Belgische franc 12,345 pCt. omlaag Op de banken en op de beurs bleef het rustig Bezettingsstatuut is thans van kracht geworden Benelux- nummer 0 ngunstige reactie op Hatta's persgesprek Hoog de Benelux Reeds in 29 landen devaluatie Luxemburg volgde het Belgische voorbeeld Vergiftigingsgevallen onder studenten Rijst Wèl informaties, maar Tweetakt benzine motor van 125 c.c» Dr. Schumacher uitgejouwd Vrij veel bewolking De vacature Steinmetz (K.V.P.) in de Tweede Kamer Door gebruik van prepa raten Voor een examen Doodstraf geëist tegen Rajk c.s. Een Katholieke sportschool Nieuwe bonnen De kerkvervolging in Tsjecho Slowakije Regeringsverklaring van Dr. Adenauer Waar blijven de millioenen Duitse krijgsgevangenen Gezin als vrachtgoed uit Polen gevlucht De wethoudersverkie zing te Heinkenszand Roofoverval op post agentschap EFFECTENKOERSEN STEGEN MINDER DAN MEN HAD VERWACHT Meer Amerikaanse toeristen De export van boter naar België VIJFDE JAARGANG No. 1490 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerland**. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr! A J. J. M. Mes, Mr. H. B L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintjewordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35. TERNEUZEN. Axelsestraat 45. Telefoo DE BELGISCHE FRANC is na enige aarzeling het pond en de gulden gevolgd op de weg van de devaluatie met ingang van vandaag is de Belgische franc ten opzichte van het pond 176 op 140 francs en ten opzichte van de gulden van 16 op 13 francs. Voor ons land wordt dus de koers f. 7.60 per 100 Bel gische francs. Dit komt neer op een devaluatie met 12,345 percent. Luxemburg is uitsluitend ingevolge overwegingen betreffende de we reldhandel ertoe overgegaan de pariteit met de Belgische franc te handha ven. Dit betekent dus een gelijke devaluatie in de beide Beneluxpartners. De lijst van de landen, die van de „ketting-devaluatie" het (vrijwillige) slachtoffer zijn geworden is nu uitgebreid tot 29: Australië, België, Birma, Canada, Ceylon, Denemarken, Egypte, Eire, Finland, Frankrijk, Grieken land, Hongkong, IJsland, India, Indonesië, Irak, Israël, Japan, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Zweden, Zuid-Afrika, West-Duits- land, Portugal, Turkije, Malakka en Rhodesia. EEN GUNSTIGE POSITIE. TTITERAARD heeft voor ons de de- valuatie van de Belgische franc de grootste betekenis. Het is niet te ontkennen, dat België ten opzichte van vele landen en met name niet in het minst ten opzichte van Neder land een gunstige positie blijft inne men. In ons hoofdartikel van van daag wordt een beschouwing gewijd aan de mogelijke gevolgen voor de Benelux, zodat wij ons op deze plaats uitsluitend bepalen tot de zakelijke gegevens, zoals deze door de heer Ör- ban, Minister van Landbouw, giste renavond voor de radio werden be kend gemaakt. De invoer uit de sterlingzone en uit de landen, wier munt solidair is met het pond sterling, zal in de toe komst, in Belgische francs uitgedrukt 10 a 20 pet. goédkoper zijn. De invoer uit andere landen dan die van de dollarzone bedraagt onge veer 80 pet. van onze totale invoer. Dit percentage zal nog stijgen naar mate de betere prijsvoorwaarden, wel ke de landen met gedevalueerde munt ons kunnen aanbieden zullen zichtbaar worden in de werkelijke transacties. Uit de landen, die hun munt ten opzichte van de onze gedevalueerd hebben, voerden wij tal van produc ten in van eerste noodzakelijkheid, VÏSJTNSKT schitterde in de Assem blee der V.N. door afwezigheid, tij dens de rede die de Amerikaanse Mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, daar gisteren hield. DE „HUPVA" wordt omstreeks 1 Oc tober met de „Kota Inten" in Rotter dam verwacht. De meeste manschap pen zijn afkomstig uit de Noordelijke provincies. MAO TSE TOENG, de leider van de Chinese communisten, heeft gisteren te Peiping de vestiging van een „Volksrepubliek China" bekend ge maakt. Engeland heeft besloten de nieuwe communistische regering van China onmiddellijk de facto te erken nen. SELDEN CHAPIN. die gezant der V.S. te Budapest was, zal dr. Herman Ba- ruch opvolgen als Amerikaans ge zant te Den Haag. PER AUTO OF TREIN naar Berlijn kan men niet gaan zonder Russisch visum. De militaire inreisvergunning van het A.M.P.O. alleen is dus niet voldoende (wel voor reizen per vlieg tuig). DE JEUGDGEMEENTERAAD van Zaltbommel, ingesteld naar het voor beeld van de jugdparlementen in het buitenland, telt 11 leden tussen de 16 cn 25 jaar. De Burgemeester presi deert de vergaderingen. EEN KLUIS-PANTSERDEUR van 37 ton en 80 cm. dik zal aan inbrekers, die een bezoek aan de Amsterdamse Incassobank te Rotterdam willen bren gen, in de toekomst voldoende moei lijkheden in de weg leggen. Het slot van de deur (met cijfers) heeft 100 millioen combinatie-mogelijkheden. DE STAATSDRUKKERIJ heeft een nieuw gebouw nodig. Met de uitvoe ring der plannen zal f 300.000 gemoeid zijn. DE R. T. C. heeft een technische werkgroep ingesteld voor het bestu deren van de militair-technische pro blemen, samenhangende met het te rugtrekken van de Nederlandse troe pen uit Indonesië. De NIWIN staat dit jaar op de Rijks begroting met een bedrag van f 2.200.000. ZES POLITIEMANNEN, allen onder de 20 jaar, zijn uit de Sovjet-zone ge vlucht en hebben de Amerikanen om asylrecht verzocht. DE DOODSTRAF werd gisteren ge- eist tegen de voormalige Kriminal- sekretaere Viebahn en Ruhl. GEHUWD VROUWELIJK personeel kan ingevolge een besluit van de Mi nisterraad voorlopig tot Juli 1950 in Rijksdienst blijven. zoals grondstoffen voor de textielnij verheid (vooral wol) hout, ertsen, le der, cacao, veevoeders en nog andere Alles wijst erop. dat België zich de ze artikelen, die rechtstreeks ons prijspeil beinvloeden, in de toekomst tegen betere voorwaarden dan tot nog toe, zal kunnen aanschaffen. Bij de keuze van de omvang der devaluatie van de Belgische franc, werd zoveel mogelijk rekening ge houden met de belangen van onze uitvoernijverheid, die met verstik king en werkloosheid bedreigd werd maar ook de koopkracht van de ver bruiker werd beschermd, en zelfs ver hoogd. DE PRIJZEN TTE BROODPRIJS zal niet stijgen. De prijs van benzine en petro- leumproducten, zal onveranderd blij ven. Alle maatregelen werden getroffen opdat het land zo ruim mogelijk zal bevoorraad worden tegen de gunsti ge voorwaarden die de devaluatie van de andere munten zal mogelijk maken De Luxemburgse en Belgische re geringen hebben besloten met ingang van heden het stelstel van de verkla ring-vergunning tot 140 nieuwe tarief posten uit te breiden. Dit betekent een verhoging van 15 pet., die wordt toe gevoegd aan de reeds zeer lange lijst van de tariefposten, die reeds eerder werden vrijgegeven voor invoer. Alle maatregelen zullen getroffen worden, opdat de verbruiker ten vol- stijging drijven zou op dit ogenblik een slechte daad zijn. De Belgen moeten erkennen dat on ze toestand gedurende de laatste ja ren beter was dan die van de andere landen. Alles leidt er ons toe te gelo ven, dat dit ook in de toekomst het geval zal zijn. En dat allen blijk geven van tucht en van gezond verstand. Eenzelfde verklaring werd in het Frans afgelegd door de heer Duvieu- sart, minister van Economische Za ken. Hij sprak te vriendelijk over de Britten TVR KURT SCHUMACHER, de soci- aal-democratische leider der oppo sitie in het nieuwe West-Duitse Par lement werd gisteren door parlements leden uitgejouwd, toen hij vriend schappelijke opmerkingen jegens En geland maakte. Schumacher had critiek uitgeoefend op bondskanselier, dr Adenauer, om dat deze in de gisteren door hem voor het parlement afgelegde regeringsver klaring niet had gesproken over „het geen door de Britse belastingbetaler voor het Duitse volk wordt gedaan". Toen hij hierop luide werd uitgejouwd wendde dr Schumacher zich tot de demonstrerende parlementsleden en reageerde vinnig met de woorden: „Onder jullie waren nationaal-socia- listen te vinden, doch niet onder de Britten, als ik het mij goed herinner". Hierop werd Schumacher door de voorzitter tot de orde geroepen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Vry veel bewolking met slechts enkele verspreid optredende bui en. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Onge veer dezelfde temperatuur als gis teren. Vandaag: zon onder 18.40 uur. Maan onder 18,46 uur. Morgen: zon op 6.26 uur. Maan op 7.34 uur TyU DE heer Steinmetz heeft be dankt als lid der Tweede Kamer heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau in diens plaats benoemd verklaard mr. J. H. van Maarseveen, die voornemens is te bedanken. Na hem komen reso. op de betreffende le zal kunnen profiteren van de ver- lijst voor mr. P. J. M. Aalberse te anderingen welke zich de laatste da gen in de internationale wisselkoer sen hebben voorgedaan. Ik doe èen beroep op mijn land genoten, opdat ze in een gezonde geest de huidige toestand onder ogen zien. Onze economie naar een prijs- Wassenaar en mej. W. van Lanschot te Utrecht, die ook nullen bedanken, omdat zij bestemd zijn zo nodig kwa liteitszetels te bezetten. Vervolgens komt aan de beurt de heer C. J. van der Ploeg te Haarlem. TN „SOL JUSTITIAE", het orgaan van de Utrechtse Universitaire Ge meenschap, schrijft prof U. G. Bijls- ma, hoogleraar in de geneesmiddelen- leer te Utrecht, over het gebruik van vergiften door studenten, die een exa men moeten afleggen. Steeds meer studenten vertonen vergiftigingsver schijnselen; de meesten geven de voor keur aan het gebruik van het stimu lerende middel pervitine. Het gevolg is, dat menige student op de exami nator de indruk maakt van een „klet ser in de ruimte" te zijn, terwijl an deren onder de invloed van slaapmid delen zo versuft zijn, dat zij de stoel in de kamer waar zij examen moeten doen, niet kunnen vinden of wartaal spreken. Men mene niet, aldus prof Bijlsma, dat hiervoor een grote dosis nodig is. Er zijn wartaalsprekers geweest, die op de avonden vóór het examen en op de dagen van het examen, telkens slechts één tablet hebben genomen. Geheel nieuw zijn de vergiften niet. Reeds vóór de oorlog is een aantal vergiftigingen, waaronder ook dode lijke, bij studenten voorgekomen. Zo lang de gewoonte om iets kaimerends in te nemen niet verder ging dan wat valeriaandruppels of een bromideta blet, was het niet erg, maar thans worden ook nieuwe vergiften met gro te vrijmoedigheid ingenomen. Het langdurige gebruik van slaap middelen, soms ook dat van één keer, des avonds voor het examen, veroor zaakt sufheid, is deze ernstig, dan herkennen wij, aldus schr., de toe stand wel, maar nu wij onze studen ten zo slecht persoonlijk kennen en daardoor hun normale habitus niet ter vergelijking paraat hebben, kun nen wij ook de indruk krijgen, dat zij dom zijn. Bij gebruik van pervitine komt voornamelijk „gedachtenvlucht" voor. Laat men toch met deze dwaasheid ophouden, adviseert prof B.; een nor maal jongmens met een normaal ver stand kan een normaal examen afleg gen. Schr. besluit: Wellicht kan het goed zijn om degenen die door vergif ten een slecht examen doen, voor een extra lange termijn af te wijzen als straf, zoals ook de automobilist zwaar der wordt gestraft wanneer hij in ver giftigde toestand een ongeluk heeft veroorzaakt. ,|)E KOP VAN DE SLANG moet worden verpletterd", zei vanmor gen de openbare aanklager bij het ge rechtshof te Boedapest, toen hij de doodstraf eiste tegen de acht verdach ten in het proces-Rajk. „Het volk eist de dood van deze verraders en ik sta achter deze eis," voegde hij er aan toe. Gyula Alapi, de aanklager, die ook optrad in het proces tegen kardinaal Mindszenty, betoogde, dat het gehele strategische plan van het Joego-Slavi- sche staatshoofd, maarschalk Tito, aan het licht is gekomen. „Niet alleen de acht mannen in de verdachtenbank staan terecht, maar ook degenen, die te Washington en Belgrado de bevelen voor verraad en spionnage gaven", voegde hij er aan toe. /ANDAAG geven we een bijzonder Benelux-num- mer. Hieraan hebben tal van hooggeplaatste perso nen uit Nederland en van over de grens hun mede werking verleend. Meer dan gewone aandacht is be steed in dit acht extra pa gina's tellende nummer aan de economische facet ten van de Benelux, omdat de Benelux Jaarbeurs te Antwerpen de gelukkige aanleiding tot deze Bene- lux-bijdrage van het Dag blad De Stem is. TN KRINGEN van de Nederlandse delegatie wordt uit het persge sprek dat minister Hatta jl. Maandag in het perscentrum voerde, afgeleid, dat blijkbaar in de Republikeinse de legatie nog geen aanvaarding van alle punten waarover men tijdens het weekend in België tot een overeen stemming is gekomen heeft platas ge had. Wanneer inderdaad mocht blijken, dat de Republikeinse delegatie de resultaten van dit overleg voor een deel ongedaan zou willen maken, dan zou de Nederlandse delegatie genood zaakt zijn, het gehele complex van vraagstukken opnieuw In beraad te nemen. Overigens is in het communiqué van het secretariaat-g;eneraal der R. T. C. over de vergadering der centrale com missie van jl. Maandag reeds mede gedeeld, dat in de eerstkomende da gen tussen de drie delegaties verdere besprekingen zullen worden gehouden n.a.v. de resultaten van de bespre kingen te Namen. T>E KNVB heeft in Bloemendaal een sportschool, die door het rijk ge subsidieerd wordt met 300.000 gulden. De Ned. Kath. Sportbond stelt zich echter op het standpunt, dat bij het vormen van jeugdleiders het specifiek katholieke niet mag voorbij gezien worden. De bond verlangt daarom ka tholieke jeugdleiders en derhalve een katholieke sportschool. In dit ver band is een rapport opgesteld door 4 deskundigen, welk rapport thans ter bestudering bij het Episcopaat ligt, dat zich zeer sterk interesseert voor een katholieke sportschool. Het spreekt vanzelf, dat wij het grote belang en het nut van een der gelijke school ten volste inzien. Waar één opleiding voor jeugdleiders in ons land te weinig is, achten wij het wen selijk, dat er een tweede sportschool bijkomt. Deze school behoort o.i. in derdaad een katholieke te zijn. En zij behoort in het Zuiden te liggen, om dat de eerste boven de rivieren ligt! yOOR HET TIJDVAK van 25 September tot en met 8 Octo ber 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELEN- KAARTEN 909: 321 vlees (A, B, D): 100 gr. vlees. 322 vlees (A, B): 300 gr. vlees. 323 vlees (D): 100 gr. vlees. 324 algemeen (A, B, D); 250 gr. rijst. 326 algemeen (A, B): 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. 334 algemeen (D): 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de betreffende bonnen voor komen) BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MH 911 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter A. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 September worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 304, 305, 308, 309, 310. 311, 313, 315, 316, 317, 318 en 319 kunnen wor den vernietigd. Katholieken openlijk in verzet TTIT HET district Valassky Mezerice in Noord-Oost-Moravië werd gis teren bericht, dat een communist, 'n zekere Valicek, die de politie zou hebben geholpen bij het opsporen van een geheime zender, in een bos werd aangetroffen met twee schoten door het hoofd. Valicek zou vermoord zijn nadat de politie de pastoor van de plaats, Mikula, had gearresteerd. Het bericht is afkomstig van kerkelijke zijde. Uit protest tegen de arrestatie en de houding van de organist, die de priester zou hebben verraden,- zouden de parochianen geweigerd hebben te zingen en stil gebeden hebben. Bui ten de kerk was een biljet aange plakt met het opschrift: „Satan is zijn werk begonnen. De gelovigen worden verzocht niet te zingen in de kerk, maar in stilte voor onze priesters te bidden". De niet-officiële maar gezagheb bende inlichtingendienst van de ka tholieke kerk berichtte voorts, dat parochianen van het dorp Kelca bij Valassky Mezerice een geeste lijke hadden „gered" uit de handen van de politie. Naar verluidt, zou de rector van een katholiek college te Hradec geschorst zijn en vervangen door een communist. T>R KONRAD ADENAUER, de 73- jarige kanselier van de nieuwe West-Duitse regering, heeft Dinsdag te Bonn, na zijn rechtse coalitie-kabi net te hebben voorgesteld, voor het parlement een regeringsverklaring af gelegd. Adenauer verzekerde Rusland, dat Duitsland niet van zins is zijn eis tot herziening van de te Potsdam vastgestelde Oder-Neisse-grens op te geven. De verdrijving van Duitsers ten Oosten van de Oder en de Neisse was „in directe tegenspraak" met de overeenkomst van Potsdam van 1945. zo verklaarde hij. „Als ik zeg, dat wü in vrede met Rusland willen leven, ga ik hierbij uit van de veronderstelling, dat ook de Sovjet-Unie en Polen jpnze rechten zullen respecteren en onze Duitse me deburgers in de Oostelijke zone en Berlijn zullen toestaan in vrijheid te leven". De kanselier deelde het parlement mede, dat met de constitutie van de federale regering het bezettingsstatuut van kracht geworden was. De bui tenlandse betrekkingen zijn voorbe houden aan de bezettingsmogendhe- den krachtens het statuut. Adenauer deelde mee, dat de dis tributie van brandstoffen per 1 Janu ari zou worden opgeheven. Het gehele Duitse volk zou dankbaar zijn als „de meest gezaghebbende staatslieden van de V. S., Engeland en Frankrijk", die op het ogenblik te Washington bijeen waren, „van de ge- TfEN DUITS gezin van vier personen ,fs er in geslaagd uit zijn woon plaats Ratibor in het door Polen be zette Opper-Silezië weg te vluchten door zich op te laten sluiten in een kist, die dichtgetimmerd en verzon den werd en behouden te Furth im Walde in de Amerikaanse zone aan kwam, aldus meldt het te Frankfort verschijnend blad „Nachtausgabe". Douane-beambten te Furth hoorden vreemde geluiden in de kist, openden deze en vonden moeder, vader en twee kinderen, uitgeput, doch onge deerd na hun verblijf van vijf dagen in de kist. legenheid gebruik zouden maken om de ontmantelingskwestie opnieuw aan een welwillend onderzoek te onder werpen. Ten aanzien,van Berlijn verklaarde hij, dat deze s'tad onder geen beding in de steek gelaten mocht worden. Adenauer drong tenslotte aan op terugkeer van ^de millioenen krijgs gevangenen, die zich nog in Rusland bevinden". Geen anti-papisme VAN de heer C. Dellebeke, onlangs inplaats van de aftredende heer Simonse tot wethouder van Heinkens zand gekozen, ontvingen wij een uit voerig schrijven over deze verkiezing, die te Heinkenszand zoveel beroering wekte, omdat een kleine protestantse raadsmeerderheid op de twee wethou derszetels beslag legde ten koste van de katholieke bevolking, die in getal de meerderheid heeft in deze gemeente. De heer Dellebeke schrijft, dat de vier protestantse raadsleden de be staande verhouding hadden willen handhaven, doch dat zij het onderling niet eens konden worden over de man, die hun groep moest vertegenwoordi gen. De heer Dellebeke, die lijstaan voerder was, meende recht te hebben op de wethouderszetel, die zijn frac tiegenoot Nijsse, bezette, maar laatst genoemde wilde niet wijken en dreigde mee te gaan met de drie katholieken, indien de andere protestantse raads leden hem loslieten. Nu hadden die, geeft de heer Delle beke te kennen, dit niet zo erg gevon den, wanneer de katholieke raadsfrac tie de candidatuur-Dellebeke had wil len steunen. De heer Simonse is hier over gepolst, doch deze wilde Nijsse niet in de steek laten. Aldus in een dwangpositie geraakt, besloten de pro testantse raadsleden beide zetels te nemen, zodat èn de heer Dellebeke èn de heer, Nijsse geborgen waren. Deze toelichting werkt wel verhelde rend en maakt o.i. duidelijk, dat anti papisme niet de drijfveer is geweest in deze onverkwikkelijke historie. Zo is er goede redenen om te veron derstellen, dat over vier jaren de ge maakte fouten hersteld zullen worden. QISTERMIDDAG om half vier heeft een naar schatting 24-jarige jonge man een overval gepleegd op het post agentschap te Driehuizen-Velsen. Hij sloeg de invalide houdster van het agentschap met een hard voorwerp in het gezicht, waardoor haar bril werd verbrijzeld, maakte zich vervolgens snel van het geld uit de kas meester en verdween op de fiets. De vrouw, die even versuft was door de klap, behield haar tegenwoordigheid van geest en waarschuwde onmiddellijk de politie Deze heeft terstond de recherche in Haarlem en Amsterdam van het ge beurde in kennis gesteld. Tot nu toe van de laffe dader geen spoor. j£EN BANKCHEF in een van onze Zuidelijke plaatsen kreeg Dinsdag middag een telefoontje van een boer, die kennelijk nogal in paniek stemming verkeerde. „Meneer", zei de man, „wat moet ik nu doen? Moet ik mijn koeien verkopen of maar in de wei laten staan?" Maar dit was dan ook wei het meest sensationele voorval, dat genoemde bank- chef, die wij naar zijn wederwaardigheden vroegen, in de loop van de laatste dagen meemaakte. Met andere woorden: de mensen hebben niet noemenswaardig last van devaluatie-koorts. JJET FEIT, dat er nog al vraag is naar meubels, karpetten en andere duurzame goederen, zou de veronder stelling wettigen, dat ook de bankre keningen worden aangesproken. Dit is echter niet het geval, waaruit mag worden geconcludeerd dat het ver trouwen in de gulden toch niet zo zeer is geschokt dan sommigen aan vankelijk dachten dat het geval zou zijn. Wel komen er op de banken heel wat telefoontjes van mensen, die in lichtingen over de toestand wensen en die om advies vragen. Zo zijn er maar doodgewoon te verkopen. Niet alleen op de banken echter is de toestand zo goed als normaal ge bleven. Hetzelfde viel te constateren op de Amsterdamse effectenbeurs die gisterenmiddag weer werd geopend Toen de beurs om half twee, onder luid gejuich geopend was, kreeg het publiek eerst een half uur gelegenheid zich op de advieskoersen te oriënte ren. Die koersen lagen vanzelfspre kend aanzienlijk boven de slotnoterin- gen van de laatste beursdag op Vrij dag jongsleden, maar de algemene in druk was, dat het koerspeil tegen viel. Men wil blijkbaar eerst de kat eens uit de boom kijken, alvorens men zijn houding bepaalt. Er waren wei nig kooporders binnengekomen, de verkooporders tegen hogere limites grossiers geweest, die informeerden waren ver in de meerderheid, ot zij hun goederen van de hand moesten doen of beter even konden vasthouden. Uiteraard heeft men hen geantwoord, dat zij voor zichzelf cn voor anderen het beste deden, mei Een van de voornaamste redenen van de rustige stemming is natuur lijk geweest, dat de buitenlandse va luta, door diverse monetaire bepalin gen slechts weinig invloed op de beurs kunnen uitoefenen. De Amsterdamse effectenbeurs is op het moment voor 100 procent op zichzelf aangewezen. Verder was zij blijkbaar op de devalu atie voorbereid geweest. In de loop van vorige week gingen bepaalde koersen langzaam omhoog, zodat zij nu op een peil waren aangeland, dat zich reeds had aangepast bij de nieu we toestand. DOLLARWAARDE 40 PCT. MEER! WAT WEL EVEN de aandacht waard is, is het volgende: Veel mensen blijken zich blind te stagen op het devaluatie-percentage van 30 pet. Zij redeneren zonder meer: de gulden is dertig procent gede\*aiueerd dus de dollar is dertig procent duur der geworden. Deze conclusie is vol komen onjuist. De dollar is namelijk niet 30 maar 40 pet. in waarde geste gen. Wanneer men voor de oude koers van 2.66 een percentage van hon derd aanneemt en dit percentage met 380/266 vermenigvuldigd, krijgt men als uitkomst 143. Dat is dus ruim 40 procent meer. VOOR- EN NADELEN. T"\E VRAAG, wie er nu eigenlijk een voordeeltje hebben bij de nieuwe koersvaststellingen, kan als volgt worden beantwoord: op de eerste plaats zij, die bepaalde goederen in die buitenlandse valuta hadden ge contracteerd, welke minder gedevalu eerd zijn dan de gulden. Dit is het geval voor sommige landbouwproduc ten, die bijvoorbeeld aan België ge leverd worden en die met Belgische francs worden betaald. TTIT DE radio-rede van de Bel- gische minister Orban: De in voerprijs van de Nederlandse bo ter, aan België geleverd, zal van heden af verminderd worden van 82 tot 77.50 fr. Sedert het begin van de maand September werden invoervergunningen afgegeven voor een totale hoeveelheid van 2,370 ton boter, waarvan 590 ton beschikbaar werden gesteld sinds het begin van deze week. Deze massale invoer zal zonder verwijl een druk uitoefenen op al de transacties in boter. Met ingang van gisteren kon den reizigers naar Engeland, Bel gië en Luxemburg weer recht streeks plaatsbewijzen naar be stemming in deze landen kopen. Bagage voor deze landen kan ook weer rechtstreeks worden bevracht TOEN we enige tijd geleden het voornemen opvatten „Iets ex tra's" te doen in verband met de Benelux—Jaarbeurs te Antwerpen, konden we niet vermoeden, dat dit onder zulke merkwaardige omstan digheden zou geschieden. De va luta-verhoudingen zijn op drift ge raakt. Ook de verhouding Neder landse gulden-Belgische franc on derging een wijziging. Aanvanke lijk verluidde, dat het een zeer be langrijke wijziging zou worden, aangezien de mening overheerste, dat het Belgische betaalmiddel zich staande zou houden.. Echter heeft België toch ook tot een cor rectie besloten, zij het dan op veel geringer schaal dan Nederland en de sterling-landen. Er gaan nu vijftig Belgische francs in de dol lar. En aangezien Nederland de dollar waardeert op 3.80, leert een eenvoudig rekensommetje, dat de Belgische franc nu officieel kan worden ingekocht tegen 7-6 cent. Vóórdien was dit 6.1 cent. dus IV2 cent minder. Hiermede is de kloof tussen officiële franc en zwarte franc nog niet overbrugd. De laatst bekende „notering" van de zwarte franc gold 8.9 cent en hoe die nu geworden is, is ons niet bekend. Doch vermoedelijk is in dit opzicht een stukje genezing bereikt. We moeten toe naar de toestand, dat er geen sprake meer is van koersen in verschillende soorten. In de ge geven omstandigheden heeft men het o.i. terecht een te groot waag stuk geacht, de koersen maar vrij elijk te laten bepalen door vraag en aanbod, al gingen er ook stem men in die richting op. Het is ech ter wel een toestand, die we ons als doel moeten stellen. De vrije inwisselbaarheid zal de verstroe- ving van het handels- en toeris tenverkeer opheffen en geldt ook als voorwaarde voor een volledige verwezenlijking van de Benelux- gemeenschap. In dit licht bezien, behoeft men dus over de jongste muntoperaties niet zo bijzonder rouwig te zijn. J7EN GEVOLG van de gewijzigde verhoudingen zal natuurlijk ook zijn, dat de Nederlandse ex port jiaar België wordt vergemak kelijkt. Hoezeer men o.a. in België op deze devaluatie heeft zitten wach ten blijkt wel uit het door een on zer medewerkers berichte feit, dat reeds Maandagmorgen tientallen inkopers van Antwerpse en Brus selse huizen naar Nederland togen om monsters te bekijken, contac ten te maken en orders te plaat sen. Reeds Dinsdagmiddag, toen dus de nieuwe koers van de Neder landse gulden nog niet bekend was werden o.a. door twee Belgische inkopers orders geplaatst tegen een koers van 12 fr. per gulden. Het is een wet van Meden en Perzen, dat na deze devaluatie de export van Nederland naar België zich zeer sterk zal uitbreiden, waardoor reeds na korte tijd Nederland i-p.v. schuldenaar schuldeiser kan zijn geworden. De economische wetten sturen thans aan op een punt, waarop de feitelijke tolunie verwe zenlijkt zou kunnen worden. Ook is het niet uitgesloten, dat op min of meer lange duur in ons land toch een prijs- en loonbeweging omhoog zal plaats hebben, wat het verschil in loonpeil met België zal verminderen of opheffen. Zulk een gang van zaken kan de totstand koming van de Benelux eveneens begunstigen. J)EZE ontwikkeling van zaken heeft echter ook een keerzijde. De afzet van Belgische producten in Nederland wordt moeilijker. En er zijn verschillende producten, waarvoor België de Nederlandse poort graag wijder open zag gaan. Met name geldt dit voor textiel. De onderhandelingen omtrent de in werkingtreding van de Vóór-Unie liepen vooral daarom zo stroef, wijl Nederland op dit punt moeilijk tot consessies te bewegen was. De Belgische industrie en handel zul len hun wensen nu nog met meer kracht naar voren brengen, doch daarmee worden van Nederland nog zwaarder toegevingen geëist. Aan de bekwaamheid en de goede wil der wederzijdse onderhande laars zal het liggen, of men deze nieuwe struikelblokken uit de weg weet te ruimen. (Slot op pag. 2, le kolom) Of de zwarte koers van de gulden ten opzichte van de Belgische franc sterk zal stijgen (of dus de deviezen- smokkelaars, die in België hun gul dens aan de man brengen, sterk van de nieuwe toestand zullen kunnen profiteren is nog niet te zeggen. Veel vraag van de Belgen naar Nederlands geld zou tot gevolg hebben dat er meer gesmokkeld wordt. Mogelijk in die mate, dat de koers door een voor de heren vervelend groot aanbod, nood zakelijk weer gedruk wordt. Al te grote zorgen hoeft men er zich waar schijnlijk niet over te maken. Een voordeel voor Nederland in het algemeen kan de toename zijn van het aantal Amerikaanse toeristen. De va luta-vaste landen, als Italië en Zwit serland, zullen de eerste tijd name lijk veel minder worden bezocht. En men wil tóch naar Europa, vooral nu het reizen zelf bovendien goedkoper wordt.... Nieuwe Ned. constructie JJE NEDERLANDSE werktuigkundi ge ingenieur L. Steenbergen te Emmen is er in geslaagd een twee- takt benzinemotor van 125 kub cen timeter cylinderinhoud te construeren Deze motor kan met een aangebouwde versnellingsbak worden gebruikt als mbouwmotor in motorrijwielen fo mo tordriewieler frames Hij kan ook dienst doel als stationnaire tweetakt motor voor de aandrijving van landbouw werktuigen, pompen, generatoren, compressoren, betonmolens enz. Pa tenten zijn aangevraagd. Met de spe ciaal geconstrueerde proefmotor werd reeds 45.000 km. op allerlei (ook zeer moeilijke wegen) met succes gereden.

de Stem | 1949 | | pagina 1