bliji Nederlanders in Indonesië werken onversaagd'voor! R. B. C. kan de top-plaats nog lijven bezetten Australië biedt toekomst aan Nederlandse boeren Publieke Tribune DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 Hoe zal Zondag de voetbal rollen? Laat B.V.V. het er tveer bij liggen Niet-communistisch Wereldvakverbond HOEDT V VOOR VALSE PROFETEN Communistische „priester"-op!eiding in Tsjecho-Slowakije Dr G. de Grootop studie in Australië, zegt: MET LANCE OF KORTE MOUW. Epidemieën ftan boord van schepen uit Napels Waar de Polen van Gen. Anders bleven KAPITAAL EN ARBEID. Grote lagen van het volk hebben van komende veranderingen geen besef IJet komt ons voor, dat het Roo send? abe RBC, dat Zondag Sitt. Boys thuis ontvangt, niet beducht behoeft te zijn en dat da F oosenda- lers na Zondag nog op de leiders plaats zullen staan. En Mïï. dat nu de tweede Dlaats bezet, behoeft ook niet noestig te zijn. die phats kwijt te raken, omdat VVV o.i. zwak ker is dan de rood-wittcn. Noad moet op puntenverlies rekenen bij Limburgia en Kerkrade moet reke- nig houden met he*'-'Mr ij Heimon- dia, In de derby PSV-Brabantia staan de panieren voor de station j. .voners wat gunstiger. In zuid 2 zal NAC beslist geen walk over hebben op het Julianaveld. En wat zal T.S.C. ervan terecht brengen bij Willem 2? Wij geloven beslist, dat de Oosterhouters de beste kansen heb ben. BW zal er toch e'ndelijk in moeten slagen een paar punten te behalen, wil de competitie niet te somber worden voor de Bosschenaren. Te verwachten is dan ook, dat Emma niet zal opkunnen tegen het feu sacré, dat de Bosschenaren Zondag willen ontwikkelen. Zeer spannend wordt de wedstrijd Maurits-Bieyerheide, de be zetters van de twee topplaatsen. Wij hebben beide ploegen aan het werk gezien en wij achten Maurits iets be ter in de aanval en verdediging. DE TWEEDE KLASSERS In 2 A ontvangt RKC de club uit Woensel, hetgeen betekent, dat de Waalwijkers voor een zware opgave staan. RAC gaat naar TOP, waarbij het aan spanning niet zal ontbreken en waarbij de uitslag voorlopig in het rijk der fabelen blijft. Desk kan naar onze smaak op eigen veld het Bossche Zwaluw best eronder houden. In 2 B fascineren ons vooral de ont moetingen RKTWAlliance en Rood WitInternos. De eerste wedstrijd om dat het hier gaat tussen twee kansheb bers om de eerste plaats en de tweede omdat hier twee buurclubs tegen el kaar in het krijt treden, die vrijwel van dezelfde sterkte zijn. De Zeeuwen SET is interessant om het eindresul taat, waarmee wij dit bedoelen zal de Zeeuwen het tweede puntje in deze competitie weten machtig te worden? Goes is o.i. sterker dan Hero en Ba ronie iets beter dan Dosko. DE DERDE KLASSERS Jn 3 D klopt bij wijze van spreken het Langstraatse hart vol verwach ting. Want WSC zal het lang niet makkelijk hebben tegen OJC, dat thans op de derde plaats troont. Badrdwijk, dat j.l. Zondag bij ODC won, gaat nu naar Haarsteeg, waar de Waalwijkers naar ons gevoelen best op twee puntjes mogen rekenen. Wat 3 C aangaat, de kopploeg Breda- nia en de bezetster van de tweede plaats Boeimeer moeten naar Ooster hout. Dat betekent dus hard oppas sen voor de Bredanaars. Dongen heeft het tenminste heel wat makkelijker. Gilze krijgt Sarto op visite en zal wel winnen, maar of VES dat zal in Til-, burg is toch wel even twijfelachtig. De kopploeg in 3 D, MOC, krijgt Zierikzee thuis, hetgeen naar ons gevoelen twee geheide punten voor de Bergenaren moet opleveren. RKFC zal het in ie der geeval heel wat moeilijker hebben tegen Roosendaal. BSC moet, oz ge loven wij, niet te optimistisch zijn met een bezoek aan Zeelandia voor de boeg. BorgvlietMeto wordt een span nend geval, evenals RCSMiddelburg. Bij OdioSteenbergen zal niet onmo gelijk het terreinvoordeel de beslissing brengen. IN Z. VLAANDEREN Qostburg, dat zo uit vorm is en met moeilijkheden van intejne aard schijnt te kampen te hebben heeft te gen Breskens niet veel kans. Axel wint de uitwedstrijd tegen Sluiskil, dat in deze competitie ook al geen denderende dingen doet, Clinge—Terneuzen is een moeilijk vraagstuk. Op eigen veld zijn de Clingenaren tot heel wat in staat, maar het is de vraag of Terneuzen niet iets hoger aangeslagen moet wor den. We geloven, dat een gelijk spel in de lijn der verwachtingen ligt. Hontenisse zal het zwaar tegen RIA - verantwoorden hebben en Corn. Boys —Aardenburg wordt ongetwijfeld een overwinning voor de thuisclub. DE VIERDE KLASSERS hier weinig uit elkaar liggen. Zo bv. Right 'oh—Heusden, Raamsdonk RWB, Veerse Boys—RKPSV. Groen Wit staat er in 4 E niet ongunstig voor met een bezoek van TAK in het verschiet. En POP ook al niet met een reisje naar Tilburg voor de boeg. Ad- vendoTerheijden lijkt ons voor de bezoekers winst te zullen opleveren. In 4 F moet Zundert oppassen bij de Schutters, Virtus zal het wel kun nen klaren tegen RSV, Gastel zal ver moedelijk het onderspit delven in Hoeven. Kaaise Boys achten wij ster ker dan HSC en Virtus beter dan RSV. yAKVERENIGINGEN uit 55 landen en 19 niet-zelfbesturende gebie den zijn uitgenodigd voor het Inter nationaal Vakverenigingscongres dat in de periode van 28 November tot 9 December te Londen gehouden wordt. Verwacht wordt, dat de con ferentie een nieuw internationaal or gaan van de vakbeweging zal stich ten als tegenhanger van het onder communistische leiding staande We reldvakverbond. Voor de door staking stilgelegde staalfabrieken en hoogovens in de Verenigde Staten wordt gepost. Een van de stakers van de Carnegie Illinois fabrieken komt met zijn drie kinderen kijken naar de posters voor een der grootste hoogovens in de wereld in South Chicago. Jn 4 D worden er verschillende wed strijden gespeeld, waaromtrent het bepaald moeilijk is een voorspelling te wagen, daar de krachtverhoudingen nog NIET ZO LANG geleden bewoog zich onder de z.g. verplaatste per sonen in Tirol een geestelijke, die door zijn meer dan eigenaardig op treden en de theorieën welke hij verkondigde, de aandacht der autoriteiten trok. Het duurde niet lang, of men ging er van politiezijde eens toe over zijn personalia nauwkeurig vast te stellen. Ogenschijnlijk leek alles perfect in orue. Bisschoppelijk brevet, pas en andere papieren leken authentiek. Totdat men er door toeval achter kwam, te doen te hebben met een be lucht agent der Kominform. een Let, die helemaal geen priester was, maar desniettemin vele maanden als zodanig in de omgeving van Innsbrück had rondgereisd, Mis gelezen, predikaties gehouden, kortom zich aan de „geestelijke" verzorging van de D.P.'s had gewijd De man kende genoeg latijn om de indruk te wekken, dat hij latinist was en was ook van de liturgie en de bijbel voldoende op de hoogte om zich zonder stukken te maken, ,,op glad ijs" te kunnen begeven. JJIER had men te doen met een dier allernieuwste zendelingen van de Kominform: de valse priesters, opge- (Van een bijzondere correspondent) Dr G. de Groot maakt een studiereis door Australië als vertegenwoordiger van de Nederlandse boeren- en tuindersorganisaties. Een onzer correspondenten die dr de Groot ontmoette, had een onderhoud met hem, waarin hij zijn belangrijk ste indrukken weergaf. DEN JONGE Nederlandse landbouw. kundige econoom heeft drie maan den in Australië doorgebracht om daar uit eigen waarneming te erva ren, hoe de mogelijkheden er liggen voor de boer. Thans zal hij naar Ne derland terugkeren om ondernemen de boeren en boerenarbeiders verslag uit te brengen van zijn bevindingen. Australië is, meent hij, hèt land voor de toekomst. Wij spreken over dr G. de Groot, vertegenwoordiger van de Nederland se boeren- en tuindersorganisaties, Hij kwam om er zich met eigen ogen van te overtuigen of Australië aan Neder landse boeren, die in de vreemde ar beidsterrein zoeken, kansen biedt. Al studerende legde hij meer dan 10.000 km. af door vijf Australische staten, daarbij confererende met autoriteiten, boeren en verenigingsbestuurders. Hij ondervroeg Nederlandse boerenarbei ders, die sedert de oorlog al 'naar Australië waren geëmigreerd. Hier volgen enkele van zijn sterk ste indrukken: Australië: „een uitgestrekt gebied met geweldige voordelen en moge lijkheden". Australiërs: „zij ontvingen mij vrien delijk en hielpen mij op alle mogelij ke manieren". Nederlandse emigranten: ,.de mees ten hunner zijn werkelijk heel tevre den, werken ijverig met de Australi sche boeren samen en kunnen geld overleggen". Sedert de ondertekening van de overeenkomst met de stichting Ne derlandse Emigratie om in Australië Nederlandse boeren en boerenarbeiders toe te laten zijn er hier 300 aangeko men en binnenkort worden er meer deren verwacht. Het plaatsen op boer derijen en de nazorg van de pas aan- gekomenen is in handen van de Ne derlandse vertegenwoordiger van de stichting in Australië. GESCHIKTE GEBIEDEN •yiCTORIA", aldus dr de Groot, waar de meeste Nederlandse boe ren zich hebben gevestigd, is een ge bied met een gematigd klimaat en het is tevens 't vee-gebied van Aus tralië. Victoria en de eiland-staat Tas- manië bieden omstandigheden die meer geëigend zijn voor de Neder landers dan de andere staten die ik bezocht. Ik betwijfel, of Nederlandse boeren zouden aarden in de Noordelijke, tro pische gebieden. Deze vragen een heel andere boeren-opleiding dan zij ge had hebben. Nederlandse boerenarbeiders en zo nen van Nederlandse boeren die geen hoop hebben te kunnen uitgroeien boven het landarbeiderschap in het vaderland, maken in Australië een goede kans om in Australië pachters te worden en wellicht een eigen boer derij te bezitten. Ze zijn goede boe ren en zij zijn in Australië, waar het tekort aan boerenarbeiders zo ernstig is, zeer welkom. Na aftrek van kosten voor levens onderhoud kunnen ze geld overleg gen en dit is iets, waartoe ze in het vaderland niet in de gelegenheid zijn". Dr de Groot meent, dat Australië een der beste landen ter wereld is voor het opzetten van een welgeslaagd veeteeltbedrijf. Hij zegt, dat de kli matologische omstandigheden het toe laten, het vee gedurende het gehele jaar in de weide te laten, die over vloedig mals gras geeft. Het wegval len van de winterstallen brengt zo wel de kosten als de arbeid op vee teelt-bedrijven sterk terug. Het bij- Timor?- —fyXORADL- zee f t T.EE- voederen geschiedt, wanneer het nood. zakelijk blijkt, buiten. Grote verschillen tussen Australi sche en Nederlandse veeteelt-bedrijven vond dr de Groot hierin, dat de Aus tralische zeven a acht maal zo groot waren als de Nederlandse en dat de bodem er minder verkaveld is. SPOEDIG MEER. KOMEN ER TVE ,,VOLENDAM" Ts gecharterd om in December a.s. 1500 Nederlandse emigranten naar Australië over te brengen; het vertrek is bepaald op 16 December. Dat zal de tweede reis van de „Vo- lendam" als Nederlands emigratie, schip naar Australië zijn. Verleden jaar December verliet de „Volendam" Nederland met 1000 emigranten, alle van Nederlandse nationaliteit, aan boord. Het schip kwam beschikbaar dank zij de medewerking van het Neder landse Ministerie van Verkeer. De emigrant betaalt voor zijn passage met aparte hut f 1350 en zonder apar te hut f 1000 en volgens de Nederland se autoriteiten zijn deze voorwaarden zeer acceptabel. De Australische legatie te 's-Gra- venhage werkt met de Nederlandse autoriteiten samen om de passage voor emigranten te regelen. Daarbij komt steeds de vraag naar voren: is het mogelijk, dat gehuwde mannen hun gezinnen meebrengen? Zeker, maar dan moet hij er tevoren voor gezorgd hebben, dat in Australië onderdak voor hen gereed is. Alleen wanneer hij dit kan aantonen, krijgt hij gele genheid, zijn vrouw en overige ge zinsleden mee te nemen. leid in speciale internaten, waar zij gelijk katholieke theologanten op de seminaria, een intensieve theologische opleiding krijgen, maar dan een od- leiding in negatieve zin en gericht op de ontkerstening der zielen. Dit is wel een duivelse methode. Christus' waarschuwing voor de val se profeten en de wolven in schaaps kleren, gaat hier letterlijk in vervul ling. Voorzien van papieren, voor wel ker vervalsing staatsapparaten klaar staan, begeven deze agenten van Mos kou zich in de vreemde onder het gelovige volk. Wie zal hen ontmas keren? Men kan slechts wachten od de fout, die, volgens het spreekwoord, elke bedrieger ééns maakt. Van alle kuiperijen van -de-communistische pro paganda, is dit optreden van valse priesters wel de gemeenste, aldus merkte ons een kerkelijk hoogwaardig heidsbekleder in Oostenrijk op. Waar blijft men. ais men handtekeningen van -bisschoppen op kerkelijke iden titeitspapieren moet gaan wantrou wen en het heilige misbruikt wordt tot bedrog. „PRIESTEROMSCHOLING'' JN ingewijde kringen is wel zo onge veer bekend, waar zich het oplei dingscentrum voor deze valse pries ters bevindt, wel te verstaan, wan neer het niet om meer van deze cen tra gaat. Ook op dit terrein krijgt Tsjechoslowakije een treurige reputa tie. Uit betrouwbare bronnen zijn berichten binnengekomen, waaruit blijkt, dat speciaal de Tsjechoslo waak se minister-president Zapotocky zich met dit onfrisse werk inlaat. Blijkens een in Wenen ontvangen rapport uit Slowakije, heeft Zapotocky in Juni van dit jaar de beroemde Abdij van Sastin in beslag genomen, de mon nikken verdreven en in dit eerbied waardige centrum der Slowaakse Christenheid een „omscholings"-insti- tuut voor priesters opgericht. Sastin is een klein bedevaartsoofd in het Westen van Slowakije, waarheen nochtans jaarlijks tienduizenden gelo vigen ter bedevaart togen. Het „om- scholings"-instituut is praetisch een concentratiekamp geworden, „Op dit ogenblik", aldus het rapport van eind Augustus, „bevinden zich ongeveer 100 priesters in Sastin, aan wie men pro beert bij te brengen, dat het paradijs, dat Stalin de mensheid op aarde be looft, zekerder zou zijn dan de belof ten van het hiernamaals". Bijzonder uitgezochte leerkrachten, in speciale cursussen klaargestoomd, proberen de priesters te „bekeren" en voor de com munistische ideologie te winnen. „De resultaten" aldus het rapport zyn tot heden niet bemoedigend, want nog geen enkele priester heeft ook maar het geringste blijk van zwakte of afval gegeven". BELANGWEKKENDE GEGEVENS jDOVENBEDOELD rapport geeft ove rigens nog een menigte belang wekkende gegevens over de huidige concentratiekampen in Tsjechoslowa kije, Sinds 1945 werden meer dan 3000 priesters w.o. kloosterlingen en ver der kloosterzusters gevangen geno men. Het aantal gekerkerde studenten be draagt ruim 5000, het totaal aantal aangehoudenen uit alle lagen der be volking meer dan •.000. Deze getal len stijgen nog dagelijks, in tegen spraak tot de loochenstraffingen van de aegering. welke inhouden, dat er in Tsjechoslowakije geen concentra tiekampen bestaan. In Tsjecho-Slo- wakije bestaan alleen maar „ar beidskampen" en „omscholingskam pen". Hun bevolking bestaat, naar officiële opgave uit degenen, die zich aan met name omschreven misdaden hebben schuldig gemjgkt, o.a.: ver grijpen tegen de wet Vb de bescher. ming der Volksrepubliek, pogingen om naar het westen te vluchten, het verspreiden van westelijke denkbeel den, het doorgeven van radio- en andere berichten uit het westen Voorts verhuizen naar deze opvoe dingskampen niet-communisten die op zwarte handel betrapt worden en al degenen, die politiek onbetrouw baar zijn in die zin, dat zij een ge vaar voor het arbeidende volk bete kenen. De twee grootste concentratiekam pen bevinden .zich in Slowakije. Het meest gevreesde kamp is gevestigd in de voormalige gevangenis van Oava. De gevangenen zijn daar sa mengeperst i cellen van twee bij twee meter. Het dagprogramma ziet er als volgt uit: Om vijf uur vangt de dag aan, om zes uur eindigt zij. Met uitzondering van een half uur luchten, zijn alle gevangenen aan een volkomen nietsdoen overgeleverd. Zij mogen zich in die tijd niet neerleg gen, zich nergens mee bezig houden. Van brieven schrijven of ontvangen is geen sprake, evenmin mogen zij bezoek ontvangen. De bedoeling .van dit alles schijnt te zijn, de hier ge vangen gehouden, meest intellectuele personen, geestelijk kapot te maken. Wat blijkens de resultaten ook suc ces resulteert. Het is elk jaar weer moeilijker, voor deze maan den een passend toilet te vinden. Het mag niet winters zijn, en toch moet het behaaglijk zitten. Een grote hulp hierbij is de wollen yersey, die momenteel het herfst-modebeeld beheerst. Deze stof is elastisch en voor bijna elk figuur geschikt, en beslist niet duurder dan een goede wollen stof. Bovendien gaat goede yersey Jarenlang mee. Een tweede idee voor het herfsttoilet is de wollen japon, die dan met een korte of driekwart lange mouw kan worden genomen. Als we hetzelfde pa troon willen gebruiken voor de koude maanden, dan maken we er in de meeste gevallen een lange mouw in. Velen zullen echter tóch een korte mouw prefereren, en dan dragen zij er een vest op. Wol is er weer voldoende te krijgen, en de Nederlandse vrouw breit graag. Het afgebeelde model is van een soepele wollen stof vervaardigd; het is vooral voor jonge, slanke figuren geschikt, doch als de rok niet zo ruim wordt genomen, kan ook een grotere maat dit r model hebben. De schouderlijn is wat verbreed, terwijl het lijfje puntig aan de rok is gezet. Het lijfje is sterk getail leerd en middenvoor met een groot aantal knopen gestoten. De mouiw is glad ingezet. Het ronde kraagje, dat precies rond de hals sluit, kan van wit piqué worden gemaakt, wat erg fris zal staan. Voor 96 cm. bovenwijdte is voor dit model ongeveer 2,50 m. stof van 140 cm. breedte nodig. De klaargeknipte patronen van dit model zijn onder nr. K 3447/18 a 0.50 bij vooruitbetaling te bestellen bij het „Dagblad De Stem", Reigerstraat 16, Breda. Het is beschikbaar voor 90," 96 en 104 cm! bovenwijdte. Het model is overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad, waarop U zich kunt abonneren bij de bezorgeis van het „Dagblad De Stem". WIE IS ZAPOTOCKY J~Je concentratiekampen staan onder onmiddellijk beleid van de heer Zapotocky zelf. Hij is specialist. Tij dens de oorlog werd hij door de Duitsers opgesloten in een concen tratiekamp in Nederland. Onmiddel lijk na de bev^jding van Tsjecho- Slowakije brak er in Praag een schandaal los. De Nederlandse rege ring verlangde de uitlevering van Antonin Zapotocky, die toen plaats vervangend minister-president was, Zapotocky werd van oorlogsmisdaden beschuldigd, daar hij als kapomin dit Nederlandse concentratikamp een Nederlandse medegevangene zwaar mishandeld had. Dank zij de mede werking van 'n iÉoevriende oostelijke regering" gelukte te „applaneren" het dit schandaal NESTIG PASSAGIERS aan boord van de Wooster Victory (een schip van de Iro) zijn bij aankomst te Adelaide (Australië) naar een zie kenhuis vervoerd, daar zij aan ma zelen lijden. De autoriteiten verklaar den, dat ofschoon alle kinderen in geënt waren voordat zij uit Napels vertrokken, twee dagen na het ver trek de mazelen uitbraken. Woens dag arriveerden te Sydney.een ander Iroschip uit Napels. Gedurende de reis was een baby van 8 maanden gestorven en waren meer dan 100 kinderen aangestoken door besmette lijk ziekten. 3jg« 10 ScRuit *ms*f?Tlö De luchtbrug naar Berlijn, die ten gevolge van de Russische blokkade op 26 Juni 1948 in dienst werd gesteld, is met ingang van 1 October jl. opgeheven. De laatste vlucht van Frankfort naar Berlijn (in totaal werden er 277.264 vluchten gemaakt) ging met een korte plechtigheid gepaard. Generaal E. H. Alexander hield op het vliegveld Rhein-Main b(j Frankfort een rede, waarin hij enige episoden uit het bestaan van de luchtbrug onder de loupe nam. De foto werd genomen tijdens de toe spraak van Generaal Alexander voor 't vliegtuig, van de laatste vlucht. TYE „TIMES" meldt de ontbinding van de organisatie te Londen die ten doel had Poolse officieren en sol daten van het leger van generaal Anders door herscholing voor het bur gerlijk ieven geschikt te maken. Van hen zijn 88.000 man op eigen verzoek gerepatrieerd, 10.000 naar andere latten geemigreerd en 68.000 hebben in de Britse industrie werk gevon den. Doch 12.000 man hebben nog geen werk kunnen vinden. Met belangstelling hebben vele ar beiders kennis genomen van de spre kers op de K.A.B.-Studiedagen te Seppe, Vooral één der sprekers heeft de aandacht getrokken, omdat deze o.a. wees op de verplichtingen van de arbeiders. Spreker begint dan te wij zen op het wantrouwen van vele ar beiders. Het antwoord hierop is: Als er dagen achtereen iemand achter je staat met „de klok", is dat dan soms wantrouwen? Laat iemand serieus werken en stel daarop de tijd vast van het te maken werkstuk. Dat is vertrouwen stellen. Verder stelt hij vast, dat er een nei ging merkbaar is, geen jongere arbei ders te helpen zich te bekwamen, daar de oudere arbeiders bang zijn verdrongen te worden en ontslag te krijgen. Is dat al niet vaak geschied? De gevolgen zijn natuurlijk werk loosheid en armoede. Ook bespeurde spreker nog dagdie verij en lijntrekkerij. Hoe kan de ar beider lust hebben in zijn arbeid, als hij werkende zijn gezin ziet terug gaan? Het allernoodzakelijkste kan van 't tegenwoordig loon niet aan geschaft worden, No& mi^ef amfriUS,.. komt er, als men van nogernarm steeds moet horen, dat er nog sober der geleefd moet worden. En daarbij de bedrijven grote winsten maken. Navolgers van Christus zouden zij moeten zijn, die de lonen van de ar beiders op de juiste hoogte vaststel len en hen een aandeel in de winst toe te kennen. Gaat door een stad of dorp en ziet de grote en kleine woningen, de grote en kleine bedrijven. Wie hebben die tot stand gebracht? Kapitaal en ar beid! Maar van wie is 98 pet.? Van het kapitaal! En de arbeider? Niets. En toch is de arbeid een gelijkwaar dige factor. De ietwat nadenkende arbeider, ja ook de goed, K.A.B.-er denkt daar over na en ziet hierin de grote fout in onze hedendaagse verhoudingen. Als het kapitalisme deze fout zou willen inzien: weg was dan het com munisme en er zou meer tevredenheid zijn in de maatschappij. J. d. V. (We geloven, dat Inzender terzake van de „grote" winsten een verkeerde voorstelling heeft. Het bezwaar is juist, dat er na aftrek van de hoge belastingen te weinig overblijft voor vernieuwingen en reserveringen, welke het bedrijf innerlijk gezond moeten houden. Ked.) NA DE BORRELING en beroering in de eerste helft van dit jaar valt er thans in Indonesië een merkwaardige stilte aan de politieke hemel te constateren. Merkwaardig, omdat zij plotseling is ingevallen, na een meedogenloze roffel van poli tieke verrassingen en militaire topactiviteit. De (vrij vage) berichten over het verloop van de Ronde Tafelconferentie hebben bij alle partijen tot nu toe weinig reden tot opwinding gegeven. De uitwerking van „staakt het vuren" kan voor Sumatra vrij goed genoemd worden. Op Java staan de zaken er in dit opzicht minder gunstig voor. Men waant zich, nu ër ongetwijfeld grote veranderingen in Indonesië op til zijn, in de stilte voor de storm. J")E NEDERLANDERS In Indonesië hebben zoveel werkelijkheidsbesef, dat zij weten, dat er wel de een of an dere „gunstige" overeenkomst uit de bus komt en dat Nederland de souve- reiniteit over Indonesië binnen korte tijd na afloop van de R.T.C, uit han den zal geven. Zij beseffen, dat de sou- vereiniteitsoverdracht hen zeker niet in een meer bevoordeelde positie zal bren gen. Zij zijn bereid deze consequenties te aanvaarden, doch wensen zekerheid ten aanzien van hun persoonlijke vei ligheid en een voldoende basis om te kunnen voortwerken. Er zijn reeds optimisten te vinden, die factoren aan wijzen die tot deze zekerheid kunnen leiden. Zo gaan er steeds meer republikeinse stemmen op, die te kennen geven dat de republiek het blijven van de Ne derlanders en hun kapitaal van essen tieel belang vindt. In Medan vertelde de resident van Atjéh, dat de persoon lijke veiligheid van elke Nederlander in Atjeh volledig gewaarborgd zal zijn, wanneer de politieke kwesties zullen zijn opgelost. De T.N.I. treedt zowel op Java als Sumatra de laatste tijd stevig op tegen extremistische strijdorganisa ties en benden. Radja Kaliamsjah Si- naga, de leider van d, R.T.C. dele gatie voor Sumatra's Oostkust, achtte het in een gesprek met een journa list logisch dat de Nederlanders in het toekomstige Indonesië de positie van bevoorrechte buitenlanders krijgen. Maar hier tegenover staat, dat zich grote groeperingen in de republiek te gen de onderhandelingspolitiek blijven verzetten en zelfs onverminderd voort gaan met het bedrijven van terreurda den, o.a. de „Pesindo Sumatera" (een socialistische jeugdorganisatie) en de „Darul Islam" (een Mohammedaanse strijdorganisatie.) Ook zijn er tekenen, die er op wijzen, dat het „rode mon ster" op de loer ligt, wachtende op eco nomische en militaire chaos. De repu blikeinse vice-premier mr. Sjafruddin Prawiranegara wekt ieders misnoegen op, door steeds-weer op onmiddellijke of bijna onmiddellijke terugtrekking van de Nederlandse troepen aan te dringen. Hoewel men terugtrekking der troepen gaarne wenst te zien als een bewijs, dat het einde van het Neder lands-Indonesische conflict in zicht is, acht men Sjafruddins woorden toch wel wat voorbarig. Want niet alleen zwijgt de vice-premier over de waar borgen, die de republiek ten aanzien van de veiligheid in Indonesië te bie den heeft, doch ook wekken zijn woor den wrevel op omdat niet hij, doch een gevolmachtigde republikeinse dele gatie de republikeinse wensen te de- TIANS POST - de schrijver van onderstaande correspon dentie - is geen onbekende in de Nederlandse journalistiek - gedurende de oorlog was hij oorlogscorrespondent bij de Ne derlandse commando-troep in Engeland. Hij werd in Duits land gewond, ging in 1946 naar Indonesië. Zijn artikelen en beschouwingen verschenen in vele dagbladen en de naam Hans Post heeft overal een goede klank bij de gerepatri eerde militairen, die hem in de Indonesische pers leerden ken nen. In het hieronder volgende stuk komen typische „federalis tische" zienswijzen tot uiting, hetgeen begrijpelijk is daar de schrijver van dit stuk voorna melijk zijn ervaringen in Me dan weergeeft. Men moet hier bij wel in aanmerking nemen, dat in politieke kringen aan Sumatra's Westkust steeds de vrees domineert in grote mate vele offers te zullen moeten brengen ten behoeve van het overbevolkte „republikeinse" Java. De conclusies van Hans Post blijven voor zijn reke ning. Red. Als de Indonesiërs gezond verstand bo ven sentiment kunnen doen zegevie ren, zullen zij blijven werken. Thans is het wachten dus niet op de R.T.C.- overeenkomst, doch op de uitwerking daarvan na overdracht van de souve- reiniteit. REPUBLIKEINS, MAAR UIT VREES zen aanzien op de R.T.C. naar voren brengt. Streept men de gustige tegen de ongunstige factoren weg, dan blijft er niets dan enige aanwijzing over de toekomstige gang van zaken in Indo nesië kan verschaffen. Ook de vorm, waarin de R.T.C. de op handen zijnde overeenkomst zal gieten, laat de door- snee-Nederlander hier te lande koud. Overeenkomsten zijn zo weinig zeg gend geworden in Indonesië, sinds Je getorpedeerde Linggadjati, Renville- en Bestands-overeenkomsten. Alleen de practijk kan zekerheid verschaffen. Daarom gaan de Nederlanders thans onverstoorbaar voort met hun werk. A LLEEN IN DE GROTE steden is er sprake van enige beroering onder het Indonesische volk, dat echter met terdaad bewijst nog prijs te stellen op samenwerking met de Nederlanders. Men heeft onder het Japanse en repu blikeinse bestuur ingezien, dat het ge mis aan deze samenwerking zeer tot eigen nadeel strekt. Van democratie hebben vijf en negentig procent van de Indonesiërs geen weet. Elk vermoeden van de op handen zijnde ingrijpende veranderingen ontbreekt bij grote la gen uit het volk. Alleen de vrees spreekt, de vrees voor de tijd waarin de bescherming van de Nederlandse troepen tot het verleden behoort. Daar om neemt het aantal republikeins ge zinden dagelijks toe. Zoals er voor de federalisten na de van Royen-Rum- overeenkomst geen andere keus meer was, zo moet ook het volk zich tot de republiek wenden, als de enige zalig makende staat in Indonesië. Want de Nederlandse regering zelf heeft, door haar vertegenwoordiger dr. van Royen, op 7 Mei van dit jaar de doodsteek aan de federatie gegeven. De republiek zal straks de zaken in dit land beslissen. Het gehele volk, dat niet leidt doch geleid wordt, zal voor lijfsbehoud en materieel belang de rood-witte vlag moeten voeren. Tot dit besluit zijn de leid^de figuren in de deelstaten reeds eerder moeten komen. Slechts Sumatra's Oostkust blijft zich vrij hardnekkig tegen een algehele re publikeinse dominatie verzetten. De Nederlanders en vele Indone siërs hier te lande vrezen, dat de sou- vereiniteit niet in handen van een kundige en gewetensvolle Indonesi sche regering wordt gelegd. Want, dat Soekarno, Hatta en hun volge lingen de eerste viool zullen gaan spelen, daaraan twijfelt geen wel denkende Indonesiër nfeer. De re publikeinen zullen de macht over het onwetende en niet-democratische millioenenvolk gaan hanteren, waar mee zij een grotere verantwoorde lijkheid zullen bezitten dan welke democratische staatsman ter wereld1 ook. FAALDE NEDERLAND i l-JET IS IN Dl# opzicht, dat de Nederlandse regering, volgens de meeste Nederlanders in Indonesië heeft gefaald. Dat de souvereiniteit in deze jaren eens uit handen zou worden gegeven, was na de ontwikkelingen van de laatste jaren duidelijk. De buiten landse druk op dit punt heeft mis schien de doorslag gegeven. Maar bin nen de begrenzing van de buitenland se wensen bleven de Nederlandse rege ring nog vele moeilijkheden open. Deze heeft zij niet benut. Zij heeft de weg van de minste weerstand gekozen. Waardoor het Indonesische millioenen volk spoedig met een regering opge scheept zal zitten, die waarschijnlijk een rem blijkt te zijn in de ontwikke ling van Indonesië tot een stevige en gezonde staat. Terwijl er zonder twijfel andere Indonesische ligureti aan bod hadden kunnen komen, die de bijna onbeperkte macht over het volk ge wetensvoller en met meer kunde zou den hanteren. AANEENSLUITING EN EMIGRATIE ^IET BIJ alle Nederlanders verwek ken de huidige gebeurtenissen de zelfde reactie. In Medan en Malang hebben enige vooraanstaanden het initiatief genomen tot het oprichten van een „Nederlandse Vereniging". Deze vereniging zal straks de belangen van de Nederlanders in Indonesië be hartigen. In Padang is echter een „Emigratie - Vereniging" opgericht. Voorts leggen verschillende groeperin gen uit de Nederlandse of Indo-Europe- se samenleving thans een verhoogde politieke activiteit aan de dag, omdat hun speciale belangen in het gedrang dreigen te komen of eenvoudig, omdat zij niet de zelfbeheersing kunnen op brengen, die de meeste Nederlanders hier te lande in deze spannende dagen kenmerkt. HANS POST Te 's Gravenhage werd een nieuwe ambulance-auto (merk Internationa Metro Chassis) gedemonstreerd, die door de medische en tcchnisc e afd. van het Rode Kruis werd ontworpen. De foto toont het interieur.

de Stem | 1949 | | pagina 6