Stad en Land Maatschappelijk werk plattelande Het Kremlin duldt geen weelde-dromen Het Vrije van Sluis wacht op een dijkgraaf E, L. M. J. Stroobaots verlaat Vlissmgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 MIDDELBURG VLISSINGEN Een textielcursus HULST GOES Belangwekkende tentoonstelling te Hontenisse TERNEUZEN OOSTBURG wesierse invloed op de Russische soldaat Na 20 jaar dienst bij het loodswezen Begerigheid der Russischs vrouw Medische faculteit Een hul Ook Uw iagewanden Vele problemen moeten tot oplossing gebracht worden FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films, welke deze week lopen. In de adverten tiekolommen worden de rijkskeu ringseisen genoemd. Electro Bioscoop, Middelburg: Red River. (18 jaar). Schouwburg, Middelburg: Lucht brug naar Pimlico. (14 jaar). Grand Theater, Goes: Vrouwen in de nacht, (afgekeurd). Alhambra Theater, Vlissingen Mariandel. (18 jaar). Luxor Theater. Vlissingen: The Jolson Story. (14 jaar). BENOEMING GENEESHEER DIRECTEUR Dr. E. C. Noyons, die gedurende de oorlogsjaren schoolarts voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen was, werd dezer dagen, na zijn terug keer uit Indonesië benoemd tot ge neesheer-directeur van de Gezond heidsorganisatie 's Hertogenbosch. Hij krijgt hier tot taak de eerste districts-gezondheidsorganisatie van het land op te richten in het Noord Oostelijk deel van Noord-Brabant BEGRAFENIS SLACHTOFFER TREINBOTSING Dinsdagmiddag heeft te Yerseke de begrafenis plaats gehad van de heer F. Nieuwenhuize, die Zater dag bij de botsing tussen trein en autobus op de overweg te Kruinin- gen het leven liet. De baar werd door leden van de Geref. Jongelingsvereniging graf waarts gedragen. Aan de groeve werd eerst het woord gevoerd door een lid van het personeel van „De Schelde" en daarna sprak een re ferendaris van de N.S., de heer Qucardi, De heer Steketee sprak namens de Gereformeerde jeugd verenigingen. Een oom van de overledene dank te voor de aan de overledene be wezen eer. Een viertal kransen, n.l. van directie en personeel van „De Schelde" en van directie en per soneel van de N.S., dekte de baar. VERDWIJNENDE ARBEIDERSKAMPEN Een aantal van de arbeiders-lo- geerkampen, die destijds in ver schillende geteisterde gebieden zijn opgericht, is thans onvoldoende of in het geheel niet met wederop- bouwarbeiders bezet. Dit is een ge- DE KOORKERK ONDER DE KAP. Met de restauratie van de Koorkerk is men thans zover gekomen, dat de noodbedekking is weggenomen en ver vangen door een nieuwe kap. Vóór de intrede van de winter hoopt men het gehele dak te hebben gesloten om de nagenoeg geheel voltooide interne res tauratie te behouden voor weersinvloe den. Benoeming gemeentepolitie. In de ontstane vacature bij de gemeente politie door het ontslag van de heren H. Romp en P. den Ouden, zijn be noemd tot brigadier de hoofdagenten J. Tollenaar en C. Hamelink. SAMENWERKING BUURTVER. „UIT HET VOLK - VOOR HET VOLK". In een door de voorzitter van de propaganda-commissie georganiseerde bijeenkomst is door de heer H. Pieters de samenwerking besproken tussen de Kon. Ver. Uit het Volk Voor het Volk en de buurtverenigingen. In deze vergadering deelde de heer A. J. Schenk, voorzitter van genoemde Kon. Ver. mede. dat 27 October a.s. een Volkszangavond zou worden gehouden uitgaande van de Nederlandse Vereni ging voor Volkszang. Verder staan op het programma huisvlijt- en een bloe mententoonstelling in het voorjaar van 1950. ger komen te liggen. Geleerd door ae ervaring van deze winkelweken, zal men een volgende keer de gemaakte fouten verbeteren. In 1950 is men van ■plan er nog heel wat meer van 'e maken, daar men thans gezien heeft, dat de aantrekikngskracht van Goes, nc groter is dan men schatte. Burgerlijke Stand. Geboren: Hen- riette, dv S. Klompe en M. van Staa- len; Hendrikus. zv W. van der Hoeven en J. van der Wal; Maria, dv J. Mein- dersma en R. Greving; Simon, zv S. van Strien en F. Waterman; Bernar- dus, zv P. Liplijn en M. Boot; Lode- wijk, zv L. Wigersma en J. Goedhart; Dimphina, dv P. Schetters en C. van Kalmthout; René, zv J. van der Have en U. Schwedler; Janus, zv J. Nauss en E. van Luijk; Herman, zv H. van de Wetering en E. Heijst; Maria, dv W. Pannekoek en A. Pelz: Pieter, zv L. Zwartepoorte en C. Leijnse; Pieter, zv C. Paauwe en A. Witte; Elizabeth, dv J, Lorier en S. van Winkelen te Mid delburg; Maria, dv J. Oranje en H. Buijtelaar. Gehuwd F. Hillebrand 23 jaar en W. van Duijn 24 jaar; R. Vister te Maas dam en D. van Willigers 21 jaar; D. Boonstra 34 jaar te Vlissingen en E. van Damme 27 jaar. Overleden: F. Langebeke 77 jaar, echtgenote van M. Zandee; W. Mijns- bergen, 12 jaar; M. Zandee, 71 jaar, echtgenote van D. Adriaanse; E. Brus- ket, 66 jaar, echtgenote van M. Go- vers; L. Trimpe, 54 jaar, echtgenoot van N. den Boer. Gem. Vismijnbedrijf. Weekaan- voer 26 Sept.-l Oct.: 3393 exportgarn. 771.26; 3514 pellerijgarn. 0.45; 1007 handelsgarn. 0.51; 1563 bot 0.330.59; 196 grote schol 0.390.56; 101 middel schol 0.550.65; 246 kleine schol 0.39 —0.59; 304 grote tong 1.30—2.20; 83 midd. tong 0.701.50; 1720 kleine tong 0.60—1.10; 859 schar 0.37—0.76; 5642 kl. wijting 0.05—0.12; 21 kabeljauw 0.75 —0.99. M.S. „DELFT HAD VREEMDE VRACHT De rijkspolitie te water heeft twee politieke delinquenten van het motor schip „Delft" van de K.N.S.M. gehaald Zij zijn naar Den Haag overgebracht en in handen gesteld van de officier van justitie. De arrestanten waren er in geslaagd de wijk naar Curaqao te nemen. Daar wachtte hen een onaangename verras sing. De politie aldaar bleek namelijk hun namen te kennen uit het opspo ringsregister. Zij werden gearresteerd en met het m.s. „Delft" naar Neder land gestuurd. Aangezien dit schip doorvoer naar Antwerpen, werden de arrestanten alhier van boord gehaald. CONCERT REIZENDE BEIAARD. De Bergen op Zoomse stadsbeiaar- volg van de gelukkige omstandig- dier, de.1]eer A de Grooti heeft heid, dat momenteel het herstel al- j de Grote Markt alhieri met veel vaal'; daar zover is gevorderd, dat steeds minder arbeidskrachten van elders nodig zijn. In Zeeland zullen de volgende kampen met ingang van de daar achter vermelde data niet meer worden gebruikt voor de huisves ting van wederopbouwarbeiders: Duinoord te Groede, 1 November; De Haven te Breskens, 1 Januari; Prins Willem te Schoondijke, 1 Ja nuari; Rodanborch te Aardenburg, 1 Januari. Het kamp Rammekens te Rammekens is reeds niet meer in gebruik voor wederopbouwar beiders. De kazerne Willem II te Vlissingen zal eveneens worden op geheven, de datum van sluiting is nog niet bekend. DE NIEUWE ROTERIJ TE EEDE De nieuwgebouwde warmwater- roterij van de Coöp. Vereniging Eedesche Vlasroterij G.A. is thans digheid en kunstzin een concert ge geven cp het klokkenspel van de fa. Eijsbouts uit Asten, de z.g. reizende beiaard. Het programma bestond uit vader landse liederen. Hoewel deze tournee toch wel een ev- u-ment mag heten, toonde de Vlissingse .bevolking weinig belangstelling. Borssele Burgerlijke stand. Geboren: Ma ria dv J. BroesWalhout; Cornelis zv J. KrijgerGoedegebure; Antje dv J. van Schaikv. Capelle. Overleden: E. v. d. Velde 83 jaar, echtgenote van A. Rottier; L. P. Schipper 87 jaar, wed. van P. Minder- houd; J. Moerdijk, 82 jaar, echtgenote van H. Corstanje. Belangrijk initiatief van de middenstand QP EEN vergadering van de bond van chr. textielhandelaren te Mid delburg, is na een. inleiding van de heer v. d Werf, een belangrijk be sluit genomen. De afdeling Zeeland zal n.l. binnen kort het initiatief nemen tot het hou den van een cursus waaraan zowel de textielhandelaren als hun personeel kunnen deelnemen. Voor het oprich ten van deze cursus zal contact gezocht worden met de zuster-organisaties, om dat men minstens 30 deelnemers bij elkaar moet krijgen. De cursus zal te Middelburg worden gehouden. Verschil lende docenten uit Holland zullen wor den gevraagd de vakken te behandelen Van de aanwezigen gaven zich reeds verschillende personen op voor deel name aan de cursus. Hengstdijk Voor de blinden. Hier worden de films van de Katholieke Blindenzorg vertoond op Maandag 10 October in het Parochiehuls en wel voor de school kinderen om half 4 en we hopen, dat de ouderen de zaal zullen vullen om half 8. Een prettige en leerzame avond wordt gegarandeerd. Nieutv-Namen Blindenzorg. Op Zondag 9 Octo ber zullen in het Leo XlII-gebouw door rie Katholieke Blindenzorgvereni- ging de schitterende films vertoond worden, die in de twee vorige weken met buitengewoon succes, vertoond zijn op andere plaatsen van Zeeland. De avondvoorstelling begint om half 8, terwijl de schooljeugd, die ook iets getoond wordt over blinden, dat altijd veel indruk op de jeugd maakt er. verder tekenfilms, worden verwacht om half 4. Kloetinge De Zondagschool. In het vereni gingsgebouw werd Maandagavond een filmavond gehouden in verband met het 75-jarig bestaan der Zondagschool. Ds J. Jellema opende en sloot deze avond 's Middags was er voor de kinderen der Zondagschool een filmvertoning gowee; t. DE KLOKJES-WINKELWEEK GESLAAGD Gisteren hadden wij een onderhoud met een lid van de commissie, welke de Klokjes-winkelweek heeft georga- l niseerd, die Dinsdag j.l. eindigde. Over het resultaat, zo vernamen wij, zijn de 120 deelnemers uitermate tevreden. De drukte was vooral op de Zaterdagen en de Dinsdagen overstel pend, J.l. Zaterdag werden alle re cords gebroken. Een der grootste za kenlieden zei, dat hij gedurende het ,1,i-, bestaan van zijn firma nog nooit zo- voltooid en zal op Dinsdag 11 Oc-veel k^nten jn zyn winkel had gehad tober a.s. officieel in gebruik wor- j ajs toen. 'n Confectie-winkelier moest den gesteld. Des morgens zal in de Zaterdag af en toe, wegens te grote parochiekerk te Eede een plechtige j toeloop, zijn deuren sluiten. H. Mis worden opgedragen, waar- Al zal de invloed van de devaluatie na de nieuwe roterij zal worden hier ook in hebben meegesproken, j ingezegend. De officiële ingebruik- maar de belustheid van het publiek i stelling zal geschieden des namid- i ,°P „klokje-gokje" sprak toch ook i dags te drie uur door de Commis- n woordje mee. i saris der Koningin in de provincie i ze. zegsman gaf toe, dat er fou- Zeeland ihr mr A F C de Ca- 'en zlJn 8emaakt- Dc reclame naar i f'-V/ a®.buiten had intensiever kunnen zijn en sembroot. Naar verluidt, zullen jn het heeft men te veel hoge verder aanwezig zijn de leden van pnjzgj, weggegeven, wat met zich mee- G.S., vertegenwoordigers van het bracht, dat er vele boekjes van hon- Bednjfsschap voor Vlas en Hennep, i derd klokjes zonder prijs moesten van de Ondervakgroep Vlasverwer- uitgereikt worden, daar de winkeliers kende Industrie, van de Provinciale slecht twee procent van hun winst af- Zeeuwse Electriciteits Maatschap- j stonden en men daar de onkosten ook pij en van het Waterschap „Het i nog van betalen moet. Vrije van Sluis." i Later is er voor gezorgd, dat in ie der boekje minstens een prijs stak. BEKENDMAKING. Het gemeentebestuur van Hulst maakt bekend dat het beiaardconcert in plaats van Donderdag 6, gehouden zal worden op Vrijdag 7 October a.s. tussen 18 en ly uur op het Kerkplein. c07-o Het gemeentebestuur van Hulst. KLAVEREN VIJF. Hulst kreeg met de kermisddben c!e première van het nieuwe cauaie„pro- gramma van Klaveren Vijl, dat onder leiding van uac. Mol in ae St. Joseph- kring voor het voetlicht trad. Dit gezelschap, bestaande uit 14 personen is uitgegroeid tot een revue- gezeischap van amateurs dat men alleen nog met beroepstoneel kan vergelijken. Hoewel er nog meer m kan komen, is het toch een groot succes geworden en hebben de talrijke bezoekers volop kunnen genieten van de gezonde kos telijke humor, die in tal van schetsjes de lachspieren danig in beweging bracht. Ook het muzikale gedeelte onder lei ding van Clemens Caniels was af. Wij zouden alleen Corrie willen aan raden met haar zangnummertjes niet te hoog te willen grijpen. TTET WAS EEN UITGELEZEN GEZELSCHAP, dat bij elkander gekomen was om in de zaal van Leuven te Hontenisse de opening bij te wonen van de tentoonstelling, welke georganiseerd is door Maatschappelijk Werk ten Plattelande, welke zal duren van 4 tot 12 October a.s. Behalve het comité Katholieke Gezinszorg voor O.Z.-Vlaanderen waren aanwezig het lid van G. S. de heer Alb. Lockefeer, mej. van Moorsel, na mens het departement van Sociale Zaken, pastoor Preyers, rector Kimmel, de pastoors van de kerkdorpen, behorende tot de gemeente Hontenisse, juf frouw de Beukelaar algemeen overste der catechisten uit Breda, de heer Schelfhout van het Prov. Wit-Gele Kruis, tal van catechisten, maatschappe lijke werksters, gezinsverzorgsters, waarbij het blauw-wit overheerste, be sturen van sociale, charitatieve en standsorganisaties, benevens tal van pro minente figuren uit O.Z.-Vlaanderen. NUT EN NOODZAKELIJKHEID VOORZITTER VAN HOOTEGEM van het Comité Katholieke Gezins zorg in O. Z. Vlaanderen, bracht het nut en de noodzakelijkheid van het maatschappelijk werk ten plattelande naar voren. Hij wees erop, dat deze tentoonstelling voorlichting op ver schillend gebied wil geven. Het organi satieleven dient ontwikkeld en bevor derd te worden en 19401945 heeft wel bewezen, wat een nut goede organisa ties kunnen afwerpen. Ook nu zijn er weer machten, die een omverwerping van alles wat een christelijk staatsbe stel vereist op het oog hebben en men dient zich daartegen van tevoren te wapenen. Momenteel kan en mag men in ons land nog alles in christelijke banen leiden en het is zaak daarvan gebruik te maken. Speciaal het werk der gezinsverzorging wilde hij in de aar.dacht der aanwezigen aanbevelen. Het rijk subsidieert het werk met 25 procent, de gemeente dient ook 25 pro cent te geven en voor het particulier initiatief is dan de taak weggelegd om voor de rest zorg te dragen. Met een dankwoord voor de organisatrices en een opwekkend woord: besloot hij zijn uiteenzetting. DIENST AAN HET ALGEMEEN BELANG JUFFROUW VAN MOORSEL gaf een kort historisch overzicht van de groei van het wérk'ën zette uiteen, hoe nuttig en noodzakelijk het is dat hieraan de volle steun gegeven wordt. Veel te weinig nog is men doordrongen van het algemeen belang,'dat hierme de gediend wordt .maar het is te ho pen. dat er beter begrip zal komen en daarmede een grotere ontwikkeling van Hulppostkantoor. Naar wij ver nemen zal in het pand van de Fa. de Vriend—Wissink op de hoek Axelse- straatKoekijk een hulppostkantoor tje worden gevestigd. Voor de vele be woners van de uitgebreide nieuwe wij ken in deze omgeving zal dit zeker wel kom zijn. Benoemd. Aan de Chr. School te Driewegen is benoemd tot onderwijzer de heer R Griffioen te Loenen aan de Vecht. Been gebroken. Bij de voetbalwed strijd SpuiDriewegen brak één der spelers van Driewegen een been. De man moest in t ziekenhuis te Terneu- zen worden opgenom»" Ter hole Filmvoorstellingen. Mét de voor stellingen. die hier worden gegeven door de Katholieke Blindenzorg op Dinsdag 11 October, wordt dit na jaarstournee voorlopig gesloten. De voorstellingen hebben plaats in de Bewaarschool. Voor de schooljeugd beginnen deze om 2 uur. Met het oog op de beperkte ruimte zijn er ten ge rieve van de ouderen, in de namid dag twee voorstellingen, namelijk om 4 uur en om half 8. dit werk dat uit sociaal oogpunt beke ken een ieders waardering dient te hebben. Dit laatste werd nog eens extra on derstreept door de districtsleidster voor O.Z. Vlaanderen, mej. van den Heuvel, die met voorbeelden aantoonde, dat meer hulp dringend noodzakelijk is en dat Z. Vlaanderen t.o.v. andere dis tricten in Nederland nog een grote achterstand heeft in te halen. Men ziet zich dikwijls voor een bijna on menselijke taak gesteld, maar doorzet ten en volhouden moet dan het de vies zijn. Vervolgens gaf ze een korte toelichting op de tentoonstelling, die daarna voor de genodigden bezocht werd. Het is voor iedereen nuttig en eerzaam om ze te bezoeken en wij zou den de bewoners van Hontenisse en omgeving willen toeroepen: „Ga er ook eens kijken, ge kunt er voor U zelf, voor Uw omgeving, voor Uw huishou- we Sluise donateurs of begunstiger de den en voor Uw bedrijf heel wat op- verwachtingen der eerwaarde paters steken". overtreffen. KERSTPAKETTEN 1949. Het NIWIN-comité Oostburg werd een dezer dagen aangenaam verrast door de wielersportvereniging, welke bij monde van de heren Bruggeman en v. Hulle, de bij de laatste wieier- cours overgeschoten prijzen aanbood, om deze voor de Kerstpakketten voor de Oostburgse militairen in Indië te benutten. In verband met de verzending der Kerstpakketten 1949 zal het comité gaarne zo spoedig mogelijk van hen, die familieleden-militairen in Indië hebben, de volledige adressen ontvan gen met opgave van naam, voorna men, rang en legernummer. Na ont vangst hiervan volgt binnenkort toe zending van een Kerstpakket aan de opgegeven adressen. Sluis Blindenfilm. Ook in Sluis werden door de Katholieke Blindenzorg „St. Antonius van Padua" te Grave de twee blindenfilms n.l. ,,Hct worde licht" en „Levensvreugde" vertoond. Jammer echter bestond hiervoor maar weinig belangstelling, terwijl de instandhou ding van deze zo mooie instelling een dringede noodzakelijkheid is. Laten we hopen dat het asfntal nieu- £)E HEER E. L. M. J. Stroobants, j dere onderscheidingen. Met het herstel inspecteur van het Belgische j van het Belgische loodswezen keerde K.V.P. EN PROV. STATEN De Statenkring Hulst der K.V.P. gaat in haar eerstvolgende verga dering, welke 15 October te Hulst zal worden gehouden, reeds bespre ken, hoe zij met de verkiezing van de Provinciale Staten voor het vol gend jaar zal uitkomen. Zullen zij weer met een lijst komen voor. de K.V.P. in Zeeland of zullen zij met een eigen lijst uitkomen voor de Statenkring Hulst der K.V.P. al of niet gecombineerd met andere Sta- tenkringen? Het leidt geen twijfel of dit zal op de vergadering niet aan discussie ontbreken. DE „SLAVENJAGER" ZAL TERECHT STAAN Op Maandag 24 October a.s. zal voor de bijzondere Strafkamer voor Zeeland terecht staan de beruchte Duitser H. Uittelstenscheidt. Als Fachberater van het Gewes telijk Arbeidsbureau verwierf deze man de titel van „slavenjager", daar hij met ongekende hardheid duizenden Zeeuwen opjoeg naar Duitsland. MACHINAAL MAISPLUKKEN Wanneer de mais voldoende ge rijpt zal zijn (dit is over een 10-tal dagen te verwachten) zal de Stijf sel- en Glucosefabriek te Sas van Gent een proef nemen om deze mais met de machine te oogsten. Dit is de eerste proef die in Zee land zo mogelijk in Nederland met een maisplukmachine zal worden uitgevoerd. In de landbou werskringen kijkt men met belang stelling naar deze verrichtingen uit. Toen in het begin der winkelweek een taxatie van de omzet gemaakt moest worden, heeft men die vrij hoog gemaakt. Gebleken is, dat men toch nog te pessimistisch is geweest, want de totaal omzet is vijftig procent ho- foodswezen en hoofd van de dienst te Vlissingen, Terneuzen en Geut. heeft in verband met het bereiken van de 65-jarige lerftijd ontslag ge nomen cn zal Vlissingen verlaten. Hij beeft als inspecteur van het loodswezen gedurende de laatste twintig jaar op tactvolle en bekwa me wijze de Belgisch-Nederlandse samenwerking bevorderd en zijn stempel gedrukt op de aangename verhouding tussen het Belgische en het Nederlandse loodswezen. De heer Stroobants stamt uit een bekende Belgische familie. Zijn va der was generaal N. Stroobants en tot zijn familiekring behoorde de bekende Belgische kardinaal Marcier. Hij koos in zijn jeugd de zeemansloopbaan en nam in 1929 afscheid van de grote vaart als kapitein om inspecteur van het loodswezen te Vlissingen te worden Hier bleef hij tot 1940. Hij evacu eerde naar Engeland en verrichtte tij dens de oorlog nuttig werk in dienst van het Rode Kruis. De Belgische re gering erkende zijn verdiensten door hem te bevorderen te» officier in de orde van Leopold n. met de zwaarden. Hij is bovendien drager van enige an- de heer Stroobants in 1946 te Vlissin gen terug. Bij tal van officiële gebeur tenissen vertegenwoordigde hij zijn dienst. INTIEM AFSCHEID Qp zijn nadrukkelijke wens droeg het afscheid dat hij van het loodswezen en van vlissingen nam een intiem karakter. In de versierde wachtzaal der loodsen aan de Boulevard de Ruyter werd hij met zijn echtgenote ontvangen en toegesproken door de heren P. L. G. Blonde, waarnemend inspecteur P. J. Aspeslagh, oud aan- wezend zeeloods, P. Pijckevet namens de jongere zeeloodsen H. J. Brughman, chef van de technische dienst en de heren A. Eberhardt, directeur van het loodswezen te Antwerpen. Namens het gehele personeel werd een schilderij van Gerard Jacobs aangeboden, Voor stellend „een kijkje van het Roeiers- hoofd te Vlissingen". De familie Stroo bants zal zich te Brussel vestigen, "e haar Blondé, die thans optreedt als waarnemend inspecteur is Vlissinger van geboorte en sedert 1926 verbonden aan de dienst van het loodswezen. (Van een bijzondere medewerker). T?EN DEZE DAGEN circuleerde er een bericht in de kranten, dat het getal Russische deserteurs in W.-Duitsland nu de 300.000 had over schreden. Dit bericht belicht vol doende de invloed van het Westen op de Sovjetsoldaten. Toen deze in 1945 Duitsland bin nentrokken verkeerden ze in een overwinningsroes en trokken zich van discipline niets meer aan. Hun optreden was een ware gesel voor de Duitse burgers, geen vrouw was veilig, niets wat waarde had werd verschoond. De sovjet-soldaat kwam in het Westen als in een paradijs van nooit geziene heerlijkheden en maak te er zich meester van. Het gevolg was, dat na de overwinning de overtollige legereenheden met rijke buit beladen naar het vaderland terugkeerden; er waren er die het dubbele aantal wagens nodig hadden om alles te vervoeren. Aan de grens evenwel van de Sovjet-Unie aangeko men, werden de gedemobiliseerde eenheden niet alleen ontwapend, maar ook werden hun alle goederen afgenomen. Ze werden er op onaan gename wijze aan herinnerd, dat ze onderdanen van een socialistische Staat waren, die aan het privaat be zit „bepaalde grenzen stelt" en alle buit als staatseigendom beschouwt. Daarna zonken ze in de eindeloze ruimten van het grote Sovjetrijk, hun ervaringen in Oostenrijk en Duitsland waren slechts van korte duur ge weest en ze verdwenen in het streng bewaakte leven der Sovjet-burgers zonder een gevaar voor propaganda tegen het regiem te vormen. ROVEN OF VERNIELEN. TJET BESLUIT om aan de Njj- meegse Universiteit een medi sche faculteit te verbinden werd voor het R.K. Artsenblad de aan leiding tot het uitgeven van een bij zonder nummer, geheel gewijd aan onze Katholieke Universiteit. De daarin opgenomen artikelen beperken zich overigens niet tot de nieuwe faculteit, maar bestrijken een breder gezichtsveld, als daar is de relatie tussen levensbeschouwing en de beoefening der exacte weten schappen en de daarop gefundeerde wenselijkheid van een beoefening van deze wetenschappen aan de Katholieke Universiteit. Belang wekkend zijn vooral de opmerkin gen van Prof. Buytendijk en Dr. Ch. Mol. De eerste bepleit vurig, dat de nieuwe faculteit zich niet uitsluitend zal oriënteren naar de geneeskundige opvattingen van een vorige generatie en niet te veel be heerst zal worden door de eerzucht om m technisch opzicht met de neutrale universiteiten te concur reren. De betrekking tussen arts en patiënt zal het uitgangspunt moeten zijn bij het medisch denken. Dat betekent, dat de arts zich op een ethisch standpunt zal moeten stel len en over een diepe kennis van de menselijke natuur zal moeten beschikken. Dokter Chr. Mol bepleit de oprich ting van een leerstoel der sociale geneeskunde, die zich bezig zou moeten houden met de medische sociologie in samenwerking met de bestaande faculteiten, die zich reeds met de bestudering van maatschap pelijke verschijnselen bezig houden. Zo ziet men in deze artikelen reeds weerspiegeld het geheel eigen ka rakter, dat men aan de medische faculteit te Nijmegen wil geven. Een eigen karakter, dat zijn be staansreden bepaalt. 7EVENDUIZEND mensen de politie, telde ze wisten de communisten Zondag in Amster dam bij elkaar te trommelen, om te demonstreren voor de wereld vrede onder Sovjet-dictatuur. Ze venduizend. Een aardig getal. Maar toch. niet bepaald om van omver te vallen. Als Moskou deze waar heid verfiam, zou het zeker de no dige reprimandes opleveren aan het adres der organisatoren. Maar Moskou verneemt de Waarheid. En die gewaagt van zeventigduizend demonstranten. Een nulletje meer. En Moskou is blij rfiet nullen. (Advertenties.) moeten op tijd „gewassen worden, eens per week één of I TN 1941 gingen de Provinciale Staten van Zeeland over tot de samenvoe ging van 76 polders en waterschappen in één groot waterschap, dat de his torische naam „Het Vrije van Sluis" kreeg toegewezen. Het dagelijks bestuur, dat wordt gevormd door acht gezworenen en een dijkgraaf, is belast met de uitvoe rende macht. Helaas echter is dit dagelijks bestuur sinds jaren niet meer voltallig. Lange tijd bestond een vacature voor dijk graaf en een gezworene. In deze laat ste functie is voorzien, doordat in middels door de Kroon een gezworene is benoemd. De benoeming van een dijkgraaf laat echter nog steeds op zich wachten. Reeds jaren wordt deze functie thans waargenomen door de gezworene R. M. J. Lannoije uit Aar denburg. Hoewel in het algemeen een tijdelijke waarnemer zich zal bepalen tot een afdoening der zaken in af wachting van een definitieve functio naris heeft deze waarnemend dijk graaf zich door het jarenlang slepen van deze vacature genoodzaakt gezien ook verstrekkende besluiten uit te lokken, o.a. het ontwerpen van een ontwateringsplan voor W. Z. Vlaan deren met de uitvoering waarvan straks millioenen zullen zijn gemoeid en waardoor straks ongetwijfeld alle gronden tot de uiterste productiemo gelijkheden zullen kunnen worden op gevoerd, terwijl dit jaar nog een be sluit werd genomen tot het aangaan van een geldlening van 1.300.000. om een aanvang te kunnen maken met het herstel van de zeewering, die ïTi een deplorabele toestand is komen te verkeren. Reeds voor 700.000. is in dit seizoen aanbesteed en meer dere werken zullen spoedig volgen. Uit dit alles blijkt wel de grote noodzaak om te komen tot het defi nitief aanwijzen van een dijkgraaf, die weet dat hij een periode van zes jaren voor de boeg heeft en daarop zijn werkplan kan baseren. Thans is dit niet mogelijk, want steeds blijft de mogelijkheid bestaan dat de waar' neming zal eindigen waardoor alle ge maakte plannen op losse schroeven zullen komen te staan. Immers ieder heeft zijn eigen inzichten over het te voeren beleid en de inzichten van de dijkgraaf spelen nu eenmaal een grote rol in de ontwikkeling van het wa terschap. Elk zakelijk plan, dat behoorlijk wordt voorgesteld en voorbereid door een dijkgraaf, heeft bij de hoofdinge landen een goede kans om te worden .verwezenlijkt. Daarom is een defini tief benoemde dijkgraaf een eerste vereiste. Diverse aanbevelingen zijn reeds opgemaakt ei) aan Ged. Staten van Zeeland ingezonden. Dit College dient de aanbeveling met een be schouwing aan de Minister van Ver keer en Waterstaat in te zenden, op dat deze een voorstel kan doen aan de Kroon ter definitieve benoeming. De eerste aanbevelingen zijn opge houden onder het motief, dat eerst een dijkgraaf kan worden benoemd, wanneer een aanbeveling geschiedde door nieuw te kiezen hoofdingelanden die moeten samenwerken met de dijk graaf en wier vertrouwen de dijkgraaf diende te hebben. De nieuwe hoofd ingelanden zijn inmiddels gekozen en de aanbeveling is opgemaakt. Onge lukkigerwijze heeft de door twee stro mingen gesplitste Algemene Vergade ring geen duidelijke uitspraak gedaan. Een 20-20 aanbeveling, waarbij de leeftijd van de aanbevolene regle mentair de volgorde heeft bepaald, maakt het de hogere instanties niet bepaald gemakkelijk een beslissing te nemen. Elke benoeming zal 20 tevre den en 20 ontevreden hoofdingelan den bewerkstelligen, waardoor het practisch beleid voor het waterschap in de toekomst niet over rozen zal kunnen worden gevoerd. Hoewel het nooit in de bedoeling heeft gelegen bij de oprichting van het waterschap en de samenstelling van het regle ment, zal al naar gelang van de plaatsvervanging, de balans de ene vergadering naar de ene zijde doen overslaan en de andere vergadering andersom. Voeg hierbij de vele werk plannen en verstrekkende voorstellen die ter tafel zullen moeten worden gebracht en waarbij over millioenen- uitgaven zal moeten worden beslist, dan zal het duidelijk zijn, dat de nieu we dijkgraaf niet op een fluwelen kussentje zal komen te zitten. De omstandigheid, dat Ged. Staten zich bij hun beschouwingen voor de be noeming niet dienen te houden aan de aanbeveling van de Algemene Ver gadering doch ook andere, hun ge schikt voorkomende personen kunnen noemen, maakt het begrijpelijk, dat in de laatste maanden reeds vele na men zijn genoemd van personen die een kans zouden maken voor een be noeming door de Kroon, waarbij veel al de wens de vader der gedachte was. Eveneens opent die omstandig heid de mogelijkheid, dat personen en groepen der bevolking hun invloed willen aanwenden bij de hogere in stanties om de benoeming in een be paalde richting te stuwen, hetgeen de zaak niet eenvoudiger maakt voor hen die moeten adviseren en beslissen. Hoe langer de benoeming echter zal uitblijven, hoe gecompliceerder de zaak zal worden en hoe meer geschik te candidaten zich zullen terugtrek ken uit deze strijd achter de scher men. Het is dan ook niet te verwon deren, dat de spanning elke wekelijk se marktdag na het over en weer wis selen van gedachten en inzichten stijgt. Of hierdoor de beslissing bespoe digd zal worden en de activiteit der huidige functionarissen zal worden verhoogd blijft een open vraag. Eén ding staat vast: hoe eerder deze gor diaanse knoop zal worden doorgehakt in welke richting ook, des te sneller zal een oplossing kunnen worden ge vonden voor de vele problemen in W. Z. Vlaanderen en des te eerder zal de verdere ontwikkeling in Het Vrije van Sluis in de gewenste richting kunnen worden bevorderd. Mogen de betref fende instanties hiervan ernstig door drongen zijn in het algemeen belang van W. Z. Vlaanderen. ^nders stond het en staat het nog j met de officieren en soldaten, die voor langere tijd in het Westen ver- blijven bij de geregelde bezettings- j troepen. Zij hadden tijd tot beter in i zich opnemen van de verschillen i tussen Oost en West en bij het leren kennen van de geweldige voorsprong op industriëel gebied, die Duitsland en Oostenrijk hebben tegenover Rus land, kwam bij de Sovjet-soldaat een bittere ontgoocheling, dat al de door stane ellende in de Sovjet Unie tot zulke poverse resultaten had geleid. In het licht daarvan is de vernielings- w'oedie te verklaren, die hen in het begin aangreep toen ze de Duitse lan den betraden en de daarop volgende weergaloze zucht tot demonteren en overbrengen van hele fabrieken naar de Sovjet-Unie. /groter gevaar voor „kapitalistische infiltratie" van de Sovjet soldaat kwam van de kant van de vrouwen. De meeste officieren en zeer vele soldaten leefden in concubinaat met Duitse vrouwen. Deze ontvingen hen in hun woningen, waar ze haar le vensstandaard, kleding, woningin richting van nabij zagen en daardoor werden vélen de ogen geopend voor de hogere welvaart en grotere vrij heid van het Westen. De politieke Rus sische commissarissen namen stren ge maatregelen tegen deze verkeerde invloeden op de Sovjet mentaliteit, De Russische soldaten en officieren werden zoveel mogelijk in kazernes ondergebracht, in gesloten kolonnes werden ze naar de bioscopen en an dere ontspanningsgelegenheden ge voerd en het contact met de bevolking werd tot een minimum beperkt. Maar het geheel verhinderen kan men niet meer. Toen liet men de vrouwen der officieren vanuit Rusland overkomen om hen daardoor meer van de omgang met de Duitse af te houden, maar deze maatregel had een tegenoverge stelde uitwerking. Deze vrouwen ble ken n.l. behept met een nog grotere begeerte naar de verbruiksgoederen van het Westen, kochten dozijnen nieuwe kleren, schoenen, bontmantels en sieraden van de brodeloos gewor den Duitsers tegen Levensmiddelen. Er werd een geval verteld van een Russische commandant, die met drie volgeladen vrachtauto's op verlof ging, maar er werd niet bij verteld, of hij aan de grens van het „Sovjet paradijs" veel mocht behouden van hetgeen hij bijeen georganiseerd had. Het grote verschil van levensstan daard, de berichten die daarover in de brieven van thuis werden geschil derd, waren in veel gevallen de oor zaak van het deserteren der Russische soldaten en officieren. Een Russische eenheid, die terug naar huis zou gaan, deserteerde in de nacht er voor voor de helft; 3000 manschappen trokken naar het Westen! Dergelijke gebeurtenissen leidden tot steeds straffere maatregelen; nog strenger werd de bewaking in de ka zernes, steeds meer werden de solda ten in kazernes ondergebracht en de officieren bij elkaar in van prikkel draad omgeven stadsgedeelten, waar ze een soort van wereld voor zich leefden. Dat de strenge maatregelen zelfs voor ae Russen niet afdoende zijn geweest, blijkt uit bet feit, dat EEN VORSTELIJKE KAMER Zeer riante AFRIKAANSE1 BER KEN SLAAPKAMER vervaardigd uit de edelste houtsoorten 3 deurskast 180 c.m breed, toogledikgnt 130 x 190, 2 stoelen, tafel895.— Ook Ieverbaarbaar in lits-jumeaux.995.. BAGIJNHOF 10, TEL 355!, DORDRECHT vorens het krantenbericht van vorige week het getal deserteurs in West-Duitsland nu de 300 duizend is overschreden. DESINFECTIE ■^Tclke invloed heeft het contact met die Westerse beschaving nu voor het Sovjetrijk? De infectie, die de Russen in het Westen opdeden, uit zich vooreerst in een diepe ontevre denheid. Dat bij hen na zoveel ont beringen 't leven nog zo ver ben-eden dat in Duitsland en Oostenrijk staat, kunnen velen niet verzetten; ook zij hongeren naar betere levensvoor waarden en zouden een sterke propa ganda kunnen vormen tegen het re giem als ze weer in hun haardsteden zijn teruggekeerd, ware het niet, dat hun aantal op het immense Russische Rijk toch altijd nog gering is en zij bovendien onder sterke controle staan, hetgeen ze weten. Het terror- ristische regiem dwingt tot zwijgen en daarna komt het vergeten vanzelf- Hoe verging het deze mensen bij hun terugkeer in het vaderland? Zij werden beschouwd als geinfecteerd door de kapitalistische idee en hun invloed op de eigen bevolking werd gewantrouwd vanwege het contact, dat ze met het Westen gehad haddon en daarom werden ze bijna steeds gevangen genomen en verdwenen in de tredmolen der concentratiekampen In het gunstigste geval kwamen ze terug in hun dorp, maar werden streng bespionneerd en door iedereen gewantrouwd. Het meedogenloze Russische staatssysteem wist de in vloed van het Westen geheel te neu traliseren, van deze terugkerenden was geen gevaar te duchten voor e bolsjewistische samenleving. Maa hoe ging het met de soldaten, die me de bezettende legers Duitsland ^en Oostenrijk binnenmarcheerden? Daar over in een volgend irtikel.

de Stem | 1949 | | pagina 2