Nieuw Guinea en sehuldenvraagstuk moeten nog geregeld worden De fmillioenen' van Kruger Onze jongensin Indonesië De kwestie der vrije veren Geruchten over verschijningen van de H. Maagd GEDACHTEN Missie-Zondag Regering zal buitenlandse troepen transportschepen charteren Slotzitting R.T.C. vóór of op 1 November Salarissen en pensioenen Tsjecho-Slowaakse Bisschoppen veroordelen kerkwet ls vuur Van kussen met slaag te klussen Fokzeugenstapel Zouden rond 1900 in Nederland verdwenen zijn Zelfde temperatuur Fouten en ernstige critiek Radio-stop op spitsuren? „Ik heb een genie ontdekt" AAN 17-JARIGE JONGEN UIT M0ESEL (L.) Kamerleden lieten zich. te Terneuzen voorlichten De weg naar de Benelux is met goede conferenties geplaveid Gevallen voor 't vaderland voor Het, is op deze Missieplicht, dat de Kerk ons attent maakt op a.s. Zondag, de z.g. Missie-Zondag, waarop in alle kerken de Missie het onderwerp der preken vormt en waarop gevraagd wordt om de steun van onze gebeden en onze weldadigheid. Tien communistenlei ders in V.S. veroordeeld Generaal-majoor Zwart Aankomst Grote Beer VIJFDE JAARGANG No. 1517 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B Lde Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A, Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 22 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) ER ZIJN DRIE categorieën van overeenkomsten, die waar schijnlijk deze maand als definitieve resultaten van de Ronde Tafel Conferentie zullen worden gesloten. In de eerste plaats zal het charter van de souvereiniteitsover- dracht met het daaraan beantwoordende charter van overname door de R.I.S. in de plenaire slotzitting van de Conferentie worden vastgesteld. Deze zitting zal, naar verwacht wordt, op of vóór 1 November plaats hebben. ■yOOR het einde van de Conferentie zullen voorts een aantal afzon derlijke overeenkomsten worden aan gegaan houdende voorzieningen voor de overgangsperiode tot aan de over dracht der souvereiniteit en eventu eel voor de eerstvolgende periode na de overdracht, voorzover wettelijke regelingen van de R.I.S. nog niet tot stand zijn gekomen. Over deze overeenkomsten en voor zieningen wordt nog druk gesproken door de delegaties. De derde catego rie van documenten wordt gevormd door het Unie-statuut en de daaraan toegevoegde accoorden op militair, financiëel-economisch, sociaal en cul tureel gebied en op gebied der bui tenlandse betrekkingen. DE SCHULDEN PRAAG heeft terugroeping geëist van een Amerikaans ambassa e-functio- naris, Isaac Patch. Een andere functio naris, Samuel Meryn. is gearresteerd. Zij zouden betrokken zijn bij een spionnage-complot. DE BOEKHOUDING van de Bond van Mobilisatie-invaliden is door de Officier van Justitie te Leeuwarden in beslag genomen. De secretaris-pen ningmeester, de Boer uit Drachten, is als verdacht van verduistering ge arresteerd. PAUL SPAAK heeft de volksraadple ging over de terugkeer van Koning Leopold „verfoeielijk en absurd" ge noemd. DE ECA-MISSIE heeft in ons land 15.000 karaat aan industriële diaman ten aangekocht voor de regeringsvoor- raden in de V. S. DE ONDERHANDELINGEN over de vrede in China zijn hervat. Verschei dene buitenlandse diplomaten zijn uit Sjanghai naar Hongkong vertrokken. FRANCO is gisteren uit Madrid ver trokken voor een bezoek aan Portu gal het eerste land dat hij buiten zijn eigen land bezoekt. Men meent, dat hij o.a. de defensie-kwesties zal be spreken. EEN STENEN STALIN 30 meter hoog zal Praag gaan sieren. Bovendien wordt het beeld op een hoge heuvel gezet zodat alleen de torens van de St. Vitus-kathedraal deze Stalin in hoogte zullen overtreffen. DE VERMISTE militair H. Harmsen is op 17 October te Sibolga bij zijn on derdeel teruggekeerd. Hij werd sinds 20 Juli jl. vermist. TWEE GEVANGENEN in Brescia (It.) zaten hun straf uit wegens het maken van valse bankbiljetten. Plot seling werden ze op officiëel en zeer hoog bevel vrijgelaten. Laat nu ook het officiële document vervalst blij ken.... DE VAKCENTRALEN zenden op uit nodiging van de ECA een afvaardiging op studiereis naar Amerika. Voor de K.A.B. zijn aangewezen: F. Brussel, A. van Lijf. J. Palmen en J. van Eij- bergen. AAN MGR. LEMMENS werd door mr. dr. Houben, Commissaris van de Ko ningin, de zilveren erepenning van de provincie Limburg uitgereikt bij ge legenheid van Zijn 40-jarig Priester feest. DE AMERIKAANSE DEFENSIE is van plan op de begroting 1950-1951 met 1.300.000.000 dollar te bezuinigen. Dit zei Johnson met medeweten van Tru man. DE DAG DER v. N. is op 24 October Tal van plechtigheden vinden ter ere van deze 4de verjaardag plaats. Zo zal Minister Stikker van 20,15 tot 20,30 uur die dag een radio-rede houden over Hilversum I. DE PROVINCIE Friesland heeft gis terenavond wegens storing bij het Prov. Electriciteitsbedrijf in het don ker gezeten. ■p<R BESTAAN nog moeilijkheden over de regelingen bij eventuele nationalisaties. De Nederlanders wensen dat in dat geval het bedrag der schadeloosstel ling onmiddellijk en in zijn geheel zal worden overgemaakt aan de eigena ren in Nederland. De Indonesiërs wensen wel algehele schadeloosstel ling te geven, maar willen zich het recht voorbehouden het tempo en het bedrag van overmaking naar Nader land te regelen overeenkomstig de de viezenpositie van het land. Over een regeling voor het over maken van salarissen en pensioenen is overeenstemming bereikt. Beide partijen hebben zich het recht voorbehouden eventueel op de gedane toezeggingen terug te komen wanneer geen bevredigende oplossing voor het sehuldenvraagstuk zou worden ge vonden. De commissie, bestaande uit de he ren Hirschfeld, Djuanda en Indraku- suma is reeds met het werk begon nen. Alle partijen hebben zich bereid verklaard het schuldenbedrag van deze commissie te aanvaarden. De oommissie hoopt het a.s. weekeinde met haar werkzaamheid gereed te ko men. De staatkundige commissie heeft nog geen overeenstemming bereikt over het vraagstuk Nieuw-Guinea. DE TROEPEN. pen is een accoord bereikt. Neder land zal trachten de terugtrekking aanmerkelijk te bespoedigen door het charteren van buitenlandse schepen voor troepentransporten naar Neder land. Naar waarnemers ons mededelen is de conferentie thans definitief in haar laatste fase getreden waarin dus nog slechts twee belangrijke problemen op een oplossing wachten, te weten Nieuw-Guinea en de schuldenregeling Naar Indonesische opvatting zijn de overige nog niet opgeloste problemen niet van dien aard, dat de duur van de conferentie erdoor zal worden ver lengd. rvE R. K. Bisschoppen van Tsjecho- Slowakije hebben een gezamen lijke verklaring uitgegeven, dat zij de instelling van een nieuw Departe ment ter controlering van kerkelijke aangelegenheden beschouwen als een „schending van de internationaal er kende constitutie van de Katholieke Kerk en een poging om de Kerk te liquideren". De Bisschoppen verkla ren te vertrouwen, dat „de overgrote meerderheid" van de geestelijkheid hen steunt. De verklaring werd uitgegeven door de voorlichtingsdienst van de Kerk, welke nog steeds functioneert. Volgens de verklaring hebben de Bisschoppen onlangs „ergens" verga derd met de Apostolische Vicarissen, administrateurs, leiders der reguliere orden en andere hooggeplaatste ker kelijke functionarissen. Zij ontvin gen rapporten van de vertegenwoordi gers van „de meeste diocesen". UET UNIE-STATUUT is thans bijna gereed. Er is nog enige discussie over regeling van het burgerschap. Met betrekking tot de buitenlandse betrekkingen is algehele overeenstem ming bereikt. Tenslotte vernemen wij nog, dat de voorlopige constitutie van de R.I.S. gereed is. Zij zal Dinsdag aan de Ne derlandse delegatie worden overhan digd. De militaire commissie is eveneens met haar werkzaamheden gereed ge komen. Ook voor de kwestie van de terugtrekking der Nederlandse troe- VRAGEN aan de Minister heb ben gisteren het Britse La gerhuis plezier opgeleverd, toen een Labourlid de Minister van Opvoeding vroeg of het pak slaag dat zes Londense jongens op school hadden opgelopen wegens het kussen van meisjes overeen komstig de regel was. Onder grote hilaritct verklaar de minister Tomlinson, dat hij hieromtrent geen maatregelen zou nemen. „Ik kan mij voorstellen, dat de jongelieden het de moeite waard vonden", zo zeide hij. Het conservatieve lid Sir Tho mas Moore noemde de kern van de zaak het volgende: „Was het kussen de straf waard? Als wij moeten aannemen, dat het emo tionele zich tot het physieke ver houdt als twee staat tot een, dan hebben de jongens niet te klagen gehad". Bevredigende omvang ll/lL ONS LAND in 1950 kunnen voldoen aan de noodzakelijke eis tot uitbreiding van de mestvar- kensstapel tot 2.5 millioen stuks, niet alleen ten behoeve van de binnen landse consumptie, maar bovendien ter voldoening aan onze exportver plichtingen, dan is hiervoor een aan tal van ongeveer 300.000 fokzeugen vereist. De Septembertelling heeft uitgewezen, dat de huidige fokzeugen stapel op bevredigende wijze aan deze voorwaarde tegemoet komt. Het to tale aantal fokzeugen in September bedroeg namelijk 261.000 stuks, te we ten 173.000 dragen of zogende zeugen en ruim 88.000 jonge fokzeugen. Daar de beoogde omvang niet ge heel is bereikt, zou enige uitbreiding van de fokzeugenstapel nog verant woord zijn, temeer waar in 1951 een grotere aanvoer nodig wordt op grond van de stijgende exportmogelijkhe den, welke het baconcontract met En geland zal bieden. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies nu en dan een regen- of hagelbui, Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachti ge wind tussen Zuidwest en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als Vrijdag. Vandaag: zon onder 17,32 uur. Maan onder 17,33 uur. Morgen: zon op 7,18 uur. Maan op 9,41 uur Zon onder 17,30 uur. Maan onder 17.54 uur. Maandag: zon op 7.19 uur. Maan op 11,16 uur. TVE 80-JARIGE Raubenheimer, uit Pietermaritzburg beweert, dat de verhalen, volgens welke de staatsschat van de Zuid-Afrikaanse Republiek, elf millioen pond sterling groot, in de Boerenoorlog ergens in de Unie be graven moet zijn, onjuist zijn. Volgens hem zijn deze „millioenen van Kruger" naar Nederland overge bracht, waar ze op mysterieuze wijze verdwenen zijn. Een verslaggever van-de te Johan nesburg verschijnende Sunday Times heeft Raubenheimer opgezocht, Deze vertelde hem, dat hij in 1900 was be last met de bewaking van de trein, die een deel van de schat, drie mil lioen pond, in verzegelde kisten naar Delagoa Baai in Portugees Oost-Afri- ka bracht. Hij toonde de verslaggever nog het re$u, door hem ontvangen, waarop te lezen staat: „Persone trein. Draagende 3.000.000 pond drie miljoene pond staats geld afgelewer te Louren<jo Marques". Raubenheimer vertelde voorts, dat de rest van het geld in twee partijen van vier millioen pond elk eveneens via Delagoa Baai naar Nederland is gekomen. Hij ontsnapte later uit een krijgsgevangenenkamp in Zuid-Afri- ka en vluchtte naar Nederland. Daar vertelde dr. Leyds, staatssecretaris van de oude Zuid-Afrikaanse Repu bliek, hem dat al het geld veilig in Den Haag was en dat men er niets over zou uitlaten, vóór de toestand in Zuid-Afrika was opgehelderd. Waar het geld zich precies bevond is nooit onthuld en tot op de huidige dag on bekend gebleven, aldus de oude Rau benheimer. Hij zeide ook nog, dat hij Winston Churchill per trein naar Pretoria had gebracht, toen die ge vangen was genomen. Prestwick-rapport lekte uit TNE PUBLICATIE in Londen en Am- sterdam van de belangrijkste punten van het rapport over de ramp met de „Nijmegen" op Prestwick, heeft in Londen veel opzien gebaard Het Engelse ministerie van Burger luchtvaart was voornemens geweest, het rapport medio November te pu bliceren. De Daily Telegraph meldt echter in een bericht uit Amster dam. dat het rapport critiek inhoudt op de organisatie en de werkwijze van de gronddienst op Prestwick. Volgens dit bericht wordt critiek ge oefend op de metereologisch dienst en op 't alarmsysteem en wordt een aan tal tekortkomingen aangewezen. Op de gebruikte kaarten is een reeks fouten gevonden. De hoogte van de heuvel, waarbij het ongeluk plaats vond, was aangegeven als 45 voet in plaats van 450 voet. Een woordvoerder van het Ministe rie van Burgerluchtvaart verklaarde dat deze opmerkingen inderdaad in het officiële rapport voorkomen. Hij zeide tot Reuter: „Wij weten niet hoe dit lek ontstaan is. Wellicht zal daar naar een onderzoek worden ingesteld Ik geloof, dat daarover thans gespro ken wordt. De enige copie van het rapport dat het ministerie verlaten heeft, is het exemplaar, dat aan de Nederlandse Regering is gezonden. En zelfs dat was geen copie van een gedrukt document, maar een fotoco pie van het manuscript dat nog in handen van de drukker is. Er is geen sprake van, aldus be sloot deze woordvoerder, dat wij, niettegenstaande het lek, zouden over gaan tot vroegere publicatie. Wij zou den dat niet eens kunnen, want het rapport is nog niet gedrukt". IN HONGERWINTER KWAMEN 15000 MENSEN OM TLTET VERSLAG over de Volksge zondheid in de twee laatste oor logsjaren bevat deze officiële cijfers over de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht: 15.000 mensen kwamen van honger om het leven (3 kwart waren mannen), terwijl 80.000 aan hongeroedeem hebben geleden. "^AAR aanleiding van berichten over het stopzetten van de radio zenders in de spitsuren vernemen wij te bevoegder plaatse, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. Deze wordt op het laatst dezer maand verwacht. RIJ ZONDAG 6 NOVEMBER A.S. DE A.N.W.B. deelt mee, dat voor Zondag 6 November weer ontheffing van het Zondagsrijverbod is verleend. Maar niemand weet er raad mee. DEN PSYCHOLOOG, wiens hulp was ingeroepen door leraren om dat een 11-jarige schooljongen erg „lastig" was, kwam tot de conclusie, dat men hier met 'n „genie te doen had. Op een conferentie verklaarde de heer Wheeler, de zielkundige, tot de bevinding gekomen te zijn, dat de jongen een intelligentie-quotiënt had van 170, vergeleken met het gemid delde van 100 voor volwassenen. Hij moest de leraren meedelen, dat het „moeilijke" kind een „veel beter stel hersens" had dan zijzelf. Het kind werd lastig en vervelend gevonden, omdat hij zijn antwoorden eerder ia?r dan zij, zo meende de psy choloog. De heer Wheeler wilde de naam van de jongen niet noemen, dat kij op een school voor middelbaar onderwijs zat en er op hem gelet zou worden. De psycholoog slaakte tenslotte de verzuchting. „Ik heb een genie ontdekt, maar niemand weet er raad mee". (Onder): Soldaat Wim Buys, (rechts): van Bloe- mendaal B 33, Klundert zit in Cheribon en maakt het best. Links 'n vriend uit Rotterdam. (Midden): Bertus van Gulik, Brugstraat te Ze- venb. Hoek is gelegen in Cheribon. (Onder): N. van Wanrooy Keiweg 80 te Oosterhout. Zijn adres in Indië Em- mastraat 13, Makassar. (Van links naar rechts): P. Witkom, M. de Koster en Ant. Martens uit 's- Heerenhoek met hun vriend B. v. d. Linde uit Heinkenszand. CTEEDS STERKER worden de geruchten als zou een jongeman van 17 jaar uit het kerkdorp Moesel bij Weert verschijningen krijgen van de H. Maagd De jongen beweert, dat hij reeds enkele malen dè H. Maria zag en met Haar moch„ spreken. Duizenden waren reeds getuige van zo'n „verschijning", doch men kon slechts waarnemen, dat de jongen sprak met een onzichtbaar iemand. Zondagavond a.s. zou de laatste verschijning plaats grijoen, tijdens welke de H. Maagd een duidelijke opdracht zou geven. Men deelde ons mee, dat de jongen medisch is getest en volkomen normaal bevonden. De geeste lijkheid neemt voorlopig een uiterst gereserveerde houding aan. WRIJDAG bracht een aantal Kamer leden, waaronder de heren v. d. Weijden, Weiter, baron v. d. Feltz, mr. van Dis en Gortzak een bezoek aan ZÊeuwsch-Vlaanderen, teneinde voor gelicht te worden over de aldaar heersende meningen omtrent de vrije veren. Het gezelschap, dat per trein naar Vllssingen gekomen was, werd te Bres- kens door de burgemeester ontvangen en maakte vervolgens per autobus een rondrit door West-Zeeuwsch-Vlaande- ren waar het kennis nam van de verwoestingen. In hotel Rotterdam te Terneuzen werd een bijeenkomst gehouden onder leiding van mr. Tellegen, die een wel komstwoord sprak en er de nadruk op legde, dat hier een lanasbelang aan de orde gesteld werd, waarvoor de re gering destijds beloften gedaan had. Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen die nen gelijkgeschakeld te worden met overig Nederland. Als oudste der aanwezige Kamer leden sprak oud-minister Welter, die dank betuigde voor de hartelijke ont vangst en onder hilariteit der aanwezigen verklaarde te kunnen doen, wat anderen niet konden, n.l. namens de gehele fractie te spreken. Alles wilde hij doen om Zeeuwsch- Vlaanderen recht te doen wedervaren. Voorzitter Koch van de Kamer van Koophandel wees op het belang der vrije veren en betoogde uit economi sche overwegingen dat vrijdom nood zakelijk is. Hij wees op de verschil lende belangrijke industriegebieden en vroeg de aandacht voor het feit, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen 670 vlas- sersbedrijven zijn, die 40 pet. verwer ken van de totale oogst in Nederland. TEGENSTANDERS r\e heer Catsman uit Aardenburg kwam op voor de middenstand en verklaarde zich namens West-Z- Vlaanderen tegen de vrije veren, om dat de winkeliers veel schade zouden ondervinden van het feit, dat men in Vlissingen en Middelburg gaat komen. Burgemeester Costense uit Biervliet betwijfelde of de heer Catsman wel namens West-Zeeuwsch-Vlaanderen sprak en uitte zich voor vrijdom. Na- DE REGERING maakt bekend. dat tot haar leedwezen, de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 30 Juli 1949, na ver missing: Sold. Ie kl. J. Dijkstra, uit Oostdongeradeel. Gesneuveld 9 October 1949: Sold. H. Korsten, uit Schijndel (N.Br.). Sold. J. W. de Waal, uit Zoelen (GId.). Kon. Ned. Ind. Leger: In de periode van 2 t.m. 8 Oct. 1949 geen verliezen. R. I. P. mens de beurtschippers voerde de heer van Campen het woord, die zich tegen verklaarde, omdat de beurt schippers in hun bestaan bedreigd worden, maar de heer Dubois, lid van Prov. Staten bracht naar voren, dat de beurtschippers zich dienen om te schakelen op het vrachtvervoer te land en dat tenslotte het algemeen belang niet voor het belang van en kelen dient te wijken. De heer Jacobs van de K.A.B., trachtte de Kamerleden te overtuigen van de noodzaak der vrije veren voor de arbeiders in het algemeen, die bij belasting deze extra kosten niet meer zullen kunnen dragen. Ook voerde hij als argument aan familie bezoek aan overig Nederland. Burge meester de Boer uit Sas van Gent sprak zich uit industriële overwegin gen uit voor de vrije voeren en ook drs. Verschaf fel uit Sas van Gent, bracht economische en industriële ar gumenten voor vrijdom naar voren. Het argument van de minister, dat velen van de bootreis 'n pleizierreisje zouden maken, kon hij niet delen. En wat maakt het vervoer van enkele honderden mensen meer nu toch uit. Namens de landbouworganisaties sprak het Statenlid, tevens burge meester van Clinge, de heer Vercau- teren. Zeeuwsch-Vlaanderen is altoos achteruitgesteld, zo zeide hij, en als men nu gedane beloften zou gaan ver breken, zou dit grote beroering wekken Burgemeester Hoekzema van Oost burg die zich aandiende als een z.g. tegenstander, zette uiteen, dat de re gering haar beloften dient na te ko men en bleek dus een voorstande: te zijn. Het Kamerlid v. d. Weijden sloot zich aan bij de woorden van de heer Weiter, alhoewel hij niet namens zijn fractie kon spreken. Met genoegen had hij naar de uiteenzettingen ge luisterd. Deze aangelegenheid heeft zeer zeker de aandacht en de belang stelling van de Kamer. Burgemeester Tellegen sprak een dankwoord, waarna het gezelschap via Perkpolder weer naar den Haag ver trok. Door de vereniging van burge meesters en secretarisen was een mos selpartij aangeboden waarbij bleek, dat de bezoekers deze Zeeuwse schelp dieren niet versmaadden Vele burge meesters en secretarissen uit Z.-Vl. benevens tal van vertegenwoordigers van handel en industrie en diverse organisaties woonden de besprekingen bij. In de geschiedenis van de Katho lieke Kerk is er waarschijnlijk geen heldhaftiger strijd denkbaar voor het ideaal als die van de tal loze missionarissen die steeds va derland en familie verlaten heb ben om bij vreemde volkeren het Evangelie te gaan verkondigen. Aan hun moed en ondernemings geest hebben wij zelf trouwens de gave van het geloof te danken, omdat ze voor vele eeuwen zijn af gezakt naar onze lage landen en. hier de blijde boodschap hebben gebracht. Hoe zijn de namen van een Willibrordus, Bonefatius, Lam- bertus en zovele andere ons ver trouwd en met welk een aureool van heldenmoed zijn ze niet omr ingd. En wat we ontvingen hebben we doorgegeven en ook uit ons volk zijn er stfeeds velen gegaan ver weg van huis en land om vreemden In het geloof aan Christus te gaan onderwijzen. Ze hebben zich daar door geschaafd in de onafzienbare rijen van geloofsboden uit alle vol keren, die door de vlam der Chris tus liefde waren ontbrand en ook zij zijn gegaan naar alle windstre ken zonder enig ander doel, dan het brengen van het geloof in God en Zijn eengeboren Zoon Jezus Christus. Ze hebben de opdracht vervuld, die de Heiland eens aan Zijn leerlingen gaf: „Gaat en on derwijst alle yolkeren," en ze heb ben vertrouwd op Christus' verze kering: „Ziet, Ik ben met u tot aan het einde van de tijden." Niet alleen hun achterblijvende familiebetrekkingen, maar bijna het gehele katholieke volk heeft steeds met hen meegeleefd en ging trots op hun moed en arbeid en. jaren lang is het zo geweiest, dat wanneer een missionaris om hulp vroeg, dat dan de harten en ook de beursen opengingen en men hem de noodzakelijke steun voor hart en handen op gulle geefse wijze liet geworden, zij verdienden dit tenvolle, niet enkel om hun moei zaam en heldhaftig leven, maar vooral om het grootse ideaal, wat ze voorstonden en waarvoor ook wij verantwoording dragen, dat n.l. Christus' Rijk gebracht wordt aan alle volkeren. Zeker in deze tijden, waarin wij zelf zo vaak klagen, hebben ook de missionarissen niet minder reden om aan te kloppen aan onze deur, want ook voor de missiegebieden zijn meestal de boestanden uiterst moeilijk. De oorlog, die als een or kaan over ons werelddeel ging, drong ook met zijn verwoestende kracht door en wanneer dan later de missionaris terugkwam in zijn missiestatie, konden velen onder hen de klacht herhalen: „Wijs mij de plaats, waar ik gezaaid heb." Bovendien heeft de ontwikkeling, die ook de verst verwijderde volke ren doormaken, zijn sporen nage laten en is het dikwijls veel moei lijker geworden voor de blanke priester, om toegang te krijgen tot de harten der heidenen. We mogen het als een bijzonder bewijs be schouwen van Gods Voorzienigheid, die Zijn Kerk in alles leidt, dat de ver-ziende blik der Pausen de Vorming van een inlandse geeste lijkheid heeft gestimuleerd, omdat daardoor door de zonen van het eigen volk het geloof gepreekt wordt, ook wanneer de blanke, vreemde priester moedeloos zijn koffer moet inpakken. Jn het licht van deze gedachten krijgt de aansporing der Kerk om te bidden voor de Missie een bijzondere nadruk. Want bij het wassend getij der moeilijkheden baat vaak enkel de steun van het gebed en een onbeperkt en blind Godsvertrouwen. Maar het is de zaak van Christus, waarom het hier gaat en deze moet ons met warme belangstelling blijven ver vullen, met liefdevole bezorgdheid ons doen verdiepen op onze plicht en met onverwoestbaar optimisme ons bezielen voor de toekomst. Dat het eenmaal waar mag worden, dat van het ene einde van de aard bol tot aan de andere de naam van God worde genoemd en ge prezen en dat van de opgang der zon tot aan haar ondergang een reine en onbesmette Offerande aan Hem worde opgedragen. Moge dit rijk van genade voor allen komen, mede door onze gebeden en offer gaven. rpiEN van de elf communistenleiders in de V. S. zijn gisteren veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete wegens misda dige samenzwering. De elfde, Robert Thompson, kreeg drie jaar en 10.000 dollar boete. Het parket had tegen elk der be klaagden tien jaar geëist. Het proces heeft negen maanden geduurd. flENERAAL-majoor J. Zwart, oud- commandant in het eerste Genie- commandement te Breda, gaat, naar wij vernemen, eerstdaags de militai re dienst met pensioen verlaten. TJET troepenschip „Grote Beer" wordt in de loop van Zondag avond 23 October 1949 of in de daar op volgende nacht in de haven van Amsterdam verwacht. Behoudens onvoorziene omstandig heden begint de ontscheping Maan dag 2* October des morgens te 9 uur.

de Stem | 1949 | | pagina 1