Devaluatie-storm.steekt op Onze jongens in Indonesië De van Tito's „Patriotten Vroegere spion vermoord, door wie en waarom? Brutale roofoverval op Spaarbank te Amsterdam Afkeuring der P. V. Churchill: „Stafford Cripps draait rond als een eekhoorn in zijn kooi" De moeilijkheden der grensarbeiders ECONOMISCHE LEIDERS KOMEN BIJ ELKAAR Gaat België verder devalueren? rjo BIJVOORBEELD zijn er in Bel- gië heel wat deskundige mensen, die de devaluatie van het pond te vérgaand oordelen. Zij vinden, dat de Belgische exportmogelijkheden daar door ten zeerste zijn benadeeld, daar de Britse producten nu goedkoper op de door België met zoveel moeite ver overde buitenlandse markten ge bracht kunnen worden. Zij willen nu van het kabinet gedaan krijgen, dat België verder gaat devalueren. Maar minister Eyskens voelt daarvoor bit ter weinig, omdat volgens hem de franc nog oerstevig staat en dus aan lonen prijzen niet getornd behoeft te worden. Geen ontslagen bij de Ned. Spoorwegen NMn Geruchten over Rustig herfstweer millioenen-roof Straaljager, in brand gevlogen 12-jarige filmster voor Engelse rechter Uitzending van troepen naar Indonesië Vóór Vrijdag geen oplossing te wachten Gewapende en gemaskerde mannen gaan er met 8500 gulden vandoor Viermogendheden- onderhandelingen te Berlijn stopgezet 5 Oct. weer R. T. C. Wie is toch die mijnheer Tito99 VI De wereld late zich door onderling communis- tenkrakeel niet op een dwaalspoor brengen VIJFDE JAARGANG No. 1496 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlancöa. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhórst, Mr Dr' A. J. J. M. Mes, Mr. H. B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet-' postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent Fostrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) (AOK in Frankrijk is men nog steeds bitter weinig te spreken over, zo als men daar zegt, de overhaaste en plotselinge devaluatie van het pond, dat Frankrijk dwong mee te gaan. Maar dat meegaan heeft Frankrijk meteen ook gezet voor allerhande on aangename dingen. De arbeidersorganisaties zijn om hoog gesprongen en verlangen voor de arbeiders een toeslag van 3000 tot 5000 francs. Het kabinet is ervan ge schrokken. Tenminste verschillende ministers in dat kabinet. Want andere ministers zijn er wij berichtten het reeds die willen toegeven aan de verlangens der ar beiders. Dat heeft een dusdanige ge spannen verhouding in het kabinet gegeven, dat er van crisis kan gespro ken worden. Wel zijn er gisteren weer pogingen aangewend om de lucht te zuiveren van crisiswolken, maar volgens de laatste berichten is men daarin nog steeds niet geslaagd De atmosfeer is op het ogenblik nog altijd zo, dat het uiteenspatten van de regering kan verwacht worden. En dat is voor Frankrijk wel zeer vervelend, vooral omdat de laatste tijd een opvallende opgang in Frank rijk kon geconstateerd worden. „SOCIALISTISCHE WAN ORDE". JAE ECONOMISCHE LEIDERS van Europa gaan op 30 October de ge- volgen van de devaluatie bespreken onder voorzitterschap van de Belgische financiële expert Paul van Zeeland. Aanwezig zullen bij die bespreking zijn afgevaardigden van Engeland, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Noorwegen, Portugal en Griekenland. En wij hebben zo de indruk, dat er wel een hartig woordje zal worden gesproken. Want als men zijn oor te luisteren legt, vangt dat oor nogal wat critiek op over de devaluatie van het pond, dat diverse andere betalingsmiddelen in de devaluatiestorm meesleepte! Echter ook in Amerika klinken nu stemmen op, die vrijwel eenzelfde ge luid laten horen. Dat wil zeggen het geluid over een te ver gegane deva luatie van het Britse pond. De Ame rikaanse stemmen zeggen zelfs, dat dit wel eens de hele wereldeconomie ten zeerste zal benadelen. WAT IN FRANKRIJK? JJET IS logisch, dat in Engeland zelf over de devaluatie heel wat te doen is. De leiders van de oppositie in het Britse Lagerhuis, Winston Churchill, heeft zich gisteren nogal flink laten gaat bij zijn aanval op het financiële beleid van de regering. Churchill weet de devaluatie van het pond aan een voortdurend financiëel wanbeheer van de regering en hij achtte het de hoogste tijd, dat Enge land een ander parlement moet krij gen. Hij had liever het pond tot op zekere hoogte vrijgelaten in plaats van de huidige strakke methode om de koers op het allerlaagste peil vast te zetten. „Dit is wat wij in 1931 heb ben gedaan, de laatste keer, dat wij de socialistische wanorde moesten op ruimen", zo zei hij. Churchill zei Le geloven in de grote kracht die nog in het Sterlinggebied schuilt, wat tot op zekere hoogte bewezen is door de vele landen die „hoe ruwweg ook over hen is heengelopen en hoe wei nig zij ook zijn geraadpleegd", het Britse voorbeeld moesten volgen. Stafford Cripps kreeg er van hem ongenadig langs: „hoe kan een 'mi nister het met zijn geweten overeen brengen om volkomen rond te draaien als een eekhoorn in zijn kooi en al zijn vroegere overtuigde uitspraken vergeten. Hij staat jammerlijk te kijk met zijn verzwakte reputatie. Negen keer heeft hij ontkend, dat het pond zou devalueren. Hoe kan men nog langer geloven in zijn verklaringen". „SLAG OP DUITSLAND". (AVER de devaluatie van de West- Duitse Mark hebben de geallieer de commissarissen voor Duitsland bekend gemaakt, dat zij waren over eengekomen devaluatie van de Duit se Mark tot een nieuwe dollarkoers van 23.8 dollarcents toe te staan. Over dit besluit is in Duitsland een felle reactie ontstaan. Adenauer wil zelfs gaan onderzoeken of het be sluit wettelijk is en onder de gealli eerde bevoegdheden valt. Duitse des kundigen zeggen, dat het besluit een slag is voor de Duitse economie. AANLEIDING van geruch- dat er bij de Nederlandse Spoorwegen personeel zou worden ontslagen, delen de N. S. mee, dat er van ontslagen geen sprake is. De personeelstand bij het bedrijf is in derdaad te groot. Na de bevrijding toen er zo spoedig mogelijk orde in de chaos moest worden gebracht is er vrij veel personeel aangenomen. Nu heeft men voldoende werkkrach ten, zodat er thans geen personeel meer wordt aangenomen. WERKEN van hedendaagse beelden de kunstenaars kunnen aangekocht worden op geblokkeerde rekeningen tot een maximum van 100.000 gulden per maand. NAUWELIJKS zijn de goederen van de Jaarbeursterreinen te Utrecht ver dwenen of energiek wordt gewerkt aan de organisatie van de Voorjaars- beurs, die op 21 Maart a.s. zal wor den geopend. Reeds op 4 October a.s. zal de inschrijving daarvoor reeds worden gesloten. JJET Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de Ameri kaanse wapenlevering aan het bui tenland ten bedrage van 1.314.010.000 dollar aanvaard. Het wetsontwerp is thans wet ge worden en behoeft alleen nog de handtekening van president Truman om officieel van kracht te worden. BIJ HET kruispunt van de verkeers weg Utrecht-den Bosch, nabij Zalt- bommel, is een jongetje van zeven jaar door een vrachtauto doodgereden Het kind stak de verkeersweg over, juist toen de auto passeerde. O. L. V. van Ghisallo wordt de be schermheilige van de wielrenners. STEEDS verder wijken de koersen af van het na de devaluatie bereikte verhoogde niveau en zelfs zijn zij, wat de hoofdfondsen betreft, alge meen beneden het peil gekomen dat gold op de laatste beursdag voor de waardevermindering van de gulden. VIJF PERSONEN zijn gedood en 17 gewond bij het neerstorten van een Argentijns vliegtuig. „OP naar de apen en op naar de tro pen". Deze en andere opschriften stonden op de treinwagons die ('e af- lossings-detachementen brachten die gisteren met de „Volendam" van' Rot terdam naar Indonesië zijn vertrok ken. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Kota Inten passeerde 27-9 Gibraltar. Si- bajak eveneens. Zuiderkruis 30-9 te Suez verwacht. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Vrij koude ochtend met op vele plaatcen nevel of mist. Later op de dag bijna overal zonnig weer niet ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. Zwakke tot matige wind, overwegend uit Oostelijke richtingen. Heden: zon onder 18,24 uur. maan op 15,55 uur en onder 22.25 uur. Vrijdag zon op 6,38 uur. •TS SCHALLENBERG vermoord of A pleegde hy zelfmoord? Is hy vermoord, wie is dan de dader en wat is het motief? Dat zijn de vra gen die thans uitermate druk bespro ken worden in den Haag. Zij zijn ontstaan doordat in een on diepe sloot in het kwartier der buiten landse delegaties te Den Haag, het lijk is gevonden van de rijksduitser Fr Schallenberg, die reeds tal van jaren in Nederland woont en op het punt stond genaturaliseerd te worden. Spo ren van geweld werden op het lijk niet aangetroffen. En de deskundige dr. Hulst, die de lijkschouwing ver richtte, kon geen enkele aanwijzing voor moord vinden. Toch waren er enkele dingen, die niet helemaal sche nen te kloppen en bovendien had men het merkwaardige verleden van Sen., die spionneerde op de Feldgendarme- rie en tijdens de bezetting over tal van personen materiaal had verzameld dat voor de betrokkenen zeer gevaar lijk was. Dit alles bij elkaar deed allerhande geruchten ontstaan, die culmineerden hierin: dat Sch. op het spoor zou ge komen zijn van het vermogen van en kele millioenen van de Duitser dr. Muncke. De geruchten willen nu, dat Sch. een afspraak had gemaakt met een relatie om te onderhandelen over het vermogen. Maar toen hij dood in de sloot werd gevonden had hij in zijn zakken slechts een klein bedrag aan geld. De bedoelde dr. Muncke was hoofd van het „Reichsministerium fuer die besetzten Ostgebiete" en het be drag van enige millioenen aan effec ten en juwelen (hoe kwam M. daar aan?) moest via Italië, waar M. onder gedoken schijnt te zitten, in Nederland verkocht worden. De voormalige spion Sch. zou hier bij een rol vervullen. De vraag is nu "pR GAAN nog veel geruchten, die van het geheel een complete de- tectieve-story willen maken. Maar de Haagse politie heeft de verzekering gegeven, dat er thans nog geen feite lijke aanwijzingen zijn die verband leg gen tussen de dood van Sch. en zijn wetenschap over Muncke's millioenen. In de loop van het nog in volle gang zijnde onderzoek kunnen echter zeker nog andere gegevens verzameld wor den. Vast staat overigens wel, dat de politie reeds vóór de dood van Sch. een bijzondere belangstelling aan de dag heeft gelegd voor de handelingen van Sch. 'n belangstelling die waar schijnlijk verband hield met het op sporen van Muncke's millioenen. naar voren gekomen of deze Sch. op het moment van de moord het ver mogen bij zich droeg. GEEN VERBAND? 'UWEE STRAALJAGERS van het ml- litaire vliegveld bij Leeuwarden hebben gisteren wel erg met pech te kampen gehad. Een der toestellen sloeg nog tijdens het starten af. Remmen hielp niet, want de straaljager had nog zoveel snelheid, dat de machine over een dijkje vloog en vervolgens over een sloot om in een weiland tot stil stand te komen. Een grote rookkolom steeg onmiddellijk uit het toestel op. De brand kon met de middelen van het vliegveld worSfen geblust. De schade, die aan het toestel is aangericht, is vrij belangrijk. De piloot is ongedeerd Het tweede toestel was niet veel fortuinlijker, want dit moest enige tijd later, omdat het uit de koers was geraakt en benzinegebrek had, een noodlanding maken bij Volendam. TAAAR STOND dan verleden Dins- dag de 12-jarige Bobby Driscoll in z'n gele bloesje en z'n fluwelen broekje voor de rechter van Beacons- field (Engeland), die hem tot 100 Pd. Sterling (duizend gulden boete ver oordeelde. Bobby speelde de hoofdrol in de zo pas in de Nederlandse grote steden uitgebrachte film „Het Venster" en thans treedt hij op in de film „Trea sure Island", die in Engeland wordt opgenomen. In Engeland, omdat Hol lywood aldaar over geblokkeerd geld beschikt, dat niet naar Amerika mag worden overgemaakt. Hollywood en vooral Walt Disney, die bij deze filmoponamen geïnteres seerd is, staan op hun kop. De film is nl. voor driekwart voltooid. Elke dag oponthoudt kost de filmmaat schappij 2000 Pond Sterling of ong. 20.000 gulden. Bobby werd „op heterdaad betrapt" toen hij zonder in het bezit te zijn van een speciale werkvergunning van het Britse Ministerie van Arbeid in de studio aan 't acteren was. De En gelse wet verbiedt nl. dergelij. ar beid aan kinderen beneden de 14- jarige leeftijd „Wij dachten, dat dat maar een for maliteit was", zei een der opnamelei ders. „In Amerika is het toegestaan en tenslotte hebben we kinderen wel eens zien spelen in Britse films". tjeT feit, dat in de Oorlogsbegro- ting voor 1950 voorzien wordt in de uitzending van Nederlandse troe pen in de loop van dat jaar naar In donesië, heeft in Indonesië een zeke re verontrusting gewekt. Van gezaghebbende Nederlandse zijde woi dl ria verklaard, dat voor een dergelijke verontrusting geen en kele grond bestaat. De ontwerp-Oor- logsbegroting werd opgesteld lang voor de Ronde Tafel Conferentie. Met de vooruitzichten, welke door deze conferentie worden geopend, kon en mocht daarbij geen rekening worden gehouden. Een herziening van de begroting ten aanzien van de uitzending van Nederlandse troepen naar Indonesië zal plaats hebben zodra de Ronde Ta fel Conferentie is geslaagd. TN DE LOOP van de besprekingen tussen de betrokken organisaties teneinde een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, welke tengevolge van de thans ontstane verschillen tus sen de betreffende valuta's voor de Belg. grensarbeiders zijn gerezen is overeenstemming bereikt, ten aan zien van het loon, dat op het tijdstip der devaluatie aan de werknemers was verschuldigd. Met instemming van de Nederlandse regering is de mogelijkheid geschapen dit loon over de zogenaamde pen-dagen op een zo danige wijze uit te betalen, dat voor de arbeiders over die dagen geen na delen uit de gewijzigde wisselkoers voortvloeien. Dit kan geschieden door gebruik te maken van een nader be kend te maken regeling. Over de na de devaluatie opgetre den toestand ten aanzien van deze Belgische arbeiders wordt het over leg op korte termijn voortgezet. Hieromtrent vernamen wij nader, dat de Ministerraad gisteren tot geen beslissing kon geraken. Ook heden wordt nog geen beslissing verwacht, hoewel heden het overleg wordt voortgezet. Eerst Vrydag, aldus vernamen wij van bevoegde zijde, kan op zijn vroegst een oplossing worden ver wacht. Hieruit blijkt tevens dat bepaalde bladen die al van een bijspringen dbor de Nederlandse regering spra ken, voorbarig zijn geweest en, zeer onvoorzichtig, valse verwachtingen hebben gewekt. Links onder: Gerard de Wijs, Patronaat straat 34 te Made is parachutist in Bandung. Hiernaast: C. Scheepers, Bergsebaan 24 te Nispen zit als enige Nispenaar op Zuid- Sumatra. Rechts hierboven: Jos. SchaerlaeckenS, Kloosterstraat 32, te Bavel met zijn kame raad op de foto. Jos. werd 21 Sept. 23 jaar. rpWEE tot nog toe onbekende man- nen hebben gisteren om 5 uur een uiterst brutale roofoverval gepleegd op het bijkantoor Ceintuurbaan van de Spaarbank te Amsterdam. Zoals op vele spaarbanken, kon den gisterenmiddag kinderen hun spaargeld afgeven. De bank was om vijf uur nog open, toen twee mannen, naar schatting omstreeks 22 jaar oud, het gebouw binnen stapten op een ogenblik, dat geen enkel kind zich in de bank bevond en brutaalweg de deur achter zich sloten. Eenmaal in de bank deden zij mas kers voor en bedreigden de totaal verblufte kassier en zijn assistent met een revolver en een groot mes. Zij dwongen de beide employe's naar de kelder te gaan, waar zij hen op sloten. Daarna hebben de beide man nen ongeveer 8500 gulden, het to taal bedrag dat in kas was, in de tas van de kasiser gestopt. „We brengen hem op erewoord weer terug" zo zeiden ze nog tegen de kas sier. „AL GESLOTEN". sloten deur hadden staan wachten met hun spaargeld in de hand. De kassier en zijn assistent hadden intussen kans gezien uit de kelder in de tuin te klimmen en kwamen via een schoenenwinkel op straat. Doch te laat. T\E ROVERS zijn in het werk ge- stoord door een dame, die aan de gesloten deur morrelde. Zonder aar zelen werd de deur geopend en zei een van de mannen tegen de vrouw: „Mevrouw de bank is al gesloten". Dit kan niet, antwoordde de dame, want hij is tot half zes open. „Vandaag maken we een uitzonde ring" was het antwoord en de deur sloeg weer dicht. Heel kort daarna verlieten de man nen de bank, stapten op hun fietsen, waarmee zij ook gekomen waren en die zij zolang tegen de muur hadden gezet en verdwenen, nagestaard door een aantal kinderen, die voor de ge- JAE WESTELIJKE geallieerde com- mandanten van Berlijn hebben hun Russische collega, generaal-ma- joor Kotikof, doen weten, dat zij de viermogendheden-besprekingen met hem niet kunnen voortzetten, zolang de Sovjet-autoriteiten in gebreke blij ven de aangegane overeenkomsten na te komen. In een brief aan Kotikof verklaren de commandanten, dat zij van de ge allieerde hoge commissarissen het verzoek hebben ontvangen om de on derhandelingen over „de normalisatie van het leven te Berlijn", die door de vier ministers van buitenlandse za ken na hun Parijse zitting waren aan bevolen, stop te zetten. Zij verklaren, dat het geen nut heeft de besprekingen voort 3 zetten, daar de Russen de overeenkomst over de Berlijnse spoorwegstaking niet waren nagekomen en represaille maatregelen hadden genomen tegen 2000 West-Berlijnse spoorwegarbei ders, die gestaakt hadden. LIET STATUUT van de Unie zal waarschijnlijk 26 artikelen bevat ten. Een plenaire R. T. C. zal denke lijk worden gehouden op 5 October. De grote ovale tafel wordt intussen in de Ridderzaal weer in gereedheid gebracht. J7JNKELE WEKEN GELEDEN kon men in „Time" een correspondentie lezen van de Amerikaanse persfotograaf John Phillips over „Stalin's aartsvijand, Maarschalk Tito", blijkbaar een zijner goede vrienden We lezen over zijn levenslust, zijn blonde haren, zijn villa, zijn mooie paard Mitzi, zijn keurige kleding, zijn zoontje Misa en alle andere lieve en aardige dingen, die een nog niet gevallen dictator plegen te omringen Amerikaanse tijdschriften zijn daar op de dag van heden sterk in- ziin de Verenigde Staten niet bereid, de Marshallstroom naar Belgrado af te takken? Men vergisse zich echter niet; het mag nu wel heel svmnathiek schünen dat de heer Josip Broz - die zich Tito is -'r" beeft met Stalin, hij is en blijft een communist van dp Het proces,-Stepinac heeft dat bewezen e» „iet m'nder welen, waaraan Tito's volgelingen zich schuldig maakten Pn t !l verlangd wordt) zich nóg schuldig maken. maakten en (als dat JJET WEEKBLAD „Europe Ameri- que" van de afgelopen week frist ons geheugen dienaangaande nog eens op en wijst dan speciaal op het onge lukkig lot van de Zwaben, wier uit roeiing Tito zich blijkbaar ten doel heeft gesteld. Tengevolge van de veroveringen van Prins Eugenius van Savoye be zinnen gehoor aan deze oproep waar bij zich ook nog vele Franse' gezin nen voegden. De kolonisten haden zich, dank zij het werk der opeenvolgende geslach ten van enkele eeuwen, opgewerkt tot welvaart en onder hen vestigden zcih nu ook Serven, Hongaren en Kro- aten. met wie ze vreedzaam als me deburgers van de Oostenrijks-Hon gaarse monarchie samenleefden. sloot keizerin Maria Theresia van oostenrijk de moerassen van het Ba naat en de Batschka (in het huidige Joego-Slavië) te koloniseren. Ze riep ^LIrLJwlligers voor °P. die als belo ning üe gecultiveerde gronden in be- ??uden krijgen. Uit Würtemberg, uit Baden, uit het Palatinaat en uit itizas-Lotharingen gaven talrijke ge- TUSSEN TWEE VUREN DE EERSTE wereldoorlog ver deelde het ongelukkige Verdrag van St. Germain deze gebieden tus- sen Hongarije, Joego-Slavië en Roe menië; het grootste stuk kreeg Joego- Slavië. Toen Hitier deze contrijen binnen viel en de term „Volksdeutsche" had uitgevonden, wilde hij de Donau- Zwaben (zoals de kolonisten-nederzet ting werd genoemd), inlijven bij de Wehrmacht. Veel succes had hij er niet mee, want men voelde niet voor Hitler's denkbeelden en Mihailowitch. de rebel, vond onder hen heel wat volgelingen. Wij herinneren ons nog Mihailo witch die 'n eenzame maar succesvolle strijd voerde tegen de Duitse horden. Hij kreeg steun van de geallieerden, die (wellicht om Stalin te behagen) lonkten naar een andere, minder be tekenende rebel: Tito, een man met slechts enkele volgelingen. Sedertdien kwam de grote verandering. Tito en zijn mannen wilden de Do- nauzwaben uitroeien en zo kwam het dat een deel hunner uit louter lijfs behoud werd gedreven in de Wehr. macht-divisie „Prinz Eugen", terwijl een ander deel wanhopig met de Tchetniks van Mihailowitch tegen Hitler en Tito ten velde trok. "Ai Bij de terugtocht van het Duitse le ger trok een deel van de Donauzwa- ben mee Duitsland in, waar zij thans verblijven. 250.000 hunner bleven ech ter in Joego-Slavië achter en hun lot is verschrikkelijk. GRUWELEN J> ANCOVITCH, de tegenwoordige Joegoslavische minister van bin nenlandse zaken en Bebler, een Zwit serse jood, die minister van buiten landse zaken werd (allebei geheide communisten), vaardigden de wet ten van Jacje uit, waarbij de uitroei ing met alle middelen van Duitse min derheden in Joego-Slavië werd ge last. Van deze wetten kennen de Wester se mogendheden het bestaan. Maar ze verroeren geen vin om de moordpartij op de 250.000 Zwaben te voorkomen. De massamoorden werden met een bloeddorst uitgevoerd, waarvan men vergeefs elders de weerga zal zoeken. Wij beschikken over getuigenissen, bij welker lezing iemand de haren te ber ge rijzen. Men leest er van het in tweëen zagen van een man in het bijzijn van zijn vrouw, het doorsnijden van spieren, het uitrukken van ogen en dan natuurlijk de gebruikelijke onteringen. Ja, de grootste gru wel waf wel het feit, hoe moeders gedwongen werden haar kleine kinderen in de teer te dompelen en met hen op in brand gestoken schepen als levendf fakkels de Donau af te drijven. Het was zó, dat het Sovjet-leger moest ingrijpen, omdat deze ver schrikkingen zelfs voor dit legey, TITO, alias Josip Broz 210.000 dode Zwaben dat op dit gebied toch heel wat ge wend is, te erg werden. Zij, die niet werden gedood, werden opgesloten in hongerkampen, waar 't slechte voedsel in een trog werd neer gezet en waar ze slechts geknield uit mochten likken zonder hun (vastge bonden) handen te gebruiken. Van de oorspronkelijke 250.000 zijn er nog 40.000 over die in de mijnen van Bor of op collectieve boerderijen werken. De eertijds vruchtbare gronden van Banaat en Batschka liggen thans gro tendeels braak en verwilderen. In Duitsland en Oostenrijk zijn de uitge weken Donauzwaben samengebracht :n kampen voor verplaatste personen. Niemand kijkt naar hen om, de inter nationale hulporganisaties vergeten nen: slechts de Franse autoriteiten pogen hun lot enigszins te verzach ten. Maar deze „verplaatste personen" zijn nog de gelukkigste van hun volk. Het grootste deel bezweek onder de terreur van die aardige, blonde, le venslustige mijnheer Tito...., Sociale Dienst noodzakelijk OOCIALE diensten, sociale werk sters, personeelsverenigingen, 't zijn verschijnselen in de moderne onderneming, waarover veel gespro ken en getwist is. Bijzonder in ka tholieke kring. De meningsverschil len bewogen zich langs de volle breedte van algeheel misprijzen tot volledige goedkeuring. Gelukkig heeft men het niet bij dit geschrijf en gewrijf gelaten. De Katholieke Werkgeversvereniging, de K.A.B. en het Landelijk Curatorium van de R.K. Scholen voor Maatschappelijk Werk wezen bevoegde mensen aan uit hun midden, om het vraagstuk gezamenlijk onder ogen te zien. Aan de commissie werden toegevoegd twee sociale werksters, een Inspec- trice van de Arbeid en twee verte genwoordigsters der vrouwelijke jeugdbeweging. Uit ons gewest zien we de heren Mr P. van Boven en J. Mertens als commissieleden. Men is gekomen tot een gezamelijk rap port en gezamelijke conclusies. Ge lukkig feit, waar de meningen aan vankelijk vrij sterk uiteen liepen! Van die conclusies en hun motive ring willen we hier iets vertellen. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: Een sociale dienst in de onderneming acht de commis sie noodzakelijk. Doch met inacht neming van tal van voorwaarden. En verder: Personeelsverenigin gen moeten worden afgekeurd. Incidentele contacten van on- dernemingensgenoten (bijvoorbeeld viering van patroonheiligen, van ondernemingsfeesten, van jubilea enz.) kunnen echter nuttig en ge past zijn. Bij het doorvoeren van dit beginsel zal een verschil in om standigheden ook een verschil in tempo vragen. In streken zonder katholiek karakter zal intussen aan de katholieke leden der P. V. on middellijk duidelijk moeten wor den gemaakt, dat deelname hieraan niet verantwoord is. Ook is het nog van belang te ver melden, dat de commissie een oor deel uitsprak over de vakopleiding in de fabriek. Ze onderscheidt vak opleiding, welke direct gericht is op de geest en die, welke zuiver technische bekwaamheid beoogt. De eerste kan volgens haar niet aan de onderneming overgelaten worden, de tweede wel. JAEZE CONCLUSIES worden in 't rapport uitvoerig beredeneerd en becommentarieerd. Men gaat er van uit, dat de onderneming behal ve een directe economische taak, ook een indirecte taak heeft ten aanzien, van de ondernemingsgenoot als mens. Bij die laatste moet men zich echter hoeden voor aantasting van de rechten van de persoon en het gezin, van de Kerk en de vrije organisaties, die met be trekking tot de vorming en de op voeding van de mens een directe taak te vervullen hebben. Hieruit vloeit voort, dat de Sociale Dienst met zijn sociale werksters zich heeft te richten op het bevorderen van het algemeen welzijn in de werk gemeenschap, op het voorkomen en helpen beslechten van persoon lijke conflicten, spanningen en wrijvingen en het bevorderen van het gemeenschapsbesef. Terzake van het veelomstreden punt van 't huisbezoek, meent de commissie, dat dit niet uit den boze is, als het maar van informatorische aard is en in zoverre de interne orde in de onderneming dit noodzakelijk maakt. Er kan daarbij ook aan dacht geschonken worden aan hui selijke omstandigheden. Als daar uit echter de noodzaak van hulp en steun voortvloeit, moet de Sociale Dienst verwijzen naar daarvoor in het leven geroepen instanties. De gestelde conclusies inzake de P. V. vloeien ook duidelijk voort uit de vooropgezette beginselen. Culturele belangen-behartiging, rechtstreeks of onrechtstreeks door de onderneming, brengt een te sterke binding met die onderneming. De werking en sfeer der P. V. brengt het gevaar mee, dat de on dernemingsgenoot van het eigen katholiek levensmilieu vervreemdt, w.o. begrepen de eigen standsorga nisatie. Dit laatste klemt natuurlijk niet zo sterk in het katholieke Zuiden. Waarom de commissie dan ook een verschil in tempo bij het afschaffen van het afgekeurde instituut voor stelt. Ze voegt er ook nog aan toe, dat standorganisaties, culturele ver enigingen e.d. er met alle kracht naar moeten streven tegemoet te komen aan de gezonde behoeften, die op dit gebied blijken te be staan. Deze positieve raadgeving, ver bonden aan de negatieve conclusie, mogen de betrokkenen zich ter har te nemen! met deze korte en onvolledige weergave van een belangrijk rapport hebben we het slechts bij onze lezers willen inleiden. We ge loven, dat het een nadere en naars tige bestudering ten volle verdient. Nu de structuur van de onderne ming in een overgangsproces ver keert en haar karakter als werk gemeenschap steeds sterker gaat spreken, is het zaak de juiste begin selen goed te doordenken, opdat geen verschijnselen van overspan ning ontstaan en reeds geopenbaar de verschijnselen van die aard tij dig worden weggewerkt. In eendrachtige samenwerkinr door dit rapport een goed sin werk verricht.

de Stem | 1949 | | pagina 1