Vanmiddag devaluatie-verklaring van minister Lieftinck Is 13 nu toch 'n ongeluksgetal Nog geen overeenstemming bereikt over de Unie Wie devalueert er en wie niet? Scherpe controle Halsoverkop terug Hei onver mijdelijke Hoeveel zal onze gulden Sn waarde verminderen Verbod om prijzen te verhogen Weinig verandering 235 personen gedood bij ramp van de „Noronic" Vader var. 6 kinderen gedood door mijn Voor-Unie op Benelux op 1 November Geen prijsval voor aardappelen De „grote drie" zitten in een melkoorlog Wel nader tot elkaar gekomen Spoorkaartjes niet verder dan tot de grens WAT DEVALUATIE NU FEITELIJK BETEKENT EEN BESLUIT, DAT STAAT EN GEZIN VOOR VEEL PROBLEMEN KAN STELLEN Een vergelijking, die niet opgaat De meest besproken man ter wereld Minister Teulings benoemd VIJFDE JAARGANG No. 1488 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlantfla. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini- stralie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B l.de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet «xrlaneen af te geven, worden vernietigd. DE DEVALUATIE van het Engelse pond houdt de hele wereld bezig, ofschoon insiders deze stap al een tijd lang onontkoombaar achtten. Waarom die bizonder grote belang stelling voor het Engelse pond, zal men vragen. Het ant woord daarop is heel eenvoudigdoor de jaren heen is Londen het belangrijkste centrum van de internationale handel geweesthet pond had dus grote zeggingskracht in de wereld. Vandaar dan ook, dat nu het pond is gedeva lueerd, een hele serie andere betalingsmiddelen diezelfde weg zijn opgegaan of zullen gaan. Ook de Nederlandse gul den. Dat staat wel vast. De vraag is echter, in welke mate de gulden zal devalueren. Er gaan geruchten, die uiteen lopen van 20 tot 30%. Maar het juiste zullen wij vandaag te weten komen. Want minister Lieftinck zal hedenmid dag onmiddellijk na de indiening van de rijksbegroting in de Kamer, een verklaring afleggen. Bovendien zal de minister hedenavond om 20.05 uur over beide Nederlandse radiozenders zich met een toespraak tot het Nederlandse volk richten, precies zoals zijn Engelse collega Cripps dat Zondagavond heeft gedaan. riE EERSTE VRAAG, die uiteraard opkomt is of door de devaluatie onze prijzen omhoog zullen vliegen. Misschien dat minister Lieftinck daar over vandaag ook meer zal vertel len, of ander zal het de allernaaste toekomst toch moeten leren. In ieder geval is het op het ogenblik zo, dat er een prijs-stop is afgekondigd. In de Nederlandse Staatscourant van heden wordt een beschikking ge publiceerd, ondertekend door de mi nisters van Economische Zaken, van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en van Verkeer en Water staat. Op grond van deze beschikking is het niet geoorloofd de prijzen van goederen en diensten, waarvoor de prijsbeheersing was opgeheven, te verhogen boven het niveau, dat op 17 September algemeen gebruikelijk was. Dat wil dus zeggen, dat de genen, die goederen verkopen of te koop aanbieden geen hogere prijzen mogen berekenen, dan zij op 17 September deden. Degenen, die af gaand op geruchten van devaluatie hun prijzen reeds hebben verhoogd, zullen deze dienovereenkomstig moeten verlagen. Voor de niet in prijs vrijgelaten goe deren blijven uiteraard de bestaande Prol Mr. P. Lieftinck voorschriften van kracht. De con trole op de prijzen zal over het ge hele gebied voorlopig worden ver scherpt. NIEUW OVERLEG. MAANDAGMIDDAG droeg de huidi ge rector magnificus, prof. mr. J. W. G. P. Jurgens in de aula der R. K. Universiteit te Nijmegen het recto raat over aan zijn opvolger prof. dr. H. H. Jansen. DE PLAATSVERVANGERS van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier komen Donderdag te New- York weer bijeen om de besprekingen over 't verdrag met Oostenrijk voort te zetten. ALIMIN. de bekende republikeinse communistische leider, zou volgens 't Chinese blad „Sin Po" nog in leven zijn en wel „ergens bij Djokjakarta". BIJ K. B. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor de zitting, welke zal aanvangen op de 20ste September, benoemd prof. mr. R. Kranenburg, lid dier Kamer. PRINS BERNHARD moet wegens ti maagaandoening enige dagen het bed1 houden. DE VOORZITTER van het college van curatoren der R. K. Universi teit, dr. W A. Boekelman, is wegens hoge leeftijd afgetreden en als zo danig opgevolgd door minister van Schaik. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Ko- ta Inten 16-9 van Aden, Waterman 21-9 te Bizerta verwacht. Zuiderkruis 16-9 van Batavia naar Rotterdam. HEEL Oberammergau werkt weer mede aan de uitgebreide voorberei dingen voor de Passiespelen van 1950 Men verwacht, dat zeer vele buiten landers, vooral Amerikanen, de Pas siespelen zullen bijwonen. ACHTTIEN MENSEN zijn omgeko men in een Halifax van de Franse luchtmacht, die bij landing te Braz zaville in Frans equatoriaal Afrika in brand vloog. IN DOORGAANS goed ingelichte Londense kringen wordt vernomen, dat de eerstkomende vergadering der ministers van Buitenlandse Zaken van het Pact van Brussel waarschijn lijk einde October of begin Novem ber gehouden zal worden. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Na het optrekken van de plaat- selijk aanwezige ochtendmist, ver anderlijke bewolking en overwe gend droog weef. Zwakke of ma tige wind uit Noordelyke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Heden: zon onder 18.45 uur. Maan onder 18,20 uur. Woensdag: zon op 6.23 uur. Maan op 4,30 uur. rpEN AANZIEN van de eventuele komende prijsstijging heeft het N.V.V. zich tot de ministerraad ge wend en de suggestie gelanceerd, dat voorzover de guldensprijzen der uit de niet devaluerende landen te im porteren goederen, die vanzelfspre kend zullen stijgen, van onmiddellijke invloed zijn op de kosten van het le vensonderhoud, deze prijsstijging voor lopig door subsidiëring dient te wor den opgevangen. Met name granen, veevoeder, e.d. Bij de regering wordt erop aange drongen om het overleg over huren, subsidies belastingen, lonen en prij zen in het kader van de nieuw ont stane situatie te plaatsen en daartoe de desbetreffende overleginstantie met spoed bijeen te roepen. Ook het bestuur van dc K. A. B. is van oordeel dat het overleg met de regering inzake het loon- en prijs beleid, gegeven de nieuwe situatie, dient te worden opgeschort totdat ten aanzien van de devaluatie en de ge volgen daarvan, met name voor het levenspeil der arbeiders klaarheid is verkregen. WAT DOET BELGIE? OELGIE behoort tot de gelukkige lande*?, die niet behoeven te de valueren, het heeft een zgn. harde valuta. Het is echter een vraag, of België desondanks toch niet tot een zekere mater van devaluatie zal moe ten overgaan. Wij hoorden tenminste het hardnekkige gerucht, dat er van Nederlandse zijde omtrent een en an der gisteren nog overleg gepleegd is met Brussel. Want een feit is het, dat de Benelux in gevaar kan komen in dien België niet een duit in het zak je doet. Zeer terecht heeft de Belgische eerste minister. Gaston Ey/;k/3ns, gisteren dan ook verklaard op een persconferentie, dat devaluatie van de gulden het gehele aspect van de handelsstroming tussen Nederland en België zal veranderen en ook de moeilykheden die thans al onder vonden worden bij de Benelux zou den een wijziging ondergaan. De concurrehtiekracht van Neder land zou toenemen. Tot nu toe had Nederland een tekort op zijn han dels- en betalingsbalans ten aanzien van België, doch deze positie zou een ingrijpende wijziging ondergaan en de problemen ten aanzien van de vor ming van een economische Unie zou den heel anders komen te liggen. Daarom zal de Belgische regering deze week een herwaardering van de franc onder ogen zien. In een officiëel communiqué maakt de Belgische regering bekend, dat in verband met de devaluatie van het Engelse pond, de uitgifte van bepaal de invoervergunningen zal worden opgeschort totdat een studie 'is ge maakt van de door de herwaardering ontstane nieuwe toestand in het han delsverkeer. DE INDONESISCHE GULDEN TN BANKKRINGEN in Batavia ver- wacht men, dat de Nederlandse gulden en de Indonesische gulden hun onderlinge pariteit zullen handhaven. Sluiting van banken en spaarban ken ligt niet in de bedoeling, doch, in afwachting van een definitieve bepaling van het standpunt der Indo nesische regering, zal het deviezen- fonds voor Indonesië tijdelijk alle wisseltransacties met het buitenland stopzetten. Het bestuur van de Nederlandse Antillen heeft met betrekking tot de devaluatie van het pond sterling en een eventuele devaluatie van de Ne derlandse gulden zijn houding nog niet bepaald. STRENGE BERUSTING. TYE BRITSE PERS heeft over het algemeen het nieuws van de de valuatie met strenge berusting ontvan gen. Er valt een sterke onderstroom waar te nemen van gedachten, dat dit geen fundamentele oplossing is en dat Engeland de politiek van hard werken en bezuinigen moet voort zetten. De „Financial Times" schrijft: „De noodzakelijkheid van bezuiniging op de regeringsuitgaven is thans groter, niet kleiner, geworden, evenals die tot beperking van niet-noodzakelijke invoer, tot beperking van al te groot se programma's voor investering in kapitaalgoederen en tot doeltreffen de stimulansen voor de export naar het dollargebicd. En Reuter schrijft: Door verminde ring van de waarde van het pond sterling hoopt Engeland, dat Ameri kaanse en andere kopers met „harde valuta" de Britse producten goedko per zullen vinden dan op het ogen blik en daarom er meer van zullen kopen. Logisch is het echter, dat de pil van de onmiddellijke stijging van de broodprijs bitter smaakt. Zo bit ter, dat de vakbondleiders nog heel wat moeilijkheden verwachten. „SPOEDIGE STIJGING". ONIJDER, de Amerikaanse minister van Financiën, heeft verklaard, dat de devaluatie van het pond ster ling „een spoedig stijging" van de Britse hulpbronnen, in dollars ge waardeerd ten gevolge zal hebben. ■yOLGENS de jongste berichten De- vonden zich aan boord van het in brand gevlogen Canadese ss „No ronic" 685 personen. 450 hebben de ramp overleefd. Er zijn tot dusverre 118 lijken ge borgen, zodat er nog 117 personen worden vermist. Men vreest, dat er zich nog lijken van slachtoffers op de beide benedendekken van het schip bevinden, die tot dusverre nog niet door de redders konden wor den bereikt. Tot dusverre konden de stoffelijke overschotten van slechts 35 omgeko menen worden geidentificeerd. AM HALF TWEE gisterenmiddag is Roermond opgeschrikt door een hevige ontploffing aan de Minder broedersingel. Daar waren twee stads- arbeiders in een der plantsoenen aan het werk met het herstelvan een der grasperken. Toen een der arbeiders met een zodenklopper het grasveld egaliseer de. is een nog in de grond verborgen mijn tot explosie gekomen. De ar beider is op slag gedood. Het slachtoffer was vader van zes kinderen. yiJFTIEN OCTOBER wordt te Lu xemburg een vergadering gehou den van ministers der Beneluxlan- den. Dit betekent, volgens minister Gaston Eyskens, dat de voor-unie op 1 November van kracht zal worden. België heeft het initiatief genomen tot deze bijeenkomst. TTIT THANS beschikbare gegevens omtrent de aardappelsituatie kan geconcludeerd worden, dat dit jaar geen enkele aanleiding bestaat tot enige prijsval voor aardappelen. De akkerbouwcommissie van de stich ting voor de landbouw kwam tot de ze conclusie en voegt hieraan toe, dat de prijs zich haars inziens op een redelijk peil zal handhaven. ttONDERDEN gejaagde Britse toeristen belegerden gisteren banken en rcisbureaux in België Zwitserland, Frankrijk en Italië met reischèques, die plotseling een derde minder waard waren geworden. Maar de banken waren gesloten en de reisbureaux kon den niet helpen. Vele Britten be schikten niet meer over middelen om hun hotelrekening te betalen. Sommigen konden zelfs geen lunch meer bekostigen. Het Franse ministerie van Fi nanciën heeft ter tegemoetkoming toestemming gegeven, dat de ban ken vanmiddag aan elke buiten landse toerist 10.000 francs uitbe talen tegen de oude wisselkoers. De trek terug naar Engeland is al begonnen. Talrijke auto's met „G.B."-borden zijn Parijs al gepas seerd op weg naar de Kanaalha vens. In Zwitserse regeringskringen vreest men dat een dodelijke slag aan het toeristenverkeer is toe gebracht. TYE MELKAANVOER naar de drie grote steden in het Westen van ons land dreigt in de komende dagen gestagneerd te worden. Dit is een ge volg van strubbelingen tussen de „melkinkoop vereniging" in het Wes ten van het land en diverse fabrie ken in gebieden, waar voldoende melk voor verkoop naar elders beschik baar is. Naar schatting zal in de grote steden in de komende dagen twintig tot dertig procent melk minder te koop zijn, dan doorgaans het geval is Hoe lang deze situatie zal duren, is niet te voorzien. De inkoopvereniging zal voor de komende 4 dagen 3.5 millioen liter te kort komen. De voorraden melkpoeder zijn geblok keerd voor de winter. Veel gedrang vóór maar niet in de Amsterdamse Effectenbeurs, want zij is gesloten. (Van onze speciale verslaggever). QFSCHOON de uitslag van de be sprekingen op de top van een Ardennenheuvel in de buurt van Namen gedurende het afgelopA weekend door de leidende figuren van de R. T. C. niet wordt bekend gemaakt toch kunnen we uit bevoeg de bron melden, dat de besprekin gen over de Unie, die het belang rijkste punt van de agenda vorm den, niet tot het gewenste resul taat hebben geleid. Met name is men het niet eens kunnen worden, over wezen en positie van het hoofd van de Unie. De voorstellen van de Unci hebben de partijen slechts iets T~)E MONETAIRE OPERATIES, die tijdens het afgelopen weekeinde zijn aangekondigd of doorgevoerd en hun weerslag op monetair gebied even als op het beursleven hebben kunnen als volgt worden samengevat: Frankrijk: Na lange kabinetsbesprekingen is de Franse franc gedevalu eerd van 330 tot 350 francs per dollar. De koers van het pond sterling is gewijzigd van 1.097 in 980 francs. Groot-Brittannië: Devaluatie met 30.5 pet. Nieuwe dollarkoers: 2.80 voor een pond sterling. Effectenbeurs gesloten. Egypte: Een devaluatie met 30.5 pet. is aangekondigd. De banken waren Maandag gesloten. Nieuw-Zeeland: Devaluatie met 30.5 pet. Australië: Devaluatie met 30.5 pet. Banken normaal geopend. Zuid-Afrika: Devaluatie met 30.5 pet. Indië: Devaluatie met 21 pet. De banken zullen drie dagen gesloten blijven. Birma: Devaluatie met 30.5 pet. Nieuwe koers van de Birmaanse roepij: 46 voor een Amerikaanse dollar. Canada: Mogelijke devaluatie met 10 pet. ten aanzien van de dollar. Alle deviezenhandel tot 20 September verboden. Denemarken: Devaluatie met 30.5 pet. Effectenbeurs Maandag gesloten. West-Duitsland: Devaluatie in het vooruitzicht. België: Geen devaluatie overwogen. Finland: Devaluatie met handhaving van de pondkoers. Nieuwe koers van de dollar: 231 mark. Griekenland: Devaluatie verwacht. Banken en beurs gesloten. Nederland: Devaluatie van de gulden zal heden officiëel worden bekend gemaakt. Beurs Maandag en Dinsdag gesloten. Alle deviezenhandel voorlopig verboden. Ierland: Devaluatie met 30.5 pet. Italië: De huidige regeling, waarbij de officiële koers van de lire geba seerd wordt op de koers van de dollar op de vrije valutamarkt in Italië, zal worden bestendigd, aldus heeft de Italiaanse regering gisterenavond bekend gemaakt. Op grond van deze bekendmaking kan een formele devaluatie van de lire voorlopig als uitgesloten worden beschouwd. Israël: Devaluatie met 30.5 pet. Zweden: Devaluatie ten opzichte van dr'.lar van 3.60 tot 5,18 kronen. Wisselkoers tussen Kroon en Pond blijft onveranderd. Zwitserland: Geen wijzigingen in het vooruitzicht. Noorwegen: Devaluatie met 30.5 pet. Turkije: Geen wijziging. Japan: Geen wijziging overwogen. IJsland: Zal devalueren. nader tot elkaar gebracht, zodat tenminste in Den Haag weer verder kan worden geconfereerd. Overigens heeft men er daar in het Belgische chateau nogal hinder van gehad, dat men niet kon beschikken over deskundigen en adviseurs, zo dat men diverse voorstellen niet van alle kanten kon wikken en wegen. We vernemen, dat Hatta op Woensdag a.s. de Republikeinse delegatie vol tallig zal bijeenroepen, om te zeggen, hoe de stand van zaken precies is. Dit houdt verband met het Republi keins verlangen, dat tenminsten. de 20ste September bepaalde resultaten geboekt moeten zijn. Een balans over het resultaat van de besprekingen in België maken inmiddels de delega ties op, nadat zij door hun prominen ten, die ginds bijeen waren, een en ander met hen hebben besproken. Voorts vernemen we, dat de stand van zaken niet van die aard is, dat over naar huis gaan wordt gedacht, In de helft van de vorige week ston den de papieren slechter dan op het ogenblik. Men betreurt het, dat de verwachting om tussen 15 en 20 Sept. in een plenaire zitting bepaalde re sultaten openlijk vast te stellen, niet in vervuRing is gegaan. „We kunnen echter beter nu wat vechten dan later", zo verklaarde on ze zegsman en we hopen nog steeds eind October klaar te komen. Maar die datum hebben we ons dan ook gesteld". XJET ONVERMIJDELIJKE is ge schied. Het pond sterling, de gulden en verschillende andere W. Europese valuta's devalueren ten opzichte van de dollar. Alle man moedige verzekeringen van bepaal de schatkistbewaarders, dat men daartoe nooit zou overgaan, zijn door de harde noodzaak omvergeworpen. Evenals in 1936 Colijn besliste woord: „Wij zijn geen muntverval sers".... Het beste zou eigenlijk maar zijn, er zo weinig mogelijk praat over te maken en zonder meer over te gaan tot de orde van de dag. .Harder en intensiever werken". Doch de praat komt er toch. Over vloedig en verwarrend. Daaraan is nu eenmaal niets te doen. We moes ten echter dit met elkaar afspreken: Niet zenuwachtig worden! De ge vreesde kwade gevolgen zullen heus zo kwaad niet zijn. De verhoopte goede gevolgen kunnen best mee vallen. Aan de regering kan niet verweten worden, dat het zover kwam. Van haar mag echter wel geëist worden, dat ze goede en kwa de gevolgen zo rechtvaardig moge lijk over de verschillende bevol kingsgroepen „uitsmeert". De ver houding tussen lonen en prijzen mag niet scheef getrokken worden. De afgekondigde prijsstop toont trou wens reeds aan, dat de regering in dit opzicht niet stil wil zitten. Ook achten we het van het hoogste be lang, dat voorts de Beneluxgedachte niet zou verzinken in een ravijn, doordat Nederland en België op mo netair gebied geheel andere wegen zouden inslaan. We vertrouwen vast dat het Nederlandse besluit slechts is genomen na grondig overleg met Brussel. Er waren al monetaire spanningen tussen gulden en franc, getuige het bestaan van twee koer sen: de officiële en de zwarte. Het beste zou zijn, als die spanning kon worden opgeheven. Doch we wachten nog op offici ële mededelingen van minister Lief tinck. Morgen kunnen we beter oordelen. En laten we nog eens met elkaar afspreken: Niet zenuwachtig wor den?'I TJEIZIGERS, die gisteren vanuit Roosendaal naar het buiten land wilden, konden aan de loket ten slechts plaatsbewijzen krijgen tot aan de- grensplaats Esschen en een dergelyke maatregel, bij dienst order van de Directie van de N.S. te Utrecht nog Zondagavond tele grafisch rondgezonden, gold voor 'i gehele land. Natuurlijk was dit een handicap voor de talrijke reizigers, die van Roosendaal Uit regelmatig naar Bel gië vv. gaan. De betrokkenen moes ten zich aan de grens verder maar op de een of andere manier zien te behelpen, hetgeen vanzelfsprekend weer extra besognes opleverde. De Spoorwegen, men zal dit bij na der inzien wel begrijpen, konden we gens het ontbreken van een koers de beurzen zijn immers gesloten geen geldswaarden omrekenen en derhalve ook geen plaatsbewijzen voor het buitenland verstrekken. Ook vandaag zal dit nog niet mogelijk zijn, doch als de regering haar stand punt ten aanzien van de devaluatie heeft bepaald vandaag in de Troon rede? zullen de N. S. uiteraard met de bekende service weer onmid dellijk ten dienste van het reizende publiek staan. Men geve dus de N.S van een en ander niet de schuld: het geldt hier een kwestie van over macht. (Van een bijzondere medewerker). I^U DAN NA LANGDURIGE ONZEKERHEID eindelijk in vele landen tot devaluatie is besloten en het zeker is geworden, dat ook Nederland daar toe zal overgaan, is het interessant om na te gaan, wat dit eigenlijk bete kent en welke gevolgen een devaluatie veroorzaakt. Eigenlijk is de betekenis zeer eenvoudig, als men duidelijk zich voor ogen houdt, dat devaluatie niets anders betekent, dan dat de waarde van de eigen munteenheid tegenover die van het buitenland plotseling wordt ver laagd. Men moet van dat moment af bijv. voor een dollar of francs meer betalen en krijgt vanzelfsprekend voor zo'n buitenlandse munt een grotere hoeveelheid eigen, voor ons dus Nederlandse munten, terug. Het is begrijpelijk, dat zo'n besluit belangrijke gevolgen heeft voor net gehele economische leven en heel veel op losse schroeven kan zetten, wat tevoren normaal en vaststaand leek. ■^ele lezers zullen zich dit nog dui delijk herinneren uit de tijd nu bijna precies 13 jaren geleden toen Nederland eveneens tot devaluatie be sloot en zullen mogelijk trachten om tot een vergelijking tussen toen en thans te komen. Op deze wijze hoopt men dan enigszins te kunnen voor spellen wat thans zal kunnen gaan geschieden. Het is echter goed direct naar voren te brengen dat dit onmogelijk is. De situatie lag destijds geheel anders dan nu. Toen leefde men in de beruchte crisisjaren met het ernstige werkloos heidsprobleem, nu is dat in het ge heel niet het geval en is de gehele oorzaak van de devaluatie-noodzaak elders te zoeken. Toen tegen het einde van de oorlog de verhoudingen van de verschillende munten tegenover elkaar werden vast gesteld, meende men een verhouding te hebben gevonden die reëel mocht wor den genoemd. Met de situatie in de verschillende landen en de invloed van de oorlogsvernielingen had men reke ning gehouden en men was ervan over tuigd, dat. in voldoende mate te heb ben gedaan. Helaas bleek dit al snel niet net geval te zijn. Het herstel in vele West-Europese landen vroeg veel meer. dan men ooit had vermoed en het her stel vorderde veel langzamer dan men had gehoopt. Tengevolge daarvan ontstond een eigenaardige situatie. Men moest teneiflde te kunnen leven en werken goederen invoeren uit het buitenland, vooral uit Amerika, en was niet in staat deze invoer te betalen door uit voer van andere goederen of op an dere wijze. Het Marshall-plan heeft getracht dit te overbruggen en door schenking van in te voereen goederen een ver betering te brengen, doch langzamer hand werd het duidelijk, dat dit geen wondermiddel was. Na 1952 als de Marshall-hulp zou stoppen, zou de ver betering slechts zeer beperkt zijn ge bleven. Een verbetering poogt men nu via de devaluatie te bereiken in de hoop dat deze verbetering blijvend zal zijn en naast de andere hulpmiddelen vol doende verbetering zal brengen. gulden en doller TV devaluatie brengt mee zoals al werd opgemerkt, dat men meer guldens zal krijgen voor een even grote hoeveelheid dollars. Wanneer dus 'n exporteur voor een bepaald bedrag aan Amerika levert zal hij evenveel dollars krijgen als tevoren maar als hij deze inwisselt krijgt hij meer guldens in handen, 't Is te begrij pen, dat er daarom een grote interesse ontstaat om te gaan exporteren en dus de uitvoer op te voeren zoals ook door de Minister wordt gewenst en waarvoor al een 10 pCt. export-premie werd ingesteld. Daarnaast staat natuurlijk als na deel, dat men voor de invoer evenveel dollars maar nu meer guldens zal moeten betalen. Goederen, die worden ingevoerd worden duurder, en dus is de oplossing nog alleen te vinden, als men toch de invoer zoveel mogelijk be perkt Vanzelfsprekend is dat alleen het ge val t.a.v. die landen welke niet de valueren. Als Nederland bijv. evenveel devalueert als Engeland ontstaat er tussen die twee landen geen enkele wijziging, want men krijgt dan precies evenveel guldens voor een pond ster ling als vorige week. WAT NU? rjaarom ligt de oplossing blijkbaar voor het grijpen: Voer zoveel mogelijk uit naar landen die niet hebben gedevalueerd en zoveel moge lijk in uit landen die dit wel hebben gedaan. Maar dat is niet steeds moge- .lijk want dat zullen alle landen trachten te bereiken en daarom is de enige volledige oplossing door ver groting van de eigen binnenlandse productie tot stand brengen. In ieder geval zal het nodig zijn, dat de productiekosten niet worden verhoogd, en dat derhalve de voordelen niet door een evenredige loonsverho ging teniet zouden worden gedaan. Dit is inderdaad een zwaar offer, dat van de bevolking wordt gevraagd nu toch weer zeker verschillende prijzen gaan stijgen. Doch het is noodzakelijk. Al zal ook hier bijv. de broodprijs, door dat het graan wordt ingevoerd, iets gaan stijgen, en óe kosten van levens onderhoud gaan toenemen, laten wij vastho-den aan de gegronde verwach ting, dat de devaluatie verbetering al brengen en daarvoor deze offers dra gen. Wanneer het Nederlandse volk daartoe niet bereid zou zijn en niet alle kracht zou wijden aan verhoging van productie en verlaging van produc tiekosten is slechts een sombere toe komst te verwachten. Nu blijft ondanks moilijkheden n de eerste jaren in ieder geval de hoop o; een betere toekomst. nE MEEST besproken man in de we- reld is thans de Britse minister van Financiën, Sir Stafford Cripps, die gisteren op een persconferentie heeft meegedeeld, dat Engeland noch op de defensie, noch op de sociale diensten zou bezuinigen. Wat er dan alleen overblijft om op te bezuinigen aldus de minister, zijn de administra tieve uitgaven Hij kreeg er gisteren van langs van de Franse oud-premier Paul Rey- naud. die het Cripps hoogst kwalijk neemt, dat hij Frankrijk niet heeft gewaarschuwd dat het pond zou wor den gedevalueerd. Die critiek zal wel niet de enige zijn die Cripps te horen kreeg en zal krijgen, want Churchill heeft een bij eenroeping van het parlement ge vraagd En bovendien de Londense spoor wegmannen zijn zo kwaad op de man van de schatkist, dat zij een lang- zaam-aan staking zijn begonnen om ....eis tot loonsverhoging kracht bij te zetten. T>IJ K. B. van 16 September is het lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal mr F. G. C. J. M. Teulings met ingang van 20 September benoemd tot minister van Binnen landse Zaken. De nieuwe minister zal heren door H. M. de Koningin wor den beëdigd. VRIJHEIDSVUUR VAN EINDHOVEN NAAR AXEL Reeds in de eerste morgenuren kreeg Maandagmorgen Eindhoven een Zeeuwsch-Vlaamse invasie van Axelse athleten, om het Vrijheids vuur te halen en dit te dragen naar hun stadje. Door het vroege uur bleef jam mer genoeg dit voor beide steden historisch ogenblik zonder officiële plechtigheid. Het was een der vrouwelijke ath leten van de 29 jongens en meisjes, welke de Axelse estafette-groep volgde, welke uit de handen van de heer Harrie Kwinten namens de gemeente Eindhoven het vuur in ontvangst mocht nemen, waarna de tocht begon via Best-Oirschot- Tilburg-Breda naar de grens van deze gemeente, om deze bij Wern- hout te passeren naar Axel.

de Stem | 1949 | | pagina 1