De regering steunt dr. Lovink Zes „goudzoekers" achter slot en grendel ZES ROOFOVERVALLEN op klaarlichte dag Verlaten van haar standpunt zou chaos betekenen W etsontwerp is onaanvaardbaar Politieke ver houdingen Sultan van Djokja blijft onrust wekken Harde wind Robert Schuman formateur Assemblee wordt geopend met gebed GANGSTERS VAN 11 EN 15 JAAR Jongens stalen een jeep „Goudzoekers zijn gentlemen", zei Sylvia Oorlogsgetroffenen over schade-uitkering Nieuw-Guinea, de schulden, het burgerschap „Volledige overeen stemming" Een jaar langer ■hu* Têtr-JAMJ WAAR BLEVEN DE „GOUDBRODEN" VAN DE NEDERLANDSE BANK Veesmokkelaar „de Brasen een zwarte hande laar uit Sliedrecht brachten in Antwerpen een goudstaaf van 100.000 gld. voor 65.000 gld. aan de man Compagnons hielden elkaar voor de gek Haagse Brieven AL met al is de wijze, waarop de wet tenslotte tot stand kwam overigens is de Eerste Kamer er ook nog niet zeer bevredigend. Herkeuring afgekeurden VIJFDE JAARGANG No. 1513 Uitgave: N.V. Uitgevers Ml). NeerlandJa. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DINSDAG 18 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. DE SULTAN VAN DJOKJA heeft zijn bevreemdende verklaring nog eens herhaald, erbij voegend, dat „de mogelijkheid van een derde Nederlandse militaire actie nog steeds bestaat". Inmiddels heeft men van Nederlandse Zijde in Batavia verklaard, dat de toestand op Oost-Java inderdaad zorg baart. Oorzaak: kennelijk buiten medeweten van de republikeinse regering (al verbaasde de Sultan er zich dan ook niet over) is daar een bevel uitge geven de guerillastrijd te hervatten. MINISTERRAAD BIJEEN /AP EEN conferentie toonde dr. Koets de secretaris van de H. V. K„ een foto-copie van een buitgemaakte republikeinse legerorder (uitgegeven 3 dagen na „Staakt het vuren"), waarin bevel tot infiltratie werd uit gevaardigd. Weloverwogen worden Nederlandse garnizoenscentra en ver bindingslinies over geheel Java ge ïnfiltreerd, zo zei dr. Koets. De gevaren, welke de militaire si tuatie in Indonesië in zich bergt, zijn gisterenmiddag in een vergadering van de Nederlandse Ministerraad bespro ken. Van republikeinse zijde wees men erop, dat de republikeinse autoritei ten zich afvragen of er wel een vol doende contact bestaat tussen de Ne derlandse autoriteiten in Den Haag en die in Batavia. Ook zag men in het optreden van de Nederlandse militairen, in het bij zonder in Oost-Java, het gevolg, dat steun zou worden gegeven aan de ex treme richtingen van rechts en links in de Republiek (Darul-Islam en com munisten) tegen het gezag van de Te- publikeinse delegatie ter R. T. C., ter wijl door dit optreden ook het gezag van de Republiek zowel nu als in de naaste toekomst bij het gehele Indo nesische volk zou worden verzwakt. Tenslotte wees men op de slechte in druk die naar hun inzicht dit Neder landse optreden in geheel Zuid-Oost- Azië zou maken. HET NEDERLANDSE STAND PUNT. ■yAN Nederlandse zijde gaf men als zijn mening te kennen, dat wan neer de Nederlandse militairen man nen ontwapenen dit geheel terecht ge schiedt binnen de grenzen van het aan hen toegewezen patrouillegebied ,,'t Maakt in dat geval geen verschil uil of dit individuen zijn dan wel mi litaire formaties betreft". Voorts was men van mening, dat het republikeinse gezag ondermijnd wordt niet door de Nederlandse houding, maar door de republikeinse ondermij nende elementen. De Nederlanders kunnen het repu blikeinse gezag niet behulpzaam zijn VISJINSKY belegt voor het eerst sinds twee jaar een persconferentie te Lake Success, nl. op Dinsdag a.s. PRINS BERNHARD zal vandaag op het jaarlijkse diner van het Britse In stituut voor de Luchtvaart het woord voeren. DRIE POLITIEMANNEN uit Tiet- jerksteradeel waren per motor op weg naar 'n buitenpost. Plotseling versche nen enige uit de wei gebroken paar den op de weg. Een botsing volgde, Opperwachtmeester Jongstra uit Ber- gum overleed ter plaatse. De twee an deren zijn gevaarlijk gewond. TEGEN HOLDERT, voormalig direc teur van De Telegraaf, werd gisteren door de advocaat-fiscaal van het Am sterdams Bijz. Gerechtshof 12 jaar geëist DE SOVJET-VLOOT wordt binnen kort versterkt met vijf nieuwe slag schepen van 35.000 ton. OOK DE THEE wordt duurder: kwali teit die nu f 0.74 per ons kost zal f 0.80 per ons gaan kosten. DE AUSTRALISCHE communisten leider Sharkley heeft in een telefo nisch interview met de pers in Juni jl. opruiende woorden gebruikt. Hij is in Sydney tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld. POPULIEREN EN WILGEN zijn niet meer aan distributiezegels (aankoop en verkoop en bewerken) gebonden Voor het vellen is wel een kapvergun- ning nodig. HET BEZOEK van H. M. de Koningin en Z. K. H; Prins Bernhard aan Am sterdam, dat wegens ongesteldheid van de Prins moest worden uitgesteld zal plaats vinden op Woensdag 26 October a.s. DE verdediger van von Mannotein heeft gezegd te zullen bewijzen, dat Duitse krijgsgevangenen op Brits be vel over terreinen moesten lopen om te onderzoeken of deze geheel van wijnen gezuiverd waren. DE HANDEL tussen Zwitserland en België zal met ingang van 12 Novem ber a.s. geheel vrij zijn. geldig Weersverwachting, vanavond: tot Wisselend bewolkt met enkele JJ&enbuien, voornamelijk in het Westen van het land. Krachtige, «och harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Ongeveer dezelfde tem- peratuur als vandaag. V andaag: zon onder 17,41 uur. ™aan onder 16.39 uur. Morgen: zon op 7,11 uur. Maan op 3,25 uur ine de versterking van zijn prestige door hulp te geven aan hen. die te gen de bepalingen van de wapenstil stand in infiltreren. Van Nederlandse zijde wordt trouwens niet aangeno men, dat dit laatste wetens en willens de bedoeling van de republikeinse regering is. DUIDELIJKE TAAL. TAE THANS van republikeinse zijde gestelde eis, dat de Nederlandse troepen zich zouden terugtrekken op een aantal hoofdplaatsen en de ver bindingswegen tussen die hoofdplaat sen, welke verbindingswegen ook ter beschikking zouden staan van de T. N.I. is in strijd met de cease-fire over eenkomsten en zou bovendien de Ne derlandse troepen in een positie plaat sen, die militair gesproken onhoud baar is. De Nederlan<lse Regering draagt kennis van het standpunt, dat de *i. V. K. ten opzichte van de voorstellen van de republikeinse Minister van Defensie heeft ingenomen. Zij heeft dit standpunt goedgekeurd en is be reid daarvan de consequenties te dra gen, omdat verlating van dit stand punt naar de vaste overtuiging van de Nederlandse Regering een chaoti sche ontwikkeling van zaken in Indo nesië zou betekenen, die de ordelijke overgang van het oude op het nieuwe bestel onmogelijk zou maken. Aan Nederlandse zijde vertrouwt men, dat alle constructieve krachten in Indonesië zullep samenwerken om het ontstaan van een nieuwe ramp in Indonesië te voorkomen en om als nog op kore termijn de goede sfeer in Indonesië te herstellen, die nood zakelijk is voor het welslagen van de R. T. C. De Franse Kabinetscrisis ^"ADAT Jules Moch gisterenavond zijn opdracht tot het vormen van een cieuwe Franse regering had moe ten teruggeven, heeft president Au- riol. Robert Schuman van de (katho lieke) republikeinse volkspartij (M. R.P.) uitgenodigd zich met deze taak te belasten. Schuman was minister van Buitenlandse Zaken in het on langs afgetreden Kabinet Queuille. TTIEGENS het feit, dat de Verenigde Naties honderden brieven heb ben bereikt uit alle delen der wereld waarin verzocht wordt om de verga deringen van de V. N. met gebed te openen, is besloten om voor de aan vang van de vergadering 2 minuten stilte in acht te nemen voor stil ge bed. De Sovjet-Unie, de Oost-Euro- pese landen en Uruguay onthielden zich van stemming over dit besluit.. een om VADER bracht gisterenavond 7 uur zijn twee zoontjes, 11 en 15 j., bij de Kinderpolitie in Am sterdam: „Hier zijn de boeven van de „overval", of beter nog van de zes overvallen'. De vader had nl. het volgende ver haal in de krant gelezen: STROOM van roofovervallen in DE, de hoofdstad van de laatste tijd is waarschijnlijk de oorzaak geweest, dat twee jongens, vermoedelijk van elf en veertien jaar, Zaterdagmiddag ook voor rovertje zijn gaan spelen. Zij hebben van dit spel ernst gemaakt en een serieuze poging gedaan de kas van een winkel in electrische artike len aan de Overtoom te Amsterdam, notabene pal bij het politiebureau, te „veroveren". Omstreeks vier uur zijn de twee jongens de winkel binnen gekomen. Een van hen vroeg, wij zende op een lampekap, aan de vrouw van de eigenaar, die in de winkel stond, wat de prijs was. De vrouw die verbaasd was, dat deze kinderen belangstelling hadden voor een dure lampekap, antwoordde: „Ze is nogal duur". „Geef mij dan maar de kas", was het antwoord van de jeugdige koper. Tegelijkertijd haalde hij een kapper pistool te voorschijn en richtte deze op de vrouw met de mededeling: „Hij is geladen". De vrouw, die wel schrok, maar niet bang was uitgevallen, riep met een haar man te hulp, die in het sous- terrain met reparatie bezig was. De man kwam onmiddellijk naar boven en greep de jongen beet. Tijdens de vechtpartij is het pistool vermoede lijk afgegaan en op de grond geval len. De jongste rover heeft het gauw opgepakt en de benen genomen. De winkelier was niet bij machte de oud ste jongen in bedwang te houden en na een hevige vechtpartij, die zich tenslotte op straat voortzette, wist ook deze jongen te ontkomen. Merkwaardig genoeg hebben voor bijgangers zich helemaal niet met de vechtenden bemoeid. De politie werd snel gewaarschuwd maar was niet in staat nog een spoor van de rovertjes te ontdekken. De vader vertelde nog. dat hij rond 5 uur het pistooltje van de jongens had afgenomen, omdat hij had ge zien, dat ze er in een winkel mee stonden te zwaaien. Hoofinspecteur Smit uit Amsterdam heeft de jon gens verhoord en weer naar huis la ten gaan. Hij beschouwt dit alles ech ter als een ernstige zaak, zodat het voor de jeugdige „gangsters" nog wel een muis met een lange staart zal worden. Zij reden echtpaar aan en kwamen daarna in de gracht JJRIE opgeschoten jongens van 18 en 19 jaar hebben Zaterdagavond uit een garage in Gouda een jeep ge stolen. Twee van hen (de derde durf de op het laatste moment niet mee) gingen daarmee een ritje maken. Zij kwamen echter niet ver. Bij het ne men van een bocht op de Westhaven reden zij het echtpaar Burghoorn uit Gouda aan. De man en de vrouw kregen een zware hersenschudding. Zij moesten in het Diaconessenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de jeep raakte na de aanrijding de macht over het stuur kwijt en reed de gracht in. Hij en zijn metgezel werden door voorbij gangers uit het water gehaald en zet ten 't onmiddellijk op een lopen. Een voorbijganger, de heer de Jong, ver trouwde deze eigenaardige reactie niet, ging de druipende vluchtelingen achterna, wist er een te grijpen en aan het politiebureau af te leveren. De andere drenkeling kon niet direct worden gepakt. Hij is zich zoals later bleek thuis wezen verkleden en ver trokken met de mededeling, dat hij niet meer terugkwam. Hij is inmid dels ook gepakt evenals de derde me deplichtige. Allen zijn opgesloten. Finse politie arresteerde haar als oplichtster TAE FINSE politie heeft de 26-jarige Sylvia v. d. Moer uit Amsterdam gearresteerd op verdenking van op lichting van verscheidene personen. De gearresteerde beweert gehuwd ge weest te zijn met een Amerikaan en noemt zieh vertegenwoordigster van het Amerikaanse blad ..Florida State Journal". Enige tijd geleden fungeer de zij als kookster in een goudzoe kerskamp in Noord-Finland. Een zeventigtal goudzoekers van Lemmanjoki in Lapland heeft de po litie van Helsinki zuiver goud aan geboden voor vrijlating van de jonge vrouw. Zij dreigden de gearresteerde eventueel met geweld te zullen be vrijden. Sylvia werd gearresteerd in een blokhut in Lemmanjoki. waar zij drie weken lang had vertoefd als de enige vrouw in het goudzoekerskamp. „Ik was helemaal niet bang", aldus ver- kaarde zij aan de politie, „want de goudzoekers zijn gentlemen". Bij haar arrestatie werd zeventien gram zuiver goud op haar gevonden. Zij verklaarde aan de politie verder, dat haar paspoort was uitgeschreven op haar meisjesnaam en dat zij door huwelijk met een Amerikaan in Tu nis, van wie zij later in Wenen scheid de, de naam Moore-Mc Gormick had verkregen. Volgens de politie spreekt de gearresteerde vloeiend Nederlands, Engels, Frans, Duits en Zweeds. Haar Nederlands paspoort is door de Ne derlandse instanties te Stockholm uit gereikt In Circus Van Bever, dat momenteel te Breda speelt, heeft de Shetland- pony Aranka het leven geschonken aan een dochter, die de toepasselijke naam Bredasientje heeft gekregen. VELFS AL ZOU het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade slechts een noodwet worden, dan nog zoiMen wij er ons niet bij kunnen neerleggen; zelfs aan onze minste wensen blijkt de Minister niet tege moet willen komen", zei de heer Koops van de Landelijke Federatie van Stichtingen van Oorlogsgetroffenen gisteren in een desbetreffende bespreking in Den Haag, waarbij welhaast de hele Nederlandse pers tegenwoordig was. Wil Minister er zich met voor lopige uitkeringen van af maken? R.T.C. moet nog regelen; TAE Indonesischee delegaties hebben zich gisteren beraden over de vraag, welke punten var,behande ling ter R. T. C. nog deze week naar hun mening noodzakelijk moeten wor den opgelost en welke punten even tueel later nader kunnen worden ge regeld. Gebleken is, dat behalve de pun ten, waarover reeds overeenstemming bestaat, nog drie punten moeten wor den geregeld, namelijk: Het vraag stuk Nieuw-Guinea, de vaststelling van het juiste bedrag der over te ne men schulden en het vraagstuk van de regeling van het burgerschap. „TX7TJ zien het zó, dat zij, die bij de bevrijding in de hoek zaten waar de klappen vielen ten behoeve van ons hele volk uit de nood gehol pen moeten worden. De schatkist is leeg dit is niet de maatstaf. De maatstaf is: de getroffenen op één lijn met alle andere Nederlanders, al be tekent dit ook een iets lagere levens standaard voor alle niet>getroffenen." ADRES AAN DE TWEEDE KAMER. Gaston Eyskens: TAE BELGISCHE eerste minister, Gaston Eyskens, heeft verklaard, „volledige overeenstemming" bereikt te hebben met Koning Leopold over de vorm van de volksraadpleging, die moet beslissen of de koning zal terug keren. Eyskens had Zondag twee be sprekingen met Koning Leopold te Pregny. Na het tweede onderhoud di neerde Eyskens met het koninklijk gezin. Na afloop verklaarde hij, dat zijn taak was volbracht. Hij was „uitermate tevreden" over de resulta ten van de besprekingen, die van „zeer grote invloed" op de toekom stige ontwikkeling zouden zijn. Eys kens zal Maandagochtend per auto naar Brussel terugkeren. AM haar ideaal te bereiken heeft ge noemde Federatie zich daarom gis teren tot alle leden van de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij al haar wensen formuleert. Dit werd een heel lijvig adres: elf foliovellen met vier bijlagen. Bijzonder zwaar op de maag lag de kwestie, in het vierde punt van dit adres aldus samengevat: In het wetsontwerp ontbreekt de mogelijkheid van beroep op een onaf hankelijk beroepsorgaan, waarin ook personen buiten de ambtelijke sfeer zitting hebben. De in het wetsontwerp voorziene beroepsregeling draagt een te ambtelijk en eenzijdig karakter om als onpartijdig en onafhankelijk be roepsorgaan te kunnen worden aange merkt. De mogelijkheid tot beroep op een dergelijk onafhankelijk beroepsorgaan zou alsnog moeten worden opengesteld tegen de vaststellingen, welke reeds hebben plaatsgevonden, ook wanneer de getroffenen de beroepstermijnen in zake deze vaststellingen hebben laten verlopen. Door de vroegere verklaringen van de Minister, dat alles nog een voor lopig karakter droeg en dat alles eerst later definitief bij de wet zou werden geregeld, verkeerden de oor logsgetroffenen in de mening, dat de definitieve schadevaststellingen eerst na het in werking treden van de wet zouden geschieden en er voor hen daarna nog gelegenheid zou be staan in beroep te komen. De Federatie heeft daarom met verbazing kennis genomen van de in het Verslag gemelde verklaring van de Minister, dat „aan de primaire uitkering" (de „voorlopige" dus Red. Stem) niet meer valt te tor nen." De door de Minister uitgesproken vrees, dat hierdoor „oude zaken op losse schroeven zouden worden gezet" en dat van een dergelijke beroepsmo gelijkheid een zeer druk gebruik zou worden gemaakt, kan toch moeilijk worden aanvaard als motief om aan de getroffenen dit vanzelfsprekende recht te ontzeggen. EEN VOORBEELDJE. \yE GEVEN een sterk voorbeeld uit het adres (als bijlage toege voegd). We gaan dan uit van de ver onderstelling, dat een inboedel in de „goedkope jaren" 19351937 werd aan geschaft. De wet zegt nu, dat deze inboedel op de prijs van 10 Mei 1940 moet worden getaxeerd. Volgens het prijspeil van die dktum had de getrof fene het recht er 1000.voor te noteren (maar wie heeft daar aan ge dacht?). Benodigd voor nieuwe aan koop van een dergelijke inboedel in de jaren 1946—1948 was f 2200.— nodig. Wat wordt nu (volgens de op stapel gezette wet) nu vergoed? Volgens de Federatie gaat het in de practijk al dus: gemelde schade 770.Afschrij ving volgens de Schade Enquête Com missie ongeveer 40 pet. De Rijksbij drage wordt dan 460.Wanneer door een aanvullende bijdrage dit bedrag wordt verdubbeld wordt de vergoeding 920.En daar moet de getroffene zijn inboedel van 2200.voor kopen, om weer „in gewone doen" te komen. Zaterdag zal de Stichting te Den Bosch wederom een openbaar congres houden om haar standpunt voor het forum toe te lichten. 7>TJ DE Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, waarbij ver lenging met één jaar wordt gevraagd voor de machtiging voor uitzending dienstplichtigen naar Indonesië, Su riname en Curasao. 'J De Regering geeft er de voorkeur aan om tegen het einde van 1950 te bezien, of haar in dezen nog iets te doen mocht staan. (Advertentie.) 1/9 j (Van onze speciale verslaggever). ïf NAP SPEURDERSWERK van de politie te Sliedrecht en van de dou ane-recherche te Rotterdam heeft tot resultaat gehad, dat de stelers en de helers van 'n staaf goud ter waarde van ongeveer f 100.000, welke eigendom was van de Nederlandse Bank, achter slot en grendel zijn gezet. Zes personen zijn hierbij betrokken, o.a. de wielrenner John Bras- pennings en de zwarthandelaar Nijs Maat uit Sliedrecht, welke laatste bij de politie bekend staat als handelaar in „zwarte" Amerikaanse effecten. n 1940 liep in de Nieuwe Waterweg de loodsboot 19 op een mijn. De boot zonk en daarmee ook de lading goud van de Ned. Bank, die op de boot was geborgen en waarvan het de bedoeling was die naar Engeland in veiligheid te brengen. Tussen 1940 en 1945 is reeds goud opgebaggerd. In 1946 werd het baggerwerk voortgezet door A. Volkers Mij., in opdracht van de Nederlandse Bank. UI staven ontbraken toen nog. De baggermolen „De Schelde" en de zuiger „Sliedrecht 9" zijn toen aan het werk getogen. Dag in dag uit, werd naarstig ge speurd totdat eindelijk het baggeren succes had. En in de kranten kon heel Nederland lezen, dat eerst één, toen 23 en daarna weer 12 „broden" edel- goud naar boven werden gehaald. In totaal werden 100 staven opgebaggerd Dat was voor een aardig centje bij el kaar, als men rekent, dat elk „broodje" een waarde vertegenwoordigde van 100.000 gulden. KWAAD BLEEF NIET UIT. Was het dan wonder dat de verlei ding groot was bij hen die op de schepen werkten, vooral ook al omdat de controle nu niet zo bijzonder scherp was. Het kwaad bleef niet uit. Men zal zich wel kunnen herinneren, dat er een tijd geleden heel wat dei ning is ontstaan toen bewezen kon worden, dat 15 personen betrokken waren bij de diefstal van 3 staven goud. Op hetzelfde tijdstip sijpelden er geruchten door, dot er nog wel meer staven goud achterover waren gedrukt Dit vermoeden is naderhand be waarheid. Het heeft weliswaar lang geduurd eer men de touwtjes kon aanhalen men had immers met verbazend sluwe lieden te doen maar ten slotte heeft men dan nu de vera dachte lieden bij hun kraag gegrepen De slag was raak, want het hele complot kon worden opgerold. In tegenstelling tot de diefstal van de 3 goudstaven, die door de ar beiders uit de modder van de bagger machine waren opgediept, werd een staaf ontvreemd uit een in beweging zijnde baggeremmer van de bagger molen „De Schelde". Dat gebeurde in April 1947. De dekknecht S. de J. uit Giessendam en B. van den B. uit Slie drecht verstopten de staaf goud vlie gensvlug in 'n rugzak. Zo is deze toen van Rotterdam naar Giessendam vervoerd. Daar hebben de twee dek- knechts contact gezocht met de ver tegenwoordiger J. van der W. uit Giessendam. Deze op zijn beurt zocht voor de verkoop van de staaf bemid deling bij de Giessendamse fourage- handelaar G. van W„ die voor de staaf circa 25.000 gulden betaalde. Van der W. ontving als provisie 5000 gulden. En toen dat zaakje voor elkaar was gebracht, dacht de fouragehandelaar aan Sliedrecht, waar hij blijkbaar al meer goede zaakjes had kunnen doen. Immers, daar zat de zwarthande laar Maat. En inderdaad M. zag wat in het geval. Hij op zijn beurt klopte bij zijn oude relatie Braspen- nings aan, die van smokkelhandel wel een en ander wist en bovendien voor kapitaalkrachtig genoeg gold om tezamen met M. deelgenoot te worden in het goudstaafzaakje. En bovendien had de Bras weer relaties in Antwerpen EEN JUWELIER ER B.IJ. TAe heren gingen echter niet over één nacht ijs. Zij gingen te rade bij een Juwelier en lieten hem de staaf keuren. En de juwelier kon niets an ders zeggen, dan dat de Bras en zijn maat een goede vangst van puur goud hadden gedaan. Als definitieve koopsom werd met G. van W. fl. 55.000,overeengeko men. Hij kreeg echter heel wat minder Het over de grens brengen van de staaf was voor de Bras maar een kleintje; hij als geroutineerd smokke laar kende immers de slagen van de smokkelzweep op zijn duimpje: In Antwerpen men zit thans achter deze koper aan werd de verkoop bepaald op 65.000 gulden. Daar de ko per echter niet zoveel contant geld had, waren de Bras en zijn maat zo welwillend betaling in gedeelten toe te staan. KINK IN DE KABEL. Hl scheen allemaal even prachtig te gaan. Maar daar de heren er niet vies van waren elkaar voor de mal te houden, ging het scheef. Wij hebben datzelfde in tal van smokkelaffaires meegemaakt. Op zeker moment kreeg Maat na melijk van de Bras het onaangename telefoontje dat de Antwerpse relatie nijdig was, omdat de staaf niet 12,5 k.g. woog zoals het stempel op de staaf vermeldde, maar s)=chts 11,5 kg Maat vertrouwde het niet en toog zelf naar „d'n Anvers". De Bras had die gang van zaken blijkbaar, echter al voorzien en had er wel degelijk voor gezorgd, dat de staaf maar 11,5 kg woog. Toen Maat dan ook in de Belgische Scheldestad aankwam, de staaf in een zakje deed en ermee naar een groenten- winkel rende om de weegschaal er bij te halen, bleek de staaf inder daad maar 11,5 kg te wegen. Er zijn toen heel wat boze woorden gevallen maar naderhand is het wan trouwen met de borrelfles weer weg gedronken. Feit schijnt in ieder geval dat de Bras het leeuwenaandeel van de verkoopsom moet hebben inge palmd. Namelijk 20.000 gulden. Maat ontving precies de helft. Door de truc met het gewicht kreeg de verkoper in Giessendam niet 55.000 gulden zoals was overeengekomen, maar 17.000 gulden minder. Dit hele verhaal is aan het licht ge komen bij de arrestatie der verdach ten, die thans in het Huis van Be waring te Dordrecht zijn opgesloten. Zij hebben alles bekend. De po litie is thans doende de goudstaaf te achterhalen. RUSTIGE ARRESTATIE. Qc Bras is door de Bredase politie lustig in zijn woning earresteerd. Het is niet de eerste keer, dat hij de celwanden kan bestuderen. Want ten tijde van de veesmokkel (dezelfde tijd overigens als de goudstaafgeschiede nis) per pantserauto heeft hij ook al geruimte tijd met de cel kennis ge maakt. Hij gold destijds als de promotor van een serie smokkelzaken, waarbij met pantserauto's gewerkt werd. Toen werd de Bras met de bijnaam van „smokkel- koning" getooid. Hij kreeg een voor waardelijke veroordeling op grond van een psychiatrisch rapport, dat zei dat het ceiverblijf van grote nadelige in vloed op het wezen van de Bras zou kunnen zijn en dat hij daarom beter zijn beroep van fietser in de buiten lucht kon hervatten. De visie van de psychiater heeft zoveel indruk ge maakt, dat de Bras weer aan het fietsen is kunnen gaan. En hij heeft dat warempel lang niet kwaad gedaan, getuige de verschalende overwinningen die hij sindsdien heeft weten te be halen. Grote indruk heeft destijds ook zijn berouw over zijn daden ge maakt, In de grond van de zaak was de figuur van de Bras voor de recht bank destijds een zielige en zeker niet de figuur van een „koning". rpOEN HET vorig jaar de Kabinets- formatie aan de orde was, zijn talrijke argumenten aangevoerd ten gunste van een Kabinet op brede basis. Eén dezer argumenten - o.a. met klem door Prof. Romme uit eengezet - betrof de wenselijkheid, dat de komende wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie ge dragen zou worden door een zo groot mogelijk deel van ons Neder landse volk. Ondanks de brede basis van het huidige - extra parlementaire - ministerie, is deze wens niet in ver vulling gegaan. Het bezwaar „strijd met de Grondwet" ten opzichte van de mogelijke instelling van een be drijfschap bij Algemene Maatregel van Bestuur heeft met name de beide Protestants-Christelijke par tijen genoopt tegen 't wetsontwerp te stemmen, 't Werd tenslotte aan vaard met slechts de stemmen der K.V.P. en der P.v.d.A. vóór. Hoe waren echter de feitelijke verhoudingen in de Kamer betref fende dit zo belangrijke wets ontwerp JAe K.V.P. had het ontwerp vrijwel con amore aanvaard en zag geen grondwettelijke noodzaak voor de instelling der bedrijfschappen uitsluitend bij de wet. Een instel ling bij A.M.v.B. achtte prof. Rom me, blijkens een artikel in de Volkskrant, juist in de lijn van de grondgedachte van het ontwerp om het bedrijfsleven zoveel als maar enigszins mogelijk is, zelf zijn eigen zaken te doen behandelen. Bij de amendering is de K.V.P. blijkbaar weloverwogen de P.v.d.A. op enige plaatsen ter wille geweest, ten einde zekerheid te verkrijgen, dat deze fractie haar stem aan de wet zou geven. Immers voor de P.v.d.A. lag de zaak heel anders dan voor de katholieken. Slechts met behulp der door haar inge diende amendementen konden de socialisten ertoe komen vóór het ontwerp te stemmen. Maar het ge schiedde met bloedend hart, want te goed herinnerden zij zich het vroegere ontwerp-Vos, waarvan de thans door de Tweede Kamer aan genomen wet wezenlijk afwijkt. Wat de bezwaren met het oog op de Grondwet betreft, ik ben er van overtuigd, dat in het bijzon der de A. R„ maar ook de C. H. deze inderdaad zo ernstig achtten, dat zij daarom hun stem aan de wet zo goed als in haar geheel onthiel den. Feit is overigens, dat zowel voor het standpunt der Katholie ken als voor dat der Protestantse partijen argumenten van betekenis waren aan te voeren. Maar feit is m.i. ook, dat in dien de „grondwettelijke" bezwa ren niet aanwezig geweest waren beide protestantse groeperingen vóór de wet zouden hebben gestemd Naar ik vernam is de kans daarop, met name voor wat de A. R. be trof, zelfs onder de toen bestaan de situatie, nog aanwezig geweest. De liberalen zullen wezenlijke bezwaren tegen het ontwerp ge had hebben, al is dit niet steeds apert gebleken. Men krijgt de in druk om eens ondeugend te zijn dat de bezwaren met het oog op de Grondwet hun niet onwelge vallig waren. Het Vrije Volk schreef o.m.: „Merkwaardig is het, dat bij de stemming voor één ogenblik de oude samenwerking hersteld werd. P. v. d. A. en K.V.P. stemden vóór" Deze formulering wijst op een blijk baar overigens niet meer aanwe zige samenwerking. Zal het offi ciële blad van de P. v. d. A. zo be doeld hebben? Bij de behandeling van de be groting zullen de politieke verhou dingen weer opnieuw onder de lou pe genomen worden. Wat die tussen K.V.P. en P. v. d. A. betreft, zal van Katholieke zij de zeker de Gezinspolitiek bena drukt worden, waarbij ik volsta met het noemen van de maar steeds uitblijvende Kinderbijslag voor zelfstandigen. Het is de P. v. d. A.- minister Joekes, tot wie men zich dan zal richten. En wat de finan ciële politiek, met name de belas- tingpolitiek betreft, ook hier zal de tegenstelling tussen de beide grote partijen wel naar voren ko men. De politieke verhoudingen zul len tijdens de behandeling van de begroting zonder twijfel duidelij ker worden. Of daardoor de kracht van het huidige Kabinet zal wor den versterkt, is zeker twijfelach tig. ER' Is een tijdelijke Indelingsraad gevestigd in Den Haag (Riouw- straat 142) met als hoofd luit-kolonel J. Jonkers voor de herkeuring van dienstplichtige afgekeurden. Herkeurd zullen worden de vóór 14 Mei 1940 afgekeurden voor zover ze geen 45 jaar oud zijn en voor zo ver herkeuring ten aanzien van de personeelsbehoefte noodzakelijk is. Voorshands beperkt de herkeuring zich tot de afgekeurden die arts of tandarts zyn.

de Stem | 1949 | | pagina 1