Afoom-explosie in Kirgiezensteppe RUSLAND ONTDEKT HET GEHEIM met behulp van Duitse geleerden Onze jongens in Indonesië Grote Benelux-Jaarbeurs in Antwerpen Roofoverval to Oud-Vossemeer Grote opwinding m het Witte Huis Benelux-Yoorunie: 1 October 1949 ONDANKS BIJNA ONOVERKOMELIJKE HINDERNISSEN Er is meer Truman laat journalisten naar telefoon rennen Britse regering ver bindt vertrouwensmo- tie aan devaluatie debat Vrij warm Uitbreiding wetenschappelijk tuinbouw-onderzoek Zij vielen voor het vaderiand Noodlottige brand te Vlissingen Minister Stikker in de Assemblee TWEEDE KAMER C.P.N. en Liberalen tegen de P.B.O. Officiële en „zwarte" franc Nieuwe Vestigingswet voor de Middenstand Thans in een reusachtige loods, het volgend jaar hopelijk in een vast gebouw De plechtige opening VIJFDE JAARGANG No. 1492 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandfa. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. HBL.de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bh vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje1 wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. -Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws PRESIDENT TRUMAN heeft verklaard over gegevens te beschikken, volgens welke er in de afgelopen weken een atoom-explosie in de Sovjet-Unie is geweest. „Naar mijn mening heeft het Amerikaanse volk er recht op om, voor zover dat met de nationale veiligheid strookt, te wor den ingelicht over alle ontwikkelingen op het gebied van de atoom-energie. Dat is de reden, waarom ik dit nieuws bekend maak". TAE PRESIDENT vervolgde: „Van 't ogenblik af dat de atoomenergie ten geacht, dat men in het buitenland wat de theoretische kennis betreft, met ons gelijk zal komen in de loop van de tijd". „Deze jongste ontwikkeling", zo be sluit de verklaring, „legt nog eens te meer de nadruk op de noodzakelijk heid van een werkelijk doeltreffende I' en gedwongen internationale controle op de atoomenergie, welk denkbeeld gemaakt, kon worden verwacht dat ook andere landen zover zouden ko men. Met deze mogelijkheid is steeds door ons rekening gehouden. Bijna vier jaar geleden wees ik er reeds op, dat men in wetenschappelijke kringen nagenoeg unaniem van me ning was, dat de essentiële theoreti sche kennis, waarop de ontdekking is gebaseerd, reeds ver verspreid was". „Het wordt ook geenszins uitgeslo- RUIM 80 BOEREN uit Engeland brengen momenteel een bezoek aan ons land om de werkmethodes op landbouwkundig gebied te bestuderen. DE VRIJE INWISSELBAARHEID van de Belgische en Franse franc en van de lire zal spoedig opnieuw onderwerp van bespreking tussen de verschillen de betrokken landen uitmaken. DE CONSULTATIEVE RAAD der Westelijke Unie zal waarschijnlijk in de eerste week van October te Brussel bijeenkomen. KONING GUSTAAF van Zweden, die 91 jaar is, lijdt aan een bronchitis. Er is nog geen reden tot ongerustheid. DE WERKLOOSHEID in West-Berlijn neemt dagelijks met 1.000 man toe. Per 15 September was het totaal aan tal 238.937. PAKISTAN heeft de handel met India geheel stil gelegd, omdat India tegen de bepalingen van een bestaand ver drag in de Indiase rupee zonder over leg met Pakistan heeft gedevalueerd. TIENDUIZEND vaten haring gaan vanuit ons land naar Polen als ruil voor een partij rogge uit dat land ter waarde van 350.000. EEN STOFZUIGER, gemaakt van plastic, is op de Deense markt ver schenen. Het instrument heeft een gewicht van 6 pond. DE DEENSE VLOOT voor de koop vaardij verloor tijdens de oorlog 50 percent. Thans is haar sterkte groter dan voor de oorlog met een tonnage van 1.103.200 brt. HET KRONINGSSCHILDERIJ van Charles Eyk zal worden geëxposeerd in Maastricht, Sittard, Kerkrade, Ven- lo en Weert. DE GRENSCORRECTIES hebben van daag met de doorgevoerde verkeers technische verbeteringen bij Beek en bij Losser definitief haar beslag ge kregen. ALLE POLITIEKE partijen in de resi dentie Solo hebben een resolutie onder tekend, waarin de overdracht van de bevoegdheden in de residentie en het terugtrekken van de Ned. troepen ge- eist wordt vóór eind September. DE ZWITSERSE FRANK wordt naar mededeling van de Federale Raad van Ministers niet gedevalueerd. POSITIE TROEPENSCHEPEN: Wa terman pass. 22-9 Malta en Zuiderkruis 22-9 op 1080 mijl o-z-oost van Guar- dafui. wordt gesteund door onze regering en de grote meerderheid van de leden der Ver. Naties". Truman las de verklaring aan de pers voor na afloop van een Kabinets vergadering. Te Londen en Ottawa zijn derge lijke verklaringen uitgegeven. Deze verklaringen vallen samen met de atoombesprekingen, die te Washing ton aan de gang zijn tussen Engeland, Canada en de Ver. Staten. De minister van Defensie, Louis Johnson, wilde na de Kabinetsverga dering de journalisten geen antwoord geven op hun vragen over de juiste plaats en tijd van de ontploffing. Toen men hem vroeg of het Ka binet meer bijzonderheden wist, zei Johnson: „Het Kabinet weet er alles van". Meer wilde hij niet loslaten. Kort na de gewone persconferentie op het Witte Huis werden de corres pondenten haastig in het kantoor van Charles Ross, de perssecretaris van de President geroepen. Ross gaf op dracht alle deuren te sluiten en zei: „Niemand mag deze kamer verlaten alvorens de verklaring van de Presi dent in handen van iedere hier aan wezige verslaggever is' Na de verklaring van de President renden de verslaggevers naar de te lefooncellen. Hun opwinding was groot. Uit de verklaring van Truman schijnt te mogen worden opgemaakt, dat naar zijn mening de Russen thans in staat zijn een atoombom te maken. Toen verslaggevers aan Johnson vroegen, bij zijn vertrek uit het Witte Huis, of er wijzigingen in de defen sie zijn aangebracht als gevolg van de atoomexplosie in Rusland, ant woordde de minister met een kort: „Neen". DE BOODSCHAP UIT DE KIR GIEZENSTEPPE. (Advertentie.) geregistreerd. Dit wees ondubbelzin nig naar de Kirgiezensteppen, tussen de Oeral en het Balkasjmeer, waarvan het bekend was, dat de Russen daar hun atoomwapenen probeerden. Deze waarneming komt overeen met hetgeen Russische officieren meedeel den. die naar de geallieerde bezet tingstroepen overliepen. In het voor jaar van 1949 stelde zich de Russische majoor Silow onder de bescherming' der Engelsen en deelde mede, dat de experimenten met atoomwapens wel dra zouden beginnen en dat als oefen terrein de Kirgiezensteppen waren uitgekozen. Toen enige tijd later de ontploffingen werden vernomen, wa ren de Amerikanen in zoverre gerust gesteld, dat uit de waarnemingen van het peilstation bleek, dat de Russen niet over het geheim van de speciale ontbranding van de atoombom be schikten. Minder geruststellend waren de berichten van het agentschap Tass, dat het Russische opperbevel mo menteel over 15.000 vliegtuigen be schikt voor de eerste linie en dat de jaarproductie voor 1950 berekend is op 50.000 vliegtuigen. Toen Hitier zijn offensief tegen Frankrijk in zette beschikte hij slechts over 6500 vliegtuigen ALARMERENDE BERICHTEN TN JUNI van dit jaar bereikten het Amerikaanse opperbevel opnieuw alarmerende berichten over atoom- proeven. De Britse geheime dienst kreeg inlichtingen uit de Oeral, dat de daar werkende Duitse geleerden erin geslaagd waren de laatste hin derpalen op te ruimen en nu de vol ledige atoombom hun bezit was. De Russische kapitein der artillerie Wo- dopianov en overste Pavlov die Dei den naar de Britse sector vluchtten, bevestigden dit eveneens en maakten melding van de proeven in de Kir giezensteppen. De Amerikanen zijn nu van mening, dat zij vooreerst nog een voorsprong hebben, daar ze beweren, over meer dan 500 bedrijfsklare atoombommen te beschikken. Maar deze voorsprong is toch maar zeer be trekkelijk en wellicht van korte duur Waardoor dus het gehele systeem van „veiligheid door het bezit van het atoomwapen" op losse grond te staan komt. In de toekomstige oorlog zou het atoomwapen evenmin een beslissing brengen als b.v. het tankwapen dat gedaan heeft in de vorige oorlog; het enige wat zeker is, het is dat de bur gerbevolking nog sterker onder de oorlogvoering zou te leiden hebben. In Duitsland heerst in bepaalde kringen de opvatting, dat de reizen der drie Amerikaanse stafchefs naar Europa met deze ontdekkingen in ver band staan, evenals de strijd van Tru man om de militaire credieten te doen aannemen voor militaire bijstand aan de landen van het Atlantic-pact en een hele rij maatregelen die van een doortastendheid getuigen, die de de mocratieën helaas te weinig opbren gen. De laatste dagen circuleerden in de pers berichten over de bouw van lanceer-inrichtingen voor V 2 wapens langs de grens van het ijzeren gor dijn, hetgeen niet erg vredelievend aandoet. Maar het is tenslotte maar één daad in de onafgebroken door gaande bewapening der grootmach ten, die noodzakelijk op een oorlog uit zou moeten lopen, als zij alleen te beslissen hadden. Maar boven de macht der grootmachten staat de macht van de Grootste, op Wiens Voor zienigheid millioenen hun vertrou wen blijven stellen. (Speciale berichtgeving) QNDER deze titel brengt de „Mün- chener Algemeine" het bericht, dat de Sovjet-Unie nu definitief de beschikking heeft verkregen over de atoombom. Het zoeken der Russische en Duitse geleerden, welke laatsten door de Sovjet uit Duitsland werden gedeporteerd, zou dan eindelijk tot resultaat hebben geleid. Op een conferentie, die President Truman enkele weken geleden gehou den heeft met autoriteiten van leger en vloot, zouden de resultaten zyn meegedeeld van Amerikaanse peilsta- tions, vooral die op de Aleoeten. De ze berichtten op 10 Juli 1949 dat er op de 46e graad Noorderbreedte en de 53e graad Oosterlengte drie ont ploffingen van atoombommen waren Met schot hagel op de vlucht gejaagd /TE OUD-VOSSEMEER op bet eiland Tholen heeft Donderdag avond te omstreeks half 10 een roofoverval plaats gehad, welke echter alleen voor een der daders nadelige gevolgen had. Op genoemd uur vervoegden zich op de boerderij van de gebr. v. Enge len in de Hollairepolder drie perso nen. Op het gebel opende een doch ter uit het gezin de deur, waarop zij te horen kreeg, dat de mannen de boer wilden spreken over een defect aan de auto, dat zij onderweg hadden op gelopen. Van Engelen, die reeds te bed lag, kwam haastig naar beneden en zag zich plotseling geplaatst te genover revolvers, waarmede hij werd bedreigd en gesommeerd geld af te geven. Een broer van v. E.. die zich eveneens reeds ter ruste had begeven snelde bij het horen van verdachte geluiden met een jachtgeweer naar de deur en loste een schot hagel, met het gevolg, dat een der daders aan handen en een been gewond werd. De daders schoten terug, echter zon der iemand te treffen. Gebruik ma kend van het avondlijk duister, wa ren zij spoedig uit het gezicht ver dwenen. De politie werd in allerijl van het gebeurde in kennis gesteld. TAE BRITSE REGERING zal aan het debat over de devaluatie, dat van Dinsdag tot Donderdag a.s. zal du ren, de vertrouwenskwestie verbinden Dit besluit kan de conservatieve op positie in een ongemakkelijke positie brengen, vooral wanneer de motie van vertrouwen, die nog moet wor den geformuleerd, categorische goed keuring van de devaluatie vraagt. Onder bepaalde omstandigheden zou den de conservatieven zich gedwon gen kunnen zien een motie van wan trouwen tegen de regering in te die nen. De motie zal dan vermoedelijk tegen de algemene economische poli tiek van de Regering zijn gericht en niet tegen de devaluatie als zodanig. Weersverwachting: wisselende bewolkt met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Tegen de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Overdag vrij warm voor de tijd van het jaar. Vandaag zon onder 18.35 uur; maan onder 19.13 uur. bondag zon op 6.30 uur; maan op 10.42 uur. Zon onder 18.33 uur, maan onder 19.31 uur. Mji.a,ndag 70n op 6-31 uur, maan op 12.16 uur. IJ ET LIGT in de bedoeling het we tenschappelijk onderzoek ten be hoeve van de tuinbouw in de naaste toekomst verder tot ontwikkeling te brengen, waarbij de verschillende reeds bestaande instituten te Wagenin- gen zullen worden ingeschakeld. Ten dienste van dit onderzoek zullen de belangrijkste in de tuinbouwcentra gelegen proeftuinen worden ontwikkeld tot proefstations. Een reorganisatie van het landbouwkundig onderzoek, waarbij gestreefd wordt naar coördi natie en grotere efficiency, is in voor bereiding. Een verdere aansluiting bij de organisatie t.n.o. ligt in het voor nemen. De indiening van een ontwerp voor een nieuwe pachtwet kan binnenkort tegemoet worden gezien, echter zal de geldigheidsduur van het pachtbêsluit dienen te worden verlengd. Dit alles staat te lezen in de Rijks- begroting voor de Landbouw. TAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen in In donesië 4 manschappen van de Kon. Landmacht zijn gesneuveld: 28 Mei 1949 na vermissing; Sold. D. E., Kiewiet, uit Wedde (Gr.). Op 6 Aug. 1949, na vermissing: sold. J. H. Koster uit Utrecht. Op 11 September 1949: Sold. D. Bos, uit Katwijk a.Zee. 18 September 1949: Korporaal H. v. d. Hoef, uit Heerlen. Kon. Ned. Ind. Leger: In de periode van 4 t.m. 10 September 1949 geen verliezen. R. I. P. Deze zette de brug bij Tholen en het veer te Oud-Vossemeer af en dit had tot resultaat dat de drie mannen reeds dezelfde avond te omstreeks 10 uur bij de Thoolse brug in hun auto kon den worden aangehouden. Zij zijn in Tholen opgesloten. Twee van de da ders zijn afkomstig uit Rotterdam en 1 uit Bodegraven. Een van hen is een familielid van de landbouwer van Engelen. Jongetje in de vlammen omgekomen JN DE NACHT heeft een korte maar hevige brand gewoed in een boven woning in de Molenstraat te Vlissin gen, waarbij een jongetje van 6 jaar is omgekomen. Omstreeks half twaalf, tijdens een hevig onweer, werd de branaweer gealarmeerd voor een uit slaand brand in de bovenwoning der familieE. Ogenblikkelijk werd water gegeven, maar het vuur greep in de oude woning zeer snel om zich heen. In de late namiddag was het echipaar E., teruggekeerd. Een jongetje van 6 jaar uit het eerste huwelijk der vrouw was gedurende die tijd bij familieleden ondergebracht. Het was echter des avonds teruggehaald en naar bed ge bracht op een vlieringkamertje aan de achterzijde van het huis. Daarna zijn de ouders uitgegaan, Dit laatste was de beneden-bewoners bekend, echetr niet, dat het jongetje al thuis was. Om kwart voor twaalf keerden de bewoners terug en eerst toen vernam men, dat het jongetje zich in de brandende woning bevond. Tegelijkertijd zij pogingen tot red ding ondernomen door de stiefvader, tezamen met de commissaris van po litie de heer C. van der Mark en de commandant van de brandweer, de heer D. Luitwieler met enkele van zijn mannen. Ofschoon men zich in de vuurzee heeft gewaagd kon men het slaapkamertje met bereiken. Om een uur kon men daar wel komen en vond men de verkoolde resten. Naar de po litie meedeelt is de oorzaak geweest blikseminslag ter plaatse, waar het .jongetje sliep. Ned. technici naar onontwik kelde gebieden ïyriNISTER b'liKiiER heeft in de Assemblee van de V.N. zijn dank baarheid geuit over de samenkomst ter R.T.C. van de bij de Indonesische Kwestie betrokken partijen. Daarna sprak hij over het probleem van de minder ontwikkelde gebieden en gaf toe, dat Nederland tot de oplossing maar een klein steentje kan bijdra gen. Hij wees echter in dit verband wel op de reikwijdte van de Neder landse universiteiten en technische scholen. Hij wees op de mogelijkheid Nederlandse technici en deskundigen in dienst te stellen van missies van de V.N. of van andere landen en de Nederlandse regering was bereid tot dat doel bekwame mannen te mobili seren. Tenslotte sprak hij over de schen ding van de rechten van de mens in Bulgarije, Hongarije en Roemenië en eindigde met dit in de bijeenkomsten van de V.N. helaas ongewone geluid: „Moge de Almachtige God, voor Wie wij ons in alle nederigheid neerbui gen, ons deze geest voor wat goed en rechtvaardig is verlenen". Anti-revolutionairen werken aarzelend mee 1UADAT de vaste commissies waren benoemd en de afdelingen waren samengesteld, heeft de Tweede Kamer Vrijdagmiddag de beraadslaging over het wetsontwerp inzake Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie voortgezet. De heer Schouten (AR) gaf als zijn mening te kennen, dat de omschrij ving van taak en doel van de sociaal- economische raad niet in de wet be hoeft te worden opgenomen. Over de structuur van het ontwerp en de struc tuur van de bedrijfsorganisatie bleek spr. niet enthousiast te zijn. Vervolgens ontwikkelde hij bezwar- ren tegen de instellingsprocedure. Voorts verklaarde spr. zich voor func tionele decentralisatie, waar deze pas geeft, maar hij was tegen zodanige de centralisatie, als ze in wezen centrali satie en vervolmaking van staatsbe moeiing beoogt. Als dat maar even mogelijk is wilde spr. medewerken aan de totstandkoming van een wettelijke regeling. De heer Wagenaar (CPN) verklaar de het ontwerp onaanvaardbaar voor zijn fractie. De heer Korthals (WD) zeide, dat zijn fractie eveneens in het ontwerp een poging zag om te komen tot een wijziging van de maatschappelijke structuur. Het bedrijfsleven heeft meer behoef te aan armslag dan aan nieuwe orga nisaties. Sprekers fractie wil een gelei delijke ontwikkeling, aanpassend aan de practijk. Zij is tegen oplegging van de P.B.O. van boven af. Men moet de organisaties geen bevoegdheden geven, waarvoor zij niet rijp zijn. Te ruim half zes werd de vergade ring verdaagd tot Dinsdagmiddag één uur. Sjef van Hooijdonk (rechts), Dorp straat 93 en Kees v. d. Velden, Lau- rentiusstraat, beiden uit UIvenhout, vinden een rikshaw een pracht ver voermiddel. Frans Verhoeven, Stationstraat 132 te Alphen is schoenmaker bij de Staf 4-VI-R.I. te Se- marang. Toon de Greef, Molen 285 te De Heen, heeft in Sukabumi aan zijn hond een goede kame raad. (Rechts): Marcel van Troost, Kanaalweg 1, te Sluiskil met zijn vriend, de verpleger de Maat uit Graauw, brachten hun verlof van 24 uur in Bandung .door. TAE BELGISCHE FRANC is officiëel genoteerd op 7.6 cent. Onbekend was echter, of daardoor de afstand tussen deze en de „zwarte" koers ver groot dan wel verkleind was. In de eerste onzekere dagen hoorde men van het verkopen van 3 francs voor een gulden, spoedig werd dat echter 8 francs en nu hoorden we, dat de „notering" ongeveer 11.40 tot 11.50 fres in de gulden bedraagt. Dat is dus 9 cent voor een franc, slechts een tik keltje hoger dan vóór de devaluatie. Officiële en zwarte koers zijn elkaar dus al aardig dicht genaderd. AAN de Rijksbegroting van Econ. Zaken ontlenen we het volgende: Een vervanging van het bestaande bedrijfsvergunningenbesluit door een nieuwe bedrijfsvergunningswet, door 'n bestaande kartelbesluit door een nieu we kartelwet en van de bestaande ves tigingsregelingen op het gebied van de middenstand, eveneens door een nieu we wet, ligt in het voornemen van minister v. d. Brink. ISTEREN is in Den Haag een vergadering gehouden van de presidenten der Raden van de Belgisch-Nederlands- Luxemburgse Douane-overeenkomst. De voorwaarden voor de verwerkelijking van de V'oorunie bleken sedert de monetaire gebeurtenissen van de laatste dagen zodanig verbeterd, dat de Voorunie op 1 October in werking zal kunnen treden. De twee delegaties zullen een rapport aan hun regeringen uit brengen. Beslissingen betreffende het handelsverkeer binnen het kader van de Voorunie kunnen in de komende dagen wor den verwacht. N^ HET ONWEER, HET MOOIE WEER! Zo zei de gezant van Luxem burg gisteren bij de opening der Benelux-Jaarbeurs te Antwerpen en Purgemeester Craeyheckx nam dit woord grif over. Niet alleen omdat er de avond te voren vier uur lang een zwaar onweer boven de Scheldestad had gebliksemd en gsdonderd, maar ook omdat er tien weken lang een bouwvakstaking had gewoed, die de vastgestelde openingsdatum scheen te doemen. Hoe er onderhandeld, geplooid en gezwoegd is om de opening toch op 23 September mogelijk te maken, valt niet in bizonderheden te be schrijven. F.EN FEIT was het, dat Vrijdagmor gen 11 uur in het Luxemburgs restaurant temidden van palmen en spiegels een illuster gezelschap ver zameld was. De ambassadeur der Ne derlanden, de Luxemburgse gezant, de consuls van 24 landen, de Gouver neur der Provincie, Burgemeester, Schepenen, raadsleden en hoge amb tenaren van de stad Antwerpen, de Burgemeesters van Deurne en Eeke ren, militaire en justitiële autoritei ten, vele vertegenwoordigers van han del en industrie, de consul van België in Roosendaal, de heer Tiebackx, e.a. hebben geluisterd naar een aantal re devoeringen, die de moed en de ener gie der inrichters prezen. Vooral de heer Vermeersch, kreeg verdiende pluimen op de hoed. Ambassadeur Harinxma thoe Slooten sprak 't eigen lijke openingswoord. Hij prees de Belgen, die door hun energie en in tellect altijd een uitweg vinden, als het heel moeilijk wordt. De drie volksliederen, door een nog niet volkomen perfect werkende in stallatie ten gehore gebracht, beslo ten de plechtigheid. RONDGANG. QNMIDDELLIJK daarna begon de rondgang in de reusachtige ten toonstellingshal, een vernuftige con structie van ijzeren binten en zinken platen, waarvoor op hoge masten de Belgische en Antwerpse vlaggen dein den op de zomers-zoele wind, terwijl boven de deur de vlaggekleuren der drie Benelux-deelgenoten prijkten. Niets moeilijkers is er dan een Jaarbeurs te beschrijven. En dan bo vendien nog een Jaarbeurs, die voor Onze ambassadeur te Brussel, Baron Harinxma thoe Slooten. een deel nog in staat van wording verkeert. Laten we er echter onmid dellijk bij zeggen: voor een klein deel De genodigden hadden al een voor treffelijke indruk van hetgeen hier tot stand werd gebracht. Aan vele stands is veel smaak en vernuft be steed. Het meest curieus is wel de stand van de Antwerpse diergaarde: een heuse apenkooi, waarin heuse apen hun capriolen maken. En de Benelux-gedachte spreekt het meest uit de gezamenlijke stand der Bene- luxhavens Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Gent. Eendrachtig ver kondigende hier, hoe hun complex net machtigste verkeersapparaat vormt voor het economisch herstel en de weivaart van Europa. Ze verkondigen dat niet zo maar als leuze. Ze zet ten er de keiharde cijfers bij. Een goed voorbeeld van suggestieve recla me. Er zijn meer van die goede voor beelden. En naast de Beneluxtrots heeft ook nog wel een stukje Neder landse trots plaats: de stands uit het Noordelijkste land hoewel geringer in getal zijn waarachtig niet de minste wat stijl en reclamekracht be treft. We begeven ons niet op een oever loos water door namen te gaan noe men. We zeggen slechts: Wie gelegen heid heeft, moet beslist gaan kijken daar op het ruime terrein aan de Jan van Rijswijcklaan. En we voegen er aan toe: Zoekt die gelegenheid. Ge zult er geen spijt van hebben. De inrichters zijn dan ook nu reeds overtuigd: Dit wordt een vaste jaar lijkse gebeurtenis. Men peinst al op het optrekken van vaste gebouwen, die heel het jaar dienst kunnen doen ook voor andere manifestaties. Antwerpen waagde. Antwerpen zal winnen. TAE LAATSTE WEEK hebben we het erg druk gehad over devalu atie en aanverwante zaken. Begrij pelijk en terecht. De muntoperatie kan van betkenis worden voor ons dagelijks levensonderhoud. We zijn een ongew.isse weg opgegaan met mistige percpectieVen. Doch verge ten we niet, dat er meer dingen op de wereld gebeuren dan dit draaien aan het valuta-cijferslot. Er worden priesters in Tsjecho- Slowakije gearresteerd. Bij tiental len. Er is in Boedapest weer een schandelijke proces-comedie opge voerd met beklaagden, die alles be kennen wat een bloeddorstig bewind verlangt. Er is een missionaris in Tibet vermoord, wijl hij de blijde boodschap van Christus bracht. De Chinese Volksrepubliek is uitge roepen en in de Algemene Verga dering der U.Në.O. is de vertegen woordiger van het nationalistische China in ijzige stilte aanhoord, wijl „de groten" in hun hart reeds tot de erkenning van het rode bewind zijn overgegaan. Er leven, terwijl ge over uw moeilijk lot tobt, millioe nen in dwangarbeid en concentra tiekampen achter het IJzeren Gor dijn. Er zijn ontelbare ontheemden, die met suffe ogen in een lege toe komst staren. Er is een leegte in vele harten, omdat men geen doel en zin meer in het leven ziet, om dat men alle geestelijke houvast verloren heeft. Ook temidden van stoffelijk welvaren heeft de geeste lijke nood, het kreunen om wat ho gers dan het zo spoedig verwelken de genot. Er zijn honderden paro chies schier zonder parochianen, le ge kerken, vernielde huwelijken zonder tal. We hebben er al zo veel over ge hoord, dat we als het ware ontwend zijn er nog veel over na te denken. Doch ook dit alles raakt onze toe komst, raakt het lot van de wereld, waarin we leven. Verval der zeden betekent vroeger of later ook ma teriële ellende. als „heet nieuws" van de aller grootste betekenis snelt nu langs ale telegraaflijnen de mededeling, dat de Russen de atoombom hebben uitgevonden. Wat daar in de Kia- gieren-steppe gebeurde, is een feit van wereldbetekenis. Hiermee heeft het Oostelijk blok plotseling een achterstand in bewapeningsmoge- lijkheid ingehaald, welke de politiek van het Kremlin tot nieuwe zelfbe wustheid zal opvoeren. Het pers pectief van een derde wereldoor log wordt zó gruwelijk, dat men er zich nauwelijks in durft te verdie pen, dat men weigert te geloven, dat er iemand is ter wereld, die daarvoor de verantwoordelijkheid zou willen dragen. Helaas weten we echter, dat een deel der staatslieden wordt geleid door 'n moraal, geheel los van God, slechts gericht op de grootheid van de Staat, welke ze besturen. De diepste grond voor onze bezorgdhe den is hier ook weer het zinken van de moraal. jyE GELOVIGE blijft echter steeds vasthouden aan de optimisti sche wetenschap, dat God, de Heer der geschiedenis is. En hij bidt met verhevigde aandrang, dat het licht van hogere opvattingen moge door breken en doordringen in de som berheid van een moraalloze wereld. DE TIEN MILLIOENSTE N-rieriar.- der of Nederlandse wordt einde Decem ber 1949 verwacht.

de Stem | 1949 | | pagina 1