DE DUITSE DEMOCRATISCHE REPUBLIEK EEN FEIT 15 October 1950 algemene verkiezingen Hoogspanning in Berlijn Ontevreden geluiden in Belgie Dertig jaar K.L.M. Amendementen-si om de PM.Qm JULES MOCH formateur? Onze jongens in Indonesië leis over pachien De jongste Sovjet-satelliet: in eigen hand nemen" Sovjets uit Berlijn? Weinig verandering Kamer nog lang neet klaar DE COMMISSIE van voorbereiding Brandstoffenbijslag Rampokkers leggen dorp in de as Versterking volks- politie De Franse Kabinetscrisis V akgroep-secretaris verduisterde f 132.000.- Vóór-Unie en Luxemburgse conferentie Gevallen voor het vaderland DE GESTOORDE MAALTIJD In naam van Stalin, geef mij die plaats Maatschappelijk Werk ten plattelande Hulster stadhuistoren weer gekroond VIJFDE JAARGANG No. 1504 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 6181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr! A, J. J. M. Mes. Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 Voor God, Koningin en Vaderland -Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (B.jbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws TTIJ LAS een manifest voor, waarin de volgende eisen van het „Na tionale Front" zijn vervat: opheffing van de West-Duitse staat, nietigver klaring van het Ruhrstatuut, beëin- EEN PAAR MINUTEN voor drie uur in de middag werd gis teren de Oost-Duitse Staat formeel opgericht, toen de Volksraad eenparig besloot zich tot „Volkskammer van de Duitse democratische Republiek" (Tweede Kamer) te verkla ren. Voorzitter was de 73-jarige communist Wilhelm Pieck, geflankeerd door Otto Nuschke (Chr. democraten) en Hermann Kastner (Lib. democraten). Pieck deelde mee, dat op 15 October 1950 algemene verkie zingen in de Sovjetzóne zullen worden gehouden. Wii mnpfpn Ha vnlcPTI I diging van de autonome status van „WIJ moeien ue Ad,K.eiI| het Saargebied vorming van een Duitse democratische regering, stop zetting van de ontmanteling, terug trekking van de bezettingstroepen, verkiezing van Berlijn als hoofdstad van Duitsland en invoering van een uniforme Duitse valuta. Het mani fest doet ook een beroep op alle Duitsers te strijden tegen de West- Europese Unie, het Atlantisch Pact, oorlogsstokers, „Duitse verraders in dienst van het Amerikaans imperia lisme" en de Duitse separatisten. „Wij moeten de zaken in eigen handen ne men", aldus het manifest. Nadat Pieck het manifest had voor gelezen, stelde hij een discussie over de inhoud voor. Otto Nuschke verklaarde te hopen dat „de dag zal aanbreken, dat het gezag van de vrije regering die wij gaan samenstellen, over geheel Duits land zal worden uitgebreid". Na een korte discussie werd het 20 punten omvattende manifest met al gemene stemmen goedgekeurd. MET REVOLVERSCHOTEN doodde de ex-militair (28 jaar) Howard Un- ruh een maand geleden dertien men sen in een straat van Camden. Giste ren werd hij ontoerekenbaar ver klaard. Hij zal niet terecht staan. PRAAT MINDER over de oorlog en de atoombom, dan speelt u ook de Russen geen propaganda-materiaal voor radio of krant in handen, zei mevr. Bolton in het Congres van de V. S. „DANS EN RELIGIE" is de titel van een referaat van prof. dr. v. d. Leeuw op het Congres van de dans, dat op 29 en 30 October a.s. in Amsterdam wordt gehouden. EEN HORDE SLAKKEN (ieder 13 cm. lang) probeert de inhoud van een Grieks schip, nl. schroot, in de haven van Baltimore te verorberen. Men is de horde nu te lijf gegaan met waterstof-cyanide. NA DE OORLOG waren er in totaal 41.000 leden van de R.A.F. als ver mist opgegeven. Hiervan zijn 23.000 gevallen opgehelderd. DE KENTEKENREGELING (in voor bereiding op het Departement) voor motorrijtuigen zal niet binnen 3 jaar doch eerst binnen 5 jaar haar beslag krijgen. DIENSTAUTO'S zijn alleen voor de dienst. De Minister van Verkeer dringt aan op een streng optreden tegen hen, die duidelijk niet van goe de wil zijn op dit punt. DE VERKIEZINGEN in Oostenrijk zullen morgen, aldus meent Bonds kanselier Figl, geen sterke verschui vingen teweeg brengen. De coalitie van de beide rechtse partijen zal waar schijnlijk intact kunnen blijven. DE GERUCHTEN, dat de distributie van brandstof voor de klein-industrie zou worden vrij gegeven, worden uit Den Haag door de Vakgroep tegenge sproken. HET WETSONTWERP zuiver weten schappelijk onderzoek is gisteren in de Tweede Kamer met 58 tegen 21 stemmen aangenomen. Tegen waren CH, AR, SG en mje. Tendeloo van de P. v. d A.). H. M. DE KONINGIN heeft de eerste steen gelegd voor het studentensana torium te Laren. DE EXPORTPRIJS voor de Duitse kolen is met 20,7 procent verlaagd, hetgeen overeenkomt met de devalu atie van de Mark. NAAR SCHATTING bezochten In het afgelopen seizoen 25 tot 30000 Ameri kaanse toeristen ons land DE STRAFGEVANGENIS van Haar lem heeft een nieuwe radio-installa tie gekregen, geschonken door de burgerij. ■yOLGENS Duitse zegslieden die beweren in nauwe betrekking te staan tot het Sovjet-Russisqhe hoofdkwartier, zou' kolonel Alexis Yelisarof, waarnemend Sovjet- Russisch commandant opdracht gegeven hebben tot ontruiming van Berlijn door het gehele Sov jet-Russische garnizoen van 3000 man tegen de volgende week. De troepen zouden o.a. naar Potsdam overgebracht worden. De Russische order loopt voor uit op een verzoek dat de nieu we Oost-Duitse regering, naar men verwachtte, in de zeer naas te toekomst tot alle vier bezet tende mogendheden zou richten. De Oost-Duitse regering zou hier bij aandringen op de onmiddel lijke terugtrekking van alle be zettingstroepen uit Berlijn. SOVJET-SECTOR INGELIJFD. BERLIJN NIET (Advertentie.) Weersverwachting, geldig tot vanavond: In de ochtend plaatselijk nog wat mist. Overigens enkele over drijvende wolkenvelden, maar droog en vrij zonnig weer. Zwak ke tot matige wind. Weinig ver andering in temperatuur. Vandaag: zon onder 18,03 uur. Maan op 18,19 uur. Morgen: zon op 6,53 uur. Maan onder 9,27 uur Zon onder 18,01 uur. Maan op 18,32 uur. Maandag: zon op 6.55 uur. Maan onder 10.42 uur. T»IJ HET debat over de inhoud van het manifest richtte Pieck zich tegen de Westerse mogendheden en het plan-Marshall. Hij verklaarde dat het een van de eervolste taken van de nieuwe Duitse regering zou zijn, de Oder-Neisse-grens, „als de vredes- grens" te erkennen. Friedrich Ebert, de burgemeester van Oost-Beriijn, deelde het Duitse Nieuwsbureau DPA mee, dat de Sov jet-sector van Berlijn niet bij de nieu we republiek zou worden ingelijfd. De vergadering keurde twee reso luties goed, die: een beroep doen op de raad van Ministers van Buiten landse Zaken „uit naam van het ge hele Duitse volk" om zo spoedig mo gelijk een vredesverdrag te sluiten en alle bezettingstroepen terug te trek ken en de provinciale parlementen (die deze maand opnieuw gekozen moeten worden) oproepen nog een jaar in functie te blijven en afge vaardigden naar Berlijn te zenden. opdat Maandag a.s. de Senaat zou kunnen worden samengesteld. Pieck besloot de zitting met de ver klaring, dat de Duitse Volksraad had opgehouden te bestaan en in plaats daarvan het Parlement van de Duitse democratische republiek was gevormd. De enige Sovjet-Russische functio naris, die men opmerkte was kolo nel Nasarof, plaatsvervangend hoofd van het Russische voorlichtingsbu reau. Hij was in civiel. De Russische troepen waren bezig met de ontruiming van het gebouw der kommandatura in de Oostelijke sector toen de Volksraad zitting hield Volgens de met Sovjet-licentie ver schijnende Berliner Zeitung zou het gebouw aan de nieuwe regering wor den overgedragen. GROTEWOHL PREMIER 11TET algemene stemmen is in de avondzitting Johannes Dieckmann van de liberaal-democratische partij in de Sovjet-zone tot voorzitter van de Kamer gekozen. Er werden 8 vice- voorzitters gekozen, o.w. Ebert, de burgemeester van Oost-Berlijn en zoon van Duitslands eerste president Dieckmann verklaarde, dat de So cialistische Éénheidspartij (SED) als de sterkste partij in de Kamer hem had doen weten, dat zij een van haar voorzitters. Otto Grotewohl, candi daat zou stellen voor de functie van eerste minister. Grotewohl zou zijn Kabinet gedurende het weekeinde sa menstellen en het Woensdag aan de Kamer voorstellen. Dieckmann maakte bekend dat ver tegenwoordigers van de Sovjet-Russi sche regering Dinsdag a.s. de Vere nigde Vergadering van Eerste en Tweede Kamer, waarop een president van de Republiek zal worden geko zen, zullen toespreken. rp WEE-EN-ZEVENTIG artikelen van de wet op de Publiekrechtelijke Be- drijfsorganisatie zijn thans afgehandeld. Dat is nog maar een kleine helft. Woensdag a.s. zal de Kamer aan de rest van dit omvangrijke gerecht beginnen Instelling van bedrijfsschappen uitsluitend bij de wet afgewimpeld had wat orde geschapen in de amendementen-drom, die op het ont werp was losgelaten. De regering had er wat van overgenomen, hetgeen werd belichaamd in een Nota van Wijzigingen. Deze wijzigingen behels den o.a.: De vertegenwoordigers der werk nemers in de sociaal-economische raad kunnen alleen door de algerm n er kende centrale organisaties van werknemers worden aangewezen; goedkeuring van verordeningen ei» andere besluiten door de Kroon zul len worden gebonden aan de criteria: strijd met de wet en met het alge meen belang; het advies van de Raad inzake de instelling van bedrijfs- schappen bij algemene maatregel van bestuur zal met redenen worden om kleed en er zal overeenstemming met het bedrijfsleven moeten worden ver kregen over de samenstelling en de inrichting van het bedrijfslichaam. Het werd ook na deze voorberei ding nog een uitvoerig en ingewikkeld debat. Het merendeel der overgeno men amendementen sneuvelde. Voor al heet was de strijd rondom een amendement-Schouten, dat de instel ling van bedrijfschappen uitsluitend door de wet wilde laten geschieden, dus nooit bij algemene maatregel van bestuur. De Grondwet kwam hierbij in het geding. KVP en P. v. d. A. gingen samen om het amendement te doen kelderen tegen de gehele rest. Wat de regering door de voorgestel de wijzigingen had overgenomen in de artikelen 1-72 nam de Kamer ook over. Aangenomen werd voorts ook een amendement-Hooy, dat voor elk lid in de sociaal-economische raad 'n plaatsvervanger kan worden benoemd alsmede een amendememt-Stapel- kamp, dat in het dagelijks bestuur zo veel mogelijk de verschillende geestelijke en maatschappelijke stro- JJE MINISTER van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat ook in de winter 1949-1950 aan personen die een uit kering ontvangen krachtens de be palingen van de sociale bijstandsre geling een brandstoffenbijslag moet worden verstrekt. mingen vertegenwoordigd moeten zijn. Om zeven uur ging men maar week enden. 'JTWINTIG personen zijn gedood en ongeveer duizend huizen in as ge legd door een bende plunderaars, die in de nacht van 4 op 5 October een dessa nabij Soemedang, tussen Ban doeng en Cheribon, in West-Java heeft aangevallen, aldus meldt radio Batavia. TN TEGENSTELLING met de zelf- bewuste verklaring der commu nistische autoriteiten heerst in de Oostelijke sector van Berlijn een enor me politieke spanning. De S.M.A. wil blijkbaar geen enkel risico nemen en op alle eventualiteiten voorbereid zijn. Met het oog hierop zijn in de loop van deze week talrijke trans porten van gewapende eenheden uit de Sovjet-Unie in Berlijn gearriveerd teneinde de volkspolitie, die toch reeds over een zeer behoorlijk aantal manschappen beschikt, nog te verster ken. Deze versterkingen, die allen over het Pools-Russische grensstation Ger- dauen in de voormalige Duitse pro vincie Oostpruisen werden geleid, zijn in verschillende kazen.es aan de rand van Berlijn gelegerd. Naar uit verklaringen van het begeleidende Duitse spoorwegpersoneel, dat ove rigens tot strengste geheimhouding werd verplicht, valt op te maken, zijn er op deze wijze reeds reeds cir ca tienduizend man gearriveerd. Ook de transporten van het Rode Leger in de richting van de Elbe zij in deze dagen aanmerkelijk opgevoerd. ptE PRESIDENT van de Franse Re- publiek heeft zijn besprekingen tot oplossing van de Kabinetscrisis gisterenochtend reeds zeer vroeg her vat. Auriol heeft een twaalftal frac tie- en partijvoorzitters ontvangen. Het is mogelijk, dat hij vandaag de politieke figuren ontbiedt, die hij ge schikt acht om een nieuwe Regering te vormen. Waarnemers zijn over het algemeen van oordeel, dat het formateurschap door Auriol zal worden aangeboden aan een socialist. Deze socialistische leider die vol gens sommige kranten wel eens Ju les Moch zou kunnen zijn, zal op zijn beurt een aantal besprekingen moe ten voeren alvorens hij in staat zal zijn de president te antwoorden. Arnoud Noyen, VVilhelminalaan 25 te Oosterhout, ge niet van de schone natuur in Prapat. Anton Schneijderberg, Westerstraat A 364, te Klun- dert, op de foto met zijn vriend Sjaak van Ham uit Maastricht A. v. d. Eeckhout, van Steenbergenlaan te Terneuzen is menagemeester en slager in Bandung. Jos. de Wijs, Oude Melkhave 20, te Raams- donk (dorp) werd door zijn broer, die hij in Surabaja ontmoette, op de kiek gezet ILTIJNHEER de Voorzitter, gaat het nu eigenlijk niet een beetje slecht met het beheer over onze cen ten?",, vroeg populair uitgedrukt op een dezer dagen in Utrecht gehouden vergadering een der leden van de Vakgroep Groothandel in gebruikte vaten. Men besloot om aan alle zor genvolle twijfel een einde te maken een accountant het onderzoek van de boeken op te dragen. De man toog aan het werk en ontdekte al heel gauw, dat er minstens de lieve som van ruim f 130.000 tekort in kas moest zijn. Het bestuur belegde een spoedver gadering, waarop werd besloten de secretaris, die voor de finantiën aan sprakelijk was (en ook voor de ver duistering) de kans te geven het te kort binnen 24 uur aan te zuiveren. Daarin is de man niet geslaagd, wes halve de politie hem voorlopig on derdak, heeft verleend in het Huis v. Bewaring in Rotterdam, waar hij woonachtig was. JJE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd: K.N.I.L.: Gesneuveld 18 Sept. 1949: Man. sold. 2e kl. F. Sumanti. Kon. Landmacht: In de periode van 1 t.m. 6 Oc tober 1949 geen verliezen. R. I. P. AP 13, 14 en 15 October a.s. komen te Luxemburg de Ministers der I Beneluxlanden bijeen, om de stand 1 van zaken met betrekking tot de Be- nelux-samenwerking te overzien en verdere stappen te bespreken. Men kan weer verwachten, dat van Neder landse zijde de Ministers Drees, Lief- tinck, van den Brink en Mansholt met hun adviseurs aan de besprekingen zullen deelnemen, Aan deze bijeenkomst gaat nu voor af een waar bombardement met ver zoeken, wensen en zelfs eisen van de Belgische nijverheid en handel. Het Verbond der Belgische Nijver heid seinde aan Minister Eyskens, dat men het ontwerp Vóór-Unie verwerpt nieuwe besprekingen verlangt en aan de Belgische gedelegeerden te Lu xemburg verzoekt, dat ze van Ne derland het volledig vrijgeven van alle industrie-producten zullen eisen. De Nationale Bond van Belgische Hotelhouders heeft bij de Ministers Eyskens, Drees en Dupong (van Lu xemburg) aangedrongen op een vrij reizigers- en deviezenverkeer. De Antwerpse Scheepvaartvereni ging is het felst in haar uitlatingen. Zij had op 24 September reeds de aandacht gevestigd „op het ernstige gevaar van het tot standkomen van een Vóór-Unie op het ogenblik, ge zien de handicap der lonen, het mo netaire stelsel en het ontbreken van een geschikte Rijnverbinding." Zij De expositie te Hontenisse TVCANNEER MEN de tentoonstelling bezoekt dan wordt men direct getroffen door de eenvoud van opzet, maar bovendien door de overzichte lijke wijze, waarop aan de verschil lende onderdelen aandacht besteed is. In een betrekkelijk kleine ruimte heeft men moeten woekeren met de beschikbare oppervlakte en men is er volkomen in geslaagd om het geheel nog zeer aantrekkelijk te maken. De Stichting zelf, die het grootste gedeelte der tentoonstellingsruimte bestrijkt, geeft in haar triptieken op verrukkelijke wijze de nodige aanwij zingen op het gebied van haar werk in het algemeen en van gezinsverzor ging, ze besteedt aandacht aan de op voeding van het kind en aan de ge zondheidszorg. Broeder Arthur uit Hulst vraagt aandacht voor het BLO- onderwijs en bovendien heeft de tu berculosebestrijding, de lichaamsver zorging, de woning en wat daarmede samenhangt, de voeding, de kleding, besparing van tijd en kracht en vrije tijdsbesteding, ook op deze tentoon stelling de plaats gekregen, die ze ten volle verdient. De Gezinszorg heeft een zeer aparte stand ingericht en we zouden eenieder willen toevoegen, hieraan eens bijzon der aandacht te willen besteden, om dat dit werk, dat in Z. Vlaanderen nog maar in een beginstadium ver keert, nuttig en noodzakelijk is en daarom door iedereen gesteund dient te worden. Ook de standsorganisaties lieten zich niet onbetuigd en met waarde ring kunnen de stands van de K.A.B. en de R. K. Middenstand genoemd worden. We kunnen deze tentoonstelling jammer genoeg niet uitvoerig bespre ken, maar we wensen de organisatoren veel bezoek, ook uit de omliggende gemeenten, toe. De tentoonstelling is het in vele opzichten meer dan eens waard. tekent thans heftig protest aan tegen de totstandgekomen Vóór-Unie, die ze noemt een „verkrachting van de nationale rechten" en tegen „hét ge brek aan standvastigheid en diploma tie der regering bij de verdediging onzer levensbelangen". We geloven, dat we dit alles niet te tragisch moeten nemen. Wat niet wegneemt, dat we ook liever meer schot zien gezet achter de behande ling van verschillende dringende vraagstukken. Men krijgt wel de in druk, dat men van Nederlandse zij de wel eens over-voorzichtig is en wat stoutmoediger moest gaan den' ken. WRIJDAG 7 OCTOBER is een ge- denkwaardige dag in de historie van Huist. Toen immers werd op de toren van het stadhuis, dat gerestau reerd wordt, de vernieuwde spits geplaatst. Rijk en provincie hebben hun mede werking verleend om dit eeuwenoude bouwwerk weer het vroegere aanzien te geven en dank zij de arbeidspres taties van het werkvolk, dat onder leiding van de heer Woudenberg aan de restauratie gewerkt heeft en ook al tengevolge van de bemoeienissen van architect Sturm uit Goes is het oude gebouw weer zover in aanzien hersteld dat de spits weer trots verrezen is. Met de bouw van het stadhuis werd in 1528 begonnen en in 1531 vergewiste keizer Karei V zich persoonlijk van de stand der werkzaamheden. De dub bele keizerlijke adelaar is nog een ge tuigenis van het bezoek van de vorst aan de stad Hulst. In 1547 werd dit heerlijk bouw werk afgemaakt, maar in de loop der tijden werd het meermalen geteisterd en moest men alles in het werk stellen om het voor het nageslacht te be houden. Behalve burgemeester en wethou ders waren de gemeenteraad en werk lieden in de trouwzaal bijeengekomen, om te luisteren naar de speech van burgemeester Truffino, die in het kort de historie van de toren memoreerde en er terecht zijn voldoening over uit sprak, dat men thans weer zover was, dat de spits erop gebracht was, terwijl de verdere restauratie een kwestie van tijd was. Hij bracht dank aan archi tect Sturm, aan de uitvoerder de heer Woudenberg en aan de arbeiders, die allen bij deze eenvoudige plechtigheid aanwezig waren. Na afloop van de officiëele plech tigheid bleef men nog enige tijd ge- noegelijk bijeen, waarna omstreeks 6 uur op het plein voor de basiliek een beiaardconcert plaats vond, dat bij velen de gedachte naar voren bracht om te bewerken, dat ook in Hulst in de toekomst een vast carillon zijn klanken over de stad zal kunnen doen beieren. T)E PACHTKWESTIE is een oude kwestie. Hoeveel is er in vroeger jaren niet over te doen geweest! Vele boeren gingen gebukt onder te hoge pachten. Ondanks tobben en zwoegen van vroeg tot laat was toch armoe troef. Er is met felheid gestreden voor een betere pachtre- geling. En al blijven er nog wensen over, de pachter kreeg toch heel wat meer bescherming tegen aan slagen op de menswaardigheid van zijn bestaan. Twee bepalingen in de huidige pachtregeling zijn van bijzonder be lang. De eerste luidt: „De pachtovereenkomst moet schriftelijk worden aangegaan. Zo lang de pachtovereenkomst niet schriftelijk is aangegaan, is de pachter niet gehouden de pachtprijs te voldoen. De pachter is gerech tigd terug te vorderen hetgeen hij onverschuldigd heeft voldaan". En volgens de tweede worden onwet tig verklaard hogere pachtprijzen dan door de Grondkamer vastge steld en in het pachtcontract ver meld zijn. Hogere prijzen vormen ook een overtreding van de prijs- voorschriften t.a.v. pachter. WAAROM deze bepalingen van bijzondere aard zijn? Bij de tegenwoordige landhonger schijnt het nogal eens voor te ko men, dat er uitsluitend mondelinge pachtovereenkomsten worden aan gegaan, waarbij men zich niet stoort aan vastgestelde prijzen. Boeren, die ingaan op verbinte nissen van deze aard, steken zich vaak in ernstige moeilijkheden. De hoge pachtsom drukt te zwaar op de bedrijfslasten. Een kleine tegen slag in de oogst of anderszins en er rijzen onoverkomelijke moei lijkheden, men moet zich in schul den steken, de misère begint. Ook de prijsvorming in de landbouwsec tor ondervindt daarvan de moei lijkheden. gEN paar maanden geleden heeft de Economische Controledienst eens een enquête gehouden in Bra bant en Limburg. Daarbij kwam aan het licht, dat het euvel van de mondelinge contracten en over schrijding van de vastgestelde prij zen een vrij grote omvang heeft verkregen. De controle leverde in totaal 65 proctssenverbaal op. In de meeste gevallen bleken geen pachtcontrac- ten aanwezig te zijn. Na vaststel ling van de prijs door de Pachtka- mer bleken de gedane betalingen veelal te hoog te zijn, hetwelk op circa 20 procent kan worden ge schat. Een notaris verpachtte in totaal 15.86 hectare weiland, waarop 2325 gulden moest worden bijbetaald bo ven de prijs, goedgekeurd door de Grondkamer. Verder is gebleken, dat verschei dene pachters op een pachtsom van f 6539,65, f 998,40 bij moesten beta len. Op een bedrag van f 1190.moest f 200.extra worden betaald. We duidden reeds op de land honger, die zulke dingen in de hand werkt. De pachters moeten in dezen ech ter tegen zichzelf beschermd wor den. MINISTER IN 'T VELD TE ZIERIKZEE Minister in 't Veld heeft gisteren Zierikzee bezocht. Hij werd aan 't veer bij Zijpe welkom geheten door de Commissaris der Koningin en de burgemeester van Zierikzee. In het stadhuis te Zierikzee heeft een bijeenkomst plaats gehad waarbij aanwezig waren alle burgemeesters van Schouwen en Duiveland. O.m. is het woningprobleem besproken. Dr. Plesman, Viruly en 8 anderen onderscheiden /pOEN ik dertig jaar geleden als jong vlieger-officier in de def tige kamer van de notaris zat en luis terde naar de statuten, had ik nooit kunnen dromen, dat ik ooit tot een dergelijk aantal mensen van ons be drijf zou spreken. Ik wist niet hoe romantisch de weg zou zijn, hoe mooi en hoe zwaar. Zwaar was die weg vaak, maar toch is het een groots ge voel, dat we vandaag die weg heb ben afgelegd". Staande temidden van 4000 op Schiphol werkende employe's, zo uit hun werk gekomen, sprak dr. A. Plesman, president-directeur van de KLM gisterenmiddag in een der han gars van het vliegveld over zijn be drijf, dat hij 30 jaar geleden stichtte. De Minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. D. Spitzen, constateer de, dat de luchtvaart op ons volk een magnetische aantrekkingskracht heeft. „Waarom? Omdat de Nederlander verlangt naar vrijheid van de lucht (al is die er alleen in poëtische zin), omdat hij verlangt naar de ruimte". De Minister deed daarop medede ling van het feit, dat dr. Plesman bevorderd is tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De onderdirecteur Financiën, de heer D. Miller („een van de weini gen die in het deviezen labyrint de weg weten"), werd benoemd tot Rid der in de orde van Oranje-Nassau. Gezagvoerder Viruly „wiens pen ook nog het oog van heel jong Ne derland boeit" ontving dezelfde on derscheiding. Nog aan zes andere employé's reik te de Minister onderscheidingen uit. WASSEN-BEELDEN-KABINET KREEG BEELD VAN H. M. DE KONINGIN JJE BEELTENIS van Koningin Ju liana heeft een plaats gekregen in het beroemde wassen-beeldenka binet van Madame Tussaud te Lon den. Het beeld, waarvoor Koningin Juliana in Juni te Soestdijk gepo seerd heeft, is gekleed in het kro ningskleed, dat door de Koningin is afgestaan.

de Stem | 1949 | | pagina 1