Een schaakspel om Accoord bereikt tussen werkgevers en werknemers Onze jongens in Indonesië Uitgestrekt aardolie- veld in Overijssel 480 millioen voor woningen zp vrouw Alleen: de Nederlandse Regering zal het bevrijdend woord moeten spreken Belgen smokkelden valse bankbiljetten van 100 gld. naar ons Niwin en Thuisfront INZAKE DE V ALT T ATIEMOEILIJKHEDEN GRENSGANGERS Gewijzigd voorstel Evelein aanvaard Concessie voor 93.000 H.A. aangevraagd Minister in 't Veld geeft zijn cijfers voor 1950 40 millioen voor scholen, 11 millioen voor kerken 3600 gld. zouden in een kanaal te Den Haag zwemmen Zij gaven hun leven in Indonesië Kampeer-regeling zal herzien werden Benelux-Jaarbeurs trok al 70.000 bezoekers Bankbediende verduisterde f 100.000 Nederlands Episcopaat bezocht Ypelaar IS Kinderen speelden met lucifers Plaatselijk enkele buien Belasting op kostwin nersvergoedingen Tien maanden voor A'dams deviezensmokkelaar DE VRAAG BLIJFT, OF DE BRIGADE VRIJ-UIT GAAT Oprichting Nat. Reserve Goes VIJFDE JAARGANG No. 1498 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0 60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. c: OOSTBURG, Nieuwstraat 22?Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) sloten leden bij het ondernemen van acties in de hand hebben. De Belgische afgevaardigden zegden toe, dat zij zich in alle opzichten zou den stellen achter het thans bereikte accoord. INDUSTRIEËN. HET IS GOED NIEUWS, dat we vandaag kunnen melden: er bestaat grote kans, dat de moeilijkheden in de in dustrieën der zuidelijke gewesten, veroorzaakt door het deva- luatieverschil tussen Franc en Gulden worden opgelost. Al thans zijn gisterenavond in hotel „De Kroon" te Breda, waar vertegenwoordigers der Regering met de afgevaardigden van Nederlandse en Belgische arbeiders-organisaties vergaderden, tot een accoord gekomen. Men kan thans met een afgerond voorstel bij de Nederlandse Regering komen, die dan nog over het kostenvraagstuk en de mogelijke wijze van uitvoering zal moeten beslissen. yOALS wij reeds in ons blad van gisteren vermeldden, zou van Ne derlandse werkgeverszijde aan de Bel gische en Nederlandse arbeidersorga nisaties een voorstel-Evelein worden voorgelegd dat, zou het worden aan genomen, tot een redelijke oplossing kon leiden. Het oorspronkelijk voorstel-Evelein luidde als volgt: Er zal worden toegepast een af lopende toeslag en een oplopende bestedingsverplichting in Neder land. De toeslag zal telkens worden vastgesteld voor een periode van 5 weken en bedraagt voor de eerste periode 22.5 pet., de tweede 20 pet., de derde 17,5 pet., de vierde 15 pet., de vijfde 12.5 pet. van het inkomen dat overblijft, nadat in de eerste TYE „N.V. Nederlandsche aard-olie Maatschappij" heeft Gedeputeerde Staten van Overijssel verzocht tot uit breiding te kunnen overgaan van de concessie bij Schoonebeek. 93.000 HA grond wil de aardolie Mij. in conces sie hebben. De in 1949 verleende concessie, wel ke betrekking had op grondgebied van de gemeente Coevorden, Schoo nebeek, Dalen, Emmen. Sleen en Gramsbergen, besloeg een oppervlak te van ongeveer 15.000 HA. Boringen en andere onderzoekingen hebben aangetoond, dat de bestaande concessies slechts een deel bedekt van een uitgestrekt aardolieveld, dat zich in Westelijke richting tot voorbij Meppel voortzet. Positieve vondsten in de laatste jaren gedaan, dragen bij tot het exploiteren van deze gebie den. Bij de nieuwe concessie-aanvra ge zijn ook gronden van Zuid-Drentse gemeenten betrokken. periode 10 pet., in de tweede 12.5 pet., in de derde 15 pet., in de vier de 17.5 pet. en in de vijfde 20 pet. van het guldensinkomen in Neder land is besteed. Het kostte heel wat moeite eer het zover was, dat vooral de Belgische afgevaardigden van de redelijkheid dezer uitweg overtuigd waren. Aangezien men echter inzag, dat tenslotte tot een conclusie moest worden gekomen die alle betrokken partijen kon bevredigen, werd be sloten, het voorstel-Evelein te aan vaarden met dien verstande, dat men zich wenste te binden tot de datum van 1 Januari 1950. Gezien het feit, dat de monetaire posities van de beide landen nog niet volkomen stabiel konden worden ge noemd wilde men niet verder gaan dan genoemde datum. STAKING IN OOSTBURG. pEDURENDE de onderhandelingen werd door de voorzitter, de heer A. Vermeulen die de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigde de heer Vermeulen is bestuurslid van 't NVV en speelde als arbeidersafgevaardig de reeds eerder een belangrijke rol, o.a. in Genève de mededeling ter tafel gebracht, dat heden een aantal Belgische bouwvakarbeiders in sta king was gegaan te Oostburg. Hij be treurde dit en verzocht de Belgische gedelegeerden hierop attent te zijn, kennelijk opdat zou blijken, dat de Belgische organisaties hun aange- T> UITEN deze vergadering om ver- namen wij nog enkele geluiden uit industriële kringen die wezen op de ernstige situatie, die een misluk ken van een accoord tengevolge zou hebben gehad. De Hero-fabrielcen te Breda b.v. zouden ernstig in de productie wor den bedreigd door het evt. wegvallen van vrouwelijke Belgische arbeids krachten. De verwerking van een sterk aan bederf onderhevige grond stof als b.v. peren zou voor een groot deel komen stil te liggen met alle ellendige daaraan verbonden gevol gen. Wat de vlasindustrie in Zeeuwsch- Vlaanderen betreft meende men, dat ook deze industrie een zware klap zou krijgen. De moeilijkheid hierbij ech ter is, dat het hier gaat om een zeer groot aantal kleine ondernemers die niet alle een gelijke positie innemen ten aanzien van arbeidslonen. 80 pet. van alle vlas-arbeiders zijn Belgen. Wat de staking van de Belgische bouwvakarbeiders in West-Zeeuwsch- Vlaanderen betreft is hier de grote moeilijkheid, dat men deze mensen een weekloon betaalt dat thans 260 frs minder bedraagt dan hun steun uitkering bij werkloosheid. Bouwon dernemers willen gaarne meer beta len. doch het geld mag dan niet wor den uitgevoerd. Een en ander bete kent een ernstige stagnatie in de we deropbouw van een van Nederlands meest getroffen gebieden. Hieronder: J. G. v. d. Steen, Gillesstraat 16, te Rijen voor zijn bungalow te Batavia. Links: Kees Oomen, Oeliel B 45 te Rijsber- gen werkt in de cantine te Batavia. Hier staat hij op de foto met zijn maat Jan Roks Hooiberg Tichelt van Rijsbergen. Rechts: Arsene van Hemel, Oostburgscweg O 221 te Groede is al meer dan Z'/i jaar in de om geving van Medan op Sumatra. lt/TINISTER IN 'T VELD heeft me- degedeeld, dat in 1949 voor wo ningbouw 400 millioen was uitge trokken en dat dit in 1950 480 mil lioen zal zijn. Aangezien de gemid delde prijs nog altijd f 12.000 be draagt, betekent dit voor 1950 40.000 woningen. Minister in 't Veld wil binnen drie jaar komen tot 55.000 woningen. Dan is het al 15.000 bo ven het vooroorlogse peil. Monta-' gebouw zal daarbij sterk gestimu leerd worden. Het bouwplan 1950, dat minister In 't Veld de Staten-Generaal heeft aan geboden, sluit met een bedrag van f 1450 millioen. Dit is f 110 millioen meer dan het totaal van 1949. Van deze f 1450 millioen zullen voor weg- en waterbouwkundige werken f 300 millioen worden besteed. Een andere grote post is die voor bedrijfsgebouwen, nl. f 300 millioen (1949: 272.5), welke post eventueel in de loop van het jaar nog met f 50 millioen zal worden verhoogd, in dien daartoe de noodzaak blijkt. Bij de bepaling van dit bedrag is reke- DE BELGISCHE minister-president, Gaston Eyskens, zal in de tweede helft van October naar Koning Leo pold te Pregny (Zwitserland) gaan, om met de vorst van gedachten te wisselen over het houden van een volksraadpleging over diens terug keer. HET troepentransportschip „Tabinta" is gisteren uit Amsterdam naar Indo nesië vertrokken. OOK Hongarije en Polen hebben het twee jaar oude verdrag van vriend schap en wederzijdse bijstand met Joego-Slavië opgezegd. ADMIRAAL Richard Covolly, chef staf van de Amerikaanse marine in de Atlantische Oceaan en de Middel landse Zee is benoemd tot grootkruis drager met de zwaarden in de Orde van Oranje Nassau. VOLGENS RADIO ROME heeft de Italiaanse minister voor de schatkist, Giuseppa Pella, in de Kamer van Afgevaardigden medegedeeld, dat Italië niet zal devalueren. HET wetsontwerp betreffende toe kenning ener tegemoetkoming aan personen, die ten onrechte als poli tieke delinquenten zijn behandeld, is door de Tweede Kamer met 47-22 stemmen aangenomen. MAO TSE TOENG, de leider van de communistische partij in China, is tot voorzitter van de communistische volksregering van de republiek China gekozen. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Wa terman 29-9 van Aden, Zuiderkruis 29-9 van Suez, Volendam passeerde 30-9 Ouessant. JN DEN HAAG is een 23-jarige Luikenaar gearresteerd op het ogenblik, dat deze een vals biljet van honderd gulden ter betaling aanbood. Zjjn handlanger is na een vergeefse achtervolging door de politie, per auto weten te ontkomen in de richting van de Belgische grens. De Belgische politie kon hem echter in Luik grijpen. Hij is een Belgische amateur zwem- kampioen. Aanvankelijk hield hij stijf en strak vol niets uitstaande te hebben met de valse bankbiljetten, doch ook hij viel door de mand en bekende reeds verscheidene valse biljetten van de hand te hebben gedaan Hij verklaarde, dat de auto. waar mede hij was gevlucht 360 biljetten van honderd gulden had bevat. Hij had zich van dit valse geld ontdaan door het in een kanaal te Den Haag te werpen. Wat de herkomst der valse briefjes van honderd betreft, beweerde hij, deze van iemand in Parijs te hebben gekocht. Hij kon slechts een vaag signalement van deze man opgeven. Het onderzoek in deze zaak wordt zowel in Nederland als in België voortgezet. TER GERUSTSTELLING. gen (op de laatste van de maand is de beurs van een journalist geen bankbiljetten van welke waarde dan ook rijk!) en inderdaad, volgens ons eigen bericht zou ook dat briefje vals zijn. Bij nadere informatie bleek na tuurlijk, dat al die biljetten van de lezers, die zo vriendelijk waren om ons op te bellen, helemaal echt wa- reh. Hij heeft dus geen zorgen te hebben. DE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd: Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Sold. Asan, afkomstig uit In. donesië. Koninklijke Landmacht: In de periode van 24 t.m. 30 Sept. geen verliezen. ning gehouden met de eisen die met betrekking tot de industrialisatie wor den gesteld. Voor boerderijen en overige agra rische gebouwen zal f 69 millioen wor den bestemd (1949: 58,5). Bij de genoemde bedragen voor '49 betreffende bedrijfsgebouwen en boerderijen dient er rekening mede te worden gehouden, dat deze in de loop van 1949 met resp. f 32,5 millioen en f 7.5 millioen worden verhoogd. Voor scholenbouw is in het bouw plan 1950 een bedrag opgenomen van f 40 millioen tegen f 25 mil lioen in 1949. De stijging van dit volume houdt verband met de te verwachten sterke toeneming van 't aantal kinderen, dat behoefte heeft aan onderwijs. Tenslotte zijn voor ziekenhuizen, enz. 14 millioen (10), voor kerken f 11 millioen (f 4) en voor overheidsge bouwen f 51 millioen (f 32) uitge trokken. Bij de samenstelling van het bouw plan kon geen rekening worden ge houden met de devaluatie van de gul den. Indien hiervan een verhoging van de bouwkosten het gevolg is, zal dit uiteraard leiden tot wijzigingen in het plan. J^JEDE NAAR aanleiding van onze artikelen betreffende de twijfel achtige waarde van de Kampeerkaart en de o.i. ten opzichte der belang rijke, erkende jeugdorganisaties on redelijke uniforme gemeente-verorde ningen, zoals die door de ANWB worden gepropageerd, ontvingen wij een schrijven van de afd. Noordbra bant van de Ver. van Ned. Gemeen ten: De commissie voor de model-poli- tieverordenmg vond in een en ander aanleidng, „thans te onderzoeken of en in hoeverre zonder de noodzake lijke waarborgen prijs te ?»ven de door sommige jeugdorganisali-s afge geven legitimatie-bewijzen aan lei ders en leidsters, zullen kunnen woe den gelijkgesteld met de kampeer- kaarten, afgegeven door de Neder landse Kampeercentrale van de A N W.B. Hiervoor zal contact worden op genomen met een aantal daarvoor in aanmerking komende organisaties". Getracht wordt om aan de ge opperde bezwaren, welke ook door de betrokken commissie worden onder schreven, tegemoet te komen". Dit is een tijding die ons verheugt en waarmede de kwestie voor ons als afgesloten mag worden beschouwd. En nu de andere provincies.... Hiernaast: Theo Brood (links) Kalishoek 50 en Jan Verheijen, Kade, zijn allebei van Ouden bosch. Ze verblijven in Dawas op Sumatra. Dat aardige brui ne kereltje willen ze wel mee nemen naar Oudenbosch! V *7 O ALS wij gisteren reeds meldden hebben voorbijgangers aan de spoorbaan Kesteren-Nijmegen het ont zielde lichaam gevonden van een 26- jarige vrouw. Uiteen nader on derzoek bleek, dat de vrouw niet door een passerende trein was gegrepen, zoals aanvankelijk werd veronder steld, maar dat zij vermoord was door haar echtgenoot. Haar man, een los arbeider, heeft thans een volledige bekentenis afge legd. Hij heeft verklaard, dat zich tussen hem en zijn vrouw een hui selijke onenigheid voordeed, hetgeen in het gezin veelvuldig voorkwam. De vrouw heeft daarop met de fiets de woning verlaten en zich in de richting van de spoorlijn begeven, ge volgd door haar man. De man heeft verklaard, dat zijn vrouw hem in de nabijheid van de spoorlijn met een stok heeft geslagen. Hij heeft haar de stok toen ontrukt en haar daar mee bewusteloos geslagen. Daarna heeft hij haar gewurgd. Hij heeft daar op het lichaam en de fiets naast de rails gelegd en is naar huis gegaan. TUE BENELUX JAARBEURS te Antwerpen lcopt buitengewoon goed. Reeds meer dan 70.000 perso nen hebben totnutoe een bezoek aan deze beurs gebracht, een respectabel aantal, dat meteen het bestaans recht van deze beurs aantoont. Op 6 October a.s. wordt een Ne derlandse dag georganiseerd. jgEN EMPLOYE van een der grote bankinstellingen te 's-Gravenhage die daar sinds dertig jaren werkzaam was en het volle vertrouwen van zijn chefs en van een aantal cliënten ge noot, heeft zich gedurende een reeks van jaren schuldig gemaakt aan frau duleuze handelingen, die door de ge raffineerde wijze, waarop zij werden uitgevoerd, geruime tijd onontdekt konden blijven. De schade, door deze handelinge veroorzaakt, zou meer dan f 100.000 belopen. G EHEEL onverwacht arriveerden Donderdagmiddag omstreeks half een Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong. aartsbisschop van Utrecht, Mgr. G. Lemmens, bisschop van Roermond en zijn coadjutor Mgr. L. Hanssen; Mgr J. Huybers, bisschop van Haarlem, Mgr. J. Mutsaers, bisschop van 's-Her togenbosch en Mgr. Jos. Baeten, bis- schop-codajutor van Breda aan het Seminarie Ypelaar. Het Hoogwaardig Episcopaat liet zich gedurende drie kwartier door en rond de gebouwen rondleiden en voorlichten omtrent de stand der werkzaamheden. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, was verhinderd dit bezoek bij te wonen. Een geheimzinnig telefoontje overtuigd, vermoord. dat Ik TK BEN ERVAN Schallenberg is ben opgebeld, door een vriend van Schallenberg, die met vertelde wie de moordenaar is, zo vertelde de vroegere secretaresse van dr. Mucke aan „Het Haagse Dagblad" over het raadsel van „de verdronken Duit ser". Dat is het enige nieuws, dat gis ter is bekend geworden over het mysterie, waaraan sinds een paar dagen de hele Nederlandse pers heel wat aandacht besteedt. "yOOR fl. 300.000 schade is er ont staan do.or een enorme brand in Finsterwolde, waar een model-boer derij, een grote hoeveelheid koren, hooi en landbouwwerktuigen een prooi der vlammen is geworden. Nog steeds vlamt het koren, zodat er ge vaar is voor uitbreiding van de brand. Aanvankelijk stond de brandweer machteloos daar het blus- materiaal weigerde. De brand is ontstaan doordat 4 jongens van 5 tot 8 jaar in de schuur met lucifers hebben ge speeld. HEBBEN nog niet kunnen ont dekken of de bewuste handel in valse bankbiljetten verband houdt met de in Terneuzen en Hontenisse ontdekte valse biljetten van f 100. waarvan wij in ons blad van giste ren melding hebben gemaakt. In dit bericht stond o.a. ook dat de vals heid zou blijken uit het afdrukken van de naam Trip boven het woord president. Welnu, enige onzer lezers belden ons op om te vertellen, dat zij op al hun briefjes dat verschijnsel waarnamen Toen zijn we hals over kop een briefje van honderd te leen gaan vra- Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enkele bui- en Meest matige wind uit Noor delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Heden: maan op 16,34 uur en on- er 23.40 uur. Zondag: zon op nn 1?UF en 01lder 18'19 UUr- Maan nV.r iwl,ur- Maa"dag: zon op 6,41 uur- Maan onder 0.59 uur. jy/JET INGANG van I October zal de belasting over de kostwinners vergoeding aan verwanten van mi litairen der Kon. Landmacht door middel van inhouding worden gehe ven. en wel op dezelfde wijze als de loonbelasting. Tot dusver vond op de kostwinnersvergoedingen geen inhou ding voor belasting plaats, doch werd de belasting geheel door middel van aanslagen geheven. In de toekomst zal een belangrijk deel van deze aan slagen achterwege kunnen blijven, omdat de belasting dan reeds door de inhoudingen zal zijn voldaan. Het vorenstaande heeft geen be trekking op de kostwinnersvergoedin gen toekomende aan de verwanten van militairen der zeemacht, aange zien voor de belastingheffing over de ze vergoedingen een andere regeling geldt. TEGEN de autohandelaar V. uit Amsterdam eiste de Officier gistermiddag wegens uitlokking tot uitvoer van deviezen een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 1 'A jaar en een boete van f 50.000.De uitspraak was: 10 maanden onvoor waardelijk met aftrek van voorarrest WAT ER GEBEURDE. jyjEN ZAL zich de ingewikkelde his torie, die ter zitting van de Bijz. Politierechter te Breda op 19 Sept. jl. werd behandeld herinneren. In opdracht van V. vervoerde de Ant werpse hotelier D. een partij zilver clandestien naar A'dam. Op de re- tourtocht nam D., alweer in opdracht van V., 79 gouden tientjes, ongeveer 40.000 gulden en 120.000 Belg. francs meer naar Antwerpen. Dj* gebeurde vroeg in het voorjaar 1949. Inmiddels werden de Antwer penaar D. en de Amsterdammer V. tesamen met de schoonvader van V., de Amsterdammer van A., op .9 Juli voor het Centraal Station te Amster dam door de Bijzondere Brigade van de C.C.D. gearresteerd, verdacht van smokkelhandel in gouden voorwerpen. Na een paar uur te z\jn vastgehou den, werden ze op vrjje voeten ge steld. V. diende daarna een klacht in wegens vermissing van f 20.000, die naar zijn zeggen in de auto wa ren verborgen geweest. De verbali santen waren practisch de enigen, die als verdachten voor deze „diefstal" in aanmerking kwamen. ZITTING OP DE GRENS /^.IS'TEREN toog het Gerecht naar Baarle-Nassau (het oude stations gebouw) om de Antwerpenaar D., die om een of andere reden niet naar Nederland wilde komen, als getuige te horen. Zijn getuigenis was een re laas, vrij nauwkeurig overeenkomend met de tot nu toe bekende feiten. Hij deelde nog mee, dat hij door een Amsterdamse politie-agent, in gezel schap van een huisschilder en van de (toen op vrije voeten zijnde) ver dachte V. was afgeperst. Deze drie beloofden hem nl. niet te zullen „vast houden", als hij op staande voet f 400 betalen wilde. Daar werd dan nog bij gezegd, dat hij werd verdacht van de befaamde diefstal van 20 mille. Na aarzeling heeft D. zijn f 400 tenslotte betaald. Dan was er. ook nog een duister punt, de vorige maal reeds ter spra ke gekomen: D. zou van een opspo ringsambtenaar een bedrag van f 25 tipgeld hebben ontvangen. Hij gaf nu toe, dat hij inderdaad f 25 had ont vangen, doch als lening op een mo ment, dat hij - in Nederland was en dringend behoefte had aan guldens. Deze f 25 had hij later terugbetaald. Maar uit zijn verhaal kon overi gens wel blijken, dat de Amsterdam mer V. de man was, die het smok kelen van 80 kg. korrel zilver van Antwerpen naar Amsterdam en van een grote hoeveelheid deviezen van Amsterdam naar Antwerpen had uit gelokt. Dit was dan weer overeenkom stig de verklaringen van mej. C. uit Antwerpen, de „vriendin" van de ho telier D. Bij deze stand van zaken werd de zitting te Baarle-Nssau ge schorst om met het requisitoir in Breda te worden voortgezet. J^E OFFICIER achtte de uitlokking bewezen, noemde V. een berucht smokkelaar en wees erop, dat de enorme smokkel in horloges (.met Amsterdam als middelpunt) bij on derzoek vele draden bleek te heb ben, waarvan er weer velen bij ver dachte V. uitkwamen. Uit de verkla ringen van de Antwerpse hotelier bleek dan ook, dat V. een geregeld afnemer van „klokjes" was. Hij sprak bovenvermelde eis uit. VERTROEBELDE AFFAIRE JJE VERDEDIGER, mr. Haase uit Amsterdam, probeerde eerst aan te tonen, dat de zaak helemaal niet in Breda berecht kon worden. Bij uitspraak van de president werd zijn argumentering echter verworpen. Daarna wees de verdediger op vele tegenstrijdigheden. Hij wees erop, dat omtrent de 20 mille (een schaakspel noemde hij di£.), nog helemaal geen klaarheid was verkregen, dat D. als getuige „eigenlijk" dezelfde was als zijn vriendin mej. C., dat de amb tenaar v. d. V. een verklaring later als een „vergissing" had herroepen, en dat in het algemeen kon worden gesproken van een zeer vertroebelde affaire. De Officier, mr. Heukels, bestreed dit allemaal met nagenoeg* gelijk waardige tegen-argumenten, sprak zijn vertrouwen uit in de betrouw baarheid van de Bijzondere Brigade en persisteerde tenslotte bij zijn eis. Na beraad werd tenslotte vonnis ge wezen: de uitlokking van deviezen- smokkel werd overtuigend bewezen geacht en V. kreeg 10 maanden on voorwaardelijk met aftrek van voor arrest. Verd. gaat niet in hoger be roep. Rest ons te vermelden, dat deze zaak desondanks niet „uit" is. Wat er allemaal zal volgen, is nog niet he lemaal duidelijk. De duistere ge schiedenis met de 20 mille is in on derzoek bij de Rijks-recherche. Vol gens door ons opgevangen uitlatingen van een C.C.D.-ambtenaar is er ook nog iets hangende over het omkopen van ambtenaren. Bovendien zal de Amsterdamse agent van politie met zijn vriend de huisschilder nog wor den vervolgd wegens afpersing. Er werd op de zitting het een en ander gezegd over „geheime rapporten" en over „namen die nog niet genoemd kunnen worden". Conclusie: er is weer volop oorlog aan het smokkel- front, al kan men in dit stadium en bij deze zaken moeilijk spreken van enige invloed van de devaluatie. fkVER HET CONFLICT tussen Ni- win en Katholiek Thuisfront kunnen we ons niet verheugen. Het ware ons veel liever geweest, als er een goede, harmonieuse samen werking was gegroeid, een samen werking, die in bepaalde plaatse lijke afdelingen ook zeker kon worden geconstateerd. Het conflict is echter wel begrij pelijk, ja het was onvermijdelijk. De fout zit 'm, dunkt ons, in het allereerste begin. De Niwin ont stond in een tijd, toen velen nog onder de indruk waren van de doorbraakgedachte. Ten aanzien van onze jongens in Indië kon men die doorbraakge dachte heel gemakkelijk hanteren: Ze staan daar in Indië allemaal voor het vaderland. Ze verrichten hun taak als Nederlanders. Hun welzijnsverzorging moet dan ook 'n Nederlandse zaak zijn zonder on derscheid van geloof of politieke richting. Het was die redenering, waar van de organisatoren van de aan vang af uitgingen. Daartegenover staat de andere opvatting, dat er inderdaad secto ren zijn, waarin gemeenschappelij ke welzijnsverzorging voor de hand ligt. Het zenden van materiële goe de gaven kan heel goed gemeen schappelijk geschieden. Doch bij de culturele welzijnsverzorging wordt het al anders. Hier komen de verschillende levensbeschouwingen reeds min of meer in het geding. Terwijl tenslotte bij de steun van de geestelijke verzorging van onze soldaten heel duidelijk de noodzaak van het werk der verschillende Thuisfronten op de voorgrond treedt. TJET zal niet verbazen, dat we de laatste redenering onderschrij ven. En het is ook duidelijk, dat een Niwin-leiding, van de eerste redenering uitgaand op de duur in botsing moest komen met Ka tholiek Thuisfront. Het reeds lang smeulende con flict werd acuut, toen er over 1949 van regeringszijde een extra-subsi die van 6 ton werd toegekend. De afgevaardigden van Katholiek Thuisfront, die sinds enige tijd in het Niwin-hoofdbestuur waren op genomen, uitten de wens, dat daar van 2 ton zou worden afgedragen aan het Thuisfront, opdat dit daar mee specifiek tot zijn doel beho rende taken z„u kunnen verzor gen. Dit werd geweigerd. Niwin wilde wel 2 ton reserveren voor de ze speciale doeleinden, doch de be steding moest onder zijn toezicht en verantwoordelijkheid geschie den. Het Katholiek Thuisfront stelde toen categorisch de algemene vraag, of van het gehele subsidie niet een deel rechtstreeks moest worden verstrekt aan het K. T., ge zien het geestelijk deel der wel zijnsverzorging van de katholieke militairen de speciale taak van Kath. Thuisfront is, en dit werk uiteraard bij voorkeur door een confessionele organisatie dient te geschieden, 't Dagelijks bestuur van Niwin bleef er echter op staan, dat dit alles zou geschieden binnen het kader van de Niwin-activiteit. Hieruit heeft het bestuur van K. T. de noodzakelijke consequentie getrokken. VAST moet natuurlijk staan, dat door dit conflict de welzijns verzorging der militairen niet in 't gedrang mag komen. De Kerstpak- kettenactie zal en moet dan ook gewoon doorgang vinden. Doch wel is duidelijk, dat het hele vraagstuk der welzijnsverzorging nu nog even op de helling moet, al koesteren we dan de hoop, dat het aanhouden van een groot leger in Indonesië, spoedig tot het verleden zal be horen. Ook voor 1950 is nog een groot subsidie ten bate van Niwin uit getrokken. Als dit straks bij de Oorlogsbegroting aan de orde komt zal zeker niet nagelaten worden van katholieke zijde, erop te wij zen, dat een deel van dit subsidie aan de Thuisfronten moet worden afgestaan. Tenzij vooraf al een re organisatie van de Niwin zou kun nen plaats vinden, waardoor de eigen taak der Thuisfronten volle dige erkenning verkrijgt. Nog te weinig deelname EERGISTERAVOND vond in het Schuttershof te Goes de oprich tingsvergadering plaats van het Ver band Goes van de Nationale Reser ve. Op deze bijeenkomst, waar in fanteristen en reserve-politie met genodigden aanwezig waren, is uit voerig gesproken over de taak, die de Nationale Reserve heeft te ver vuilen. En dat die taak vooral ook in Zeeland belangrijk is, bleek uit de woorden van overste de Feyter, die het strategisch belang van Zeeland t.o.v. de Schelde belichtte. Weliswaar slaat Zeeland met zijn 506 aanmeldingen geen gek figuur doch men heeft vooral meer luchtdoelartilleristen nodig. Naar hij zeide een 3000 zeker. Hij deelde mede, dat binnen een maand met de oefeningen begonnen zal worden. Na hem sprak de directeur van de Nationale Reserve kolonel Termaten uit Den Haag. Het was de bedoeling, zo vertelde hij o.m., dat op korte ter mijn overgegaan zal worden tot de op richting van een bataljon van Indi sche oorlogsvrijwilligers. Nadat de secretaris van de provinci ale commissie majoor P. de Kam de plaatselijke commissie zijn gelukwen sen had aangeboden volgden enkele zeer interessante films van de Leger- voorlichtingsdienst.

de Stem | 1949 | | pagina 1