SPAAK en STRUYE in de arena over Koningskwestie Devotie of sensatie? Orthodoxe monniken gaan overstag Spanning Deens schip met 25 koppen op mijn gelopen Pastoor luidde de noodklok In een klooster te Jeruzalem hangt het portret van Stalin TONGEN EN PWNEN_ OVER VOLKSRAADPLEGING VOLGENS GERUCHTEN ZOU PRINS REGENT KAREL TEGEN TERUGKEER VAN ZIJN BROER ZIJN Doodgravers der democratie Werkgevers beboet U.N.O.-protest-actie WELDADIGHEIDS- ZEGELS 1949 Niet veel wind Finland „schendt".... en Moskou scheldt Drastische bezuini gingen in Engeland Meer vrouwen op' militaire bureaux Scheepsramp hij Terschelling Door dapper reddingswerk 10 opvat ~i in veiligheid gebracht Lagere melkprijs voor de boer Huis der V. N. kost 65 millioen dollar „Zoete" cigaretten Circuspubliek aan gevaar ontsnapt Kostbare lading spoelt aan N VIJFDE JAARGANG ***#No. 1519 Uitgave: N.V. Uitgevers My. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. a. J. J-M. Mes, Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend by niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuws-VIatnderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35: TERNEUZEN, Axelsestraa^^Telefoon DINSDAG 25 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. MET DE BEHANDELING in de Belgische Senaat in zicht van het voor- stel tot het houden van een „volksraadpleging" over de terugkeer van Koning Leopold III, gaan de voor- en tegenstanders zich weer heftig roeren. Onder de laatsten behoort vooral socialist Spaak, die zich in de loop der jaren al diverse keren een fel tegenstander van Koning Leopold heeft getoond. Hij heeft enige dagen geleden in een Brussels blad gea geerd tegen de regionale volksraadpleging en als zijn mening uitgespro ken, dat de Koning eerst mag terugkeren indien hij 66 pet. van het totaal aantal stemmen verkrijgt en niet 55 pet. zoals nu is vastgesteld. Gisterenavond heeft Spaak over dat onderwerp op uitvoerige wijze gesproken in een radio-toespraak. Hij heeft de regering ernstige verwij ten gemaakt en een volksstemming met regionaal karakter een ver scheuring van het land genoemd. (Wallonië en Vlaanderen). ■yLIJMSCHERPE woorden heeft Spaak intussen al te slikken ge kregen van de katholieke minister Struye, naar aanleiding van Spaaks uitlatingen in het bedoelde Brusselse blad. DE C.V.P. zo heeft minister Struye gezegd is en blijft de enige partij die het opneemt voor de Belgische eenheid en tevens de enige partij die in haar rangen geen enkel federalist telt. Hij zei. dat de volksraadpleging een nationaal karakter bij uitstek heeft en noemde het een dictato riale daad met een percentage van 66 pet. voor de dag te komen. Dood gravers der democratie zijn zij. al dus minister Struye, die eisen dat een meerderheid van 65 pet. moet buigen voor een minderheid van 35 procent. GERUCHTEN. ÏAE geruchtenstroom om de figuur van de Koning begint inmiddels ook weer te vloeien. Zelfs de Prins- Regent Karei wordt in deze geruch tenstroom gemengd. Volgens de En gelse journalist Kenneth de Courcy zou de Prins-regent niet neutraal zijn in de Koningskwestie. Deze journa list heeft in het tijdschrift „Intelli gence Digest: Review of World Af fairs" geschreven, dat de Prins-regent de terugkeer van zijn broer niet wenst Wel dat prins Boudewijn tot koning zou worden uitgeroepen, in welk ge val het regentschap nog een hele tijd door prins Karei zou kunnen worden voortgezet. De Engelse journalist beweert, dat prins Karei zich tijdens een diner op de Britse ambassade (17 October 1948), zich tegen zijn broer heeft geuit en verklaard zou hebben, dat wanneer de Koning ooit zou terug keren hij verplicht zou zijn „zekere collaboratie-brieven" openbaar te maken. Kenneth de Courcy betwij felt het bestaan van die brieven echter. Hij beweert ook, dat bij ee: be zoek dat Prins-regent Karei aan Z.H. de Paus heeft gebracht, getracht is gedaan te krijgen dat van de zijde van het Vaticaan de Belgische Katholie ken beinvloed zouden worden tegen een terugkeer van de Koning. Deze suggestie zou echter door de Paus zeer koel onthaald zijn. PRO EN CONTRA IN BOEKEN. TAE KONINGSKWESTIE wordt ook de inhoud van verschillende boe ken, die in België op het punt staan te verschijnen. Het zijn boeken pro en contra. Een zeer opvallende pu blicatie wordt genoemd een boekwerk dat in Parijs ter perse is en dat de houding van de Koning van 1936 tot de bevrijding behandelt. (..L'attitude de Leopold III de 1936 5 la libération). Het werk verschijnt anoniem, maar algemeen wordt aangenomen, dat het is van de hand van Jacq. Pirenne, de secretaris van de Koning. Het boek schijnt nogal opzienbarende dingen te bevatten over de betrekkingen tussen de Koning en de naar Londen uitge weken Belgische regering. Gerepatrieerde militairen niet teruggenomen ■yOOR de Zwolse Economische poli tierechter stonden twee werkge vers uit Kampen terecht, die gewei gerd hadden enige gerepatrieerde mi litairen, vroegere werknemers, in dienst terug te nemen. Volgens het buitengewoon besluit arbeidsverhou dingen zijn werkgevers hiertoe ver plicht. De Officier van Justitie, eiste voor elk geval f 500 boete, subsidiair een maand hechtenis, en merkte op: „Straks komen duizenden en duizen den jonge mannen uit de tropen te rug, en waar moet men met hen heen wanneer het BBA niet nageleefd wordt?" De politierechter besliste 100 gld. boete per geval, subs. 10 dagen, wat voor de ene werknemer f 200 en voor de andere f 100 boete betekent. 750 parochies zonden 600.000 handtekeningen in rpOT DUSVER hebben 750 parochies in Nederland 600.000 hantekenin- gen opgestuurd naar het algemeen secretariaat van de UNO-protest-actie Verscheidene parochies hebben haar handtekeningen laten inbinden in een boekwerk, dat een kunstwerk kan worden genoemd van de boekbinder. Bovendien hebben 20.000 zieken aan de oproep van het Wereldziekenapos- tolaat en van de Zonnebloem gehoor gegeven. Ongeveer 35.000 kinderen, leden van De Wigwam en van de Kin- derbond Zonder Naam sloten zich by de gebedsactie aan. Ook in verschillende andere lan den is de protest-actie in volle gang. IN EEN Britse nota, die te Budapest is overhandigd, wordt het jongste Hongaarse protest tegen de stichting van de West-Duitse republiek van de hand gewezen. DE COMINFORM zou in het begin van de volgende maand bijeenkomen, hetziy in Tsjecho-Slowakije, hetzij in Roemenië. Waarnemers van de Oost- Duitse socialistische eenheidspartij zouden de bijeenkomst bijwonen. IN IEDERS HART moet de wil tot vrede Worden aangekweekt, zo sprak minister Stikker gisterenavond in zijn radiorede ter herdenking van het in werking treden van het Handvest der Verenigde Naties. KATHOLIEK INDONESIË heeft voor de nieuwe zender van Radio Vaticana een bedrag bijeengebracht van bijna f 18.000. JOHN TABER, republikeins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, heeft verklaard, dat de rege ring een devaluatie van de dollar over weegt. DE AMSTERDAMSE Sylvia van der Moer, die door de Finse politie in een goudzoekerskamp werd gearresteerd voor oplichting en tot 2100 marken boete veroordeeld, is uit Finland uit geleid. De boete is voldaan door bijdra gen van sympathiserenden. Zij is naar Nederland vertrokken. NA DE PLOTSELINGE uitbarsting van tien dagen geleden, toen er op Oost-Java een aantal doden is geval len, zijn er geen ernstige incidenten meer gemeld. VRIJDAG ZAL in aanwezigheid van minister van de Brink te Lutterade de syntetische gasfabriek van het Stik- stofbindingswezen van de Saatsmijnen in gebruik woren gesteld. MINISTER v. d. BRINK heeft een commissie van advies voor de export bevordering ingesteld. Voorzitter is jhr. H. Quarles van Ufford. VAN 14 OCTOBER j.l. af is de koers voor postwissels naar Zwitserland vast gesteld op Zw. frs. 100— is f 87.96. nSS» rt1^.epentransportsclliP „Groote Beei dat ongeveer 1000 militairen uit hrarhfT Nederland heett ge bracht, is Zondagnacht in Amsterdam frwuf^0P16n en de manschappen zijn barkeerd>P MaaIldaS°chtend gede- VOLGENS een Amerikaanse radio, commentator zouden de Chi^se Com munistische troepen, die zich in de buurt van Honkong bevinden, onder bevel staan van generaal von Paulus in 1943 te Stalingrad gevangen werd genomen. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Vo- lendam 23 10 van Sabang naar Pa- dang; johan van Oldenbarneveldt -22—10 van Ceylon; Waterman 23—10 van Aden. QVER de verschijningen, welke een 17-jarige jongen in een gehucht bij Weert zou hebben gehad, komen sommige bladen met uitgebreide ver halen los. Ook wij ontvingen een groot rapport met alle gegevens en bijzonderheden, doch we meenden en menen ons te moeten onthouden van uitvoerige berichtgeving. We willen alles vermijden om de sen satie aan te wakkeren rondom een ge beuren, dat slechts door een delicaat en verantwoord onderzoek op zijn we zenlijke waarde kan worden getoetst. Helaas is die sensatie er al, getuige de toeloop van tienduizenden tot zelfs uit Noord Frankrijk toe. Het gedrag dier menigte bewijst, dat de meesten niet komen in nederige godsdienstzin, doch louter om iets interessants te beleven, een sensatie te ondergaan. Dit willen we niet in de hand werken. Men weet, dat ook uit Duitsland be richten overkomen van wonderbaarlij ke verschijningen op verschillende Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: In de loop van de dag toene mende bewolking met voorname- 'Uk in het Zuiden van het land Cü'ia "?en- Aanvankelijk weinig SïïL-n. ot mat'k toenemende rfèri„i'J ,wmd cn wein'S veran dering m temperatuur. plaatsen. Het apologetisch weekblad „De Bazuin" waarschuwde tegen voor barige berichtgeving daarover in zijn nummer van 15 October: „WU moeten de mensen er niet aan wennen om op eigen gezag ach ter het eerste het beste gerucht van verschijning of wonder aan te lopen; hierdoor komt er een ongezond ele ment in het devotieleven en men geeft gemakkelijk grond aan de befaamde bewering, dat katholieken lichtgelovige mensen zijn. Bovendien: Niet iedere verschijning, en niet ieder wonder baarlijk voorval is voor de hele wereld bestemd. Dergelijke gebeurtenissen blij ken meer dan eens heel bijzonder te zijn aangepast aan de ontwikkeling, mentaliteit, en aanspreekbaarheid van een heel bepaalde groep van mensen, voor wie zulke dingen werkelijk een aanleiding rijn tot beter geloofsbele ving; terwijl diezelfde gebeurtenissen op anderen alleen maar de indruk ma ken van iets heel vreemds en eigenaar digs. Lourdes en Fatima vragen zélf om ruchtbaarheid, en deze is heilzaam. Andere verschijningen of wonderbaar lijke gebeurtenissen vragen er niet om; geeft men er tóch ruchtbaarheid aan, dan wordt daardoor meestal weinig méér dan banale sensatie, verwonde ring of zelfs ergernis gewekt." JpINLAND schendt op grove wijze het verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand, dat het met de Sovjet-Unie heeft gesloten, aldus het Sovjet-orgaan „Prawda", in een hoofd artikel, dat de politiek in Finland fel becritiseert. Dit natuurlijk als gevolg van de besliste nederlaag, die de com munisten in Finland bij de jongste verkiezingen hebben geleden. En ook als gevolg van het de kop indrukken van door communisten uitgelokte sta kingen. Deken H. van Mierlo te Roosendaal wordt door bruidjes naar de kerk geleid, waar een plechtige Hoogmis werd opgedragen ter gelegenheid van het zilveren bestaan der St. Josephparochie, Op de achtergrond pater van Dam, O. F.M., een der feestpredikanten. ATTLEE, de Britse minister-presi- dent, heeft in het Lagerhuis een aantal bezuinigingsmaatregelen be kend gemaakt, die in totaal een defla- tionair effect van ongeveer 280 mil lioen pond sterling per jaar zullen hebben. Onder deze bezuinigingen vallen 30 millioen pond op defentie, 35 mil- lioen op het woningbouwprogram, 5 millioen op onderwijs, 6 millioen op de voorlopige begroting van staats uitgaven voor de landbouw Voorts 10 millioen op hét nationale gezondheids plan door een maximumprijs van een shilling te rékenen voor elk voorge schreven medicament. Tot dusver wa ren alle recepten kosteloos. Er is ook een nieuw program voor de invoer uit het dollargebied opge steld, hetgeen een bezuiniging van 25 procent op het invoerprogram van 1600 millioen dollar betekent. In een korte repliek verklaarde Churchill, dat de conservatieve oppo sitie de bezuinigingsmaatregelen zal steunen. Attlee heeft in een radio-toespraak de Britse werkgevers en werknemers verzocht „ernstig te overwegen lan gere uren te maken in deze tijd van nationale crisis". De door Attllee opgesomde bezui nigingen zullen diverse prijsverhogin gen tot gevolg hebben (voorlopers: van die in ons land?) en in dit ver band is Het v ,:1 typisch, dat gisteren avond ai een verhoging van de ben zineprijs bekend is gemaakt. Benzine aan de pomp zal voortaan 2 shilling 3 pence p, gallon (dat is ca f 1,40 p. 4,5 liter) kosten tegen tot dusverre 2 shilling 1/2 penny. TAE MINISTER van Oorlog heeft be- paald, dat de z.g. organieke func ties op militaire bureaux, welke zo wel door vrouwelijk militair perso neel als door burger arbeidskrachten vervuld kunnen worden, in de eerste plaats door vrouwelijk militair per soneel (VHK) dienen te worden be zet. Naar gelang voor deze organieke functies VHK-personeel ter beschik king komt, zal het thans in deze functies tewerk gestelde burgerper soneel door vrouwelijk personeel die nen te worden vervangen en het vry- komende burger personeel in andere burgerfuncties tewerk worden gesteld. Uet 2219 brt, metende Deense vracht- schip „Ivar", dat zonder lading op weg was van Hamburg naar Rotter dam, is Maandagavond 20 mijl ten Noordwesten van Terschelling op een mijn gelopen. Het schip, dat 22 opva renden aan boord had, zond onmid dellijk S.O.S.-seinen uit. De motorreddingboot „Dorus Rij kers" voer onmiddellijk uit. Ook de sleepboot „Holland" van Terschelling zette koers naar het in nood verke rende Deense schip. Met flambouwen gaf de bemanning van het Deense schip noodseinen, daar de radio in middels was uitgevallen. SLOEP OMGESLAGEN TAE MINISTER van Landbouw, Vis- serij en Voedselvoorziening heeft de gemiddelde producentenprijs voor melk voor de op 6 Nov. aanvangende nieuwe productie-periode vastgesteld op 17.75 cent per kg melk met 3.5 pet vet. Ook in het nieuwe melk-produc- tie-jaar zal er verschil zijn in de prijs gedurende de winter- en zomerperio de. De wintermelkkprijs voor de boer zal 19,70 cent bedragen en de zomer - melkprijs 16.70 per kg. melk en bij een vetgehalte van 3.5 pet. De gemiddelde prijs van 17,75 cent per kg. melk met 3,5 pet. vet komt overeen met een prijs van 16,75 cent per kg. melk met 3,3 pet. vet Voor het thans eindigende melkproductie jaar was de gemiddelde melkprijs 17,75 cent per kg. met 3,3 pet vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager is. De vaststelling van de nieuwe melk prijs voor de boer heeft geen betrek king op de prijs van de melk voor de consument. TAe bemanning trachtte een sloep met vijf man uit te zetten. Deze poging mislukte echter jammerlijk, doordat de sloep bij het uitdraaien uit de davids viel. Over het lot van deze vijf man was gisteravond laat nog niets bekend. De sleepboot „Holland'' zag in het pikkedonker kans, twee oudere leden der bemanning over te nemen. Van de „Ivar" werd daarna een tweede sloep overboord gezet, ditmaal met acht man. Deze kwam goed op het water terecht, doch dreef later af en werd niet verder gesignaleerd. Er be staat vrees, dat deze sloep geen kans heeft gezien door de sterke branding de kust te bereiken. Naderhand heeft de sleepboot „Holland", die reeds twee man van de „Ivar" had overgenomen, met T>IJ EEN plechtigheid van de eerste- steen-legging voor het hoofdkwar tier der V. N. te New-York heeft président Truman een rede gehouden, waarin hij controle op atoomwapens eerbiediging van de rechten van de mens en bevordering van economische ontwikkeling de vereisten voor een betere wereld noemde. Het nieuwe hoofdkwartier der V.N. wordt gebouwd midden in Manhattan dicht bij de East River. Het grootste gedeelte van het terrein is door Rocke feller geschonken. In het begin van dit jaar is men met de bouw begon nen. Men denkt eind 1950 gereed te zijn. De kosten zullen 65 millioen dol lar bedragen. Het gebouw wordt 39 verdiepingen hoog en zal aan de bui tenkant geheel uit aluminium, glas en marmer bestaan. A MERIKAANSE douaniers doorzoch- ten de inhoud van een aantal kratten in een goederenwagen van een trein die uit België komend, de Ame rikaanse zone van Duitsland binnen reed. De kratten die een etiket „Sui ker" droegen, bevatten 12.500 cartons met pakjes cigaretten. levensgevaar voor de bemanning van de sleepboot zowel als die van de Deen, nog acht schepelingen aan boord genomen, zodat er dus 10 ge redden zijn. Alleen de gezagvoerder en de eerste stuurman bevonden zich vannacht nog aan boord. VLIEGTUIG STIJGT OP Te middernacht is van het marine vliegkamp Valkenburg een toestel opgestegen om de zee af te speuren naar de dertien vermiste Denen. De beide reddingboten „Dorus Rij kers" en „Insulinde" bleven de hele nacht op zee om te trachten nog men senlevens te redden. Geheimzinnige nachtelijke bezoekers bleken onschuldige gasten te zijn TN HET nachtelijk donker is het rustige dorp Hellendoorn (Over. ijssel opgeschrikt door het gelui der kerkklokken. Menige dorpsbewoner verliet het bed om eens poolshoogte te gaan nemen en ook de politie spoedde zich. zwaar onheil vermoe dende, naar de R. K. kerk en de pas torie om daar de reden van dit alarm te vernemen. De oplossing was eenvoudig. Een uur na middernacht werd aan de pas torie gebeld. De huishoudster zag door een der vensters een auto voor de deur staan, waaruit twee dames en twee heren waren gestapt. De ve le overvallen indachtig, die in de af gelopen weken op verschillende plaatsen in het land zijn gepleegd, achtte zij het raadzamer niet open te doen, maar stelde pastoor van het nachtelijk bezoek op de hoogte. Deze koos de wijste weg en belde de po litie waar hij geen gehoor kreeg, daar de dienstdoende agent op surveillan ce was. Inmiddels trachtten de bezoekers tevergeefs de pastoriebewoners uit hun schuilplaats te lokken. Zij tikten op de deur en de ruiten. Toen greep de pastoor naar het oude beproefde middel: de alarmklok, waarmede hij terstond succes had Naderhand bleek, dat het nachte lijk bezoek, zij het wel op een heel ongewoon uur, onschuldig was. De twee dames bleken vanuit Gro ningen „een lift" te hebben gekregen van de twee heren, die naar Arnhem moesten. Toen men in Hellendoorn arriveerde, waar de beide vrouwen de volgende dag een bezoek wilden brengen aan een patiënt, die in het sanatorium te Hellendoorn wordt ver pleegd, bleek er geen plaats meer te zijn in het dorpshotel, en daar zij ka tholiek waren, werd besloten aan de pastorie om onderdak te vragen. V November t.m. 31 December wederom kinderzegels opbrenesMs h«i- a waarvan de netto- artofrf t voor steun van de Un1êntecU™Tnngerins van de OTi^ f Tr de frankering geldig tan. 31 December 1950 De zegels ziin uitgevoerd in plaatdruk, in de vol|«" HERFST™ e" klïïren: 2 ct 3 ct 'S - goudbruin; 5 ct 3 ct „ZOMER rood; 6 ct 4 ctTx.EN- 77 Stoen-, 10 ct 5 ct „WINTER" grijs; 20 ct 7 ct „NIEUWJAAR" blauw. De ontwerpen, opschriften en waar decijfers inbegrepen, zijn van Hub. Le vi gne te Maastricht. Jn de Heilige Stad, aldus schrijft de „Allgemeine Kölnische Rundschau" van 18 October, bidden Russische monniken en zusters in hun kloosters voor de gezondheid van Stalin en voor de eeuwige zaligheid van Lenin. ussen de oude afbeeldingen van heiligen in een gouden lijst en daarboven e rode vlag met hamer en sikkel. Op feestdagen speelt het orgel de inter nationale en de monniken en zusters bidden voor het welslagen van de rode revolutie. Naast de oude getijdenboeken staan in het Russische klooster van °?e uitmniken te Jeruzalem en in het Russische nonnenklooster te Am Karim de „grondwet" van Stalin en de Geschiedenis over de Russische bolsjewistische party." ^Jog kort na de tweede wereldoorlog hingen in de Russische kloosters van Palestina de portretten van de vroegere Czaar. Vijf jaar geleden werd nog steeds voor Czaar Nicolaas II en zijn gezin, die in 1918 vermoord werd, gebeden. Zolang Palestina mandaat gebied van Engeland was, bleef dit zo. In Mei 1948 verlieten de laatste En gelse troepen Jeruzalem en eind Juni geheel Palestina. Engeland stelde eni ge Arabieren aan om toezicht te hou den op de Russische kloosters. Door de gevechtshandelingen in Palestina moesten deze Arabieren vluchten en de Joden namen de zorg over. Toen de Russische Archimandriet naar Jeruzalem kwam en als gezant van de Patriarch van Moskou ook de ideëen van de revolutie in die kloos ters trachtte te verbreiden, stelden weliswaar vele monniken zich aan de zijde van de blosjewisten, maar de meesten weigerden toch en gingen in honger- en gebedsstaking. Maar aan de protesterend monniken en nonnen werd duidelijk gemaakt, dat m* hen uit hun klooster zou verwijderen in dien zij niet zouden gehoorzamen. Door verdere dreigementen gedwon gen kwamen de protesterenden spoe dig „tot de overtuiging", dat de rode revolutie een historische wet en een noodzakelijk gebeuren was. Ook zij zouden voortaan geloven aan de ene God en aan Stalin. NIEUWE BOEKEN. GETIJDEN- TTIT MOSKOU kwamen met een spe- ciaal transport nieuwe „getijdenboe ken" nl. de werken van Stalin en Le nin. Enige tijd later verscheen een delegatie uit Moskou die met de Jood se regering tot overeenstemming pro beerde te komen om teruggave te verkrijgen van de Russiche bezittin gen, die nog stammen uit de Czaren- tijd en die hoofdzakelijk gelegen zijn in de omstreken van Jeruzalem. Iede re pelgrim in Jeruzalem kent bijv. het grote Russische gebouw in de H. Stad. Niet minder dan 25 millioen gul den wijde Moskou neertellen om die oude Russische bouwwerken weer on der zijn protectoraat te krijgen. Tij dens dit overleg werd ook de activi teit van die kloosters gestimuleerd. De monniken en zusters wedijverden nu volgens het Stachanow-systeem om „vrome en godvruchtige bolsjewisten te worden". Kerstmis 1948 werd in de kloosters gevierd als een grote overwinning van de rode revolutie. Een speciaal vlieg tuig bracht voor deze dag wijn uit de Krim, kaviaar uit Astrakan, varkens en gevogelte uit de Oekraine. In Mos kou zelf klaargemaakt, gekookt of ge braden. kwam het van het vliegtuig zo op de gedekte tafels van de mon niken en zusters in Palestina/ Het Joodse parlement gaf toe aan de drang van de Sovjets om de oude Russische bezittingen in Palestina te rug te geven, ofschoon de nieuwe staat Israël Rusland niet bijzonder vriende lijk gezind is. De regering van Moskou zal bin nenkort in de Orthodoxe kloosters in het H. Land scholen en internaten op richten en deze met sportvelden om ringen. Daar zal dan een nieuw ge slacht opgroeien, dat in het economi sche en politieke leven van het Oos ten, maar ook in de Russisch-Ortho- doxe kloosters de bolsjewistische ideëen zal verspreiden. En van deze nieuwe propagandastroom zal de H. Stad Jeruzalem het centrum zijn. TAE BEHANDELING van de wet op de materiële oorlogsschade wordt om meer dan één reden met grote spanning tegemoet gezien. Er is de spanning onder de ge troffenen zelf, waarvan de verga dering van j.l. Zaterdag in Den Bosch weer getuigde. is ook de spanning in de politieke regionen, wat namelijk de invloed van deze behandeling zal zijn op de verhou ding tussen K.V.P. en P.v.d.A., in parlement en kabinet De tegenstelling, die hier bestaat is kort en duidelijk geformuleerd door Mr C. ten Hagen, Kamerlid van de P.v.d.A. en oud-wethouder van het zwaar getroffen Nijmegen. Hij schreef in „Het Parool": De federatie van oorlogsgetroffe nen doet een beroep op de solidari teit en eist deswege volledig herstel voor ieder. De K.V.P. grondt het recht op integrale schadevergoeding dat zij echter niet onbegrensd ziet op deze solidariteit. Ook de P.v.d.A., die dit recht niet erkent, heeft geen enkel bezwaar om op die grond over te gaan tot een ruimere vergoeding dan nu gegeven wordt. Toch bestaat er tussen beide laatste een groot verschil. De P.v.d.A. is bereid om tot finan ciering hiervan mede te werken aan een omslag over het vermogen, dus aan een zekere herverdeling van be zit. Zij wijst echter onvoorwaardelijk af een bekostiging uit de opbrengst van ons volksinkomen over een peri ode van wellicht 50 jaar. Hij voegt er aan toe, dat een nieu we vermogensheffing, in welke vorm ook, politiek een onmo gelijke zaak is, waaruit volgt dat de P.v.d.A. zich in deze omstandig heden keert tegen het integraal herstel als uitgangspunt voor de schaderegeling. Hier ligt dus een ernstig geschil punt tussen de partijen, welke men ondanks het extra-parlementair karakter van het kabinet nog wel eens als regeringspartijen pleegt aan te duiden. Er zullen al licht amendementen ter tafel ko men, welke dit verschil van me ning zullen kristalliseren. Dan ont staat de spanning over de vraag, of het Kabinet zulke voorstellen al dan niet aanvaardbaar zal ver klaren. En voor de beantwoording dezer vraag zullen er in het Kabi net zelf ook allicht meningsver schillen te overwinnen zijn. QF dat alles lukken zal, staat nog te bezien. Er zijn optimisten, die zeggen, dat de behandeling van de wet op de P.B.O. ook is voorafgegaan door scherpe tegenstellingen en hete discussies tussen K.V.P. en P.v.d.A. Terwijl men in het Kamerdebat de bal telkens keurig naar elkaar toe speelde, waaraan zeker achter de schermen gesloten compromissen niet vreemd zijn. Voorts is er ook de overweging, dat een Kabinetscrisis, nu met het oog op de Indonesische kwestie, toch wel hoogst ongelegen zou ko men en ernstige moeilijkheden, na tionaal en internationaal, zou kun nen veroorzaken. Het is allemaal waar, doch het is ook een publiek geheim, dat de homogeniteit van het Kabinet al sinds maanden sterk geleden heeft dat er over tal van zaken menings verschillen bestaan, welke nog niet met een compromis zijn overbrugd. Nog steeds is ook niet herroepen het woord van Prof. Romme, dat er een barst is gekomen in het ver trouwen tussen K.V.P.-fractie en Kabinet. J-JET blijft met dat al dus een wankel geval en een klein stootje zou wel eens een crisis ten gevolge kunnen hebben. De grote vraag, die hierbij voor de K.V.P.-fractie meespreekt, is: Worden de oorlogsgetroffenen er beter van, als we het hele ontwerp mitsgaders de Regering laten kel deren? Komt er dan uitzicht op een betere regeling binnen redelijk korte termijn? Wij wagen het niet die vraag te beantwoorden. In ieder geval is de spanning on miskenbaar. JJET PUBLIEK, dat de grote Jos. Mullens in Laren bevolkte, heeft niet vermoed, aan welk groot gevaar het heeft blootgestaan. Terwijl de clowns binnen hun grappen en grol len verkochten, stond buiten het vol tallige circuspersoneel met de direc teur in de stromende regen aan de touwen, om het gevaarte staande te houden. Toen de tent echter ontruimd was, kon men de stferm niet langer meester blijven. Een krachtige windstoot scheurde de enorme chapiteau van boven naar beneden open. Het circus ziet nu plot seling zijn tournée beëindigd. ^ABIJ de Scilliy-eilanden aan de ui terste Zuidwest-puat van Engeland verging enkele weken geleden een 6000 tons stoomboot, de Fantee geladen me' houit. Thans begint deze lading, door wind en stroming oostwaarts ge stuwd, aan te spoelen op de kust van Cornwallis. Vissers van het plaatsje St. Ives hebben al voor tienduizend guldens waarde bijeengebracht en zij verwachten, dat, wanneer zij het ber- gingsgeld van 30 pet. van de waarde zullen ontvangen, zij uiteindelijk een bedrag van 5000 gulden zullen verdie nen.

de Stem | 1949 | | pagina 1