TERUGKEER 7 DECEMBER-DIVISIE woidl in 1950 voltooid De kleine historie van een gouden tientje Zwenking M- Reimann zette Bondsdag cp stelten Gerhard Eisler Drie meningsverschillen over de Unie Start behandeling wetsontwerp P.B.0. 12 EEN DEPARTEMENT VAN RIJKSVERDEDIGING Een korte herhalingsoefening voor gedemohiliseerden in het komende jaar De aflossingstroepen voor Indonesië Gunstiger kansen voor verwezenlijking Benelux Garry Davis woont voor een Parijse gevangenis Loven en bieden inzake Ierse demonstranten maken Bevin in New York het leven zuur Duits krijgsgevangene uit SU. deed onthullingen Veel bewolking Tweede Kamer de schulden Opklaring Anton Sweers c.s. door H. Vader in audiëntie ontvangen opvolger v. Goebbels Nog alleen maar spoor kaartjes naar België Ontgroening is niet altijd een „leuk spel" HET WILDE ZONDER PAPIEREN ONS LAND BINNEN DRINGEN MAAR KWAM VOOR DE BOSSCHE RECHTBANK TERECHT Haagse Brieven ARCO 6.O.2. VIJFDE JAARGANG No. 1491 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandla Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. HBL.de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. VRIJDAG 23 SEPT 1949 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureau*: OOSSBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN. Arcbeilraol jfOTTdrloon^TllM HET LIGT IN HET VOORNEMEN der regering in 1950 de terugkeer van de le Divisie „7 December" te voltooien en daarna de tweede divisie te repatriëren. Bij elke divisie behoren zes bewakingsbataljons, die gelijk met de divisie waren uitgezonden. Bovendien ligt het in de bedoeling de z.g. 3e divisie (lichting 1947) in de loop van 1950 naar Nederland terug te voeren. ZONDER de luchtstrijdkrachten zal de gemiddelde sterkte der Kon. Landmacht in Indonesië 68,300 man bedragen. De eindsterkte in 1950 zal 46.300 man bedragen. Aldus wordt medegedeeld in de begroting van het departement van Oorlog, waarvan we in een gedeelte der oplage reeds eni ge punten konden vermelden. Voor 1950 zullen naar raming ter aflossing naar Indonesië worden uit gezonden een zelfstandige infanterie brigade plus 3 bataljons in het voor jaar en 3 bataljons in het najaar. Bo vendien ligt het in de bedoeling 500 dienstplichtigen uit te zenden, die een elementaire opleiding in Nederland ontvangen en bestemd zijn voor ad ministratieve en technische werk zaamheden in militair verband in In donesië. Enige kleine detachementen zullen worden gezonden naar Suri name en de Nederlandse ntillen,. ONZE TAAK BIJ EEN AANVAL. geheven. Van de territoriale afdelin gen luchtdoelartillerie zal er een in 1950 worden opgeheven. HET LEGERPLAN "PR IS, aldus de begroting, dank zij het bondgenootschappelijk over leg, een algemeen denkbeeld gevormd omtrent wat nodig is om W.-Europa tegen een bedreiging te verdedigen. Van Nederland wordt verwacht n gedeelte te vormen van het geallieer de front in de eerste plaats bestemd voor dekking van eigen gebied op de grond en in de lucht. In 1950 zal be gonnen worden met de opleiding van eenheden voor deze taak. Zolang deze eenheden er nog niet zijn, zal men door het mobiliseerbaar maken van uit Indonesië terugkeren de troepen in de behoefte aan een beden. die tot dit doel kunnen die nen, moeten voorzien. De gemiddelde sterkte van het in Nederland verblijvende deel der Ko ninklijke Landmacht zal maximaal 51,868 man bedragen, daarbij niet ge teld, de luchtmacht ten getale van 9,884 man. De drie territoriale bataljons zui den resp. in Maart en September van dit jaar en in Maart 1950 worden op- HET N.V.V. heeft een uitgebreide commissie benoemd, die tot taak heeft een „Algemeen Welvaartsplan" te ontwerpen. GISTERENMORGEN werd te Den Haag de heer J. M. L. Peters geïn stalleerd als directeur van de Kath. Film Centrale. Na deze korte en so bere plechtigheid werd een film ver toond als voorbeeld voor de keurings commissie. MARSHALL is door Truman benoemd tot voorzitter van het Amerikaanse Roode Kruis. DE DODENHERDENKING van de Stoottroepen te Leeuwen-Beneden vindt plaats op 9 October a.s.. Die dag zal een monument worden ont huld. HET Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, per 1 Mei jl. ingesteld, zal op 29 September aan ruim 30 arbei ders te Klaaswaal en te Zoetermeer pensioen gaan uitbetalen. DE BIJENKORF maakte een saldo winst van f 604.868 tegen vorig boek jaar (1947) f 583.200. HET BRITSE PARLEMENT komt op verzoek van Churchill a.s. Dinsdag bijeen om te debatteren over de de valuatie van het pond. 100 GEDEMOBILISEERDEN uit Ba tavia zullen in de komende drie we ken als immigranten per vliegtuig naar Wellington vertrekken om zich voorgoed in Nieuw-Zeeland te gaan vestigen. DE SCHEEPSBRAND op de „Noro- nic" in de haven van Toronto heeft aan 132 mensen het leven gekost. 567 personen hebben de ramp overleefd. IN BOMBAY is de laatste dagen 65 cm. regen gevallen. Alle verkeer ligt stil. Het vliegveld Santa Cruz ligt n voet onder water. DE STATEN VAN SURINAME heb ben hun instemming betuigd met het feit, dat het ontwerp Interim-regering is ingetrokken. TJET LEGERPLAN 1950 omvat de geleidelijke vorming van een be scheiden veldleger en is gebaseerd op maximaal toegelaten tijd van eerste oefening, dat is een jaar. De lichting, die in het raam van dit plan, jaarlijks in twee ploegen zal worden opgeroepen, telt voor de Ko ninklijke Landmacht rond 39.000 man Voor 1950 bedraagt het totaal in op leiding te nemen dienstplichtigen slechts ongeveer 22.000 man. De overgang van de huidige toe stand op die van het legerplan 1950 maakt het allereerst noodzakelijk de bestaande vredesorganisatie om te bouwen in die van het plan voor 1950. Omdat het opleidingsapparaat die tijd een geringere capaciteit kan ontwikkelen dan normaal zal in het voorjaar 1950 voor de drie opleidings eenheden, die elk een bataljon oplei den voor Indonesië geen lichtings- ploeg onder de wapenen worden op geroepen. Het volgens de plannen te gebrui ken deel van de lichting 1950 zal behoudens de beperkte oproep in het voorjaar onder de wapenen ko men in het najaar 1950 bij de dan op halve sterkte gebracht wordende nieuwe vredesorganisatie 1950, gelijk met het personeel der drie Indonesië bataljons, dat uit de lichting 1950 II zal moeten komen. De lichting 1950 zal dus niet ten volle worden ge bruikt. 16 DAGEN HERHALINGS OEFENING. In 1949 zal een vrijwilligersoplei dingscentrum (V.O.E.) worden opge richt met een capaciteit van 500 leer lingen. REGIMENTEN I.P.V. DEPOTS. TNGAANDE najaar 1950 zal de lich ting niet meer worden opgeleid in depots, doch in regimenten. Hier bij zal aan de handhaving der traditie en de regionale binding de nodige aandacht worden besteed. Zo ligt het in het voornemen de regimenten in fanterie en cavalerie namen te geven waarin zoveel mogelijk de regionale afkomst tot uitdrukking zal worden gebracht. Wat de legerluchtmacht betreft deelt de begroting mede, dat naar In donesië 4 ploegen ter sterkte van 900 man zullen worden uitgezonden. In Nederland zal worden voortgegaan met de vorming van gevechtseenhe den. inrichten van vliegbases en o.m. de inrichting van een luchtwacht dienst. Tenslotte meldt de begroting, die sluit met 'n eindcijfer van f 647.397,477 waarvan f 460.080.508 op de gewone dienst en resp. f 150.972.169 en f 36.355.800 op de buitengewone dien sten, dat de regering in 1950 hoopt te geraken tot één departement van rijksverdediging. Na de devaluatie: taE BESPREKINGEN over de Voor- Unie tussen de Belgische en de Nederlandse delegatie, welke in ver band met de gebeurtenissen der laat ste dagen tijdelijk onderbroken wer den, zullen zo spoedig mogelijk wor den voortgezet. Nu het Belgische besluit gevallen is en tot devaluatie van de franc met 12.5 procent is overgegaan kan naar in tot oordeel bevoegde kringen wordt opgemerkt worden aangeno men, dat de kansen op verwezenlij king van de Benelux gunstiger zijn geworden wat betreft de verhoudin gen op monetair gebied. Op commer- ciëel gebied blijven er echter moei lijkheden bestaan, daar Nederland bij het ingaan van de Voor-Unie be vreesd moet zijn voor het wegvloeien van goederen van de Nederlandse markt naar België. Hiervoor zullen speciale voorzieningen noodzakelijk zijn. /^ARRY DAVIS „Wereldburger no. 1", wil dag en nacht waken voor de militaire gevangenis „Cherche Mi di" te Parijs, totdat Jean Moreau, een principiële dienstweigeraar, wordt vrijgelaten. Tweemaal is hij echter door de politie opgepakt, daar hij niet in het bezit is van identiteitsbewij zen. Woensdagavond werd Davis kort na zijn eerste arrestatie vrijgelaten. Direct wandelde hij naar de gevan genis terug, spreidde een deken uit. die naar zijn zeggen aan een gevan gene van het concentratiekamp te Buchenwalde heeft behoord, maak te zijn veldbed op en ging liggen. En kele minuten later kwam een auto van de politie aanrijden en Davis werd weer meegenomen. Garry Davis werd gisterenmorgen voor de tweede maal vrijgelaten. Hij heeft zich onmiddellijk weer voor de gevangenis geposteerd. T7"ERVOLGENS maakt de overgangS_ tijd het noodzakelijk voor mobili satie gereed maken van uit Indonesië terugkerende eenheden in een korte herhalingsoefening in 1950. Het ligt in de bedoeling, dat een aantal onderdelen ter gezamenlijke sterkte van 18.000 man, in drie groe pen van 6000 man elk, gedurende 20 dagen (kader en officieren) en 16 da gen (manschappen) zullen worden ge oefend. Een aantal kleinere onderde len zal mobilisatie-oefeningen van enige dagen houden. Zulks verhoogt de gemiddelde jaarsterkte in totaal met 1100 man. £VNGEVEER 200 Amerikanen van Ierse afkomst hebben Woensdag avond weer voor het hotel te New- York, waarin minister Bevin verblijf houdt, gedemonstreerd. Evenals de vorige maal werden anti-Britse leu zen geroepen, terwijl de demonstran ten borden met zich meedroegen met opschriften, waarin de vrijlating van Ierse republikeinse gevangenen, die zich in gevangenissen in Groot-Brit- tannië en Ulster bevinden, wordt ge- eist. De demonstranten verklaarden elke avond te zullen posten voor het ho tel van minister Bevin, totdat deze New-York zou hebben verlaten. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Over het algemeen veel bewol king maar slechts hier en daar een enkel buitje. Zwakke nu en dan matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. Vandaag: zon onder 18,38 uur. Maan onder 18.59 uur. Morgen: zon op 6,28 uur. Maan op 9.08 uur. ]yrAX REIMANN, de West-Duitse communistische leider, is gisteren door de voorzitter van de Bondsdag (Tweede Kamer) tot de orde geroe pen, omdat hij .,de anders unanieme mening van de Kamer heeft gepro voceerd". In antwoord op Adenauers verkla ring, dat Duitsland zijn aanspraken op de gebieden ten Oosten van Oder en Neisse nooit kon opgeven, had Reimann verklaard, dat de grens langs de Oder en Neisse een grens des vredes was. Polen en Tsjecho-Slowakije hebben zich zelf van Westelijke invloed be vrijd, anders zouden Churchill en Truman zich thans niet tegen de nieu we Oostelijke grens keren en het de West-Duitse politici verboden zyn haar ook maar te noemen", zo zeide Reimann. „U, dr. Adenauer, zou dat dan ook niet willen". Hier stond Adenauer op en ver klaarde uit naam van de Regering, dat Reimann het parlement heeft ont wijd en dat de regering het vast voor nemen heeft in het vervolg niet meer naar zulke redevoeringen te luisteren Hij vroeg de voorzitter Reimann „voor deze belediging" tot de orde te roepen. Voorzitter Koehler riep Reimann tot de orde naar aanleiding van zijn op merkingen over de Oder-Neisse grens en bepaalde, dat Reimann „de anders unanieme mening van de Kamer heeft geprovoceerd". Reimann was eerder tot de orde geroepen, toen hij verklaarde dat dr. Adenauer aan het hoofd stond van een „koloniaal bestuur onder buiten lands gezag". Onmiddellijk voordat Reimann voor de tweede maal tot de orde geroepen werd, betrad een pas uit de Sovjet- Unie teruggekeerde, haveloos uit ziende Duitse krijgsgevangene de ver gaderzaal en liep op Reimann toe. Voordat hij de communistische afge vaardigde had kunnen bereiken, werd hij echter door een griffier tegenge houden. De krijgsgevangene, die Reimann onderbrak, verklaarde in 1943 bij Stalingrad te zijn gewond en gevan gen genomen, waarna hij zes jaar in Sovjet-kampen moest doorbrengen. Een van deze kampen, een straf kamp, bevond zich in het Poolgebied Dit kamp stond bekend als een der „Kampen van zwijgzaamheid", zo ge noemd, omdat de kampbewo versturen of ontvangen. Zelfs geen krant komt een dergelijk kamp bin nen. De bewoners van een dergelijk kamp zijn volledig afgesneden van de buitenwereld, voor wie zij even goed dood kunnen zijn", aldus deze krijgs gevangene. Een andere, kortgeleden uit de S.- U. teruggekeerde Duitse krijgsgevan gene, verklaarde in 1944 in Hongarije te zijn gevangen genomen. Hij had tot zijn vrijlating verblijf gehouden in een strafkamp in Kadalksha, aan de Finse Golf. Hij verklaarde dat zich alleen in dat strafkamp ook één der „Kam pen van zwijgzaamheid" nog 38 a 40.000 krijgsgevangenen bevonden en in het door zijn vriend genoemde kamp in het Poolgebied nog 14.000. TN DE GISTERENMIDDAG gehou- den vergadering van de Tweede Kamer maakte de voorzitter, dr. Kor- tenhorst enige opmerkingen over de naar zijn mening te geringe onkosten vergoeding der Kamerléden. O.m. deelde hij daarna mee dat het in het voornemen ligt het wetsont werp Regeling Oorlogsschade aan de orde te stellen in de vergadering van 25 October en dat verwacht wordt, dat de algemene 'beschouwingen over de Rijksbegroting op 8 November zullen kunnen aanvangen. Hierna is een aanvang gemaakt met de behandeling van het ontwerp van wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. ,De heer Nederhorst (Arb.), het ont werp beziende tegen de achtergrond van zijn socialistische maatschappij beschouwing, zeide te betwijfelen of het voldoet aan de verwachtingen van zijn partijgenoten. Naar zijn oordeel is de overheids invloed op de bedrijfschappen te ge ring. Hij kondigde enige amendemen ten aan. De heer Koersen (KVP), het ont werp toejuichende, zeide het belang rijkste ervan te vinden, dat het de grondslag is van een geheel nieuwe maatschappijstructuur. Het ontwerp zet een belangrijke stap om de gedachte van gebonden vrijheid, de grondslag van ware de mocratie, ook in het sociaal-econo mische leven binnen te leiden. Na de laatste nota's van wijziging kan men zeggen, dat het ontwerp in derdaad voldoet aan de eis de demo cratie in het bedrijfsleven te bren gen. De heer Suurhoff (Arb.) vond een belangrijk aspect het aandeel, dat de georganiseerde arbeiders in de werk zaamheden der bedrijfsorganen zullen hebben. Hij wenste volledige pariteit van werkgevers en werknemers; eventu eel zal hij een amendement ter zake indienen. De heer Schmal (CH) merkte o.a. op, dat het idee van publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zeker niet in de laatste plaats van protestants- christelijke zijde verdediging heeft gevonden. De vergadering is daarna bij ge brek aan sprekers verdaagd tot van middag één uur. (Speciale correspondentie). TAE VERKLARING tegenover de pers van drs. Hatta heeft in Neder landse kringen geen gunstig onthaal gevonden. In het midden latend of Hatta „een geheim schond", kunnen we nu toch rustig vaststellen, dat er sprake is van meningsverschillen, waarover een der leidende f.guren bij -'e staatkundige besprekingen ons zeide: ,,Het is heel moeilijk op het ogenblik en we voelen ons niet erg gelukkig. Maar wanhopig zijn we niet". Hier volgen de hoofdtrekken van <e drie geschilpunten: 1. Samenwerking parlementen: fn principe is men het eens over een nauw contact %en samenwerking van vertegenwoordigers uit het Nederland se en het R.I.S.-parlement. Er is ech ter meningsverschil over de formule ring. Zo wil de een spreken van „rea liseren" van het contact, de ander meent, dat bewerkstelligen" beter is. 2. Karakter Unie-Statuut: De In donesiërs voelen niet voor een zwaar bindend internationaal van kracht zijnd verdrag. Wél is men het eens over de formulering, dat geen enkele Unie-daad zal geschieden zonder toe stemming van beide deelnemers. 3. Positie en wezen van Unie-hoofd. Nederland wenst bepaalde handelin gen te laten verrichten door het hoofd van de Unie, b.v. het tekenen van Unie-besluiten en het benoemen van rechters aan het Unie-hof. De Indo nesiërs (zowel Republikeinen als Federalen) zijn van mening, dat er alleen constitutionele handelingen moeten zijn. M.a.w. wanneer beide parlementen een besluit nemen, mag de rechtsgeldigheid ervan niet afhan kelijk worden gesteld van de onderte kening van het hoofd van de Unie. Over de positie van het hoofd van de Unie bestaan soortgelijke menings verschillen, met name als het gaat om het bekleden van functies. Tot nu toe is er gesproken over ,,het symbool van de Unie". Nederland acht het woord symboliseren te denigrerend en wenst er „personifiëren" voor in de plaats te stellen. De Indonesiërs willen het houden bij symbool en zien hier niets denigrerehd, in. Zij verge lijken het beeld, dat zij zich van het Unie-hoofd stellen, met dat van de 7 EER laat in de avond bereikte ons het volgende bericht: na drie uren ingespannen te hebben beraadslaagd bereikten de repu blikeinse en de Nederlandse dele gaties een principiëel accoord over de drie punten van meningsver schil. Een gezaghebbend zegsman verzekerde ons: „De wolken drij ven weg, de hemel is weer aan het opklaren". Koningin in de oorlog, toen de Neder landers spraken van „Wilhelmina, het symbool van de vrijheid". DE SCHULDEN rjoor de uitvoerige besprekingen over de Unie, is men er in België niet toe gekomen, zich te verdiepen in de andere agenda-punten. Over het vraagstuk van de overname der schul den, ligt men nog milliarden van el kaar af. In de financieel-economische commissie is men zo'n beetje aan het koopmannetje spelen: loven en bie den. Naar verluidt zijn de Nederlan ders van 8 op 6 milliard teruggeval len, terwijl de Indonesiërs nog niet verder zijn gegaan dan IVi milliard. In het komende weekend zullen uit elk der Indonesische delegaties een tiental vooraanstaande figuren wat verpozing zoeken in Zwitserland. Het ligt niet in de bedoeling, hier een po litiek karakter aan te verbinden. TAE LEIDING van „Ons Lekenspel", Anton Sweers en pastoor F. Smit en nog enige medewerkers, zijn door de H. Vader in een bijzondere audiën tie ontvangen op Zijn buitenverblijf Castel Gandolfo. y Anton Sweers bood Z. H. de Paus een fraai album in witlederen band aan. waarin 20 foto's waren opgeno men van religieuze spelen, die door „Ons Lekenspel" in verschillende lan den waren gepropageerd en geregis seerd. De H. Vader toonde door Zijn vra gen grote belangstelling voor het doel en de werkwijze van „Ons Lekenspel" en zeide volgaarne dit idealistische werk te willen zegenen. Propaganda-Ministerie in Oost-Duitsland rpOEN de bekende Duitse commu- nist Gerhard Eisler na zijn spec taculaire vlucht uit de V. S. in En geland van boord van een Pools schip werd gehaald, was de verontwaardi ging in de door de Sovjets geinspi- reerde bladen over de gehele we reld groot. vDe Anglo-Amerikanen belemmeren Duitse geleerde in het aanvaarden van zijn taak als hoog leraar" en „Strijd der reactie tegen de zuivere wetenschap" waren de koppen, waaronder ook de Oost>Duit- se bladen het nieuws van de arresta tie van Eisler in Engeland brachten. Dat Gerhard Eisler van Amerika naar Oost-Duitsland was gekomen om daar de wetenschap te dienen was de offi ciële lezing der Sovjet-Russen; maar voor ingewijden was het spoedig dui delijk, dat het hoogleraarschap in Leipzig slechts camouflage was. Deze militante communist was immers naar Europa gekomen om ook hier zijn propagandistische gaven in een zui ver politieke functie te ontplooien. Op 6 Aug. konden wij reeds be richten, dat Eisler niet naar Duits land was gehaald om zich als profes sor aan de Universiteit van Leipzig te vestigen, maar om in de komende Oost-Duitse regering minister van propaganda te worden. Op 19 Sept. vestigden wij er de aandacht op, dat de Sovjet-Russische autoriteiten voor hun beschermeling een kostbare wo ning lieten inrichten aan de Pfeilstras- se 9 te Berlijn-Pankow. Inmiddels hebben de Sovjets 't masker, laten val len en officiëel medegedeeld, dat Ger hard Eisler is benoemd tot hoofd van het nieuwe „Hauptamt für Volksauf- klarung", dat zonder twijfel neerkomt op een toekomstig Oost-Duits minis terie voor Propaganda. Hiermede heb ben de Russen dus openlijk toegege ven, dat Eislers benoeming aan de „Alma Mater" van Leipzig inderdaad slechts een wassen neus was tenein de zijn vlucht uit Amerika naar Eu ropa te vergemakkelijken. IJLIJKENS door ons te bevoegder plaatse ingewonnen inlichtingen, was het gisteren aan de stations der Ned. Spoorwegen nog steeds niet mo gelijk, anders dan naar België, een plaatsbewijs voor het buitenland te kopen. Te Roosendaal kon men de reizigers niet mededelen, wanneer aan deze maatregel, die vanzelfsprekend zeer belemmerend werkt, een einde zou komen, al verwachtte men dat spoedig weer alles normaal zou wor den. Is er zodoende op het anders zo drukken grensstation Roosendaal een nogal merkbare stilte ingetreden, ook het vrachtgoederenvervoer anders zo uitermate omvangrijk, vooral wat export betreft ligt practisch ge sproken stil. Spoedig zal dit echter weer ten gunste veranderen, want grote exportbedrijvigheid is in net verschiet, o.a. wat export van kaas, boter en pootaardappelen hoogst waarschijnlijk bovendien nog con sumptie-aardappelen naar Frankrijk en Spanje betreft. Daarbij komt dan nog het vervoer, per trein van een 60 tot 70 millioen kilo suikerbie ten, bestemd voor de Suikerfabriek te Roosendaal. Men kan dus, voor wat Roosendaal betreft, spreken van de stilte die de storm vooraf gaat. In Groningen 5 candidaten ernstig gewond TAE ontgroeningsperiode van de Gro- ningse studenten is op het ogen blik in volle gang. Leden van het Groningse studentencorps „Vindicat atque polit" hadden op het roeiter- rein van „Aegir" voor hun candidaat- leden een openluchtspel op het wa ter in elkaar gezet. Mét roeibootjes zou een burcht, die uit papier en karton was opgetrokken, door de „groentjes" worden bestormd. Toen een der leden de burcht, die op een vlot was gebouwd, wilde be stormen, geraakte het papieren ob stakel plotseling in brand. Een vijftal candidaatleden liep hier bij ernstige brandwonden op. De stu denten Duinker uit Tholen en Mul der uit Den Haag moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. De toe stand van de heer Duinker is ern stig. De andere drie leden konden, ra verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De politie stelt een onder zoek naar de oorzaak van de brand in GESLAAGD Te 's Gravenhage slaagden voor het voorlopig diploma scheeps- werktuigkundige de heren W. Die- leman te Axel, M. de Doelder te Terneuzen en J. A. Roth te Mid delburg, leerlingen van de machi- nistenschool te Middelburg. JJIT IS DE GESCHIEDENIS van een gouden tientje, dat na jaren als een soort „talisman" in de portemonnaie van een Belgische burger van Be nelux te hebben gerust, als corpus delicti van deviezensmokkel door de Ne derlandse douane gevankelijk naar 's-Hertogenbosch werd gevoerd. Na pala- bers die precies vijf maanden duurden, keerde onlangs het gouden tientje bij beslissing van die rechtbank naar België terug, alwaar het thans in ,La Libre Belgique zijn wedervaren verteld heeft. STUKKEN - REGEN ■JN HET BEGIN, zo vertelt zijn eige- naar, heeft deze geschiedenis mij danig geïrriteerd, niet om de waarde oelëstuk, welke neerkomt op ouu francs, maar om de stroeve hou ding van de chef van de Nederlandse douane en van de Nederlandsche Bank. Deze ergernis is echter geheel ver dwenen door de uiteindelijke beslis sing van de rechter in 's-Hertogen bosch. Voor het echter zo ver was, zijn er heel wat stukken gewisseld. Het zijn niet minder dan acht procesacten. Het eerste is een uitvoerig adres tv - aan 6e Nederlandsche Bank, dat het ners in het geheel geen post mochten avontuur van de Belgische tourist aan de douanepost te Reusel verhaalt. Hij had vergeten, het fameuze gouden tientje te declareren, dat hij reeds bij zich droeg sinds hij in de jaren 1930 tot 1934 student te Amsterdam was. Ondanks de uitleg door hem ver schaft, was het in beslag genomen en was tegen hem proces verbaal we gens deviezensmokkelarij opgemaakt. Aan de Nederlandsche Bank verzocht hij daarop tussen beiden te willen ko men, opdat hem zijn „talisman" weer zou worden teruggegeven. Tweed stuk uit het dossier: het ant woord van de Bank. ..Wij zijn gene gen", zo schreef de Bank, „van alle vervolging af te zien wanneer gij ons doet toekomen de som van tien gul den. Zodra wij in het bezit zullen zijn van deze som zullen wij Uw gouden tientje aan het „Institut Belgo-Lu- xembourgeois du Change" te Brussel overmaken, waar het tot Uwe be schikking zal zijn. Maar gij moet, al vorens dit geschiedt, van deze instel ling een uitvoervergunning verkrijgen waarna gij de tegenwaarde van 10 gulden in Belgische francs aan een Belgische correspondent van een Ne derlandse Bank ter hand zult moeten stellen met het verzoek deze som aan ons over te maken". Derde stuk van het dossier: het antwoord van de Belgische tourist aan de Nederlandsche Bank: „Dat is r.og al erg gecompliceerd. Ik geef er de voorkeur aan, dat U die tien gul den schenkt aan een instelling van Weldadigheid, bijvoorbeeld het Roode Kruis". Waarmee de zaak, zo dacht tenminste de Belg, geregeld zou zijn. Vierde stuk uit het dossier: een „Pro Justitia" uitgaande van de Recht bank van 's-Hertogenbosch met be vel tot verschijning voor de Bossche Rechter, op die dag. zo laat, terzake overtreding van de deviezenwet. Een stuk van een veertigtal regels. Vijfde stuk van het dossier: een brief van de Nederlandsche Bank, waarin mededeling wordt gedaan van de be slissing dat het geval aan de Justitie is doorgegeven, aangezien de overtre der niet op het schikkingsvoorstel is ingegaan Zesde stuk van het dossier: een om standige uiteenzetting van de Belgi sche tourist aan de Bossche Recht bank van de gang van zaken met af schriften van reeds terzake gegeven uitleggingen aan de Nederlandse Ad ministratie. Zevende stuk van het dossier: een copie van een uitvoervergunning te name van de Belgische tourist, uit gegeven door de Nederlandsche Bank en opgezonden aan de „Edelachtbare Heer Officier van Justitie te 's-Her togenbosch", voor de uitvoer van een gouden tientje. Achtste stuk uit het dossier: Een vonnis van de Rechtbank van 's-Her togenbosch, waarbij beslist werd, dat het gouden tientje aan de Belgische eigenaar zou worden teruggegeven. ripOT ZOVER deze proces-stukken. De Libre Belgique is een blad, dat niet altijd even welwillend staat te genover de Noordelijke Beneluxpart- ners. We kunnen niet nagaan, of er ge enoverdrijving steekt in de voor stelling van zaken. Doch men krijgt wel de indruk, dat hier te zeer werd vastgehouden aan de letter der voor schriften. De Bossche Rechtbank schijnt zulk een mening trouwens door haar von nis te bevestigen. |JET is mij opgevallen, dat in de kring der parlementaire jour nalisten velen de geruchten om trent een benoeming van Mr Frans Teulings tot minister van Binnen landse Zaken lange tijd als een „canard" hebben beschouwd. Maar het verwonderde mij niet. Immers het was hekend, dat de heer Teulings financiëel des kundige der Katholieke Kamer fractie destijds om ernstige persoonlijke redenen voor het lid maatschap der Tweede Kamer niet meer in aanmerking wenste te ko men. Wel werd hij nadien lid van de Eerste Kamer waar hij tus sen twee haakjes moeilijk te ver vangen zal zijn -daar deze func tie hem minder dikwijls naar Den Haag riep en hij daardoor tevens tot een minder intensieve politie ke activiteit verplicht was. Bovendien was men goed op de hoogte van de opvattingen van Mr. Teulings betreffende de financiële politiek van Minister Lieftinck, terwijl zijn inzichten over de ver goeding der materiële oorlogsscha de hem tevens vrij scherp tegen over de minister van Financiën plaatsten. Zijn voorzitterschap van de com missie voor belastingvraagstukken, ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vorming en de Ka tholieke sociale organisaties, wel ker rapport onlangs is verschenen en vervolgens zijn belangwekkende rede op de kaderdagen der K.V.P. deze zomer in Rolduc gehouden, laten geen twijfel over aan zijn standpunt op het terrein der fi nanciën en met name dat der be lastingen. Zou deze figuur accepta bel zijn in het Kabinet, waarin Prof. Lieftinck zulk een belangrij ke rol speelt? De geruchten der benoeming bleken echter geen „canard" te zijn. J-JET ligt voor de hand, dat deze benoeming hoe lang was er overigens ook al niet op gewacht grote belangstelling trok. Er was erkentelijkheid in katholieke kring, dat de omstandigheden Mr. Teulings blijkbaar weer toelaten volop staatkundige arbeid te ver richten. In dezelfde kring is tevens blijk gegeven van bijzondere in stemming met deze politieke ge beurtenis. Mr. Teulings zal, naar men verwacht, een goed minister zijn op het departement van Bin nenlandse Zaken hij is o.a. spe cialist op het terrein van het kies recht al is zijn bestuurservarlng, in beperkte zin genomen, niet van betekenis. Zijn jarenlange politie ke ervaring echter, zijn heldere geest en zijn grote tact zijn daar entegen factoren, die zeker veel goeds van de nieuwe minister doen verwachten, beter gezegd een vruchtbaar ministerschap garan deren. Maar er is uiteraard meer gezegd van deze benoeming. Van vele kanten wordt zij beschouwd als een „zwenking" naar rechts van dit kabinet, een verzwakking van de positie van de socialistische minis ter van Financiën, die op zijn ge bied nu niet alleen in het bijzonder met Prof. v. d. Brink te maken heeft, maar ook met een andere „vakman", Teulings. E* is de vraag gesteld, of er te voren een overeenstemming, een compromis, is tot stand gekomen op het terrein der oorlogsschade en der belastingpolitiek. De toekomst zal het ons waarschijnlijk leren. Feit is, dat èn in de „rechtse" èn in de „linkse" pers, uit de aard der zaak met tegenovergestelde waar dering, nadrukkelijk is betoogd, dat Teulings in het Kabinet inder daad een beperking van de socia listische invloed betekent. ^/ERZWAKKING van socialisti sche 'invloed. Men zou dit een symptomatisch verschijnsel kunnen nomen in Ne derland, ln Europa. In Nederland! De P. v. d. A., van doorbraakpartij weer gewor den tot een nieuwe S.D.A.P., heeft •geleidelijk minder aanhang gekre gen. Zij heeft genoegen moeten nemen met een Kabinet, waarin naast K.V.P. figuren en leden der P.v.d.A. ook ministers uit de ande re groeperingen gingen optreden. Haar zeteltal in de Kamer van 27 bedroeg in de vorige periode' nog 29, wat reeds een aantal was dat (in 1946) de verwachtingen be schaamde. In Europa! Terwijl in België de socialisten niet meer aan de rege ring deelnemen, mede gevolg van de trek naar rechts bij de jongste verkiezingen, komen zij in West Duitsland evenmin aan bod, werd een liberaal zelfs president en een katholiek kanselier. In Engeland staan de conservatieven te sprin gen om bij de a.s. verkiezingen de meerderheid op de Labours te ver werven. Ook al in verband met het daar geldend districtenstelsel is hun kans niet ongunstig. (Vervolg op pag. 2) LEON DEGRELLE heeft naar men weet een boek geschreven „ma cam pagne de Russie". Tegen het drukken en verkopen van dit boek in Frank rijk heeft het Belgische Onafhanke lijkheidsfront geprotesteerd bij pre mier van Zeeland.

de Stem | 1949 | | pagina 1