AKKERABDUSIROOP Coöp. roteri] te Eede geopend Let op Uw Borst Twee Unies RADIO DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 GOES Benoemingen bij Polderbesturen HULST VLISSINGEN Van grote betekenis voor West-Z. Vlaanderen Suriname R. T. C. CURSUS WATERSTAATS- XUNDE De cursuscommissie West Zeeuwsch Vlaanderen is voorne mens om op initiatief van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij en in overleg met het bestuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis" voor de winter 19491950 in Oostburg een cursus waterstaats- kunde te organiseren. Hierin zullen een aantal onderwerpen behan deld worden met betrekking tot de polders en waterschappen in Zee land. De cursus heeft het karakter van een reeks voordrachten met ver schillende onderwerpen, die ook door verschillende sprekers ge houden zullen worden. Secretaris van de cursuscommis sie is de heer J. J. Rosseel, Markt 19, Aardenburg. DOOR BIETENWAGEN OVERREDEN Dinsdagmiddag is de ongehuwde 30-jarige landbouwer de Regt uit Terneuzen, toen hij op een met bieten geladen wagen wilde stap pen, gevallen en onder een der wielen gekomen, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. Vrijwel direct na aankomst ln het zieken huis is de ongelukkige overleden. DE LAATSTE REIS De stoombootdienst Middelburg- Rotterdam, de z.g. „Middelburgse boot", voer haar laatste dienst. Na vandaag zullen de nog varende boten de salonboot „Koningin Wil- helmina" en de motorvrachtboot „Valk 5" worden opgelegd. De con currentie met het autovervoer is niet langer vol te houden. Met deze boten verdwijnt weer een stuk historie van de Zeeuwse wateren, want de dienst Middel burg-Rotterdam wordt reeds meer dan 90 jaar gevaren. WEG BIJ HOOFDPLAAT BIJNA GEREED Sinds enkele dagen rijden de bussen der Z.V.T.M. niet meer het wegomleggingstraject door de pol ders naar Hoofdplaat. Over de mooie, nog dik met zand bestrooi de nieuwe weg gaat het nu, vanaf de Nieuwlandsche Molen direct door naar Hoofdplaat. Geheel gereed is de weg nog niet. Op enkele plaatsen moet men nog een kleine omlegging berijden. Doch spoedig hoopt men ook deze weggedeelten gereed te hebben. Vooral met het oog op de school te Driewegen, die vlak langs de weg staat, is het een veilig idéé, dat binnen afzienbare tijd 't snel verkeer niet meer door de kom, doch buiten langs het dorp zal rijden. Deze nieuwe weg is een grote verbetering voor het wegennet van W. Z. Vlaanderen. (Advertenties.) STEENSTRAAT 10 HULST Dat zuurbranden op de maag, maakt U van alle eten en drinken afkerig. Maar dat kan zo niet doorgaan... want naarmate ge steeds minder voedsel neemt en juist het lichaam stevig voedsel onthoudt, verzwakt ge allengs meer, boet ge in aan weer stand en wordt zó vatbaar voor alle- lei kwalen. Begin liever van de an dere kant - neem Rennies bij de eer ste aanwijzing van brandend maag zuur. Rennies zijn smakelijke pastil les, aangenaam om te gebruiken en afdoende tegen dat nare zuurbranden op de maag. Met Rennies geen lange kuur, waarbij ge over het effect in onzekerheid blijft. Van de ene minuut op de andere ondervindt ge met Ren nies de' weldadige werking. De bran dende pijn verdwijnt even snel als ze opkomt. Gewoon een of twee Rennies laten smelten in de mond, zonder wa ter of wat ook. Altijd zorgen, dat ge een paar Rennies bij de hand hebt en nooit meer de vrees voor die bran dende pijn. 540-OO BRUGVERKEER Ten gerieve van onze lezers ver melden wij de nieuwe tijden waar op de bruggen van Sas van Gent en Sluiskil voor de scheepvaart ge sloten zijn: Brug voor spoorweg- en gewoon verkeer te Sluiskil: van 6.156.35; van 7.157.35; van 9.15—9.35; van 10.00—10.20; van 11.05—11.35; van 12.1512.35; van 13.2013.45; van 15.15-15.35; van 16.45—16.55: van 17.20—17.35; van 19.15—1935, van 21.15—21.35. Van 21.356.15 uur en voorts buiten de boven aangegeven slui tingstijden wordt de brug naar be hoefte voor de scheepvaart ge opend. Draaibruggen voor gewoon ver keer over de Oost- en de Midden- kanaalarm te Sas van Gent. Van 5.455.55 van 7.007.10; van 12.00—12.10; van 12.40—12.50; van 13.45—13.55*; van 17.00-17.10; van 21.4521.55 De met gemerkte sluitings tij den gelden ook op Zon- en feestdagen. Benoemd tot dijkgraaf van de Oude Eglantierpolder J. de Zeeuw Hz. en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf K. M. Steendijk, belden te Axel; dijk graaf van de Varempépolder J. G. Apers te Overslag; gezworene van de Heer Janszpolder P. D. Remijnse te Kamperland (Wissekerke)dijkgraaf van de Borrenbroodpoder J. van Sluis te Brouwershaven; dijkgraaf van de Muijepoder C. J. de Wilde te Sint Maartensdijk; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Jacobpolder W. H. v. Gorsel te 's Heer Arendskerke; dijk graaf van de Zuid-Kraaijertpolder J. van 't Westeinde te Nieuwdorp Cs H. Arendskerke); gezworene van de Ka- relpolder A. Buteijn Johz. te Krabben- dijke; gezworene van de Anna Maria- polder J. P. van Wingen te Rilland- Bath; voorzitter van het waterschap De Prins Hendrikpolder W. C. van Nieuwenhuijzen te St. Philipsland; le den van de Dijkraad voor de waterke ring van het calamiteuze waterschap Walzoorden als vertegenwoordigers van het waterschap P. W. de Koek en P. F. Lemsen, beiden te Hontenisse; plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Kleine Molenpolder J. J. Cornelis- sens te Hontenisse; dijkgraaf van het waterschap Loven en Willemskerke C. Dekker te Hoek; gezworene van de Kanaalpolder D. den Hooglander te Hoes; dijkgraaf van het waterschap St. Maartensdijk P. J. Noom te Poort vliet, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; gezworene van het waterschap Oud Vossemeer J. Boon man te Oud-Vosmeer; lid van het be stuur van het waterschap voor de uit watering door de Sluis in de Piet C. Goense te Lewedorp Cs- Heer Arends kerke). Benoemd tot leden van de Dijkraad voor de waterkering van de calami teuze Burgh en Westlandpolder als vertegenwoordigers van het waterschap Schouwen M. Dalebout te Noordwelle en C. Moolenburgh te Burgh; lid van de Dijkraad voor de waterkering van het calamiteuze waterschap Tienhon derd en Zwarte P. A. Dekker te Cad- zand; leden van de Dijkraad voor de waterkering van het calamiteuze wa terschap Dud en Jong Breskens J. B. Beeu-Verhage en Abr. P. Cornelis, bei den te Groede; leden van de Dijkraad voor de waterkering van de calamiteu ze polders Hoofdplaat en Thomaes I. J. RisseeuwLuteijn te Schoondijke, V. E. Daens, J. Kouijzer en A. P. Kors- tense, de laatste drie te Biervliet als vertegenwoordigers van het waterschap Het Vrije van Sluis; tot ontvanger-grif fier van de polders Westerland en Westerkerke S. A. N. van Oeveren te Wolphaartsdijk. RESTAURATIE SCHUTTERS HOF. De exploitant van het Schutters hof, de heer Brandenburg, heeft, hoe wel het gebouw van de gemeente is, diep in de beurs getast om voor eigen rekening de toneelzaal op te fris sen. De houten klapstoelen op het bal. con zijn uitgebroken en vervangen door zeventig met fluweel beklede gemakkelijk zittende fauteuils, wat een belangrijke verbetering betekent. De vrijgekomen stoelen zijn nu ten dele in de benedenzaal geplaatst langs een der wanden ter vervanging van minder deugdelijk „zit-materiaal". De gehele toneelzaal heeft daaren, boven een „verfje" gekregen, wat haar zeer ten goede gekomen. De gemeente mag de exploitant wel dankbaar zijn dat hij het Schut tershof steeds aantrekkelijker maakt. NIEUWE RIOLERINGEN. Reeds enkele weken is men in de Brouwersgang bezig met het aanleg gen van nieuwe riolering. Deze nieu we leiding wordt gelegd vanaf de Beestenmarkt tot aan de Westsingel en zal in de toekomst als verbinding dienen tussen de riolering in de bin nenstad en een te vergoten riolering in de Zuidvliet- en Scheldestraat. Half November hoopt men met dit werk gereed te zijn. Het zal hierom ook wel duidelijk zijn, dat men met de verbetering van het zo deerlijk gehavende wegdek van het Ravelijn de Groene Jager, gewacht heeft tot dit werk achter de rug is. WEER THUIS Vier Goese jongens, Ko v. d. Dries, W. de Pan, B. van Oosten en W. de Jong, arriveerden behouden in hun vaderstad. Een hartelijk onthaal was hun bereid. Omwonenden hadden spontaan de vlag uitgestoken, bloe. metjes ontbraken evenmin en na. tuurlijk mankeerden ook de zegewen sen en felicitaties niet, Ko v. d. Dries vertelde ons dat men op de Zuiderkruis met 1600 repatrie- renden wel wat eng behuist was ge weest, doch dat er aan de stemming gedurende de reis niets had geha perd; alleen de pech met de mist had de meesten van ongeduld doen trap pelen. Doch toen men Zondagmiddag aan de Kade lag was al het leed vlug vergeten. Voor men Maandagmorgen debarkeerde kwam een vertegenwoor diger van de Koningin en de Prins, de speciale groeten van ons Vorsten huis brengen wat hogelijk gewaar deerd werd door de jongens. Vol lof was onze zegsman over het transport. Voor de jongens uit Zuid- Beveland en Walcheren ongeveer 20 was er een aparte bus, die regelrecht naar Zeeland stoof, zodat men na enkele uren thuis was. Als de rest ook zo goed gaat in het vaderland, dan zal het wei loslopen met de oud-militairen. OM DE DEMPING VAN DE KADE. Het adres van de Kade-bewoners om de Kade te dempen en er een parkeerterrein van te maken heeft weerklank gevonden bij de bewo ners van Nieuwstraat en Geesten- markt. Een en dertig van hen hebben de volgende adhaesie-betuiging bij de raad ingediend: „Door het aanleggen enkele jaren geleden van de Middelburgsestraat aansluitende aan de Westwal en L. v. d. Spiegelstraat, werden de Nieuw straat, Beestenmarkt, 's Heer Hen- drikskinderenstraat en Kade voor doorgaand verkeer èn als entrèe van de stad Goes voor de winkelstand uitgeschakeld. Toen daarna de Kade door de vaste brug tot een eneconomisch punt werd gedegradeerd, was dit de klap op de vuurpijl en hadden nog slechts werk plaatsen en pakhuizen in genoemde straten recht van bestaan. Onze stad werd niet uitgebreid naar het Noorden zodat we aan de grens kwamen te liggen. Daarom stellen we ons met enthousiasme ach ter het Kadevoorstel. Indien dit plan tot uivoer wordt gebracht, zal het verkeer langs het Noorden van Goes toenemen. De ingang naar de stad via de ge dempte Kade gaat dan langs brede wegen. U zult de Nieuwstraat, Beesten markt, 's Heer Hendrikskinderen- straat en de Kade tot nieuw leven wekken. Ondergetekenden meenden er goed aan te doen U het dempen der Kade met de meest klem aan te bevelen. MODESHOW FA. DORA VAN DE VEN. Als iemand het bont maakt is dat gewoonlijk geen reden om er trots op te gaan. Een uitzondering mag de fa. Dora v. d. Ven uit Breda daarop ma ken. Nimmer nog zagen we zo'n schit terende collectie bont, als die uit de ateliers kwam van genoemde firma en die even gracieus als stijlvol werd ge toond in de tot een mode-paradijs om gevormde Schuttershofzalen. Ongeveer een zestig dames waren op deze show aanwezig en werden behalve door de beschaafde muziek van een select strijkje vergast op een prinselijk ont haal in de vorm van een thé-complet. Na eén korte inleiding van een des kundige dame verschenen vier manne quins, die als het ware aan de lopende band en vol gratie een uitgelezen col lectie bontmantels aan de belangstel lende tonen. Daar waren drie-kwart en lange mantels in sealskin, veulen, kat, bi- sam, luipaard, petit-gris, blauw en zil ver vos, wasbeer, enz. enz. Er waren sportieve, vlotte, decora tieve en meer waardige modellen en in stille bewondering zaten de dames op al die heerlijkheid toe te zien. Na de pauze volgde nog een climax in de verfijning, want nu kwam ook hét edelbont als persianer, hermelijn en nertz te voorschijn en niet alleen als mantel, maar ook als stola, pele rine, enz. Ter vergelijking werden af en toe de prijzen van nu en van twee jaar terug genoemd en het verschil was zeer gun stig en animeerde voor de liefhebsters van thans. Die zeer voordelige aanbieding, ver telde ons later een der vertegenwoor digsters, betekende een concessie aan Zeeland, dat men voor de firma ver overen wil. Behalve die billijke prijzen zal deze geslaagde show er niet weinig toe bij dragen dat de firma in haar opzet slaagt. Burgerlijke Stand. Geboren: Ma ria d.v. M. GeeneBegthel; Adriaan z.v. A. Verschuure-Knieriem; Jacob z.v. J. Hoekman-Knieriem. Gehuwd: J. Koene, 18 jaar en C. Barentsen, 17 jaar. Overleden: J. Schouwenburg, 88 j.; W. Steenhart, 78 jaar, wednr. van P. Weezepoel. Sluiskil harding. Het gevolg was een kapotte ruit. Voor dgze speler zullen nogal en kele puntjes (dit zullen wel harde Nederlandse guldens zijn) worden afgetrokken. Een dronken automobilist. Dezer dagen meldden wij in een kort be richt het arresteren van een dron ken Belgische automobilist. Wij ver nemen er nog verder van dat onze politiemannen ook beslag gelegd heb ben op de auto Sas van Gent Lambik bedankt. Onze redactie ontving uit Sas van Gent een keuirg verguld Chinees dametje in cellophaan omslag, waarschijnlijk een schone maagd uit 't Verre Oosten, bedoeld om onze goede vriend Lambik te bewegen, zijn vrijgezellenbestaan op te geven. Aangezien onze vriend echter dusdanig aan zijn „Pijp der Dwazen" heeft ge- tutterd, dat geen land met hem te be zeilen is, accepteerde hij de groeten uit Sas van Gent met een hautair ge baar en ging hij verder zijns weegs... Westdorpe Botsing. Een motorrijder reed op een aan de Kanaalweg geparkeerde vrachtauto van de Gebr. de Smit. Deze vrachtauto was niet voorzien van het gebruikelijk brandend rood achterlicht, omdat men hieraan een reparatie ver richtte. Met lichte kneuzingen moest de motorrijder zich onder dokters behan deling stellen. De politie stelt een ver der onderzoek in. Philippine Verkeerde gast. Een der Vogel waarde-spelers was op en top voet baller ook buiten de wedstrijd tegen PSK want hij wou zijn kunnen nog eens beproeven met een kleinere bal, die hij bij enkele kleine jongens zag. Het balletjes kwam voor zijn voeten een trap en het was een goal, maar toch werkelijk een verkeerde goal. De bal kwam terecht op de gro te winkelruit van de Coöp. de Vol- Gemeenelijk Visbedrijf. Weekaan- voer 38 Oct.: 1319 kg. bot 0.390.64; 137 kg. gr. tong 1.802.70; 61 kg. mid. tong 0.981.80; 890 kg. kl. tong 069— 1.50; 6580 kg. kl. wijting 0.05—0.24; 508 kg. rog 0.0519; 124 kg. schol 0.45 —0.67; 948 kg. schar 0.27—0.69; 6253 kg. exp. garnalen 0.51—1; 4164 kg. pel. garnalen 0.45; 1231 kg. handelsgarn. 0.51. j. Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf 1 rinn r«1 i 11- -A111 -1 dan het slijm, dat hoest en benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop Af'oor Eede was het Dinsdag een ge- wichtige dag en na het overwin nen van talrijke moeilijkheden is men er in geslaagd om in West Z.-Vlaan- deren een coöp. roterij te krijgen, die voor de vlasindustrie aldaar een volle dige ommekeer betekent. 's Morgens werd door pastoor Adri aanse een plechtige H. Mis opgedra gen, waarna de inwijding van het ge bouw onder grote belangstelling plaats vond. De roterij, die 10 rootputten telt die ieder ruim 4 ton vlas kunnen verwerken, werd 's middags door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. de Caasembroot in gebruik gesteld. Nadat voorzitter Camiel van Bel- leghem de talrijke autoriteiten, waar onder 4 leden van Ged. St., de griffier der Staten dr. Teilegen. burgemeester van Dongen, pastoor Adriaanse en ve len uit de vlasserswereld welkom haa geheten. Bijzondere waardering verdienen het Vrije Sluis, de P.Z.E.M., burgemeester van Dongen en de aannemer- Chris tiaansen en Barendrecht uit Oostburg, tevens vele anderen die aan de tot standkoming medewerkten. In een intieme bijeenkomst 'n het FranK Sbay stomme s Getuide Maar toen we zijn huis doorzochten vonden we ach dollar en vijf en zeven tig cent. Als roof de oorzaak is geweest dienen we te weten of hij nog meer geld dan dat in huis gehad heeft. Ik verlang niet te weten over hoeveel geld hij te beschikken had op de bank, maar heel graag zou ik weten of hij gedurende de laatste dagen een belang rijk bedrag van zijn rekening geïncas seerd heeft." „Ik geloof niet, dat het mij toege staan is dht U te vertellen." „Het ligt in ieder geval voor de hand, dat daar hij opnieuw ging trouwen hi] toch stellig wat extra geld in huis gehaald zal hebben. Kunt U mij niet vertellen of hij, laten we zeggen tij dens de laatste week, bedragen van zi.ir. rekening haald heeft?" Hij keek me aan met een doordrin gende blik, alsof hij er zich eens goed van op de hoogte wilde stellen wat voor vlees hij hier feitelijk in de kuip had. „U kunt er van op aan, Mr. Boyce, dat Uw inlichtingen als strikt ver trouwelijk beschouwd zullen worden en ik ze aan niemand anders zal door geven. Het is mij er slechts om te doen Uw autoriteiten zoveel mogelijk hulp te verlenen bij het zoeken naar de moordenaar." In de regel is het hopeloos informa tie los te krijgen van bankmensen over hun cliënten. Mr. Boyce gaf mij dan ook een blik die zei, „Het is dat ik ,ie vertrouw, maar andersDan stond hij op en ging naar het hokje van de kassier. Vanuit het kantoortje waar ik zat, kon ik de hoofdingang van het Stadhuis aan de overzijde der straat zien en juist zag ik er de Ambte naar cn de Constabel binnengaan. Ze waren druk met elkaar in gesprek, tenminste de Constabel sprak druk en ik veronderstelde, dat hij het waar schijnlijk wel over mij zou hebben. Waarom hiaakte de man zich druk over mij terwijl hij een misdaad had op te lossen? Ik meende dat die mis daad een geheimzinnig iets was, van zijn standpunt bezien, terwijl wat mij aangaat hij onmiddellijk mijn eigen beweringen dat ik maar een doodge wone verslaggever was bevestigd kon hebben als hij even de moeite nam verder te informeren. Mr. Boyce keerde na enkele minuten weer terug met een stukje papier in de hand waarop enkele cijfers geno teerd stonden. „Afgezien van zijn gebruikelijk op namen, zie ik, dat hij drie dagen ge leden een bedrag van elf honderd vijf en twintig dollar rmgenomen heeft. Zegt U dat iets?" Elf honderd vijf en twintig dollar „Is trouwen duur in deze streek?" vroeg ik. „Niet duurder dan ergens anders, denk ik." „Mijn eerste idee is," zei ik „dat die duizend dollar voor een of ander spe ciaal doel gebruikt werden, terwijl die honderd vijf en twintig overblijvende dollars de' onkosten van de bruiloft moesten dekken. Wat denkt U ervan?" Hij knikte dat ik mogelijk gelijk kon hebben. „Waarvoor zou hij dan die duizend dollar nodig gehad kunnen hebben?" vervolgde ik. „Ja, dat is moeilijk te zeggen. De laatste jaren wist ik niet veel meer van Elk's zaken af, behalve dan die zaken dan, die notarieel geregeld wer den. Elk Snow interesseerde zich over al voor. Hij financieerde nota bene een reis van de Ellen V die gisteren op de zwaardvisvangst gegaan is. Mo gelijk heeft hij dat geld gebruikt om het schip er mee op te kalefateren.' „Zou hij daar baar geld voor nodig gehad hebben? Zou hij dat niet heb ben kunnen voldoen met een cheque op de Nationale Bank verderop in deze straat?" „Dat is mogelijk, maar soms betaal de Elk contant." „Maar in leder geval was hij een goed zakenman om het geld aan de schipper te geven om het hem te la ten besteden, nietwaar?" „In de regel zou hij zoiets zeer ze ker niet doen, maar Kapitein Ramos is een kerel uit een stuk. Als Ramos duizlhd dollar gevraagd had met als inzet zijn vangst, dan zou Elk hem dat patronaatsgebouw werd het woord ge voerd door de Commissaris der Konin gin, die namens het College van Ged. St. toezegde alle aandacht aan het belang van Eede te zullen besteden, door burgemeester van Dongen, door de heer H. Werda van het bedrijf schap, door de heer R. Martinet, di recteur der Vlassersschool te Koe wacht, door de secretaris der onder vakgroep mr. Fruytier, door wethou- de- Sturtewagen, die tot uiting bracht dat de redenaars zich Nederlanders voelen, en door pastoor Adriaanse, die de werkzaamheid van zijn parochianen prees. In verschillende toonaarden werd de vooruitgang van Eede bezongen, ter wijl gememoreerd werd, dat ruim 5.000.000 kilo vlas verwerkt wordt in een Coöp. bedrijf, waarbij meer dan 300 mensen zijn betrokken. Burgemees ter van Dongen en de heer van Bel- leghem werden geprezen om hun ijver voor de goede zaak, waarbij duidelijk bleek hoeveel werk door hen was ver zet. Eede is een mooi bedrijf rijker ge worden, dat zowel plaatselijk als ge westelijk van groot belang voor Je bevolking is. Uit de rails. De stoomtram van die Z.V.T.M. liep alhier voor de 3e maal sinds de bietencampagne uit de rails. Deze keer liep het niet zo zacht af ais voorheen. Een wagon geladen met pulp brak van zijn onderstel. De afrastering van de langs de rails gelegen erven werd over een lengte van ruim 50 m. vernield. Zuiddorpe Raadsvergadering. De vergoeding voor het beschikbaar stellen van een vuilnisbelt werd gebracht van 20. op 40. Het verzoek van W. C. Priem om vergoeding ingevolge art. 13 L.O. Wet 1920 der reiskosten van Zuiddorpe naar Axel werd ingewilligd. De begroting 1950 werd aangeboden en 14 dagen ter inzage gelegd. Schieting. De uitslag van de bij R. Danckaert gegeven schieting was als volgt: hoogvogel en. tweede zij vogel Th. Roeland, le zijvogel R. Roels, Axel meeste vogels Pr. D'Hondt, aantal schutters 27. Prjjsbolling. Aan de prijsbolling bij Airth. de Block namen 21 spelers deel. Winnaars werden: 1 A. Jesoirens, Ph. Seraes, Fr. v. Megroot, 2 Arth. de Block, Fr. Coppieters, Fr. Moerdijk, 3 L. Talboom, Cl. Audenaert, Al. Bracke. Konijnenpiering. Bij Arth. Belaert had een prijspiering plaats om konij nen. De uitslag was: 1 R. Coppieters, 2 Ph. Puyselaer, 3 P. de Rijcke, 4 Jos. Belaert, 5 L. de Moor. 's-Heerenhoek Dom. Een jongeman, die blijk baar trek in zuurtjes had, verbrak een ruit van de op de Markt staande wa gen van Messagie en haalde er een fles met zoete inhoud uit. die hij met twee kameraden deelde. De politie kwam de snoodaard op het spoor en maakte proces-verbaal op, zodat dit muisje in Middelburg nog een aardig staartje kan hebben. Kapellebrug Volksspelen. In verband met de a.s. kermis werd een comité gevormd, dat o.m. de volksspelen zal organiseren Nieuu)-Namen Fanfare. De oprichting van het muziekkorps schijnt thans vaste vor men aan te gaan nemen. Naar wij vernemen zijn de muzikanten theore tisch zover opgeleid door de dirigent, de heer P. Bos, dat de instrumenten zullen moeten bewijzen dat de moeite niet tevergeefs is geweest. Deze instru menten van Frans fabrikaat zijn thans in Nederland gearriveerd. Deze week zal in de Jeugdhoeve een fancy-fair worden geopend, waarvan de opbrengst geheel ten -bate zal moeten komen van de fanfare. Er zal medewerküig wor den verleend door verschillende mu ziekverenigingen uit de omgeving, ter wijl de voorbereidende werkzaamheden zover zijn gevorderd dat een en ander vaste vormen aanneemt. Burg. Stand. Geboren: Maria, dv. A Remijn en J Bomman. Gehuwd: A M Schijven, 25 j. en C C Westdorp, 23 jr. Toneelconcours. Door het kring- bestuur van het WKA afdeling Zee land is een toneelconcours georgani seerd, waarvan 5 verenigingen hun kunnen zullen tonen in ons Jeugdge- bouw, en 5 verenigingen van boven de Schelde in het Jeugdhuis van Sluiskil. Heinkenszand Burgerlijke Stand. Geboren: Aal- brecht, zv. P. RemijnRijk. Getrouwd: C. van Leeuwen 23 jaar en J. Vermeulen 29 jaar. Kwadendamme Verbetering schoolplein. Het plein van de Jongensschool heeft een prach tige verbetering ondergaan. Bijna de helft van het plein is met tegels belegd terwijl de rest van een nieuwe grint- laag is voorzien. Nieuwe Kerkstraat De bestrating van de Kerkstraat is nu klaar geko men. Een mooi wegdek van nieuwe klinkers siert de straat. De betonnen goten langszij, die nog al eens last veroorzaakten aan fietsers en automo bilisten, zijn ook opgeruimd. Het ge heel ziet er keurig uit. Tevens werd de A de Koningstraat verrijkt met een rijwielpad Kloetinge Raadsvergadering. De Raad de zer gemeente komt Donderdagavond om zeven uur in openbare vergade ring bijeen. De agenda vermeldt o.m. aanbesteding van de bouw van vier woningwetwoningen. Voor de militairen. De Jeugd raad der Ned. Herv. Kerk heeft weer een pakket met levensmiddelen etc. doen toekomen aan elke Kloetingse militair in Indonesië. Klokkenwijding. Deken P. Rons heeft onze nieuwe klokken gewijd. Zij kregen de namen van de H. Joseph en H. Nicolaas. Bij deze plechtigheid wa ren talrijke gelovigen aanwezig. Blijde thuiskomst. Onze dorpsge noot E. Buys, die gedurende drie jaar zijn dienstplicht in Indië heeft ver vuld, is in de ouderlijke woning weer gekeerd. Hartelijk was de ontvangst in de Kon. Emmapolder. De woning was versierd met vlaggen en groen en bloemen. De gepatrieerde kreeg een prachtig polshorloge. Film. Onder grote belangstelling van oud en jong werden in Leo XIII tweemaal de film: Het worde licht en Levensvreugde vertoond. Na de eerste film sprak de blinde pater Andreas O.F.M. Cap. dé aanwezigen toe en boeide door zijn interessante uiteen zetting. Intekenbiljetten werden uitge reikt, die dezer dagen zullen worden opgehaald. Moge eenieder de blinden zorgvereniging mild steunen. Toneel. Door de plaatselijke to neelvereniging is in studie genomen De Zondvloed, een spel van het land door drs. L. Lockefeer. Het ligt in de bedoe ling dit stuk eind November op te voeren. In de loop van deze maand wordt alhier in Leo XIII de première gege ven van „De Haven", een vissersspel in drie bedrijven door drs. L. Lockefeer en gespeeld door het R.K. Zeeuwsch- Vlaams Toneel. AAN DE interim-regeling voor Suriname wordt weer gedok terd. De vertoornde Koloniale Sta ten waarin de katholieken niet eens vertegenwoordigd zijn zijn nu gepaaid met een nieuw ontwerp door Mr van Schaik opgesteld en door Mr. Pos overgebracht. Het ontwerp schijnt behagen gevonden te hebben in de ogen der heetge bakerde heren. Heeft men de ge lijkstelling voor het kweekschool- onderwijs nu geheel laten vallen? Of is het principe behouden, al wordt de uitwerking voor onbe paalde tijd uitgesteld? Dit is ze ker: het principe was juist. Nie mand heeft het amendement-de Kort ook principieel aangevoch ten. Hoofdplaat Welkom thuis. Maandagnamiddag arriveerde soldaat de Smit, na een ver blijf van iy2 jaar in Indonesië, behou den en wel in de ouderlijke woning. De buurtbewoners hadden hem een harte lijke thuiskomst bereid. De woning en de gehele buurt waren schitterend versierd en van alle woningen wapper den de driekleur. De Kath. Actie bixxi hem een mooi bloemstuk aan. Door de bewoners van Achterweg en Kersen laan werden hem ter verwelkoming een fraaie rooktafel en een paar hand schoenen aangeboden. 's Avonds werd hem onder grote be langstelling een serenade gebracht. Na afloop bedankte de gerepatrieerde voor de hartelijke ontvangst, hem bereid. Hontenisse Vernieling bestraft. Een inkoper uit Hontenisse, die op 17 Juni een boom uit de tuin van notaris Verbist had omgezaagd, werd door de politierech ter tot 20 of 10 d.h. veroordeeld. Biervliet Gezamenlijk concert. De muziek vereniging Geduld Overwint uit IJzen dijke en de Kon. Harmonie van Bier vliet gaven een gezamenlijk concert. Eerst concerteerden de gasten onder leiding van de heer J. Athonisse. Daar na was de beurt aap. Biervliet, onder leiding van dezelfde directeur. Ook Biervliet zette, evenals IJzendijke, zijn beste beentje voor. Jammer dat er door het mistige, sombere weer niet zo veel belangstelling was als men voor dergelijke muzikale prestaties mag verwachten. IJzendijke KINDERHULDE AAN DE EERW. ZUSTERS Nadat Zondag de parochianen de Eerw. Zusters spontaan hulde heb ben gebracht bij hun diamanten ju bileum, hebben Maandag de school kinderen een feestdag gehad. De dag werd ingezet met een algemene H. Communie, waarna tractatie en een programma door de meisjes zelf verzorgd. Des middags werden de kinderen in het Hofzicht Theater onthaald op een goocheluitvoering. Dat de kin deren hebben genoten behoeft geen betoog. Het zijn voor de Eerw. Zus ters prettige en onvergetelijke dagen geworden. En nu maar vol moed het eeuwfeest tegemoet. De Winkelweek. De winkelweek zal gehouden worden van 5 tot 12 ¥)E R.T.C. zit min of meer klem. Minister van Maarseveen heeft openlijk laten blijken, dat hij be zorgd is over het trage tempo. Er zijn nog veel te veel onderwerpen niet eens in bespreking gekomen. Dat is het nu'juist, zeggen de In donesiërs, jullie willen hier in Den Haag veel te veel onderwerpen af handelen. Laten we nu de grote lijn vaststellen, geef dan onmid dellijk de beloofde souvereiniteit en dan zullen al die andere onder werpen zich zelf in de practijk wel regelen. Dat is dus een ernstig menings verschil. De Indonesiërs willen ook gauw weer naar huis. Ze vrezen, dat ze bij een nog langer rekken der on derhandelingen steeds minder be grepen zullen worden door hun vol gelingen. De verhoudingen spitsen zich daar weer toe. De Nederlandse troepen worden ook al meer teruggetrokken op en kele centra. Onze gezagsuitoefe ning krimpt met de dag meer ln. Dit alles bij elkaar zijn sympto men, die zéér onbehagelijk stem men. Bovendien: één seintje van de heer Palar en ook de onbevoeg de Veiligheidsraad steekt zijn neus weer in het geval. •.rw^mVmVwvwwww November. Er zal een groot aantal prijzen worden beschikbaar gesteld. Ook voor de kinderen zullen er prachtige prijzen worden beschik baar gesteld. (Vervolg van pag. 1) Hoe 't zij, de „overeenstemming" tussen Nederlanders en Indonesi ërs in Namen schijnt een gevolg te zijn van concessies aan beide zij den. Aan Nederlandse zijde de grootste concessies? Zeker is, dat van deze kant vooral ook grote be tekenis wordt gehecht aan de fi- nancieel-economische vraagstuk ken ter conferentie. Een redelijk resultaat van de besprekingen dienaangaande is voor ons wel van bijzonder belang. Kan het uitblij ven van dit resultaat of beter de aanwezigheid van zeer grote me ningsverschillen niet mede oor zaak zijn, dat het Uniestatuut nog niet in een plenaire zitting der R.T.C. aan de orde kwam? Feit is, dat de onderhandelingen wel zeer moeizaam verlopen en dat de conferentie reeds in tijdnood is gekomen. Een tijdnood, die voor de republikeinse heren zeker be zwaarlijk is. Wat gebeurt er alle maal op Java, terwijl zij afwezig zijn? Het is noodzakelijk, dat zij spoedig terugkeren. En dat zal niet met lege handen mogen geschie den. Daarom zal een resultaat spoedig bereikt moeten worden. Wanneer men echter, wat de fi nanciële vraagstukken betreft, con stateert, dat Nederland een zeer grote vordering heeft op Indonesië ook als het een uiterst welwil lende houding aanneemten an derzijds de Indonesiërs via hun berekening zelfs komen tot een vordering op Nederland, dan is een resultaat op dit toch zeer belang rijke punt op korte termijn wel enigszins twijfelachtig. (Advertentie.) bedrag zonder een woord ter hand gesteld hebben." „Waar is Kapitein Ramos op t ogenblik?" ,,Ik denk, dat hij zo langzamerhand aardig op zal schieten naar de Georges Banken. Hij vertrok gisteravond tegen zonsondergang." „Is U daar zeker van?" „Absoluut. Daarginds in de haven is de ligplaats van zijn schip. Als hij thuis was zou zijn schip daar liggen. Hij is er de man niet naar om zijn schuit ergens anders vast te leggen, waar hij meer havengeld zou moeten betalen." „Goed, maar ook al had Elk Snow die duizend dollar aan de Kapitein ge geven, dan zou dat feit ons nog niet veel zeggen. Hoe lang duurt het eerdat hij weer terugkomt?" ,,'n Dag of tien, denk ik. Misschien duurt het ook wel twee weken. Dat is niet te zeggen. Hij komt niet eer der terug dan dat zijn schip boordevol is met vis of zijn proviand op is. Ka pitein Ramos heeft hier een uitste kende naam. zodat Elk hem gerust 'ie duizend dollar zou toevertrouwen." Het stukje papier, dat hij meegeno men had uit het hokje van de kas sier lag voor hem op tafel. Ik zag, dat er nog andere bedragen op stonden. „Mr. Boyce, U heeft mij zoveel van Uw vertrouwen geschonken, dat ik het er op waag te vragen, wat die andere bedragen te betekenen hebben." „Het spijt me, maar dat weet ik zelf ook niet." Hij schoof het stukje pa pier naar mij toe. „We kunnen moei lijk iedere dollar nagaan die de bank verlaat. Mr. Snow was een zakenman en hij hield zijn geld aan 't rollen. Deze cijfers geven een overzicht van zijn opnamen gedurende de afgelopen maand. Deze posten van vijf en twin tig dollar zijn voor wekelijks onder houd van zijn broer Labby die ln Boston woont." „Ik mag dus aannemen, dat die broer van hem er niet zo goed bij zat als hij." „O, nee. Labby is altijd een soort van scharrelaar geweest, die nogal eens Ir moeilijkheden verkeerde. Elk zei, dat het dat bedrag waard was als hij hem daarmee uit de buurt kon houden." Sinds hoelang stuurde hij zijn broer deze wekelijkse toelage?" „O, dat deed hij al zo lang als 'k me herinneren kan. Waarom?" „O, zomaar. Hoe oud 1s Labby?" „Het was een tweeling." „Lijkt hij veel op zijn overleden broer?" „Iets. Ik zoi. zeggen, dat hij een beetje slanker was. Hij is even groot, maar niet zo gezet, bovendien ziet hij er een tikje jonger uit. Iemand die hen niet van jongsaf gekend had zou zeggen, dat Labby jaren jonger was dan Elk inplaats dat hij misschien "en paar minuten ouder was." „Ik zou U niet graag de indruk wil len geven, dat ik een bemoeial ben. Mr. Boyce. maar iedere inlichting welke U mij verschaffen kunt kan d'en- stig zijn". (wordt vervolgd) WOENSDAG 12 OCTOBER HILVERSUM Ir 17.30 Promenadeorkest en solist, 18 Nieuws, 18.15 Vara-varia, 18.20 Gram., 18,30 Voor de strijdkrach ten, 19 Lezing, 19.15 Pianoduo, 19,30 Voor de jeugd, 20 Nieuws, 20,05 Actua liteiten, 20,11 Socialistisch nieuws, 20,20 Nieuws, 20.20 Gram., 21.'0 „Terug van weggeweest", hoorspel, 22,15 Dansmuz.. 22,45 Populair wetenschappelijke causerie 23 Nieuws, 23,15-24 Gram. HILVERSUM II: 17,45 Regeringsuitz. 18 Muziekcorps, 18,30 Voor de kinderen, 18,45 Zigeunerkwintet, 19 Nieuws, 19,15 Regeringsuitzending, 19,30 Sport, 19,40 Radiokrant, 20 Nieuws, 20,05 Commentaar familie-competitie, 20,15 Klein koor en orkest en solisten, 20,40 Orgel en zang. 21,25 Causerie over de anti-christ, 21,45 Omroeporkest en soliste, 22,45 Avond overdenking, 23 Nieuws, 23,15-24 Gram. BRUSSEL VI. 322 m. 17.30 Voordr. 17,40 en 18,15 Gram., 18,30 V. d. soldaten, 19 Nieuws, 19,30 Gram., 19.50 Radiofeuille ton, 20 „La Grandduchesse de Gerold- stein", opera, 22 Nieuws, 22,15 Gram., 22,50 Nieuws, 22,55-23 Gram. DONDERDAG 13 OCTOBER HILVERSUM I: 7 Nieuws, 7,15 Och tendgymnastiek, 7,30 Ochtendblad, 7,50 Dagopening, 8 Nieuws en weerberichten 8,15 Ochtendblad, 8,40 Gram., 8,55 Voor de vrouw, 9 Gram., 10 Morgenwijding, 10.15 Gram., 10.50 Voor de kinderen, 11 Lichte muziek, 11,30 Gram.. 11.45 ..Bin nen- en buitenlandse beminnelijkheid", causerie, 12 Amusementsmuziek, 12,30 Mededelingen 12,33 „In 't spionnetje". 12,38 Zuid-Amerikaans orkest, 13 Nws.. 13,15 populaire muziek, 13,25 gram. 14.00 voor de vrouw, 14.30 Altviool en piano. 15 v. d. zieken, 16 Gevar. program. 17 Ka loSC°5>P- 18 Nieuws, 18,15 Sportpraatje 18,30 Voor de Nederlandse strijdkrach ten» 19 Voor de kinderen, 19.05 Gram-, 19,10 Pianovoordracht, 19,45 Regerings voorlichtingsdienst antwoordt. 20 Nieuws 20,05 Actualiteiten, 20,15 Philharmonisch orkest, kinder- en dameskoor, 21,40 Klankbeeld over Chopin. 22. Philharm. orkest, 22,45 „Flitsen uit Papoealand". causerie, 23 Nieuvfc, 23,15-24 Gram. HILVERSUM I: 7 Nieuws, 7,15 Septet, 7,45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8 Nieuws en weersberichten. 8,15 Gr. 9,40 Schoolradio. 10 Gram.. 10,15 Mor gendienst. 10,45 Orgelconcert, 11 Voor de zieken 11.45 Schoolradio 12 Angelus. 12,03 Populaire muziek, 12,30 Mededelin gen, 12,33 Populaire muziek, 13 Nieuws en katholiek nieuws, 13,20 Zang, gitaar en luit, 13,45 Voor de vrouw, 14 Metro- pole orkest, 14,30 Gram., 14.45 Voor de vrouw, 15,45 Gram., 16 Bijbellezing, 18,45 Gram., 17 Voor de jeugd, 17,30 Zang en piano, 17,50 Koor, 18,55 ..Een goed woord voor een goede zaak", 19 Nws., 19,15 Muzikale causerie. 19.40 Radiokrant 20 Nieuws, 20,05 Klein koor, orkest en solisten, 21 Familiecorupetitie, 21,35 Klein koor. orkest en solisten, 22,05 Reportage 22,15 Buitenlands overzicht, 22.35 Gram. 22,45 Avondoverdenking, 23 Nieuws 23.15- 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL VI.: 12 Omroeporkest. 12.30 Weerberichten, 12,33 Voor de landbouw, 12,40 Liedjes. 13 Nieuws. 13,15 Gram-, 14-15 Gram. 17 idem 17.05 Nieuws. 17,15 Voor de kinderen, 18,25 Gram., 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19,30 Zang 19,50 Radiofeuilleton 20 Verzoekprogram ma, 21 Voor de vrouw, 21,30 Omroep orkest, 21,45 Actualiteiten, 22 Nieuws. 22,15 Strijkkwartet, 22,45 Gram., 22,50 Nieuws, 22,55-23 Gram. gedeput het bijzone Markt en r brief van van de ra; Schenk C.I den wordt toelating w Van het de maal te 1948 vastg met de op van de leg< ten niet vc king komt. legesverordi te bren-en ministerie, beschouwt cipiële zaal en W. nu 1 Suij (K.V.I zijn van oo sluitend eei verrichten voorstel wo gen 5 stem kunk, van

de Stem | 1949 | | pagina 2