Atoombom-mythe uiteengespat In 194748voor 3 millioen dollars per maand Een film van katholieke strekking verboden. Kath. Middenstand werkt loyaal mee Nieuwe dienstrege ling der spoorwegen Komt er een accoord over het gebruik van het vreselijke vernietigingswapen? Grensarbeiders en Bietencampagne' „Het is voor ons (de Republiek) de enige manier om aan wapens te komen" Twee kenmerken De tijd van dromen door de groten" is voorbij Maar blijft op zijn hoede Rustig weer Katholiek Thuisfront breekt met Niwin Van bagagedrager gevallen en door bus overreden Rijks-filmkeuring weet 't beter Bevredigend nieuws van het Suikerfront Wapensmokkel naar Indonesië Bijbels en geweren EN Benelux-J aarbeurs kreeg al 50.000 bezoekers Kindje van 2Vz jaar dronk zoutzuur Directe voortzetting van Rijn-Schelde besprekingen Geen tam katje Naar huis DE 3e Infanterie-brigade-werkplaats VIJFDE JAARGANG No. 1494 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 27 SEPTEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd^. - (Biibureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) (Speciale correspondentie). 7UA DE SENSATIONELE VERKLARING van president Truman over een atoom-ontploffing in de Sovjet-Unie, hebben deskundigen ver klaard, dat het feit, van deze explosie als vaststaand moet worden be schouwd. Met behulp van speciale apparaten, die rgdio-actieve straling op zeer grote afstanden kunnen waarnemen, heeft men althans zeker heid verkregen. Alleen weet men nog niet of het een proefneming be trof, of dat er een ongeval geschied is, doordat men de kettingreactie bij de atoomspliting niet onder controle kon houden, wat in een explo sie van een geheele atoom-„fabriek" zou hebben kunnen resulteren. DE DEVALUATIE TAE Ned. Kath. Middenstandsbond heeft de nodige aandacht besteed aan het besluit tot devaluatie van de gulden. De billijkheid en de noodzaak van deze prijzenstop wordt erkend en de middenstand zal loyaal aan de geno men maatregelen medewerken. Maar er is ook een andere kant aan de prijzenstop, meent de bond. Voor eerst kan men zich afvragen wat pre cies de prijzen zijn van 17 September en welke maatstaf bij controle door de prijzencommissies, die weer een belangrijke taak te vervullen krij gen, moet worden aangelegd. Het is geen geheim, dat in sommige plaat sen door een vrij scherpe concurren- tie-strüd voor bepaalde goederen en diensten onredelijk lage prijzen zijn berekend. Het zou onbillijk zijn, in dien men de ondernemers aan deze prijzen zou willen binden. Hier moet maatstaf zijn de algemeen geldende prijs. Er dient ook een prijsstop te zijn voor de inkoopsprijs en voor de ver schillende bedrijfskosten. Blijft de thans ongevoerde prijsstop van kracht bij een eventuele loons verhoging, dan zal de middenstand terdege op zijn hoede moeten zijn, voor en herhaling van de historie met de „gulden van Joekes", die niet mocht worden doorberekend. Een herhaling van deze geschiedenis zou voor de middenstand onaanvaardbaar zijn. De zelfstandige ondernemers in midden- en kleinbedrijf zijn immers niet alleen ondernemers, doch ook consument. IN VERBAND met de devaluatie zal de KLM uitsluitend tariefsverhoging in guldens toepassen op Transatlan tische trajecten. DOOR KORTSLUITING in de elec- trische leiding brak brand uit in een boerderij te Hengelo. De boerderij ging geheel in vlammen op, waarbij ook 40 voer hooi. 1 OCTOBER a.s. herdenkt de heer J. Kuypers, sinds 1 Mei 1940 directeur van de „Maasbode", de dag, waarop hij 30 jaar geleden zijn loopbaan aan „De Maasbode" begon. MET INGANG van 1 October a.s. is benoemd tot gouverneur van Surina me mr. J. Klaasesz, thans burgemees ter van Wageningen. IN DE internationale echtscheidings statistiek behoort Zwitserland tot de landen, die het grootste aantal echt scheidingen hebben. KARDINAAL SPELLMAN, de aarts bisschop van New-York vertrekt heden per KLM van New-York via Amster dam naar Rome, Het ligt in het voor nemen van de Kardinaal om ander halve dag in Nederland te vertoeven. TOT LECTOR In de volkenkunde aan de R. K. Universiteit te Nijmegen is benoemd dr. W. Roukens. oud-leraar aan het gem. gymnasium te Nijme gen. VIJFTIENDUIZEN Italianen zijn in Rome bijeengekomen vooreen fascistische demonstratie. Om wijlen Mussolini werd heel wat gejuicht HET troepenschip „Volendam" 'zal Woensdag 28 Sept. met aflossingsdeta chementen van het Kon. Ned. Indo nesisch Leger, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. POSITIES TROEPENSCHEPEN- Wa terman 25-9 van Port Said, Sibajak 24-9 van Malta, Oranje 24-9 van Gi braltar, Zuiderkruis 26-9 te Aden Groote Beer 25-9 van Amsterdam! Kota Inten passeerde 25-9 Kaap Ser- rat. Weersverwachting, geldig tot vanavond: In de ochtend op vele plaatsen nevel of mist, overigens droog weer met overdag opklaringen. Meest zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noordoost en Zuidoost. Weinig verandering in tempera tuur. Heden: zon onder 18,28 uur. Maan onder 20,30 uur. Woensdag zon op 6,34 uur en maan op 14,59 uur. AMERIKA IS TE LAAT. 'M'AAR het oordeel van dê Ameri kaanse deskundige Dr. David Brad ley kan men thans de mythe van de atoombom wel als uiteengespat be schouwen. De militaire deskundigen erkennen, dat er van een Amerikaans monopolie geen sprake meer is, hoog stens alleen nog van een geringe tech nische voorsprong. In elk geval zal het nu wel te laat zijn voor uitslui tend Amerikaans gebruik van het atoomwapen: men had de Russen moeten vóór zijn, was een der eerste algemene reacties in de Amerikaan se openbare mening. HOE HET WERKT. (AVER de uitwerking van atoom- bommen zijn vele beschrijvingen bekend. Hirosjima en Nagasaki lever den het bewijs, dat atoom-ontploffin gen alles overtreffen wat er bekend is op het gebed van explosieve wa penen. De felle steekvlam van de ontploffing van Hirosjima was zo onvoorstelbaar doordringend, dat de schaduwen van mensen en voorwer pen op stoepen en muren zichtbaar zijn gebleven tot op deze dag. In één oogwenk werden tienduizenden men sen gedood; in totaal verloren vol gens een in Aug. 1949 gepubliceerde Japanse statistiek 250.000 mensen het leven. Ook degenen, die slechts on betekenende wondjes hadden opgelo pen moesten sterven, dikwijls na lang en smartelijk lijden. BLACKETT'S VISIE. TAE ENGELSE atoomgeleerde, prof. Blackett zegt thans, dat de mili taire betekenis van de atoombom schromelijk wordt overdreven. Om hetzelfde effect te bereiken als bij de bombardementen in Duitsland, waarbij 1.3 millioen ton bommen werden geworpen, zou men 500 tot 1000 atoombommen moeten werpen. En. zo betoogde hij verder door de bombardementen werden een half millioen mensen gedood en in (JOK AMERIKA zit niet stil. Vijf achtereenvolgens gemaakte op namen van de nachtelijke explo sie van een nieuwe Amerikaanse atoombom. De proef werd onder de grootste geheimhouding voor bereid en uitgevoerd op Eniwetok een klein eiland in de Stille Oce aan. Links de explosie. Op de tweede foto ziet men hoe zich een gloeiende bol boven het eiland verheft. Derde foto: hoger stijgt de bol, zich spiegelend in het zee oppervlak. Vierde foto: er vormen zich lichtende sluiers. Rechts: rook en nevels trekken over het strand naar de zee. vijftig steden de woningen in puin gelegd. Maar inmiddels steeg de wapenpro ductie in Duitsland voortdurend in de jaren 1940-'44. De zogenaamde strategische bom bardementen der Engelse bommen werpers op Duitse steden zijn, zo con cludeert prof. Blackett, een complete mislukking geweest. Pas toen, na de invasie in Frankrijk de geallieerde luchtmacht overging tot precisie-bom- bardementen op Duitse vliegvelden en oliefabrieken werd de suprematie veroverd. De Engelse deskundige ver klaarde, dat de atoombom als waarde ontzaglijk wordt overschat. Dat zij de kracht heeft van tweeduizende ton ge wone bommen is wel indrukwekkend maar het is onwaarschijnlijk, dat zelfs het gebruik van enige honderden van zulke bommen een uitgestrekt land als Rusland op de knieën zou krijgen. GEEN ABSOLUUT WAPEN. TAR. R. E. LAPP, een Amerikaanse expert op atoomterrein, speciaal wat de militaire zaken aangaat, ad viseur van de commissie van de bur gerlijke verdediging, schreef een boek over het gevaar van de atoombom. Hij deelde mede, dat luit.-gen. Bedil Smith, de vroegere ambassadeur van de U.S.A. in Moskou, sinds lang over tuigd was, dat de Russen met alle we tenschappelijke feiten over de atoom bom op de hoogte waren. De acht conclusies van Dr. Lapp komen neer op de erkenning van het feit, dat er een groot gevaar besloten ligt in de sterke concentratie van mensen en industrieën in de grote Amerikaanse steden. Een wolkenkrabber is een bijna volmaakt doelwit voor een atoom bom. Een enkele bom. in New-York geworpen, zou met één slag 200.000 mensen doden. New-York met zijn 21.000 mensen per vierkante mijl is een „gunstig" doel, Los Angeles daarentegen met zijn 3000 mensen per vierkante mijl levert slechts een „armzalig" doelwit op. Men zou. om zich tegen atoombom men te verdedigen, ondergrondste ste den moeten bouwen. Ook is de atoombom geen wapen tegen „kleine" doelen. Schepen, duikboten e.d. kun nen met de huidige atoombommen niet bestreden worden. Daarvoor zijn ze te kostbaar in het gebruik cn „kleine" atoombommen kunnen niet gemaakt worden. De atoombom, aldus concludeert de Amerikaanse deskun dige, kan niet langer als „Het abso lute wapen" beschouwd worden, in welks bezit men zich meende te mo gen verheugen. De droom is voorbij. Thans blijft er wel niet anders over dan tot een ac coord te komen over het gebruik van dit vreselijkste wapen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, welke thans bijeen is, moet de controle onder de ogen zien met be grip voor werkelijkheid en met visie voor de toekomst. ENGELAND PRODUCEERT yOLGENS de Londense „Daily Ex- press" zou Engeland weldra met de productie van atoombommen be ginnen. In een artikel van de weten schappelijke medewerker van het blad, dat gebaseerd zou zijn op „do cumentaire gegevens, die niet uit vei ligheidsoverwegingen geheim gehou den behoeven te worden", wordt ge zegd, dat de productie waarschijnlijk zou worden uitgevoerd op een schaal die de Russische productie „verschei dene jaren" zou overtreffen. De Washingtonse correspondent van de „Daily Mail" bericht, dat er nog niet direct plannen bestonden om de Amerikaanse bombardementsvloot in Engeland te versterken of een voor raad atoombommen in Engeland aan te leggen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de leider van de oppositie, Win ston Churchill, in het Lagerhuis aan premier Attlee nadere inlichtingen zal vragen over de stand van zaken bij de ontwikkeling van de atoombom. atoomontwikkeling in sowjet unie Ofschoon maar zeer weinig bekend geworden is omtrent de Russische activiteit inzake de vervaardiging van atoombommen zijn in de loop van de laatste maanden vier feiten bekend geworden: de plaats van een enorme cyclotron, welke niet ver van Mos kou werd opgericht; de ontwikke ling van een industriecentrum in het Aziatisch Rusland, welke men reeds de „atoomstad" noemt en tenslotte twee gebieden, waar experimenten met atoombommen gedaan worden, zoals de Amerikanen dat in New- Mexico, Bikini en Ewinetok deden. Samenwerking was niet mogelijk (AP DE hoofdbestuursvergadering Kath. Thuisfront is, zo deelt het K.N.P. mee, met algemene stemmen besloten uit de Niwin te treden. Dit besluit houdt zeer zeker geen mis kenning in van hetJViwin-werk, doch het werd genomen op grond van het feit, dat de principiële doelstellingen van beide stichtingen ver uit elkan der liggen. Kath. Thuisfront wil als hulporgaan voor de Katholiek-godsdienstige ver zorging zich uitsluitend met de eigen taak bezighouden. In de practijk is gebleken, dat de samenwerking niet slaagde. WEL ZEER TRAGISCH is het on geluk, dat in Haarlem is gebeurd waarbij een 7-jarig jongetje door een bus overreden is. De knaap zat ben zijn moeder op de bagagedrager. Een autobus, die de vrouw achterop reed. maakte haar blijkbaar nerveus. Zij remde plotse ling, waardoor de jongen van de ba gagedrager viel en onder de wielen van de bus terecht kwam. Het kind was op slag dood. (Van onze speciale verslaggever). TN DE langdurige practijk van de katholieke film-journalistiek is iets heel merkwaardigs gebeurd. Een rolprent van gans katholieke makelij wordt door de Rijksfilmkeuring als als aanstootgevend verboden „voor al le leeftijden". Hoe is dat mogelijk? zal men vra gen. Wij moeten het antwoord schul dig blijven. Blijkbaar weten niet-ka- tholieke keurders beter wat voor ka tholieke filmbezoekers nodig is dan die katholieken zelf. Daar hebben de zusters Augusti- nessen van Sint Monica een smalfilm laten vervaardigen onder de titel: „Moeders op vacantie". Het is een film zonder pretenties; zelfs wordt er geen reclame in gemaakt voor het prachtige sociaal-charitatieve werk, dat de zusters op de Monnikenberg te Hilversum belangeloos en met zo veel enthousiasme verrichten. Piet van der Ham heeft zijn camera als spe lend laten gaan door heerlijk natuur schoon, lange suggestieve gezichten van zovele amateurspelers en speel sters. Hij legde schoonheid vast op het celluloid, meer en duidelijker dan me nigeen vóór hem. En Jan Mul heeft de filmmaker bijgestaan met een com positie van moderne muziek, die het gehele verhaal krachtig en toch niet JgNKELE MAATREGELEN, samen hangend met een voorzichtig be leid, van de Suikerfabriek te Sas van Gent, hebben geleid tot een gealar meerde stemming bij enkele bij be doelde maatregelen betrokkenen. Het is en wij achten dit èn uit sociale èn uit economische motieven verblij dend de leiding dier bedrijven ge lukt de moeilijkhe^i, voortspruitend uit de ongelijke devaluatie van gul den en Belgische franc, het hoofd te bieden, zodat Maandagmorgen de campage te Sas van Gent kon worden ingezet aldus deelde men ons van di rectionele zijde mede. Het feit, dat er geen suikerbieten meer werden aangevoerd een der symptomen die leidden tot een con clusie „staking" bij onze berichtgevers had andere gronden dan het neer leggen van werk door bietenstekers en transporteurs. Het zou voorbarig zijn, hieruit te concluderen, dat het nu met de moei lijkheden bij de grensgangers in het algemeen zo'n vaart niet loopt. Er zijn inderdaad industrieën, die met wegblijvers te kampen hebben. De suikercampagne echter „geniet" in de hele devaluatie-grensgangers-affaire sterk de aandacht, omdat nu eenmaal juist deze eerste dagen van de mo netaire moeilijkheden samenvallen met de eerste dagen van de campag ne, die sterk op hulp van Belgische grensgangers is aangewezen. Laat ons hopen, dat de campagne een verder ongestoord verloop moge hebben en overheidsmaatregelen alle redenen tot ongerustheid mogen weg nemen. De suikerfabrieken zelf zijn hiertoe niet in staat, omdat de direc ties de Belgische arbeider geen ho ger loon kunnen en mogen uitbetalen, mede tegenover de Nederlandse werk nemers. JN "N ARTIKEL, getiteld „Geweren en Bijbels worden naar Indonesië gesmokkeld" beschrijft R. Rowan in „Life" hoe in een verlaten haven van het eilandje Phuket ten Zuid-Westen van de kust van Thailand een schip de Straat van Malakka overstak. De kapitein van dit schip is een in Indone sië geboien christen-Chinees, genaamd John Lie. Op de commandobrug heeft deze kapite.n twee bijbels: een Engelse en een Nederlandse. De wanden van zijn hut zijn .met godsdienstige leuzen bedekt. iT1 WEE JAAR LANG heeft Lie nu wapens van Malakka en Thailand naar Atjeh gesmokkeld. Hij is de hoofdfiguur van een uitgebreide or ganisatie van wapensmokkelaars, die zich uitstrekt van de Philippijnen tot India. Deze organisatie heeft hoofd kwartieren in Manilla, Singapore. Pe- nang, Bangkok, Rangoon en New- Delhi en haar leden bestaan uit idea listen zoals Lie en uit vrijbuiters, die door het geld aangetrokken worden, zowel Amerikanen als Europeanen en Oosterlingen, uit piloten, opium- en wapenhandelaren. ho°KtoI;lmt van de actie, eind i»47, werd er maandelijks ter waar de van 3 millioen Amerikaanse dol lars aan militaire uitrusting, van ma chinegeweren tot transportvliegtui gen toe, door de Nederlandse blokka de heen gesmokkeld. Sindsdien is een aantal van de ben de gedood, anderen bevinden zich in de gevangenis. Sinds 15 Augustus is er een overeehkomst tot het staken der vijandelijkheden in Indonesië, en thans onderhandelen de Indonesische en de Nederlandse autoriteiten in. Den Haag over de toekomstige onafhanke lijkheid van Indonesië. Minister-pre sident Hatta heeft echter ronduit ver klaard, „dat de overeenkomst tot sta ken der vijandelijkheden geen betrek king heeft op de im- of export van wapens door de Republiek." VAN ENGELSE OOR SPRONG. TAE WAPENS, die per vliegtuig naar Java worden gesmokkeld of die met het schip van Lie naar Sumatra worden gebracht werden in Malakka gekocht. In de Chinese wijk van Sin gapore waren agenten, die voor een flinke prijs bereid waren, de gehei me bergplaatsen in de rimboe van Ma lakka te onthullen, waar Engelse wa- penvoorraden waren verborgen, en de Engelsen waren maar al te ingenomen met het feit, dat op deze wüze de wa penen buiten het bereik kwamen van de plaatselijke communistische orga nisaties. Zij lieten deze smokkelarü oogluikend toe, tot zij ongeveer een jaar geleden, naar aanleiding van de steeds krachtiger wordende vertogen van Nederlandse zijde, er tegen gin gen optreden en een afdeling politie mensen uit Singapore, die zich voor deden als soldaten van de Republiek Indonesië, aan het complot lieten deel nemen. Het resultaat hiervan was de slag, die aan deze smokkelarij werd toegebracht door de arrestatie van Carlton Hire en zijn medeplichtigen bij Aer Aboe. IK KAN ER NIET VAN SLAPEN. JTOWAN besluit het artikel als volgt: Hiermede is de smokkelarij ech ter nog niet de kop ingedrukt. Onder leiding van een voormalige medische student uit Batavia, de 27-jarige Izak Mahdi, die in deze als vertegenwoor diger van de Republiek, te Bangkok optreedt, bewegen republikeinse agen ten zich thans in de onderwereld van deze stad en zoeken en krijgen zij contact met sluwe Chinese tussenper sonen en branie-achtige Siamese le ger- en luchtmachtofficieren, die wa- penvoorraden welke indertijd door de Japanners in Siam waren opgeslagen, onder hun berusting hebben, „Het is" zegt Mahdi, „een afschu welijk werk en ik kan er soms nach ten niet door slapen. Maar het is voor ons de enige manier om aan wapens te komen. De Nederlanders kunnen ze vrijelük overal kopen". opdringend heeft geïllustreerd. Op dit alles is waarlijk niets aan te merken. Blijft over het scenario, van de hand van mr. Jan Derks, om bijzondere reden meer dan menig an der bekend met het werk van de Augustinessen. omdat hij mede-bewo ner is van de Monnikenberg en me- de-belever. Zijn teksten vertonen 'n originaliteit en menigmaal een ver rassende werking, die aan het drie manschap in deze film bijzonder re liëf verleent. WAAROM? NU het antwoord op de vraag, waarom de Rijksfilmkeuring deze rolprent nu zo radicaal heeft verbo den. Ergens in de tekst komt de vol gende zin voor (men moet zijn oren spitsen om die zin te ontdekken, ter wijl men de film geboeid met zóveel genoegen bekijkt): van de volgende inhoud: „Hou op met dat gefemel; je hadt non moeten worden. Zo half zacht kun je alleen maar in 't kloos ter zijn. In de wereld is het: wie niet vreet, wordt gevreten". Inderdaad: die zin is nog al uit' drukkelijk; maar ze wordt gelegd in de mond van iemand die van de ka tholieke werkzaamheid niet heel veel afweet. En dat blijkt duidelijk uit wat vooraf is gegaan en wat volgt. Maar de commissie voor Rijksfilmkeuring heeft blijkbaar geen zin voor zelf-spot en verheft zich van haar neutrale troon om, plus royaliste que le roi, aan cte katholieken te vertellen, wat zij wèl en wat niet mogen zien. Nog even verder en de rijkscommissie heeft de werkzaamheid van de Katholieke Filmcentrale overbodig gemaakt. Dit belacheiyke incident zal tenslot te de beste reclame blijken te zijn voor een film, die het werk van de katholieke sociale zorg zo eerlyk en openhartig demonstreert. Niemand verzuime de vertoning in.... besloten kring! Veranderingen in Brabant en Zeeland JAe nieuwe dienstregeling der spoor- wegen brengt enige veranderingen voor Brabant en Zeeland. Vorige week hebben wij in een artikeltje al de voornaamste wijzigingen opgesomd. Hieronder laten we nog enkele wij zigingen volgen, welke eveneens voor het Zuiden van belang zijn: Trein 3061 Dordrecht v, 23.30Roo sendaal, tot nU toe alleen op Zon- en Feestdagen, gaat dagelijks rijden en wordt vervroegd: Dordrecht v. 22.54 met aansluiting van de electrische trein Amsterdam CS v. 21.07Rotter dam D.P. v. 22,29Dordrecht. De trein van Den Bosch (v. 24.27) loopt voortaan van Lage Zwaluwe niet meer door naar Dordrecht, doch loopt van Lage Zwaluwe naar Tilburg (Lage Zwaluwe v. 23.14Tilburg a. 23.51). In Lage Zwaluwe bestaat aansluiting van de trein Dordrecht v, 22.54Roo sendaal a. 23.37, Trein 1296 loopt nu van Boxtel (v. 22.37) over Breda door naar Dordrecht, waar hij aansluit op de electrische trein (Dordrecht v. 2'3.49) naar Den Haag (a. 0.39). Hier mede is bereikt, dat er nu dagelijks een late avondreisgelegenheid is van Rotterdam, Den Haag en Amsterdam naar Tilburg en omgekeerd van Boxtel (met aansluiting van Weert en oo Zon- en Feestdagen ook van Venlo) naar Rotterdam en Den Haag. Op de lijn Lage Zwaluwe—Den Bosch werden de treinen iets ver sneld. Het gevolg hiervan in de och tenduren is. dat de trein Den Bosch v. 8.11, wordt 8.09, reeds om 9.20 te Lage Zwaluwe aan zal komen en daar door onmiddellijk aansluiting krijgt op de trein VenloLage Zwaluwe (v. 9.26)Dordrecht, welke dan te Lage Zwaluwe zal gaan stoppen. Op werkdagen wordt een, voorna melijk voor het werkliedenvervoer be doelde, trein 3e klasse Den Bosch Waalwijk ingelegd, waardoor de N.S.- busdienst op dit traject kon worden ingekrompen. Tussen Eindhoven en Venlo kon de dienst worden verbeterd. De thans slechts op Zon- èn Feesda- gen lopende trein Vealo v. 8,06Eind hoven a. 9.07 wordt oók op werkdagen ingelegd, waardoor het lange opont houd van deze trein te Eindhoven kon worden vermeden en tevens aldaar op werkdagen een directe aansluiting wordt verkregen op de electrische trein van 9,15 uit Eindhoven naar Utrecht, In omgekeerde richting zal de snel trein Dordrecht v. 16.53Helmond a. 18.54 doorgevoerd worden naar Venlo (a. 19.37). Echter alleen van Maandag t.m. Vrijdag. Des Zaterdags zal de trein Rotterdam D.P. 13.10—Venlo ook in de a.s. winterdienst gehandhaafd blijven. TAE BENELUX-Jaarbeurs op het Wilrijkseplein te Antwerpen is een enorm succes. In twee dagen tijd, en Zaterdag was slechts een halve dag, werden meer dan 50.000 bezoe kers genoteerd. Ontzettend veel bui tenlanders waren zonder meer ver baasd door de pracht, de smaak en het vernuft waarmee deze Jaarbeurs ingericht en verwezenlijkt werd. gEN twee en een halfjarig kindje is in Haarlem overleden als ge volg van het drinken van zoutzuur. Het .jdndje speelde op straat, heeft van een schilderskar een fles zout zuur gepakt en er een slok uit ge nomen. MINISTER VAN DEN BRINK heeft bij het ontwerpen van zijn industrialisatieschema voorop gezet, dat men moet uitgaan van de grond slagen, waarop de huidige Neder landse nijverheid rust. Twee typische kenmerken ziet hij daarin: 1. Private economische leiders dragen de verantwoordelijkheid en het risico in afzonderlijke onderne mingen. 2. Overheersend zijn niet de grootbedrijven, maar de middelgro te en kleine bedrijven. pUNT 1 betekent, dat de Minis- ter de socialisatie om de socia lisatie afwijst. Hij gelooft in de gro te waarde van de zelfstandige on dernemingen. Hij wil de uitbreiding en vestiging van zelfstandige onder nemingen zo veel mogelijk aanmoe digen. Pas waar dit ondernemers initiatief te kort zou.schieten door onwil of onmacht, kan de Staat aan deelneming denken of het heft ge heel in handen nemen. Er zal hier te lande dus geen sprake zijn van een ontwikkeling als in het door Labour geleide Engeland. Gelukkig maar! pUNT 2 raakt het chapiter, dat we op 9 September in een arti kel over Industriële Ontwikkeling aansneden. Men zal zich herinneren, dat Ir K. van Ginneken, bedrijfsleider van de A.K.U. te Arnhem, aan Brabant verweet, dat dit de neus ophaalde voor de grootindustrie en alle heil meende te zoeken in het vestigen van kleinere industriebedrijven. Het „achterlijke" Brabant kan thans tot zijn genoegen constateren, dat „de Hollander" Prof van den Brink bij de industrialisatie ook het zwaarte punt wil zien gelegd op de middel grote en kleine ondernemingen. Wat natuurlijk niet betekent, dat de Minister het grootbedrijf wil verdoemen en zijn ontplooiing ver hinderen. Anders gezegd: dat hij er de neus voor ophaalt. Dat doet Bra bant ook niet. Doch men wenst niet mede te lopen in een gedachtengang als zou in de toekomst slechts heil te verwachten zijn van de Mam- mouth-bedrijven, een gedachten- gang, welke men bijvoorbeeld in Sovjet Rusland vindt. Terecht acht de Minister het van belang, dat de grote bevolkingscentra niet meer uitbreiden dan strikt noodzakelijk is. Terecht Wil hij er naar streven, dat ook het zogezegde platteland 'niet meer leeggezogen wordt dan noodzakelijk is, dat de grote steden niet alsmaar bovenmatig uitdijen. Voor een gezonde bevolkingsstruc tuur, voor een evenwichtige opbouw van het bedrijfsleven is dat van 't grootste belang. Als het onderne mersinitiatief slechts geconcentreerd wordt in de leiding van een aantal grootbedrijven, betekent dat een verarming aan persoonlijkheids- waarde in het Nederlandse volk. Het bestaan van vele middelgro te en kleine bedrijven geeft aan velen de kans, om zich door initia tief en vernuft hogerop te werken. Het schept prikkels, die verdwijnen zodra men nodeloos zou worden in gelijfd in een grote concentratie. ]yjEN VERSTA ONS GOED: we ontkennen niet, dat die con centraties in bepaalde gevallen no dig en nuttig kunnen zijn. Doch we houden het er met Prof van den Brink op, dat een der typische ken merken van het Nederlandse be drijfsleven is: het bestaan van vele middelgrote en kleine bedrijven. En dat dit een goed kenmerk is, hetwelk bij de komende industria lisatie niet mag worden uitgevlakt. JJET ANTWERPSE stadsbestuur heeft een telegram gericht tot eerste minister Eyskens, waarin de ernstige aandacht van de minister wordt gevestigd op de noodzakelijk heid om de besprekingen betreffende de doelmatige verbinding tussen Rijn en Schelde zonder verwijl voort te zetten en tot een einde te voeren. 2^0 DRONKEN was een Amsterdam mer, dat hij alhoewel platzak per taxi naar zijn woning terugkeerde. Daar aangekomen kon hij dus niet betalen. Al spoedig bemoeiden enkele buurtbewoners zich met het geval, het geen tot resultaat had, dat er een flinke vechtpartij ontstond. Op een gegeven moment pakte de dronken man een kleine buurman beet en de ze zou zijn interventie zeker in het ziekenhuis hebben moeten overpein zen, indien niet zijn vrouw had inge grepen. Zij trok haar schoen uit en bewerkte daarmede het hoofd van de belager van haar echtgenoot zo, dat deze nu met een schedelbasisfractuur in het ziekënhuis ligt. zoals deze zich thans aan boord bevindt van de „Kota Inten", die om streeks 1 October te Rotterdam ver wacht wordt, omvat niet alleen het personeel van 3 I.B., maar ook de gehele Rimi-afdeling van de 7 Dec.- divisie (uitgezonderd 1 en 2 I.B.W welke verleden jaar reeds terugkwa men). de rechtstreeks bij de onder- dëfcen ingedeelde Rimi-monteurs en enkele anderen. Gemiddeld zijn deze militairen om streeks Sept. 1946 uit Nederland ver trokken.

de Stem | 1949 | | pagina 1