Gottwald in ongenade bij Moskou? Ontsnapt uit de Utrechtse gevangenis Wagtmans bracht de ronde van Brabant op zijn naam Onverwachte groei Nationalistische Liga Zo sticht men Volksrepublieken! Toen hij geacht werd een partij schaak te spelen, verdween hij in de mist... De Zeeuwse visserij in Juli Het gist in Tsjechoslowakije: MEN WIL MET KRACHT EN GEWELD SPOEDIG EEN ARBEIDERS-PARADIJS' Enkele buien Tito-sympathie Mr. Steenberghe in de Kanalencommissie Tabak en schoenen vrij Arbeider onder kolen gruis bedolven Pierre kwam, Won en at haring GERRIT DE STOTTERAAR KOOS DE VRIJHEID: Meedogenloos hield mist de „Zuiderkruis'' tegen Ruimer invoer naar V. S. ME1 NA DE LIMONADE: MORGEN GAAT HET BETER". BELGEN IN 2e ETAPPE VAN DE KAART' Waar een wil is, is... tactiek Demonstratie met beregenings- installaties DE ACTIEVE VERENIGING van Zeeuwse groentetelers komt binnen kort met iets voor de dag. dat zeker de aandacht zal trekken van haar leden, vooral nu de „droge moesson" zo lang aanhoudt. VIJFDE JAARGANG No. 1506 Uitgave: N.V. Uitgevers My. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad- A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr' A. J. J. M Mes. Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4 75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 10 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws -Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. TeIefoon 2347) VOLGENS de „Observer" behoren. Antonin Zapotocky, minis ter-president, en Klement Gottwald, president van Tsje- cho-Slowakije, tot de vier vooraanstaande Tsjecho-Slowaakse regeringspersonen, die, naar men aanneemt, „het vertrouwen van Moskou hebben verloren". De andere twee zijn volgens dit bericht Vlado Clementis, Minister van Buitenlandse Zaken, die zich te Lake Success bevindt, en Vaclav Nosek, minister van Binnenlandse Zaken. EEN WEEK VAN ANGST EN TRAGIEK. Bij gelegenheid van het 30-jarig be staan van het St. Norbertuslyceum te Roosendaal boden de oud-leerlingen aan het curatorium van de school een bronzen borstbeeld van de eerste rec tor der school, wijlen de heer A. P. J. van den Hout aan. De heer Chr. Legein onthulde het beeld. ZWARTHANDELAREN in München, hebben een Zwitsers toerist bewuste loos geslagen, die probeerde van de Moehlstrasze, het centrum van de zwarte handel, een foto te maken. De politie greep niet in. JULES MOCH. de Franse socialisti sche leider, heeft van president Auriol een „informatieve opdracht" tot het vormen van een nieuw Kabinet ont vangen. TEGEN DE ATOOMBOM zou in Sa- lesbury (Australië) door drie geleer den een geheim afweerwapen zijn ontworpen. Het wapen wordt door radio-frequentie naar zijn doel ge leid. DE ACTEURS en actrices van het Z.- Ned. Toneel, onder leiding van Pier re Balledux, werden op 23 September jl. ontslagen. De deurwaarder heeft op hun verzoek conservatoir beslag laten leggen op het materieel van de Stichting tot een bedrag van f 30.500 zijnde contractueel vastgelegde gage tot 1 September 1950. HET RAPPORT van het onderzoek naar de ramp met de „Franeker" is aan de Nederlandse regering over handigd. Deze gaat het bestuderen, hetgeen naar men verwacht tot de eerste week van November zal duren. Daarna wordt het vrij gegeven. GEEN HUISWERK meer op de lage re scholen „in het belang van de ge zondheid van de kinderen", zo be sliste Leo de Mundeleer, de Belgische Minister van Onderwijs. ALLE GROTE FABRIEKEN in Zuid- Limburg aanvaardden de regeling, in Breda door Nederlandse en Belgische Regerings- en organisatie-afgevaar digden vastgesteld voor de Belgische grensarbeiders. BARON MR. J. C. BAUD, is eervol ontslagen als particulier secretaris van H. M. de Koning. Hij werd benoemd tot Hr. Ms. Grootofficier in speciale dienst, Raads-adviseur van het Kon. Huis en Kanselier der Kon. Huisor den. DE KATH. JEUGDBEWEGING orga niseert voor het H. Jaar een bede vaart voor verkenners en het Jon- gensgilde naar Rome. Maximaal 500 man (leiders inbegrepen) kunnen mee De reis zal in de Paasvacantie met bussen worden ondernomen. 9NZE VEESTAPEL: Paarden tot 2 laar 60.000 (81.000 in 1948) dit is een vermindering met 25 procent, hoen ders bijna 62 procent van voor de oorlog, eenden sinds vorig jaar een vermeerdering van 40 procent oo" met^O "procent. 1948 6611 v00ruit^ng DE SIGARENWINKELIERS van Haarlem kopen voortaan niet meer van grossiers, die ook leveren aan café's, theaters, cantines e.d. "VIEEMT men dit opzienbarende be- richt tesamen met de aangekon digde nieuwe „Kerkwet", dan krijgt men toch minstens een merkwaardige achtergrond voor de jongste massa arrestaties in Praag. Hierover ver telde gisteren de correspondent van Reuter te Praag nog de volgende bij zonderheden: In de „correctieve werkkampen" Tsjecho-Siowakije komen nog steeds nieuwe gevangenen binnen. Voor honderden gezinnen te Praag is deze week er een van angst en tragiek ge weest. Velen uit de zakenwereld en het vrije beroep, als advocaten, dokters, slagers, drogisten en bakkers werden gearresteerd. In Praag alleen zou den, volgens mededelingen uit de eer ste hand, vele honderden van deze „kapitalistische restanten" opgepakt en na een kort verhoor direct naar de kampen gedirigeerd zijn. De zui vering zou, naar uit berichten van buiten de hoofdstad gebleken was, in het gehele land zijn uitgevoerd. De Brno, een industriestad en de hoofdstad van Moravië, kregen de gezinnen van gearresteerde mannen opdracht hun huizen te verlaten om plaats te maken voor arbeiders. De uitgewezenen kregen geen an dere keus dan naar de verlaten grens gebieden waaruit in 1945 en '46 drie millioen Duitsers verdreven zijn, te verhuizen. OOK COMMUNISTEN „VER DWENEN". TN PRAAG zou eenzelfde proces gaande zijn. De door communis ten beheerste gemeenteraad heeft voortdurend er op aangedrongen de Jn de ocntend plaatselijk mist. Overigens veranderlijke bewol king met vooral in het Zuiden van he land enkele buien. Zwakke tot matige wind in de zuidelijke helft van het land tussen Zuid en West, in het Noorden uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Y^aag zon on(ier 17 5g maan op uur. Morgen zon op 6.57 uur niaan onder 11.57 uur. yOLGENS communistische bron nen te Praag hebben de ar restaties plaats naar aanleiding van de ontdekking van een uit gebreide ondergrondse organisatie het ernstigste tot nu toe ontdekte complot. De autoriteiten en de plaatselijke pers hebben nog steeds gezwegen. De vorige maand is te Hradec Kralove een wapenopslapilaats ontdekt en er hebben schietpar tijen in het land plaats gehad. Mogelijk houden de arrestaties verband met Tito-sympathieën. Er zijn nog geen hoge communisti sche partij-functionnarissen gear resteerd. stad van niet-arbeiders te zuiveren, om de industrie-arbeiders betere huis vesting te verschaffen. De verwijzing naar de kampep, zo schrijft Reuters correspondent verder geschiedt op last van commissies van drie leden geko zen uit communistische leden van plaatselijke besturen. Gelijktijdig met de zuivering van de middenstand zijn er zuiveringen geweest op de departementen en on der plaatselijke autoriteiten en de communistische partij zelf. Commu nisten, die de ene dag nog belangrijke functies bekleedden in 't openbare leven waren de volgende dag, zonder dat hiervoor een verklaring gegeven werd „verdwenen". De partijpers heeft telkens weer de leden gewaar schuwd steeds meer op hun hoede te zijn voor „de vijand", zo besluit Reu ters correspondent. ATR. M. P. L. STEENBERGHE, zou voorzitter worden van de Neder' landse delegatie in de gemengde Ne derlands-Belgische kanalencommissie, die nu eindelijk gevormd schijnt te worden. Aldus verzekert de Haagse redacteur van het Handelsblad, die erbij voegt, dat de keuze van de he ren Ooyevaar, Schaepman en Brauti- gam gehandhaafd blijft. Ons werd de naam van oud-minis ter Steenberghe ook reeds enige ma- len genoemd als Nederlands gedele- heid, dat de Nationalistische Liga, die MnA.HA ie HA AAmmieriA HAAU De verkiezingen in Oostenrijk /DISTEREN vonden in Oostenrijk de verkiezingen plaats voor de Na tionale Vergadering, de districts- en de gemeenteraden. Zoals men weet, werd de Regering gevormd door een coalitie van de twee rechtse parfijeh (Volkspartij van Figl en de socialis ten), terwijl de communisten een kleine minderheid in de Nationale Vergadering hadden. Er was zeer grote belangstelling voor de stembus. Dit vond o.a. zijn oorzaak in de belangrijke uitbreiding welke het kiezerscorps ondervond, omdat de leeftijdsgrens is verlaagd van 24 tot 21 jaar. Dit betekende een uitbreiding van 3 tot 4,3 millioen kie zers. Verwacht wordt, dat de partijver houdingen geen opzienbarende ver schillen te zien zullen geven Wel moet men echter rekenen met de mogelijk- geerde in de commissie, doch we me nen te weten, dat de definitieve sa menstelling nog steeds niet is ge schied. een beroep deed op de ex-Nazi's, een onverwachte groei te zien zal geven. De voorlopige uitslagen wijzen in de ze richting. Benelux-handelsverkeer VOLGENS de Volkskrant zai ae „vrije lijst" van goederen, welke met ingang van 1 Oct. jongsleden in het Belgisch-Nederlandse handels verkeer zijn vrijgegeven o.a. bevatten: Tomaten, bloembollen, chocolade, ta baksproducten, alsmede keramische producten, cement, koper, zink, aller lei papier en schoeisel, zullen niet meer aan invoerbeperkingen onder hevig zijn. r\e Oost-Duitse Volksrepubliek is ook in haar „plechtige oprichting" met recht en reden een marionetten-sitaat te noemen. Aldus was de comedie van de ver kiezing van het presidium. Wilhelm Pieck las van een vel papier de namen van enkele damt- en heren voor, die volgens hem waren „voorgedragen". Weer werkte het recept van Göring's natlonaal-soci&llstische Rijksdag feil loos. „Wie er tegen is verheffe zich van zijn zetel!" Niemand! „Wie ont houdt zich van zijn stem?" Ook nie mand! „Dan verklaar ik, dat het presidium hiermede eenstemmig als zo danig is gekozen en wens de -dames en en heren afgevaardigden met hun ver kiezing geluk." Dezelfde poppenkast speelde zich af bij de aanneming van de rechtsgeldig heid van de grondwet van 19 Maart, resp. 30 Mei 1949. Deze wet bestaat uit slechts twee artikelen, waarvan de eer ste luidt „De Grondwet wordt hier mede to werking gesteld" en het twee de: „Deze wet wordt met haar afkon diging door de president van de Volks- kammer van kracht. Ook de pas-geko zen kamerpresident toonde zich een gewillige leerling van Görlng. De gehele behandellng van deze zo belang rijke basiswet van de nieuwe „Vrije Duitse Republiek" was namelijk In minder dan één minuut afgehandeld. „Wij zullen gemakshalve de eerste en de tweede lezing van dit wetsontwerp met elkander verbinden en van een debat afzien. Ik verzoek de dames en neren, die er vóór zijn, van hun plaat sen op te staan. Dank U! Ik ver zoek degenen, die er tegen zijn of zich van stemming willen onthouden, zich bemerkbaar te maken. Niemand! Dan verzoek ik de afgevaardigden, teneinde de historische betekenis van dit grootse ogenblik te onderstrepen, zich nog eens van hun zetels te ver heften". En de basiswet was in een oogwenk voor elkaar r\e campagne-arbeider J. Oostman uit Groningen, die werkzaam is als kolentremmer aan de Fries-Groningse suikerfabriek te Groningen, was Zater dagnacht bezig kipkarren met kolen gruis te vullen. Dit kolengruis, dat in grote bergen ligt opgestapeld op de terreinen van de suikerfabriek, komt aan de randen zo nu en dan in be« weging. Zo ook deze nacht. Plotseling verzakte een gro'. i hoeveelheid. Oost man, die dit zag, waarschuwde zijn collega's, die tijdig weg konden sprin gen. Hij zelf werd echter onder het gruis bedolven. Een twintigtal arbei ders begon men hem onmiddellijk uit le graven, maar toen men hem eindelijk gevonden had, waren de levensgeesten geweken. oooooooooooooooooooooooo TilERRE, de 18 maanden oude zee- ■*- leeuw, heeft Zondag het Kanaal record van de Fransman George Mi- chels met 6 uur 1 minuut verbeterd. Hij zwom (aan een ketting), de af stand Kaap Gris Nez naar Dover in vijf uur en 4 minuten. Pierre is te vens de eerste zeeleeuw, die het Ka naal is overgezwommen. Talrijke Amerikaanse persverslaggevers, foto grafen en radio-commentators volgden Pierre's verrichtingen van nabij. Doordat 't Kanaal woelig was wer den zij bijna allen zeeziek. Pierre echter bleef onverstoorbaar en liet zich door zijn trainer tracteren op harin gen. Nadat hij de Engelse kust be reikt had. rustte hij een half uur, liet zich daarna in zijn kooi stoppen en aanvaardde de terugreis, nu ech ter per boot. ACHT WAGENS MET STRO. eigen dom van de Noord-Oostpolder, zijn gisteren in Urk afgebrand. Schade: f 10.090. De politie stelt een onder zoek in. daar opzet gevreesd wordt. Zondag vierde Br. Cornelus van de Broedercongregatie SL Louis te Ouden bosch de dag waarop hij voor 70 jaar geprofest werd. In een zeer druk bezochte receptie brachten de leerlingen en de bewoners van Oudenbosch hem een welverdiende hulde. Hierboven ziet men hoe de harmonie hem op de binnenplaats van het instituut een serenade brengt. Naast de Jubi laris ziet men de Broeder Overste. pERRIT DE STOTTERAAR een der beruchtste Amsterdamse inslui pers, die bekendheid verwierf omdat hij tot tweemaal toe uit een politie bureau en eenmaal daarna nit het Huis van Bewaring te Amsterdam wist te ontsnappen, heeft Zaterdagavond kans gezien ook uit de strafgevange nis te Utrecht, waar hij in verband met zijn veroordeling tot vier jaar gevangenisstraf verbleef, te breken. "yELE VLAGGEN in vele straten ver- kondigden de vreugde, waarmee ouders, verloofden, vrienden en ken nissen de jongens die met de „Zui derkruis" gisterenmorgen zouden bin nenstomen thuis wilden begroeten. Het is dan ook geen wonder, dat al die stemmen door de telefoon (we werden tientallen malen opgebeld) teleurstelling verrieden, toen we moesten vertellen: „De Zuiderkruis" kon vanwege de dichte mist de Nieu we Waterweg niet binnen en is pas om kwart over vier aan de Lloydka- de in Rotterdam verschenen. De ont scheping is alweer in verband met de mist, die het vervoer per bus te gevaarlijk maakte) uitgesteld tot Maandagmorgen acht uur. Wanneer u deze krant leest zijn de jongens waarschijnlijk thuis al aan het vertellen over de Oost, over de reis en over him toekomstplannen. En de mist is weer vergeten.... Hoe het ditmaal is gebeurd staat nog niet vast, daar de Utrechtse poli tie een uitgebreid onderzoek instelt, waarvan het resultaat nog niet bekend is. Het is niet uitgesloten, dat hij hulp van buitenaf heeft gekregen. Zo als gebruikelijk waren Zaterdagavond een aantal gevangenen, waaronder Gerrit zijn ware naam is Gerrit Cornells Blom bijeen in de recrea tie-zaal, waar geschaakt en gedamd werd. Deze zaal ligt buiten het eigen lijke gebouw, maar binnen de ring muur. Gerrit moet kans gezien heb ben dit lokaal ongemerkt te verlaten, waardoor hij op de binnenplaats kwam en daarna moet hij over de ringmuur, welke enkele meters hoog is, ge klommen zijn. Hij had dit stoute stuk je eveneens gepresteerd toen hij des tijds uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ontsnapte. Toen lagen er tegen de muur enkele lege vaten en had hij de tijd een tegelpad op te breken en met de tegels en vaten 'n soort trap te maken. Zaterdagavond was het zeer mistig en daarvan heeft hij waarschijnlijk kunnen profiteren Vooralsnog staat de directie van de strafgevangenis voor een raadsel. DE VIERDE MAAL. Eenmaal zat hij reeds in het Huis van Bewaring. Daar kreeg hij een paar schoenen waar in de zolen vijlen ver borgen waren, zodat hij een spijl van zijn cel kon doorvijlen en zoals reeds beschreven is over de buitenmuur kon ontsnappen. Na deze laatste ontvluch ting duurde het geruime tijd voor men hem in Den Haag wist te vinden. Meer dan zestig insluipingen en in braken werden hem ten laste gelegd. A Is resultaat van de besprekingen welke van 8 April tot 27 Augustus JA te Annecy zijn gevoerd, hebben de V. S. zich bereid verklaard tot tarief concessies aan 33 landen (w.o. Neder land), betrekking hebbende op een in voer ter waarde van 250 millioen dollar in 1948. zou mogen zeggen, dat Gerrit een zekere „populariteit" geniet Zeer ten onrechte evenwel, zei een Amsterdamse rechercheur, die reeds vele malen jacht op deze insluiper heeft gemaak, want hij behoort tot die onsociale wezens die trachtten te leyen van de kleine man. Bij de Amsterdamse politie staat hij als totaal a-sociaal bekend. Tot tweemaal toe ontsnapte Gerrit na een arrestatie uit 'n politie-bureau (Van onze redacteur) WOUTJE WAGTMANS is een groot kampioen. Het bewijs daarvoor heeft hij gisteren overtuigend geleverd, door in de Bata-stad Best zegevierend door de finish te stormen, alle concurrenten, de Belgen incluis, zeer ver ach ter zich latend. Dit was eerste vereiste, omdat hij in Vlijmen het eindpunt van de eerste etappe met grote acherstand achter de twee overwinnende Belgen, de Cock en van Vlayen geëindigd was. Woutje had in die eerste etappe overigens niet als ïr-cticus geschitterd, hoewel hij de onbetwistbare animator van die wedstrijd was geweest. Maar hij kon zich blijkbaar spoedig met die derde plaats verzoenen, nog méér zelfs, want toen hij een paar flesjes limonade door het verdroogde keelsgat had gegoten, zei hij tegen ons: .Mor gen zal het beter gaan, de eerste rit ben ik altijd een beetje stroef nog...." Zondag bleek weldra, dat het geen grootspraak van de Bredase kampioen was geweest. Hij fietste nl. niet alleen veel beter, maar wat minstens zo be langrijk mag heten hij reed nu ook met het hoofd, wat uiteindelijk de zege in zijn schoot heeft geworpen, zodat de eindoverwinning niet alleen in Nederlandse handen kwam, maar deze tweede etappe een volslagen Bra bantse aangelegenheid werd, omdat geen enkele Belg kans had gezien zich tot de eerste plaatsen op te werken. En aldus werd een gevaar, dat Zaterdag in Vlijmen zo dreigend boven de Nederlandse hoofden had gehangen, volledig afgewenteld. Brabant heeft in zijn Brabantse Ronde overduidelijk'bewezen hoe langer hoe meer de toon aan te gaan geven. Vorig jaar won Wim van Est, gisteren schreef Woutje Wagtmans zijn naam op de erelijst! yOOR de laatste maal van het jaar zongen de wielen in het Brabant- se land en flitsten de blinkende karre tjes in het zonlicht van de twee zéér schone Octoberdagen, waarvan alleen Zondagmiddag wat regen bracht en dan nog op het allerlaatst van de wedstnjd, in Best. Voor de laatste Befrt» Jaar kon Brabant zijn liefde tonen voor de wielersport en 't deed dat nog eens zeer uitbundig Zon dag c/engens een tikje meer dan daags daarvoor. Honderd zestig jonge kerels, die naar succes hunkerden en hoger op willen, traden Zaterdagochtend in 't lieflijk gelegen Chaam aan de start Als vanouds kwam de bevolking, met burgemeester Schram aan het hoofd de veelkleurige karavaan met gulle har telijkheid tegemoet. De bakkers had den er m de nacht van Vrijdag op Zaterdag 1200 kadetjes gebakken om aller magen te kunnen strelen en ijverige dames van het comité ter plaatse hadden ze gesneden en belegd. In de beste stemming en nadat bur gemeester Schram tevergeefs ge tracht had, via een niet werkende mi crofoon de deelnemers goede reis te wensen, werd te tien over half elf door hem het startschot gegeven. STERKE BELGISCHE TROEVEN JJRIE EN DERTIG Belgen waren zich voor een tweekamp met onze bes te amateurs komen aanmelden. Op een totaal van 160 deelnemers, was dat een aantal zoals zich nog nimmer tevoren in een wedstrijd op Nederland se bodem had aangemeld. En zij brach ten practisch hun sterkste troeven me de. Dit maakte deze tweede Ronde van Brabant aldus tot een evenement van grootse- allure, maar NIET ZIJ legden het aantrekkelijke element in deze tweedaagse wegkoers: dat kwam zowel ia de eerste als in de tweede etappe op het conto van onze land genoten en daarvan voor een groot deel op dat van Wagtmans! Heel erg hoog lag het tempo, dat reeds onmiddellijk na het vertrek, aan de kop werd opgelegd, maar het duurde tot in Ginneken vooraleer de eerste wegloping een feit werd. Niet gering intussen was tot daar toe het aantal achterblijvers reeds geweest en het werd groter naarmate Wagtmans, die het hoofdpeleton zijn hielen had laten zien, er harder aan ging trek ken. Na een half uur was dat aantal reeds tot veertien gestegenOnze weg- kampioen nam een goede honderd me ter voorsprong en behield die tot aan het punt, waar de rijksweg naar Sint Willèbrord afdraait. Verstandig kon den wij die solorace niet vinden, met nog zoveel kilometers voor de boeg, maar het was niettemin aantrekkelijk. Groot was in de ochtenduren de be langstelling, overal waar de karavaan langs trok, maar St. Willèbrord span de daarin toch wel de kroon. Ouder gewoonte mochten de schoolkinderen en de fabrieksarbeiders(sters ook!) 't veelkleurig lint voorbij zien trekken en zelfs de geestelijkheid liet zich niet onbetuigd. Na precies een uur fiet sen waren wij in Roosendaal, en re den toen via de Wouwsche Plantage naar Hoogerheide en Ossendrecht. In Pind-orp lag Voorting op kop. Wagt mans was naar de hoofdgroep afge zakt. Daarachter bevonden zich Ver- strate, Kuyten, Vermeiren (B) Witte- veen, van Overveld, Petri, Borvy (B) de Droog en Ouwehand. Wat,verder naar achter het grote peleton en voorts tal van kleine groepjes In Huybergen had de Belg dé Cock (die in Vlijmen winnen zou) een lek ke band en in Ossendrecht Suyker- buyk (Breda). De Zeeuwse vertegen woordigers hadden ook nog al eens met pech af te rekenen. HOOG TEMPO TWEE UUR racen het tempo bleef namelijk zeer hoog was Bergen op Zoom bereikt: daar kreeg de sterke Kuyten uit Nuenen een lek ke band. Op weg naar Steenbergen begon het echter pas goed. Nabij deze gemeente bleek zich namelijk een groep van 13 renners van het veld te hebben afgescheiden eneen voor sprong van naar schatting zeven mi nuten op een tweede peleton te heb ben behaald. Dit dertiental, was: Wagt mans, Snijders, Borvy, Kuyten, Voor ting, Mangelaars, Kraayvanger, Roks, van Elderen de Boy Witteveen Ver- strate en Vermeiren; elf Nederlanders dus en slechts twee Belgen. Maar na Steenbergen begon het 2e peleton een tegenoffensief en nog in Hoeven waren de vluchtelingen reeds tot de orde geroepen. Tot in Vlijmen toe bleven zij verder bij el kaar althans tot enkele kilometers daarvoor, toen liep nl. de Belg de Cock weg. De groep reageerde on voldoende en.... zo ging een ge dachte Nederlandse zege op in rook! De uitslag kunt ge onderaan dit verslag aantreffen. Wagtmans sprint te nog hevig met de Belg van Vlayen om de tweede plaats, maar de Bre- danaar kwam daarvoor snelheid te kort. ECHT HARTELIJK JJARTELIJK, zeer hartelijk zelfs was de karavaan in de Langstraat in de etappeplaats Vlijmen het meest begroet geworden en bur gemeester van Hout had zich uitge put om het de zo talrijke gasten in alle opzichten naar de zin te maken. Nadat de karavaan in de parochie kerk een ter intentie van de renners opgedragen H. Mis had bijgewoond, met een zeer toepasselijke preek, startten om half een 121 overgeble venen voor de tweede rit (160 kilome ter ditmaal), waarnaar uiteraard een grotere belangstelling uitging dan zijn voorganger. Wij werden volledig be loond. Men voelde alras, dat onze landgenoten er tactisch beter „in" waren dan Zaterdag en toen de slechte wegen kwamen, ten Zuiden van Til burg, naar Reusel toe, werd er reeds definitief door hen slag geleverd (dat was ongeveer na 80 kilometer). Aanvankelijk hadden, zo ongeveer na anderhalf uur koers, acht man aan de kop gelegen. Flipse, Suykerbuyk, Verstrate, Dekkers, van Sambeek, Massuger, Witteveen, Kuyten; op hon derd meter daarachter reden Wagt- man en Thijs Roks tezamen, los van het hoofdpeleton. Weldra hadden zij de acht vóór hen bereikt. Drie van deze tien vielen terug, t.w. Flipse, Suy kerbuyk, en Verstrate, de zeven over geblevenen reden in puike onderlin ge verstandhouding verder en hadden om kwart voor drie in Eindhoven 'n voorsprong van negen minuten, die pas slonk, toen de zeven leiders het wat kalmer aan gingen doen. TWEE KILOMETER VOOR HET EIND. JU'AARMATE de finish dichterbij kwam, steeg de spanning in de volgerskaravaan, die dank zij de pui ke regeling onderweg, de perfecte lei ding van de motorbrigade der Rijks politie van het district Breda en de technische leiding van de Ronde, voor al gisteren de koers uitstekend kon volgen, (vervolg op pag. S) 160 russen, versierd met nummers, kon men onder de Chaamse bomen in actie zien komen toen daar Zaterdag het startschot gelost werd voor de Ronde van Brabant. Iets betere uitkomsten dan in Juni J^ANK ZIJ het mooie weer in Juli profiteerde de oesterteelt. Ruim drie millioen pannen werden voor de broedval uitgezet, terwijl ook 7632 m3 mosselschelpen werden uitgezaaid'. Te gen het einde van de maand werd reeds een gunstige broedval waargeno men. De watertemperatuur liep op tot maximaal 21.7 gr. C. Behoudens een enkele kweker, die zich nog bezig hield met het zuiveren van zijn percelen, lag de oestervisserij stil. Mosselteelt. Op één kweker na, die nog niet geheel klaar was met het ver- zaaien van halfwasmosselen naar de consumptiepercelen, hielden de mees ten zich onledig met het monsteien en sterren vissen. Daarbij is gebleken, dat verscheidene kwekers beschikten over mosselen van uitstekende kwali teit. De verzending van consumptiemos- selen naar België en Noord-Frankrijk ondervond belemmering door het war me zomerweer. Hierdoor was er zeer weinig aanvoer. De inleggerijen die nog op geringe kracht draaien, leve-nen voor de mosselvloot geen werkzaamhe den van belang op. Bij de garnalenvisserij onder de kust waren de vangsten weder be langrijk minder dan in Juli 1948. De opbrengst uit de weervisserijen was in de verslagmaand veel lager dan in Juni j.l. De gevangen hoeveelheden makreel en ansjovis liep terug tot op een derde van de vorige maand. Ook de vangsten van zalm en greep waren aanmerkelijk minder. Wat de andere vissoorten betreft, was de vangst op ansjovis gunstiger dan in Juli 1948, n.l. 12.980 k.g. tegen 700 k.g. Met de hot was het iets en met de tong veel beter. De totale opbrengst in kilo's was 3.662.000 (4.373.000) en in guldens 290.000 (325.000) Op 19 October gaat zij namelijk, in samenwerking met de tuinbouwcon- sulent, een demonstratie te Middel burg houden met beregeningsinstal- laties van de laatste modellen. Juist de afgelopen zomer heeft be wezen, welke voordelen de groente teler, welke een beregeningsinstallatie bezit, heeft boven zijn collega, die moet wachten tot de regen de bodem bevochtigt. Het vraagstuk van de kunstmatige bevochtiging van de grond is actueel en de Z.G.V. behartigt hierdoor we derom op actieve wijze de belangen van de Zeeuwse groenteteelt. Vele groentetelers zullen van deze gelegenheid gebruik maken om van de werking van de verschillende be- regcnmgs installaties, waarover in tumbouwkringen zoveel gesproken en geschreven wordt, kennis te komen maken. De demonstratie zal op een weide in de Nadorst te Middelburg gehou den worden. De demonstraties zullen met een geluidsinstllatie worden toe gelicht. Tevens zullen nog andere tuinbouw werktuigen worden ten to ngesteld zoals: grondfraisen, schorielwcrktui- gen, poederverstuivers, e.d.

de Stem | 1949 | | pagina 1