ort Bretons ontvluchten hun geboortegrond onderwijzer Kampeerwet en jeugdbeweging Japan op Nazi-wegen Nieuw atheïstisch offensief van de Sovjet-pers DEBRAIINE Wal een Wonderlijke WereM Axel won verdiend van Clinge DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 18 OCTOBER 1949 Het conflict naar buiten getreden A.N.W.B. houdt vast aan politie-zeef r KIEKEBOE Op het spoor van „deNoodlottige" Op de dollar jacht Picasso in de dop Mac Arthur trekt er zich niets van aan Vreemde sekten als paddestoelen Minister door het sleutelgat gezien? B FRANKRIJK WIL BRETAGNE ONTGINNEN In de rijkste streek der aarde bestaat 25 pet. der woningen uit één vertrek; tachtig percent der boerderijen wordt met petroleum verlicht DEZE erlugratie heeft de vorm van torht 0en v'ucht, van een ware uit- v )r aangenomen. Sedert enige jaren en er tienduizenden per jaar. re„a Bretons wonen thans MARKTEN WATERSTANDEN Dokter Binkhorst geen spreekuur KINDERWAGEN G. J. Scherphuis J. M. Scherphuis- Voogd afwezig WAT KOMT U eigenlijk nog hier doen?" was de vraag, die de cor respondent van het Dagblad De Stem gisteren in Den Haag te horen kreeg, toen hij hotel Centraal binnenstapte op uitnodiging van de Nationale Pad- vindersraad. Deze vraag hield een vriendelijke waardering in ten opzichte van het standpunt, dat ons blad had ingeno men inzake de verplichte doorvoering van de kampeerkaart, waarmede de bewegingsvrijheid der jeugdorganisa ties dreigt te worden aangetast. TWEEëRLEI SOORT Ad EN heeft van padvinderszijde niets tegen het toeristisch kamperen, zoals zich dat nu ontwikkelt of tegen de waarborgen die van overheidswege ten opzichte van de „buitenslapers" worden geëist. Maar deze wijze van kamperen staat zeer ver af van het kamperen door verkenners die er de romantiek in zoeken. Zij zijn niet samen te brengen op een afgebakend terreintje; zij wil len, zij het dan voor enkele dagen, een eigen maatschappijtje vormen met eigen sfeer, die aan het leven der woudlopers doet denken. Dit nu is het, wat in het gedrang dreigt te komen door een op stapel staande nieuwe kampeerwet. Het blijkt reeds nu in de practijk. dat door enkele instanties het kampe ren als middel bij de opvoeding over één kam geschoren gaat worden met het toeristisch kamperen. Daardoor dreigen kampeerterreinen zoals er in ons dichtbevolkte land toch al niet te veel zijn voor de jeugd verloren te gaan. De verkenners staan in hun verzet niet alleen; ook andere jeugdorganisa ties, Gidsen, Padvindsters, AJC, Vrijz. Chr, Jeugd Centrale en CJMV leggen zich' toe op deze wijze van kamperen. Hoewel de Padvindersraad niet na mens genoemde jeugdorganisaties kan spreken meent hij toch wel, dat het ge rechtvaardigd is op te komen voor de 400.000 jeugdigen die bij deze organi saties betrokken zijn. Tenslotte tast de gehele kampeer- kaartenregeling de zelfstandigheid der jeugdorganisaties aan; zij beschikken over een apparaat dat de kampeerders scherper selecteert dan de regeling die door de A.N.W.B. wordt gepropageerd. Men heeft met de A.N.W.B. overlegd, men heeft briefwisseling gehad, doch de wijzie waarop de A.N.W.B. eens bij de gemeentebesturen tussenbeide is ge komen, heeft volgens de Padvinders- raad de deur dichtgedaan. Beneden in de hal van het hotel stond de perschef van de A.N.W.B. de persvertegenwoordigers op te wachten om hen te inviteren voor een perscon ferentie een uur later ten huize van de A.N.W.B. Ook daar werd het onderwerp in den brede behandeld, zij het dan van een andere zijde. MISVERSTAND? T")E PADVINDERSRAAD heeft een geschil met de A.N.W.B. De raad belegde een bespreking met de pers doch zonder de A.N. W.B. Deze laatste had daar lucht van gekregen en belegde terstond daarna een bespreking met de pers doch zonder de Padvindersraad. Een der A.N.W.B.-gastheren, die we al als „journalist" op de Pad vinders-persbespreking hadden aan getroffen, verwelkomde ten huize van de A.N.W.B. de redacteur van een landelijk katholiek dagblad met de woorden„Nu we onder ons zijn, kan ik me wel wat duidelijker voorstellenHij wist echter niet dat hij de hand stond te schuddenvan een lid van het Padvinders-hoofdkwartier. En Uw verslaggever zag dit allemaal maar zwijgend en geamuseerd aan van de tegemoetkomingen, verbonden aan het bezit van een kampeerkaart zonder te willen medewerken aan een regeling door middel van de kampeer kaart. ZIELZORG. QNZERZIJDS hebben wij er op ge- wezen, dat het Verkennen onder de katholieken wordt beschouwd als 'n vorm van zielzorg en dat men in ka tholieke kringen geen inmenging van buitenaf ook niet van de zijde van de A.N.W.B. zal tolereren. De aan drang om zich via de Kampeerkaar- ten-centrale, ondergebracht bij de A.N. W.B. te doen controleren wordt als onjuist aangevoeld. Van A.N.W.B.-zijde werd opgemerkt dat men gaarne aan de betreffende jeugdorganisaties kampeerkaarten ter beschikking wil stellen om die zelf uit te reiken, doch dat men star blijft vasthouden aan het daaraan verbon den politie-onderzoek als kernpunt van de hele kampeerkaarten-opzet. 1VAEN HERINNERT zich de aanhou- houding van „René met de Wan delstok" die beschouwd wordt als de op een na beruchtste gangster van Frankrijk. De beruchtste, Emile Buis- son, bijgenaamd ,,de Noodlottige" is na een gelukte ontsnapping nog steeds op vrije voeten. Thans meent de poli tie een spoor te hebben gevonden na dat Maandag de 30-jarige mej. Joan Urkuhart, dochter van een Amerikaan se kolonel, door een gewapende bende werd aangehouden. Mej. Urkuhart werkt op de kasafdeling van het bu reau voor Amerikaanse Oorlogsgraven van haar vader, zij had op het ogen blik van haar aanhouding geen gelden van dat bureau bij zich. FNGELSE textielfabrikanten hebben een origineel idee gehad. Zij heb ben de artisten van een groot Brits balletgezelschap voorzien van een aan tal prachtige japonnen en mantels, mits de jongedames, die naar de Ver enigde Staten op tournee gingen, zich wilden bereid verklaren, gasten te zijn van voorname Amerikaanse families Het gezelschap is naar Amerika ver trokken en geeft er uitvoeringen voor een uitverkocht huis. Inderdaad heb ben de artisten bekend gemaakt, dat men hen gerust voor een avondje of op een dinertje mag inviteren. Het is de bedoeling, dat de rijke Amerikaan se families op deze wijze kennis maken met de voortreffelijkste Engelse mo de-producten, waarna men hoopt op vele bestellingen. De balletmeisjes zijn er gelukkig mee, want zij mogen haat nieuwe, gratis garderobe na afloop van de reis houden. TE LONE -i werd een tentoonstel ling gehouden van schilderijen en tekeningen vervaardigd door employe's van de Engelse P.T.T. Een schilderij dat de indruk maakte van een Picas so uit de jeugdjaren van deze befaam de schilder trok zeer sterk de aan dacht Bij navraag bleek het een doek te zijn van een 18-jarige telegrambe steller John Stymen LIET JAPANSE parlement heeft wederom een eugenetische wet in het leven geroepen, die opmerke lijk veel overeenkomst vertoont met het beruchte nazi-decreet van 1933. ja zelfs nog verder gaat. Ofschoon de gehele Japanse wetgeving de goed keuring behoeft van de bezettings autoriteiten, heeft het hoofdkwar tier van generaal MacArthur geen stappen ondernomen om deze wet te verhinderen. Het hoofdkwartier stelt zich namelijk op het standpunt, dat deze wet een „zuiver Japanse aangelegenheid" is. De nieuwe wet, die op 22 Mei door 't Japanse parlement werd goedgekeurd en thans van kracht is, machtigt tot lyjEN heeft er willen doen uitkomen, dat een niet-bezitter van een kampeerkaart ongetwijfeld gelegenheid blijft behouden, een kampeerterrein naar zijn gading te zoeken. Dus ook de jeugdorganisaties. Tenslotte kan elke burgemeester beslissen, wie hij op zijn gebied als kampeerders wil toe laten en kan hij uitzonderingen ma ken voor de jeugdorganisaties. Dit is echter een zaak van de jeugdorganisa ties zelf en zij moeten zich dan de moeite getroosten zich als vanouds voor het vaststellen van hun kamp plaats met de betrokken burgemeesters in verbinding stellen om toestemming te bekomen. De jeugdorganisaties moeten echter, zeide men ons, niet wensen te genieten (Van onze correspondent) „T/"ELE uitgesproken domme perso- nen in de Sovjet-Unie zijn niet in staat de grondbeginselen van het communisme te begrijpen. Wegens ge brek aan verstand grijpen ze naar een ander houvast: de godsdienst. Verkapte tegenstanders van onze leer grijpen deze onwetenheid der minder intelligenten aan om hen dwa ze ideeën en sprookjes voor te hou den over God en godsdienst, wellicht om op deze wijze sommigen onzer mensen zand in de ogen te strooien en hen blind te maken voor de voor delen van het communisme. Nog al tijd is godsdienst opium voor het volk". Dit verheffende citaat nemen we uit „Het literaire weekblad voor Mos kou". Ongetwijfeld is het betreffende artikel van hogerhand gesugereerd, want onmiddellijk nadien heeft de rode dagbladpers dit nieuwe atheïsti sche offensief, zij het in minder aan vallende, wellicht meer doordachte betoogtrant overgenomen. De Prawda verzoekt in een hoofdartikel om op nieuw de opiumzaaiers te gaan be strijden (alsof men daarmee ooit is opgehouden). De oorzaak van dit offensief is de herlevende godsdienstzin van vele Russen, waarover in dit blad al meer dere beschouwingen zijn verschenen. ARRESTATIES EN HEF FINGEN Zo is thans bekend geworden, dat Sta lin's zoon, Vlasili, in de legerleiding diverse mutaties heeft doorgevoerd om godsdienstig gezinde personen te kunnen afzetten. O.m. betreft het hier een generaal der vliegers, Worroshi- lofsvah. Opmerkelijk is eveneens, dat volgens verklaringen van een juist uit Moskou teruggekeerd diplomaat, di verse geestelijken, die de laatste ja ren verholen hun werkzaamheden uit voerden en o.m. de godsdienst-ge- trouwen van tijd tot tijd plachten te bezoeken, plotseling verdwenen zijn. Van een is zeker, dat hij zonder vorm van proces is gedeporteerd naar Si berië. Er is dus -weinig fantasie voor nodig om te veronderstellen, waar de anderen zijn gebleven. Men had di verse geestelijken oogluikend hun practijk laten uitoefenen. Vooral om dat ze hierbij op de duur de nood zakelijke voorzichtigheid verloren, be schikten de communisten blijkbaar over een volledige lijst der praktize- rende geestelijken en gelovigen. Men vreest thans, dat de nieuwe atheïsti sche vloedgolf opnieuw vele slachtof fers zal eisen. DE DERDE HEMEL sterilisate, zowel wanneer de betrok kene geen bezwaar maakt, als in het geval dat de betrokkene zich er tegen verzet. Ten tweede laat deze wet de weg vrij voor de toepassing van abor tus en regelt de oprichting van rege- ringsbureaux ter bevordering van de kunstmatige geboortebeperking. De nazi-invloed kan men duidelijk terug vinden in de bepalingen betreffende de sterilisatie, zelfs reeds in de ope ningswoorden: „Het <joel van deze wet is een toeneming van minderwaardige nakomelingen te voorkomen - Evenals het r.azi-decreet machtigt de Japanse wet een dokter om zijn beroepsgeheim te schenden. Zij ver plicht hem zelfs daartoe. In de prak- ti.ik komt het hierop neer. dat de wet aan een dokter en aan een plaatselij ke groep van bureaucraten de macht in handen geeft om een onschuldige man of vrouw te verminken. Het recht van beroep op een commissie in Tokio betekent weinig voor een arm echtpaar ergens aan 't andere einde van Japan. In elk geval zou de wet ook daar ge handhaafd blijven. Volgens de wet zou een man, die lijdt San kleurenblind heid, gesteriliseerd moeten worden. „RECHTEN VAN DE MENS". (Advertentie.) ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij nen dikwijls in 24 uur. evenals vuile poriën en vetwormpjes.door het beroemde huidgeneesmiddel VIERDER schrijft het eerder genoem de Literaire Weekblad o.m., dat het hoog tijd wordt om de atheïsti sche propaganda te verinnigen, ten einde te voorkomen, dat de vijanden van het communisme nog meerdere slachtoffers maken en nog meerdere schade berokkenen aan de Sovjet-Re publiek. Precies drie dagen nadien werden te Moskou diverse arrestaties verricht van toonaangevende perso nen van wie bekend was, dat zij de godsdienst niet vijandig gezind waren. F)E VERKLARING van Potsdam, waarop de overgave van Japan is gebasseerd, verzekerde „eerbied voor da fundamentele rechten van de mens" De nieuwe grondwet van Japan zegt, dat ,,het volk niet zal worden verhin derd te genieten van alle fundamen tele rechten van de mens". Een van de doelstellingen van de bezetting is de opvatting van „individuele vrijheid en individuele waardigheid" in Japan burgerrecht te doen verkrijgen. De pe- wone man, de kleine Suzuki of Wata- nabe van het na-oorlogse Japan moet, wanneer hij verneemt, dat hij tegen zijn wil in gesteriliseerd kan worden, omdat hij geen geel van blauw kan onderscheiden, wel verbaasd staan te kijken. „CLKE OCHTEND, als de Minister van Onderwijs Oscar Ivanisse- vlch aan 't werk gaat, verricht hij een kleine plechtigheid. Allereerst buigt hij diep voor de portretten van President Peron en „la Senora" (Mevr. Péron Red. Stem). Na de Franse vensters te hebben opengeworpen, vult hij zijn longen met 100 pet. Argentijnse lucht en tenslotte roept hij geestdrifig uit: „Goede morgen, mijn vaderland!" Aldus beschrijf het weekblad „Time", dat door president Peron niet in Ar gentinië wordt toegelaten, een ogenblik uit het dagelijks leven van een van diens ministers. Men vraagt zich in eerbiedige verbazing af: hoe kómt het blad aan zo'n „ooggetuigenverslag." KORFBAL TOGO 2 KAMPIOEN In de eerste klasse hadden de kam pioenen in Yerseke weinig moeite met Volharding. Het werd 71 voor de gasten, die dus nog geen enkel verlies puntje hebben. In de tweede klasse is Tjoba bijna aan de promotiewedstrijden toe. S.S.S. werd met .een 31 nederlaag naar huis gezonden en nu heeft Toba nog maar één puntje nodig uit de laatste wed strijd. Hoe spannend het is, blijkt wel uit de volgende stand: Tjoba 13 9 3 I 29 40—28 Scampolo 13 8 3 2 19 52—29 S.S.S. 13 8 3 2 19 46—25 In 3 A heeft Togo 2 afgerekend met Stormvogels uit Westkapelle en door een 4—1 overwinning werd heb kam pioenschap behaald. De stand van de kopgroep is hier: Togo 2 12 9 1 1 19 51—15 Vitesse 12 9 0 0 18 48—21 Stormvogels 12 8 2 2 18 4122 BOKSEN DOS BEVOCHT HAAGSE SCHOOL Zaterdagavond hield de Vlissingse boksclub DOS in het Concertgebouw ter gelegenheid van haar 4-jarig be staan bokswedstrijden tegen de boks school Jan Nicolaas (Den Haag), DOS (Den Haag) en D.T.S. (Leiden). De eerste partij tussen de welterge- wichten M. Riteco (Vlissingenj en J. Bouwhuisen (School Nicolaas) werd een overwinning voor de Hagenaar. De partij tussen J. de Visser (Vlis- singen) en N. Toutenberg (DOS, Den Haag) stond niet op hoog peil en ein digde onbeslist. Hierna bokste A. de Jonge (Vlissin- gen) zijn eerste wedstrijd tegen E. de Vos (DOS, Den Haag) in de lichtge wichtklasse. De Vlissinger wist in de laatste ronde een verdiende punten- zege te veroveren. Ook de volgende partij bracht een debuut en wel van de Hagenaar A. Nagtzaam (school Nicolaas), die het tegen de Vlissingse J. van Boven wel heel slecht trof. Van Boven won op punten. Ook de vijfde partij werd een Vlis singse overwinning. H. J. de Klerk kwam in de lichtgewichtklasse uit te gen S. Zitman (DOS, Den Haag) In de derde ronde zorgde de klerk voor een overwinning. De Leidenaar Florijn gaf reeds in de eerste ronde op. zodat G. de Meyer r. een Zuid-Limburgs dorpje, aldus „Het Pa rool" waren de notabelen der gemeente op een ge zellig feestje bijeen. Al leen de dokter had het nogal hard te verduren, want er werd nogal flink de spot gedreven met de edele geneeskunst. Vooral de veearts maakte zure opmerkingen. Hij beweer de, dat hij en zijn colle ga's toch wel veel knap per moesten zijn dan de huisdokter, die zijn pa tiënten tenmiste kon vra gen wat zij mankeerden; iets wat de veearts niet kon doen. Enfin, de dokter raakte nogal wat men noemt op de kast, temeer om dat hij de argumenten moeilijk kon weerleggen. Maar een paar dagen na de fuif werd de vee arts ziek. Ende dok ter moest erbij komen. Toen hij binnen kwam, lag de veearts met gla zige ogen naar het pla fond te staren. Op alle vragen van de dokter bleef hij het antwoord schuldig. Alleen draaide hij zich op een gegeven moment op zijn andere zijde en produceerde een geluid dat gevoegelijk aan een rund kon worden toegeschreven. De dokter bleef de pa tiënt nog even observeren en schreef toen een re cept. Zonder iets te zeg gen, legde hij het brief je op een stoel naast het bed en wandelde de deur uit. Nauwelijks had hij de kamer verlaten of de vee arts greep het recept en begon het haastig te ont cijferen. Er stond de naam van een purgeer middel in en daaronder: „Als dit niet helpt, af maken". Compositie. "CUf dagen lang hebben artisten en critici een modern schilderstuk dat als een „compositie" in de catalogus stond, op een plaatselijke kunsttentoon stelling te Leeds (Enge- land) bewonderd. Tenslotte merkte een meer oplettende toeschou wer, dat het op zijn kop hing, want de initialen van de schilder stonden in de linkerbovenhoek. De schilder Alfred Com mon, was blij dit te ho ren. „Ik beschouw het", zo zei hij, „als een com pliment voor de composi tie. Huilen. ij de opening van een postzak in Bangkok begonnen alle omstan ders te huilen. Een be traande postbeambte haalde een detectieve er bij, die vaststelde, dat er zich in de zak een pakje bevond met een monster traangas. Het pakje kwam uit Tokio en was bestemd voor de regering van Tailand. Het was in het vliegtuig waarmee het vervoerd werd, openge gaan. Eindelijk. "pien Kopenhaagse werk- ■"tuigkundige, Aage Niel sen, heeft 300 kronen boe te gekregen omdat hij 1G jaar lang auto gereden had zonder rijbewijs. .ooo<xxxxxxxx>oo<xxxxxx>ooooooooo<x>oo<x>oooooo<>oooooo MOTORSPORT DR. ARENDS BIJNA KAMPIOEN Dr. J. C. Arends uit Hansweert heeft kans gezien, om ook na de voor laatste proef van het motorrijders kampioenschap de eerste plaats te be houden. Hij won de technische proef, welke Zaterdagavond door de motor club Scheldegouwen in Hotel Tivoli te Goes werd gehouden met 10 straf- punten en wist daardoor zijn voor sprong nog iets te vergroten. En al blijft zijn naaste concurrent, P. Cas- tenwiller uit Middelburg, hem goed volgen, er moet nu wel een wonder ge- beuren, wil hem het kampioenschap nog ontgaan. C. Helder uit Goes, de huidige clubkampioen, heeft dit jaai- veel pech gehad en is daardoor uitge schakeld. Hij werd deze avond tweede met 11 strafpunten, terwijl P. Casten- miller en J. C. Nelis uit Hansweert de derde plaats deelden, ieder met 14 strafpunten. Nummer drie van de ranglijst, de heer S. Boone uit Goes, was er totaal uit. Toch kon hij zijn derde plaats behouden, maar wordt nu ernstig oe- laagd door A. v. d. Driest (Middel burg) en M. G. van Oosten (Goes), terwijl ook F. Leynse (Middelburg) nog op de loer ligt. De uitslag was: 1 Dr. J. C. Arends Hansweert 10; 2 C. Helder Goes 11; 3 P. Castenmiller Middelburg 14; J. C. Nelis Hansweert 14; 4 A. v. d. Driest Middelburg 15; 5 A. Gooyen Goes 18; K. Redelijkheid Middelburg 18. De stand om het kampioenschap is nu: 1 Dr. J. C. Arends 28; 2 P. Cas tenmiller 59; 3 S. Boone 104; 4 M. G. van Oosten 114; A. v. d. Driest 114; 5 F. Leynse 122. (Vlisslngen) een gemakkelijke over winning behaalde. De demonstratie van de kampioen van Nederland, Jan Nicolaas tegen zijn broer Henk, gpf het publiek volop te genieten van goede bokssport. Na de pauze werden enkele partijen afgewerkt tussen Leidse en Haagse boksers onderling. Rief (DOS. Den Haag) won op punten van K. Sappe- man (School Nicolaas), K. Mansveld (DOS, Den Haag) en J. Hoogenband (school Nicolaas) boksten onbeslist, terwijl J. van Oostrum (school Nico laas) een puntenzege behaalde op H. Schelling (DOS, Den Haag). De laat ste partij tussen J. J. de Graaf (DTS, Leiden) en J. Schaap (school Nicolaas) werd een puntenoverwinning voor de Leidenaar. SCHAKEN MIDDELEiURG-EINDHOVEN 4-5 Middelburg moest in de competitie hoofdklas zuid de eer aan Eindhoven laten. Het werd 4V25V2. Dobbelaar had de Schouwer naar de andere zijde kunnen doen overslaan. Hij had een mooie stelling en stond de kwaliteit voor. Door een verkeerde manoeuvre gaf hij een toren cadeau en kreeg daarvoor niets ten compensatie. Dit betekende capituleren. Ook Maartense had beter gekund. Hij stond 2 pionnen voor, maar kwam in tijdnood. Hier van wist Nijssen handig te profiteren. Middelburg Eindhoven K. MaartenseJ. Nijssen 01 H. StrobandC. Kuypers 1—0 N. de ZeeuwTh. Holistra 0—1 M. VerburgH. Stumpers '/21-2 J. ScheltensIr. J. Veegens 01 P. de KleynIr. L. v. Mechelen 0—1 A. DobbelaarZ. Siok 01 J. de BaareC. Bolindt '/2—'2 J. SinkeL. v. Ryen '/2'/2 D. de Vos—L. v. Korver 10 TJE godsdienstzin van de doorsnee Rus is van nature zeer groot. We gens gebrek aan geestelijke leiding zijn de laatste jaren honderden vreemdsoortige sekten ontstaan en nog steeds verrijzen er nieuwe, als paddestoelen uit de bodem. Er zijn eenvoudige boeren, die zich plotseling „geroepen" voelen en profeet gaan spelen. Een verdwaasde schilder o.a. is de ontwerper en leider van „De ge lovigen van de derde hemel". Volgens zijn visie bestaan er drie hemelen: een, waar de Schepper woont, 't twee de waar de zoon, Jesus Christus troont en een derde hemel (de voornaamste en heerlijkste) waar de Heilige Geest heer en meester is. In deze derde he mel komen alleen de armsten der ar men, die in het hiernamaals het hoog ste geluk deelachtig worden, mits ze goed geleefd hebben en de schilder hebben gevolgd. De Heilige Geest laat zijn geliefden niet sterven. Hij neemt ze levend op in de hemel. Velen ge loven in dit wonderlijke verhaal en laten hun bezittingen in de steek om de profeet te volgen. (Van onze Parjjse correspondent). r?° u v,an frankrijk, is enerzijds schatrijk, anderzijds trnlenm Pn ,'ar8 ?-0m bevat enorme hoeveelheden ijzer, tin, lood, pe- ernsti* aan wolfram, doch tot op heden heeft men er nog nimmer leefden van °Ju rijkdommen te gaan ontginnen. De Bretons in de kiem „1™ la"dkouw en visserij. Industrialisatiepogingen werden than* zn da? n ^et bevige gebrek aan stroom. De situatie is ziin nit»'™ t i Pr®1 leegstromen is. De middelen van bestaan Vertrek rl slecht Een kwart der woningen bestaat slechts uit één ren urn JVnqre heeft uitgewezen, dat in veertig procent de kinde- dpriien 1, af o ers m bed slapen. Ongeveer tachtig percent der boer- aerijen wordt nog met oetroleum v^rliVhf nmriaf geen elctrici- wii ,I?0g met Petroleum verlicht, omdat bii Hit'nfa®611 ggen- Niet minder dan 82 percent der woningen bleek laitWtïiia 20 ,on doende lucht toe te laten. Parijs besteedt ons be- niki vnfi d °fr onderhoud van het Bois de Boulogne, doch het doet Eretagne, aldus de jongere Bretons. In grote getale trekken Ze repd-5 ui e-iuut; gctcixe ire.KK.eii ten w!,of a J,aren naar het buitenland en naar andere departemen- 1 daL Qg arbeids- l ottan O wAMmnn L.J.m _!l_ en levensvoorwaarden beter zijn. VLUCHT NAAR HET ONBEKENDE. I v m ar')s- Dertigduizend zijn naar avr® gesneld, zestigduizend vertoe- 11 ln Toulon en Marseille. In het Zui- oen van Frankrijk, vooral in het de- Dlent h°t et Garonne wemelt het Bretonse boerderijen. Vier welva- enae gemeentes in deze streek zijn i.mfW Seheel Bretons geworden. Hier onen ook veel buitenlandse immigran ten, vooral Polen, Italianen, Belgen en •weaerlanders. De samenwerking tussen oe Bretons en de Nederlandse immi- i,?? .ls uitstekend. Vele Bretonse -Sr?elders zoeken o.a. bij voorkeur een Nederlandse patroon om de Neder- lercn bouwmethoden te kunnen vele boerderijen in het oude Bre tagne. komt men thans handen te kort. Noodgedwongen moet men buitenland- w" £rs importeren. Andere boer- cn z,ln door de pachter verlaten en wachten tot er zich een buitenlan der over ontfermt. De uittocht heeft nog andere nadelen. Allereerst verliest een op de twee Bretons, die naar elders gaat. zijn geloof en ten tweede wordt het gehele land dusdanig ontvolkt, dat men moeilijkheden vreest, indien men straks de rijke bodem goed en grondig wil gaan ontginnen. EEN AFSLUITDIJK VAN 35 K.M. J^AAROM wil men het ontginnings proces zoveel mogelijk bespoedi gen. De beide geestelijken Gautier en Mevellec, die het Bretonse probleem nauwkeurig bestudeerd hebben komen beiden tot dezelfde slotconclusie: aller eerst is er goedkope electriciteit nodig. Bretagne zonder stroom is als een knap man zonder hoofd. De beide in genieurs Caduot en Boudau, die van de Franse regering opdracht hebben gekregen de Bretonse situatie te bestu deren. wellicht ook al omdat de Bre ton steeds meer ontvankelijk wordt voor de leuze: Bretagne moet los van Frankrijk, willen beginnen met gigan tische electrische centrales te bouwen, waarmee Bretagne levensmogelijkhe den zal kunnen verschaffen aan twee millioen mensen meer. Volgens deze plannen moet er in de mond van de Loire een geweldige dijk komen, die twee openingen krijgt. Op de kracht waarmee het water door deze deuren snelt, wil men vijf centrales baseren. Gelijktijdig moet de havenstad Nantes worden uitgebreid met dokken en havenwerken. In het uiterste Noord- Oosten van Bretagne, waar de See en de Lelune in de zee monden, wil men 60.000 h.a. water intomen met een af sluitdijk van 35 k.m. lengte. Deze dijk verbindt Granville, ten Noorden van de baai, met Cancale, ten Zuiden er van. Men heeft hier in September een verval van veertien meter (het groot ste ter wereld). Hieruit kan men 25.000.000 kwh. per jaar trekken. HET ROERGEBIED VAN FRANKRIJK. ■yOLGENS de beide ingenieurs kan Bretagne daarna het Roergebied van Frankrijk worden. Op zijn rijke olievelden, ijzer, tin- en loodmijnen, is een indrukwekkende industriële be- driijvigheid te baseren, die te meer attractief is, daar Nantes zonder veel kosten kan worden uitgebreid tot een wereldhaven van grote betekenis. Het zeewier is bovendien zeer kostbaar als grondstof voor de inkt en de chemi sche industrie. De werkzaamheden aan de electri sche centrales zouden niet langer dan vier jaren behoeven te duren. In de zelfde tijd zou Nantes zijn uitbreidin gen voltooid moeten hebben. Automa tisch komen er dan investeringen in de nieuwe, of althans half ontgonnen ijzer-, tin- en loodmijnen. De goed kope electriciteit, de uitstekende ha ven, alsmede de aanwezigheid der grondstoffen, zouden van Bretagne 't rijkste gebied van Frankrijk kunnen maken, mits.... er dan ook nog ar beidskrachten aanwezig zijn. En.... dat is te vrezen. Voorlopig gaat de uittocht ongestoord voort. Vooral de jongelieden en de grote gezinnen ver laten het toekomstige Franse Roer gebied. Parijs moet daarom wel zeer spoedig ingrijpen om niet te laat te zijn. A XEL oefende van het begin af zware druk uit op 't CUnge-doel, doch de Clinge-doelman was op zijn post en wist voor de rust zijn doel schoon te houden. De sporadische aan vallen die Clinge voor de rust deed, waren zeer gevaarlijk, maar doelpun ten konden zij ook niet maken. Direct na de rust pakte Axel flink aan en na vijf minuetn spelen, gaf Jonkman met een goed gericht schot zijn club de leiding. Nu werd het spel wat ruwer, maar scheidsrechter Le- ducq hield de teugels in handen. Na vijftien minuten spelen wist Dieleman met een pracht kopbal de voorsprong te vergroten. Na 25 minuten spelen weet Leegc- water het leder te bemachtigen, zette mooi voor en de rechtsbinnen schoot in. Nu kregen we een gelijkopgaande wedstrijd, doch geen van beiden kon nog een doelpunt maken, zodat het einde kwam met een verdiende 2-1- overwinnng voor Axel. Het geheel was een matige vertoning STEEN-HONTENISSE 4-1. Het was een zeer aantrekkelijke wedstrijd, waarin Steen hoofdzakelijk domineerde, alhoewel de eerste goal van de andere kant kwam. Na 5 mi nuten spelen profiteerden de bezoekers reeds van een vrije schop en wisten door hun midvoor te doelpunten. Steen was echter niet verslagen en trok voortdurend naar het Hontenisse- doel, In de 24ste minuut wist Huy- gens de gelijkmaker in de touwen te jagen. Na de rust trachtte Hontenisse zich te herstellen, maar Steen bleek sterker Uit een voorzet van Emmeneel weet linkshalf de Winne een fraai doelpunt te scoren. Het spel golfde op en neer, maar Steen was steeds in de meerder heid. Tien minuten voor het einde wist Emmeneel met een pracht kopbal nummer 3 in de touwen te jagen, ter wijl even voor het einde Ingels de stand op 41 wist te brengen. Uit het grote aantal corners (24) dat Steen in deze aantrekkelijke wed strijd kreeg, bleek wel de meerder heid der thuisclub. Jammer voor Hon tenisse, dat nu nog vaster op de laat ste plaats genageld ls. TERNEUZEN 1-HOOFDPLAAT 1 5-1. Direct na de aftrap schiep Terneu- zen zich enkele mooie kansen die voor het doel jammerlijk om zeep wer den gebracht. Toch gaven ze de moed niet op en na enkele minuten wisten ze te scoren. Nu werden de aanvallen van Terneuzen veelvuldiger. Toen er ongeveer 37 inuten gespeeld was, wist de Terneuzen-ünksbuiten er 2-0 van te maken. Na de thee was het weer de thuis club die de toon aangaf en Hoofd plaat totaal op eigen helft terug drong maar van scoren kwam niets. Op een gegeven ogenblik deed Hoofdplaat een uitval en maakte er 2—1 van. Dit vond Terneuzen toch een beetje te bar Het deed nu aanval op aanval en ongeveer 19 minuten na rust kreeg de liksbinnen de bal te pakken en schoot onhoudbaar in (31). Tegen het ein de wist Terneuzen nog eenmaal te scoren. LUCTOR 1-KRUININGEN 1 3-2, Doordat Kruiningen de buitenspel- val openzette, waarin Luctor maar '1 te vaak in liep, was het geen mooie, maar wel een spannende wedstrijd. Luctor nam door Menheere na 20 mi nuten de leiding en wist deze te be houden tot vijf minuten voor de rust, toen de Kruiningse midvoor achter el kaar twee mooie kansen kreeg die hij benutte. Rust 12. Na de rust ging het spel snel heen en weer en beide voorhoeden kregen mooie kansen. Na 15 minuten kwam Luctor goedkoop aan de gelijkmaker, toen de Kr.-doel- man een schot van de rechtsbuiten verkeerd beoordeelde en de bal over de onthutste doelman in het net ging (22). Hard werd er nu om het win nende doelpunt gestreden en Simonse wist dit voor Luctor te maken. LUCTOR 2-KRUININGEN 8 11 Beide partijen waren aan elkaar ge waagd. Luctor scoorde in de eerste helft door de linksbuiten met een kop bal zodat de rust met 10-voorsprong inging. Na de rust was Luctor wel iets sterker, maar voor het doel wilde het niet vlotten. Ongeveer 15 minuten voor het einde kreeg Kruiningen een strafschop te nemen, maar deze werd door de Luotor-doelman gestopt. Toch wist Kruiningen voor het einde door een strafschop de gelijkmaker te scoren. SLUISKIL 3-CLINGE 3 2-2 Het waren de gastheren, die direct na de aftrap er van doorgingen en hun le doelpunt scoorden. Doch deze verrassing verontruste de Clingenaren niet, integendeel. Behalve de gelijkma ker wisten zij Voor de rust een voor sprong te nemen van 21, welke zij moesten afstaan in de 17e minuut van de tweede helft door middel van Schieman. De verdeling der puntjes gaf overigens een juiste uitslag weer, daar beide partijen aan elkaar ge waagd waren. YERSEKE-EMM 1-1 Beide ploegen, die aan elkaar wa ren gewaagd, pakten fhnk aan. EMM was iets vlugger, maar de Yersekse doelman gaf flink partij. Na de rust domineerde EMM en sloot Yerseke geheel in, doch doel punten bleven uit; zelfs een straf schop kon door EMM niet benut wor den. Pas na een half uur schoot Cla- risse de gelijkmaker in het Yersekse doel en hierbij bleef het. VEERE-DE BEREN 4-3. De Baarlanders hebben hun huid duur verkocht in Veere. Hoewel Veere via een penalty en twee snelle door braken reeds spoedig een 30-voor- sprong had verkregen was hun kruit daarmede ver verschoten, doordat de Veerenaren de overwinning reeds in hun bezit waanden. Voor de rust maakten de Beren met een penalty het eerste tegenpunt. Na de rust ge lukte het Veere nog eenmaal te doel punten, waarna het spelpeil ineenzakte De Beren zagen nu hun kans en gre pen deze. Met twee fraaie doelpunten kregen ze een gelijk spel in zicht, het geen echter juist niet meer mocht gelukken, zodat de Veerenaren met moeite de buit thuis konden houden. BEVELANDERS-SEROOSKERKE 8-1. Deze big-match om de bovenste plaats had een sensationeel verloop. Voor de rust gingen de partijen goed op en neer en bereikte Serooskerke een 01-voorsprong. Na de rust was het spelbeeld geheel veranderd. De Bevelanders overrompelden Seroosker ke volledig en voerden de stand rustig op tot 81. waardoor Serooskerke met lege handen de Zandkreek terug over moest. Door deze overwinning staan de Bevelanders die ook no. 3 Veere reeds eenmaal versloegen, op de eerste plaats in de rangschikking. PSK 3-ST. JANSTEEN 3 4-4 De opzet van de Jansteenmannen was wel de PSK-ers met een flinke nederlaag te laten zitten. Door tijdig op te treden wist de PSK-doelman de bal er uit te houden. Het gelijke spel 4—4 was dan ook wel zoals wij voorzien hadden. GOES, 17 October 1949. Groenten: Komkommers f 8,50-9 per 100 stuks. Bloemkool I A 34-48 idem I 14-27 idem II en III 8-12. Kropsla 5.50-9 Dubbele Princessebonen 35-55 per 100 kg. Saxas- bonen 18-42. Snijbonen 20 Rode kool 5,50 -10 Groene kool 13-18 Witte kool 7. To maten 17-36. Spinazie 22. Andijvie 7-10 Peen 5,50-6. De devaluatie van de verschillende muntsoorten heeft op de huidenmarkten een verwarde toestand geschapen. Waren inlandse huiden en vellen reeds schaars met vrij hoge prijzen, thans zijn deze soorten practisch niet te koop. Van de enkele postjes die gedaan worden zijn de prijzen nog hoger. Sinds de devaluatie van de Argen tijnse Peso zijn de prijzen van de exoti sche huiden met verschillende percen tages verhoogd. Rekening houdende met de devaluatie zal die verhoging gemid deld op 15 pet. komen. Hierbij komt nog dat 50 pet. van de aankopers uit oude stocks afgenomen zullen moeten wor den. Zoals de andere soorten zijn ook Java- buffel- en runderhuiden in prijs geste gen. De vraagprijzen hiervan zijn nu reeds ca. 10 pet. hoger. Niet alleen huiden en vellen zijn in prijs gestegen, doch ook de looi- en hulpstoffen zijn thans practisch alle duurder. Al met al wordt de positie voor de lederfabrieken steeds moeilij ker daar deze door de prijsstop geen compensatie voor de duurdere grond- en hulpstoffen kunnen vinden. Wel is met ingang van 13 October jl. toegestaan de verhoging van de import- prijzen voor schoenen en pantoffels, uit gezonderd volks- en kinderschoeisel, bij verkoop door kleinhandelaren, door te berekenen, doch een nadere toelichting op deze bepaling zal wel noodzakelijk zijn om de juiste toepassing te vinden. Dat een algemene verhoging van de leer- en schoenenprijzen niet kan uit blijven zal wel ieder duidelijk zijn. Keulen 14 (—0.01). Ruhrort —204 (on veranderd). Lobitli 778 (—0.02). Nijme gen 560 (—0,02). Arnhem 508 o.oi). Eelde (—0.02). Deventer 37 (—0.02). Borg haren 3958 0.10). Belfeld 1075 (—0.01) Grave 503 (—0,06). Lith —010 0,06). Vreeswijk 0.01 0.04). Wij' verheugen ons, U mede deling te kunnen doen van de voorspoedige geboorte van ons zoontje en broertje GERARD In de parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes wordt hem het H. Doopsel toegediend, bij welke gele genheid hij de namen ontvan gen zal van Gerardus, Maria, Herman, Leonardus A. Hoogesteger O. M. Hoogesteger-RUckaert Hans Marjan Jos Joke Goes, 17 October 1949. Westsingel 98. 88-0 Tijdelijk: St. Joanna, Kamer 178. Oogarts Tot nader aankondiging Met grote vreugde en dank baarheid jegens God geven wij kennis van de voorspoedi ge geboorte van ons zoontje en broertje, dat bij 't H. Doop sel de namen ontving van ALEXANDER, ALOYSIUS, MARIA, D. de Cock A. de Cock-Mezera. Kareltje en Henkie Hulst, 15 Oct 1949. Burg. Fr. v. Waesberghe- straat 6184-0 DANKBETUIGING Aan buren, vrienden en me dewerkers die onze gouden bruiloft hebben helpen doen slagen betuigen wij onze har telijke dank. H. Kalle-Dumez Westdorpe, A 56.43-0 TE KOOP een i.g.s.z. Brieven onder no. 49045-0 I bur. van dit blad. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van deelneming on dervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze innig geliefde man, vader en grootvader Wed. Rammeloo kinderen en kleinkinderen Sas van Gent, Oct. 1949. 85-C Zenuwarts en Keel-, neus en oorarts van Woensdag tot en met Zaterdag. 67-0 De gewone audiëntie van de Commissaris der Koningin in Zeeland op Donderdag 20 en 27 October a.s. zal NIET DOORGAAN, in plaats daarvan MAANDAG 24 OCTOBER, n.m. 2 uur. R. K. JONGENSSCHOOL HONTENISSE (Groenendijk). GEVRAAGD een voor spoedige indiensttreding. Diploma's voor zang en han denarbeid strekken tot aan beveling. Brieven (geen stukken) met uitvoerige inlichtingen vóór 22 October aan het hoofd der school. Bezoek alleen na op roep. 717.00 4 Heden overleed tot onze diepe droefheid na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden onze ge liefde moeder en groot moeder ANNA MARIA NEVE weduwe van Petrus, Ma. ria Weemaes, in de ouderdom van 72 jaar. Semarang Eerw. Heer C. J. M Weemaes Majoor-Aalmoezenier Klinge (B.), Wed. Th. Wcemaes- Verberckmocs en kind St. Jansteen A. L. Weemacs-Ringoot en kinderen Antwerpen Al. Weemaes-Behiels en kinderen Bergen op Zoom P. A. Weemaes-Krijnen en kinderen Nieuwehagen J. Reumkcns-Wcemaes 8 Familie Neve Familie Weemaes De uitvaartdienst zal plaats hebben op Woens dag 19 Oct. in de paro chiekerk van de H. Pau- lus te St. Pauwels (B.) om 9 uur. Samenkomst St. Josephgesticht om 8.30 uur. 80-C

de Stem | 1949 | | pagina 3