Hoofd van de Unie LOUTER SYMBOOL Plaatsing van 215.000 nieuwe arbeids krachten tot 1 Juli '52 Wat genoeg adem in een kwartier doet Bij de S* M- te Sas van Gent wordt gestaakt De fatale liefdesbrief Be reizende beiaard Noodweer woedde boven Z.-Beveland Tegenover politieke concessies zullen economische voordelen staan Vestiging van nieuwe bedrijven wordt vrij, behalve voor bepaalde bedrijfstakken Unie-Statuut (in principe aanvaard) bepaalt: Unie-Hof oordeelt statuut en verdragen Osservatore Romano over atoombom Minister Van den Brink ontwerpt industrialisatie-schema Zonnig weer r- Juwelier veroorzaakte vliegtuigramp om zijn vrouw te vermoorden Nieuwe omrekenings koersen Fondsen voor Rome pelgrims in het H. Jaar De moeilijkheden der grensarbeiders Ook de vervoersorganisatie is in de war gestuurd Baronie-de Zeeuwen: van 2-2 tot 6-2 NOGAL TECHNIEKLOOS EN SYSTEEM LOOS, MAAR WEL SPANNEND 3 x Graumans College van Kardi nalen zou worden uitgebreid tot 105 VIJFDE JAARGANG No. 1493 Uitgave: N.V. Uitgeven MjJ. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 6181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 26 SEPTEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) (Van onze bijzondere medewerker). den haag. 25 September 1949. tteT unie-STATUUT, waarover aan het einde van de afgelopen week in H. principe overeenstemming werd bereikt tussen de Nederlanders en de Indonesiërs, omschrijft het karakter, het doel, de werking, het hoofd, de organen de gemeenschappelijke regelingen en de buitenlandse betrekkingen, terwijl 'tevens is bepaald, dat over de defensie, de financiëel-economische betrekkingen en de culturele samenwerking aparte overeenkomsten aan het Unie-Statuut worden gehecht. Aan het slot is vastgesteld, dat het Sta tuut en alle andere overeenkomsten tussen de deelgenoten ter registratie worden aangeboden aan het Secretariaat van de Verenigde Naties. Over de aan het Unie-Statuut te hechten overeenkomsten is gedurende het eek-end in Zwitserland al op informele wijze van gedachten gewisseld tussen de prominenten van de R. T. C. en hun adviseurs, welke laatsten dit maal óók zijn meegegaan op het week-end-uitstapje. Het Hoofd van de Unie is het sym bool van de vrijwillige samenwerking heeft geen internationaal-rechte- lijke of staatsrechtelijke functies. Iets meer wordt in het Statuut ge zegd over de organen van de Unie. De bepaling, dat de regeringen der deelgenoten of hun gevolmachtigden op geregelde tijdstippen of zo dikwijls zij het nodig achten conferenties hou den, impliceert een soort minister conferentie. De parlementen van de beide deel- HET STATUUT zal de waarde heb ben van een internationaal ver drag tussen twee souvereine staten. In de doel-omschrijving wordt ge sproken van „samenwerking der deel genoten ter behartiging van hun ge meenschappelijke belangen". De sa menwerking kan plaats hebben op het gebied van de buitenlandse betrekkin gen, defensie, en voor zover nodig, financiën alsmede onderwerpen van economische en culturele aard. De Unie zal alleen werken als er overeenstemming is tussen beide deel genoten in elk concreet geval. PRINS BIRA, van Siam, een bekend auto-coureur, reed in Brno (Tsj.- Sl.) mee om de grand prix. Hij slip te in een scherpe bocht, reed op het publiek in met als gevolg: 7 doden en 19 gewonden, waarvan enkelen vrij ernstig. De prins zelf mankeerde niets. Eerder slipten 2 andere cou reurs in dezelfde bocht. EEN ROEKELOZE automobilist reed in de nacht van Zaterdag op Zondag op een trottoir te Scheveningen daar twee met elkaar pratende mannen aan. Een van hen, de 26-jarige M. B„ was vrijwel op slag dood. De chauf feur reed snel verder, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren. BOESMAN moest de Engelse douane 20 pond invoerrechten offeren voor zijn ballon. „Dat is me in Europa of Indonesië nog nergens overkomen", zei de verontwaardigde ballonvaar der. DE GROTE VIER komen vandaag in Washington als vervolg van een Vrij' dag gehouden conferentie bijeen. On derwerp: het Oostenrijkse vredesver drag. EEN DOOFSTOMME VROUW, 49 j.. werd te Seattle uit 'n kamer bevrijd waar ze 25 jaar door haar moeder was vastgehouden achter ijzeren lui ken. „Mijn dochter verschrikte de buren", gaf de moeder als reden op! DE ATOOMCOMMISSIE van Ame rika heeft 't plan om 'n atoomzuil te bouwen, die 20 millioen dollar kost. STALIN ZELF, zeggen de berichten, is aanwezig geweest bij de explosie- proeven met atoomenergie, waarover Truman zo opzienbarende onthullingen deed. RAJK, dr. Szonyi en Szalai zijn te Budapest ter dood veroordeeld. Rajk weigerde een lichtere straf te vragen. Dr. Justus en Brankof kregen le venslang en Ognjenovic negen jaar. Palffy en Korondy worden opnieuw berecht voor een militair Hof. BIJ ONBEWAAKTE overwegen zul len in de komende jaren een 50-tal flikkerlichtinstallaties worden bijge plaatst (er zijn er nu ongeveer 50 in werking), aldus de Minister van Ver keer. DRIE TSJECHISCHE diplomatieke ambtenaren zijn in de vorige week uitgeweken naar de Amerikaanse zo ne van Duitsland. „DE KLEINE IJZEREN gordijntjes van de KVP moeten worden opge ruimd" zei 'n communist in de Raad van Heerlen. „Waar is dan het grote?" vroeg de burgemeester. Er kwam geen antwoord. ZEVEN MILITAIREN van de Kon. Landmacht, die door de TNI in Atjeh gevangen worden gehouden, zullen binnenkort aan de Nederlandse auto riteiten worden uitgeleverd. DE „MANOERAN", een Nederlands vrachtschip, heeft in Vancouver een graanelevator aangevaren, die op haar beurt weer in botsing kwam met enkele wagons. Schade 100.000 dollar. EEN AUTOBUS stortte bij Brno (Tsj SI.) in volle vaart in een diep ravijn! Het noodlottige gevolg was, dat 42 inzittenden om het leven kwamen. genoten kunnen op eigen initiatief, zo dikwijls als zij het nodig achten, een interparlementaire bespreking houden over de onderwerpen, die voor de Unie van belang zijn. De Unie beschikt over een perma nent secretariaat. Elk der deelgeno ten wijst een secretaris-generaal aan, die om de beurt voor een jaar de leiding van het secretariaat hebben. Met betrekking tot de gemeenschap pelijke regelingen wordt voorop ge steld, dat besluiten, genomen op con ferenties der ministers en vertegen woordigers, moeten worden geratifi ceerd door de wederzijdse parlemen ten. Het Unie-hof, dat wordt ingesteld, heeft slechts de betekenis van een hof van Arbitrage, dat alleen uitspraak doen kan over zaken, die hun grond slag vinden in het Unie-Statuut of de andere overeenkomsten tussen de deelgenoten. Derhalve geen bevoegd heid over de ingezetenen van een der beide souvereine staten. Bij de paragraaf over de buiten landse betrekkingen verplichten zich de beide deelgenoten geen verdragen te sluiten of andere internationale rechtshandelingen te verrichten zon der overleg met de deelgenoot, met dien verstande echter, dat dit alleen geldt, wanneer de ene deelgenoot rechtstreeks bij zo'n verdrag of rechts handeling van de andere deelgenoot is betrokken. Ter behartiging van de belangen der deelgenoten in elkanders rechts gebied worden door de regeringen der beide deelgenoten Hoge Commissaris sen benoemd. WEDERZIJDSE CONCESSIE yAN BEVOEGDE zijde deelt men ons mee, dat Nederland op poli tiek gebied met name bij de totstand koming van het Unie-Statuut, grotere concessies heeft gedaan aan de Indo nesiërs dan andersom. Daar mag ech ter tegenover staan, dat de Indone siërs op financiëel-economisch gebied de touwen ruimer zullen laten vieren. „Ontwapening enige weg tot vrede" ttET OFFICIEUZE Vaticaanse blad „Osservatore Romano" verklaart in een commentaar op de berichten, dat ook de Sovjet-Unie de atoombom heeft: „Ontwapening is de enige weg tot de vrede, terwijl een bewapenings wedloop en atoomwapens onvermij delijk tot oorlog leiden". „De politiek van de bewapenings wedloop blijkt niet minder utopisch te zijn dan de politiek van controle. Degenen, die de leer der Pausen we derstreven, vragen om controle op de atoomenergie-productie. wat noch rechtvaardig noch mogelijk is". t\E vereende krachten van overheid en bedrijfsleven zullen erop moeten worden gericht tussen 1 Juli 1948 en 1 Januari 1953 voor 215.009 arbei ders nieuwe werkgelegenheid in de industrie te scheppen. Aldus minister van den Brink in de toelichting op een door hem ontworpen industrialisatie- schema. Hierbij is rekening gehouden met een zekere te verwachten emi gratie. Voor de periode 1948-1953 op gemiddeld ca. 10,000 tot de beroeps bevolking behorende personen per jaar (dit is ongeveer de huidige omvang der emigratie)4 TTet ligt in de bedoeling van de mi nister uitbreiding van bestaande en stichting van nieuwe basis-in dustrieën gedurende de eerstkomende jaren met kracht te bevorderen. De kern van de industrie-uitbreiding ziet hij in de vele kleinere en middelgrote bedrijven, waarover ons land be schikt. Ten opzichte van het buitenland zal een achterstand in scholing van ar beiders moeten worden ingehaald, terwijl ook het wetenschappelijk on derzoek zal moeten worden uitge breid. Aan het wetenschappelijk on derzoek op het gebied der metallur gische en metaalverwerkende in dustrie moet zelfs op korte termijn aanzienlijk grotere aandacht worden besteed. Bij de opstelling van het industria lisatieschema is voortdurend aandacht gewijd aan de positie van Nederland in het kader van de in voorbereiding zijnde economische unie met België en Luxemburg. fTet opgestelde schema geeft voor periode 1 Jan. 1948-1 Juli IS Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en in de ochtend plaatselyk mist. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 18,31 uur. Maan onder 19.55 uur. Morgen: zon op 6.33 uur. Maan op 13.44 HET SCHEMA de periode 1 Jan. 1948-1 Juli 1952 aan, in welke takken van nijverheid de 215.000 nieuwe arbeidskrachten mogelijk kunnen worden geplaatst. De eerste kolom betreft de plaatsing van meer arbeiders in het bestaande apparaat, de tweede in nieuwe be drijven. metaalnijverheid chemische nijverheid bouwnijverheid aardewerk hout steenkolen aardolie openb. nutsbedrijven textiel confectie leer en rubber papier voed.- en genotmidd. tabak grafische industr. Overige takken Totaal 17.000 58.000 2.000 23.000 23.000 2.000 6.000 1.000 4.000 3.000 2.000 2.000 12.000 4.000 4.000 6.000 2.000 3.000 3.000 4.000 15.000 10.000 1,000 1.000 1.000 6.000 60.000 155.000 Als zodanige bedrijfstakkn kunnen in aanmerking komen die. waarin de gevolgen van een mogelijke over- investering zeer ernstig zijn. In af wachting van deze hervorming wordt de werkingsfeer van het bedrijfsver- gunningsbesluit steeds meer ingeperkt door het vrijlaten van bepaalde oe- drijfstakken. De regering heeft zich in beginsel verenigd met een invoerprogramma voor investeringsgoederen, hetwelk voor 1949-1950 f 530 min. aan devie zen zal vereisen. Dit bedrag ligt bo ven hetgeen gemiddeld per jaar no dig is. Dit betekent een compensatie voor de te lage invoer in de vooraf gaande periode. Ook heeft de regering goedgekeurd, dat het bouwvolume voor de industrie voor 1949 op f 265 min. is vastgesteld, hetgeen hoger is dan in de voorgaande jaren. STEENKOOL, GAS, ELECTRICITEIT ■yoorts doet de minister een onder zoek instellen naar de mogelijk heid om de steenkolenbasis van ons land te verbreden. De uitbreiding en modernisering van de electriciteitsvoorziening zal zich voltrekken volgens een in gro te lijnen reeds vastgesteld plan. Na 1 Juli 1952 zal ca. f 200 millioen per jaar nodig zijn om de toenemende be hoefte te kunnen dekken. Ook voor de modernisering en uit breiding der gasvoorziening bestaan plannen, hoewel in een minder ver gevorderd stadium. Voor het Noor delijk deel van het land wordt reke ning gehouden met het eventueel be schikbaar kompn van aardgas. De onderhan lelingen op het gebied van de coördinatie der industriële uitbreidingen zijn in het kader van de Benelux in volle gang. Ook in het kader van het Europese herstelpro gramma zijn zij begonnen. Onderzocht wordt, op welke wijze buitenlandse deelneming in de in dustrialisatie van Nederland kan worden bevorderd. Naast investering van Belgisch-Luxemburgse kapitalen denkt de minister hierbij in de eerste plaats aan Amerikaans kapitaal. REGIONALE SPREIDING JJe minister acht 't van belang, dat de grote bevolkingscentra niet meer uitbreiden dan strikt noodzake lijk is. Het sterkste bevolkingsaccrès geschiedt op het platteland, zodat de bewoners daarvan voor opneming in de industrie in aanmerking komen. Om deze redenen streeft de minis ter er naar de groei van de industrie ten dele gepaard te doen gaan met 'n regionale spreiding. De minister heeft opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar de gebieden, welke voor het treffen van bijzondere maatregelen in aan merking komen. Het eerste van een antal hieruit voortvloeiende regionale welvaartsplannen verwacht hij bin nen afzienbare tijd aanhangig te kun- Botermans volledig in actie in de wedstrijd BW-Willem II. ALBERT GUAY, een juwelier te Quebec, is Vrijdag door de poli tie gearresteerd, daar hij verdacht wordt van moord. Zijn vrouw met 22 andere passagiers kwam om bij de ramp van een Canadees passagiers vliegtuig op 9 September. De ramp werd veroorzaakt door een ontploffing in de bagageruimte. Vrijdag jl. heeft een 40-jarige vrouw verklaard, dat zij een groot pakket aan boord van het vliegtuig had ge bracht, dat buiten haar medeweten een dynamietbom bevatte. Men ver denkt Guay ervan, dat hij deze bom zelf vervaardigd heeft. Kort voor haar dood had Guay een levensverzekering van 10.000 dollar op het leven van zijn vrouw afge sloten. T<ER GELEGENHEID van de wijzi ging van een aantal omrekenings koersen, verband houdende met de nieuwe waardeverhouding tussen be paalde valuta's en de gulden, is ge bruik gemaakt om ook de omreke ningskoersen van enige valuta's wel ker waarde ten opzichte van de gul den niet veranderd is, meer aan deze waardeverhouding aan te passen. Dollar (Canad.) f 3.40 (was f 2.50) Franc (Belg.) f O.O71/2 (was f 0.06) Franc (Zwits.) f 0.85 (was f 0.60) Kroon (Deense) f 0.55 (was f 0.50) Kroon (Zwed.) f 0.70 (was f 0.60) Pnd. Sterling f 10.60 (was f 10. De omrekeningskoers voor de Fran se franc blijft f 0.01, die van de Noor se kroon blijft f 0.50. JJET LIGT in het voornemen om ten behoeve van pelgrims die in 't Hei lig Jaar (1950) naar Rome zullen trek ken, speciale fondsen in te stellen, die de Nederlandse deviezenpositie niet zullen aantasten. De bedoelingfcis, in lires luidende tegoeden van enkele maatschappijen, zonodig voor de duizenden pelgrims beschikbaar te stellen. Daarnaast wordt overwogen hoeveelheden Ne derlandse producten, die in Italië ge wenst zijn, doch buiten de normale handelsbeweging vallen, te exporte ren en de daarvoor te ontvangen lires eveneens in het fonds voor de pel grims te storten. Het ikan alleszins waarschijnlijk worden geacht dat de thans opgeworpen denkbeelden door gang zullen vinden. /TWAALFHONDERD Belg. grensar- beiders, die in Nederland werken en aangesloten zijn bij de Christelijke vakbond, zijn Zaterdag te Turnhout bijeengekomen om de toestand te be spreken, die ontstaan is door de de valuatie van de Nederlandse en de Belgische valuta. Zij zijn van oordeel dat zij door de nieuwe vaststelling van de koers van de gulden ongeveer 200 fr. per week zullen verliezen. A.s. Donderdag zal opnieuw wor den vergaderd. Als tegen die tijd geen oplossing is gevonden zo werd beslo ten, zal niet meer worden gewerkt. De bij de socialistische vakbond aangesloten grensarbeiders hebben een zelfde besluit genomen. Inmiddels zijn ook in Den Haag be sprekingen gevoerd en wel met de Stichting van de Arbeid. Deze zullen vandaag worden voortgezet. Het Brusselse blad „Libre Belgi que" vernam, dat de door de grens arbeiders voor de devaluatie verdien de lonen hun tegen de vroegere wis selkoers zullen worden uitbetaald. CAMPAGNE TE SAS VAN GENT NIET BEGONNEN. TXOE GROOT de moeilijkheden zijn blijkt uit de situatie te Sas van Gent. Zoals ons hedennacht werd ge meld kon de campagne aan de C.S.M. die vannacht om twaalf uur zou be ginnen, bij gebrek aan arbeiders niet worden ingezet. Dit zijn hoofdzake lijk Belgische arbeiders. Deze mensen menen, nu de franc niet in dezelfde verhouding devalueerde als de gul den, niet te kunnen gaan werken voor het loon, dat eerst werd bedongen, Wanneer dit loon in Belgische francs wordt omgezet, ontvangen de arbei ders 140-200 franc minder per week dan vóór de devaluatie. Dit is een niet te onderschatten verschil. Het staken der arbeiders is een grote strop zowel voor de Belgen als voor de Nederlanders. Reeds werd getracht een oplossing te vinden door middel van de regering, waarbij van Nederlandse zijde het voorstel werd gedaan, dat de Belgische regering het verschil zou bijbetalen, want, zo re deneerde men, gaat de C. S. M. niet draaien, dan komen deze arbeiders als werklozen ten laste van de Belgische staat. Dat zou België op veel meer francs komen te staan dan nu. Be taalt men in Nederland het verschil bij, dan komen ook de Nederlandse arbeiders om loonsverhoging. Doch pEN SERGEANT-VLIEGER en zijn mecanicien zijn om het léven ge komen bij het verongelukken van een „Fairchild" lesvliegtuig van de Noorse Luchtmacht op een voetbal veld bij Oslo. Het ongeluk gebeurde doordat de 23-jarige sergeant, die juist zijn brevet gekregen had. een brief aan zijn verloofde naar beneden wierp. De 20-jarige verloofde en haar ouders stonden bij hun huisje naar het vliegtuig te kijken, dat op een hoogte van slechts vijftig meter voor bijvloog. Op het moment, dat de sergeant uit de cockpit leunde en de brief liet vallen, raakte het toestel met een vleugel de top van een boom. De vleugel brak, het vliegtuig stortte om laag en vloog tegelijk in brand. Het meisje deed vertwijfelde po gingen om haar verloofde uit het brandende wrak te halen. Men moest haar met geweld hiervan terug hou den. Later verdween zij in de bossen. GRONDSLAGEN T)E grondslagen van de industria lisatie behoren naar de mening van de minister te zijn, waarop de huidige nijverheid berust. Dat is voor Nederland de ondernemings gewijze organisatie van de voortbren ging, waarbij de beslissingen tot in vesteren en tot aanvaarding van de daaraan verbonden risico's worden genomen door private economische leiders, terwijl deze risico's ook zeer overwegend in de private sfeer wor den gedragen. Voorts behoren de zeer grote on dernemingen in Nederland niet tot 't kenmerkende type, doch wordt de in dustriële opbouw van het land geka rakteriseerd door de overheersing van middelgrote en kleine ondernemingen. Het zijn vooral de metaalnijverheid en de chemische nijverheid, waarin belangrijke investeringen nodig zul len zijn. De minister is van plan een wijzi ging van het bedrijfsvergunningenbe- sluit voor te stellen. Daardoor zal in tegenstelling tot de thans geldende re geling van het beginsel uitgaan, dat Vestiging vrij is, behalve in met name genoemde bedrijfstakken. J^ET NOG een kwartier te spelen was het nog 2-2 in de wed strijd Baronie-de Zeeuwen. Dat be wijst dus, dat de Zeeuwen zich gister wel heel hardnekkig geweerd heb ben. Maar op het critieke moment toen Baronie alle sluizen van geest drift en wilskracht openzette kwa men de Zeeuwen adem tekort. En dat besliste de wedstrijd, want eerst nam Graumans twee en daarna van de Corput twee doelpunten voor zijn rekening. Het werd dus 6-2, een over duidelijke zege van de Bredanaars. Dit einde was echter oorspronkelijk geenszins te voorzien, want het begon voor de Zeeuwen lang niet kwaad. Dat begin was overigens sensationeel ge noeg. Want na de aftrap nam Baronie de bal mee, de uitmuntende rechtsbui- Lpkhof produceerde een voorzet, die bij Graumans terecht kwam en voordat men goed en wel gekeken had, was het 1—0. De stoere en vierkante Zeeuwen heten zich echter totaal n-iet m de hoek zetten, want ternauwernood w®s men twee minuten ouder of de gelijkmaker lag al achter de weifelen de Bredase doelman Jacobs, die zijn confrater Mulders verving. En de Zeeuwen bleven zo fanatiek partij ge ven, dat Jacobs na 9 minuten ander maal de bal van W. Lynssen uit het net moest vissen. Toen was het dus 1-2. hij de Baronie-supporters jammerde m®n al en schreeuwde om wat meer activiteit van de bepleisterde Adriaan- sen, die toch heus niet zo onactief was. Baronie reageerde overigens wel op die aanmoedigingen, want het gaf meer stoom en trok telkenmale op het Zeeuwendoel af. Dat ging heel rap, te haastig zelfs, en hierdoor kwam het, dat verschillende kansen niet behoor lijk benut werden. Het was nogal tech niekloos en te systeemloos. PEIL MINDER. QVER het algemeen kregen wij de indruk, dat de ex-eerste klasser wat van het spelpeil van vorig jaar heeft verloren en spelende zoals gister menen wij, dat de Bredanaars in twee de klas nog voor heel wat puzzles zul len komen te staan. Misschien zelfs puzzles die zij niet kunnen oplossen. Het scheen nogal eens, dat Baronie voor doel met pech te kampen had Een vreemde situatie voor het Zeeuwse doel, waarbjj men een lustig dansnummer ten beste gaf. Toch was dit in feite geen pech, doch hoofdzakelijk een kwestie van slordig samenspel en langzame reacties, sloom starten en slecht schieten. Ongetw.jfeld verdiende Baronie uiteindelijk de over winning, omdat het de sterkste ploeg was. Dat betekent dus, dat de Zeeu wen Inderdaad zwakker spel lieten zien. Dat dit kick and rush succes scheen te zullen hebben, kwam voor een niet gering deel hierdoor, omdat de Zeeuwen hun vierkante schouders (let wel onbewust) graag gebruikten en over zeer ferme schietbenen be schikten. Zij waren bovendien snel en konden daardoor onverwachte aanval len op touw zetten, waarbij zij de Bredase achterhoede lelijk uit elkaar wisten te rukken. De Zeeuwen konden bij hun schieten echter dikwijls de richting niet vinden, waarover de zwakke Baronie-doelman wel heel erg blij mag zijn. Als we dus vertellen, dat er voor de rust aan beide zijden legio kansen om zeep zijn gebracht en dat er heel wac spanning heerste, dan geloven wij die helft daarmee juist te hebben ge schetst. PRETTIGER. £)E tweede helft was heel wat pret tiger. Door Baron-ie werd er beter voetbal te zien gegeven, o.i. dank zij wijziging in het elftal. Het samenspel lukte stukken beter dan daarvoor en zo verscheen Baronie dan ook regel matig voor het Zeeuwse doel. Bij de Zeeuwen achter kon men de grendel sluiten tot ongeveer een kwartier voor het eind, dank zij ook het terugtrek ken van verschillende spelers. Toen echter begon het gebrek aan adem op geld te doen, met de gevolgen in de aanvang geschetst. wanneer de loonstop weg is zijn de gevolgen voor Nederland niet te over zien. MINISTERRAAD VERGADERT. TJEDENOCHTEND zal de minister- raad vergaderen en zich hier over moeten uitspreken. De kwes tie die van groot belang is voor de gemeenschap en voor de Benelux- verhouding, zal dan nauwkeurig on der de loupe genomen worden. Intussen heeft de maatregel, dat de fabriek niet zal gaan draaien, de prachtige vervoersorganisatie, welke door de Coöp. Wegtransportver. W.- Z.-Vlaanderen was opgezet, geheel in de war gestuurd. Er mogen geen sui kerbieten aan de C. S. M. worden aan gevoerd, zodat men alle vervoerders, die hedenochtend vroeg naar Sas van Gent zouden rijden, heeft moeten waarschuwen. Zaterdag stonden vele vrachtauto's reeds geladen gereed. Nu de C.S.M. geen bieten kan aanvaar den is voor deze vervoerders, die meest in aangenomen werk rijden, dus ook een grote moeilijkheid ontstaan. Hoe vindt men voor 50 vrachtauto's zo gauw weer ander werk? HET AANTAL BELGEN. /TENSLOTTE geven we nog enkele cijfers om aan te tonen hoe groot het aantal arbeiders is, dat op het ogenblik het werk heeft neergelegd: In 1933 waren bij de bietencampag ne in het rayon Sas van Gent van het Gewestelijk Arbeidsbureau werk zaam 766 ingeschreven arbeiders, waarvan 117 Belgen; in 1947 werkten er 845 ingeschreven arbeiders, waar van 454 Belgen, en vorig jaar werk ten er 675 ingeschreven arbeiders, waarvan 448 Belgen. TV/TEN VERWACHT, dat Z. H. de Paus, vermoedelijk in November van dit jaar, zal bekend maken dat het College van Kardinalen van 70 tot 105 zal worden uitgebreid. Te Va ticaanstad gelooft men, dat de aarts bisschoppen Béran (van Praag) en Stepinac (van Zagreb) in het College zullen worden opgenomen. De laatste vertoeft in de gevange nis in Joegoslavië. Hij heeft 16 jaar dwangarbeid gekregen wegens „mis daden tegen de Staat". Het zou niet de eerste maal zijn, dat een Paus een rode hoed gaf aan een gevangen bisschop. In Mei 1535 benoemde o.a. Paus Paulus III, de bisschop van Ro chester. John Fisher, vlak voor zijn terechtstelling tot Kardinaal. Naar vernomen wordt, is de Paus voornemens dit jaar nog 15 Kardina len te benoemen om het College op de vastgestelde 70 te brengen. De toe te voegen 35 Kardinalen zouden dan in 't Heilig Jaar (1950). worden be noemd. Naar West-Brabant en Zeeland y RIJD AG 30 SEPTEMBER zal de reizende beiaard ook Bergen op Zoom aandoen na terugkeer vanuit Zwitserland naar Nederland. In de morgenuren zal de beiaard op het Marktplein worden opgesteld. Om 11 uur wordt een concert gegeven door de beiaardier Timmermans uit Rotter dam en daarna zal de Bergenaar A. J. de Groot als beiaardier optreden, 's Middags zullen verschillende Belgi sche beiaardiers het klokkenspel ko men bezichtigen, terwijl van 2 tot 4.30 uur door de directeur van de Mechel- se beiaardschool, Staf Nees en door verschillende leerlingen van deze school het klokkenspel zal worden be speeld. 's Avonds om 7 uur volgt weer een concert door Staf Nees en de heer de Groot. Na het bezoek aan Bergen op Zoom gaat het klokkenspel op 1 October naar Tholen en St. Maartensdijk, op 2 October naar Roosendaal, op 3 Oct. naar Zevenbergen en op 4 October naar Vlissingen. Geen ernstige ongelukken ZATERDAGAVOND tegen 9 uur heeft boven Zuid'-Beveland een hevig en vrij langdurig onweer ge woed, dat vergezeld ging van felle stortregens en rukwinden. Het vuur was niet van d-e lucht en donderslag op donderslag rolde door de lucht. Wonder boven wonder liep alles zonder ernstige ongelukken af. Enkele koeien in de weide werden getroffen. In Wemeldinge is de bliksem in een met stro beladen wagen geslagen van de landbouwer De Schipper. De brand weer kon gelukkig voorkomen, dat de landbouwschuur door het vuur werd aangetast. Te Goes Is de bliksem op een was- teil geslagen die naast de woning stond van de familie Van H. aan de Hernisseweg. Ln sommige boomgaarden heeft het winterfrui-t nogal geleden. Van cata- strophale gevolgen mag echter niet gesproken worden.

de Stem | 1949 | | pagina 1