Deze Week tekening van de Voor-Unie T.S.C. haalde de volle winst binnen VOOR ALLE MARSHALL-LANDEN ENGELAND ZIET DWARS Zieke vrouw dacht, dat haar man thuis kwam De Benelux ma rcheert verder België 68 procent van de invoer vrij geeft WAALSE SOCIALISTEN dreigen met revolutie TIJDBOM in jacht van TIT0 Spoorwegongeval te Kruiningen- Yerseke eist een dode Pas 10 min. voor tijd kon Longa door een strafschop de eer redden Meer dan 1 millioen stakers S.U, erkent Chinese comm. Regering Kath. schippers- school te Hansweert Kardinaal Spellman naar Rome doorgereisd Weer roofoverval in Amsterdam Ka referendum Kabinetsreorganisatie? Tsjecho-SIowaakse Kerkwet uitgesteld Trein ramde bus van Stoomtram Walcheren Algemene verkiezingen in Engeland op komst H. M. de Koningin onthulde monument van Putten September brak het warmte-reeord Overwegend droog Bedrijfsleven in gevaar Spannend, maar niet eenVgLde0lTnsTebVoadnen.eLHwerdWook op hoog peil VIJFDE JAARGANG No. 1499 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureau- Breda Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr Dr A.J.J.M, Mes, Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 3 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „1 Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) i E ONDERHANDELINGEN, die van 14 Sept. 1949 af in Den Haag worden gevoerd inzake de afsluiting van het Vóór- Unie-verdrag tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie verlopen gunstig, aldus een officiële mede deling. Over het merendeel der punten werd overeenstemming bereikt. Er blijven nog enige vraagstukken op te lossen, waar omtrent beide delegaties ruggespraak moeten houden met haar respectievelijke regeringen. Men hoopt, dat de regeling in de loop van deze week zal kunnen worden getekend. TNTUSSEN heeft België samen met Luxemburg reeds een belangrijke stap gedaan, om het handelsverkeer binnen het gehele gebied der Mar shall-landen te verruimen, Het heeft bij de Organisatie van Europese Economische Samenwerking twee lijsten ingediend. De eerste bevat de producten, wel ke behoudens een kleine formaliteit, vrij kunnen worden ingevoerd in Bel- gië-Luxemhurg. Deze producten be treffen 68 procent van de totale in voer. De tweede lijst vermeldt goederen die voor een .periode van zes maan den eveneens 'op deze wijze vrij kun nen worden ingevoerd. Indien na ver loop van deze periode door de deel nemende landen geen substantiële maatregelen tot vrijmaking van het handelsverkeer zouden genomen zijn, dan zou België-Luxemburg de invoer van die goederen opnieuw beperken. PROF. DR. L. C. MICHELS, hoogle raar in de Nederlandse en Indoger maanse taalkunde, is benoemd tot buitenlands Erelid van de Koninklij ke Vlaamse Academie te Gent. HET FRANSE KABINET is (voorlo pig) gered. De socialisten hebben uit eindelijk, door tussenkomst van pre sident Auriol, hun goedkeuring ge hecht aan de handhaving van de loon stop. DE KOTA INTEN en de Sibajak zijn gisteren te Rotterdam ontscheept. Gesloten onderdelen van de 7 Dec.- divisie kwamen met de Kota Inten, op de Sibajak reisden o.a, 203 vrou wen en 307 kinderen mee. „DE HOGE VIJURSE" heeft de R. T. C. te gast gehad. De Pers kon weinig meer te weten komen, dan dat de gedelegeerden koffie hebben gedron ken en over finantieel-economische vraagstukken hebben gesproken. Een communiqué is niet verstrekt. HARDEVALUTA-CLAUSULE. JAUVIEUSART, de Belgische Minis ter van Economische Zaken, deel de nog mede, dat België bereid was onderhandelingen te voeren over de opheffing van de 'zg. „harde-valuta- clausule" in de handelsovereenkom sten met Nederland en Groot-Brit- tannië. Indien deze onderhandelingen tot een resultaat zouden leiden, zouden Nederland en Groot-Brittannië in het vervolg hun gehele import uit België in guldens en ponden kunnen betalen Tot nog toe konden zij dit slechts tot een bepaald bedrag. Inmiddels heeft Engeland reeds een teleurstellende houding aangenomen. Het heeft wel een substantiële lijst van goederen ingediend, waarvan de invoer uit de deelnemende landen zal vrij zijn, doch.... deze maatregel is niet toepasselijk voor België, Zwit serland tu 'Ars!-Duitsland. STOOKOLIE. aan toe zijn, als er niet een discrimi natiemaatregel aan verbonden is: Een schip, dat tankt in een Britse ha ven, betaalt de oude prijs. Zo ziet men, hoe Engeland zich op economisch gebied maar heel moei lijk kan opwerken tot Europese soli dariteit. De landen van het continent kullen daaruit te eniger tijd de con sequenties moeten trekken. ZATERDAGMIDDAG even over twee uur is Z.Em. Francis Kardinaal Spellman per KLM-vliegtuig van Schiphol naar Rome doorgereisd. De Kerkvorst werd uitgeleide ge daan door de pauselijke internuntius Mgr. Paolo Giobbe. dr. A. Plesman, directeur van de 4CLM, met wie Z. Em. tevoren in een aparte kamer van het stationsgebouw de lunch had ge bruikt. iiGüLAND heeft nog een andere maatregel getroffen, waarover men in België niet erg te spreken is. De prijzen van stookolie zijn name lijk verhoogd met het percentage der devaluatie. En dat zou nog tot daar- yATERDAGAVOND om kwart over tien is in de Alblassstraat te Am sterdam een vrouw in haar woning overvallen door twee onbekende man nen, die met een buit, o.a. bestaande 'uit een bedrag van f 1385 verdwenen De vrouw was thuis met haar vier kinderen, die sliepen. De echtgenoot, een kellner was naar zijn werk. Om kwart over tien werd aan de benedendeur gebeld op de wijze, die haar man altijd gebruikt. Daar de vrouw zich al enige tijd niet goed voelt verbaasde het haar niet, dat haar man vroeg thuis kwam. Hij had trou wens in de afgelopen week dat al eerder gedaan. Zonder aarzelen drukte zij dan ook op de knop, waardoor de buitendeur electrisch wordt geopend en zij maak te ook de deur van haar woning open. Op haar roep: ..Wie is naar" kreeg zij geen antwoord, maar ook dit verbaas de haar niet, want haar man geeft eveneens vaak geen antwoord als hij thuis komt. Toen zij het licht in de gang wilde opsteken werd haar plotseling een hoek of een sok tegen het gezicht gedrukt, waardoor zij niets meer kon zien. De aanvaller drukte haar tegen de muur en hield haar in bedwang Inmiddels was een tweede man in de woning gekomen en deze heeft, voorzover zij dat kon horen de wo ning doorzocht. Na ongeveer een kwartier zo te hebben gestaan, werd plotseling de hoed of sok van haar gezicht weggetrokken, maar voor zij iets kon waarnemen, werd een deur dichtgeslagen en waren beide man nen verdwenen. Na een snel onderzoek, bleek haar, dat de linnenkast, waarin zich, ver borgen tussen lakens, een bedrag van f 1385 bevond, was leeggehaald. Uit een bureau in de voorkamer waren drie horloges, waaronder een gouden dameshorloge, een doublé herenhor loge en een vulpen gestolen. De kinderen zijn niet wakker ge worden. De politie' staat voor een zeer mys terieus geval, aangezien de vrouw niet meer dan een bruine hoed heeft ge zien, Een uitgebreid onderzoek is in gesteld, tot dusver zonder resultaat. <T>S BRUSSEL gelooft men dat het wetsontwerp tot het houden van vinden thans IN DE LANDBOUW S°°. Personen werk. Ongeveer 50.000 jonge boeren zien verlangend uit naar een eigen boerderij. Minis- ï.fjj ans meende in een rede te Middenmeer, dat emigreren het enige redmiddel is. OP SCHIPHOL onthulde de burge meester van Amsterdam een gedenk- Tnlron «v» Viv, Dit standpunt van de Walen tegen de terugkeer van Leopold werd ook en Volksraadpleging over de Belgi-ingenomen door René Dreze, liberaal scha Koningskwestie, dat 18 October in j lid van de Kamer van Afgevaardig de Senaat zal worden behandeld, voor- j den. ziet in een compromis ten aanzien van het percentage, dat zich voor de te rugkeer van de Koning moet uitspre ken. De voorgestelde Volksraadpleging zal alle Belgen boven de 21 jaar, behalve de leden der strijdkrachten, vragen of zij de terugkeer van Koning Leopold of zijn troonsafstand ten behoeve van Prins Boudewijn willen. In de Belgische pers houdt men zich druk bezig met de mogelijkheid, dat na het afwikkelen van dit referendum een reorganisatie van het Kabinet zal plaats vinden met deelneming van de socialisten. De Waalse socialisten zijn echter ge heel en al gekant tegen het referen dum. TAE Tsjechoslo waakse regering heeft besloten de bijeenroeping van 't parlement voor de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van de betrekkingen tussen Kerk en staat uit te stellen tot het einde van deze maand. Waarnemers beschouwen dit uitstel als een aanwijzing, dat de regering de schijnbaar onvermijdelijke crisis in de betrekkingen tussen Kerk en Staat zo lang mogelijk wil uitstellen. Volgens gezaghebbende kerkelijke bronnen zijn tot dusver 300 priesters gearresteerd. De meesten van hen zijn geestelijken in sleutelposities, zoals administrateurs van bisdommen. Zaterdag werd op de overweg bij het station Kruiningen-Yerseke een autobus van de stoomtram Mij. Walcheren gegrepen door een personentrein. De bestuurder van de bus werd gewond, terwijl de eni ge inzittende passagier, de 23-ja- rige F. Nieuwenhuyse uit Yerseke werd gedood. De bovenste foto toont de gekan telde locomotief van de trein en de onderste de geheel vernielde autobus van de Mij. „Walcheren". JUADAT RUSLAND het vriendschaps verdrag met Joego-Slavië heeft op gezegd, zijn de satelietstaten trouw in de rij gevolgd met Roemenië als hekkensluiter. Joego-Slavië is begon nen aan het zenden van een reeks pro test-nota's en verwacht wordt, dat de hele geschiedenis in de Assemblée van de V. N. terecht zal komen. De spanning stijgt rond Belgrado- Moskou ten top. De politie-dienaren van Tito zouden een volledige actie zijn begonnen tegen leden van de Komin- form in Istrië. en reeds enkele voor aanstaande figuren zouden zijn gear- resteerd.De Giornale de Triëste weet te melder,, dat op Tito zelf een aan slag is gepleegd door het leggen van een tijdbom in diens jacht. De aanslag zou zijn mislukt, doordat de geheime politie de bom tijdig zou hebben ont dekt. ZATERDAGMORGEN is de personentrein, die om 5,39 uit Vlissingen ver- trekt en om 6,27 te Kruiningen-Ierseke aankomt, bij de spoorwegover gang naar wachtpost 32 (enige honderden meters ten Westen van het station Kruiningen-Ierseke) ingereden op een bus van de Stoomtram Walcheren, de zgn. Scheldebus, die beginnende te Ierseke van plaatsen op Zuid-Beveland arbeiders naar de Schelde te Vlissingen vervoert. ----&CUCUIV-1 Op het jaarlijkse Waalse congres te TeKen ter herinnering aan de eerste Duik, dat Zondag gehouden werd, ver- JLTEN VERWACHT, dat de Engelse regering, op welke de linkse La- bourleden een sterke druk uitoefe nen om onmiddellijk algemene ver kiezingen uit te schrijven, binnen kort zal beslissen, of het parlement in November of in het voorjaar 1950 ontbonden zal worden. De Labourpartij gaat op het ogen blik in het hele land na. wat de re actie van de leden is op het spoed debat over devaluatie. De uiteindelijke aanbeveling aan 't Kabinet zal door Attlee gedaan wor den in overleg met Morrison. I j tTONINGIM JULIaXa onthulde Za- r>E TEMPERATUUR van de afgelo- j terdag te Putten 'n eenvoudig mo- pen maand heeft te De Bilt ge- nument ter herinnering aan de bijna vlucht 1924. naar Batavia op 1 October DUIZENDEN trokken gisteren ille gaal vanuit het Oosten de W.-Duitse f.rejS ,over om „de internationale Vredesdag te vieren. Er zijn enkele honderden arrestaties verricht. EEN RECORD bereikte de Indonesi sche uitvoer over Augustus met een waarde van f 141.300.000. In 1949 was dit het hoogste maandcijfer. OOK ARGENTINIË heeft sinds Za- teraag devaluatie. De wisselkoers van de pesos is 9,40 pesos per pond ster ling (was 13,53). DE ORCA, een Nederlands motor schip, is in de Oostzee op een mijn gelopen. De bemanning werd gered, slechts enkelen waren licht gewond. Het schip maakt zwaar slagzij en wordt naar Nakskov (Den.) gesleept JOH. KUIPERS, directeur van De Maasbode, heeft Zaterdag onder gro te belangstelling zijn 30-jarig dienst- JVbileum gevierd. HET KOERSVERSCHIL tussen de Franse en de Belgische franc na de devaluatie is oorzaak, dat 55.000 Bel gen, die in Frankrijk werken, van daag thuis blijven. Hun loon werd met 12 procent verlaagd. MINISTER SCHOKKING is ter be spreking van defensie-vraagstukken te Washington aangekomen. Hij denkt een week in de V. S. te blijven. middeld een niveau bereikt als in de 2i/2 eeuw. waarvan de gemiddelde maandtemperaturen bekend, zijn. nooit was voorgekomen. Ditmaal be droeg het gemiddelde 17.2 graden te gen 13.7 graden normaal. De warmste herfstmaand was tot nu toe Septem ber 1729 geweest. De heetste dag van de afelopen maand was 5 September, toen op tal van plaatsen recordtemperaturen werden gemeten en toen zelfs de nacht een recordwarmte opleverde. In De Bilt kwamen 8 zomerse dagen voor, het normaal aantal is slechts 2. vijfhonderd mannen van deze gemeen te. die niet uit Duitse gevangenschap terugkeerden. Na het vallen van de driekleur, die rond het standbeeld ge drapeerd was zag men een Puttens vrouwtje, gekleed in de dracht van de streek met een knipmuts op. die voor taan in versteende aandacht en wee moed zal staren door en over het Ve- luws dorp Putten, dat met het Tsje chische Lidice en het Franse Oradour tot de ernstigste wonden behoort, die de Duitse terreur in Europa achter liet. De Koningin legde een krans aan de voeten van dit vrouwtje. Dehalve de chauffeur bevond zich nog slechts één passagier in. de bus, de 23-jarige Frans Nieuwenhuijse uit Yerseke, die ongeveer een jaar geleden als oorlogsvrijwilliger uit Indonesië is gerepatrieerd. Nieuwenhuijse, die on gehuwd is, werd op slag gedood. De machinist van de trein en de chauf feur van de bus liepen slechts ge ringe verwondingen op. De bus, die uit Yerseke kwam moest wachten voor de spoorwegovergang, omdat de bomen waren gesloten voor het passeren van de trein, die om 5.29 uit Roosendaal vertrkt. Nadat deze trein gepasseerd was, werden de bo men, die vanaf het station Kruiningen Yerseke worden bediend, geopend. De chauffeur schakelde in en reed de spoorwegovergang over, juist op het moment, dat de trein uit Vlissingen passeerde. Een hevige botsing volgde: de knal was ver in de omtrek te horen en vele mensen werden er door wakker geschrikt. De bus werd enige meters meegesleurd en totaal ver nield en platgedrukt tegen wacr ,- post 32 aan. De Schelde-arbeider die in het midden, juist aan de zijde van de botsing had plaats genomen, j werd op slag gedood. De chauffeur, I die zeer overstuur was geraakt, kon zich alleen dcor het opengereten dak van de bus bevrijden, De trein, waarvan de locomotief en de eerste drie wagens ontspoorden, reed door. Esp 50-tal meters verder i maakte de iocomitief een bocht van 90 graden, reeds dwars over een dood spoor, vernielde daarbij twee goede renwagons die daar stonden en kwam vlak voor een loods, na van haar on derstel gekanteld te zijn, tot stilstand. Ook de tender en de eerste persevnen- wagon kantelde. De twee volgende personenwagens ontspoorden, de rest van de trein bleef in het spoor, ENORME RAVAGE. het bergingswerk niet gemist kon worden. Verschillende autoriteiten van de N.S. hebben de ravage in ogen schouw genomen en een onderzoek in gesteld. Het ongeval heeft in de omgeving grote opschudding veroorzaakt, wat duizenden nieuwsgierigen in de loop van Zaterdag en Zondag naar de plaats van het ongeval heeft getrok ken. De deelneming met de familie van het slachtoffer is algemeen. klaarde de socialistische Senator Jean Allard, dat indien de katholieke aan hangers van Koning Leopold te ver zouden gaan, zjj wellicht „het ge rommel van een naderende revolu tie" zouden kunnen horen. Allard zeide, dat Koning Leopold niet langer als Koning der Belgen kon worden beschouwd, doch slechts ais Koning der Vlamingen. De socia listische vice-president van de Ka mer van Afgevaardigden, Francois van Belle, verklaarde, dat indien on danks Waalse tegenkanting een refe rendum zou worden gehouden, „wij desnoods de Koning en zelfs het ko ningschap zullen moeten vernieti gen". Zo Koning Leopold III al niet Bel gië verraden had, dan toch de Walen. Dit verraad dateerde van de dag dat hij Koning werd aldus betoogde van Belle. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Over het algemeen veel bewol king marj' overwegend droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddeneilanden tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuidwest en West. Overdag ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 18.14 uur. r?*" ®P n,31 uur. Morgen: zon P 0.45 uur. Maan onder 3,31 uur yOOR HET EERST in de geschie denis ondervindt het Amerikaan se bedrijfsleven vertraging door sta kingen in twee essentiële industrie- en: die van 513.000 metaalbewerkers en die van 400.000 arbeiders in de vetkoolmijnen. De eerste van deze stakingen is eergisteren begonnen en cie van de mijnwerkers 19 Septem ber. De automobielindustrie, die 18 pro cent van het in de Ver. St. gefabri ceerde staal gebruikt, bezit voldoen de voorraad voor 3 4 weken. De zorg, waarmee de bij de CIO aangesloten metaalbewerkersbond sta- kingscomité's heeft opgericht, sta- kingsposten en soepuitdeling heeft ge organiseerd, schijnt erop te wijzen dat men een langdurige staking ver wacht. De staking van 5000 spoorwegman nen van de maatschappij „Missouri- Pacific" duurt voort. Zij heeft ten gevolge gehad, dat 20.000 andere ar beiders van de spoorwegen eveneens het werk hebben neergelegd. T.S.C.—Longa 2—1. Laten we nu eerlijk zijn, het is boven onze verwach ting. Om het doodeenvoudige feit, dat de Tilburgenaren toch beslist geen krullenjongens zijn. En dat TSC nu won, wel dat toont aan, dat de Oos- terhouters ook dit jaar weer een stevige ploeg hebben, Dat hebben an dere clubs overigens ai ondervonden dit seizoen. De Oosterhouters staan nu op de vijfde plaats. Lang niet kwaad dus! jgEIDE PLOEGEN gaven zich geheel. De snelle wedstrijd droeg echter nog al een fors karakter. TSC had voor rust de vrij sterke wind mee. Hierdoor gesteund oefende TSC al direct een behoorlijke druk uit op het Longa-doel, doch de Tilburgers hielden voorlopig stand. De gevaar lijke van Roessel kreeg tegenover de uitstekend spelende stopperspil Kools weinig kans. Het samenspel der TSC- ers liet nog al wat te wensen over, doch wat de TSC-ers aan techniek ontbrak, vulden zij aan met enthou siasme. UIT EEN CORNER 1 Ernst door Massuger in bedwang ge houden waarmede feitelijk de gehele TSC-aanval lam gelegd werd. Het TSC-doel werd zwaar belegerd, doch Baaten was op zijn post. Een minuut of 10 voor tijd veroor zaakte P. Hooijmayers hands in 't doelgebied. De strafschop werd door van Roessel benut. Hoe de Longa-lui ook probeerden er was geen doorkomen meer aan. TSC bofte toen een schot van van Roessel buiten bereik van Baaten te gen de paal kwam. Zo behaalde TSC de volle buit uit een wedstrijd, die zeer spannend was, doch technisch niet op zo'n hoog peil stond. 'JJIT EEN CORNER werd het eer ste succes geboren. Sestig plaats te het laar voor doel. Na enig ge- schermutsel kreeg Ernst de bal op zijn hoofd en zo verdween het leer langs Luyteiaar. (1-0). Enkele minuten later veroorzaakte Massuger hands in het beruchte ge bied. Ernst benutte deze strafschop en het was 2-0. DE TWEEDE HELFT J)IRECT in de tweede helft oefende Longa een sterke druk op het TSC doel. En bijna de gehele tweede helft was Longa in de aanval. De TSC-ver- dediging was echter in goede vorm Met een elastische sprong kaapt hier de Oosterhoutse doelman Baeten de bal weg voor de neus van de nationale midvoor van Roessel (rechts). C: werd door dit ongeval een enorme ravage aangericht en het mag een groot wonder heten, dat niet meer personen om het leven zijn gekomen, ja zelfs niet zijn verwond. Door het aflaten van de stoom van de machine werden velen opgeschrikt. Dokter Nieuwenhuijse van Kruiningen was spoedig ter plaatse, doch kon helaas bij Nieuwenhuijse slechts de dood constateren. De chauffeur en de machinist konden, na verbonden te zijn, naar huis keren. De rijks- en verkeerspolitie stellen een diepgaand onderzoek naar de schuldvraag in. Ook de officier van justitie bezocht in de loop van de morgen de plaats van het ongeval. Onmiddellijk is een aanvang ge maakt met het opruimingswerk, zodat het treinverkeer slechts weinig vertra ging heeft ondervonden. Tegen de middag arriveerde een grote kraan wagen van de N. Spoorwegen, die bij Wie zal China bij de V. N. vertegenwoordigen? J^OOR RADIO-MOSKOU is gisteren avond bekend gemaakt, dat di plomatieke betrekkingen tot stand zijn gekomen tussen de Sovjet-Rus sische en de Chinese communistische regeringen. De Sovjet-Russische regering heeft besloten haar diplomatieke betrek kingen met de Chinese nationalisti sche regering te Kanton te verbre ken. Zij zal een ambassadeur vesti gen bij de regering van de „Chinese Volksrepubliek", die door een diplo maat van dezelfde rang te Moskou zal worden vertegenwoordigd. Het is thans mogelijk, dat twee af zonderlijke Chinese delegaties elk aanspraak zullen maken op de per manente zetel in de Veiligheidsraad, die voor China is gereserveerd. Dit betekent, dat tenzij de organisatie der V. N. in haar geheel erin slaagt bin dend vast te stellen welke Chinese delegatie als een officiële vertegen woordiging van het Chinese volk moet worden beschouwd, er vrijwel geen andere oplossing bestaat dan de werkzaamheden van de Veiligheids raad op te schorten. WA VEEL voorbereidingen en nadat veel moeilijkheden moesten en zijn overwonnen, kon op de voorgeno men datum, 1 October, de R.K. schip- persschool te Hansweert worden ge opend. Zaterdagmorgen om 9 uur is deze prachtige school, die plaats biedt voor enige honderden leerlingen en vermoe delijk nog zal worden uitgebreid, plech tig ingewijd door de Deken van Goes, de zeereerw. heer Nieveen van Dijkum, welke na de plechtige inwijding met de pastoor van Hansweert, de zeereer- I waarde heer H. P. J. Figelet en de vroegere rector van Maria-oord pater Tubbung, een hoogmis in de kapel van Maria-oord (het nieuwe gebouw I aan de Oostzijde van het kanaal) op- i droeg. Als ceremoniaal was aanwezig de tegenwoordige rector pater Vinke— i steijn, alsmede de generale overste i van de Dochters van Onze Lieve Vr. I van het Heilig Hart, moeder Ajathe, I uit Frankrijk en haar assistente, moe der Lambertine. Van de verdere tal rijke aanwezigen noemen wij de pro vinciale overste van de congregatie van de Dochters van O.L.V. van het Heilig Hart, moeder Antonita, de moeder-overste van Maria-oord, moe der Alice, het hoofd der school zuster Gertrude, de prvinciaal overste van de missionarissen van het H.H., de burgemeester van Kruiningen en de wethouder van Kruiningen, de heer P. H. A. Polderman. KOSTERS KWAMEN BIJEEN Ditmaal mocht Oostburg de Z. Vlaamse kosters binnen zijn mu ren ontvangen. Na een goede kof fietafel opende voorzitter Vercau- teren de vergadering en besprak de belangrijke punten uit de lan delijke kostersvergadering, die dit jaar in Nijmegen is gehouden. Ook de geestelijke adviseur, pas toor Smeltzer, onderhield zich eni ge tijd met de kosters betreffende de grote waardigheid van hun ambt. Na een kort lof en bezichti ging van de nieuwe kerk kwamen de kosters nog enige tijd bijeen en werd de Oostburgse koster Lecluy- ze nog eens gehuldigd ter gelegen heid van zijn onlangs gevierde zil veren ambts-jubileum. Hierbij wa ren mede aanwezig de Deken van Oostburg en kapelaan van Waes, alsmede de vrouwen van de kos ters. WINTERZITTING DER STATEN De Commissaris der Koningin heeft de Winterzitting der Staten uitgeschreven tegen 13 Dec. en 17 Jan. a.s. De bijeenkomst wordt wederom gehouden in de Concertzaal te Middelburg. MARIUS DE LEEUW NAAR ITALIË De Bossche kunstschilder Marius de Leeuw, winnaar van de Prix de Ro me, is voor een kunstreis van vier maanden naar Italië vertrokken om te voldoen aan de hem door de jury verleende opdracht. Dit brengt mede. dat De Leeuw verschillende op drachten in ons land heeft moeten uit stellen.

de Stem | 1949 | | pagina 1