JOEGOSLAVIË in de Veiligheidsraad DIENSTWEIGERAARS Onschuldige na jaar uit gevangenis „Dat kan, mag en zal niet bulderde Visjinsky TWINTIG DODEN na botsing met vliegkampschip De grensarbeiders Oorlog en schade Visjinsky obstinaatTito in de wolken: toch naar Indonesië Verbinding tussen België en de Rijn RECHTERLIJKE DWALING te wijten aan een grafoloog „Zwarte Kat-brigade" maakt Oost-Java onveilig Ongelukkige eerste reis vari de Albion Weinig verandering .J Opstand wegens plaatsgebrek Kost 2 wethouders (P. v. d. A.) hun zetel Het varken der toekomst „Kameraden hehhen recht om afgelost te Worden" BONNET krijgt studie-opdracht Werd dr. Beel beledigd DANK ZIJ PARTICULIER DETECTIVE r<ISTERENMORGEN diende de zaak tegen Mulder tenslotte in hoger beroep voor het Hof. Mulder beves tigde in hoger beroep te zijn gegaan omdat hij onschuldig was, waarna mr J. Fabius onmiddellijk zijn requisi toir hield. Hij zeide, dat de rechtbank thans bijna 2 jaar geleden „op ogen schijnlijk goede gronden de verdach te had veroordeeld, maar dat later diens onschuld aan het licht was ge komen". Mr. Fabius requireerde vrij spraak. Utu |l De J lt-eos- V 11.024 hans ook in oordeliger ilo pakken. VIJFDE JAARGANG No. 1516 Uitgave' N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B Lde Rechter. Hoofd redacteur: J. J- 11- Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. JOEGO-SLAVIE is gisteren bij tweede stemming verkozen tot niet-permanent lid van de Veiligheidsraad. Bij eerste stemming werden gekozen Ecuador en India, met respectievelijk 57 en 56 stemmen. Bij deze stemming werden op Joego-Slavië 37 stemmen uitgebracht en op Tsjecho-Slowakije twintig. Daar de vereiste meerderheid 39 stemmen was, was herstem ming noodzakelijk voor de derde vacante zetel. Bij deze her stemming werden op Joego-Slavië 39 stemmen uitgebracht tegen 19 op Tsjecho-Slowakije. pese landen, aldus zeide Visjinsky, hebben Tsjecho-Slowakije eenstem mig candidaat gesteld. Door de ver kiezing van Joego-Slavië wordt de Veiligheidsraad een werktuig in han den van het Anglo-Amerikaanse blok" Na deze verklaring van Visjinsky, ging de Algemene Vergadering ver der met de verkiezing van nieuwe le den voor de vrijkomende zetels in de andere organen van de V. N. In de Veiligheidsraad hebben 11 landen zitting. Vijf van hen hebben een permanente zetel. Dit zijn: Enge land, Amerika, de Sovjet-Unie, China en Frankrijk. De overige zetels wor den bezet door niet-permanente le den, die periodiek aftreden. Laatstelijk werden de niet-permanente zetels in genomen door Cuba, Egypte, Noorwe gen, Argentinië, Canada en de Oekrai- ne. De laatste drie landen zijn op 31 December a.s. aan de beurt om af te treden. HAMERSLAGEN. cpOEN voorzitter Romulo de zitting opende, wees hij erop, dat de af tredende landen niet onmiddellijk herkiesbaar waren. Hij herinnerde aan de bepalingen van het Handvest, dat leden voor de Veiligheidsraad moeten worden ge kozen op grond van hun bijdragen tot de internationale vrede en veilig heid en hun geografische ligging. Onmiddellijk daarop vroeg Visjins ky het woord. Romulo verklaarde, dat volgens de bepalingen geen toespra ken voor de stemming konden wor den toegestaan en dat Visjinsky al leen maar een punt van orde kon stel len. Deze wees daarop de leden van de Algemene Vergadering op artikel 23 van het Handvest en noemde het postulaat van Joego-Slavië een bele digende actie tegenover de Sovjet unie. Romulo interrumpeerde hier de spreker maar Visjinsky deed alsof hij het gehamer van de voorzitter niet hoorde en voltooide haastig zijn ver klaring. WEEGSCHAAL SLOEG MAAR EVEN DOOR. de orde. Daarna werd tot de stem ming overgegaan. Bij de eerste stemming werden 58 geldige stemmen uitgebracht, zodat de vereiste meerderheid van twee derden 39 was. Afghanistan en de Philippijnen kregen ieder een stem. „COMPLOT ACHTER HET TONEEL". /ONMIDDELLIJK na het bekendma- ken van de uitslag van de twee de ronde verklaarde de Russische af gevaardigde, Visjinsky, dat de Sovjet- Unie Joego-Slavië niet zal erkennen als lid van de Veiligheidsraad. Hij noemde de verkiezing van dit land 'n schending van het Handvest en van het gentleman-agreement, dat tot nu bestond over de wijze, waarop nieu we leden van de Veiligheidsraad wor den gekozen. Dit is het resultaat van een complot achter het toneel, dat de grondpeilers van de V. N. aantast, zo zeide hij. „Rusland en de overige Oost-Euro- mentaar te geven. yAN DOORGAANS goed ingelichte militaire zijde vernam Reuter dat een guerillabende, die zichzelf „De Zwarte Kat-brigade" noemt en onder leiding staat van een commu nist, die bekend staat onder de naam Abidin Effendi, de voornaamste oor zaak is van de huidige wanordelijke situatie in Oost- en Middenjava. Vol gens bedoelde zegslieden zou de sterk te van deze bende 2.000 man, mogelijk meer, bedragen. De T.N.I, zou deze zwarte katten niet drastisch willen aanpakken om redenen van interne po litieke aard. Volgens welingelichte Nederlandse zijde is deze brigade een geheim genootschap, onder commu. nistische leiding en is haar doel, chaos te verwekken. In Ind. po litieke kringen was men hedenavond niet geneigd, op een en ander com- yisjinsky zeide woordelijk en op heltige toon: „De Sovjet-Russi sche delegatie verklaart zeer beslist, dat Joego-Slavië niet mag, niet kan en niet zal be schouwd worden als een vertegen woordiger van de O.-Europese lan den. Het in de Vei ligheidsraad bren gen van Joego- Slavië zal door de delegatie van de Sovjet-Unie be schouwd worden als een nieuwe in breuk op het Hand- Visjinsky. vest, waardoor de basis zelf, de fundering van de sa menwerking in de V. N. wordt on dermijnd". Romulo verklaarde daarop de toe spraak van Visjinsky geheel buiten Kolenboot verdween spoorloos in de Noordzee /AP DE NOORDZEE heeft zich Woensdagnacht een drama afge speeld. waarvan thans alle détails be kend zijn geworden. Hoewel men eer gisteren nog hoop had dat de ramp van niet zo grote omvang zou zijn als men vreesde, bleek gisteren wel dat men deze hoop moest opgeven; alle 20 vermisten van de Engelse ko lenboot Maystone hebben hun graf in de golven gevonden. ONVOORZIENE STORM. PRINSES WILHELMINA heeft van daag het ere-doctoraat in de Rechten ontvangen van het Smith College te Northampton (Massachusetts). Dr. van Kleffens nam voor H. K. H. de bul in ontvangst. NA TWEE DAGEN DEBAT over de devaluatie heeft de Belgische Twee de Kamer een vertrouwensmotie in de Regering aangenomen met 119 te gen 66 stemmen. DE LUCHTVAARTSCHOOL zou niet naar Welschap komen, omdat Philips daar ernstige bezwaren tegen heeft (storing geluidsproeven en rust per soneel). Nu wordt Deurne als candi- daat-gemeente genoemd. Intussen is de KLM-lijn Eindhoven-Londen tij delijk stopgezet. DESKUNDIGEN zullen binnenkort one>sië &aan namens de ECA S? Srlmugf,lijkheid t°t hervatting van de Marshall-hulp te bestuderen. inEK^nhANJES voor het sta<Jhuis Tn a gen staan in v°Ue tweede bèie" tenkoe„pWmkels 2ita daar aard" V SILvInEwiinValiden ziin er 'O de missen 6 er '®®-000 ledematen RENE MATER heeft a m Verjraderinln de Nationale Vergadering een meerderheid eekre gen. zodat zijn benoemine tn» nfeJni^r is bekrachtigd. 8 tot Premier DE VUILOPHALERS van Pariu gisteren weer aan het werk geglan POSITIE TROEPENSCHEPEN- rw„ Beer pass. 19-10 Algiers Willem^, 6 20-10 van Batavia nfar Rotterdam** geldig yNGELAND bouwt aan zijn oorlogs- vloot. De werven kregen een op dracht, vier grote vliegkampschepen van de Hermes-klasse, bestemd om elk 50 vliegtuigen aan boord te kun nen nemen, op stapel te zetten. De „Albion" was de eerste ervan en in 1947 liep de kolos van stapel. De af werking moest echter worden ver traagd, omdat koopvaardijschepen tij delijk voorrang kregen. In Augustus van dit jaar deelde de Admiraliteit mede, dat het werk aan de Albion voortgang zou vinden en de scheepsbouwers besloten het ge vaarte van de Tyne-werven naar het droogdok Rosyth te slepen. Daartoe was een tocht nodig langs een deel van Engelands Oostkust. Men had niet voorzien dat juist op de dag van het verslepen een herfst storm zou opsteken. De Albion, die geen motoren heeft, werd gebeukt door een hoge zee en een wind van 650 km. per uur. Drie sleepboten waren met de Al bion van wal gestoken, maar een er van raakte in moeilijkheden toen een sleepkabel tussen de schroef raakte. De sleepboot voer terug, zodat er nog twee overbleven om 't karwei te vol voeren. KABELS VAN RUIM 3 KM. Weersverwachting, vanavond: tot Wisselende bewolking met voor al in de kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer. Ma tige tot krachtige, in de kustge bieden tijdelijk harde Zuidweste lijke wind en weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 17,34 uur. Maan onder 17,17 uur. Morgen: zon op 7.16 uur. Maan op 8,04 uur TAE 18300 tons Albion begon aan de twee kabels, elk van ruim 3 km. lengte, een grote boog te beschrij ven. Op het vliegkampschip bevon den zich geen ervaren zeelieden, wel enkele scheepstuigers van de werf. Trouwens de meest bekwame zeelui hadden de gevaarlijke bewegingen van de reus niet kunnen verhinde ren. Tot haar ontzetting zag de 24 koppen tellende bemanning van de kolenboot Maystone de kolos op zich afkomen. Een daverende slag en de Maystone boorde een gat van bijna vier meter in de achtersteven van het vliegkampschip. De marconist van de Maystone Ge orge Gill zette zich snel aan zijn toe stel en zond het ene SOS-sein na het ander de aether in. Plotseling hield het seinen op. Dat was toen de May stone met al zijn opvarenden door de kokende zee werd verzwolgen. Vier wisten nog boven te komen en wer den gered door de scheepstuigers op de Albion. Op het radiobericht van de inmid dels omgekomen Gill was een vlieg tuig opgestegen en stootte de red dingsboot Gertrude van wal. De zee werd afgezocht. De bemanning van de Gertrude probeerde contact op te nemen met het vliegtuig, maar het lukte niet. Ze konden zelf niet op nun voeten blijven staan en doornat en met zout in hun wenkbrauwen en oogharen waren ze er maar nauwelijks F Seslaagd de reddingsboot veilig door de golven te brengen. „Geen kurk zelfs hebben we zien drijven", zeiden ze. De Albion is intussen met meer dan een meter water in de machinekamer in Rosyth aangekomen; een destroyer was ter hulp gekomen om het op drift geraakte gevaarte binnen te bren gen. DOTTERDAM, dat in 1940 door de Duitse bomaanval zo zwaar zwaar werd gehavend, levert thans weer een veel beter aan zien. Hier ziet U Rotterdam van het 60 meter hoge gebouw van het gemeentelijk energiebedrijf af genomen. Rechts op de voorgrond is 't Scheepvaartmueseum, in het midden op de achtergrond de to ren van de St. Laurenskerk, en links op de achtergrond de toren van het stadhuis aan de Cool- singel. V. Verkoop kamp Crailo /~)M TIEN UUR sloeg gisteren de klok in hotel Hertenkamp te La ren zijn slagen en onmiddellijk daar na klonk de eerste hamerslag van de afslager: delinquentenkamp Crailo werd verkocht. Er was een zo uitge breide belangstelling, dat het zaaltje de gangen en de terrassen de kopers niet konden verwerken. Het gevolg was natuurlijk, dat alleen zij die in de buurt van de afslager konden ko men. aan bod kwamen. Het gevolg daarvan was dan weer, dat de ande ren hevig boos werden (het regende nog dat het goot ook!) en op een kwaad ogenblik vlogen kreten naar binnen en stoelen naar buiten. Er waren er zelfs na een poosje, toen velen naar binnen waren gedrongen, die met alle geweld weer naar bui ten wilden, omdat ze bang waren „plat te worden gedrukt". Of het nu daardoor kwam of door de hardnek kige regen, is moeilijk te zeggen, maar vast staat, dat de tweedehands spullen bar duur werden verkocht. Volgens sommige deskundigen zelfs tienmaal te duur. Onderwijs-geschil in Zaandijk TN DE Maandagavond gehouden ver gadering van de Zaandijkse ge meenteraad is met een meerderheid van 6 tegen 5 stemmen het vertrou wen in de beide Partij van de Arbeid wethouders opgezegd. De oorzaak is gelegen in een conflict tussen een on derwijzer en zijn hoofd der school, over de behandeling van een leerling De jongen werd in de klasse door de onderwijzer genegeerd, hetgeen ge leid heeft tot een ernstig menings verschil. Volgens de Raad hebben B. en W. te lang gewacht met ingrijpen en had de gezagsverhouding eerder moeten worden hersteld. Na een breed voerige discussie werd het vertrou wen in de P. v. d. A. wethouders op gezegd met genoemde meerderheid. TN MISSOURI (V.S..) hebben een paar (geleerde) farmers een varkensfokkerij in het leven ge roepen, omdat ze van mening wa ren, dat de varkens te weinig carbonaden opleveren. Zij zijn er na veel proeven in geslaagd een varken te produceren van het Yorkshire-ras, dat twee ribben meer telt dan de soortgenoten. De eerste winst is dus twee car- bonaadjes per varken. Maar de heren stellen zich daarmee niet zo maar zonder meer tevre den: de proefnemingen gaan door en zij beweren, dat binnen afzien bare tijd het „Varken der Toe komst" (zo heet de nieuwe crea tie) een paar dozijn carbonaden meer zal opleveren. Voor een doodgewone fokker is dat overi gens niet zo eenvoudig, want de Amerikanen hebben een ,,hok" gebouwd, dat electrisch wordt verwarmd in de winter en kunst matig gekoeld in de zomer. Bo vendien wordt iedere big onmid dellijk na de geboorte van de zeug weggenomen en met melk gevoed. T~)E CHEF van de Generale Staf heeft in zijn hoedanigheid van com manderend generaal bepaald, dat de dienstplichtigen, die zich wederrech telijk onttrokken hadden aan uitzen ding naar Indonesië (180 man) van wier zaken door de Krijgsraad nog geen kennis is genomen en voor wie verwijzing naar de Krijgsrad naar zijn oordeel niet noodzakelijk is, als nog naar Indonesië zullen worden uit gezonden. Zij hebben dezer dagen de medede ling ontvangen van hun op handen zijnd vertrek, bij welk vertrek in geen geval dwang of geweld zal wor den toegepast. De verwanten krijgen gelegenheid tot afscheid nemen en kunnen op rijkskosten naar en van Schoonhoven reizen. Aanleiding tot deze maatregel is o. m. de overweging geweest, dat het een eerste plicht is tot een snelle af lossing te komen van hen, die soms reeds meer dan drie jaren hun taak in Indonesië vervullen. De plicht van snelle aflossing geldt evenzeer ten opzichte van de verwanten van de militairen overzee. In dit verband moge er nog eens de aandacht op worden gevestigd, dat krachtens de wet „Rechtspleging bij de Landmacht" de commanderend generaal beoordeelt of een zaak naar de Krijgsraad te velde behoort te wor den verwezen". Ned. arbeiders over industriëlen in Zeeuwsch-Vlaanderen TTE Bedrijfsunie voor Fabriekmatige Bedrijven, gevormd door de Ned. Vereniging van Fabrieksarbeid(st)ers de Ned. R. K. Fabrieksarbeid (st)ers Bond „St. Willebrordus" en de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders. is vandaag in vergade ring bijeen geweest en verstrekte na afloop het volgende communiqué: Besproken werden de moeilijkhe den, die zijn ontstaan tengevolge van het verstrekken van een bonificatie aan de Belgische arbeiders door de desbetreffende werkgevers en de ont stemming, die hierdoor is verwekt bij de Nederlandse arbeiders. De vergadering- nam vervolgens met ("teleurstelling kennis van de afwij zende houding der werkgevers in Z.- Viaanderen tegenover het bewerkstel ligen van looncorrecties in de fabrie ken aldaar, waartoe reeds lang be paalde wensen onder de arbeiders leven. Deze looncorrecties houden in, dat het in Z.-Vlaanderen geldende loon, thans gebaseerd op de 4e gemeente klasse, zal worden gebracht op de ba sis van de 3e gemeenteklasse. De arbeiders verlangen en naar het oordeel van de bedrijfsunie te recht dat hierin zo spoedig moge lijk verandering zal worden gebracht De bedrijfsunie voor fabriekmatige bedrijven besloot om op korte ter mijn met haar leden te vergaderen teneinde in deze haar standpunt te be palen. T\E BELGISCHE Minister van Open- bare Werken, Buisseret, heeft vanochtend de inspecteur-generaal ho noraire voor openbare werken, Bon net, ontvangen en met hem de vraag stukken besproken van de verbin ding te water tussen de Belgische wa terwegen en de Rijn. De minister heeft de heer Bonnet opgedragen dit vraagstuk te bestuderen zonder ech ter afbreuk te doen aan de taak, die werd toevertrouwd aan de zo juist te Luxemburg gevormde gemengde Nederlands-Belgische commissie. De heer Bonnet zal in het bijzonder de technische zijde en de economische aspecten moeten bestuderen van een verbinding te water tussen het ge deelte van het Albertkanaal, dat zich op hét gebied van de provincie Luik bevindt en het gebied van Rijnland- Westfalen. Tijdens het onderhoud kwamen ook de bezwaren ter sprake die vóór 1830 de Nederlandse Rege ring had ten aanzien van het tot stand brengen van een verbinding tussen Antwerpen en het industrie-bekken van de Moezel en Zwitserland. De heer Bonnet zal onmiddellijk met zijn werkzaamheden beginnen. Besloten werd de duur van zijn opdracht op 14 maanden vast te stellen. TN „De Waarheid" stond in Juli van dit jaar een artikel, waarin werd gesuggereerd, dat dr. Beel vriend- schaps-relaties zou hebben gehad met Mussert. Dr. Beel had een aanklacht wegens belediging ingediend en zo stond gisteren de hoofdredacteur van De Waarheid, Schoonenberg, voor de Amsterdamse Rechtbank. De Officier van Justitie achtte belediging aan wezig, stelde de hoofdredacteur ver antwoordelijk en eiste een boete van f 300 en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. Stokvis, achtte deze eis (vooral de voorwaardelijke gevangenisstraf) een directe aanval op de persvrijheid en vroeg vrijspraak Uitspraak op 3 November a.s. rpOEN IN DECEMBER 1946 een pakje met f 80,000 tijdens het transport van de Amsterdamse Bank per auto naar het Centraal Station en van- dar per trein naar Axel verwisseld werd met een vervalst exemplaar met waardeloze papieren, viel de verdenking op de chauffeur van de expeditie wagen, die er mee naar het station was gereden. Twee andere personeels lede'. van de bank, die eveneens meereden in de wagen, verklaarden, dat de o ïauffeur onschuldig moest zijn, maar deze, de 35-jarige A. A. Mulder uit Amsterdam, gehuwd, 1 kind, werd door de Amsterdamse rechtbank, na ee vooronderzoek van 11 maanden, op 6 November 1947 tot 2 jaar gevan genisstraf veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Zeven maanden later bleek door het goede speurderswerk van een par ticulier detective, dat een der andere inzittenden van de expeditiewagen de ware schuldige moest zijn en dat dus Mulder ten onrechte was veroordeeld en onschuldig li/, jaar gevangen had gezeten. SCHULDIGE VEROORDEELD. jyjULDER. die onmiddellijk na zijn veroordeling in November hoger beroep had aangetekend, werd daar op door de procureur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof, mr. J. Fa- bius in vrijheid gesteld. De zaak te gen Mulder was toen echter nog niet door het Hof behandeld. De ware schuldige, zekere V., stond later met zijn vrouw en schoonvader voor de rechtbank terecht. Hijzelf en zijn schoonvader werden tot 3 jaar ver oordeeld, zijn echtgenote tot 2 jaar. Zoals thans begrijpelijk is, viel de schuld van de onschuldige Mulder moeilijk te bewijzen. Hij werd bijna onmiddellijk gearresteerd nadat de ontvreemding der f 80.000 was geble ken, maar bleef hardnekkig ontken nen. Men trof bij huiszoeking in zijn woning aan de Amstel geen der bank biljetten of ander bezwarend mate riaal aan. Daar kwam nog bij, dat het pakket in een zak met talloze andere pakketten verpakt was en dat niet Mulder, doch V. deze zak bij het Centraal Station naar binnen had gebracht. De directie van de Amster damse Bank bleef steeds van haar volkomen vertrouwen in Mulders in tegriteit blijk geven en heeft hem zijn salaris ononderbroken uitbetaald tot zijn veroordeling toe. DE BEWIJSVOERING. TAE Rechtbank construeerde de be- wijsvoering voornamelijk op de ambtsedige verklaringen van de be kende politie-getuige deskundige en grapholoog dr. C. J. van Ledden Hul- sebos, die met grote stelligheid be weerde het handschrift op het ver valste pakket als dat van Mul do» te herkennen. Bovendien had deze grapholoog ontdekt, dat er zich in het lakzegel op het pakje een vezeltje wol had vastgezet „dat heel wel mo gelijk afkomstig kon zijn van de trui die verdachte op zijn rit droeg". In werkelijkheid bleek het de vrouw van V. te zijn geweest, die het adres op het valse pakje had ge schreven. Haar handschrift was, on danks aandringen van de zijde der Amsterdamse Bank, niet door een grapholoog onderzocht. Elf maanden duurde het vooronder zoek. Gedurende die tijd werd Mulder gevangen gehouden en trachtte een collega van Mulder, de heer E. M. L. Moolhuyzen, de Justitie van de on schuld van Mulder te overtuigen. Hij verzocht de rechter-commissaris en de Officier van Justitie het onderzoek in andere banen te leiden en nam tenslotte een particulier detective (de Haan) in de arm. Samen besloten zij een helderzien de in het geval te mengen. Deze wist een onderhoud te verkrijgen met de vrouw van V„ die daarbij al spoedig door de mand vieL Intussen moest echter Mulder voor de rechtbank terecht staan. Ter zit ting op 23 October 1947 trok de Of ficier van Justitie mr. L. H. Feitsma, uit de pertinente verklaringen van dr. van Ledden Hulsebos de conclu sie, dat Mulder (met of zonder me deplichtigen) schuldig moest wor den geacht. De rechtbank veroordeelde Mulder 14 dagen later tot 2 jaar. Nadat in de zomer van 1948 ten slotte met zekerheid gebleken was, dat niet Mulder, maar V. de schuldige was, stelde de procureur-generaal de onschuldige op 21 Juli 1948 op vrije voeten. VRIJSPRAAK De verdediger, mr. E. A. J. M. Po- vel, sprak in zijn pleidooi over een bewijs, dat ais een kaartenhuis ineen was gestort. Pleiter wilde niet aan een individu eel in dit geval een verwijt maken. Er was 'n nauwgezet vooronderzoek geweest. Het feit. dat een particulier detective de zaak hier tot oplossing heeft gebracht, houdt niet in, dat de Rijksrecherche een fout heeft ge maakt. Wel achtte pleiter het ver keerd. dat de grapholoog zeer veel aandacht aan de niet minder dan 40 punten van overeenkomst in het hand schrift van Mulder, met dat op het pakje heeft geschonken, maar de pun ten van verschil, die nog talrijker waren, heeft genegeerd. Pleiter deelde het Hof mee, dat Mulder binnenkort een verzoek schrift zal indienen tot een geldelijke tegemoetkoming voor de geleden schade. Het Hof vernietigde het vonnis van de rechtbank en sprak verdachte vrij. n UR is niemand meer, die van de regering integraal herstel ver langt van de geleden oorlogsscha de. Men mag dan al uitgaan van de stelling, dat in principe volledig herstel noodzakelijk is, in de prak tijk heeft men moeten erkennen, dat het onmogelijk is. De botsing tussen zedelijke eis en economi sche mogelijkheid. Tot het onmo gelijke is nu eenmaal niemand ge houden. Maar schermt de regering niet te hard met dat woord „onmoge lijk?" Het is de verdienste van het uitgebreide rapport dat het Gel derse ETI het licht deed zien, dat daarin economisch mogelijk en on mogelijk op een heel wat breder basis wordt geplaatst, dan het ont werp het doet. Dat kijkt nl. uitslui tend naar het financieel mogelij ke. Het Gelderse ETI daarentegen betoogt, dat het niet alleen een kwestie is van het doen van min of meer belangrijke uigaven op het moment, maar dat een verder gaande oorlogsschadevergoeding, dan het ontwerp voorstelt, een gunstige invloed zal hebben op het economische productieproces en daarmee dus ook op de toekomsti ge budgetaire ontwikkeling. Het gehele economische leven, daar komt dit betoog op neer, zal ge baat zijn bij een snel herstel van de getroffen sectoren. En daar plukt ook uiteindelijk de schatkist de baten van. Maar zo vreest de minister van financiën als ik meer geld uitgeef voor die schaderegeling, ga ik dan niet opnieuw het inflatie- spook oproepen, dat ik juist met zo'n grote moeite naar buiten heb gewerkt? Heb geen angst, ant woordt het ETI, die vergoedingen zullen heus niet in de consump tieve sfeer terecht komen. Zestig procent van de schade is geleden aan productiegoederen; en wat de gebruiksgoederen betreft zal een ruimere vergoeding in de meeste gevallen slechts een aanvulling be tekenen van het vermogen, dat de getroffenen voor de vervanging van deze goederen hebben moeten aanspreken of in feite hebben aan gesproken, zodat ook hier de ver goedingsbedragen grotendeels di rect aan de productie ten goede ko men, een einde maken aan een ernstig ontsparingsproces en nieu we besparing en kapitaalvorming mogelijk maken. Maar zo vraagt de minister verder hoe kan ik een ruimere vergoeding financieren? Ook daar heeft het ETI een antwoord op: het aangaan van staatsleningen. Daardoor transformeert zij gelijk tijdig een hoeveelheid normaal kapitaal in risico-dragend kapitaal en het effect zal zijn een netto investering, waarvan de baten ook ten goede komen aan de komende generaties en aan de schatkist, zo dat dus van een nog „zwaardere belasting der komende generaties", zoals de minister doet, bezwaarlijk kan worden gesproken. Bovendien meent het ETI dat een financie ring langs andere weg dan door middel van Staatsleningen ook niet aprioil verworpen kan worden. Op grond van de financiële toe stand en het nationaal-economisch belang acht het rapport integrale vergoeding over de gehele lijn on mogelijk, maar als er een differen tiatie gemaakt moet worden dan moet die afhangen van de draag kracht van de getroffenen en d" grootte van de schade. Op dat pu schiet het wetsontwerp ernstig te kort. J)E BEZWAREN, die voorts tegen het ontwerp worden gemaakt, gaan goeddeels parallel met die, die de oorlogsgetroffenen zelf in hun persconferentie en hun adres aan de Kamer in de afgelopen week hebben kenbaar gemaakt. Ze richten zich tegen het ontbreken van een beroepsregeling, tegen de ambtelijke vaststelling, tegen het ten enenmale onvoldoende zijn van de bedrijfsuitrusting-schaderege- ling enz. De commissie van voorbereiding heeft weliswaar in het overleg met de ministers het een en ander be reikt, maar gezien de verlangens, die er op het stuk van de in zijn geheel te regelen materie bestaan, is dit toch maar een doekje voor het bloeden. De getroffenen zeg gen dan ook, dat er geen sprake van is, dat zij worden hersteld in hun economisch en sociaal milieu, wat in de economische omstandig heden, waarin ons land verkeert, toch wel als minimum kan worden beschouwd. Zij blijven dan ook de huidige regeling als onaanvaard baar beschouwen. De Kamer komt voor de moeilij ke taak te staan over het ontwerp te oordelen. Aanvaarding zonder meer zou stellig de te rechtvaardi gen verbittering van duizenden ge troffenen ten gevolge hebben en het economisch herstel van ons land ernstig belemmeren. Daar staat tegenover, dat een schade vergoeding aan bepaalde grenzen gebonden moet zijn, zodat van een integrale vergoeding over de ge hele lijn inderdaad geen sprake kan zijn. Vervolg op pag 2. - Kolom 1 onderaan

de Stem | 1949 | | pagina 1