Materialisme heeft de Russische boer niet gewonnen Met een Europa rond Sport Ontelbare secten in Rusland bewijzen verlangen naar geestelijk leven Tapijten brachten zacht prijsje op TERLOUW zou van D.C.V. geld hebben gehad Moedertje-lief dat doet hun zo goed! Noorse Levertraan DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 Vrachtwagens, die uit de lucht vallen Friesiers moeien „aanvaardbaar" zijn Zondagsdiensl Doktoren Oude toestand maakte velen gek. maar had ook voordelen Tweede Kamer Zuiver wetenschappe lijk onderzoek ter tafel „De held van, de Cool singel" bestaat niet Boekenplank Leve het amateurisme! Sport in 't Kort MARKTEN TN het Engelse Katholieke weekblad The Tablet geeft Victor Frank een buitengewoon belangrijke beschouwing over de godsdienstigheid in Sovjet-Rusland. Belangrijk, omdat hij in zijn artikel aantoont, dat het communisme in dertig jaar nog niet in staat is geweest de godsdienst uit te roeien, maar vooral omdat Victor Frank dit aantoont aan de hand van een officieel bericht uit het communistische weekblad Literaturnaya Gazeta in Moskou. MERKWAARDIGE ONTSPANNING rperwijl in de satellietstaten van de C! .4 T T v-i i /Ia n O VA TT 01 OO flP Kerk een weergaloze hoogte heeft be reikt, aldus Victor Frank, is er ir Rusland een merkwaardige ontspan ning ingetreden in de verhouding van Kerk en Staat. In de vorige zo mer gaf de propaganda-afdeling van departij opdracht aan de pers een krachtige anti-godsdienstige propa ganda te voeren en ook de regering te vragen maatregelen te nemen voor éeri wetenschappelijke, anti-godsdien stige propaganda. Gedurende enkele maanden deden beroepspropagandis ten en de „Gemeenschap voor ver spreiding van wetenschappelijke en politieke kennis" ijverig hun. best om 'het volk door populaire werkjes over astronomie, geologie en chemie tot een „gezond materialisme" te beke ren. Maar over het algemeen is het Volk thans volkomen immuun voor propaganda en bovendien hadden de propagandisten nog zoveel andere za ken om handen, dat de hele actie met een sisser afliep en aües. bleef zo als het reeds voor Juni 1948 was. Het is mogelijk, dat de regering, be vreesd voor de dreiging van een imperialistische aanval of tegenaan val op de USSR, thans niet graag het overgrote deel der gelovigen van alle secten tegen zich inneemt. Wat de overwegingen in de topleiding dan ook wel mogen zijn, de lagere ambte naren zijn verbijsterd, omdat zij niet weten hoe zij de groeiende manifes taties van het eeuwige verlangen naar God bij het volk moeten aanpakken. Dat onder dergelijke omstandighe den dit onvergankelijke verlangen herhaaldelijk ontspoort, behoeft geen verbazing te wekken. Rusland, en in het bijzonder het platteland, is altijd een rijke voedingsbodem geweest voor allerlei godsdienstige uitwassen. De nauwe betrekkingen tussen Kerk en Staat vcór de revolutie waren dikwijls reeds de oorzaak, die het volk naar verschillende secten dreef. In de voorbijgaande jaren hebben talrijke berichten bevstigd, dat met de her leving van de Orthodoxe godsdienst een opmerkelijke groei samengaat van sectarische bewegingen. En deze bewegingen getuigen allen van de dorst der mensenzielen naar 'n gees telijk leven. GODSDIENSTIGE GEEST "pen opvallende bevestiging van deze ontwikkeling vinden wij terug in de vorm van een bericht in het Mosfcouse ~Iri4eraki-r«aya Biervliet MARKTCONCERTEN Zondag 9 October om 5 uur zullen er op het Marktplein bij gunstig weer concerten worden gegeven door de Kon. Muziekver. Harmonie en Mu ziekvereniging Geduld overwint uit IJzendijke. De volgende nummers zullen ten ge hore worden gebracht: Geduld overwint: 1. The Great litt le Army Marsch, Alford; 2. Rossiniana (ouverture), Boedijn; 3. Gladiator (cor tege ballet), Adroit; 4. Les Frissons (scènes de ballet), Gadenne; 5. Trés Jolie (wals), Waldteufel; 6. Locarno marsch, Heuser. Kon. Muziekver. Harmonie, Bier vliet: i. Marche des Parachutistes Bei ges, Leemans; 2. Le Barbier de Se ville (ouverture), Rossini; 3. Andan te in G, Baptiste; 4. Ballet Egyptien (ballet in 4 delen), Luigini; 5. Car men (fantasie sur l'opera) Bizet; 6 Steadfast and True marsch, Teike. Gazeta van 3 September. Dit bericht is een duidelijk bewijs voor de onze kerheid in communistische kringenen de kracht van de godsdienstige geest, die nog blijkt te bestaan onder de oppervlakte van het Russische leven. In dit opzicht hebben de uitgebreide sociale en economische veranderin gen in het Russische boerenleven wei nig de mentaliteit van de Russische boerenbevolking aangetast. „Anderhalf jaar geleden", aldus Li teraturnaya Gazeta, „proclameerde 'n zekere Georgv Belinov, uit het dorpje Alexandrovskoye, na een van zijn epileptische aanvallen, dat de H. Geest zich gewaardigd had op hem neer te dalen". „Belinov", zo gaat het weekblad verder, „vormde een secte, maar de Hoge Commissaris der Sec- tariers weigerde deze te erkennen we gens zekere fanatieke trekken in Be- linov's dolzinnige leer." Belinov namelijk vervloekte alle arbeid, het huwelijk en de voort planting. De kinderen van ingewij den mochten niet meer de scholen bezoeken en een speciaal ritueel werd ingesteld om kinderen de let ters te doen vergeten die zij hadden geleerd. Toen de zaaitijd begon ver lieten vele boerenvrouwen de „veld- brigades" van de collectieve arbei dersboerderij in Kitayevskoye. Zij namen hun kinderen mee en deden afstand van hun toelagen. Zij wei gerden verder nog te werken en slo ten zich in haar huisjes op. „Hoe willen jullie dan leven?" vroeg men aan haar. Maar het antwoord was: „Wij doen geen moeite om in leven te blijven, want wij gaan naar de derde hemel!" Onlangs in Mei deden zij al hun eigen dommen van de hand. Zij verkochten of schonken hun vee, huisraad, voed selvoorraad en kleding weg en ver scheurden hun brieven en foto's. „Op 25 Mei gaan wij naar de hemel", zei den zij. Op die bepaalde dag zag men hele groepen vrouwen en kinderen op 'n stenen muur zitten. De kinderen bleek van angst, kusten de aarde en bereidden zich er op voor om haar voor altijd te verlaten. Die „hemel vaart" zou geschieden tussen 25 Mei en 15 Juni. Gedurende die tijd bleven zij bij elkaar en deden zware ver stervingen. Veertien dagen gingen voorbij, maar de hemelvaart kwam niet en het volk verzwakte door de honger en dorst. Belinov zelf was ondertussen verdwenen. Intussen naderden de overgangsexa mens voor de kinderen op school en ^daarom trok de onderwijzer Vazily "sfichèrb^kov erop uit om twee" van: zijn beste leerlingen, Masha en Valya Chernienko, op te sporen. De kinde ren waren met hun moeder aan 't he melvaarten Maar de vader, Niki- lay Chernienko, een boer. zat in wan hoop. Zijn vrouw was verdwene, de kinderen had zij meegenomen en zij liet hen verhongeren en alles wat zij op school leerden vergeten" aldus de boer. De vrouw had gezegd: „Ik ben niet langer je vrouw, maar een heilige...." De boer en de onderwij zer dienden een verzoek in bij het volksgerecht en de moeder werd uit haar ouderlijke macht ontzet. Maar de vrouw vluchtte met de kinderen weg de steppen in. Thans zijn deze „hemelreizigers" weer aan het werk gegaan, maar 's avonds komen zij bijeen in een donker hutje met ge sloten vensters en dan zingen zij vreemdsoortige liederen. turele voorlichting van de bestuurs commissie in 't district Alexandrovs- kye, gaf hierop het antwoord: „De Kerk is gescheiden van de Staat „Om de gewetensvrijheid aan de bur gers te verzekeren is de Kerk in de U.S.S.R. gescheiden van de Staat en de school van de Kerk", aldus artikel 124 van de constitutie van Stalin. En dan gaat de schrijver van het artikel in het Moskouse weekblad, Comrade Yegorov, te keer, dat hiertegen niets wordt gedaan. „Niemand stak er een hand naar uit! Iedere vervorming of afwijking van de socialistische ideo logie betekent door het feit zelf een versterking van de ideologie der bour geoisie", zegt Lenin. En dit woord prijkt met grote letters op het ge bouw van het departement van op voeding. „Maar, aldus Yegorov, „men schijnt het gewicht van die woorden niet te begrijpen". In de school no. 5 in Malaya Djalga van het district Apanasenko heeft een zekere Tkachenko, hoofd van de ouders-commissie, de leiding geno men van een dergelijke secte en zo deze beiden verbonden. „Maar", al dus Yegorov, „niemand schijnt te zien, dat hier een gevaar is voor de communistische opvoeding!" Een an dere onderwijzer, Vasily Kondrakov, van de school no. 13 in Tomuzlovs- koye van het district Buden novsk schildert een iconostase voor de dorps kerk. De kinderen vragen hem wie die mannen zijn, die hij schildert, en hij antwoordt: „Dat zijn geen man nen, maar engelen, die wonen in de hemel, dicht bij God!" En Yegorov maakt zich bezorgd om de indruk, die dit bij de kinderen zal achterlaten. „Weet men niet, dat de grondslagen voor de communistische levenshou ding van de toekomstige Sovjet-bur ger in de eerste plaats op de school gelegd worden!" Tot zover het artikel in Literatur naya Gazeta. Victor Frank besluit dan zijn beschouwing met: „Wij kun nen die „zevende-dag-ziekte" verfroei- en, maar wij kunnen niet ontkennen, dat de eenvoudige boeren, die hier warm voor lopen, dit doen omdat zy hevig verlangen zich vrij te maken van dat „materialisme zonder hoop" dat voor hen ondragelijk wordt. Zo lang dat verlangen %lyft bestaan kan het materialisme nooit op een volle dige overwinning hopen!" Engels defensie-snufje: TAE „PARATECHNICON" een nieuw apparaat waarmede hit mogelijk is zwaar militair materieel te para chuteren is bij een demonstratie van de R.A.F. te Netheravon voor de eer' ste maal in het openbaar beproefd. De paratechnicon is 'n metalen romp die aan het geraamte van het vlieg tuig is aangepast en meer dan drie ton materiëel kan bevatten. Deze romp en haar inhoud kunnen automa tisch los gelaten worden. De val wordt geremd door acht valschermen terwijl de schok bij het landen door drie cylindervormige schokbrekers wordt verzacht. In elk van de be proefde paratechnicons bevonden zich een jeep en een vrachtwagen. De kerkvervolging in Ts j echo - S lo wakij e CISTEREN is te Praag onthuld, dat de Tsjechoslowaakse regering 1 November a.s. aanhoudt als de datum, waarop de regeringsplannen, waarbij de staat controle zal uitoefenen op kerkelijke gezindten in Tsjechoslowa- kije, moet zijn verwezenlijkt. Leden van de Tsjechoslowaakse volksverte genwoordiging ontvingen de telkst van het desbetreffende wetsontwerp. In één der wetsontwerpen wordt na drukkelijk vastgelegd, dat „slechts per sonen, die door de staat aanvaardbaar worden geacht een kerkelijk ambt mogen bekleden". De aan te stellen geestelijken moeten vóór hun ambts aanvaarding een eed afleggen. Vanwege de staat zullen „onderwijs inrichtingen en scholen voor de oplei ding tot priester" worden gesticht. In een commentaar van de regering wordt het volgende verklaard: „Dit wetsontwerp wordt aan de Nationale Vergadering voorgelegd op een tijd stip, waarop het reactionaire Episco paat van de Katholieke Kerk in op dracht van het Vaticaan, schaamte loos een openlijke strijd tegen onze republiek voert. Op het emplacement van het station Oudewater zijn twee goederentreinen op elkaar gehotst. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de foto is personeel van de spoorwegen bezig met het opruimen van de ravage Maar de politie sloeg hard toe TAE FABRIKANT H. de S., direc- teur van een tapytenfabriek in Breda, is na een uitgebreid onder zoek van de Economische Controle dienst gearresteerd wegens onge oorloofde tapijtenhandel. Hij bleek van 1946 af zijn produc ten te hebben verkocht aan liefheb bers, die bereid waren een zeker be drag boven de factuurwaarde bij te betalen. Met andere woorden: aan kopers die graag een zwart prijsje voor de tapijten gaven. Bijna twee ton werd op deze ma nier buiten de boekhouding gehou den. In de woning van een der em- ployé's werden zwarte kasberekenin- gen aangetroffen. Ook werden er tapijten uit België gesmokkeld, die in Breda tegen Ne derlandse guldens van de hand wer den gedaan. Een Belgische employé van de firma bleek een groot bedrag aan bankbiljetten in zijn houten kunstbeen naar België te hebben ge smokkeld. De S. zelf, die in Antwerpen woont KERK EN STAAT Het eigenaardige is dat niemand er iets tegen doetZelfs niet de be trokken partij-instanties! Waarom? M. Yuchenko, een amte- nares van het departement van cul- Marianneke heeft een lief zusje gekregen. Wij noemen haar CHRISTIANNEKE. P. Mangnus-Pollet. Nieuw-Namen, 4 October 1949 Op ZONDAG 18 SEPT. a.s ingaande ZATERDAGMID DAG 2 UUR tot MAANDAG MORGEN 8 UUR: Aardenburg, Eede, Oostburg Dr. Kesteioo Breskens, Schoondijke, Groede Dr. Rroodman Cadzand, Sluis. Zuidzande Dr. Beek Enige en algemene kennisgeving. -j- Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze innig ge liefde echtgenote en onvergetelijke moeder, zuster, behuwdzuster en tante, Mevrouw OSCAUINA, MARIA MEERT, echtgenote van de Heer Victor A. de Vleeschouwer, geboren te Terneuzen 2 Juli 1899 en overleden te Sluiskil 6 October 1949. Wij bevelen de aiel van de dierbare overledene in uw godvruchtige gebeden aan. °veneaene in Bouchaute (B): de Heer Victor de Vleeschouwer Mej. Georgette de Vleeschouwer Mej. Oda de Vleeschouwer, Mej. Leona de Vleeschouwer Familie Meert, Familie de Vleeschouwer De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de teraar debestelling, zal plaats hebben Zaterdag 8 October a s des v.m. 10.30 uur in de St. Antoniuskerk te Sluiskil Sluiskil, Nieuwe Kerkstraat 22. g0g q ATTENTIE! ATTENTIE!! (Van een bijzondere correspondent). ■yOOR DE REIZIGER MET HERSENS betekent Europa's poging om een einde te maken aan de geld-chaos, het einde van een utopistisch tijd perk. Een tijdperk, waarin het fantastisch ingewikkelde geldverkeer het nog een half jaar geleden aan een Amerikaan mogelijk maakte om op vol komen wettige wijze een trip van 3500 kilometer door Europa te maken voor dezelfde prijs, die hij zou moeten betalen voor een ritje met de New-Yorkse ondergrondse één dime, 10 Amerikaanse dollarcenten. AM PRECIES TE ZIJN: hij was in staat om met 400 dollar en 2203 Branse frar s Parijs te verlaten, Duits land, Tsjechoslowakije, Oostenrijk, Zwitserland en een flink deel van Frankrijk te bereizen (alles tweede klasse in internationale treinen) en in Parijs terug te keren met 399.90 dol lar en 2203 franc op zak. Daartoe had hij slechts enig begrip te hebben van de economische feiten van deze tijd, dus van dezelfde zaken, die de gewo ne huis-tuin-en-keuken tourist tot ra zernij brachten. Nemen wij de maand Maart van dit jaar. Het was toer. gemakkelijk een Tsjechisch visum te krijgen voor de jaarbeurs in Praag. En met dit vi sum in handen was het niet meer dan een formaliteit om zich in Parijs een doorreis-visum voor Duitsland en Oos tenrijk te verschaffen. Wij verstrekken een ogenblik aannemend, dat wij het bijzondere geluk hebben, Ameri kaan te zijn met de genoemde 2203 francs en 400 dollars in reischè- ques. De francs dienen tot betaling van het eerste deel van de reis naar Bazel. Hier wisselen wij ehèques ter waarde van 200 dollar in (het maxi mumbedrag, dat in dat land per week is toegestaan) tegen de officiële koers, die alleen aan toeristen wordt gegeven, 4,26 Zw. frs. voor een dollar. Aan het volgende loket wisselen wij de 852 Zw. frs., die wij zojuist hebben ontvangen, onmiddellijk weer in dollars in. Maar deze maal hebben wij met de vrije koers te maken, die op dit ogenblik 3,97 Zw. frs. voor 1 dollar blijkt te zijn. Dus betaalt de kassier ons 214,60 dollar in bankpapier uit voor 852' Zw. frs. 14,60 dollar meer dus dan wij vijf minuten tevoren hadden. Kopen wij nu de verschillende valuta die wij voor onze reis nodig hebben. In Zwitserland profiteren wij van de zwarte koersen, maar daar dit alles volkomen wettig is, worden ze „vrije koersen" genoemd. ALGEMENE GELD-INKOOP PVENALS bij de groenteboer, moeten wij verschillende inkopen doen. Wij nemen 4406 Franse frs. tegen de koers van 405 (officieel 315) 331 Oos tenrijkse shillingen tegen de koers van 40 (officieel 10)en 27 Zw. frs. tegen de koers van 3.97 (officieel 4,26) alles tezamen voor de som van 29.30 dollar. Aan de Duitse zijde van het station in Bazel nemen wij de Scandinavië Zwitserland Expres; in Karlsruhe stap pen wij over in de Oirënt Expres, die ons naar Praag brengt. Wij kopen ons kaartje echter niet op het station, maar bij de conducteur. Dat is een groot verschil. In de internationale treinen in Duitsland moet men in dol lars betalen, maar de conducteur in de trein is gerechtigd betaling in de muntsoort van het land, van waar men komt of waarheen men gaat, in ontvangst te nemen, en dat tegen de officiële omwisselingskcers. De reis van Zwitserland naar de Tsjechische grens kost 18 dollar die wij aan de conducteur betalen met 900 Ts. kronen. GOED UITGEKIENDE REIS VU"1J PASSEREN de Tsjechische grenscontröle met de ons toegesta ne 500 kronen, die juist voldoende zijn om er een kaartje naar Praag mee te betalen. Van hier tot Wenen kost de Teis neg eens-800 kronen, waarvoor-wij geld moeten inwisselen, maar liever dan 16 dollar op tafel te leggen gaan wij naar de bank en wisselen* 160 Oos tenrijkse shillingen (wat ons vergund is, omdat wij een Oostenrijks visum hebben) tegen de koers van 1 voor 5. In Wenen stappen wij in de Arlberger Expres, maar wij betalen slechts tot de Zwitserse grens bij Buchs met de 171 schillingen, die wij nog over heb ben. Direct over de Zwitserse grens wisselen wij onze laatste 200 dollar in reischèques om precies als wij een week tevoren deden en incasseren daarvoor 214.60 dollar in bankpapier. Het traject van Buchs naar Bazel werd bij grensoverschrijding gearres teerd. Uit meer gevallen blijkt overigens, dat tapijten op het ogenblik een lu cratief handelsobject vormen. Een ta pijtenfabrikant in het Zeeuwsch- Vlaamse St. Jansteen verkocht zijn waar namelijk ook 10 pet. boven de vastgestelde prijs en verdiende daar door 12.000 gulden extra. Tegen ruim 50 personen werd in verband met de ze zaak proces-verbaal opgemaakt. TN DE Tweede Kamer beantwoordde Minister Teulings allereerst een serie vragen van de heer Nederhorst (P. v. d. A.) over het bioscoopconflict te Gouda. Daar wil de gemeente nl. in overeenstemming met de landelij ke regeling van de bioscopen 35 pet. vermakelijkheidsbelasting heffen. Dies sloten alle bioscopen. Nu heeft dc Mi nister verklaard, dat Gouda daar geen finantiëel nadeel van zal ondervinden en dat de Regering zich aan de zijde van de gemeente Gouda schaart. Daarna is men begonnen aan de behandeling van het wetsontwerp tot bevordering van het zuiver-weten- schappelijk onderzoek. Vele sprekers voerden het woord. Tenslotte zei mi nister Rutten o.a. dat hij opschorting van deze wet niet wenselijk achtte. Bij de repliek dierfde pater Stokman enkele amendementen in, o.m. over de vaste commissies, die naar zijn mening dienen te worden samenge steld uit hoogleraren van de bijzon dere en openbare universiteiten. Ook wilde hij een controle op de uitga ven en inkomsten door de Algemene Rekenkamer. Over dit laatste zei de Minister, dat hij het niet graag in de wet wil zien vastgelegd. Nadat de voorsteller gezegd had daarover nog eens te willen nadenken, werd de zitting verdaagd tot hedenmiddag. VOLGENS een inmiddels reeds te gengesproken krantenbericht zou een in het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam verpleegde zwaar gewonde soldaat een van zijn ogen beschikbaar hebben gesteld, om daarmede een blind geworden kameraad te helpen. Zulk een transplantatie is volgens des kundigen nog niet mogelijk. Het ver haal is dan ook volkomen uit de lucht gegrepen. Toch heeft het bericht verdere ver spreiding gevonden en als gevolg daarvan stromen geschenken en goe de gaven naar dat ziekenhuis. Hoe wel deze voor de patiënten uiteraard welkom zijn, wil men er toch op wij- kost 27 Zw. frs. en van Bazel naar Pa- i zen. dat de „held van de Coolsingel" rijs 2203 Fr. frs. Wanneer wij dat be taald hebben, hebben wij van de Euro pese valuta, welke wij voor 29.30 dol lar kochten nog slechts 2203 Fr. frs. over, dus juist zoveel als waarmee wij de reis begonnen. Maar daar wij tweemaal 14.60 dollar of 29.20 dollar in Zwitserland hebben verdiend", kan het ons niet verbazen, dat wij bij onze aankomst op het Gare de l'Est van onze 400 dollar er nog 399.90 over hebben. De gehele reis door vijf landen, die inderdaad 81,95 had moeten kosten, heeft ons in werkelijk heid slechts een Amerikaans dubbeltje gekost. En dit voorbeeld toont misschien duidelijker dan alle andere aan, waar om Europa ten slotte besloot, iets aan zijn geld te doen die men eigenlijk wil huldigen, in 't geheel niet bestaat. LITURGISCHE KALENDER Een Liturgische kalender moet al tijd twee maanden vroeger aan de wand verschijnen dan een gewone voor het komende kerkelijk jaar met de jnaanden November en December 1950 erbij. Martien Coppens toont in een veertiental foto's weer, welk een fijn-ogig fotograaf hij is. Het geheel, uitgegeven in opdracht van de Litur gisch Apostolaat der Norbertijnen xn Heeswijk, verdient weer alle aanbe veling. (Uitgave J. J. Romen en Zoon, Roermond.) LIET bestuur van de voetbalclub D.C. V. te Krimpen a.d. IJssel kampt reeds enige tijd met interne moeilijk heden. De aanleiding is geweest dat een bestuurslid er op stond, dat het bestuur de elftallen 1 en II zou samen stellen. Daar de andere bestuursleden dit recht wilden laten bij de desbetref fende commissie van de vereniging, zoals bij de meeste clubs gebruikelijk, trad het bestuurslid af en ging daar na minder mooie dingen over het DCV-bestuur vertellen. Deze hielden in dat de nationale spil Terlouw als lid van DCV 17.50 gld. per week kreeg uitbetaald. Via een eveneens uitgeti-e- den bestuurslid is de zaak aanhangig gemaakt bij de K.N.V.B., die de boe ken van DCV heeft opgevraagd, maar tot nu toe nog geen beslissing heeft genomen. Dit hoorden wij gister over de radio en lazen wij in „Parool". Als alles waar is, dan heeft Terlouw de amateursbepalingen, waar de K.N.V.B. zo strikt mogelijk de hand aan wil houden,lelijk overschreden en dan zitten wij sti'aks zonder Terlouw in de nationale ploeg. De nationale stopperspil ontkent in tussen alles hardnekkig. „Ik lach er om, het is zuivere sensatie". En de huidige voorzitter van DCV zegt „Het is allemaal onzin". Maar tegen deze positieve verklaringen staan de even eens positieve verklaringen van de vroegere bestuursleden. Voor de KNVB wordt het een heel probleem de zaak uit te zoeken, want in de kasboeken van DCV is over de eventuele betalin gen aan Terlouw niets te vinden. „Dat zal wel" zegt een der vroegere be stuursleden, „dat geld is op een andere manier verwerkt". En nu maar wachten wat de KNVB doet, alsof de KNVB niet weet, dat er steeds spelers zijn geweest, die stil letjes geholpen zijn en worden WIELRENNEN NIEUWELINGENKOERS IN KOEWACHT. Ter gelegenheid van Pereboom-kermis werd te Koewacht een wielerwedstrijd gehouden voor nieuwelingen over een afstand van 60 km. Niet minder dan 40 renners namen hieraan deel. D afstand werd afgelegd in 1 uur en 51 min. De uitslag was: 1 Leemans. 2 van Looveren. 3 de Schep per. 4 Van Raemsdonck 5 Ingels. 6 Sae- lens 7 Veile 8 Demeijer. 9 Paepens. 10 Celie. Verschenen is het jubileumnummer van Spurt, het verenigingsorgaan van de de V. en A.V. De Zeeuwen. Aardig ver zorgd, met een keur van bijdragen, geeft het een juist beeld, welke plaats de 25- jarige in Vlissingen, in Zeeland en in de hele Nederlandse voetbalwereld in neemt. KAPELLE, 5 October 1949. Appels: Cox Orange Pippin 8-49. Sterappels 6-39 Jacq Lebel 9-11 Bramley's Seedling 9-11 Glorie van Holland 7-40. Transp. de Cron- cel 11-18 Franse Reinette 6-17 Goudrei- nette 10-24. Gron. Kroon 20-22 Laxton's Superb 8-14. Present van Lunteren 9-16 Valappels 9-10. Val Goudreinette 9-10. Val Sterappel 9.5-10. Peren: Zwijndr. Wijnpeer 3-12 Doyenné du Cornice 6-50. Br. Alexandre Lucas 5-26. idem Clair- geau 3-19 idem Lebrun 3-10 Conférence 3-22 Nouveau Poiteau 3-7 Pondspeer 3- 12 Emil d'Heijst 3-12 Legipont 4-20 Spaan se Wijnpeer 6-10 Maagdenpeer 3-7 Tri- omph de Viënne 7-19. Diversen: Kwet sen 14 Monarchpruim 6-25 Bramen 34-83 Druiven 49-83 Groene noten 40-62. Uien 3-10 Andijvie 5-8 Dubb. Princ. zonder draad 21-43 Snijbonen 37-39 Savoye kool 8-10 Rode kool 5. Augurken 38 Tomaten 18-22 alles per kg. Sla 6-9 Bloemkool 6-12 Komkommers 7-12 Noten 2,70 alles per 100 stuks. KOEWACHT, 6 Oct. 1949. Strovals ongerepeld 8-15 gerepeld 14-20, vlaslint dauwroot 120-200, putroot 125-222, vlas- lokken ruwe 13-19, afgewerkte 40-63, lijnzaad ongekeurd 40-47, gekeurd 50-60 Vrij vlotte handel. WATERSTANDEN Keulen 18 0,03). Ruhrort 1.95 0.03). Lobith 790 0.02). Nijmegen 569 (—0,02). Arnhem 607 (—0,03) Eefde 117 0,01). Deventer 49 (onveranderd). Borgharen 39,66 0,02). Belfeld 10,87 (4- 0,03). Grave 507 (onveranderd). Elke dag voor 't slapen gaan een lepel Noorse levertraan! O met DANS- en HAWAIIAN MUZIEK van The Rhythme Fans op ZONDAG 9 OCTOBER van 3.30 uur tot 11 uur in zaal RESIDA hij H. VAN AALST—DE WAGENAERE 737—0 SAS VAN GENT. 1. Recht van lijf en leden en bestand tegen kwalen en kwaaltjes - zó is de jeugd die met Noorse levertraan wordt grootgebracht. Dit heilzame natuur product bevat de natuurlijke vitaminen A en D, die voot een gezonde groeikracht en de vorming van een sterk beendergestel onontbeerlijk zijn. Het maakt tevens weerbaar tegen infecties, die langdurig gesukkel tot gevolg kunnen hebben. In de gure maanden is de behoefte aan Noorse levertraan het grootst. Laat het daarom van nü tot Mei een goede gewoonte voor alle kinderen zijn: Elke dag voor 't slapen gaan een lepel Noorse levertraan! (Een gewoonte die óók volwassenen véél goed zal doen!) de natuurlijke' vitaminenbron

de Stem | 1949 | | pagina 3