afgebouwd, de helling verlaat. Het mo ment van de te water lating. Op het voorschip van het geheel afgebouw de vaartuig ziet men de gasten. TAE OVERGROTE MILDHEID van ons rechtsklimaat kwam gister weer tot uiting toen de Bijz. Strafka mer te Middelbud'g bijna een hele dag besteedde aan de behandeling der zaak tegen de 48-jarige H. Mittel stenscheidt, eer»s de schrik van Zee land. Even hard en brutaal als in zijn glorie-d'agen, besteeg M„ het podium, zette zich zelfverzekerd neer en nam een air aan alsof hij de leiding had en pres. Nieuwenhuyze de verdach te was. Tien getuigen traden tegen M., in het veld en wat zij vertelden gaf wel een zeer schril beeld van de terreur welke M., ruim twee jaar in ons ge west uitoefende en hoewel verdachte zioh telkens beriep op orders, bleek zeer duidelijk, dat hij herhaaldelijk zijn bevoegdheden te buiten ging en met welbehagen weefsspannigen naar strafkampen dreef. Verpletterend voor M., was de ver klaring van J. Ton,, weleer ambte naar op het Ged. Arbeidsbureau waar M„ de scepter zwaaide. M, was een dienstklopper en hij overheerste de Nederlanders op dat bureau. Ook voor verraderswerk schrok hij niet terug Op een vergadering van NSB-ers vroeg hij hun om lijsten in te zen den met namen van Duits-vijandi- gen, dan zou hij zorgen, dat die naar Duitsland werden gezonden. Getuige had één van die lijsten persoonlijk ge zien. Ze was ondertekend door Korte en bevatte 20 namen. Voor hen moesten de formulieren van dienstver plichting worden gemaakt, nog vóór de keuring had plaats gehad. Dit was tegen de gewoonte. President: Betekende dit voor de keuringsartsen, dat zij die personen moesten goedkeuren. Getuige: Zeer zeker! Voorts zei get. dat M. zich bemoeide met de spit-actie hoewel dit hem niet raakte, hij bedreigde familie van on derduikers met repressailles en wekte een collega van hem te Utrecht op, om de burgemeester van Souburg, de heer Stemerding op te sporen en uit te zenden. Dit was echter niet gelukt. Nog boven Duitslands voordeel had M., oog voor eigen belang. Hij leidde met de S.D, een huiszoeking bij de familie Maljers te Middelburg en stak de daar gevonden f 10.000 aan bank papier in eigen zak. Ook andere getuigen bevestigden, dat M„ desnoods „over lijken ging" en zich van de persoonlijke toestanden van zijn slachtoffers niets aantrok. Getuige Winkster vertelde, dat M.. op de hoogte wa-s van de afschuwe lijke toestanden in de strafkampen. Spottend zei hij altijd dat ze daar afdoend mores werden geleerd. Aan de gestelde leeftijdsgrens hield M zich niet; ook zond hij eenmaal iemand uit om wraak te nemen over het feit dat die uit de NSB was getreden. Getuige Verbeek deelde de omstan digheden mee waaronder M„ zes burgers uit St. Laurens in het Huis hen. de heer Roose, was in Neuen- van Bewaring had gebracht; een van gamme bezweken. Getuige de Pagter van het Zuivelbureau bevestigde, dat na bedreigingen van M„ tegen het personeel van de Voedselcommissaris tien leden daarvan opgeroepen waren voor uitzending. „ONMENSELIJK" TVe directeur van het Bijkantoor Gew. Arbeidsbureau te Terneu zen, de heer Jansen, vond M., onmen selijk, hij ging veel verder dan zijn voorschriften en vond dat Nederland moest worden opgeofferd aan Duits land. Ruim 3500 personen waren al leen in Z. VI door M, aangewezen voor uitzending. Het oordeel van ir. Welleman, ex- directeur van het Arbeidsbureau te Middelburg wqs wat soepeler, hoe wel wel bleek dat getuige destijds niets te vertellen had onder M. Op een vraag van verdachte beves tigde getuige, dat M., een zoon van 'n industrieel uit Breskens had vrij gelaten, nadat NSB-relaties zich daar voor hadden ingespannen. Een bombardement van vragen door verdediger en verdachte op getuige geopend, leverde niet veel positiefs op. Over het algemeen verzachtte deze getuige zijn eerder voor de recher che- afgelegde verklaringen en nam een deel der verantwoording op zich Desgevraagd deelde ir. Welleman nog mee, dat naar schatting ongeveer 5000 Zeeuwen in Duitsland gedwon gen waren te werk gesteld. In de middagzitting werden eerst nog vijf door de verdediger, mr. van Leeuwen uit den Bosch, opgeroepen getuigen a decharge gehoord, wat niet veel nieuws opleverde. Op een vraag aan de heer Corné of verdachte strikte orders had om achter onderduikers te jagen, gaf deze een ontkennend antwoord. Verdachte zelf ontkende zo goed als alle tegen hem ingebrachte beschul digingen; ook die van de diefstal der muntbiljetten. 9 JAAR GEëlST JJe proc.-fiscaal nam de verontschul digingen van verdachte niet aan. daar hij veel meer deed dan van hem geëist werd, zelfs liet hij de vrouw van een onderduiker arresteren en stuurde hem onwelgevallige personen de grens over. Spreker eiste 9 jaar met aftrek. De verdediger zag verd. meer als de ambtenaar die prompt de ontvan gen bevelen uitvoerde. In aanmerking moet genomen worden dat men hier met een Duitser te doen heeft; wat Nederlandrs in deze deden is hun veel zwaarder aan te rekenen. Spreker wees er op dat van de zeventig Fach- beraters in Nederland, Mittelsten scheidt ongeveer de enige is, die ver volgd wordt en spreker kon niet aan nemen. dat hij zoveel slechter was dan zijn collega's. Naar verhouding werden er minder Zeeuwen uitgezon den dan andere Nederlanders. Daar M, reeds ruim 3 jaar in voor-arrest zit en daarvoor krijgsgevangene was in Engeland, vond pleiter, dat hij voor hetgeen hij misdeed, voldoende was gestraft, waarom hij een rede lijke straf vroeg. Uitspraak over 14 dagen. MOTORSPORT GE PRESTATIE VAN MIDDELBURGSE WACHT MEESTER. In de KNMV kampioensrit 1949, welke Vrijdag en Zaterdag werd ver reden, namen helaas geen Zeeuwse burgerrijdlers deel. De beide inschrij vers, de heer P. Castenmiller en J. v. Dalen moesten op het laatste moment verstek laten gaan. Toch is er in deze monsterrit, waar van slechts 80 van de meer dan 200 deelnemers de finish bereikten, nog een keurige prestatie door een Zeeuw verricht. Het was de wachtmeester van de Rijkspolitie uit Middelburg D. R. Millenaar, die in de politie-zij- spanklasse de tweede plaats bezette met 92 strafpunten, een prestatie, welke er zijn mag. ZWITSERSE ZWEMPLOEG NAAR ONS LAND. Robben-dames tegen Rest van Nederiand. Tijdens de int. zwemwedstrijden te Naaiden, welkê Donderdag 27 Oct. door „De Vest" te Naarden worden georga niseerd, met deelneming van een Zwit serse zwemploeg, zal een dames-water- polowedstrijd worden gespeeld tussen het kampioens-zevental van de Robben en .,De Rest van Nederland." Het zevental van „De Rest" is voor deze ontmoeting als volgt samengesteld doel: G. Mostert (Merwede); achter: Ans Massaar (RDZ), Wil Haverlag (UZSC), en Annet VlothuyzenFOur- soff (HZPC)voor: S. Houtgraaf (Mer wede), M. de Hoog (PDZ)en Hannie Termeulen (HDZ). Reserve: H. van As (DVZ). WANDELEN KRINGVERGADERING Z. W. B. IN BERGEN OP ZOOM. De kring Bergen op Zoom e.o. van de Z.W.B. hield Zaterdag een vergadering in de Korenbeurs te Bergen op Zoom. De vergadering werd bezocht door ver enigingsbesturen uit Oudenbosch. Scher- penisse en enkele individuele leden uit Bergen op Zoom en Roosendaal. Beslo ten werd, behoudens goedkeuring en vaststelling data door het afdelingsbe stuur zullen in de kring Bergen op Zoom wandeltochten worden aangevraagd door de Sportvereniging „V. en L." te Oud- Gastel, SUST te Oudenbosch, Op Stap 1946 te Scherpenissen, Weest Kwiek te Roosendaal, 10-15 Juli Avond-Vierdaagse 1950 in nog nader vast te stellen plaatsen in de Kring Bergen op Zoom, en een Propaganda Kringwandeltocht te Bergen op Zoom, deze laatste zo mogelijk op He melvaartsdag 18 Mei dan wel op 3 of 4 September. WIELRENNEN DATA DER INTERNATIONALE RONDEN. Op het congres van de UCI, dat '17 Nov. a.s. te Zürich zal worden gehou den, zullen de volgende data van be langrijke ronden in het jaar 1950 ter goedkeuring worden voorgelegd: Ronde van Frankrijk: 13 Juli—6 Aug. Ronde van België: 16—21 Juli: Ronde van Luxemburg: 14 Juni; Ronde van Italië: 24 Mei12 Juni of tot 14 Juni; Ronde van Zwitserland: 24 Juni1 Juli. En wanneer de Ronde van Neder land? AAN de vooravond van de Zon dag verreden Ronde van Lombardijë heeft Fausto Coppi zich naar de Ghisallo begeven, waar hij de door hem in de Ronde van Frankrijk gewonnen gele trui heeft neergelegd aan de voeten van de Madona del Ghisallo, beschermster der wielrenners, In de haar toege wijde kapel. Verscheidene andere wielrenners en ook de heer Rodoni, president van de Italiaanse Wielerbond, ver gezelden hem op zijn bedetocht. Voorts hebben Coppi, Magni en een vertegenwoordiger van Bartali, die momenteel in Portugal vertoeft, drie rijwielen beschikbaar gesteld voor een loterij, waarvan de op brengst besteed zal worden voor de bouw van „Het Huis van de Wiel renner", naast de kapel. M/E hebben melding gemaakt van het moedige woord, dat Prin ses Elisabeth van Engeland sprak tegen de verschijnselen vaji huwe lijks- en gezinsontwrichting in En geland. Een ander symptoom van zedenbederf kwam onlangs in het Lagerhuis ter sprake, het feit na melijk, dat zekere middelen zo veelvuldig per automaat verkrijg baar werden gesteld. Een sociaal kwaad noemde de Anglicaanse Aartsbisschop van Canterbury, Dr. Fisher, dit en de Minister van Bin nenlandse Zaken was het ermee eens. Er komt nu een wet, die deze automaten verbiedt. Goed zo, zal men zeggen. Maar zo mooi is het toch niet. Want Dr. Fisher ver klaarde tevens er niet tegen te zijn, dat. volwassenen op de gewo ne manier dergelijke middelen ver kregen. In de Anglicaanse Kerk staat men, wat dit betreft, dus op het hellend vlak. Als zo de geeste lijke voorgangers spreken, hoe zal dan niet de opvatting der grote menigte zijn! j-IET woord „sparen" wekt bij me nigeen een ironische glimlach. Hoe durft men daarover te spreken in een tijd, dat voor velen de eind jes niet meer aan elkaar te knopen zijn? Toch wordt er evenals vorige jaren op 31 October een Wereld- spaardag gehouden. Een dag, waar op in tal van landen de «betekenis, de noodzaak van het sparen wordt belicht. En U zegt nu wel, dat nie mand meer spaart, maar weet U, dat er ultimo December een bedrag van 1 milliard en 26 millioen bij de Nederlandse Spaarbanken was vastgelegd? In 1948 is er 17 millioen meer terug gehaald dan ingelegd, doch het totaalbedrag bleef toch boven de milliard. Deze cijfers tonen uitdrukkelijk aan, dat de activiteit van de spaar banken na 125 jaren nog steeds niet is ingekrompen. Door school- en jeugdsparen, be drijf ssparen, clubsparen enz. door het geven van de meest mogelijke „service" wordt getracht het spa ren steeds meer ingang te doen vinden. Dit doen de spaarinstellin- gen, wier streven sociaal is en die niet het maken van winst ten doel hebben. De Nederlandse spaarban ken vervullen deze sociale taak. De overheid treedt hierbij slechts aan vullend op. U moet Donderdagavond om 8.05 eens afstemmen op Hilversum I of II, dan zult U horen wat de se cretaris van de Ned. Spaarbank- bond over dit onderwerp te zeggen heeft. Wellicht zal uw ironische glimlach dan verdwijnen. MILITAIRE SCHERMWEDSTRIJDEN TE BREDA. Op 19 en 20 November a.s. zullen door de Kon. Ned. Officiers Schermbond na tionale militaire scherm wedstrijden wor den gehouden in de sportzaal van de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda. VOETBAL Naar wij vernemen, zal de Longa- midvoor van Roessel, die Zondag tij dens de wedstrijd tussen het Zuidelijk Elftal en Luxemburg te Lutterade 'n vrij ernstige beenblessure opliep, Woensdag a.s. voor de wedstrijd tus sen Voorlopig Nederlands Elftal en de Engelse ploeg Middlesex Wande rers vervangen worden door Meijer van de Amsterdamse tweede klasser de Spartaan. Noot v. d. sportredacteur. Zo be zien moet het toch wel treurig ge steld zijn met ons voetbal, dat men onder de eerste klassers niet één spe ler heeft vermogen te ontdekken, die ter vervanging van de geblesseerde v, Roessel zou kunnen worden opgesteld. Nu weten wij, dat voor de morgen te spelen ontmoeting tegen de Wan derers voorlopig nog slechts sprake is van een voorlopig Nederlands elftal en óók herinneren wij ons, dat in het verleden 't nóg is voorgeko men, dat de Keuze Commissie haar oog op een tweede klasse-speler liet vallen. Niettemin blijft het een waarheid als een koe, dat wij onder de 60 maal 5 eerste klasse spelers (voorhoedespe- lers wel te verstaan), die de KNVB rijk is, geen enkel mannetje kunnen vinden, dat de Oranje - voorhoede straks compleet moet maken! Dit zou tenminste geconcludeerd kunnen worden uit de aanwijzing van de Spartaan-speler Meijer. Of is hij zo buitenissig goed? Morgen zullen we extra aandacht aan hem bestedten! TERNEUZEN. Woensdag 26 Octobtf- Demonstratie met hoorapparaten J® hotel Centraal,' Markt 6. ,_Fr*nK Sbay „Momenteel interesseert het ons niet of er daar anderen waren gelijk met U en wat ze daar uitvoerden. We wensen te weten wat U er uitvoerde." schijnt te vergeten, dat het mijn goed recht was me op die plaats te bevinden." „U zult ons zo dadelijk nog vertel len, dat het Uw goed recht was om Uw broer te vermoorden." „En als ik dat beweerde dan zou ik de plank niet zo ver mis slaan." „U hebt wel een eigenaardige opvat ting van Uw rechten." „Mijn rechten zijn mijn rechten." „Wat bedoelt U daarmee?" „Dat wat ik U verteld heb waar :s. Het was mijn goed recht op dat ter rein te komen: dat terrein is evengoed mijn eigendom als dat van Elkana. Ik heb U reeds gezegd, dat ik hem nip' gedood heb. Wat wilt U nog meer weten?" ,We wensen te weten met welk doel U gisternacht daar om zijn huis ge zworven heeft." ,,Ik ben er slechts heengegaan om hem uit te lachen." De loco-burgemeester was verwonderd „U schijnt een intelligent man te zijn. Waarom kunt u ons geen intelli gente antwoorden geven op onze vra gen?" „Bedoelt U dat mijn antwoorden U dwaas voorkomen?" „Precies," „Dat moet dan aan U liggen. Ik heb U gezegd, dat de enige reden waarom ik gisternacht naar Elkana's huis ge gaan ben was, om te lachen. Ziet U," zei hij eenvoudig, „het was mijn beurt om te lachen." „Wilt U misschieji wat duidelijker antwoorden geven." „Dat mijn antwoorden U niet dui delijk zijn ligt aan U, niet aan mij. Als U antwoorden op Uw vragen ver langt, zoals U die wenst, dan kan ik er niets aan doen. Ik kan U slechts de feiten zeggen, dan moet U maar weten, hoe U die uitlegt." Hij stond op. „Als U mij niets meer te vragen heelt, dan vertrek ik. Ik wens de trein naar Boston te halen." De loco-burgemeester kwam eveneens overeind. „U zult dit vertrek niet verlaten voor dat ik U daar permissie toe geef. Als U volhoudt mijn vragen op een derge lijke wijze te beantwoorden als U tot heden gedaan heeft, dan zal ik U la ten arresteren als een verdacht per soon." De man voelde daar zeker weinig voor want met een gebaar van hulpe loosheid zakte hij weer terug in zijn stoel „Ik heb U verteld, wat ik weet en hoe ik tegenover de dood van Elk sta. Ik ben bereid U alles te zeggen wat U wilt, behalve, dat ik schuldig ben aan de moord, hoe beklagenswaardig in Uw ogen de overledene ook aan zijn eind gekomen mag zijn." „Het is mijn plicht," begon de loco burgemeester, „de moordenaar te vin den van onze stadgenoot en te zorgen dat de misdadiger zijn straf niet ont gaat. Van wat U ons verteld heeft be grijpen wij, dat U Uw broer nu niet direct liefhad en zijn welzijn iets was, waar U zich niet bezorgd over maakte. Zolang hij nog in leven was, was dat een persoonlijke zaak tussen U en hem. Nu hij echter dood is hebben wij het volste recht U te vragen wat de oor zaak van een dergelijke antipathie was, waarom U- niet in Uw geboortestad woonde en waarom U Uw broer haatte." „Ik moet bekennen dat ik enige be wondering voor hem had, maar dat heeft met de zaak niets uit te staan. Op 't ogenblik is het mijn plicht er achter te komen, of U hem voldoende haatte om hem te kunnen doden." „O, zeer zeker. Ik heb trouwens verscheidene malen de gelegenheid ge had hem te doden. Het heeft me ook wel eens moeite gekost me te bedwin gen." „U kon zich zeker op die ogenblik ken met de grootste moeite beheersen?" „Ja, slechts met de grootste moeite. We hadden nogal eens ruzie." „Over geldzaken?" „Ja, en over andere dingen." „Vrouwen?" „Ja." „Ook nog over andere zaken?" (wordt vervolgd) DINSDAG 25 OCTOBER 1949. HILVERSUM I: 7,35 Ronde Tafel Con ferentie, 17,45 Het rijk overzee, 18 Nws, 18,15 Pianospel, 18,30 Voor de strijdkrach ten, 19 Voor de kinderen, 19,05 Viool en plano, 19,25 Toneelbeschouwing, 19,40 Pa- rijse nieuwsbrief, 19,45 Regeringsuitzen ding, 20 Nieuws, 20,05 Actualiteiten, 20,15 Gevarieerd programma, 21,30 Surinaam se muziek, 21,45 Buitenlands overzicht, 22 Lichte muziek, 22,30 Klassieke muziek, 23 Nieuws, 23,15—24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II: 17,45 Amusements-or- kest, 18,20 Sportpraatje, 18,30 Radio Volks universiteit, 19 Nieuws, 19,15 Actualitei ten, 19,25 „Dit is leven", causerie, 19,40 Orgelconcert, 20 Nieuws, 20,05 De gewo ne man zegt er 't zijne van, 20,12 Koor concert, 21,40 De Paus roept op tot ac» tie voor de vrede, 21,50 Alt, cello en pia no, 22,35 Gramofoonmuziek, 22,45 Avond gebed en liturgische kalender, 23 Nieuws, 23.1524 Maastrichts Stedelijk Orkest. BRUSSEL Vlaams 17,20 Franse les 17,40, 17,55 en 18 Gramofoonmuziek, 18,25 Financiële kroniek, 18,30 Voor de sol daten, 19 Nieuws, 19,30 Gramofoonmu ziek, 19.50 Vrije politieke tribune, 20 Hoorspel, 21 Gramofoonmuziek, 21,15 Om roeporkest, 21,45 Actualiteiten, 22 Nieuws 22,15 Gramofoonmuziek. 22.50 Nieuws, 22,5523 Gramofoonmuziek. BRUSSEL Fr.: 18,30 Omr.koren 19 en 19,40 Gram., 20 Omroepork. 21,15 Cabaret 22,15-22.55 Gramofoormuziek.. WOENSDAG 26 OCTOBER HILVERSUM I: 7 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7,30 Gram, 7.33 Oog in al 7.38 Gram., 8 Nieuws en weerberichten, 8.18 Oog in al, 8,23 Gram., 8,50 Voor de vrouw, 9 Gram., 10 „Kinderen en men sen", causerie, 10,05 Morgenwijding, 10,20 Voor de vrouw, 11 Gram., 12 Dansorkest 12,30 Mededelingen, 12,33 Voor het plat teland, 12.38 Gram., 12,55 Kalender, 13 Nieuws, 13,15 Omroeporkest, 14 Gespro ken portret, 14,15 Jeugdconcert, 15 Kin derkoor, 15,20 Voor de jeugd, 15,50 Piano concert, 16 Vragen beantwoording, 16,30 Voor de zieken, 17 Voor de jeugd, 17.30 Orgelspel, 18 Nieuws, 18.15 Vara-varia, 18,20 Sportreportage, 18,30 Voor de Strijd krachten, 19 „Rondom de antithese", causerie, 19,15 Kwartet. 19,30 Voor de jeugd, 20 Nieuws, 20,05 Actualiteiten, 20,15 Socialistisch nieuws, 20,20 Prome nade orkest, 20.55 „Van ander ras", hoorspel, 22,15 Herdenking S. H. Englan- der, 22,45 Populair wetenschappelijke causerie, 23 Nieuws, 23,15-24 Gram. HILVERSUM II: 7 Nieuws, 715 Gram, 7.45 Een woord voor de dag. 8 Nieuwe en weerberichten, 8,15 Gram., 9 Voor de jonge zieken, 9.30 Waterstanden, 9-3& Gram., 10.30 Morgendienst, 11 Gram. 11,20 „De gestolen minnebrieven", hoor spel, 12 Strijkorkest, 12,30 Mededelin gen, 12,33 Orgelconcert, 13 Nieuws, 13,15 Mandolinemuziek, 13,45 Gram., 14,30 Ka merorkest en solist, 15.15 Gram., l5-30 Koor en orgel, 16 Philatelistische cau serie, 17,15 Vobr de kinderen, 1'»®® Vraaggesprek, 17,45 Rijk over zee, 1» Fanfarencorps, 18.30 Voor de kinderen- 18,45 Streekuitzending, 19 Nieuws, 19-15 Indonesisch nieuws, 19,30 Sportcommen- taar en gram., 19,40 Radiokrant. 20 Nws 20.05 Commentaar familiecompetitie, 20,15 Radiophilharmonisch orkest en solisten, 21,10 Bibels causerie, 21,30 Zang en pian0 21.50 Blaaskwintet en piano, 22,15 Stro* kwartet, 22,45 Avondoverdenking, 23 Nieuws, 23,15-24 Gram. BRUSSEL VI: 12 Gram., 12,30 Weer berichten, 12,32 Trio, 13 Nieuws, 13.15. 14,45 en 17 Gram., 17,05 Nieuws, 17.1» Gram., 17,30 Voordracht, 17,40 Grain.. 18.15 Causerie over kunst en 18,30 Voor de soldaten. 19 Nieuws. 19.3" Gram., 19,50 Radiofeuilleton, 20 lanus", opera, 21 Actualiteiten, 21.15 Gr. 22 Nieuws, 22,15 Strijkkwartet. 22,öu Nieuws-23 Gramofoonmuizek. BRUSSEL Fr.: 12.05 Gram., 13 Nieuws 13,15. 14.15, 14,55-15, 17.10. 18,30, 15.W en 19.40 Gram., 19.45 Nieuws. 20 Sym- phonieorkest en solist, 21,30 Gram., *1A Zang en piano, 22,15 Jazzmuziek, 22,»- 22,55 Gramofoonmuziek. honte Hontenis gewijzigd, stelling gei klasse zodat lagen i strijden is zien de Bo reeds doo lag< het uit h L den. terwijl der achter ligt los luk touwen j tracht nadeel keren f veste ze reeds ee de bi terug rus opz Na de J beter f schieten blijven gasten viertal meer dan ei de v da doel Steen hee van de win gebruik te is waar Ste den door et f gens, doch Oudenaerd Ria. Even sprong' te b( toegespeeld ken, welke kijken gal I maakt de b het einde ii nuut voor ding, Oudei spel onhou< Na herva dat zij de Steen kwam aan te pas keeper nog Driemaal s van Waes voor hun gespeelde w oostbu i Oostburg nuut door 1 een schot (1—0). Kort twee doelpui l' keeper volg I uitging. 1—: Na rust Oostburg en dat na 20 i 13 bracht, gio kansen, i nog gedoelpi AXEL I Axel speelt zich de eerst eigen helft, futloos en w niet te profit weet Jac. Dif doelpunt te Na de het aan en schej der resultaat voor van Ter scoren (11) na een keihs MEC O. A. Gin Alb Terneuz Tijdelijk kenhuis G e t r H. A. A. weduwn J. M. N. weduwe R. Klooster Voorlopi gevallen Met g] ontstel wij he overliji een van de Zeer Dioces: de Ka lijke Vrouw ging in Zijn ijver werklu steeds ven. G eeuwig Perse creta Actie we gii Bred: Met gr namen tragiscl leven Zeer Priesbe )ns Va( Wij ho en kin bidden van d«e zoveel daan. Hoof Kind

de Stem | 1949 | | pagina 2