Wie bracht Rajk ten val Minstens dertig doden, duizenden daklozen Duitse democratische republiek Minister vraagt 45 millioen voor eerste vijf jaar Millioenen-vermogen de fascinerende achtergrond De schulden ERN0 GERÖ OVERTROEFDE ZIJN POLITIEKE TEGENSTANDERS ingevolge Militaire Acties Gezinsleven in Vlaanderen en Nederland Ondragelijke sfeer door „spionitis" Als Pedro trad hij op tijdens Spaanse burgeroorlog Het geschilpunt der R.T.C.: OVERSTROMINGEN IN ITALIË Nieuwste Sovjet-creatie UITBREIDING T.H. TE Studiedagen over het godsdienstig-zedelijh herstel Droog weer Tito sprak zijn generaals toe Misplaatste souvenirs te Lourdes ROND DE „ZELFMOORD" VAN SCHALLENBERG y,Kleine koopmanbood 5 ton effecten te koop Morgen bespreking over grensarbeiders De Brabantse Bijzondere Brigade i VIJFDE JAARGANG No. 1500 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. V. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DINSDAG 4 OCTOBER 1949 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra Incasso wordt berekend Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bjjbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) (Van een bijzondere medewerker) ERNö GERö is de rechterhand van Rakosi, de bekende Hongaarse commu nistische minister. Hij is een in leidende communistische kringen wei- bek' vd personage, een afgezant van Moskou, de behalve zijn moedertaal, ook behoorlijk Duits en tamelijk goed Frans spreekt. Tijdens de Spaanse burgeroorlog speelde hij in Madrid en Barcelona een belangrijke rol. jet-Unie in Barcelona, Antonof Ofsjen- ko, een beminnelijke oude heer met een grijze baard, die teerde op zijn ou de roem als leider van de matrozen- opstand in 1917 c die zijn diplomatie ke functie, zoals vrij algemeen bekend was, dankte aan het feit, dat hij een maal de echtgenoot was van Alexandra Kollontai, Sowjetgezante in Zweden en schrijfster van de beruchte roman van de vrije liefde „Wegen der Liefde". Antonof Ofsjenko, wiens politieke ac tiviteit zich bepaalde tot theatrale redevoeringen voor Catalaanse wijn boeren, naar wier bijeenkomsten hij zich per auto liet brengen, betoonde te weinig respect voor Pedro, ja, uitte zelfs twijfel aan 's mans bruikbaarheid. Het gevolg was, dat „Pedro" hem brandmerkte als Trotskist en als bond genoot van de „POUM", in welke orga nisatie het traditionele Spaanse anar chisme was belichaamd. Antonof Of sjenko werd naar de Sowjet-Unie te ruggeroepen. Hij deelde het lot van honderden anderen, die van verraad verdacht en ter dood gebracht werden. DE MAN ACHTER DE SCHERMEN Uw correspondent ontmoette hem tijdens de Spaanse burgeroorlog in Ma drid. Hij droeg de naam „Pedro" en het was velen bekend, dat hij een landsman van hem, die zich „Pablo" noemde, tot een der onderbevelhebbers van Miaja, de verdediger van Madrid, bombardeerde. Ernest Hemingway, de grote Amerikaanse schrijver, wist van de lugubere rol, die „Pedro" vervulde. Hij beschrijft in zijn roman „Voor wien de klok luidt" het optreden van een zijner werktuigen, de Franse com munist André Marthy, die zonder enig verder onderzoek mensen liet terecht stellen, die zich vergeefs beriepen op hun staat van dienst in de communis tische beweging. Tegen Pedro's be schuldigingen kon men zich niet ver weren en tegen zijn vonnissen was geen hoger beroep. HET LOT VAN ANTONOF OFSJENKO TOEN UW correspondent tijdens de- 1zelfde reis als oorlogscorrespondent Barcelona bezocht, speelde Pedro daar een grote rol zij het achter de schermen in de „Generalidad" van Catalonië en intrigeerde hij tegen de officiële vertegenwoordiger van de Sow- DE MIJNWERKERS van John Lewis, meer dan 100.000, in Pennsylvanië, zijn weer aan het werk gegaan. Maar de staalfabrieken blijven dicht. BULGARIJE heeft de in Augustus '47 met Joego-Slavië gesloten grenscon- ventie opgezegd. Dus i ok door ver eenvoudiging van het grensverkeer, zal de „vriendschap" tussen beide lan den niet meer worden bevorderd. EEN HEVIGE BRAND heeft 't pand Elandsgracht 15 (17e eeuw), in Am sterdam doen verdwijnen. Oorzaak: een glasblazerij, die niet voldoende beveiligingsmaatregelen had geno men. DE BELGISCHE SPOORWEGEN ge ven voortaan een blijvende korting van 50 procent, aan ouders, die vier ongehuwde kinderen beneden 21 jaar hebben gehad. BULGARIJE is het tweede land, dat de Chinese „Volksrepubliek" heeft er kend. DE HOOGSTE KLASSEN van gym nasia, lycea, HBS en MULO-scholen kunnen ieder 3 candidaten aanwijzen voor een door de KRO te organiseren declamatie-wedstrijd (aanmelden tot 15 October) bij gelegenheid van de Gezelle-herdenking in November '49. DE VOLKSREPUBLIEK der Chinese communisten heeft aan Engelend om erkenning verzocht. Nu gaat Enge land daarover praten met de landen van het Gemenebest en „andere be langhebbende mogendheden". DE EUROPESE RAAD zal te Brussel op 8 October haar verjaardag vieren in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel. Georges Bidault en Paul van Zealand zullen het woord voe ren. w DE W.-EUROPESE ministers van Fi- nantiën zullen op 11 en 12 October a.s. te Parijs in conferentie bijeenko men, DE SCHOOLJEUGD van Mecklen burg, vanaf de vijfde klas, moet deel' nemen aan een opstelwedstrijd over de Volkspolitie (om deze populair te maken). Bijna vergaten we erbij te schrijven dat Mecklenburg in de Sov jetzone ligt DE GEPENSIONEERDEN van drie Bonden (Burgers, Militairen en Spoor- en Tramweg) houden op 11 October a.s. een demonstratieve vergadering in de Haagse Dierentuin te 14.30 uur. DRIE MAANDEN LANG zal Londen op bevel van de Minister van Binnen landse Zaken verstoken moeten blij ven van alle politieke optochten. Dit gaat voornamelijk tegen de fascist Mosley. DE PRACTIJKEXAMENS boekhouden en handelscorrespondentie van de Ned. Ass. v. Practijkexamens worden dit jaar gehouden op 13 en 14 Dec en vervolgens op 9, 10 en 11 Januari 1950 des avonds. De examens voor Be drijfsadministratie op 13 en 14 Decem ber a.s. 1MA DE overwinning van Generaal Franco keerde „Pedro" naar de Sowjet-Unie terug en werd een groot man bij de geheime staatspolitie, ae M.V.D., maar hij werd tevens secreta ris van Manoeilski, met wie hij sinds vele jaren bevriend was. Want Ma noeilski, die veelal als de woordvoerder der Sowjet Republiek Oekraine in de vergaderingen der Verenigde Naties optreedt, maakte vroeger ook vele rei zen naar de West Europese landen om daar de verschillende cqpimunisti- sche partijleidingen de jongste voor schriften van Moskou mee te delen. Ernö Gerö „controleerde" Manoeilski, en tevens alle verbindingen van de Komintern. De gedelegeerde uit de Westeuropese landen waren wel op Gerö aangewezen, hij was de enige man die op de hoogte was van de rapporten en hij was ook vrijwel de enige met wie de gedele geerden konden spreken. Onder de Rus sische leidende figuren zijn er name lijk slechts weinigen die een of meer dere West Europese talen machtig zijn. Op de ambassade in den Haag zal men bv. zelden een attaché aantreffen, die meer dan één „vreemde" taal machtig is. EEN FOUCHé-FlGUUR JIAEN VERGELIJKT Ernö Gerö te- recht met Joseph Fouché, de man die zowel tijdens de Franse revolutie, als gedurende de restauratie en onder keizer Napoleon, het politieapparaat beheerste. Thans is Gerö de machtigste man in Hongarije. In de kringen der communisten is twijfel aan de juistheid der leerstel lingen niet geoorloofd. Maar nog gro ter ketterij is het wanneer men wan- T\E berichten uit Hongarije bevestigen dat de van-ouds in bolsjewistische kringen be kende ziekte „spionitis" weer epidemisch optreedt. De lijders aan deze ziekte zien allerwege spionnen met 't gevolg dat er een ondragelijke sfeer ontstaat. Niemand vertrouwt zijn neven man. En wie vandaag nog een hoge post bekleedt kan morgen voor een bloedraad worden ge sleept. Zo ging het Laszlo Rajk en zijn zeven medebeklaagden, die op dit moment misschien reeds terechtgesteld zijn. Zoals men weet werden zij beschuldigd tegen het leven van Rakosi en Ernö Gerö een aanslag beraamd te hebben. Rakosi is de beken de Hongaarse communist, die bijrla twintig jaar in Hongarije gevangen zat en, na uit de ge vangenis bevrijd te zijn. tot de hoogste regeringsfunctie werd geroepen. Tengevolge van zijn langjarige gevangenschap is Ra kosi min of meer in zijn geest vermogens gestoord. Hij lijdt volgens mededelingen van Hon gaarse handelsvertegenwoordi gers, die niet naar Hongarije terug willen, aan vervolgings waanzin. trouwen uitspreekt tegen enige leiden de persoonlijkheid. De huidige situatie en het wisselvallige lot, dat vele bolsje wistische voormannen beschoren is. maakt echter, dat het wantrouwen weliswaar niet uitgesproken, maar des temeer gekoesterd wordt. Alle activi teit wordt verlamd door het feit, dat niemand zelfstandig enige verantwoor delijkheid waagt te aanvaarden. De situatie wordt wellicht het best gekarakeriseerd door de verzuchting van een Oostenrijkse intellectueel wiens sympathiën voor het communis me sinds jaren bekend zijn: „Wij moe ten misschien ons best doen het com munisme ook in ons land te doen zege vieren, maar daags daarna doen we wellicht verstandig als weemigre ren!" rplJDENS de weekeindconferentie op de „Hooge Vuursche" hebben de delegaties in mondelinge verklarin gen hun opvattingen uiteengezet en hierbij bleek, dat zeer aanzienlijk ver schil van mening bestond in het bij zonder ten aanzien van het vraag stuk der schuldenregeling. Overeenstemming bestaat over over name van de schulden tot op het uit breken van de oorlog met Japan. Over de schulden welke in generlei verband staan met de uitgaven voor de militaire acties in Indonesië zal, eveneens gemakkelijk overeenstem ming kunnen worden bereikt. De moeilijkheden concentreren zich echter, naar wij van republikeinse zijde vernemen, rondom de vraag, wat gebeuren moet met de schulden, die voortvloeien uit deze acties. Van republikeinse zijde heeft men de gedachte ontwikkeld, dat ook de door de Nederlands-Indische regering gecreëerde interne schulden voor een groot deel voortkomen uit de poli tiële acties. Immers, aldus deze re publikeinse redenering, allerlei uit gaven b.v. voor distributie van rijst e.d. in gebieden welke tot het de facto gebied van de republiek behoorden en alleen als gevolg van de acties door de Nederlands-Indische regering geravitailleerd moesten worden, kun nen niet door de R.I.S. worden over genomen aangezien deze schulden rechtstreeks een gevolg zijn van mi litaire acties. Van Nederlandse zijde heeft men toegezegd in de komende dagen het exacte bedrag van de uitgaven voor militaire acties over te leggen. Naar men mag aannemen is dit het belangrijkste geschilpunt in de finan- ciëel-economische commissie en in dien dit geschilpunt is opgelost zul len de overige problemen vrij gemak kelijk worden overwonnen. 3 Oct. 1574 voeren de watergeuzen Leiden binnen, om de inwoners der sleutelstad van de tyrannie der Spanjaarden te bevrijden. De door de lange belegering uitgehongerde bevolking werd op haring en wittebrood onthaald. Jaarlijks vieren de Leidenaren met haring en wittebrood dit heugelijke feit. Omdat de ontzetting van Leiden 375 jaar geleden is, reik te prins Willem van Oranje „persoonlijk" aan de bevolking haring en wittebrood uit. TAE PROVINCIE NAPELS is na hevi- ge stormen en slagregens geteis terd door overstromingen van onge kende omvang. Er zijn minstens der tig doden te betreuren, duizenden personen werden dakloos. Italiaanse verkenningsvliegtuigen, die boven het overstroomde gebied yOLGENS betrouwbare Duitse bron de bijzonderheden uit te werken van hebben vooraanstaande Duitse politieke leiders uit de Sovjet-zone een bespreking gevoerd met Sovjet- Russische functionarissen op het Sov jet-hoofdkwartier te Karlshorst om 'TER VOLDOENING aan zijn toezeg ging bij de behandeling van de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1949 deelt de minister van O., K, en W. o.m. het volgende over de plannen ten aanzien van de uitbreiding van de T. H. te Delft aan de Tweede Ka mer mede: Als richtlijn voor de opstelling van de eisen voor de uitbreiding heeft ge golden de technische hogeschool ge schikt te maken voor een goede op leiding van hoogstens 3500 tegelijker tijd studerende adspiranten of een af studeren van 500 ingenieurs per jaar, QP WELKE WIJZE men onze sterk gedevalueerde gulden ook bekijkt of wendt, tegenover de lichter gede valueerde Belgische franc is hij min der waard geworden. Met zo'n gulden zijn wij naar de Vlaams-Nederlandse studiedagen over de betekenis van het gezin in Brugge, „die Scone", getogen Maar het loonde de moeite De katholieke vereniging „Familie leven" in Vlaanderen en de Katho lieke Bond voor het gezin in Neder land hadden de strijdkrachten voor deze vierdaagse manifestatie ten bate van het godsdienstig-zedelijk herstel van het gezinsleven in Vlaanderen en Nederland broederlijk opgebracht. De uitwerking en de uitbouw van een stevige en gezonde basis voor het ge zin was de inzet van deze eerste sa menwerking, waarop een breed-uit- deiende gezinsactie zal moeten vol gen. Het druk-bezochte congres van broeders van één taal heeft de diepste en edelste betekenis van het hoofdthema doorschouwd: het volle dig herstel van de christelijke huwe lijksbeleving. Bekende figuren uit de gezinsactie in ons land, de heer J. M. F. van Mee geren uit Venlo en de heer H. C. M Wijffels waren natuurlijk van de par tij en hebben een kernachtig woord laten horen. De heer van Meegeren wees op de aanslagen, die op het gezin worden gedaan en deed een aanval op het nieuw-malthusianisme en andere ondermijnende bewegingen Hij propageerde een zuivere levens stijl en een reine gezins-atmosfeer, die de waarden van het gezinsleven zul len versterken en vergroten. In de- geldig tot Weersverwachting, vanavond: Nu eti dan overdrijvende wol kenvelden, afgewisseld door opkla ringen. Plaatselijk ochtendmist, droog weer. Weinig wind. Over dag iets warmer dan gisteren. Vandaag: zon onder 18,12 uur Maan op 17.41 uur. Morgen: zon op 6.46 uur. Maan onder 4.43 uur zelfde geest sprak de heer Wijffels, toen hij Zaterdag voor de KRO-mi- crofoon een vraaggesprek had met Paul de Waart en in ons land belang stelling vroeg voor het schone werk van de katholieke bond voor het ge zin. Tal van sprekers van naam uit de beide landen hebben hun inleidin gen gehouden. waarbij tevens bevorderd wordt de verdeling van de studenten over de verschillende studierichtingen in over eenstemming te brengen met de ver moedelijke toekomstige behoefte. Op de begroting 1949 zijn rees/s gel den uitgetrokken voor de uitbreiding van het gebouw voor scheikunde, ter wijl ook met de uitbreiding van het bestaande gebouw voor electro-tech- niek en de nieuwe centrale verwar ming voor dit gebouw in deze begro ting is gerekend. Op de begroting voor 1950 zal re kening gehouden kunnen worden met: gebouw voor werktuigbouwkunde, scheepsbouwkunde en vliegtuigbouw- kunde f 900.000 (2de termijn), cen trale werkplaatsen f 500.000 (1ste ter mijn), warmtecentrale f 500.000 (1ste termijn), gebouw technische physica f 300.000 (1ste termijn). De kosten van de voorzieningen in de eerste urgentiegroep (voor de eer ste 5 jaar) zullen globaal ongeveer 30 millioen vragen en de inrichtingskos ten bovendien 15 millioen. Een schatting van de kosten voor de overige voorzieningen is uiteraard nog globaler: een raming van 15 mil lioen voor bouw en inrichting zijn gegeven om een indruk te geven van deze kosten. een nieuwe regering, die voor geheel Duitsland zou gelden Hoge Britse functionarissen ver wachten, dat de nieuwe regering in de komende dagen zal worden uit geroepen. De besprekingen werden bijge woond door generaal Tsjoeikof, lei der van het Sovjet-Kussisch militair bestuur, ambassadeur Semeonof, zijn politieke adviseur en de hoofden van alle afdelingen van het Sovjet-Rus sisch militair bestuur. De nieuwe Duitse regering zou „Duitse democratische Republiek" ge noemd worden. Na het regelen van de détails zou de „Volksraad" de nieuwe regering officiëel uitroepen. De Volks raad zou vermoedelijk deze week nog bijeenkomen. Tevoren zouden de Sovjets in een proclamatie de bevoegdheden der nieu we regering bekend maken en het sluiten van een vredesverdrag garan deren benevens een regeling betref fende de door Duitsland aan de Sov jet-Unie te verrichten herstelbetalin gen. U AARS(IIALK. TiTO heeft, tijdens een noenmaal, dat eergisteren, na afloop van uitgebreide manoeuvres van 't Joego-Slavische leger, aan zes honderd generaals en andere officie ren werd aangeboden, een toespraak gehouden, waarin hjj verklaarde dat het leger gereed stond om „Joego-SIa- vië tot de laatste ademtocht van zijn strijders en ongeacht het tijdstip, waarop een eventuele aanval zou wor den uitgevoerd, te verdedigen". van 2500 vierkante kilometers in Z.- Italië gecirkeld hadden, meldden, dat zij vele mensen op de daken der hui zen hadden gezien, die met de armen zwaaiend om hulp riepen. In Benevento op 65 km. van Napels zijn tenminste 1500 mensen dakloos. Delen van de stad staan 10 meter diep onder water. De overstroming, heeft ook grote schade aan de oogst aangericht. In Nocera bij Salerno werd een overvolle bioscoop door het water verrast. Er ontstond paniek, waarbij tenminste drie kinderen en een man werden gedood. Functionarissen verklaarden giste ren, dat het waterpeil snel zakt. Het reddingswerk wordt met de grootste energie aangepakt. Het wordt echter door de ontredderde verbindingsmid delen bemoeilijkt. De schade in het gebied van Nocera wordt op 5 millioen gulden geschat. Z. H. de Paus heeft telefonisch op dracht gegeven, met spoed voedsel en geneesmiddelen uit de voorraad van hcj Vaticaan naar het overstroomde gebied te zenden. Het Italiaanse kabinet heeft tijdens een speciale zitting besloten een be drag van vijftig millioen lire beschik baar te stellen voor het verlenen van hulp aan de door overstromingen ge teisterde gebieden. De regering besloot ook uitgebreide schema's op te stel len voor het verlenen van hulp aan de boeren, wier boerderijen en te velde staande gewassen door de over stromingen zijn weggevaagd. Leger, politie en brandweer wer ken samen om de slachtoffers van le vensmiddelen medicijnen en drink water te voorzien. Er wordt vooral naar gestreefd de slachtoffers van drinkwater te voorzien, om het ge vaar voor het uitbreken van epide mische ziekten te verminderen. rpHANS is het reeds zover geko- komen", aldus schrijft Mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lour des, „dat in sommige winkels van Lourdes stukjes zeep, bonbons of eau de cologne worden verkocht, die wa ter uit de grot bevatten. Wij kunnen deze handelwijze van sommige za kenlieden absoluut niet goedkeuren", zo vervolgt de bisschop, „want zij la ten door een dergelijke verkoop dui delijk blijken, dat het hun alleen er om te doen is geld te verdienen. De goede naam van Lourdes wordt hier door in ernstige mate geschonden". yAN DAG TOT DAG krijgt de zaak Schallenberg meer vertakkingen. In •liverse steden van het land zijn nu onderzoekingen gaande, die alle dit gemeen hebben, dat ze de figuur van Schallenberg raken, aldus schrijft de Volkskrant. In Utrecht heeft de justitie zich in het bijzonder bezig gehou den met de diverse phases van de effecten-transactie, die Schallenberg in de waan brachten dat hij een deel van het verdwenen millioenen-vermogen van Mucke op het spoor was. Een van de personen betrokken bij deze handel die trouwens ook in het bezit was van een lange lijst van effecten Is thans in arrest gesteld. Met hem als uitgangspunt kan men een deel van de keten opbouwen. ■yyOENSDAG a.s. zal de Stichting van de Arbeid te Breda verga' deren met vertegenwoordigers van Belgische grensarbeiders en Neder landse werkgevers, teneinde de be slissing van de Nederlandse regering te bespreken over de Vrijdag in Bre da bereikte voorlopige overeenkomst inzake de moeilijkheden voor de Bel gische grensarbeiders ontstaan door het verschil in devaluatiepeil tussen de Belgische franc en de gulden. Ook zullen de maatregelen worden onder zocht, die genomen dienen te wor den ten aanzien van de sociale ver zekering der grensarbeiders. F4EN kleine koopman (oud-politiek delinquent) beweerde vijf ton ef fecten te koop te hebben. Hij kwam met deze bewering bij een zakenre latie (eveneens een Utrechts ex-po- htieke delinquent), die onmiddellijk belangstelling had en zich wendde tot de procuratiehouder van „me Ko", ee** Utrechts industriëel. Die procu ratiehouder had toezicht op de ex- politieke delinquent en hield diens boeken bij. De kapitaalkrachtige in dustrieel ging met het verhaal van zijn procuratiehouder naar Schallen- berg, die bij een van zijn vele kar weitjes op zoek was naar het verdwe nen vermogen van de Duitser Mucke. Toen Schallenberg het verhaal hoor de, dacht hij op het goede spoor te zijn. /"^M te bewijzen dat er inderdaad effecten waren, wilde Schallen berg eerst effecten zien Via indus- trieel-procuratiehouder-zakenrelatie kreeg de kleine koopman opdracht stukken als bewijs te leveren. Er kwa men toen zeven effecten voor de dag Schallenberg heeft ze niet alleen ge zien, maar laten copiëren en op echt heid getoetst. Het zijn deze effecten waarvan in de Volkskrant van Don derdag sprake was: „De Zaterdag voor hij stierf had Schallenberg in de serre van zijn huis twee aandelen in zijn hand die hij zei te moeten doorgeven en ze te laten controleren op hun echtheid. Hij heeft toen gezegd: „Als het me lukt de aan delen die nu nog ondergronds zitten, boven te brengen, zit er voor mij wat aan. Wel moet ik de aanbreng- provisie van tien procent met ande ren delen". De roemruchte Bijzondere Brigade van de CCD in Brabant is deze trans actie ergens bij het onderzoek naar een smokkel-affaire op het spoor ge komen. De officier van justitie heeft deze effectenhandel in korte t(jd tot op de voet uitgezocht. Hij heeft de koopman, die de effecten te koop aan bood, in hechtenis laten nemen. Deze man weigert echter hoe dan ook te zeggen hoe hij aan de effecten zou komen. Er is echter bij zijn arrestatie een lijst op hem gevonden, waarop alle effecten waren geregistreerd. Het is echter nog niet na te gaan of deze stukken uit het bezit van Mucke wa ren (en Schallenberg dus op het goe de spoor was) of dat zij uit Joods bezit of van elders stammen. Dit is moeilijk, omdat Mucke's vermogen grotendeels „ondergronds" zat. Bij dit justitie-onderzoek zijn de partijen er van op de hoogte geko men, dat de transactie aan de politie bekend was. De industrieel waarschuwde Schal lenberg weer en liet hem weten, dat de ontmoeting in Den Haag op „neu traal" terrein niet door zou gaan, want de justitie wist naar wie de effecten in Den Haag zouden gaan. Schallen- berg's ontmoeting ging niet door. Dat was één dag voor zijn „zelfmoord" (zoals 'de Haagse politie zegt). HIJ HAD ZE NIET. TTOE kwam de koopman, die nu in hechtenis zit, aan de effecten? Schallenberg, die dacht dat ze uit het vermogen van Mucke waren, had de volgende theorie: Hij had aan het hoofd van de groep „Margriet" mr. J. van Wermesslager van Sparwoude medegedeeld, dat bij de inval na de bevrijding in de villa van dr. Mucke in Zeist een brandkast met een groot kapitaal over het hoofd is gezien. Schallenberg vermoedde, dat de koop man, die aan de procuratiehouder had gezegd, dat hij de effecten kon kopen deze zelf uit de brandkast gestolen had. Dit kan echter niet, omdat de koop man tot na de bevrijding in Zweden zat. De procuratiehouder, die de boe ken van de zakenrelatie nakeek, wist dat deze niet genoeg geld had om de effecten te kopen. Om de man uit de tent te lokken, werd gezegd: koop die effecten nu maar, je doet er een goed werk mee, en je krijgt er een belo ning van tien mille voor. Men dacht dat hjj de effecten voor deze beloning zou spuien. Maar dat kon niet. De man had ze inderdaad niet, moest ze van de koopman kopen die contant geld vroeg. Hoe belangwekkend deze gang van zaken ook geweest is voor Schallen berg, en hoe vreemd het ook is, dat hij net de dag na de mislukte trans actie verdronken is, staat het voor geen van de vele politiemenseji die deze zaak onderzoeken, vast dat dit deel van Schallenberg's activiteit tot zijn dood heeft geleid. Schallenberg was een zeer veelzijdig man, en uit de aantekeningen gevonden in zijn notitie-boekje, die vele van de hier verhaalde gebeurtenissen ondersteu nen, is gebleken dat hij met vele po litie- en spionnage-zaken te maken had. Elk van deze zaken kan de sleu tel vormen tot de plotselinge dood van Schallenberg, die de Haagse po litie met bewonderenswaardige hard nekkigheid zelfmoord blijft noemen. (Van onze onderwijsmedewerker) yEN DAGBLAD heb ik nooit de meest geschikte plaats gevonden om te schrijven over sexuele vraag stukken. Het is trouwens merkwaar dig, dat het totale sexuele probleem enige tijd lang tientallen pennen in beweging heeft gehouden en nu weer, ongetwijfeld slechts tijdelijk, naar 'n verdere achtergrond is getreden. Ook nu nog zou ik deze vraagstuk ken onaangeroerd gelaten hebben, als ik niet dezer dagen een voorval had meegemaakt, dat heel sterk mijn aan dacht trok. Ik had de ouders van een scholier er op attent moeten maken, dat ik in zijn boekentas een onfraai tijdschrift je had ontdekt. Door toevallige om standigheden was destijds mijn ge sprek met de ouders heel kort ge weest, maar ik had de indruk, dat zij de kwestie serieus wilden aanpakken, dus was ik gerustgesteld naar huis gegaan. De vacantie had het hele geval vrij wel uit mijn herinnering gevaagd, toen ik deze week de moeder van de betreffend^ scholier sprak. Blijkbaar was het niet haar plan geweest, die kwestie van vóór de vacantie nog eens aan te roeren, maar zo onder het praten bemerkte ik toch wel, dat van de vroeger beloofde serieuze behan deling weinig terecht gekomen was. Tenslotte kwam het verhaal dan toch voor den dag. T>E MOEDER had met haar man de kwestie ernstig besproken en zij waren tot de slotsom gekomen, dat het tijd was om aan hun jongen eni ge voorlichting' te geven. Beiden wa ren er echter een beetje huiverig voor en juist in die tijd viel hun oog op een practische uitgave, die in een verzameling van kleine vouwblaadjes een fraaie en werkelijk fijne uiteenzet ting gaf van de onderhavige stof. Welnu, de uitgave was gekocht en het eerste blaadje was de jongeman ter hand gesteld met de boodschap, dat hij dat maar eens aandachtig le zen moest. Zo waren er nog meer blaadjes gevolgd, totdat de ontstelde ouders de ontdekking deden, dat hun jongen de blaadjes deed circuleren onder een aantal vriendjes en zich samen met hen over de inhoud vro lijk maakte. Nu hadden de ouders gemeend, de zaak zo tactisch en deskundig aan te pakken en ziedaar het resultaat, VjIT VERHAAL, ik gaf het met op zet ietwat uitvoerig, heeft mij een ding nog eens ten overvloede duide lijk gemaakt en dat wil ik hier met ale ernst naar voren brengen. Kinderen opvoeden heeft bij te ve len van ons de betekenis gekregen van kinderen voeden, kleden en groot brengen. In de loop van die jaren ont moet men enige moeilijkheden, zoals luiers, mazelen, huiswerk en voor lichting. En omdat men over die voor lichting nogal eens wat hoort en leest, is men er in geslaagd voor die belem mering, een afdoende oplossing te vin den: een boekje. Zoals bij een ziekte een drankje hoort ,zo behoort mis schien over enige jaren steevast een boekje bij de voorlichting. Maar hier ligt 'n grote vergissing. Het gaat niet aan om jarenlang in het bijzijn van kinderen grapjes en ppmerkingen te maken, waarmee heilige dingen ge raakt worden. Het gaat niet aan van uw gezinsleven een nu eens amusante, dan weer knorrige samenwoning te maken en een opkomende sexuele vraag van uw kind met een boekje te bedekken. Met alle respect voor de prachtige handleidingen, zij geven slechts aanduidingen en hulpmidde len. Het sexuele vraagstuk, evenals alle andere problemen en mysteries in 't kinderleven, zijn slechts op te lossen in de koestering van een warm gevoel van saamhorig vertrouwen. Zelfs het prachtigst geschreven voorlichtings boekje kan aan uw kind niet de ge heiligde sfeer geven van een gesprek met vader of moeder. En meer nog: wanneer de dagelijkse practijk en sfeer van het gezinsleven, geen eer bied ademt voor de dingen, die wij ons kind per vouwblaadje willen diets maken, dan zijn we op de verkeerde weg. 2JIJ, die schrijven over voorlichting lijken mij vaak zo idealistisch. Wie om zich heen de vele gezinnen ziet, waar met alle goede bedoeling toch niet meer dan de sfeer van een familie-pension hangt, wie de ver vreemding ziet, waarmee velen bin nen hun gezin langs elkaar heen le ven, die zal erkennen, dat een win kel vol handleidingen geen oplossing biedt voor het voorlichtingsprobleem. Alleen het gezonde, katholieke gezin met een ware geloofspractijk biedt ons de oplossing. In ieder ander milieu klinkt een woord van heilige geheim nis als een schietgebed in een cock tail-bar. BESTELAUTO OVER DE KOP Maandagmiddag omstreeks half 2 reed een bestelauto van de N.V. Noord Hollandse Margarinefabrie- ken van Sluiskil ln de richting Axel. Doordat de wagen voor een tegenligger moest uitwijken, kwam hij met zijn rechtervoorwiel ln 'n put van de weg terecht, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor, de auto zig-zag over de weg ging en tweemaal over de kop sloeg. Precies aan de kant van het kanaal bleef de wagen liggen. De carrosserie werd totaal ver nield, terwijl de chauffeur geen letsel opliep. De rijkspolitie, die onmiddellijk aanwezig was, stelt 'n onderzoek in.

de Stem | 1949 | | pagina 1