DO Regering gaat accoord met voorgestelde regeling Onze jongens in Indonesië I lip 30pCt. van Belgische invoer in ons land vrij Frans Kabinet afgetreden Hoe werkt de Kamer? Koffie EN IN DE WEST Jl van 3.2 milliard PREMIEREGELING wofisnyen GRENSMOEILIJKHEDEN OP EEN OOR NA GEVILD Landbouw-kwestie nog niet geregeld De 20 pet. vereffening Een half jaar na de overdracht moet alles naar huis Meuwe bonnen Auriol aanvaardt ontslag (nog) niet Overwegend droog Met de „Grote Beer" naar huis TOEKOMSTMUZIEK: mag ik een portie lupine? Deel van Hitiers oeuvre in beslag genomen Per fiets de wereld rond Melkslijters slaan alarm voor herbouw van Haagse Brietien Ontwerp-overeenkomst Voor-Unie geparafeerd NA 10 OCTOBER WORDT 24°/0 VAN DE IMPORT VIT DE EUROPESE LANDEN - BEHALVE ZWITSERLAND EN W.-DUITS- LAND - VRIJGELATEN Uitbreiding textiel- import en land- bouwexport Het„ was o.a. de N. Haarlemse Courant, die kort geleden weer eens aandachj vroeg voor deze si tuatie en het denkbeeld in herin nering bracht, dat Mr. v. Schaik, toen hij nog voorzitter van de Ka mer was, geopperd heeft: het leden tal van de Tweede Kamer vergro ten om het werk over meer per sonen te verdelen. T.N.I. wordt door Nederland aangekleed VIJFDE JAARGANG No. 1502 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30, Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 Ma5 Voor Cod, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintjewordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 234.) DE VERGADERING, die gisterenavond in Hotel De Kroon te Breda werd gehouden ter bespreking van de devaluatie moeilijkheden bij de grensindustrieën, zo deelde men ons mede, heeft een zeer bevredigend verloop gehad. Op enkele bijkom stigheden na kwamen zowel werkgevers- als werknemersorga nisaties als de vertegenwoordigers der regering tot een accoord. Dit betekent: de Belgische grensarbeiders zullen werkzaam blijven en daarmede worden de industrieën in onze gebieden voor een debacle behoed. Het is te betreuren, dat de Neder landse industrieën bijna de volle zwaarte dezer nieuwe iasten in hun geheel moeten dragen. HET IS THANS ZO, dat de werk gevers gemachtigd worden, tot 1 Jan. 1950, op de lonen der Belgische arbeiders 20 pet. te leggen, om deze mensen bij benadering een behoud van hun vorig levenspeil te verze keren; het college van rijksbemidde laars, daartoe gemachtigd door de Ned. regering, heeft dit goedgekeurd. Dit wil niet zeggen, dat de Belgen dus 20 pet. meer gaan verdienen dan de Nederlandse arbeiders. Integen deel, wanneer hun loon, vi_ de de- viezeninstantie in Belgische franken uitbetaald, op het peil bleef van vóór de devaluatie, dan zonden de Belgen er 221/2 procent op achteruitgaan. Door de thans uit te betalen 20 pet. toeslag blijft hun koopkracht dus maar am per gehandhaafd op het peil van voorheen. Men vreesde in de kringen van de Nederlandse arbeidersorganisaties, dat de toeslag wellicht tot ontevreden heid b(j de Nederlandse arbeiders zou leiden, doch het is, zo deelde men ons van arbeiderszijde mede, wel duide lijk, dat het bij a 1 1 e werknemers zal doodringen dat men ook niet men sen aan het werk kan houden, wier inkomen met een aanzienlijk deel wordt verlaagd buiten hun schuld (devaluatie). BESTEDING IN NEDERLAND. U»EN der Belgische arbeiders-afge vaardigden deelde ons na afloop len het wellicht noodzakelijk maken, het bedrag van vóór de devaluatie periode toe te zenden, doch de toe slag zal worden nagezonden. De Belgische afgevaardigden, van 'wier zijde wij het merendeel onzer inlichtingen ontvingen, toonden zich niet ontevreden over de bereikte re sultaten. Toen wij vroegen of thans alle grensarbeiders het werk hadden her vat, deelde men ons mede, dat dit over het algemeen het geval was; men had echter van de zijde van de Herofabrieken te Breda vernomen dat tweederde gedeelte van het vrouwe lijk Belgische personeel tot heden was weggebleven. Sukarno over onze troepen: der vergadering mee, dat men van Belgische zijde bezwaren had tegen de aan die 20 pet. toeslag door de Nederlandse regering verbonden voorwaarde, dat 12 pet. van het loon der Belgen in Nederland diende te worden besteed. Dit zou allerlei moei lijkheden aan de grens enz. met zich medebrengen. Bovendien, wat zouden de Belgen voor hun guldens kopen? Dingen die in Nederland voordeliger en makkelijker te krijgen zijn dan in België en dat komt neer, zo zeide hij lachend, op Oude Klare. Doch men zal van Nederlandse zijde trachten de Regering ervan te over tuigen, dat het goed zou zijn die voorwaarde van 12.5 pet. loonsbeste- ding te laten vervallen. BINDEND BESLUIT? BUREAUCRATISCHE rompslomp, al dus dr. Allan Valentine, stoort de werking van het Marshall-plan. Zij is oorzaak van nadelige vertragingen wrevel en tijdverlies. ÜEN VRAAGSTUK blijkt te zijn, of nu wel alle Nederlandse indus trieën zich gebonden voelen aan de gemaakte afspraken ten aanzien van de 20 pet. en de andere zaken. De Belgische afgevaardigden kre gen uit de gegeven antwoorden van vertegenwoordigers der industrieën, de indruk, dat welhaast alle werkge vers de verlangde toezegging wilden doen. De niet ter vergadering verte genwoordigden zou men alsnog aan zoeken, zich te willen binden, doch wanneer een of meer hunner zouden weigeren behoefden de Belgische ar beidersorganisaties zich ten aanzien van bedoelde werkgevers ook niet gebonden te achten aan hun afspra ken. „Wel een verschil met de Franse industrieën", merkte een der afge vaardigden ons op. ,.Wij kunnen ten opzichte der Franse werkgevers niet dat vertrouwen opbrengen als ten Op zichte van dé Nederlandse; het ver.-, leden en de thans lopende onderhan delingen met hen op precies de zelfde basis als met de Nederlanders hebben ons dat duidelijk gemaakt". DE LANDBOUW. TN EEN radiorede, die Sukarno Dins- dagavond heeft gehouden ter ge legenheid van de vierde verjaardag van de republikeinse strijdkrachten, zeide hij o.m.: Indien de T.N.I. straks, bij de over dracht van de souvereiniteit in staat is voor de orde en rust zorg te dra gen zonder hulp van buitenlandse troe pen, behoeven de Nederlanders gener lei gezag meer in militaire aangele genheden uit te oefenen. Op dat tijd stip moeten de Nederlandse troepen al geconcentreerd zijn in de haven plaatsen of in garnizoenen om binnen uiterlijk 6 maanden te repatriëren. ■yOOR HET TIJDVAK van 9 t.m. 22 October 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELEN- KAARTEN 909: 341 vlees (A, B, D): 100 gr. vlees. 342 vlees (A, B): 300 gr. vlees. 343 vlees (D): 100 gr. vlees. 347 algemeen (A, B): 125 gr. koffie 346 algemeen (A, B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 354 algemeen (D): 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. 352 algemeen (B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de betreffende bonnen voor komen). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MH, 911 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter B. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 October worden geb'ruikt. De niet -aangewezen bonnen 325. 327, 328, 3291330, 331, 332, 333, 335 336, 337, 3389839 algemeen kunnen worden vernietigd. HET HERSTEL van kerkelijke gebou wen zal rond 150 millioen gulden kos ten zei Minister In 't Veld bij instal- latie van de' commissie oorlogsschade- i moet nog gevonden worden", luidde regeling kerkelijke gebouwen. Hij het commentaar. maande tot soberheid. SOCIALE LASTEN. HET NIEUWE STADHUIS van Am- sterdam zal in de gesaneerde Joden- AP ONZE VRAAG, wat er terecht Kuurt XforriiTan T-T P>+ VUYYrrlt cfalAfAn \xrr1 7nn IrnYYio-ri von rl cn/iioln loctzsn F\E FRANSE minister-presi- dsnt Queuille heeft be kend gemaakt, dat het Franse Kabinet is afgetreden. Het Parlement zal a.s. Zaterdag bijeenkomen. De eerstvolgende parle- mentszitting was oorspronkelijk op 18 October bepaald. De regering van Queuille heeft een levensduur van iets meer dan een jaar gehad, de langste van de acht kabinetten, die na de bevrijding aan het bewind zijn geweest Queuille, die juist een bezoek had gebracht aan president Auriol, deelde de pers mee. dat de President van daag zal beslissen, of hij zijn ontslag zal aanvaarden. Het is mogelijk, dat Auriol hem verzoekt, het Parlement hierover te polsen, aldus Queuille. Auriol had eerst geweigerd het ont- slag te aanvaarden, doch Queuille had TEN OPZICHTE van de landbouw hem daarop gezegd, dat hij tengevol- kon men ons niets positiefs me- ge van onenigheid in het Kabinet dedeien. „Een regeling met de land- i bouworganisaties zowel met de werkgevers als de werknemers buurt verrijzen. Het wordt gebouwd op een eiland, dat zal ontstaan door het graven van een gracht (Water- looplein van Zwanenburgwal tot aan de Amstel). EEN THEOLOGISCH STUDENTE in Amsterdam kocht nieuwe boeken, verkocht die onmiddellijk voor de helft van de prijs (want ze betaalde toch niet) en de koper verkocht de boeken weer als nieuw. Inmiddels bleek, dat die juffrouw, de 21-jarige L. M. v. d. K., helemaal geen studen te was. Nu is ze gevangene. MASELAND, vroeger hoofd van po litie te Medan hielp, in 1943 driemaal de Jappen. Het Hoog Militair Ge rechtshof te Batavia veroordeelde hem Dinsdag jl. tot de doodstraf. MR. SJAMSUDDIN, de republikein se minister v. Voorlichting, reist van daag naar Den Haag. Hij heeft nieu we richtlijnen bij zich voor dc repu blikeinse delegatie. BOTERKLEURSEL mag in ons land geen kunstmatige kleurstoffen bevat ten. Dit verbod bedoelt de mogelijk heid buiten te sluiten, dat kankerver wekkende bestanddelen de boter zou den kunnen i dringen. „WE MOEI ..iet zien, hoe we de geboortebeperking in Wallonië kun nen tegengaan, doch hoe we een ein de kunnen maken aan de stijging van het geboortecijfer in Vlaanderen". Dit fraais werd gezegd op het Waalse Congres in Luik van eergisteren. DE RIJNVERBINDING met Amster dam zal, als de nu bestaande plannen doorgaan, in elk geval op 1 Januari 1952 een feit zijn. AMERIKA, Engeland en Frankrijk 58n l \®rover eens geworden, dat West-Duitsland in verschillende in ternationale lichamen moet worden opgenomen, zoals het monetaire fonds het Arbeidsbureau en de Bank voor Herstel en Ontwikkeling. RUIM 130 Indonesische studenten voor onze Universiteiten arriveren morgen per ss „Asturias" aan de Rot terdamse kade. zou komen van de sociale lasten, die toch ook bij de devaluatie-moei lijkheden betrokken waren, deelde men ons mede, dat de ziekte- en on gevallenverzekeringen, een kwestie van de Ned. Regering waren en men dus van die zijde hoopte op een re geling. Wat de kindertoeslag betreft, zal men dezelfde zgn. penregeling toepassen als bij de lonen, dus begin nend bij de devaluatie-datum (21 September) tot het tijdstip van afloop der thans overeengekomen regejing (1 Jan. 1950). Administratieve moeilijkheden zul- Weersverwachting, geldig tot vanavond: In de ochtend op vele plaatsen mist. Later: overdrijvende wol kenvelden maar overwegend droog weer. Langs de Waddenkust meest matige wind uit Westelijke richtingen, overigens meest zwak ke wind. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Vandaag: zon onder 18.08 uur. Maan op 17.59 uur. Morgen: zon op 6.50 uur. Maan onder 7,04 uur. TI/TET DE „Groote Beer" die 2 Octo- ber jl. uit de haven van Tandjong Priok is vertrokken, repatriëren de volgende onderdelen: 14 AAT, hygië nische afd. 7 Dec.-Divisie, de di visie apotheek en het veldhospitaal van deze divisie en 3-1 AAT. "\fOOR EEN klein gezelschap van hoogleraren hield dr. R. van Sengbusch uit Goettingen een voor dracht over de plantenveredeling, speciaal over de lupineplant. De Duit se geleerde, herinnerde er aan, dat hij in 1927 erin was geslaagd, mutan ten te vinden van de lupine, die geen bitterstof hadden, zodat deze plant geschikt werd voor veevoeder. Door kruisingen lukte het in de volgende jarfen. de lupine, die slechts geschikt was voor groenbemesting, van een wilde plant tot een cultuurplant te maken. Het gaat er nu om, aldus de Duitse onderzoeker, ergens ter we reld een veredelingsstation er mede te belasten, de lupineplant op een nog hoger peil te brengen. Het moet mogelijk zijn, deze plant met een zeer hoog eiwitgehalte (45 tot 50 pet.) ook voor menselijke consumptie ge schikt te maken. Slaagt men daarin, dan zal de lu pine spoedig ons hoofdvoedsel kun nen worden. Zij heeft dezelfde eigen schappen als de sojaboon. (over het loon- en prijspeil) niet an ders kon doen. Op het ogenblik bevinden zich drie ministers buitensland: Schuman en Ramadier in de V. S., Moch te Rome. Indien Auriol het ontslag aanvaardt, zal het oude Kabinet als „Zakenka binet" de lopende zaken afhandelen. ]y|Er EEN overVaiwagen van de Bredase gemeente-politie werden door de Rijksrc .herehe bij de boek handel van de heer v. R. in de Rid derstraat ongeveer 2500 exemplaren van Hitiers „Mein Kampf" in oesiag genomen. De boeken waren door de firma, kort na de bevrijding gekocht, maar achteraf is gebleken dat ze uit een gestolen voorraad afkomstig zijn. De eigenaar van de uitgeverij, aie om po litieke redenen indertijd werd veroor deeld en kort geleden uit het kamp vrij kwam, ontdekte bij zijn terug komst dat de partij verdwenen was. Een gedeelte ervan bleek in Breda te zijn beland. Naar wat wij uit de gegevens, die het onderzoek tolnutoe opieverde, kunnen concluderen, is het niet onwaarschijnlijk, dat de heer v. R. de voorraad indertijd heelt ge kocht zonder ook maar het minste vermoeden omtrent de herkomst er van. De verkoop geschiedde namelijk niet rechtstreeks, maar langs ver schillende tussenschakels. In verband met het onderzoek is de heer v. R. echter door de Rijksrecherche vast gehouden. JPT I M. de Wit, Binnensteeg te Don- genvaart, schrijft ons uit Cura sao: „Daar ben ik met mijn baby". G. Verstraete, Brieversweg W 71, te Eede weet er op gepaste tijden zijn gemak van te nemen in de Oost. Martinus Iriks, Westdam 11, te Steenbergen, was Marinus Dam, in zijn woonplaats een paard en wagen gewend, marijnstraat 24, te Breda te Surabaja, een laat Nu zou hij het niet best buiten zijn auto meer proficiat. Hij werd op 26 kunnen stellen, daar in Palembang. Aug. 21 jaar. De (moderne) Ridder: I^EN 27-jarige in België geboren Berlijner, H. E. de Ridder, is gis teren begonnen aan de eerste étap pe van een fietstocht om de wereld. Uitgerust met slechts een camera, een reserveband en een pomp hoopt de Ridder door de Russische zone via Zwitserland naar Rome te fietsen, voor een bezoek aan Z. H. de Paus en zijn tocht door Joego-Slavië, Grie kenland. Turkije en het Midden-Oos ten te vervolgen. Van de grens van India gaat de Voute langs de Indus en de Ganges. De Ridder zal zich vervolgens in- j schepen naar Japan en Australië én j oversteken naar de V. S. Terugge keerd in Europa zal hij door Frank rijk naar zijn woonplaats te Berlijn terugkeren. De winstmarge kan niet lager QP VOORSTEL van de R. K. Bond van handelaren in melkproducten in Nederland hielden Dinsdagmiddag te Utrecht de gezamenlijke détailhan delaren een bijeenkomst. Op soms heftige wijze werd gepro testeerd tegen een voorstel van het Bedrijfschap aan de Minister om bin nenkort de winstmarge op de melk te verlagen. Algemeen was men de mening loegedaan, dat bij uitvoering van dit voornemen de détailhandel in een noodtoestand zou komen te verkeren. De zelfstandige hande laren zullen bij de verlaging van de winstmarge circa f 10 per week ver lies lijden. In heftige bewoordingen werd de mening van de voorzitter uit de ver gadering onderstreept. Daarbij komt dat de omzet met gemiddels 11 pro cent, dus vrij sterk, gedaald is. Na langdurige en bewogen discus sie werd tot een landelijke actie be sloten. De organisatie van de klein handel in melkproducten zal zich schriftelijk tot de minister van Land bouw wenden, de toestand uiteenzet ten en om een onderhoud verzoeken. Plenaire zitting R.T.C. zal deze week wel niet doorgaan yiJFTIENHONDERD millioen gul- den is het eindbedrag, dat de Ne derlandse onderhandelaars na alle af trekken en tegemoetkomingen ten slotte als schuld van Indonesië aan Nederland berekenen. Nietwaar, zeggen de Indonesiërs, de schuld bedraagt maar 540 millioen. En bovendien hebben we van Neder>- land nog te vorderen 2240 millioen, wegens uitgaven, die we gedaan heb ben als gevolg van de militaire ac ties. Per slot hebben wij dus van Ne derland 1700 millioen te vorderen. De kloof tussen de Nederlandse en Indonesische standpunten is dus 3.2 milliard breed. Dat is hee? in het kort, de stand van zaken met betrekking tot de finan ciële onderhandelingen ter R. T. C. Men kan begrijpen, dat in deze om standigheden de plenaire zitting deze week wel niet zal doorgaan. Hoe de kloof overbrugd zal wor den, is nu nog een raadsel. "yERBETERING huisraadschade- en bedrijfsschaderegeling. Voor de herbouw en herinstallatie van alle bedrijven met een bedrijfs vermogen beneden de 500.000 gulden stelt de regering inplaats van de in het wetsontwerp op de materiële oor logsschade voorgestelde financierings regelingen een bijdrage ineens in het vooruitzicht, die voor bedrijfspanden en schepen naar gelang de kapitaals grootte van het bedrijf zal variëren van 100 pet. tot 40 pet. der bouwkos ten van Mei 1940 en voor de bedrijfs- uitrusting van 150 tot 50 pet. van de verleende bijdragen. Wat de huisraadschade betreft heeft de regering te kennen gegeven, dat zij met betrekking tot het meubilair in de panden met geringere huur waarde de beschadigingsfactor buiten toepassing zal laten. In die gevallen zal dus in het algemeen ook bij par tiële schade de toeslag 100 pet. be dragen. Naast de financieringsregeling voor woningen en courante bedrijfspanden wil de regering een premieregeling in het leven roepen, die zo aantrek kelijk is. dat men liever daarvan ge bruik zal maken, dan van de huidige financieringsregelingen. Deze wijzigingen, die de regering in het wetsontwerp materiële oorlogs schade heeft aangebracht, zijn een ge volg van het mondeling overleg, dat heeft plaats gehad tussen de com missie van voorbereiding uit de Twee de Kamer en de minister van Finan ciën over het wetsontwerp. QISTEREN IS IN DEN HAAG namens de drie Beneluxlanden een ontwerp overeenkomst geparafeerd, krachtens welke de Voor-Unie met ingang van 1 October in werking is getreden, behoudens goedkeuring door de Regerin gen. Deze Voor-Unie heeft voornamelijk betrekking op de geleidelijke vrij making van het onderlinge handelsverkeer tussen de Beneluxlanden: 30 pet. van de invoer in Nederland uit België zal worden vrijgegeven en dus niet meer aan contingenten gebonden zijn. rJpEGELIJKERTIJD werd bekend ge maakt, dat Nederland in het ka der van de vrijmaking van het Euro pese handelsverkeer een tweetal lijs ten bij de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs heeft ingediend. De eerste van die lijsten voorziet in het vrijlaten van de invoer uit de bij de organisatie aangesloten landen, tot een hoeveelheid van ongeveer 24 pet. van de totale invoer in 1948 uit die landen. Ze treedt 10 October a.s. in werking. export industrie-produc ten practisch vrij. \yAT de eerste van deze twee be langrijke maatregelen op econo misch gebied betreft: de ontwerp overeenkomst van de Voor-Unie werd geparafeerd door de heer Max Sue- tens, directeur-generaal voor de bui tenlandse handel, namens de Bel gisch-Luxemburgse economische Unie en door de heer D. P. Spierenburg, directeur-generaal voor de buiten landse economische betrekkingen, na mens ons land. Deze concept-overeen komst zal ter goedkeuring aan de re geringen van de drie landen worden voorgelegd. Zodra deze goedkeurin gen zullen zijn ontvangen, zal de overeenkomst van kracht worden. Ze wordt dan geacht per 1 October jl. in werking te zijn getreden. Nadere me dedelingen omtrent de preciese in houd van de overeenkomst konden op dit moment nog niet worden verstrekt Vast staat, dat 30 pet. van de invoer in Nederland uit België zai worden vrijgegeven. De uitvoer van Nederland naar Bel gië zal voor wat de industriële pro ductie betreft, vrij zijn op enkele pro- duchten na. Voor producten, die niet op de vrije lijst staan, zullen de be staande contingenten belangrijk wor den verhoogd. Met name geldt dit voor de landbouwproducten. Ook voor de moeilijkheden op tex- tielgebied is door de beide delegaties een bevredigende oplossing gevonden: de textielimport, waaronder ook eind producten, zal worden verhoogd. Er zal een versnelde declaratie procedure worden toegepast, zodat het handelsverkeer snel kan worden af gewikkeld De goud- en dollarclau sule zal belangrijk worden verzacht; touristenverkeer komt niet op de vrije lijsten voor. Binnen niet al te lange tijd zullen de delegaties weer bijeen komen ter bespreking van een verdere vrijmaking van het handels verkeer. DE UNILATERALE LIJST TAE TWEEDE maatregel is een uit vloeisel van het besluit van de organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking. De -daarbij aan gesloten landen moeten een lijst bij deze organisatie indienen, waarop de artikelen zijn vermeld, waarvan ze besloten hebben de beperkingen op de hoeveelheden in te voeren goederen niet langer te handhaven. De artike len op deze lijsten kunnen dus vrije lijk uit de aangesloten landen worden ingevoerd. Een dergelijke lijst, zgn. unilaterale lijst is nu door Nederland ingediend Ze voorziet in de vrijlating van. 24 procent van de totale invoer in 1948 uit die landen, waarvoor ze geldt. Deze totale invoer bedroeg uit die landen in dat jaar 740 millioen dol lar. Op onze totale importen betekent dit percentage een vrijmaking van 10 procent. Behalve België, dat voorging, en ons land hebben ook Engeland, Frankrijk en Italië hun lijsten inge diend, Bij hen wordt 55 procent van de invoer uit de desbetreffende lan den vrijgelaten. De vrije lijst heeft geen betrekking op West-Duitsland en Zwitserland. Met het eerste land werd onlangs een nieuwe handelsoverenkomst ge sloten. Met Zwitserland bestaat het gevaar van goudafdekking i.v.fti. het verschil tussen in- en uitvoer. Óver leg met de Zwitserse regering heeft geen resultaat opgeleverd, maar men blijft hopen op de toekomst. DE ONDERIIANDELINGS- LIJST. TyAAST de unilaterale lijst is ook nog een zgn. onderhandelingslijst ingediend te Parijs; daarop komen die producten voor, die niet langer aan quantitatieve invoerbeperkingen on derhevig zullen zijn, voor zover en in dien de andere deelnemende landen bevredigende tegenconcessies verle nen. Deze tweede, die het onderwerp zal zijn van onderhandelingen, heeft be trekking op ongeveer 60 procent van de totale invoer in 1948 uit de deel nemende landen. Zouden de onder handelingen op deze lijst ten volle slagen, dan zou ons land dus in totaal 84 procent van de invoer uit de deel nemende landen vrijgeven. PRINCIPIËLE WIJZIGING ■WIET ZO LANG geleden bepleitte ik in een Haagse Brief het nut van wijziging, van reorganisatie van de Kamer-arbeid op grond van het feit, dat onze volksvertegen woordiging met haar werk niet meer behoorlijk klaar komt. Dit werk is nu weer voor een nieuw palementair jaar aangevan gen. De behandeling van het wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is inmiddels niet in de verwachte tijdsduur voltooid en zal daarom deze week worden vervolgd en beëindigd, nadat over leg over de talrijke amendementen heeft plaats gehad. Zodat pas de volgende week aan de voorberei ding van de begrotingsbehandeling kan worden begonnen. Spoedig daarop zal het ontwerp betreffende de vergoeding der nationale oor logsschade dan eindelijk in open bare behandeling komen. En daar op zal het onderdehand November zijn geworden, eer de begroting weer de aandacht gaat vragen. Het laat zich aanzien, dat de Kamer binnenkort weer „over tijd" zal zijn. Juist door de einde loze begrotingsdebatten wordt het parlementaire werk en ook de mi nisteriële arbeid in ernstige mate belemmerd. De onaangename ge schiedenis van het vorig jaar dreigt zich te zullen herhalen. Is het wonderlijk, dat in steeds breder kring de vraag wordt ge steld: Hoe lang nog zal de geijkte, maar zozeer onbevredigende proce dure gevolgd blijven? Maar het blad scheen voorkeur te tonen voor een wijziging in de behandeling van de zo tijdrovende begroting. Het benadrukte nog eens de reeds vaker uitgesproken sugges tie om de jaarlijkse begroting te vervangen ci.oor een tweejaarlijkse. Daardoor zou de overbelasting bij het parlementaire werk in aan zienlijke mate veminderen. Belangrijker al was het alleen reeds om de positie van de schrij ver moet een artikel van Prof. Romme in de Volkskrant géacht worden, die eveneens de begro tingsbehandeling op critische wijze in het geding bracht. De voorzitter der Katholieke Kamerfractie stelt echter geen bijzondere nieuwighe den voor, maar wil een tijdsparen de oplossing vinden door middel van een methode, die ook vaak bij belangrijke wetsontwerpen wordt toegepast. Deze methode houdt in. dat na het voorlopig verslag van de Ka mer en de Memorie van Antwoord van de minister de betrokken Ka mercommissie mondeling overleg pleegt met deze minister en daar over schriftelijk verslag aan de Kamer uitbrengt. Door dze wijze van handelen en een flinke tijdrantsoenering bij de mondelinge behandeling acht Prof. Romme een redelijke oplossing voor de moeilijkheden van het tijdsge brek gevonden. Jk geloof ook, dat het door Prof. Romme aanbevolen middel, als zijnde gemakkelijk aanvaardbaar wegens de precedenten bij de be handeling van wetsontwerpen, dit jaar zeker gevolgd zou kunnen worden. Maar daarmee is uiteraard het vraagstuk van de werkwijze van de Kamer in het algemeen niet opgelost. Zeer ervaren insiders zou den zich hierop moeten bezinnen om ook na bestudering van de parlementaire arbeid in het buiten land, niet het minst in de Verenigde Staten een weg te vinden voor een alleszins bevredigende reor ganisatie der werkmethode. Eigenlijk wekt het verbazing, dat aan dit probleem slechts inciden tele aandacht wordt besteed. Ik ben er van overtuigd, dat hier een wel zeer attractief werkterrein ligt voor het Centrum van Staatkundige Vorming, dat in de weinige jaren van zijn bestaan reeds getoond heeft tot uitstekende arbeid in staat te zijn. Een initiatief van ka tholieke kant zou wel bijzonder gelukkig zijn. JJEZE AANZIENLIJKE vrijlating van de invoer betekent een prin cipiële wijziging van de economische politiek van onze regering. Ze is mo gelijk geworden, doordat door de con- tingenteringen na de bevrijding in de handel een zekere basis is gelegd, die het mogelijk maakt de handel vrij te doen kiezen, en doordat in de han delsbalansen een zekere stabiliteit is ontwikkeld. De beslissingen tot deze vrijlating, aldus deelde dr Spierenburg gisteren aan de pers mede, werden reeds voor de devaluatie genomen. Hij vertelde tevens, dat uitgangspunt is de origine van de goederen: dus slechts die goederen, die in de betrokken lan den worden geproduceerd. Doorvoer. goederen vallen er dus niet onder. Bij het samenstellen van de lijst is men uitgegaan van het concept der Belgi sche vrije lijst. J^E INFORMELE besprekingen van de Nederlands-republikeinse sub commissie. die zich bezighoudt met de materiaal-voorziening. hebben gelei»! tot de tot standkoming van een regeling voor de verzorging van de T. N. I. Als directe maatregel tot uitvoe ring van de verzorging der T.N.I. is door het departement van Economi sche Zaken reeds een ruime order geplaatst voor uniformstof, terwijl van de beschikbare voorraad al een hoeveelheid uniformstof voor verwer king ter beschikking is gesteld. Te vens wordt overleg gepleegd over de verzorging van republikeinse ambte-

de Stem | 1949 | | pagina 1