Heropbouw Middelburg Internationale goudsmokkel ontdekt voltrekt zich in snel tempo Onze jongens in Indonesië DERTIG ZAKENPANDEN staan nu weer op stapel Rijst Zorgen liberalen voor Spaak in het wiel Achtergrond: de grote politiek Oorlog en schade Witte mieren bestormen het Vaticaan Nood winkels verdwij nen zodra mogelijk Nieuwe bonnen Enkele buien De Belgische koningskwestie: Kortere lostijd goederenwagons Finse gouddelvers collecteren voor Sylvia Heffing op kaas van 35 ct. per kg, Ze verslonden documenten en de toga van een Kardinaal Zorgen van melkhandelaren Schiphol als transito-haven Een mijl op zeven De schietende grens- kommies VIJFDE JAARGANG No. 1515 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr Dr A. J. J. M. Mes. Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. T^ROEVIG is het beeld geweest, dat Zeelands hoofdstad jarenlang op leverde. Na de ramp welke de stad in Mei 1940 trof waren er wel veel mooie beloften en goede voornemens, maar men weet wat daar van terecht kwam. Allerlei obstakels kwamen de gedu peerden in de weg. Eerst werd het particulier initiatief geremd door de instanties, die een nieuw bouwplan moesten ontwerpen, daarna door de onvoldoende schade-regeling; vervol gens door het uitgevaardigde bouw- verbod en tenslotte door de materialen- schaarste na de bevrijding. Vooral voor de zakenmensen is deze toestand nadelig eweest. De meesten, in noodwinkels ondergebracht, konden zich niet zo ontplooien als gewenst was en zelfs degenen, die nog vóór het bouwverbod een nieuw pand hadden bekomen, mochten daar het volle pro fijt niet van trekken, omdat dit in de geschonden straten niet tot zijn recht kwam. De fleurige winkelstraten, de grootste aantrekkelijkheid van een binnenstad, ontbraken voor 't belang rijk deel en dit had weer zijn terug slag op het bezoek van elders. Dit jaar is eindelijk het keerpunt gekomen. Meer bouwvolume voor de binnenstad kwam ter beschikking en het speciaal door de gemeente opgerichte opbouw- bureau maakte de betrokkenen wegwijs in het doolhof van de vergoedingsbe palingen en streek ook andere oneffen heden glad. Dit alles, gevoegd bij het besef, dat men niet langer wachten mag en kan, heeft vele zakenlieden doen heenstap pen over hun bezwaren en hen er 'oe gebracht om de financiële risico's 'e aanvaarden. Zo ziet men thans in de binnenstad en vooral in d- Lange Delft een bouwbedrijvigheid, groter als ooit. Niet minder dan dertig r -kenpan- den zijn in aanbouw of worden dit jaar nog aangepakt. Behalve grote firma's als de Gruyter, Jamin en Albert Heyn komen ook particulieren als Brakman, Snoep, Peterse, Sanderse, Wöhler, Ri- vière, Fibbe, Vriesman, Ingelse om slechts enkele te noemen voor de dag, zodat, eer we drie maanden ver der zijn, heel wat gaten in de Lange Delft zijn opgestopt en in 1950 zal dit proces verder worden voortgezet, daar genoemd gemeentelijk bureau ook nog 'n dertig nieuwe aanvragen in behan deling heeft. Het behoeft geen betoog van welk vitaal belang het voor Middelburg is. dat de herbouw der binnenstad zich in snel tempo voltrekt. Daarom hoopt het gemeentebestuur dan ook van harte, dat de regering ook voor 1950 evenals dit in 1949 het geval was, extra bouw volume ter beschikking stelt. Want al vormt de financiële regeling voor hen, die met een herbouwplicbt zitten, nog steeds een belemmering en al verschil len de departementale richtprijzen nogal eens heel wat met die in de praktijk: de wil tot herbouwen is er bij de Middelburgse zakenmensen. Ook zij die lang aarzelden, voelen dat ze naar de winkelstraat terug moeten, wil len ze hun zaak niet achteruit zien gaan. Die gezindheid mag de overheid zeker niet tegenwerken. WAAR BLIJFT DE PROV. E'IBLIOTHEEK? DE LUCHTBRUG naar Berlijn heeft Engeland 10.250.000 pond sterling ge kost. REEDS 3.000.000 personen hebben zich laten inschrijven voor bedevaarten naar Rome in het H. Jaar. ..ENGLANDSPIEL", het boek van Schreieder, heeft geen genade gevon den in de ogen van de Ned. Boekver kopersbond, welke adviseert er geen propaganda voor te maken. „TOVERZOLEN" noemt een jonge uitvinder uit Haarlem een stroperig goedje, dat hij over zijn. schoenzolen smeert. Daarna wordt de vloeistof echter buigzaam en veerkrachtig als rubber. Het is een plastic-product. DE DOUANE-UNIFORMEN van na de oorlog waren zo slecht van kwa liteit, dat vernieuwing nodig is. De minister vraagt bij aanvullende be groting daarvoor f 400.000. DE EERSTE KAMER nam gisteren het besluit het voorstel Molenaar om een Indonesische commissie te benoemen in de week van 1 November in de af delingen te doen behandelen. MAYER heeft de opdracht tot het vormen van een nieuw Frans Kabinet aangenomen. Hij is 54 jaar en prof. in de politieke wetenschappen. ENGELAND EN NOORWEGEN stem men voor Tsjecho-Slowakije, Amerika en Zweden voor Joego-Slavië als toe komstig lid van de Veiligheidsraad. DE OVERSTROMING in Guatemala heeft tot nu toe aan 2000 personen het leven gekost. Arevalo, minister van Buitenlandse Zaken spreekt zelfs van 4000 doden. Het aanleï daklozen wordt op 70.000 geschat. DE POLITIE op Sicilië heeft in de bergen Calascibetta, een handlanger van Giuliano en diens vrouw bene vens de bendeleider Pianelli gearres teerd. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Wisselend bewolkt met een en kele regenbui en iets koeler. In het uiterste Noordwesten meest nog krachtige, in het overige ge deelte van het land matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind Vandaag: zon onder 17,37 uur. Maan onder 17,04 uur. Morgen: zon op 7,14 uur. Maan op 6,29 uur. Mn we het toch over de overheid heb- ben, kan het misschien zijn nut hebben om het provinciaal bestuur er op te wijzen, dat er in het hart van de Lange Delft nog een groot gat ligt te gapen, dat straks, als alle panden bij na herbouwd zijn, dubbel gaat opvallen Het is de grote ruimte waar eens de monumentale provinciale bibliotheek stond. Die plek blijft voor deze instel ling gereserveerd. Het terrein ligt daar nu reeds ruim negen jaar braak. Waar het particulier initiatief zo geestdriftig uitbreekt, rijst de vraag of de provincie zich onbetuigd mag laten Ook het belang van de thans zo ge brekkig gehuisveste bibliotheek zou er mee gediend zijn. Tegenover deze nieuwe panden in de Lange Delft zullen weldra andere nieuwe winkelhuizen verrijzen. De fundamenten worden reeds gelegd. „TTNITED Press Association" had aan Koning Leopold gevraagd een uiteenzetting te willen geven over de voorwaarden waaronder op 28 Mei 1940 de capitulatie van het Belgische leger plaats vond. In ant. woord daarop heeft de Koning een memorandum opgesteld over de 18- daagse veldtocht en de capitulatie. Hierin staat o.m. te lezen: „Een voort zetting van de strijd kon slechts nog de soldaten en de vluchelingen aan verwarring en slachting overleveren, onder een vreselijk bombardement van het vijandelijk luchtwapen, dat opereerde zonder tegenweer". Dit memorandum heeft premier Gaston Eyskens om zo te zeggen „als briefbesteller" voor de Koning mee genomen naar Brussel tegelijk met de verklaring van de Koning, dat hij ten opzichte van een volksraadpleging ac- coord zou gaan met een meerderheid van 55 procent. In de Belgische Kamer heeft Paul Henri Spaak aan de premier de vraag gesteld, of de Regering de verant woordelijkheid op zich nam voor het overbrengen van de verklaring of voor de capitulatie zelf. Eyskens ant woordde, dat de Regering buiten de verklaring stond en dat hij als privé persoon terwille van de Koning de verklaring had overgebracht. De socialistische en liberale parlo- mentsfracties waren eerder op de dag bijeengekomen ter bespreking van de jongste ontwikkeling in de Konings kwestie. De socialisten toonden, al dus werd later medegedeeld, „vast beraden afwijzing van de eigenaardi ge en gevaarlijke weg voor het land, welke de Regering heeft gekozen". De liberalen maakten geen geheim van hun mening, dat de verklaring van de Koning een „betreurenswaar dige manoeuvre ter beïnvloeding van de publieke opinie aan de vooravond van een referendum over 's Konings terugkeer" was. Eyskens ging na de verklaring inzake de koningskwestie over op het debat over de devaluatie. JN VERBAND met de heersende zeer grote behoefte aan goederenwa gens hebben de Nederlandse Spoor wegen bepaald dat de vrije termijn voor het Iaden, lossen, doorzenden en ter invoer aangeven van wagenladin gen tijdelijk bekort wordt tot zes uren en dat, eveneens tijdelijk, ook op Za terdagmiddagen de goederenwagens be horen te worden geladen, gelost of doorgezonden. Deze maatregelen, die in het belang van het bedrijfsleven worden geno men, zullen van Maandag 24 October af van kracht zijn. N7-OOR HET TIJDVAK van 23 October t.m. 5 November '49 geven de volgende bonnen recht op het kopen van de daarachter vermelde levensmiddelen: VOEDINGSMIDDELEN- KAARTEN 909: 361 vlees (A, B, D): 100 gr. vlees. 362 vlees (A, B): 300 gr. vlees. 363 vlees (D): 100 gr. vlees. 364 algemeen (A, B, D): 250 gram rijst. 366 algemeen (A, B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 374 algemeen (D): 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de betreffende bonnen voor komen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MH 912 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter C. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 October a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 344, 345, 348, 349, 350, 351, 353, 355, 356. 357, 358, 359 algemeen kunnen worden vernietigd. r\E 26-JARIGE Nederlandse Sylvia van der Moer is gisteren tot een boete van 2.100 Finse mark veroordeeld wegens bedrog, misleiding van de auto riteiten en overtreding van de bepa lingen aangaande de aankomst en het verblijf van vreemdeling in Finland. Zij verzekerde steeds, dat de politie haar verkeerd begrepen had. Sylvia van der Moer zal, zodra zij de opgelegde boete betaald heeft of zeventig dagen gevangenisstraf heeft uitgezeten, uit Finland gezet worden. Vrienden van de veroordeelde zijn een inzameling begonnen voor betaling van de boete. De Nederlandse legatie in Helsinki heeft verklaard in deze zaak niet tussenbeide te zullen komen aan gezien de veroordeelde de Finse wet heeft overtreden. De legatie had de Finse autoriteiten voor Sylvia gewaar schuwd op grond van uit Nederland verkregen inlichtingen. Goudmiji^verkers in Fins Lapland zijn 'n inzameling begonnen om Sylvia in het betalen van de boete te helpen. De hotelrekening heeft zij thans vol daan. Hieronder: Theo Zaman, Sasdjjk 6 te Vogelwaarde. Hierboven: Frans Verlind, Kerkstraat B 200 s te Leur verblijft op Sumatra in de plaats met de schone naam Lin Tong Ni Hoeta. I Rechts onder: Jan van Loon, Kalfven C 67, te Ossendrecht ligt in Sindang Barang. Rechts boven: Antoon Maas uit de Poternestraat te Geertruidenberg po seerde voor het Dagblad De Stem in de mooie omgeving van Buitenzorg. Ter bescherming van consumptiemelk-voorziening jLTET HET ingaan van de winter- melkperiode zal een wijziging worden gebracht in de melkprijs voor de boer. welke ook in de prijsrege lingen voor kaas en melkproducten een wijziging noodzakelijk maakt. Het Bedrijfschap voor Zuivel bereidt deze regeling voor, welke dan in de plaats kunnen treden van een thans door de minister van Landbouw getroffen be schikking, die allereerste beoogt de consumptiemelkvoorziening te verge makkelijken. De onderlinge prijsverhoudingen van melk- en zuivelproducten zijn de laatste tijd zo gewijzigd, dat de con- sumptiemelkvoorziening in een be paald gedeelte van het land in moei lijkheden dreigt te komen. De minis ter van Landbouw acht het dan ook noodzakelijk tot herstel van de prijs verhouding op korte termijn een re geling ten uitvoer te brengen, welke de kaasfabrikanten en boerenkaas producenten verplicht een heffing te betalen van 35 cent per kg. voor door hen na 22 October 1949 te produceren kaas. De uitvoering van deze hef fingsregeling is in handen gelegd van het Bedrijfschap voor Zuivel. rrECHNICI VAN HET VATICAAN zijn gisteren gealarmeerd om de strijd aan te binden tegen een leger witte mieren, die druk bezig zijn zich door muren en plafonds een weg te vreten naar het Pauselijke archief. Dignitarisesn van het Vaticaan deelden mee, dat twee colonnes van deze j insecten afkomstig uit de wijk Monteverde, waar verschillende onder- mijnde huizen waren ingestort, door de muren van het Vaticaan waren 1 gedrongen. De spits van de eerste colonne ontdekte men in het vertrek van Kardinaal Angelo Mercati, de pauselijke bibliothecaris en archivaris. De mieren hadden reeds enkele boeken en documenten verslonden, een statiegewaad van de Kardinaal tot grijze poeder verwerkt en een zware eiken balk zozeer aangetast, dat hij op het punt stond het te begeven op een plaats juist boven het bed van de Kardinaal. De tweede colonne werd ontdekt in de zes voet dikke muur van de Cortile del Pallagallo (Papegaaien-hof), „oprukkend" naar het geheime archief van het Vati caanse Staatssecretariaat. Ofschoon het moeilijk zou zijn de mieren te verdelgen door de dikte van de muren, hoopte men dat de indringers spoe dig vernietigd zouden zijn, zo verklaarden autoriteiten ten Vaticane. De Zwitserse schildwachten bij de klokkenboog aan de Zuidzijde van de Sint Pieter hebben intussen gerapporteerd een nieuwe zwerm gezien te hebben. T>E Katholieke Bond van handela ren in melk en melkproducten in Nederland had te Utrecht een zeer groot aantal leden aangetrokken, dank zij de agenda, die punten van actueel belang vermeldde. Bondsvoorzitter C. A. Heuft heeft met. name drie onder werpen concreet aan de orde gesteld: de regeling van winstmarge, sanering in de melkhandel en vestigingsrege ling. In tal van gemeenten is de omzet van melk teruggelopen; in Amster dam zelfs dertien procent. Deson danks laat de Overheid de winstmar ge onveranderd; reeds half Juli had men een wijziging verwacht. Nu dit niet is geschied, heeft de Bond con tact gezocht met Kamerleden om via hen te kunnen bereiken, dat de winst marge wordt opgetrokken. Bij de sanering in de melkhandel is volgens de heer Heuft niet geble ken, dat wijkindeling de beste oplos sing biedt. Vrijwillige klantenruil zonder grenzen wordt beter geacht. Verder houdt het systeem van wijk indeling niet voldoende rekening met de gezinsbelangen van de handelaar. Bij dit punt werd nog opgemerkt, dat coöperatieve samenwerking, geboren uit nood der tijden, mogelijk niet blij vend gewenst is, omdat er een stre ven gaande is naar kw^tatieve sa menwerking van middenstanders. Het blijkt, dat na drie jaar voor bereiding de landelijke vestigingsre geling nog niet overal is doorgevoerd. Gaat de overheid door er aan te kna gen, aldus de voorzitter, dan zou het verstandig kunnen zijn om toepas sing van de regeling in eigen bran che te vragen. ^EGEN MAANDEN GELEDEN" zo vertelde adjudant de Weille van de Rijkspolitie te Amsterdam gisteren „viel het mij op, dat op Schiphol verscheidene „wilde" vliegtuigen landden. Wat zij hier eigenlijk kwamen doen was mij niet duidelijk, al begreep ik wel, dat duistere zaken ht.i naar Schiphol brachten. Toen wij bericht kregen uit Brussel, dat daar op een nacht op het vliegveld Melsbroeck een van deze vliegtuigen was geland en bagage had afgegeven, welke snel met een auto was weggevoerd reden waarom de Brusselse politie zich met deze zaak ging bemoeien besloten wij een zeer nauwkeurig onderzoek in te stellen. Al gauw bleek ons, dat wij te doen hadden met een bende smokkelaars, die zich bezig hield met het vervoeren van staven goud en gouden munten. dat er enorme kapitalen achter zaten De kopstukken zijn afkomstig uit O.- Europa en hebben kans gezien de na tionaliteit van West-Europese landen te verkrijgen". „De bakermat van deze smokkela- legen". „Het is geen kinderspel", zo vertelde de heer de Weille verder, „want mij is wel gebleken dat af en toe partijen van meer dan 100 kilo goud tegelijk werden vervoerd". DE DIPLOMAAT. ïn de Lange Delft bevindt zich hier nog 'n groot gat. Over een half jaar zal men er vier nieuwe gebouwen zien staan. JJEEL zorgvuldig hebben wij de gan gen van deze heren nagegaan, en wij stuitten op wonderlijke dingen. afnkSomb^gk'uif^^gateïnPtranJsitgo°vfa waarschijnlijk in Zwitserland ge- Schiphol, naar Madrid werd gevoerd, hetgeen op zijn minst gezegd een mijl op zeven is. Later bleek ons. dat dit spelletje al leen maar werd gespeeld, omdat bij de uitvoer uit de oorspronkelijke lan den papieren nodig zijn en men door via Schiphol te gaan in het bezit kwam van manifestanten, welke het vervoer een legaal aanzien gaven. Via kleine vliegveldjes, bijv. in Luxem burg, wist men zich van deze mani festen te ontdoen om dan verder het goud op papier te laten verdwijnen en er dus vrij mee te kunnen han delen „Ook bleek ons, dat de smokkel bende over tenminste acht particu liere vliegtuigen moest beschikken en TXET zeer minutieuze onderzoek leid de niet tot het bewijs van in Ne derland gepleegde strafbare feiten. Dit was reden om internationaal con tact op te nemen. Wel leidde het on derzoek in Nederland ertoe, dat de smokkelbende haar techniek ging ver eenvoudigen. Zij ging namelijk ge bruik maken van valse of echte, di plomatieke paspoorten om op deze wijze de lading te dekken. Enige tijd geleden arriveerde op Schiphol een zekere Stanforth Krebbs, in 't bezit van een diplomatiek paspoort van Costa Rica en van een koffer, inhou dende 25 kg. baar goud. Dit goud was bestemd voor de gezant van Costa Ri ca in Frankrijk, aldus de papieren en dus transitogoed. Als zodanig is het ook door de Nederlandse douarie be handeld en aanvankelijk zou het door de douane gedejft, per auto over de Belgische grens worden gevoerd. Toen men echter bij de grens kwam, bleek het Belgische grenskantoor gesloten, reden waarom men naar Amsterdam terugkeerde en besloot het goud per vliegtuig te vervoeren. „Op dit moment", zo vertelde de heer de Weille besloot ik in te grij pen. Aanvankelijk kostte het grote moei te de Franse politie-autoriteiten te overtuigen van de resultaten van het onderzoek, dat reeds negen maanden in Nederland aan de gang was. De Franse commissaris van politie belde de gezant van Costa Rica in Frank rijk op en deze aarzelde niet zijn „koerier" op Schiphol te telegraferen maar niet te vertrekken. Dit telegram wisten wij echter te onderscheppen en daardoor wisten wij te voorkomen, dat ons optreden ver raden werd. De man vertrok met goud en wel van Schiphol en arri veerde op de afgesproken tijd op Le Bourget. Toen hem gevraagd werd. door de Franse douane of hij iets had aan te geven zeide hij: „Neen". Toen hem gevl-aagd werd zijn koffers te openen wees hij op zijn diplomatieke paspoort en verklaarde daartoe niet verplicht te zijn en ook niet het plan daartoe te hebben. VAN BEROEP APOTHEKER TVAAR Krebbs echter niet in Frank rijk was geaccrediteerd en zijn paspoort evenmin een koerierspas poort was, besloot de Franse douane ten slotte de koffers te openen en toen daar de 25 kg goud uitkwam had men er geen spijt van. Op verschillende punten van het vliegveld bleken handlangers van Krebbs te zijn. Bovendien stonden 2 „diplomatieke" auto's klaar om wan neer het hem gelukt was de douane te passeren, onmiddellijk het goud te vervoeren. Na een onderzoek door de Franse politie is Krebbs, die van beroep apotheker is en deel uitmaakt van de gezondheidsraad der V. N„ tenslotte op vrije voeten gesteld. Het goud is echter in beslag genomen. Majoor de Gast en Adjudant de Weille zijn er nog niet in geslaagd de achtergrond van deze affaire te ach terhalen: of dit goud is van de Nazi's uit Duitsland of er andere politieke bedoelingen achter zitten of dat het een grootscheepse maar overigens or dinaire internationale smokkelaffaire is, is nog niet te bekijken. OOK HORLOGES. HPROUWENS de affaire bepaalt zich niet alleen tot baargoud, maar vast staat, dat enige tijd geleden een zending van 2400 gouden horloges, af komstig uit Zwitserland, op eenzelfde wijze is verhandeld. Er zijn tekenen die er op wijzen, dat de smokkelaars op het ogenblik Schiphol mijden en dat zij hun terrein verplaatsen naar Shannon aan de Ierse kust. Duidelijk toont deze zaak aan. dat de smokkel met vliegtuigen een ge weldige omvang kan aannemen en door de nationale politie-instanties na genoeg niet is te bestrijden. Adjudant de Weille meent dan ook. dat een in ternationale luchtvaartpolitie moet worden ingesteld met eigen vliegtui gen 'V'U DE commissie van voorberei- ding uit de Tweede Kamer heeft verklaard, dat het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade rijp is voor openbare behandeling, zal het ontwerp a.s. Dinsdag de Kamer gaan bezig houden. Dat vormt een gerede aanleiding om deze zaak ook in de ze kolommen weer eens aan de or de te stellen, niet zozeer om nog eens te herhalen de verlangens en wensen, die wij op dit stuk al zo vaak naar voren hebben gebracht, als wel om nog eens even te bezien, hoe de situatie zich het laatste half jaar ontwikkeld heeft. Nadat de ministers in Februari van dit jaar hun zeer uitvoerige Me morie van Antwoord hadden gepu bliceerd en daarin hadden te ver staan gegeven niet tot een royaler regeling bereid te zijn, kwamen dui zenden oorlogsgetroffenen op 2 April in geladen stemming op een congres in 's-Hertogenbosch bijeen. Ze noemden het wetsontwerp als definitieve regeling onaanvaardbaar. Om echter te voorkomen, dat een regeling nog langer op zich zou la ten wachten, verklaarden ze zich wel bereid het ontwerp als noodwet te aanvaarden, mits het op een aan tal punten gewijzigd werd en mits de bepaling werd opgenomen, dat binnen vijf jaar een definitieve re geling zou volgen op grondslag van integraal herstel. Prof Romme nam in een artikel, dat een dag na het Bossche congres in de Volkskrant verscheen, deze suggestie over. Hij was overigens niet de enige. Op 3 Mei kwam het college van be raad der Katholieke Volkspartij in Utrecht bijeen. De discussies, die hier werden gevoerd, leidden ertoe, dat men zich baseerde op de con gresresolutie van October 1947, die als uitgangspunt van de oorlogs schaderegeling het integraal her stel aanvaardde, zij het met de mo gelijkheid van enige matiging, die door de eisen van het algemeen welzijn noodzakelijk gemaakt zou den kunnen worden. Het wetsont werp zou niet dienen te worden verworpen, maar het zou moeten worden geamendeerd in de geest van het desbetreffende punt uit het verkiezingsmanifest en daarbij zou leiddraad dienen te zijn de resolu tie van het Bossche congres, waarbij vooral aandacht zou moeten wor den geschonken aan de belangrijke artikelen 8, 12 en 71 van het wets ontwerp en aan redelijke waarbor gen voor de rechtszekerheid, zo wel bij de vaststelling van de Rijks bijdrage als bij het beroep. Al is uiteraard de katholieke frac tie in de Kamer niet gebonden aan deze conclusies van het college van beraad, het blijft in ieder geval be langrijk, dat men zich als tolk van de gevoelens van de partij, in deze geest heeft uitgesproken. Met een uitspraak als deze zal de fractie ze ker ernstig rekening houden. JJET IS wel interessant nog eens te releveren welke de mening was tijdens dit beraad van mr F. Teulings, die intussen in het kabinet als minister van binnenlandse za ken zijn intrede heeft gedaan. Mr Teulings achtte bij de oorlogsscha deregeling morele en sociaal-econo mische overwegingen primair, de financiële secundair. Dit in tegen stelling tot het ontwerp, dat prac- tisch uitsluitend uitgaat van finan ciële overwegingen. Hij oordeelde het onjuist, de vergoeding van de oorlogsschade apart te stellen; ze moet behandeld worden als een on derdeel van de financiering van 't gehele budget. Dan kan ook binnen het budget de rangorde der waar den in acht worden genomen. In geen geval mag de oorlogsschade sluitpost zijn; het zijn geluiden, die we ook in onze artikelenserie in Maart van dit jaar al uitten. Speciaal bepleitte mr Teulings 't herstel van de middenstandsbedrij- ven, waaraan zich tot nu toe nie mand waagt: zie maar naar het her stel der stadskernen. En zeer be langrijk is ook zijn uitspraak, dat de oorlogsschadevergoeding priori teit moet hebben en moet leiden tot herstel van arbeidslust en arbeids productiviteit; het geld daaraan be steed. wordt niet verkwist, maar productief geinvesteerd, evengoed als de Zuiderzeewerken en het Am sterdam-Rijnkanaal. JNTUSSEN volgden later nog an dere aanvallen op het ingediende ontwerp: het Gelderse ETI schreef een uitvoerig rapport over de voor gestelde regeling, die het ten enen male onvoldoende achtte. De Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer trachtte in mon deling overleg met de ministers tot betere resultaten te komen en wist hen tot enige belangrijke verbete ringen van het ingediende voorstel te brengen.. Tenslotte lieten deze week ook de oorlogsgetroffenen zelf zich weer horen. Over al deze geluiden een ander maal meer. J)E PROCUREUR-FISCAAL van het Hagse Hof had onlangs 1 jaar gevangenisstraf geëist tegen de grens- kommies W. v. R., die op 15 Maart van dit jaar, na een woordenwisse ling met een inwoner van Eede, deze door het hoofd schoot, wat diens dood tengevolge had. Uitspraak doende heeft het Hof, evenasl de rechtbank te Middelburg v. R„ van rechtsvervolging ontsla gen.

de Stem | 1949 | | pagina 1