Een netwerk van .vertrouwden' Nieuwe koers bij de Nationale Reserve Militaire vorm voor de vitale bedrijven Brand in A'damse electrische centrale Koning Leopold accoord met 55 pet. GROTE 3PIKGEN De kloek met de kuikens Verzoenende verklaring van Sukarno De „WIJ BULDEN JOEGO-SLAVIE NIET in de Veiligheidsraad" Antwerpen contra Rotterdam commissie een wasmiddel ontvelling «v son" 1 ff Gecommandeerd door eigen mensen Priesters moeten eed van trouw afleggen Op de Europese kermis Borrels en likeuren worden duurder Geen communisten meer in Noors Parlement Persconferentie Visjinsky Hilversumse zenders zonder stroom Nog krachtige wind Nu René Mayer formateur Republikeinen ter R.T.C. eind October terug IN HET CONCENTRATIEKAMP TSJECHO-SLOW AKI JE Spionnen moeten diefstal van particulier bezit voorbereiden Leiders van tien ZIJ ^LLEN op sjacheraars en an- deren uit de rijen der stervende kourgoisie letten, die een wederrech- telijk bestaan leiden, aldus het blad. Gearresteerde Neder landse ambtenaren uit Zwitserland gewezen Nederlands-Republi keinse contactposten in Oost-Java door Radion >verd. Radion enen is niet Weg met al ar Uw goed, zelf, gebruik sgoed. RAD «-0I1S :vreden zijn met iets eral verkrijgbaar is soorten vervaardigde zonneglans in Uw 'endien Uw kostbare gevreesde houtworm, osol, het zeer doel- huisinsecten. oduct, dus goed! f E IC. AMERSFOORT 53651, Amsterdam. 17, Tel. 88837 A'dam 19 October in Café- ,La Bellevue", Noord- J. M. de Kok. |ig 20 October in „De anje", Nieuwstraat 49 IJ. M. de Kok. October in Café „De in", Huybergsestr. 14. r H. J. Laurijssen. ngen bezichtigen van ran 4—5 uur. n grote partij nieuwe e. itvellen, geschikt vóór 35-o W VAN DER STEEN l erg vorstelijk, zoals bej e Uil betaamt, op zijn onder een troonhemeltje. Oor bezorgt hem nog ivige pijnen. VIJFDE JAARGANG No. 1514 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlantüa. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr! A. J. J. M. Mes. Mr. H. B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 19 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) ff DE GEMEENSCHAP dient zichzelf te beveiligen door strijd bare burgers, die, bezield door een nationale geest, arm in arm ingaan tegen datgene, wat ons voortbestaan bedreigt". Dat is de stelregel van de onlangs benoemde directeur van de Nationale Reserve, kolonel J. Termaten, die gisteren het een en ander vertelde overde nieuwe koers van de Nationale Reserve. Een nieuwe koers, want al is het doel gelijk gebeven bescherming van land en volk tegen een vijfde kolonne, de methode om dit doel te bereiken is door kolonel Termaten ingrijpend gewijzigd. De WERVINGSACTIE richt zich nu niet meer op de afzonderlijke in dividuen. Indachtig de spreuk „de kloek met de kuikens" wendt men zich thans tot de leidende figuren in de gemeenschap om door hen gro tere groepen te kunnen bereiken. Kolonel Termaten is van oordeel, dat de vitale bedrijven in Nederland een innerlijke militaire vorm moeten krijgen en wel met een organisatie van eigen mensen, gecommandeerd door degenen, die ook in het dage lijkse leven leiding geven. ,.De natuurlijke leiders van 't volk moeten ook de leiders zijn in de Na tionale Reserve". Een andere vorm dus dan in het leger, maar een vorm waarvan kolonel Termaten juist voor het volksleger der Nationale Reserve succes verwacht. Een tweede verandering is de tot stand gebrachte eenheid van hande len tussen het instituut „Steun Wet tig Gezag" (SWG), het burgerlijke propaganda-apparaat en het directo raat van de Nationale Reserve. Tegen 1 November zullen het secretariaat van het SWG en de werkstaf van het directoraat gezamelijk een pand in Utrecht betrekken om van dit cen traal gelegen, punt uit doeltreffender te kunnen optreden. Deze werkstaf van het directoraat is ook iets nieuws Kolonel Termaten heeft zijn staf opgebouwd uit zijn eigen mensen, militairen, uit vertegenwoordigers der kerken, veldprediker en aalmoeze nier, van de Partij van de Arbeid, van weerbaarheidscorpsen en van de oorlogsvrijwilligers. Al deze mensen kunnen beter dan wie ook bij hun eigen geloofs- en partijgenoten, in eigen kring, begrip kweken voor de noodzaak strijdbare burgers te zijn. GROEI-PROCES. JQE RESULTATEN van deze nieuwe geest in de nationale reserve zijn nog niet onmiddellijk aanwijsbaar, want het begrip „strijdbare burgers" kan eerst langzaam aan in alle lagen der bevolking doordringen een groeiproces, waarbij kolonel Terma ten grote steun hoopt te krijgen van de vrouwenorganisaties. Hij noemde het echter een hoopvol verschijnsel, dat overal in den lande actie wordt ontplooid. In 150 oefenverbanden wordt thans geoefend. Rond de jaarwisseling zul len ongeveer 6000 vrijwilligers er een opleiding krijgen. Op 1 November wordt begonnen met de opleiding van officieren en onderofficieren van de luchtdoelartillerie der Nationale Re serve. Kolonl Termaten' verwacht, dat, dit kader, wanneer de opleiding in Maart 1950 afgelopen zal zijn, ruim 15000 man voor de luchtdoelbescherming zal kunnen gaan opleiden. Verder zal vrijwilligers, o.m. een bataljon Stoot troepen, proberen of het mogelijk is de oorlogsvrijwilligers in hun eigen verband in de Nationale Reserve op te nemen. Kolonel Termaten gelooft, dat het mogelijk is. Hij is verder zeer tevre den over de geest onder de vrijwil ligers. In het belang van hun geoe fendheid acht hij het noodzakelijk, dat zij gedurende enkele weken per jaar in verschillende kampen oefe ningen in groter verband kunnen mee maken. Ook worden er thans bespre kingen gevoerd over de bouw van een aantal goedkope schietbanen. Moeilijkheden met de bewapening en aankleding zijn er niet. Daarvan zal het welslagen van de Nationale Reserve dus niet afhangen. Alleen het Nederlandse volk zelf, zo zegt kolonel Termaten, kan de Nationale Reserve, haar eigen bescherming, tot een strijdbare macht maken. „Met de steun van de leiders van ons volk zullen we slagen", zo be sloot hij. De Kerkvervolging in Tsjecho- Slowakij e TIET Tsjecho-Slowaakse Kabinet heeft gisteren bekend gemaakt, dat van alle Tsjecho-Slow, priesters geëist zal worden, dat zij na 1 No vember de eed van trouw aan het „Volksdemocratische regiem" afleg gen. Zij zullen dit moeten doen om hun honoraria van de Staat te krij gen. Het Kabinet keurde een aantal besluiten goed. waarbij de nieuwe kerkwetten, die verleden week Vrij dag door de Nationale Vergadering werden goedgekeurd, van kracht wor den. Krachtens deze wetten wordt toezicht op de kerken aan een nieuw bij regeringsbesluit in te stellen De men bij een drietal bataljons oorlogs- partement, toevertrouwd. DE VERZOENINGSCOMMISSIE voor de Balkan heeft aan de V. N. gerap porteerd, dat de pogingen zijn mis lukt. HEINRICH BOERE, lid van het be ruchte commando Feldmeyer uit Maastricht, is bij verstek ter dood veroordeeld. DE ZWEEDSE schrijver Torstensson heeft 3000 kronen uitgeloofd voor ieder, die het authentieke bewijs kan leveren voor de juiste naam en ge boortedatum van Stalin en van Tito. DR. FIGL is door het nieuwe Oosten rijkse Parlement herkozen als pre mier. CHURCILL'S DOCHTER Sarah, ac trice, is gisteren in het huwelijk ge treden met de sociëty-fotograaf An- thonie Beauchamp. IN EEN SPEELHOL in Amsterdam werd geklaverjast. De politie deed 'n inval, nam fiches en f 3000 in beslag en deelde tenslotte de nodige pro eessen-verbaal uit. EEN VAL vanaf het tweede platform van de Eiffeltoren te Parijs (126 me ter) kostte het Amerikaanse meisje Patricia Hunter (27 jaar) het leven. DRIE ontdekkingsreizigers uit Enge land hebben bekend gemaakt, dat zij drie bergen in Canada hebben ont dekt, die tot dan toe door de Cana dezen over het hoofd waren gezien. DE KATH. VOLKSPARTIJEN uit de Beneluxlanden zijn Maandag, onder voorzitterschap van Auguste de Schrij ver te Brussel in vergadering bijeen gekomen. Aan de besprekingen namen de partij-voorzitters, de vice-voorzit- ters en de secretarissen deel. ALLE GEVANGENEN met een straf tijd van minder dan 6 maanden krij gen in W.-Duitsland amnestie. Boe ten beneden 5000 mark komen te ver vallen. H.K.H. PRINSES WILHELMINA heeft namens H. M. de Koningin de centrale begraafplaats der Oorlogsgravenstich ting te Loenen geopend. Prof. mr. R. Kranenburg hield een rede. DE VROUW is volgens de wet hande lingsonbekwaam. Een nieuw wetsont werp beoogt daaraan een einde te maken en regelt de gevolgen hier van. DE REISVISA tussen Nederland en Italië zijn met ingang van 15 October afgeschaft, volgens een te Rome ge sloten overeenkomst. Republikeinse delegatie ter R.T.C. optimistisch PRESIDENT SUKARNO heeft de Republikeinse delegatie ter R.T.C ervan in kennis gesteld, dat hij al het mogelijke zal doen om de bestaan de moeilijkheden met betrekking tot de militaire situatie op Oost-Java uit de weg te ruimen. In leidende kringen van de Re publikeinse delegatie verklaarde men ervan overtuigd te zijn dat een vre delievende oplossing zou gevonden worden. Men voegde hieraan toe dat gezien de verhoudingen ter conferen tie de opmerking van de Sultan met betrekking tot de mogelijkheid van een derde Nederlandse militaire actie te somber was. Zij vestigden de aan dacht op het feit dat minister Drees gisteren een ontmoeting had met vi ce-president Hatta, bij welke gelegen heid de stand van zaken ter Confe rentie werd besproken en tevens de militaire situatie op Java een onder werp van bespreking was. Dergelijke ontmoetingen op het hoogste niveau worden in Republi keinse kringen veelvuldiger ver wacht nu de Conferentie zich beweegt naar het stadium der definitieve be slissingen. VERKLARING SULTAN HAMID „Tnformeel is reeds gesproken over 'n datum voor de overdracht van de souvereiniteit. Wij zouden wensen, dat deze datum ongeveer midden De cember is" zo verklaarde Sultan Hamid op het Perscentrum in Den Haag. „Deze datum is echter nog niet vastgesteld", zo voegde hij hieraan toe. Voorts deelde de voorzitter van de B.F.O. mee, dat op de vergadering in een prettige sfeer van gedachte was gewisseld over de situatie op Java. Sultan Hamid gaf ook als zijn me ning te kennen, dat er goede hoop bestond, dat de Conferentie omtrent de hoofdzaken deze maand tot goede resultaten zou komen, waarna dan punten van minder belang later kon den worden geregeld, eventueel met kleiner delegaties, die in Nederland zouden kunnen achterblijven na het sluiten van de conferentie. De sultan bevestigde nogmaals, dat de voorlopige staatsregeling van de R.I.S. deze week geheel gereed zou zijn. Men meent in Den Haag te weten dat de Nederlandse regering alles in het werk zal stellen de souvereini teit over te dragen op een datum ge legen tussen midden en eind Decem ber. (Die Weltwoche). Naar ons uit goede bron wordt mee gedeeld, zal binnenkort de accijns op alcoholhoudende dranken worden ver hoogd van 3.20 op 5.96 per liter van 50 pet. Dit betekent dus, dat een literse fles oude klare enkele guldens duurder wordt. De maatregel houdt verband met de nieuwe bepalingen inzake de Benelux-samenwerking, TAE communistische partij in Noor- wegen zal in het nieuwe Parlement niet vertegenwoordigd zijn, zo wordt officiëel bevestigd. Bij hertelling van de stemmen is gebleken, dat in het stadje Hedmark 51 stemmen, die op de socialisten waren uitgebracht, abu sievelijk als communistische stem men zijn gerekend. De verdeling der zetels in het nieu we parlement is dus als volgt: socia listen 85 (voorheen 76), conservatie ven 23 (25), liberalen 21 (20), agra riërs 12 (10), christelijke volkspartij 9 (8) en communisten 0 (11). ANDREJ VISJINSKY, de Sovjet- Russische minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren op een persconferentie te Lake Success zijn eerste persconferentie als Minis ter verklaard, dat iedere poging om Joego-Slavië in de Veiligheidsraad te brengen „een ernstige verslechte ring van de betrekkingen tussen Oost en West" zal veroorzaken. Hij verklaarde, dat een dergelijke stap tot complicaties in de Verenigde Naties zou leiden en haar basis zou ondermijnen. Hij noemde iedere steun aan Joego slavië poging om 'n zetel in de Vei ligheidsraad te verkrijgen „een uit daging van de Sovjet-Unie" en ver klaarde, dat de verkiezing van Joego- Slavië in de Raad niet als wettig of rechtvaardig zal worden erkend. „De Sovjet-Unie zal zich nooit ver zoenen met een dergelijke schending van het Handvest der V. N." zo zei- de Visjinsky. Men vroeg hem of de Sovjet-Unie QMSTREEKS tien voor negen ging gisteravond in enige wijken van Amsterdam plotseling het electrisch licht uit. Even later werd melding ge geven, dat in de electrische centrale aan de Hoogte Kadijk een middel- brand was uitgebroken, waardoor het grootste gedeelte van Amsterdam zon der electriciteit is gekomen. De beide Hilversumse zenders vielen uit, want ook het Gooi wordt gevoed vanuit de Amsterdamse centrale. In Zaandam was even een korte storing, die slechts enkele tellen DE SITUATIE OP OOST JAVA geldig tot Weersverwachting, vanavond: Krachtige, in de kustgebieden harde Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind. Zwaar bewolkt met enkele regenbuien,, voornamelijk in het Westen van het land. On geveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 17,39 uur. Maan onder 16,32 uur. Morgen: zon op 7,12 uur. Maan op 4,56 uur. TAE BELGISCHE PERS wijdt artike len aan de gevolgen, die de de valuatie voor de Antwerpse haven heeft gehad. De wanverhouding tus sen Antwerpen en Rotterdam, die toch reeds scherpe vormen had aan genomen, is als gevolg van de onge lijke herwaardering van gulden en frank, nog groter geworden, aldus schrijven de bladen. Zweedse ertsen, die voor de Luikse zware industrie bestemd zijn, kosten 15 fres. per ton minder wanneer zij over Nederland se havens, dan wanneer zij over Ant werpen worden vervoerd. Doorvoer uit Duitsland kost via Rotterdam zeven francs per ton, via Antwerpen 15 francs, per ton. Een scheepshersteller verdient te Antwer pen 41 francs per uur, te Rotterdam 14 fres., havenarbeid kost in Antwer pen 41,67 francs per uur, in Rotter dam 18,48 francs. Na erop gewezen te hebben, dat in het kader van de Benelux een aan passing der lonen noodzakelijk is om déloyale concurrentie te vermijden, en op sociaal gebied geen achteruit gang mogelijk is, zegt een der bladen dat Nederland hieruit zijn conclusies moet trekken en het blad besluit met de vraag: "Zullen de lonen in Rot terdam verhoogd kunnen worden, zon der dat dit tot een algemene verho ging der lonen in Nederland aanlei ding geeft?" De Franse Kabinetscrisis DENE MAYER (Radicaal) heeft na een kort onderhoud met pre dent Auriol in beginsel de opdracht tot vorming van een regering aan vaard, nadat Queuille had geweigerd René Mayer zal pas een definitief antwoord geven na het gebruikelijke overleg, waarmee hij gisterenavond nog is begonnen. duurde. Een ontploffing in een van de trans formatoren van de electriciteitscentrale was de oorzaak. De ontploffing heeft geen persoonlijke ongelukken veroor zaakt. De trams in Amsterdam konden blijven rijden. Er ontstond brand in een oliebad (isolatie van de grote transformator). De duizenden liters olie brandden ne- vig. De brandweer heeft met drie zandstralen de brand gedoofd. Hoofd ingenieur Faber verklaarde, dat de gevolgen van de ontploffing van deze transformator zeer ernstig zullen zijn. Van kwart voor tien af kwamen uit de stad en verscheidene plaatsen uit de omgeving geleidelijk aan berichten binnen dat de lampen weer 'brandden en ook de radioprogramma's weer kon den worden ontvangen. Van 20.47 tot 21.45 uur zijn de beide Hilversumse zenders uit de aether geweest. „TAE REPUBLIKEINSE delegatie zal eind October Van de R.T.C. te rugkeren, ongeacht of deze al dan niet slaagt", aldus heeft dr. Sukiman, die in Djokja is aangekomen, medege deeld. Hij verklaarde overigens opti mistisch te blijven en groot ver trouwen te hebben, dat de R.T.C. met succes zal worden bekroond. JJET BLAD van de Tsjecho-Slowaakse vakverenigingen, „Prace" heeft ont- huld, ^dat plaatselijke comité's een netwerk zullen organiseren van „ver trouwden", wier plicht het is rapport uit te brengen over hun buren. „Prace" deelt mee, dat deze „vertrouwden" inlichtingen zullen verstrekken over per sonen, die te grote étages bewonen en vijandelijk jegens het regiem schijnen. Dit artikel beschouwt men als een gedeeltelijke verklaring voor de sinds September in gang zijnde arrestaties, in het bijzonder onder leden van de middenstand. Vele gearresteerden bezaten hui zen. flats en kleine zaken. Berichten uit de eerste hand tonen, dat in vele gevallen confiscatie en onteigening volgden op de arrestaties. Dezelfde dingen zijn in Brno, hoofdstad van Moravië, en in de industriestad Pilsen gebeurd. Aan het begin van dit jaar werden niet-werkenden verzocht haar woonplaatsen buiten de stad te „emi greren". Het stelsel van „vertrouwden" zou veel gelijkenis vertonen met het com munistische systeem van de „Leiders van tien", dat volgens uit communis tische bron verkregen inlichtingen, over het gehele land voorbereid is. Deze vertrouwde communisten zyn verantwoordelijk voor de ideologie van de groep of cel en hebben even eens opdracht de „betrouwbaarheid" van de personen uit hun omgeving in het oog te houden. „Prace" zegt in dit artikel, dat de „vertrouwden" zouden weten „dat persoonlijk belang moet wijken voor het algemeen belang". Uit berichten over een vergadering van vooraanstaande leiders in de Sa- kol, de nationale sportorganisatie, maakt men op, dat een nieuwe zui vering in deze organisatie te wachten staat. Het was nodig, zo had men op de vergadering gezegd, om „reactionnai- re en incompetente functionarissen" te verwijderen. Het zou geen bezwaar zijn, als zulks ten koste ging van sportieve over winningen. Naar gemeld wordt zijn drie van de beste ijshockeyers van de trainingslijst gevoerd „wegens on betrouwbaarheid". „EEN ZWEEP ACTIE". VOOR DE RE- •pEN FUNCTIONARIS van het Mi- nisterie van Defensie schrijft in het legerorgaan „Obrana Lidu", dat 500 juristen aan nieuwe strafwetboe ken werken, „die een zweep voor de reactie zullen zijn". Ook de militaire wet zou vernieuwd worden. De nieuwe wetten zouden trachten verband te leggen tussen de aard van de misdaad of misdrijf en hun gevolgen voor de „opbouw van het socialisme". De gerechtshoven zouden de mis dadiger niet meer „idealistisch" be zien en ophouden „muffe antiqui teitswinkels te zijn waar men misda den met oude uitspraken beoordeelt". Volgens de nieuwe militaire wetten zouden de rechters bijdragen tot ver sterking der discipline en er voor zorgen dat het leger „een schild voor de werkende klasse is, terwijl zij be zig is met de bouw van het socialis me". Er zou geen differentiatie zijn tussen misdaden en misdrijven. „Wij zijn medogenloos tegenover verraders en klassevijanden. De commandant, die niet waakzaam is in vredestijd, is niet in staat betrouwbaar in oor logstijd te zijn". De militaire rechters zouden dicht naast de soldaten moe ten leven om toe te kunnen zien, dat de orders nageleefd worden „zoals in het bevrijdende Sovjet-leger". De schrijver van dit artikel is een zekere kolonel Rasla. zou wteigeren langer zitting in de Veiligheidsraad te nemen, als Joego- Slavië gekozen werd. Visjinsky ant woordde, dat de verkiezing van Joego- Slavië niet als wettig zou worden er kend. De Sovjet-Unie zou echter niet te voren aankondigen, wat zij voor nemens is te doen. De Belgische volksraadpleging ■yAN LIBERALE zijde is bevestigd dat Koning Leopold bij zijn be sprekingen met premier Eyskens er in heeft toegestemd, dat het percentage stemmen dat hij voor zijn terugkeer naar België tenminste op zich moet verenigen, op minimaal 55 procent wordt vastgesteld. Dit is het percentage, dat door de liberalen is voorgesteld. Zoals be kend eisen de socialisten, dat de Ko ning 66 procent van het totaal der stemmen behaalt om opnieuw zijn prerogatieven te kunnen uitoefenen. De leider van de liberale senaats fractie, Dierck, heeft op een fractie vergadering verklaard, dat Koning Leopold „heeft toegestemd in het houden van een volksraadpleging en zijn abdicatie onder de ogen zou zien als hij minder dan 55 procent van de stemmen krijgt". PERSCONFERENTIE EYSKENS. /AP EEN persconferentie heeft Eys kens verklaard dat de regering het noodzakelijk acht. zonder verwijl het Koningsvraagstuk op te lossen. De regering heeft te dien einde haar goedkeuring gehecht aan de organisa tie van een volksraadpleging, die een zuiver consultatief karakter zal dra gen en er slechts toe zal strekken de Koning en de wetgevende kamers in de gelegenheid te stellen met vol ledige kennis van de gezindheid der bevolking een uitspraak te doen. De regering acht het verkieselijk, stemming per arrondissement, zoals bij de wetgevende verkiezingen te houden, teneinde op deze wijze een juist inzicht te krijgen van de gezind heid ten aanzien van de Vorst in de verschillende landsdelen. Geraadpleegd omtrent de draag wijdte van de „onbetwistbare meer derheid", waarover hij wenst te be schikken, zei de Koning, dat hij er niet aan dacht de uitoefening van zijn prerogatieven weder op te nemen, in dien het getal gunstige stemmen niet een minimum van 55 pet. der geldige stemmen bedroeg. De eerste Minister heeft verklaard dat, indien het Parlement het wets ontwerp houdende de instelling van een volksraadpleging goedkeurde, de Regering voornemens is zo spoedig mogelijk tot de verwezenlijking daar van over te gaan. TIET ZWITSERSE Kabinet heeft be sloten de drie gearresteerde ambtenaren van het Nederlandse Mi nisterie van Financiën uit te wijzen. De ambtenaren kwamen een week geleden naar Zwitserland om de daar wonende Nederlander G., te onder vragen. Het zou hier gaan om een ongeoorloofde overbrengen van Ne derlandse aandelen en gelden naar Zwitserland. Zij werden gearresteerd op grond van een verbod, in de Zwitserse wet om vreemdelingen in Zwitserland te ondervragen zonder toestemming van de autoriteiten. Het kabinetsbesluit volgt op de overhandiging van een Nederlandse nota waarin verontschuldigingen worden aangeboden voor het gebeur de. Mogelijk zullen de drie ambtena ren, de heren van der Poel, hoofdin specteur van de belastingen, Vogel, in specteur v. d. douane-recherchedienst, en van Eek, accountant, heden door' de politie naar de grens begeleid worden. Een Zwitserse woordvoerder heeft verklaard, dat de Zwitserse Regering na de uitwijzing het incident als ge sloten zal beschouwen. TAE ALOUDE kanalenkwestie heeft thans haar commissie. Het heeft lang geduurd, eer ze samengesteld was. Dat kwam, omdat men in de aanvang een verschillende visie had op haar aard en doelstelling. Ne derland was in Maart meteen klaar met het aanwijzen van een afvaar diging: twee hoge ambtenaren en de Rotterdammer Brautigam. Den Haag had blijkbaar de bedoeling, de commissie zo veel mogelijk een technisch-deskundig karakter te verlenen. Het trof echter slecht, dat de socialistische pers juist een rap port over het Rijn-Scheldeprobleem p- liceerde, dat door de heer Brau tigam ter voorlichting van de P.v. d.A, was opgesteld. Dat rapport ging rechtdraads in tegen de Antwerpse inzichten en in de Scheldestad sloeg men alarm tegen zulk een benoe ming. We weten niet, of de heer Brautigam er iets aan kon doen, dat het rapport juist op dat tijdstip in de krant kwam, doch ontactisch was het in ieder geval. Los daarvan ech ter kon men in de benoeming van Brautigam toch niet met goede re den iets aanstootgevends zien. Hij is ongetwijfeld deskundig. En dat hij een bepaalde visie heeft op het vraagstuk, kan men hem toch ook moeilijk kwalijk nemen. Wel echter rees in Brabant dadelijk de vraag, waarom in de commissie ook niet iemand zitting had, die meer in het bijzonder op de hoogte was van de behoeften en wensen, welke ter za ke van dit vraagstuk in dit ge west leven. Den Haag wierp daar tegen in: geen vertegenwoordigers van bepaalde belangen in de com missie, slechts deskundigen. Hiermede was echter het Bra bantse verlangen mistekend. Men wilde natuurlijk geen commissie, waarin belanghebbenden slechts aan het touwtrekken zouden gaan, waarin een koehandeltje zou wor den gedreven. Men vreesde echter, dat de grote belangen, welke hier speciaal voor West Brabant op het spel staan, te veel buiten de ge zichtskring van al die Westelijke he ren lagen. Onbedoeld en onbewust maar toch feitelijk. TAERGELIJKE moeilijkheden schij nen een spoedige samenstelling van de Belgische afvaardiging te hebben belemmerd. De behoeften en wensen van Gent, Antwerpen en Luik lopen nu eenmaal niet evenwijdig. De aanwijzing van Van Cauwelaert, oud-burgemeester van Antwerpen, viel niet in goede aar de bij andere belanghebbenden. In Den Haag schijnt men tegenover Minister van Zeeland toen nog eens de gedachte geopperd te hebben: laten we er toch maar een commis sie van uitsluitend technici van ma ken. Van Cauwelaert en Brautigam zouden dan beiden niet in aanmer king komen. Het andere inzicht heeft echter gezegevierd. We zien in de Neder landse afvaardiging iemand uit Am sterdam, uit Rottterdam en uit Bra bant. En in de Belgische afvaardi ging mensen, die speciaal op de hoogte zijn met de visie van Gent, Antwerpen en Luik. zal dit een vruchtbaar werken van de commissie in de weg staan? We geloven het niet. Bij de behandeling van zulke om streden vraagstukken moet men nu eenmaal met de realiteit rekening houden. Dat er zich namelijk op dit veld van onderzoek tal van be langen, wensen, historische inzich ten, gevoeligheden, ressentimenten kruisen. Het is ook goed, als die zich kunnen uitspreken. Daardoor kan beter 't pad naar overeenstem ming geëffend worden dan wan neer boven de werkelijkheid der belangen tronende technische des kundigen aan het werk gaan. In Luxemburg moet Minister Se- gers, oud-schepen van Antwerpen, gezegd hebben: „We hebben geen bezwaar tegen een eerlijk tegen stander als de heer Brautigam". Zie, daaruit spreekt de goede geest. Een heel wat betere geest, dan uit een schampere opmerking van het Handelsblad van Antwer pen: „Als het maar geen eerste-klas- begrafenis wordt".... Van Nederlandse zijde heeft men met de stelling aanvaard, dat de Benelux zou staan of vallen met een bevredigende oplossing van dit vraagstuk. We geloven echter wel, dat de uitslag van de behandeling van dit vraagstuk een toetssteen is voor de innerlijke kracht van de Benelux- idee. We hopen van harte, dat de zes mannen zullen tonen, dat het schier onoplosbare op te lossen blijkt te zijn in een voor allen aan vaardbaar accoord. Dat niemand koppigheid, welke ieder compromis zou versmaden, voor wijsheid ver slijt. Voor onze gewesten is het niet het minst van enorm belang, dat het geen eerste-klas-begrafenis, maar een eerste-klas-bruiloft wordt. jQE CENTRALE gemengde commis- sie onder voorzitterschap van de UNCI heeft met betrekking tot de toestand in Oost-Java (Surabaja) be richt ontvangen, dat beide partijen door dit gehele gebied kleine contact- posten in de regentschappen en grote contact-posten in de residenties ves tigen, waartussen verbinding bestaat. Deze hebben ten doel. onmiddellijk en direct maatregelen te nemen om incidenten te voorkomen en, indien noodzakelijk, gezamenlijk op te tre den tegen ordeverstorende elementen.

de Stem | 1949 | | pagina 1