Stad en Land Be oorlogsschaderegelmg voor Walcheren St, Michael afdeling 0. Z. Vlaanderen bestond 30 jaar Waar zetten we het raadhuis? Z.-VLAANDEREN HEEFT EEN BEVERFOKKERIJ Het Katholiek Beroepskeuze-werk In Boschkapelle neemt men proeven DAGBLAD DL BI LM VAN DONDERDAG 20 OCTOBER 1.949 Nieuwe vinding in een slag populair MIDDELBURG VLISSINGEN GOES De zaak Mittelsten- scheid Ook te Goes een bureau Bezwaren aan Ministerraad en Staten-Generaal bekend gemaakt TERNEUZEN Wie is strafbaar? Proost Ongeveer 100 politiemannen met hun echtgenoten bijeen Het probieem der Biervlieters: De Markt lijkt de aangewezen plaats FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films, welke deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rijkskeu ringseisen genoemd. Electro Bioscoop, Middelburg: Blue Skies. (18 jaar.) Schouwburg, Middelburg: Opdat recht geschiede. (14 jaar.) Grand Theater, Goes: Het on stuimige blondje. (18 jaar.) Alhambra Theater, Vlissingen: Dertig seconden boven Tokio. (14 jaar.) Luxor Theater, Vlissingen: Gun- fighters. (14 jaar.) DE WEG VAN OOSTBURG NAAR WATERLANDKERKJE De weg van Oostburg tot Water landkerkje, die in een vreselijke desolate toestand verkeert, wordt volgend voorjaar onder handen ge nomen. Wanneer dit gedeelte ge reed is, zal ook het wegvlak van Waterlandkerkje tot aan de provin ciale weg bij IJzendijke opnieuw bestraat worden. Het heeft lang geduurd, doch nu de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen de aandacht hebben, zal. naar we hopen, aan deze onhoudbare toe stand een einde komen. PROV. WATERSTAAT Tot technisch hoofdambtenaar bij de Prov. Waterstaat te Tholen is benoemd de heer C. de Regt te Hulst. VISSERSSCHEEPJE MOET WORDEN GESLOOPT Het vissersscheepje, de „Vlissin gen 20", dat Maandag op de dijk van Westkapelle strandde, verkeert thans in een zodanige toestand, dat het niet meer versleept kan worden. Het zal worden gesloopt. GUNNING Aan de N.V. Aannemingsbedrijf N.B.M. Zaandam, bijkantoor Breda werd door de gemeente Vlissingen het riolerings- en bestratingswerk gegund volgens bestek no. 28 (3e gedeelte), voor de somma van 52.600.— AANBIEDING KLEDER DRACHTEN AAN DE PRINSES Naar aanleiding van ons bericht in ons blad van 15 October bericht Jonkvrouwe S. Collot d'Escury ons, dat zij naar Arnhem gaat als lid van het Zeeuwse klederdrachtco mité en niet, zoals gemeld, in Hul- sterse klederdracht. (Advertentie.) EEN HELDERDER EN ZACHTER WAS. De Nederlandse huisvrouw staat in de regel nogal sceptisch tegenover nieuwe vindingen. Zij kijkt nu een maal graag de kat uit de boom. Maar blijkt de nieuwigheid werkelijk van belang, dan zal zij er heel gauw haar hart aan verpanden. Wij heben dat gezien met de stof zuiger, eerst aarzelend en wantrou wend bezien, en toen in één slag populair. Wij zien dat thans opnieuw met de nieuwe vinding op wasmidde- lengebied, het z.g. „actief wit", dat is verwerkt in „Castella" Zelfwerkend Wasmiddel. Ongetwijfeld is het resul taat van dit nieuwe wasmiddel weinig minder dan, verbluffend. De was komt vele malen helderder en zachter uit het „Castella'-sop, dan ooit te voren op enige wijze mogelijk kon zijn. De werking van „Actief Wit" berust op de methode van het optisch bleken, die samen met reeds bekende bleek middelen en het normale wasproces het effect oplevert, waarover zoveel vrouwen met merkwaardige geestdrift spreken. der vereniging, die door de zachte winters der laatste twee jaar wat op de achtergrond is geraakt. Het leden tal is daardoor Jammer genoeg iets teruggelopen, maar zoals uit het jaar verslag van de penningmeester bleek, zijn de financiën nog gezond en is de kas sterk genoeg om, bij eventuele vorst, direct weer te starten. De aftredende bestuursleden, de he ren van Riesen en van Faassen wer den herkozen, terwijl in de plaats van de heer Franken sr., die aftrad, diens zoon F. Franken, werd gekozen. Het bestuurslid, de heer H. Bliek, die in November 60 jaar bij „Ijsver maak" is, wilde wegens hoge ouder dom uittreden. Het bestuur wist hem te bewegen als adviserend bestuurslid aan te blijven. Daar de heer Bliek binnenkort ook zijn gouden feest viert als bestuurslid, zal men zich nog nader beraden om dit jubileum passend te herdenken. JAARVERGADERING LEESZAAL. Op de jaarvergadering van de open bare Leeszaal en bibliotheek waren, be halve het bestuur slechts enkele leden aanwezig. Mr. Bouwman, die de bijeen komst opende, herdacht eerst de over leden voorzitter, de heer v. Ballegoyen de Jong, die voor de oprichting zo veel gedaan heeft en huldigde ook de secretaris, de heer Bazen, die wegens gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen. In deze vacatures werden gekozen de heren F. J. v. d. Dries en H. v. d. Vreugde, terwijl de heren Vroome en Velthuizen werden her kozen. Mr. Bouwman deelde mee, dat het bezoek aan de leeszaal constant bleef, terwijl de boeken-uitlening, vergeleken met vorig jaar verdubbelde. Het aan tal leden steeg van 230 tot 344. Aanwin sten op ieder gebied hadden plaats en binnenkort verschijnt een supplement op de catalogus met 300 nummers. De Handelingen der le en 2e Kamer liggen ter inzage. Voortaan zal de leeszaal op Maandag. Dinsdag en Donderdag geopend zijn van 10 tot 17.30; op Woensdag en Vrijdag van 12 tot 17.30 en op Zaterdag van 10 tot 12 en van 13.30 tot 15.30. De avondopen stelling blijft ongewijzigd. De begroting voor 1950 liet een te kort zien van 500.Men hoopt dit echter weg te werken door ledenwer ving. Ook zal een beroep worden ge daan op het Prins Bernhardfonds en Nat. Herstel. Nadat nog enkele wensen geuit wa ren, werd de vergadering gesloten. 's-Heerenhoek Moedercursus. Het Wit-Gele Kruis heeft voor deze winterperiode voor moeders en meisjes, oude dan 20 jaar een moedercursus georgani seerd, die 8 November zal aanvangen. De cursus bestaat uit 12 lessen en zal iedere Dinsdagavond worden gehouden in de kleuterschool aan de Blinden- hoek onder leiding van Zuster Ver minne. Aansluitende hieraan zullen voor meisjes van 16 tot 20 jaar cur sus voor jeugdzorg worden gegeven BOUW NIEUWE BRUG AANGEVANGEN Met de bouw van de nieuwe brug over het Walcherens kanaal nabij het station is een aanvang gemaakt. Men is begonnen met het herstel van de gedeeltelijk verwoeste peiler midden in het kanaal. De bovenbouw, die el ders wordt gemaakt, hoopt men in het voorjaar 1950 op de peilers te kunnen plaatsen. De nieuwe Statenzaal. De vroe gere gymnastiekzaal, die na de res tauratie tijdelijk in gebruik zal wor den genomen voor Statenzaal, is thans zover gereed, dat de steigers zijn afgenomen en de buitenzijde als geheel afgewerkt kan worden be schouwd. Het glas in lood is in de ramen aangebracht, terwijl men nu druk bezig is met het interieur HET NIEUWE STATION. Nog dit jaar zal met de bouw van het nieuwe station, waar reeds zoveel over te doen is geweest, worden be gonnen. Begin volgende maand wordt de aanbesteding gehouden en de aanne mer wie het gegund wordt, moet dan zo spoedig mogelijk beginnen, daar de Spoorwegdirectie het gebouw tegen dat in Mei de nieuwe dienstre geling ingaat, gereed wil hebben. „IJSVERMAAK." De jaarvergadering van „Ijsvermaak", die in de „Prins" werd. gehouden, was slecht bezocht. De voorzitter, de heer van Riesen, gaf een overzicht van het wel en wee Mislukt reisje De heer V. trok er al vroeg met zijn auto op uit. Enige kilometers van zijn woning werd de mist hem noodlottig en kwam hij in een sloot terecht met de auto. Een en ander ging op dergelijke ver standige wijze, dat er geen stukken van kwamen, want nadat de auto door een tractor op het droge was getrokken, kon V. zijn reis rustig voortzetten. Pech. Een wagen, zwaar beladen met suikerbieten, begon op een ge geven moment akelig te kraken, tij dens haar rit op de Molendijk. Het gevolg bleef niet lang uit en weldra stond de wagen op drie wielen. Ge lukkig had de voerman zijn paarden zo goed in handen, dat ook dat on geluk zonder complicaties afliep. Opening fancy-fair. De fancy- fair ten bate van het muziekcorps in oprichting, werd geopend in het jeugdgebouw. Het muziekcorps van Borssele, dat op die avond haar wel willende medewerking verleende maakte een rondewandeling door het dorp en trok daarna met een gevolg van belangstellenden naar het jeugd gebouw. Burgemeester van Horsigh als voor lopig voorzitter van het komende mu ziekcorps, dankte in zijn openings woord de directie van het Jeugd gebouw voor het beschikbaar stellen van het gebouw, het muziekcorps van Borssele voor haar medewerking, en het comité van voorbereiding, waar onder als initiatiefnemer de heer van de Linde, die inmiddels door per soonlijke omstandigheden ontslag moest nemen uit het voorlopig be stuur. Burgemeester deed hierna een aanval op de portemonnaies en vest jeszakken en raadde ieder aan met lege beurs te vertrekken, waarna hij direct het rad van avontuur op gang bacht, waardoor de kermis aan het draaien ging, aanvankelijk nog wat stroef, maar weldra vol bedrijvigheid Vooral bij het rad van avontuur waarbij de keel van Bertus reuze diensten bewees, waren schitterende prijzen te winnen. De Borsselse fan fare liet als intermezzo zijn vrolijke klanken door de zaal schallen, wat veel bijdroeg tot de gezelligheid Zaterdag en Zondagavond hoopten de organisatoren op veel belangstelling, ook van de andere plaatsen, welke verwachting intussen gerechtvaar digd is gebleken. Heinkenszand Samenkomst der K.A.J. In de bijeenkomst van de Katholieke Arbei dersjeugd sprak aalmoezenier Hooger- vorst van de afdeling Kwadendamme over „De nood van de Kerk in Neder land onder massa jonge arbeiders". Op duidelijke wijze belichtte Z. Eerw. de grote problemen welke veel jon ge mensen bezig houden. De problemen welke zij opdoen tijdens hun werk in een dikwijls onkerkelijk milieu, waar ze in aanraking komen met vele, dik wijls ongelovige medemensen. Willen wij allen staande blijven, dan zullen wij ons vurig moeten geven aan onze Koning, wienst feest wij op de laatste Zondag van October plechtig gaan vieren. Dat alle Kajotters daar aan zullen medewerken, was de op wekking welke de voorzitter hierna tot de leden richtte. De tenlastelegging 7°als we reeds berichtten, zal voor de Bijzondere Strafkamer voor Zeeland a.s. Maandag de zaak dienen tegen d bekende Duitse „slavenjager" Hans Mittelstenscheid, die van Mei 1942 tot Sept. 1944 in Zeeland een schrikbewind voerde op het arbeids bureau. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij als Fachberater, in dienst van on ze vijand, in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog en van de menselijkheid een groot aantal in Zee land woonachtige Nederlandse bur gers over de grenzen van het bezette Nederlandse gebied naar Duitsland heeft doen voeren met het oogmerk van verplichte tewerkstelling aldaar bij en ten behoeve van de vijand. Voorts wordt hem tenlastegelegd dat hij personen uit Zeeland, die naar de destijds van kracht zijnde voor schriften van de bezetter betreffende de arbeidsinzet in Duitsland voor ver plichte tewerkstelling in dat land in aanmerking kwamen, doch die, hetzij (al of niet bij herhaling! geen gevolg hadden gegeven aen de oproep zich daarvoor aan keuring te onderwerpen, hetzij, hoewel daartoe aangewezen, niet voor uitzending naar Duitsland zich hadden gemeld, op zijn bevel heeft doen insuliten in het Huis van Bewaring te Middelburg en vervolgens heeft doen overbrengen naar het „Poli- zeiliches Durchgangslager" te Amers foort. - Negen getuigen zijn gedagvaard. Mr. v. Leeuwen uit den Bosch zal als verdediger optreden. QP INITIATIEF van alle katholieke standsorganisaties van Neder land, samengebundeld in de Raad van Overleg en onder goedkeuring van het Episcopaat, is opgericht de „Stich ting van Katholieke paedagogische beroepskeuzebureaux." Voor de diocesen Utrecht en Haar lem kreeg prof. dr. A. Chorus de wetenschappelijke leiding, terwijl in het diocees Haarlem directeur werd de psycholoog P. F. van Solt. De stichting is in het Haarlemse diocees op 1 Mei 1949 gestart in den Haag is het Centraal bureau Naast de tientallen bureaux is voor Zeeland een bureau gevestigd te Goes secretariaat Th v. d. Himst. De heer v Solt, directeur v.h. Cen traal Bureau in Den Haag, vond een originele werkmethode uit, waardoor de hoge kosten zo laag mogelijk wor den gehouden en de adviezen toch aan de hoogste eisen voldoen. Aan het hoofd van de regionale bu reaux stelde hij paedagogische ad viseurs aan in het bezit van de acte psychologie en opgeleid in de practi- sche psychologie. Zij nemen de eerste test-series af en zenden de rapporten naar het Cen traal Bureau in Den Haag. waar ze onderzocht worden door d psycho loog. Deze stelt een schema vast voor een tweede onderzoek, op grond van de eerste test-series. Het resultaat van dit vervolgonderzoek gaat weer naar het Centraal bureau waarna d(e psycholoog zelf naar het regionaal bureau komt, om de resultaten met de onderzochte persoon c.q. de ou ders te bespreken. Een schriftelijk rapport is een sluitstuk In vele gevallen moet het bureau echter nog raad en hulp verschaffen om het advies uit te voeren. Het is begrijpelijk, dat er op deze wijze ve le toestanden aan het licht komen waar hogere instanties voorgespannen moeten worden. De bureaux hebben een eigen be stuur, bestaande uit leden van de standsorganisaties, en en commissie van advies, waarin deskundige ook uit het bedrijfsleven, en vooraan staande personen o.m. een priester en T\E STICHTING „NIEUW-WALCHEREN" te Middelburg heeft aan de Mi- nisterraad en de Staten-Generaal een adres gezonden, waarin een over zicht wordt gegeven van de bezwaren, die zijn gerezen tegen de voorgestelde regeling der materiële oorlogsschade. een dokter, zitting hebben. Van de secr, vernamen wij nog dat voor het bureau te Goes, reeds een bestuur is samengesteld, dat de zer dagen hijeen zal komen, om de plannen voor Zeeland te bespreken en uit -te voeren De Centrale in Den Haag is aan gesloten bij de R.K. Landelijke Fe deratie. waarvan tot Geestelijk advi seur door het episcopaat is benoemd de hoogeerw. heer J. H. Niekel, deken van Rotterdam Kwadendamme Verbetering patronaatsgebouw. Men is bezig de versleten houten vloer van 't patronaat uit te breken. Deze zal vervangen worden door een van houtgraniet. Een stofvrije vloer dus, die ook voor de gymnastieklessen zeer welkom is. Benoeming. Tot onderwijzer in vaste dienst werd in de vacature Schuerman, aan de R.K. Jongens school alhier per 1 Nov. benoemd: O. Dehulsters uit Westdorpe. Hoed ekenskerke Geslaagd, Onze plaatsgenoot J. M. A. Kole slaagde aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexamen geneeskunde. i' Hansweert Benoemd. Tot helpster aan de open bare kleuterschool hebben B. en W. benoemd mej. J. J. van Koeveringe te Schore. Kloetinge K.A.B. Het afdelingsbestuur van de K.A.B., dat ressorteert onder het district Goes, bestaat geheel uit per sonen van Kloetinge t.w.: L. Steen bakker. voorzitter, A. Nagelkerke secretaris en'A. v. d. Walle, penning meester |n dit adres wordt o.m. opgemerkt, dat bij de beoordeling van de wijze, waarop Walcheren is getroffen door materiële schade steeds in het oog dient te worden gehouden, dat de z.g. immateriële schade, hoewel zeer moeilijk nauwkeurig vast 'e stellen en daardoor vrijwel niet vatbaar voor vergoeding, desondanks van zeer grote omvang is en hoewel niet uitsluitend toch het meest is geleden door hen, die evenzeer door materiële schade zijn getroffen. Dit maakt de onbillijkhe den, die aan de ontworpen regeling kleven des te zwaarder voor de gedu peerden. De regeling voor de credieten is te onzeker voor de gedupeerden om daar op te kunnen oordelen of zij tot her bouw kunnen overgaan. Ook de meuwe premieregeling ondervangt de bezwa ren niet. De ontworpen regeling zal leiden tot het aangaan van grote schulden door de gedupeerden, wat psycholo gisch onjuist is, terwijl ten aanzien van de inflatoire werking het tot-ken nen van integrale vergoeding en het opnemen van credieten met elkander gelijk staan. z Voorts hangt het toegekende scha debedrag ook sterk af van de inter pretatie of schade is geleden aan een bedrijfsmiddel, dan wel aan bedrijfs voorraad, daar in het eerste geval de waarde van Mei 1940, in het andere geval de Inkoopsprijs wordt vergoed. Over de positie van Walcheren wordt nog het volgende opgemerkt: Na het bombardement van Rotter dam en de capitulatie van Nederland buiten Zeeland werd toch het bevel gegeven: Zeeland vecht door, hoewel geen middelen voor voldoende verde diging aanwezig waren. Voor de daar door ontstane schade dient de rege ring op te komen. Inundatie van Walcheren op 3 October 1944 ge schiedde om de oorlog te verkorten en strekte tot behoud van overig Ne derland, althans mede daartoe. Voor de daardoor veroorzaakte schade dient de regering eveneens op te komen vol gens de wet op de militaire inundatiën. Gelet dient te worden op de sterke cumulatie van oorlogsschade op Wal cheren, namelijk in 1940 en volgende jaren door bombardementen. De Inun datie duurde langer dan in andere ge bieden, bestond uit zout water en be stond Uit water, dat door de getijden nog veel meer schade aanrichtte dan een inundatie met stilstaand water ge daan zou hebben. Door de dchting der dijken en de herverkaveling is deze schade niet hersteld. Deze maatrege len scheppen slechts voorwaarden, waaronder een herstel mogelijk is. De dichting der dijken sluit voorts niet in het herstel der zeeweringen op an dere plaatsen, waarvan de kosten voor het eiland niet te dragen zijn: Ten slotte worden de bebouwde kommen in geen enkel opzicht gebaat door de herverkaveling. BURGERLIJKE STAND Geboren: Isidorus zv A. de Roo- Meeusen; Maria dv J. Geertsema- Wedzinga; Cornelia dv J. Kokken-van den Brule; Marianne dv G. Vermeer- j sen-Keukelaar; Lilian dv J. de Back van Coersdaele; Elizabeth dv P. Ver- planke-van Tatenhoeve; Cornelis zv J. Klaassen-J ansen. Overleden: L. de Regt 30 jaar; C. Vermeulen 20 jaar; F. Rijnberg 70 j. echtgen. v. L. Donze. Philippine Schieting. De handboogvereni ging hield een schieting in hotel ..Au post". J. Brouwer schoot de hoogvogel. De zijvogels werden neer gehaald door M. Houtepen, Sas van Gent en H de Greve, Bouchante, ter wijl P. Vermeulen 5 kleine vogels voor zijn rekening nam. Sas van Gent Benoeming kerkmeester. Door Z.H.E. de Bisschop van Breda werd tot kerkmeester van de parochie be noemd de heer 'O. E. Vervaet en niet de heer G. Vervaet, zoals abusievelijk in ons vorig bericht werd medege deeld. Geslaagd. Voor het examen grens- kommies bij Inv. en Acc. slaagde on ze stadsgenoot B. Rammelo. Vlot verloop Bietencampagne Door de regelmatige aanvoer en de regelmatige verwerking van de bie ten, heeft de bietencampagne tot he den een zeer vlot verloop. Ook wor den dit jaar, naast de aanvoer per auto, trein of tam, veel suikerbieten per schip aangevoerd, zodat steeds een flinke .voorraad bij de fabrieken aanwezig is en er op volle toeren kan worden doorgedraaid. Demping. Molenwater. Door in spuiten van bagger-modder, wordt gewerkt aan de demping van het z.g Molenwater. Hiervoor ligt een zuig- installatie nabij de Coöperatieve Suikerfabriek, die de grond vanuit de modderbakken in het kanaaltje spuit. Dit geeft steeds veel bekijks Westdorpe Circus Blumenfcki. Zondag en Maandag trad alhier op het circus Arend Blumenfeld met de Oostenrijk se directeur, op het erf van de heer C. Hemelsoet „Café Centraal". Het circus had een prachtige collectie paarden, honden en ezels, waarmee zij bij het publiek een hartelijke ovatie in ontvangst mochten nemen, alsmede de grappige clowns. Allen voldaan over het gebodene gingen de toeschouwers na enkele uren van genot huiswaarts. Katholiek Thuisfront. Het is van het plaatselijk comité een goed idee geweest om Zaterdag en Zondag j.i. een goed georganiseerde tentoonstel ling in te richten. Twintig hanen wer den verloot en nog een kleine loterij voor de kinderen. Tevens was er een tentoonstelling van boekwerken e.d. die ten bate van Thuisfront gekocht konden worden. Het af en aangaan van bezoekers liet wel duidelijk zien, dat wij voor onze jongens in militaire dienst, vooral in Indië nog wat over hebben. Zuiddorpe Benoeming. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het be noemen van het tegenwoordig hoofd der R. K. Bijz. School de heer Ed, Lansu als directeur van de Land bouwschool te Aardenburg is thans als zodanig benoemd de heer George Hertogh welke aan deze school on derwijzer is vanaf 1925. De heer Hertogh is in deze ge meente geacht en bemind om zijn vriendelijkheid vooral bekend ook in naburige gemeenten als bekwaam re gisseur bij verschillende toneelver enigingen. Hij is voorzitter van de voetbalvereniging. Schieting. Aan de schieting Dij Pr. de Smet namen 41 schutters deel. De uitslag is' als volgt. Hoogvogels R. Coppieters. Zijvogel: Fl.'Wan Geerèaem, 2e zijvogel R. Dan- kaert, allen ie Zuiddorpe. Meeste vogels: Alb. Timmerman te Overslag. Geslaagd. Voor het examen van grenskommies slaagde alhier Mar. R. van Voorbergen. Clinge Univergiteitscomité Dezer dagen hield het plaatselijk Universiteits comité alhier, een collecte ten bate van de R. K. Universiteit, waarvan de opbrengst f 223.— bedroeg. In een bijeenkomst van bovengenoemd co mité werd dhr. Lansu tot secretaris- penningmeester benoemd. Smokkel. Niet alleen de smok kel in boter is de laatste tijd leven dig aan de grens, maar ook de smok kel in konijnen en pluimvee zo wer den dezer dagen door de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen een paar manden konijnen en pluimvee aangeslagen. Bibliotheek. Zondag a.s. zal de R.K. Bibliotheek in het St. Aloysius patronaat alhier weer geopend worden. Er zijn weer verscheidene nieuwe exemplaren aangekocht, zodat de le zers de gewenste boeken kunnen le zen. Het is evenals voorgaande jaren •te voorzien, dat er gretig gebruik /al gemaakt worden van de beschikbaar gestelde boeken, Vissersnieuws. De vissersclub „De Clingense Hengelaars" telt onder haar leden ook twee leden afkomstig uit Antwerpen Het zijn de heren Pierre Malfait en de Notaris Convent. Behal ve dat deze heren de visserssport be oefenen zoals iedere andere visser heb ben ben zij een bijzonder doel. Wan neer zij een jonge snoek vangen, wordt door hen in de kaak een koperen klemmetje gekneDen, voorzien van da tum en jaartal. Ook het gewicht wordt bepaald, en de vis wordt dan terug in het water geworpen. Wordt deze snoek een of meerdere jaren later wederom gevangen, dan kan men nagaan, hoe veel hij in gewicht vermeerderd is. Bovengenoemde heren, die reeds ver scheidene Zondagen op het viswater De Zestigvoet gevist hebben, zijn tot nu toe nog niet in de gelegenheid ge weest om hun plannen ten uitvoer te brengen. Burgerlijke stand. Geboren: Piet zv H vd Kerkhove-v. Gremberghe, Emma dv J Pieters-Werrens, Etienne zv P Hageman-Bleyenberg, Christiana dv P Mangnus-Pollet, Marcel zv Th. Goossens-vd Merlen. Huwelijken: V Bauwens, de Klinge België en G. Verschueren Clinge. Overleden: S Buyze echtgen. v P Gransard, B de Kever echtgen v. P Praet, M vd Branden echten, v P Vlaeminck, M Vermeirsen echtgen v G Weyn. "rjIT STOND in de instructie van de drie belastingambtenaren, die in Zwitserland tegen de lamp gelopen zijn: ,:,Het verhoor van. moet worden uitgevoerd zonder voorafgaande aankondiging aan de Zwitserse autoriteitenDat heb ben de ambtenaren dan ook gedaan. Toen de Zwitserse politie daartegen zo drastisch optrad, heeft Neder land haastig excuses gemaakt. En tevens gelijk de Telegraaf ver telt beloofd, dat de drie func tionarissen in Nederland vervolgd zullen worden. Hoe kon de Neder landse regering dat echter beloven? De mannen deden niets anders dan de instructies van het Ministerie van Financiën uitvoeren. Als er hier te lande iemand voor dit geval te recht zal moeten staan, dan is het een ander. Het is een prof en zijn naam begint met de letter L. I^OFFTE en thee duurder. Dat stond Dinsdag in de krant. Borrels en likeurtjes veel duurder. Dat stond Woensdag In de krant. Benzine wordt een suk duurder. Dat stond een tijd geleden al In de krant. Wordt er nooit eens iets goedkoper? verzucht de geduldige burger. Nu, dat zal het geval zijn met de suiker en het bier. Men hoort veelvuldig opmerken, dat al die verhogingen wel lets met de devaluatie te maken zullen heb ben. Voor de borrels en de benzine stonden ze echter allang op het programma. De Benelux-samen- werking vereist een naar elkaar toegroeien van de accijnzen. En de verlagingen van de suiker en het bier zijn de pleisters, welke die zelfde Benelux op de geslagen wonden wil leggen. Maar met alle voor- en nadelen is de portemon- naie van de burger er toch weer slechter aan toe. We heffen daar om maar een glas water en zeg gen: Proost! ÏN „de Koning van Engeland" te Hulst, vond een bijeenkomst plaats waarop het 30-jarig bestaan van de R. K. Politiebond St. Michael, afd. O.- Z.-Vlaanderen herdacht werd. Voor deze herdenking bestond veel belangstelling en tal van znste'--orga- nisaties benevens het hoofdbestuur en de districtscommandant waren verte genwoordigd. Voorzitter v. d. Zande uit C'jnge, hield een openingsrede, waarbij het ontstaan van de afdeling gememo reerd werd en wees met nadruk op het pionierswerk dat vroeger verricht is. 19 Maart 1919 was het een Amster damse politieagent, de heer P. J. 70ALS WIJ REEDS VROEGER over Biervliet schreven is deze gemeente reeds ver gevorderd op het wederopbonwpad. De woningnood is hier vrijwel opgelost en r,»en kan gaan beginnen met h«t vervangen van de di verse betonnen en houten noodwoningen en nissenhutten. Bij een hersteld dorp zouden de Biervlieters graag een nieuw gemeentehuis zien. gemeentehuis-kwestie is in de laatste jaren al herhaaldelijk een agendapunt geweest op de raadsver gaderingen. Er werd een plan voorgelegd aan de raad, waarbij het nieuwe gemeentehuis een plaats was toebedeeld aan de westelijke zijde van de markt, op de plaats van de boerderijen van de Wed. v. d. Hooft en Verplanke. Hier van is niets gekomen, doordat het uitbreidingsplan waarvan 't gemeen tehuis deel uitmaakte, niet werd goed gekeurd door het Mnisterie van We deropbouw. TOCH OP DE MARKT £en tweede plan kwam naar voren, n.l. een gemeentehuis op de plaats, van het café het „Oude Raedthuys", welk gebouw eertijds de naam zegt het reeds als ge meentehuis heeft gefungeerd. De raad schrok terug voor dit plan, door de financiële gevolgen, hieraan verbon den. Bij deze gelegenheid werd beslo ten het nieuwe gemeentehuis op de Markt te doen verrijzen, maar waai precies, daarover heeft de raad geen overeenstemming bereikt. Elk lid van het college van B. en W. heeft hierover zijn mening. Con crete voorstellen zijn de Raad door B, en W. nog niet gedaan. In één der laatste vergaderingen werd besloten, alvorens een definitieve beslissing te nemen, eerst een bespreking te heb ben met de stedebouwkundige Ir. van 't Hooft, die dan de voor- en nadelen van elke plaats zou kunnen belichten. In elk geval zal de raad in deze kwes tie het laatste woord hebben en haar besluit naar eigen inzichten hebben te nemen. rjpEMIDDEN van de vette Z. Vaamse klei ligt de gemeente Vogelwaarde, welke grotendeels van landbouw be staat en waartoe verschillende kerk dorpen behoren. Een daarvan is Boschkapelle, welks bevolking zich hoofdzakelijk met de landbouw bezig houdt. In de loop der jaren heeft men kun nen ervaren, dat er veel te weinig grond is om in de bestaande behoefte te kunnen voorzien en het is daarom in landbouwstreken een algemeen ver schijnsel, dat de bevolking langzamer hand afvloeit en elders emplooi zoekt. Dit geldt niet alleen voor de boe renzoons, die geen kans meer zien om een bedrijf in handen te krijgen, maar ook voor de landarbeiders, die ten gevolge van de steeds voortschrijden de mechanisatie in de landbouw trach ten in het productieproces te worden ingeschakeld en langzaam maar zeker Zeeuwsch Vlaanderen verlaten om el ders hun geluk te beproeven. Voor de ouderen is dit probleem nog niet zo nijpend, maar de jongeren zien verder en menen, dat er alleen uit komst is, wanneer men kans heeft om in een ander gebied werk te vinden. EEN EERSTE BEGIN. ÖINDS de bevrijding heeft men in ons land kunnen constateren, dat er belangstelling bestond voor de teelt van de zgn. moerasbevers, welke na de tweede wereldoorlog vanuit Duits land geïmporteerd werden. Daar immers fokte men deze be vers, die oorspronkelijk vanuit Zuid- Amerika afkomstig zijn, reeds vanaf 1930 met gunstige resultaten. Vooral in het Oosten van ons land had men grote belangstelling voor de ze fokkerij, daar men meende, dat er perspectieven inzaten en vooral voor diegenen, die een klein bedrijf had den, bleek het een goede bijverdienste te zijn. De pels is namelijk in het buiten land erg gevraagd en bij een goede behandeling dezer dieren kan men dan ook zeer gunstige resultaten berei ken. In Boschkapelle had men wel eens van deze fokkerij gehoord en verschil lende boerenjongens hadden er grote belangstelling voor. Toen ze echter thuis met het plan voor de dag kwa men om ook met deze fokkerij te be ginnen, werden ze niet al te best ont haald, omdat men daar het nut van deze dieren niet inzag. Goede raad was duur, maar er kwam een oplos sing. De heer Wijnacker, onderwijzer aan de school te Boschkapelle, zelf 'n groot dierenliefhebber als ge bij hem thuis komt, kunt ge er alle mo gelijke pluimvee bewonderen be greep het verlangen dier jongens en werd bereid gevonden een proef te nemen. Ijverig bestudeerde hij de literatuur, die op deze beestjes betrekking had, correspondeerde en informeerde, ging hier en daar eens een kijkje nemen en besloot het plan te wagen. Met behulp van enkele deskundi gen bouwde hij achter zijn woning een drietal kooien en vervolgens trok hij erop uit om enkele beesten te kopen. In Juni 1949 ging hij naar Zuidland. waar een fokkerij gevestigd was en kocht er een drietal dieren, nl, 2 moe ren en een bok. In de ruime kooi werden de knaag dieren ondergebracht en nu reeds heeft hij twee nesten met resp. 3 en 5 jongen. We hebben een bezoek gebracht aan deze eerste Zeeuwse kwekerij op dit gebied en gezien met wat voor een zorg hier gewerkt wordt. De bever is een dankbaar beest. Hij heeft ongeveer hetzelfde voedsel nodig als een konijn, maar hij moet zich af en toe in het water kunnen bewegen en de heer Wijnacker heeft hiervoor ook een oplossing gevonden. Aan het eind van de kooien is een bassin aan gebracht, waarvan het water regel matig ververst kan worden en we kon den ons zelf overtuigen, dat, zowel de oude als de jonge beesten van dit water ruimschoots gebruik maakten. Het is beslist de moeite waard om zo'n fokkerij eens te bekijken en we geloven wel, dat er ook voor Zeeland toekomst inzit. ER ZIT EEN BESTAAN IN. ENTHOUSIAST vertelde de heer Wijnacker ons, dat, wanneer men over ongeveer 2 H.A. land beschikt er een bestaan inzit, omdat men dan zelf het voedsel kan telen, dat nodig is voor deze dieren. Een 100 bevers moet men dan kun nen houden en daar de pels een be hoorlijke waarde vertegenwoordigt en veel gevraagd wordt, is de opbrengst van dien aard. dat men er van kan bestaan. De dieren werpen 5 maal in de 2 jaar en hebben gemiddeld bij iedere worp 4 a 5 jongen. Men dient tegelijkertijd te fokken en te verkopen en zo mogelijk zal men zich erin moeten bekwamen om ook de dieren vakkundig te villen. Zelfs het vlees behoeft men niet te ver smaden, want zoals de heer Wijnac ker ons verzekerde heeft het een uit muntende smaak. Zou men niet over die 2 H.A. grond kunnen beschikken, dan zouden de kosten per dier op ongeveer 7 gulden per jaar komen. Dit proefstation, zoals we het zouden kunnen noemen, is in ieder geval uniek en getuigt van de wil om iets in het algemeen belang te bereiken. Als nevenbedrijf voor de kleine boer is de teelt van bevers in de toekomst misschien een uitkomst en daarom zien velen met belangstelling ae verdere ex perimenten tegemoet. Een voordeel van deze fokkerij is, dat er weinig werk aan is, zodat men zijn oorspronkelijk bedrijf niet behoeft te verwaarlozen. Het levert ook nog deviezen op, daar practisch alles op export is ingesteld en de vraag naar bevervellen zeer groot is. We zien daarom met belangstelling de resultaten in de toekomst tegemoet en we hopen van harte, dat de geno men proef in alle opzichten zal mogen slagen. Velen kunnen er misschien la ter nog van profiteren. Schrage, die naar Z.-Vlaanderen af zakte om te trachten hier een afdeling op te richten en uiteindelijk werden zijn pogingen met succes bekroond. Van de 3 oprichters zijn er nog twee in leven, die door hun aanwezigheid luister aan het feest bijzetten. In Hulst begon de propaganda en van Hulst uit werd gestadig aan de op bouw van de organisatie gewerkt. Met nadruk beklemtoond-e de voorzitter, dat ieder R. K. politieman in St. Mi- chaël huishoort. waarbij hij er tevens op wees, dat niets te kort doet aan het werk van andere organisaties, waarmede St. Michael altijd bereid is samen te werken. Deken P. Rops uit Hulst, wees op het werk van de politieman in het ai- gemeen en op de taak, die de politie te vervullen heeft. Daarin betrok hij ook de echtgenoten der politiemannen die dikwijls zoveel moeten missen. Op zedelijk gebied heeft de politie een be langrijke taak te vervullen en hij spoorde eenieder aan het principe en de organisatie trouw te blijven. De geestelijke adviseur, kapelaan H. de Kort, wenste de afdeling geluk en wees op de prettige samenwerking, waarbij hij tevens de woorden van de deken tot de zijne maakte. Namens het hoofdbestuur van St. Michael sprak de Heer Wannet die de gelukwensen overbracht en Z.-Vlaan- deren feliciteerde met deze bloeiende afdeling. Een buitengewoon hartelijk woord werd gesproken door kapitein Stoor vogel van de Rijkspolitie, die als ver tegenwoordiger van de districts-com mandant optrad en in een gloedvolle rede diens felicitaties overbracht, ter wijl hij de mensen aanspoorde trouw te blijven aan de organisatie, door dik en dun hun plicht te doen en zich als Ned. politieambtenaar goed te gedragen. Ook de korpschef van gemeentepo litie te Terneuzen gaf door zijn aan wezigheid blijk van zijn belangstelling en van medeleven met zijn mensen, die in St. Michael zijn opgenomen. Van harte feliciteerde hij dan ook de afdeling met dit jubileum. Namens de Ned. Politie Bond sprak wachtmeester Eekman en namens de Christelijke Poltiebond wachtmeester Visser uit Axel. Een bijzonder woord van waardering sprak het oud-lid, de heer Martinet, een der oprichters en jarenlang voor zitter en secretaris van de afdeling. Ook hij memoreerde de oprichting en wees erop, dat door samenwerking dit tot stand gebracht was. Op de hem eigen wijze dankte voor zitter v. d. Zande alle sprekers, waar bij hij speciaal tot uiting bracht, dat het de heer Martinet geweest was, die tijdens de Duitse bezetting het vaan del had weten te redden. Vervolgens vond een gezellig souper plaats, waarna onder leiding van het feestcomité een goed verzorgde feest avond gegeven werd, waarbij de poli tiemannen, die zich bijna nooit kun nen ontspannen, nu eens uit hun dienst werden weggerukt en met hun familieleden een alleszins prettige avond hadden. St. Jansteen Geslaagd. De beambte Schakelaar slaagde bij 't jongste examen voor ambtenaar van de dienst der I. en A Kermis. De kennis te Kapellebrug had een druk bezoek. Herbergiers en neringdoenden mochten dan ook van een goed verteer genieten. Schieting. De handboogmaatschap pij St. Jan gaf een wildschieting. De oppervogel trof P. Maertens alhier. De zijvogels L. Herreweg, Kapellebrug en J. Braem alhier. De kallen F. de Vilder en Goossens, Kloosterzande. Aan de schieting bij L. van Dorsse- laer namen 42 schutters deeL De op- pervogels troffen J. Baert, Hulst, hoge vogel P. Mortier, Kapellebrug en P- Steiiaert te Graauw de zijvogels. Het grootste aantal vogels bekwam Steijaert.

de Stem | 1949 | | pagina 2