IP Neo*Nazi's worden door de Russen begunstigd Onze jongens in Indonesië Lucifersmisère opgelost Ronde Tafel - Conferentie 1 November eindigt op Enige concrete resultaten zijn reeds geboekt (EEK Slag aan Kerk in Tsjecho - Slowakije noodzaken 4 <*Oes )NTBIJT- 49.50 EN lITEN UYN EN ZN. J Vlucht mm dllml Uw Heester de Hitte-tem' tchinsUil heeft de tchoenl- tchoenïdifoor optie/oflM- Zonderlinge verschijnselen in Oostenrijkse verkiezingscampagne „Ik heb recht van spreken, want ik ben drager van het Ridderkruis met het Eikenloof" Nog 1.700.000 Duitse krijgsgevangenen WEER of -|C GE fN weer ERRESpoductenV Geleidelijk ander weer Details kunnen later lüorden geregeld Volledige controle door de staat Communistische leiders schuldig verklaard Prijsstop opgeheven voor veel artikelen Ontploffing op T. H. te Delft Zij gaven hun leven in Indonesië Kroning üan Wilhelm lil van Pieckislan l De Benelux-besprekingen te Luxemburg Commissie voor waterwegen- en have kwesties zijn thans samengesteld Minister Stikker vervoerde gewonden Volgende week invoer van Belgische merken Amerikaanse militaire hulp komt '3 October iewerk ÏDING ifelservies 483-0 Complete sortering ver krijgbaar bij: Lange Kerkstraat 35. IGOES. Tel. 2538 gelopen en we weten. t ent niets meer interes .een Tijgerwacht van aarteh. Laat hij nu zic VIJFDE JAARGANG No. 1511 Uitgave: N.V. Uitgevers Mi). Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J M. Mes, Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. ZlATERDAG 15 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af' te geven, worden vernietigd. (Van een bijzondere correspondent in Wenen) vyij HEBBEN HIER een verkiezingsstrijd achter de rug, die on„ zal heugen. In Wenen heerst een verkeer, dat wellicht nergens in Europa in intensiteit en lawaai overtroffen wordt. Boven -dat verkeer uit, steeg toch nog iet geloei van de luidsprekers, die ons tot in' onze woningen vervolgden met hun brullende stemmen. En wat een vuile was is er in deze dagen niet uitgehangen. Alle bekende en onbekende schandalen zijn letterlijk van de daken uitgeschreeuwd en het waren bijzonder de propagandisten van de Volksdemocratie, die zich als de dragers van het politiek fatsoen aanstelden, door met tremolos van verontwaardiging de ondeugden der tegenstanders voor dc voeten der argeloze kiezers te leggen. Een grove berekening wil weten, dat de partijen ongeveer 50 millioen schillingen hebben uitgegeven vlior de kiespropaganda. Nogal een kapitaaltje, waarvoor, moppert de Wener, heel wat lieve huisjes voor daklozen gebouwd hadden kunnen worden. TS VOOR AL DAT GELD nu ook 'n bevredigende uitslag gekocht? Men is natuurlijk verheugd, dat de volks democraten weer geen voet aan de grond kregen. Dat ene zeteltje winst betekent natuurlijk niets. Maar het verschijnsel van de 16 zetels voor de Onafhankelijke Liga is niet bepaald vrolijk. De Christelijke Volkspartij verwijt Helmer, de socialistische mi nister van binnenlandse zaken, dat hij het toelaten van de twijfelachtige Kraus-partij persoonlijk bij de bezet tingsautoriteiten heeft bepleit, terwijl hij wist, als hoofd van de veiligheids politie, dat er meer dan voldoende be wijzen voorhanden zijn om het staats gevaarlijke karakter der partij en ha- rer mandatarissen als vaststaand te beschouwen. Ook was hem bekend de publicaties van een briefwisseling, volgens welke vast staat, dat de Par tij der Onafhankelijken zich in hoogst bevreemdende afspraken met de Rus- Z. H. DE PAUS heeft in speciale audiëntie ontvangen Mr. Jan Derks, in diens hoedanigheid van President van het Werkcomité voor Radio An no Santo. De H. Vader heeft zijn gro te bewondering geuit voor de edel moedige vrijgevigheid van de Ned. Katholieken. SIGARENWINKELIERS. georgani seerd in de drie landelijke organisa ties, zijn een grote actie begonnen om hun producten alleen te betrekken van die fabrieken, die niet aan krui deniers, hotels, café's etc. leveren. NAAR AANLEIDING van de verkla ring van de minister van binnenland se zaken in de Tweede Kamer terza ke van een mogelijke herziening van artikel 24 f van het financiële verhou- dingsbesluit, hetwelk het heffingsper centage van de vermakelijkheidsbe lasting regelt, heeft de bioscoopbond de bioscoopexploitanten in Gouda ge adviseerd de zaken te heropenen. ER KAN GEEN TWIJFEL aan bestaan dat het bestaan van een vredelievend democratisch Duitsland, naast een vre delievende Sovjet-Unie, de mogelijk heid van nieuwe oorlogen in Europa uitschakelt, aldus Stalin in een ge lukstelegram aan Pieck. Shakespeare zou zeggen: words, words, words. HET VOLKSGERECHTSHOF te Boe dapest heeft het beroep van de voor malige minister van buitenlandse za ken. Rajk, en zijn vijf medeveroon- deelden verworpen. Drie hunner, on der wie Rajk, zullen terechtgesteld worden. DE K.L.M.-Constellation „Utrecht' voor de 200ste maal voor een tocht over de Oceaan vertrokken. POOLVORSER BYRD zegt, dat Rus sische schepen In samenwerking met machtige vliegtuigen onlangs 't Zuid poolgebied verkenden. DONDERDAGMORGEN is de „Water- man" met ruim 1500 militairen, voor namelijk van de K. L. vertrokken. Vrijdag vertrok het Britse schip „Em pire Brent" met 900 Nederlandse mi litairen. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Groote Beer 14/10 te Suez, Joh. van Oldenbarneveldt 13/10 Port Said, Vo lzin111 ^*0 van Aden, Waterman 13 10 van Batavia naar Rotterdam. sische bezettingsautoriteiten en de Communistische Partij heeft begeven. Hoe dan ook, de berekeningen van de socialisten zijn verkeerd uitgeval len. Zij heben precies evenveel man daten aan de Partij der Onafhankelij ken verloren als de O.V.P., nl. 8. ter wijl hun deserteur Scharf nog een zetel mee naar de communisten heeft genomen. ZIJN HET WERKELIJK NEO-NAZI'S? TIE Partij der Onafhankelijken ont kent natuurlijk ten zeerste, dat zij neo-nazistisch zou zijn. Dat is een kwestie van zelfbehoud. Heel Oosten rijk wijst echter met de vinger naar hen en noemt hen niet anders. Ob jectief genomen valt dit ook niet te betwijfelen, wanneer men de namen hunner meeste mandatarissen en can- didaten leest. Allemaal lieden met re putatie uit Hitler's tijd. Bovendien blinkt en glinstert het van Ridder kruisen met of zonder Eikenloof, Zwaarden en Brillanten. Nu zouden dat zeker allemaal „bekeerde" voor- maligen kunnen zijn, maar daar ge looft nu precies niet iedereen aan. Zeker niet in ingewijde kringen, waar allerlei geruchten de ronde doen over ontdekte samenzweringen van leiders der Krauspartij met onder grondse nazi-organisaties. Zo verna men we zelfs dat ook de befaamde Skorzeny zich daadwerkelijk met de organisatie van de Partij der Onaf hankelijken heeft ingelaten en een ander gerucht wil weten, dat de Vei ligheidspolitie bewijzen genoeg bezit, om de twee voornaamste leiders, Kraus en Reimann onmiddellijk voor een volksgerecht te kunnen brengen we gens vergrijpen tegen de veiligheid van de staat. Daar zij, die het weten en bevestigen kunnen, zich in zwijgen hullen, moeten we het bij deze ge ruchten laten. Slechts kunnen we af gaan op enige persoonlijke ervaringen en die zijn inderdaad vrij ongunstig. Het heeft ons toch wel gefrappeerd, dat het in de jare 1949 in Oostenrijk reeds mogelijk is, dat op het Raad huisplein in Wenen een spreker pnder toejuichingen van circa 12,000 man uitroept: „Ik heb recht van spreken, want ik ben drager van het Ridder kruis met Eikenloof". ITog meer spre kend is het feit, dat in Mauthausen, plaats van een der beruchtste concen tratiekampen en in Braunau, Hitler's geboorteplaats deze nieuw nazistische partij de meeste stemmen heeft be haald, Om nog maar te zwijgen van traditionele nationaal-socialistische broeinesten als Wels. Wat ons het sterkst getroffen heeft, is het optreden in Wenen voor deze partij van een vroegere SS-officier, die in Moskou een tweejarige scholing als „antifa" (antifascist) heeft meege maakt en die bij zijn verschijnen in Wenen opruiming hield onder de leden van het bureau der partij. En dit wijst weer op duistere verbindingen naar de Russiche generaal, die als de ma ker en stuurman van deze ingewik kelde verschijnselen beschouwd wordt Deze generaal, Swiridov, schijnt ruime practijk van het oprichten van volksdemocratieën te hebben en zijn verschijnen in Wenen is dan ook met weinig instemming begroet. 'M'A EEN ZITTING van 15 uur van Dl de Franse Nationale Vergadering is de 56-jarige socialist Jules Moch. tot minister-president gekozen. Moch de tiende premier na de bevrijding, verkreeg 311 van de 534 stemmen. Daar Moch slechts één stem meer dan de grondwettig vereiste meerder heid verkreeg, geloven politieke waar nemers, dat het hem moeite zal kos ten alle portefeuilles te bezetten. De zitting droeg een stormachtig karakter. Er heerste lang onenigheid over de geldigheid van enkele stem men. rtVER HET LOT van 1.700,000 Duit- se krijgsgevangenen is nog steeds niets bekend. Krijgsgevangenen of Duitsers ter eventuele berechting wor den nog Vastgehouden in de volgen de landen: Sovjet-Unie, 300.000 tot 500.000, Polen 8000; Joegoslavië 2000 tot 6000; Frankrijk 1200; Tsjechoslo- wakije 500, Albanië 300, België, Ne derland, Luxemburg, Denemarken, Italië en Griekenland 460. Ook ongeveer 25000 Duitse verpleeg sters en vrouwen, die vroeger bij het Duitse leger dienst deden, werden als krijgsgevangenen vastgehouden, zo wordt in Duitsland verklaard. FIGL KRIJGT HET MOEILIJK TyTEN ziet, al hebben de democrati- sche krachten bij de verkiezingen de slag tegen het linkse blok ook ge wonnen, wij ziten nog midden in de gevarenzone. Er zal van de nieuwe regering die waarschijnlijk weer onder leiding van ir Figl zal staan grote koelbloedigheid geëist worden. De vier en tachtig procent der Oos tenrijkse bevolking die zich achter de coalitie heeft geplaatst en die bereid is zich tot het uiterste in te spannen om het democratische Oostenrijk te schragen en te behouden, eist een sterke regering. En géén gekrakeel meer in het regerinskasteel. (Advertentie.) Al zijn onveranderlijk goed Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: In de ochtend nog op vele plaatsen mist. Na het oplossen der mist aanvankelijk nog perio den van zonneschijn, doch gelei delijk toenemende bewolking maar bijna overal droog weer. Tot ma tige en aan de kust tijdelijke vrij krachtig toenemende Zuide lijke wind. Aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar. Heden: zon onder 17,47 uur en maan op 23 uur. Zondag: zon op 7.06 uur, onder 17,45 uur. Maan A?er uur- Maandag: zon op <.07 uur en maan op 0,26 uur. A LLE COMMISSIES en subcommis- sies van de R. T. C. zullen 21 October een gespecificeerd verslag uitbrengen aan de centrale commis sie in het licht van het door alle com missies 11a te streven doel om de conferentie op 1 November te beëin digen. Op het ogenblik is men in de krin gen van de R. T. C. van mening, dat de regeling van bepaalde détailpun- ten niet noodzakelijk tijdens de con ferentie behoeft te geschieden. Bij het overleg in de komende dagen zal daarom door de delegaties worden na gegaan, welke detailpunten na de conferentie kunnen worden geregeld. Hetgeen intussen nog niet betekent, dat den Haag conferentieplaats blijft. Het Unie-statuut zal volgende week gereed zijn en wellicht ook het char ter van de souvereiniteitsoverdracht, De republikeinse minister Sjamsuddin deelde mee: De voorlopige grondwet van de R.I.S. die gebaseerd is op het federalistische beginsel, in overeen stemming met de resultaten van de inter-Indonesische conferentie, zal eveneens volgende week gereed zijn en aan de Nederlandse delegatie wor den voorgelegd. De republikeinen willen de toezeg ging der Nederlandse regering, dat de militaire uitrusting van het Neder landse leger in Indonesië zal achter blijven en aan de nieuwe regering zal worden overgedragen. Intussen verneemt Aneta, dat van de gehele uitvoering van het Neder- JTET TSJECHO-SLOWAAKSE re- gerings-ontwerp tot overneming van het beheer over de kerken door de staat is Vrijdag „met groot cere- moniëel" door de nationale verga dering aangenomen. Van de tribunes, geheel gevuld met speciale genodigden, klonk een lang applaus na het aannemen van de wetten. Deze houden o.m. in, dat een aparte regeringsinstantie voor de kerk zal worden ingesteld, die ook het sa laris van de geestelijken die hun ambt tot tevredenheid van de com munistische regering uitoefenen, vast stelt. Cepicka, de minister van Justitie, deed bij de indiening van het wets ontwerp een scherpe aanval op het rooms-katholieke episcopaat en het Vaticaan. Hij hekelde mgr. Beran die volgens hem „de rol van martelaar speelt om een kardinaalshoed te ver krijgen". Na te hebben aangekondigd, dat de wet per 1 November aanstaande van kracht zal worden, zei Cepicka nog: „Het zal voor een priester moeilijk zijn. aan deze wet gehoorzaamheid te weigeren". landse plan voor de bestuursvoering op Java niet veel zal terecht komen. Wel zullen enige onderdelen, in het bijzonder Midden Vava betreffend, ten uitvoer worden gelegd, maar met be trekking tot de negara's zullen waar schijnlijk geen resultaten worden be reikt, althans niet voor wat Oost-Ja- va betreft. T?LF AMERIKAANSE communisti sche leiders zijn schuldig ver klaard aan samenzwering ter geweld dadige omverwerping van de regering der Ver. Staten. De max. straf, die zij kunnen krijgen is 10 jaar gevan genisstraf of 10.000 dollar boete. Vrij dag a.s. is de uitspraak. Vijf advoca ten der verdachten zijn veroordeeld wegens belediging van het Hof. rpOESTEMMING is verleend tot door- berekening van. de hogere In koopsprijzen van de in de volgende artikelen te verwerken buitenlandse grondstoffen; toerrijwielen, meubelen, borstelwerk en houten huishoudelijke artikelen, muziekinstrumenten, sport artikelen, kuipwerk, zuivelwerktui- gen, motorrijwielen, aanhangwagens, en onderdelen, fineer, board, triplex, kinderwagens en personenauto's. Reeds eerder is die toestemming verleend voor schoenen (geen volksschoeisel) Prijsstop is ook opgeheven ten aan zien van enkele agrarische producten, te weten: peulvruchten, eieren, bele gen kaas, groenten, inlands fruit, bloe men en potplanten. Ook voor thee is de stop opgeheven. 1 dode en 4 gewonden TN. HET 1 -lEBOUW voor werktuig en scheepsbouwkunde der Tech nische Hogeschool te Delft is een ontploffing voorgekomen, waarbij 'n ingenieur is gedood en vier personen gewond. De ingenieur en enkele assistenten namen proeven met een physisch- technische meetopstelling teneinde verscheidene verschijnselen ten be hoeve van de hete luchtmotor te on derzoeken en te bestuderen. Door tot nu toe onverklaarbare oorzaak is een onderdeel van deze meetopstelling geëxplodeerd. T\E REGERING dat tot haar maakt bekend, leedwezen, de volgende verliezen in Indonesië zün gerapporteerd: Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. Antwo. Sold. Apandi. Korp. Kikis. Sold. Lapalonga. Sold. Pattiasina, allen afkomstig uit Indonesië. Kon. Landmacht: Sold. H. de Vries afkomstig uit Vroomshoop (gem. den Ham). Hieronder links een souvenirtje aan warme dagen: korporaal Henk Kilsdonk van de 1 Mariniers, toen hij in Soerabaja zat. Hij is gezond en wel in de Dr. Batenburglaan 80 te Breda gearriveerd. Welkom thuis! Dit is en U kunt het ge loven of niet „Jullie Piet" van de Indische Briefkes. Dinsdag ben Je jarig, hé Piet? Nou, proficiat dan. Rechts boven: een leuke ont moeting onder de tropenzon: Bertus Huljben, Pastoriedreef A 308 te Alphen op bezoek bij zijn oom, Broeder Humbertus te Batavia. Links Bertus Raas, Rijksweg F 219 te Lewedorp, onderhoudt met zijn jeep de verbindingen van de staf- compie. TTIT LUXEMBURG bereikten ons gisteren goede berichten. In die zin. dat de voortgezette Benelux- besprekingen al enige concrete re sultaten hebben opgeleverd. Zo is de gemengde Nederlands- Belgische commissie voor het on derzoeken van de waterwegen- en havenkwesties thans samengesteld. Er zitten in aan Belgische zijde FransvanCauwelaert oud-burgemeester van Antwerpen, de heer D e 1 m e r, secretaris-generaal honorair 'van het Belgische Ministerie van Openbare Werken, thans wonen de te Luik, en Louis Fredericq. hoog leraar aan de Gentse en Brusselse universiteit. Van Nederlandse zijde: Mr. M. P. L. Steenberghe, oud-minister de heer Brautigam, oud-wethou der van Rotterdam en de heer C. H. C r o n e, oud-voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Amsterdam. De commissie zal in 't bijzonder be studeren de technische, economische en financiële aspecten van de vraag stukken, welke betrekking hebben op de havens van Antwerpen, Gent en Luik, die van buitengewoon veel be lang zijn voor de verbindingen der twee landen. De commissie bevat dus niet meer het ambtelijk element, dat er eerst in was opgenomen. Er zitten nu mensen in, die afkomstig zijn uit de haven steden en gebieden, welke in het bij zonder bij deze vraagstukken betrok ken zijn. Ook Brabant is thans niet vergeten. Men mag wel zeer benieuwd zijn naar het resultaat van haar studie. Binnen een jaar moet rapport over de bevindingen worden uitgebracht. DE LANDBOUWPOLITIEK. rtOK in de landbouwsector der con- ferentie heeft men een accoord bereikt. Er zijn verschillende beslui ten genomen. Onder andere is beslo ten ,dat in de toekomstige Unie Lu xemburg een bijzondere status zal bezitten in verband met de structuur van zijn bodem. Men is het erover eens, dat de land- bouw-politiek der Beneluxlanden vol komen hermetisch moet zijn. In ver band hiermede is de commissie voor landbouw, levensmiddelenvoorziening en visserij opgedragen een rapport op te stellen, hetwelk tot resultaat moet hebben, dat met ingang van 1 Jan. 1950 langzamerhand het landbouw- protocol van 9 Mei 1947 verzacht kan worden. Van Nederlandse zijde is een voor stel ingediend tot de instelling van een egalisatiefonds, dat door invoer rechten op bepaalde landbouwproduc ten, zal gevoed worden. Dit fonds zou moeten dienen voor het subsi diëren van de uitvoer van andere landbouwproducten. De Belgische delegatie heeft op dit voorstel, ongunstig gereageerd. Voorts is een volledig accoord bereikt inzake de unificatie van de invoerrechten en de accijnsrechten. TVE NEDERLANDSE ministers, waren blij toen zij Donder dagavond laat in Luxemburg aankwamen. Zij reisden namelijk per auto en werden even na het overschrijden van de Luxemburg se grens overvallen door een dik ke mist. En wie luxemburg kent, weet, dat overdag bij prachtig weer dit heuvelland al heel wat rij-capaciteiten vraagt. Minister Stikker had in de mist al een zeer droevig avontuur. Hij was namelijk getuige van een auto-ongeluk, waarbij 2 doden en enige zwaar gewonden te betreu ren vielen. De minister bracht in zijn auto de zwaargewonden naar een ziekenhuis. GEWIJZIGDE VOOR-UNIE. TVE VOOR-UNIE is, ook onderwerp van besprekingen geweest, ver moedelijk naar aanleiding van de re acties in Belgische zakenkringen. Mi nister Eyskens deelde mee, dat er enkele veranderingen aangebracht zullen worden in het geparafeerde accoord. De lijst van vrije goederen zal den kelijk worden uitgebreid. DELICATE KWESTIES. TIOE HET zit met de delicate mo- netaire problemen waarom in feite zeer veel draait is nog niet bekend. De Belgische afgevaardigden ver langen o.m., dat wanneer Nederland met betrekking tot zijn invoer uit België een bepaalde grens over schrijdt, dit excedent in goud wordt aangezuiverd dan wel in dollars. Van Nederlandse zijde wordt daar entegen betoogd, dat de Nederlandse goudvoorraad niet kan worden aan gesproken, zonder dat hierdoor ern stige economische moeilijkheden zou den ontstaan. Overigens is men van Nederlandse zijde van oordeel, dat 'n goudclausule in een overeenkomst tus sen partners van een Economische Unie niet thuis hoort. De Belgische afgevaardigden zijn ook van oordeel, dat Nederland een te groot deel van de Marshall-hulp gebruikt voor de uitbreiding van zijn industrie en zich te weinig gelegen laat liggen aan de vrijmaking van de handel met België door middel van deze Marshall-hulp. Van Nederlandse zijde is aangevoerd dat Nederland verplicht is op grote schaal te indus trialiseren in verband met de snelle groei der bevolking en de ontwikke ling der gebeurtenissen in Indonesië. Het is mogelijk, dat de conferentie vandaag niet klaar komt. Dan zullen Zondagmorgen de besprekingen wor den voortgezet. JXE HUISVROUW, die de laatste weken getracht heeft wat pakken lucifers te hamsteren, omdat zij vreesde, dat dit dagelijkse verbruiksartikel over enige tijd wellicht helemaal niet meer te krijgen zou zijn. kunnen we gerust stellen: met ingang van volgende week zijn deze perikelen van de baan. Dan komen in het kader van de Voor-Unie van de Benelux Belgische lucifers naar Nederland. De Belgische prijzen zijn aangepast aan de Nederlandse. Deze maatregel houdt in, dat de invoer uit Zweden en Finland geheel Stuzal komen te staan. Hierdoor zijn ook de moeilijkheden van de laatste maanden ontstaan, want de Nederlandse regering, die het vooruitzicht had, dat spoedig Belgische lucifers zouden worden geïmporteerd, stelde voor de Zweedse en Finse lucifers geen deviezen meer beschikbaar. Tot voor enkele weken heeft men het in het Zuiden met de lucifers nogal aardig kunnen redden, het gevolg van de drie grote lucifersfabrieken in Bre da, Eindhoven en Weert. De productie daarvan was echter niet bij machte de behoefte te dekken. In het Noorden bijvoorbeeld heeft men practisch de g ele zomer krap in de lucifers gezeten. COBERDER leven en harder wer- ken, bezuinigen en sparen, het zijn leefregels, die op gezette tijden worden geproclameerd. Door mensen van allerlei politie ke richting. De liberaal doet het en de socia listische Minister van Financiën doet het en de katholieke Minister van Economische Zaken doet het. De werkgevers- en de arbeiderslei der. Het eenvoudigste begrip van de feiten leidt ook tot deze conclu sie. Er is veel vernield in de oor log, er is ook veel achterstand door veroorzaakt. Dat alles moet hersteld en ingehaald worden. Indonesië is niet langer een winstgevend deel van het Koninkrijk, integendeel, 'n ontzaglijke verliespost. En ten der de is 't Duitse achterland nog maar gedeeltelijk hersteld en als afzet gebied voor onze producten van veel geringer betekenis. In die omstandigheden moet het Nederlandse volk als zodanig zich instellen op een ander niveau dan vóór de oorlog. We zouden al ver scheidene verdiepingen lager-leven, als de Marshall-steun niet als over brugging was geboden en aanvaard. We willen in deze tussenperiode onze welvaart weer zo hoog moge lijk optillen, maar het zal toch vooralsnog een bescheiden welvaart blijven. Hoe groter inspanning we ons echter getroosten bij dit optil len, hoe hoger het niveau zal lig gen. Daarom: harder werken, min der consumeren, sparen. TJET is bij zulke raadgevingen echter altijd zo, dat niemand naar zichzelf kijkt, maar wel naar een ander. Zo lang de aansporin gen in de ruimte blijven, komt er ook geen rumoer van. Iets anders wordt het, als de aansporing zich meer in het bijzonder richt tot één enkele groep. Dan ontstaat er be roering. En die is nu ook zeer dui delijk ontstaan na een rede van Dr Holtrop, President van de genatio naliseerde Nederlandsche Bank. Dr Holtrop heeft men altijd min of meer beschouwd als eens gees- tes met Minister Lieftinck. Hij is zelfs, menen we, indertijd aange diend als lid van de P.v.d.A. Deze man nu heeft na een algemeen be toog over de noodzaak van sober der leven en harder werken vast gesteld, dat het reëele inkomen van de arbeidersgezinnen met twee of meer kinderen in vergelijking met de vooroorlogse toestand voor het land als geheel is gestegen in te genstelling met de reëele loonhoog- te voor andere categorieën van de bevolking. Hij meent, dat het daar om uit sociaal of moreel oogpunt niet onaanvaardbaar mag worden genoemd het gebruik van de massa der bevolking tot op zekere hoogte te verlagen. Hier wordt dus speci aal gedoeld op de grote massa der arbeiders als de groep, die zich de algemene waarschuwing in het bij zonder moet aantrekken. Nu kunnen we ons heel best be grijpen, dat door zulk een aanma ning een zekere beroering ontstaat. Wij ontvangen juist de laatste tijd nogal eens brieven van arbeiders, waarin ze erover klagen, dat ver schillende prijsverhogingen het bestaansminimum aantasten, speci aal bij de grotere gezinnen. Daar naast zullen er zeker ook wel ar beidersgezinnen zijn, vooral waar enige reeds verdienende kinderen inwonend zijn, die wat ruimer kun nen leven. De statistiek, waarop Dr Holtrop zich beroept, rekent met „de gemiddelde arbeider", een we zen, dat in werkelijkheid niet be staat. Het is, menen we, dan ook een tekortkoming in Dr Holtrop's betoog, dat hij niet met nadruk naar voren heeft gebracht: we moe ten bij alle betogen over de nood zaak van versobering toch ook in het oog houden, dat er een mini mum is, waaraan men niet straffe loos kan raken. Bij alle armoede bezit Nederland nog steeds een bijzondere rijkdom: zijn arbeidsvrede. Stakingen en be roeringen hebben in andere landen alerlei strepen door keurige bere keningen gehaald. En de keurige berekeningen, welke Dr Holtrop opzet, zouden ook wel eens lelijk in de war kunnen raken, als we zon der meer aan een derde loonronde omlaag zouden beginnen. Dan komen we zeker ook niet tot een evenwichtige betalingsbalans. Er staan trouwens al weer enkele aan- het-loon-knabbelende maatregelen op stapel: de huurverhoging, ver dere afschaffing van de subsidies op levensmiddelen e.d., maatregelen welke zeker niet ten volle gecom penseerd zullen worden door de voorgestelde belastingverlagingen DE NOODZAAK van soberder le ven en harder werken voor het Nederlandse volk als geheel staat vast. Eveneens de noodzaak van het handhaven van een bestaans minimum. De regeerders zullen tus sen die twee noodzaken een weg moeten vinden, welke de eisen van welvaartsherstel met die der so ciale rechtvaardigheid in overeen stemming brengt. Ze zullen daarbij ook met tact en psychologisch in zicht te werk moeten gaan. Dr Holtrop heeft door zijn rede op zijn minst niet de indruk ge wekt, dat hij de psychologische kant van de zaak volkomen begrijpt. J)E COMMISSIE voor de toewijzin gen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gestemd vóór een toewijzing van 1.314,010.000 dollar voor wapenlevering aan het buitenland

de Stem | 1949 | | pagina 1