lil Wat) Het Pond met 30' Voor de gulden spoedig gelijksoortige stap gedevalueerd dezelfde of Leeuwen en Kemphanen in Roosendaal Neem Uw kolen op Scheepsbrand, die ruim 200 doden eist :EP Sir Stafford Cripps kondigt aan: Katholiek Goes eerde zijn neomist Zonder vergissing was Van Est eerste in Parijs geweest Brandweer van Toronto na 5 uur aan boord 1 -Jj Jjzë Vddd D D Y :de Ook devaluatie in: Zuid Afrika, Denemarken Noorwegen, IerlandNieuw Zeeland en Australië N Belgische, Zwitserse en Italiaanse munt houden stand 5 ere Y,an de 476 tijdens de ezetting gevallen spoorwegmannen, "et beeld werd gemaakt door W J Valk uit Eelderwolde. Dodelijk ongeval met „zig-zag-wolkenkrab- ber" op Haagse kermis Veel bewolking Wild-West in Rotterdam Drie Britten op zoek naar schat van 90 millioen pond UITMUNTENDE KOERS IN „DE GROTE PRIJS DER NATIES" Centrale Commissie R.T.C. te Namen Nederlanders in Brazilië BRANDENDE SIGARET IN STATIEHUT VEROORZAAKT: Luisterrijke ontvangst R.B.C. verrastte door 3-1 zege op M.V.V. VERMUNT, PIRARD en BEENS zorgen voor gejuich Zwakke scheidsrechter De standaardisatie van melk 8 1/ X X X ip 1 HÉ '.xtVAw iv&Ély t M I en bnden jruid, Jlezers I spuitt room is 462oo Jiicht!" lefoon 7517. 2.45 2.45 i. 9.80 F. 9.80! vt.TFDE JAARGANG No. 1487 ""Tjiigivt: N.V. Uitgever* Mij. Neerland!*, y.richljnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini- jtratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aemoudts, C J, v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J-J- M. Mes, Mr, H. B. L. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J". H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummer* 8 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-VlaanderenHULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) 'AAR AANLEIDING van de mededeling, door de Britse kan selier van de Schatkist, sir Stafford Cripps, Zondagavond per radio gedaan inzake de devaluatie van het pond sterling, wordt bekend gemaakt, dat de Nederlandse Regering zich hier door genoodzaakt ziet een zelfde of soortgelijke stap te over wegen. De beslissing van de Regering hieromtrent zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld. TN AANSLUITING hieraan maakt de Nederlandsche Bank bekend, dat zij de op grond van artikel 4 van het Deviezenbesluit 1945 vastgestelde wis selkoersen met ingang van 19 Sep tember 1949 alle heeft ingetrokken. Aan- en verkoop van buitenlandse vorderingen, buitenlandse betaalmid delen en buitenlandse geldswaardige papieren als in artikel 5 van het De viezenbesluit 1945 omschreven, is dientengevolge tot nader order niet toegestaan. Voor dringende door de Deviezen- banken te beoordelen gevallen kan voor het reisverkeer en voor de beta ling van documenten hiervan worden afgeweken, waarbij de definitieve ver rekening in guldens pas mag plaats vinden, zodra nieuwe wisselkoersen door de Nederlandsche Bank zijn vastgesteld. Voorts heeft de Minister van Fi nanciën krachten* artikel 2 van de Beurswet 1914 bepaald, dat de beur zen voor de geld- en fondsenhandel op Maandag 19 September en Dins dag 20 September gesloten zullen zijn en dat die dagen voor geldleningen als bedoeld in afdeling V der Beurs- voorschriften 1940, niet als werkda gen zullen worden beschouwd. Het bestuur van de vereniging voor de effectenhandel (bedrijfsgroep han delsbanken) zal in verband hiermee Maandag aan hare leden mededelen, dat het om redenen van algemeen be lang den leden der vereniging op Maandag 19 en Dinsdag 20 Septem ber 1949 niet zal zijn toegestaan: a. Hun bemiddeling te verlenen voor de aankoop of verkoop van effecten: b. Voor eigen of anderer rekening effecten te kopen of te verkopen. Daar volgens de beschikking beurs- verkeer 1947 aan- of verkoop van ef fecten zonder tussenkomst van een lid der vereniging verboden is, is door dit samenstel van maatregelen elke handel in effecten voor twee dagen opgeschort. Het pond sterling wordt dus gede valueerd, waarbij de nieuwe waarde wordt gesteld op twee dollar tachtig dollarcents tegen tot nu toe vier dol lar drie dollarcents. De officiële goudprijs zal in over eenstemming worden gebracht met de nieuwe waarde van het pond ster ling. Het Internationale Monetaire Fonds heeft zijn goedkeuring gehecht aan de genomen maatregel. Ook het Zuid-Afrikaanse pond ster ling i* gedevalueerd. MR. VAN SCHAIK, Minister van Binnenlandse Zaken a.i. heeft namens H. M. de Koningin Zaterdagmiddag de zitting van de Staten-Generaal plechtig gesloten. ZONDER TOESTEMMING van de Regering werd gisteren de 33-jarige Tsjecho-Slowaakse priester Matousek door Mgr. Eltschner tot bisschop ge wijd. DE GRIEKSE REBELLEN hebben de bemiddeling van de V. N. ingeroepen tot het «luiten van een „eervolle de mocratische overeenkomst". EX-KONING PETER van Joego-Sla- vië wil een volksstemming „omdat er geen beginselkwestie meer is die hem van Tito scheidt, mits voldoen de democratische waarborgen worden geboden". Overigens gelooft Peter niet, dat Tito op dit voorstel in zal gaan. EEN VLOEISTOFOVEN voor bakkers uitgevonden door de heer Wouden- berg uit Jutphaas, zou bij een. omzet van 16 baaltjes meel per week onge le 6— aan brandstof kosten over diezelfde periode. Bovendien kunnen de bakkers bij gebruik van deze oven s morgens een uur langer blijven sla- pen. DE VRIENDSCHAPSTREIN is Zater dagmiddag vanuit Utrecht de tour na i^L.^erland begonnen. OP PRINSJESDAG zullen verschil- jende extra-treinen naar Den Haag dam"' °'a' Ui' Dordrecht en Rotter- Z.K.H prins BERNHARD onthulde saterdag in de Domstad een gedenk- L°UISU SCHROEDER treedt 'af als „Oberbuergermeisterin" van Berliin «"r bet ''dmaatschap van de Duit-' se Bondsdag al haar tijd zal opeisen w? w'n3-fONN' ze*el van de nieu we W.-Duitse regering, zal een en clave worden buiten de bezette zones riïk za^n NALRAT" van Oosten- a October a.s. worden geko zen door 4.356.562 kiezers. ZATERDAGAVOND rond acht uur geschiedde op de kermis te 's-Gra- venhage die 's middags werd geopend een dodelijk ongeval. Personeel van de kermis was bezig met het laten inlopen van de schuitjes van de zgn. „zig-zag-wolkenkrabber". Dit is een ongeveer twintig meter hoge stella ge, waarlangs een spiraalvormige rail naar beneden loopt. In een schuit je kan men over deze spiraal rijden. Toen de kinderen van de constructeur van het gevaarte een proefrit maak ten op deze nog niet in gebruik geno men inrichting, kantelde het schuit je en viel van ongeveer 20 meter hoog te naar beneden. Een der inzittenden, de 32-jarige D. Steins, werd op slag gedood, terwijl de 15-jarige Annie Steins uit Leidschendam zwaar ge wond werd. De beide slachtoffers wa ren als bezoekers naar de kermis ge komen en wilden graag eens een ritje maken in de schepping van hun va der. Zoals welhaast vanzelf spreekt trok het ongeval veel publiek. Hoe wel de consternatie groot was gingen de andere vermakelijkheden op de kermis normaal door. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Over het algemeen veel bewol king met later in het Zuiden van het land enige regen. Langs de Waddenkust aanvankelijk zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost, overigens hoofdzakelijk tus- Oost en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur. Vandaag: zon onder 18,47 uur. onder 18,02 uur. Morgen: zon op 6.22 uur. Maan op 2,57 uur. De oude en de nieuwe waarden van het Zuid-Afrikaanse pond sterling zijn gelijk aan die van het Britse pond. Sir Stafford Cripps, de Britse Mi nister van Financiën, deelde in zijn Zondagavond gehouden rede mede, dat de Deense en Zweedse regering nog niet zeker zijn over de door haar met betrekking tot de nationale munt eenheden te volgen koers. Ook Frank rijk heeft nog geen besluit genomen. Officieel is bekend gemaakt, dat van daag op het Elysée een buitengewo ne bijeenkomst van het Franse Ka binet zal worden gehouden, ter be spreking van de monetaire situatie. Sir Stafford Cripps zeide te ver wachten. dat de regeringen van Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, India en Ceylon eveneens tot deva luatie van haar nationale munteen heden zullen overgaan. Het Ierse pond sterling is in dezelf de verhouding ten opzichte van de dollar gedevalueerd als het Britse pond <2,80 dollar). Ditzelfde geldt voor Nieuw-Zeeland en Australië. De Deense regering besloot echter TIET MINISTERIE van Economische Zaken heeft erop gewezen, dat een deel der brandstoffenverbruikers zijn terughoudendheid bij het afne men van brandstoffen nog niet heeft laten varen. Het niet tijdig afnemen van brand stoffen kan stagnatie in de distribu tie met zich meebrengen. De handel wordt zowel met anthra- ciet ali met eierkolen en esskolen be voorraad. Voor een billijke verdeling van de beschikbare soorten van het rantsoen is het noodzakelijk, dat af levering aan verbruikers in dezelfde verhouding geschiedt als waarin de handel deze soorten ontvangt. Er wordt op gewezen, dat meng sels, bij voorbeeld van anthraciet en eierkolen of cokes, ook in haarden kunnen worden gestookt. De adviescommissie voor de huis brandvoorziening stelt zich voor hier omtrent binnenkort nadere aanwijzin gen bekend te maken. reeds gisteravond tot devaluatie van de kroon over te gaan. De nieuwe notering van de dollar bedraagt 6,92 Deense kronen, tegen tevoren 4,81 kronen. Het pond sterling blijft 19.36 Deen se kronen noteren Er zal geen wijziging komen in de bestaande omrekeningskoersen vjide munteenheden van België, Zwnser- land en Italië ten aanzien van de dol lar De Noorse regering heeft besloten de notering van de kroon ten opzich te van de dollar te devalueren. rpWEE „COWBOYS", die toezicht houden op de veelading van het Nederlandse s.s. „Hagno", kwamen Za terdagavond dronken aan boord te rug, waar ze ruzie kregere met cow boy nummer drie, oud 61 jaar, die rustig in zijn bed lag. Er ontstond een vechtpartijtje. De oude, bang voor er gert dingen, vluchtte naar de mess- room en verschanste zich. Toen de twee anderen hem niet konden berei ken, werden twee brandbijlen opge scharreld en na enige ogenblikken was de verbinding weer hersteld. De man in de messroom zocht zijn toevlucht bij een mand met lege flessen en als af en toe een hoofd door het gat in de deur verscheen, probeerden deze flessen daar een gat in te krijgen. De tegenpartij zocht hierna een par tij brandbaar materiaal en voor de deur werd dit in brand gestoken om de flessenwerper uit te roken. Dit werd echter te bar en de man maakte alarm. Via het Coolsingelziekenhuis kwa men de „cowboys" b(j de Rivierpoli tie terecht. Ze bloedden erg. zodat 't leek of de heren een os hadden ge slacht. De mannen, afkomstig uit Du blin, zijn opgesloten. T>E BRITSE REGERING heeft er in toegestemd, dat hulp van de auto riteiten wordt verleend aan drie En gelsen, die op zoek zijn naar een schat ter waarde van 90 millioen pond ster ling, afkomstig van de 18e eeuwse Franse piraat La Beuze. De schat zou zich bevinden op het Britse eiland Mahe, het grootste der Seychellen, 'n eilandengroep aan de Oostkust van Afrika. Toen La Beuze in 1730 werd opgehangen op het eiland Rèunion, wierp hij van de galg een kaart tus sen de menigte, waarop de plaats van de schatkamer stond aangegeven. Er werd echter gewaarschuwd tegen „ge heimzinnige gevaren" bij het zoeken naar de schat. De prospectie-apparaten van de schatgravers hebben de aanwezigheid van goud en edelgesteenten aange toond. Reeds zijn menselijke geraam ten gevonden, blijkbaar van gevange nen en slaven van de zeerovers, die na afloop van hun werkzaamheden in de schatkamer ter dood zijn gebracht. Ook zijn oude gebruiksvoorwerpen ontdekt. In Breda is Zondag een grote gildendag gehouden, waaraan twintig gilden uit Brabant deelnamen. Het koningszilver getuigt van de bloei van het gilde in voorbije jaren. T)E CENTRALE COMMISSIE der R. T.C. is Zondagochtend om 9,30 uur bijeengekomen. De besprekingen hebben geduurd tot 15 uur. De bijeen komst werd in verband met het feit, dat Dr Drees Zondagochtend naar Den Haag vertrok ter voorbereiding van de Troonrede, voorgezeten door mi nister van Maarseveen. De Nederlandse en Indonesische ge delegeerden weigerden enige verkla ring af te leggen. Maandag zal te Den Haag een offi cieel communiqué worden gepubli ceerd. Wan Est heeft Zondag te Parijs een fraai succes behaald In ..de Grote Prijs der Naties", een wed strijd tegen het unrwerk over 141 km., eindigde hij als tweede achter de Fransman Charles Coste, die een tijd noteerde van 3 uur 41 min. 32,8 sec. Voor van Est werd 3 uur 41 min. 46 sec. afgedrukt. Niet minder dan 25 renners stonden op de deelnemerslijst ingeschreven voor deze belangrijke wedstrijd, maar op het laatste ogenblik werd nog een 26ste deelnemer toegelaten, nl. de Italiaan Pividori. Om de vier minuten vertrok er een renner, met van Est, de enige Nederlander, als 23e achter hem als 24e Fausto Coppi. Het vertrek was bepaald te Versailles op de weg naar Saint Cyr. Garonzi had na 60 km. de leiding, doch in tijd op de hielen geze ten door Coste uit Toulon. Op de lan ge rechte weg van Rambouillet naar Ablis reed Coste zeer sterk en hij wist na 80 km. de leiding te veroveren met een tijd van 1 uur 56 min. 26 sec. Op de tweede plaats lag toen Garonzi, DEN GROEP Nederlanders, die te Rio de Janeiro aangekomen is, bestaat uit 25 landbouwfamilies, 75 mannen, vrouwen en kinderen, wel ke een deel vormen van een groep van 150 families, uit Nederland, die een groot immigratie-centrum in Bra- zilië zullen vormen, volgens 'n over eenkomst tussen de Braziliaanse en de Nederlandse regering. Met behulp van de Federale regering hebben zij de beschikking gekregen over de farm Ribeirao Preto, waar zij een coöpe ratieve boerderij zullen vestigen. Deze farm werd reeds eerder door immi granten geëxploiteerd. Hun schuld zal in jaarlijkse termijnen aan de Bra ziliaanse regering worden terugbe taald, met dien verstande, dat de to tale som in twaalf jaar moet zijn afgelost. TN DE HAVEN van Toronto is in de vroege ochtenduren van Zater dag brand uitgebroken op het 6905 ton metende stoomschip „Noronic", toebehorende aan de „Canada Steam ship Lines". Toen de brand ontdekt werd, om 2,40 uur plaatselijke tijd, viel er aan blussen reeds niet meer te denken. Na luttele minuten stond het schip van voor tot achter in vuur en vlam. Ruim 200 mensen zijn bij de ramp om het leven gekomen. MIDDEN IN DE NACHT. TSE „NORONIC" was een luxe pas- sagiersschip voor de vaart op de grote meren. Aan boord bevonden zich 690 personen, met inbegrip van de bemanning. De passagiers waren hoofdzakelijk Amerikaanse vacantie- gangers uit Detroit en Cleveland. Het schip was Vrijdag uit Cleveland aan gekomen en zou Zaterdag vertrekken voor een pleziertocht op de St. Law rence. Onmiddellijk na het ontdekken van de brand werd groot alarm gemaakt. Onder de passagiers die in hun slaap werden verrast, ontstond een paniek. Mensen in nachtgewaad liepen gil lend over de dekken. Sommigen spron gen zo van het schip op de kade, an deren te water. Van de wal af wer den touwen en ladders toegeworpen, om het bezit waarvan vaak werd ge vochten. Ongeveer honderd passagiers konden door de bemanning worden overgebracht naar een langszij lig gend schip. Kapitein William Taylor bleef zo lang hem dit mogelijk was op het voorschip, waar hij passagiers be hulpzaam was bij het verlaten van 't brandende vaatruig. De ladder waarmee hij zelf aan land werd gebracht, brak, en hij viel te water, doch hij kon worden gered. Tevo ren had hij de deuren van een aan tal hutten ingetrapt en radeloze vrouwen naar het dek gebracht. bemanning gaat vrij uit. JNTUSSEN hadden 18 brandweer- auto's en 2 drijvende spulten de hopeloze strijd met het vuur aange bonden. Zo groot was de hitte, dat de brandweermannen pas na vijf uur aan boord konden gaan. Volgens de laatste berichten zjjn tenminste 197 mensen omgekomen. 190 lijken zijn aan boord van het schip aangetroffen, 3 gewonden zijn in het ziekenhuis overleden en 4 lij ken zijn uit het water opgehaald. De ziekenhuizen en de eerste-hulpposten in twee hotels tellen 189 gewonden, van wie 16 ernstig. Hel schip is geheel uitgebrand. De brand ontstond in het achterschip. De president-directeur van de „Cana da Steamship Lines", K. R. Marshall heeft verklaard dat de brand schijnt te zijn ontstaan in een van de statie hutten. Hij achtte het niet onmoge lijk, dat een brandende sigaret of si gaar de oorzaak is. Het onderzoek was nog niet beëindigd. Nalatigheid van de zijde der bemanning achtte hij nagenoeg uitgesloten. Het is de ergste scheepsbrand in Canada sinds 1847, toen de „Phoe nix" op het Michiganmeer door brand is verwoest, waarbij 247 mensenlevens verloren gingen. Een zusterschip van de „Noronic", de „Hamonic" is in '45 verbrand. Eén persoon kwam toen om het leven. derde was van Est, vierde de winnaar van het vorig jaar Berton en vijfde de grote favoi-iet Fausto Coppi. Na 100 km., in het dorp Bullion, was de stand in deze monstertijdrace als volgt: Coste 2.31.41; Blomme 2.32.26; van Est 2.32.43: Berton 2.33.45; Coppi 2.33.51; Farbotin 2.34.51; Dolland 2.34.54 Walschot 2.34.55; Dussault 2.35.54; Redolfi 2.35.12. Hierna kregen de deelnemers de hel lingen van de Chevreuse te nemen, waarbij coste dus nog steeds de leiding had, al was de voorsprong niet be paald groot te noemen, 45 seconden op Blomme die weer 23 seconden op van Est had. De strijd in de resterende 40 km. ging tussen de drie leiders, met ach ter hen een fel duel tussen Berton en Coppi. Onze landgenoot vergiste zich bij het passeren van Versailles in de weg, reed een klein stukje om, waar door zijn tijd ongustig beïnvloed werd. Coste wist zich te handhaven en bij aankomst op de Pare des Princes-baan bleek hij winnaar te zijn geworden. Maar het verschil met van Est bedroeg tenslotte slechts 13.2 seconde. Zonder die vergissing zou van Est misschien eerste zijn geworden. Op de laatste dertig kilometer reed Berton zeer sterk en wist zich nog voor Coppi in het klassement te plaat sen. Het resultaat is: 1 Coste (Frankrijk) tijd over 141 km. 3 uur 41 min. 32 4/5 sec.; 2 van Est (Nederland) 3 uur 41 min. 46 sec.; 3 Blomme (België) 3.41.50,6; 4 Berton (Frankrijk) 3.42.05; 5 Barbotin (Frankrijk! 3.42.36; 6 Rolland (Frank rijk) 3.43.53; 7 Dussault (Frankrijk! 3.44.35,2 8 Bobet (Frankrijk) 3.45.43,2 9 Creton (Frankrijk) 3.46.07; 10 Wal schot (België) 3.46.11,4; 11 Coppi (Ita lië) 3.46.27,8. In totaal hebben 24 ren ners de strijd uitgereden. Twee ren ners, Queugnet en Lauredi, staakten de strijd. D E ^LS LEEUWEN hebben de Roosendalers gestreden toen ze merkten, dat ze kans hadden, het op papier sterkere MW de puntjes af te snoepen. In de 11e minuut kon Keesje Vermunt de RBC-schare voor het eerst doen jui chen, toen hij uit een prachtige voorzet van Jan Pirard keihard kon inschie ten en Venneer het nakijken gaf. Na de rust was het Jan Pirard, die door een juweel van een goal opnieuw aan zijn club de leiding bezorgde en Wim Beens strafte een blunder van van Bun af met een strak onhoudbaar schot, waarmee als het ware de overwinning werd verzekerd. JJET BEGIN was wat aarzelend ge weest van de zijde van RBC en we zagen enkele mooi opgezette aan vallen van MVV De RBC machine be- gon echter al vrij gauw op volle toeren te draaien en het eerste doelpunt was bet resultaat van een der mooie aan vallen, die werden ondernomen. De eerste helft kenmerkte zich door een snel spel. waarbij RBC het meest in de aanval was Hevige duels hadden er plaats tussen de watervlugge Kees je Vermunt en de tacticus van Bun, tussen Jan Pirard en de teruggetrok ken spelende Vlieks, terwijl Gillese het met Tap en Verdonschot best kon vinden doch meestal meester van het terrein bleef. EEN MISVERSTAND JN DE 30e minuut ontstond er ech- ter een misverstand. De RBC ach terhoede zag Tap buitenspel staan en appelleerde daarvoor. De scheidsrech- nvL uec,h,ter doorspelen en zo kon lap zich alleen voor IJzermans plaat sen, die de keiharde schuiver niet kon stoppen. We zagen trouwens in deze periode meer dingen gebeuren, die er op wezen, dat de scheidsrech ter blijkbaar z'n dag niet had. kemphanen JN DE TWEEDE HELFT leek het er even op, dat MVV met de puntjes zou gaan strijken. Er kwamen meer aanvallen en er werden enige cor- ners geforceerd. Het was maar voor korte tijd, want de RBC-voorhoede nam vrij spoedig het initiatief over om ten aanval te gaan. Van Bun en Nicolai wisten er aanvankelijk wel raad mee en zo kon Vermeer de scho ten van vrij grote afstand stoppen. In de 30e minuut echter wist. Jan Pirard Nicolai te passeren en een kei hard schot op doel te lossen. De bal kwam in de rechterbovenhoek tegen de zijpaal en carambolleerde in het doel, zonder dat Vermeer ook maar kans had iets te doen. Keesje Ver munt schoot even later bij een mooie kans hard naast. Het spel werd ru wer en we hadden liever gezien, dat de scheidsrechter de soms als kemp hanen tegen elkaar oplopende spelers sneller tot de orde had geroepen. RBC bleef het beste van het spel houden en in de 39e minuut kon Ka- rel Pirard de bal naar voren plaat sen. Van Bun miste, waardoor Wim Beens kans kreeg om de naar hem toerollende bal met een hard zuiver schot achter Vermeer te plaatsen. RBC trok zich meer terug in de ver dediging en vormde een hechte muur, welke alle beuken van de Maastrich tenaren in de laatste minuten wist te weerstaan. GOESE katholieken staan ach ter hun priesters", zei de voorzit ter van het hudigingscomité, de heer de Rechter, toen hij Zaterdagmiddag op het perron te Kapelle, de Goese neomist, pater l. v. Egeraat, het eer ste welkom toeriep. Dat dit geen zin ledige leuze was, bleek uit het verder onthaal, dat de jonge priester ten deel viel. Aan de Patijnweg stonden, met de bruidjes, de gidsen en de verkenners, honderden parochianen opgesteld toen de Neomist in gezelschap van zijn ouders en het feestcomité arriveerde. In een ommezien vormden de ver kenners en de gidsen een ere-escorte; de bruidjes stelden zich voor en naast de auto op en zo ging het door hagen van belansgtellenden naar de bevlag- de Piccardstraat, waar een ere-boog en gevelversiering de ouderlijke woning van de Neomist markeerden. Bij het uitstijgen ging een warm applaus op en dankte pater van Egeraat het toe gestroomde publiek met enkele woor den voor de hem gebrachte hulde. In huis zelf, rijk versierd met bloe men heeft de Neomist, nadat hem 't welkomstlied was toegezongen in be wogen taal, uiting gegeven aan de ge voelens welke hem de laatste week bestormd hadden. 't parochiegeschenk In de middag werd ten huize der familie v. Egeraat een drukbezochte receptie gehouden en daarna volgde een ontvangst voor de Neomist en zijn verwanten aan de pastorie. De dag werd besloten met een plech tig Lof gecelebreerd door de jonge priester en dat werd opgeluisterd door „Les petits chanteurs de la cöte d' Azur", die weer even schoon als 's morgens zongen. Voor de Goese pa rochie die in ruim dertig jaar zo'n plechtigheid niet beleefd had, waren 't werkelijk hoogtij-dagen. JAe heer P. Janssens trad hierop naar voren en bood met enige hartelij ke woorden de Neomist het geschenk der Goese parochie aan, dat bestond uit een prachtige gouden kelk. De heer S. v. Os offreerde hierop nog een schrijfgarnituur. Hartelijk dankte de pater voor deze schitterende cadeaux. EERSTE PLECHTIGE H. MIS RBC—MW. Geen bal te zien zegt ge. Dat klopt, want Gilesse (RBC) heeft hem net weggekopt en zijn maat van Loon danst maar voor alle securiteit mee. Het is een moment bij een der hevige MVV-aanvallen op het Roo*endaaise doel. VJoor een stampvolle parochiekerk heeft Zondagmorgen pater van Egeraat zijn eerste plechtige H. Mis gecelebreerd met assistentie van de kapelaans Switzar en Brants. Het prachtig Franse knapenkoor uit Nice zong zuiver en welluidend de Mis van Orlando di Lassus. De vaste gezangen werden door het c:g koor verklankt. De hoogeerw. Deken hield in hooggestemde toon, de feestpredicatie. Vragen aan de minister r\e heer den Hartog (V.V.D.) heeft aan de minister (jran Landbouw gevraagd 1. Is het de Minister bekend, dat uij het bedrijfschap voor zuivel het voor nemen bestaat om voor de provincie Zeeland, in afwijking van de tot heden aldaar geldende regeling, de standaar disatie van consumptiemelk verplich tend te stellen? 2. Is het de Minister voorts bekend, dat zowel van de zijde van -het be drijfsleven als van de zijde van ter za ke kundigen tegen de voorgenomen maatregelen, waarvan naar het eens luidend oordeel van betrokkenen vrij wel ge voorendelen, doch zeer vele moeilijkheden en nadelen het gevolg zullen zijn, ernstige bezwaren bestaan? 3. Is de Minister bereid te bevorderen, dat van invoering van een standaar disatiegebod voor consumptiemelk in Zeeland worde afgezien? MUZIEKFEEST IN KRUININGEN Zaterdag 24 September herdenkt het harmonie-gezelschap „E.M.M." te Kruinlngen zijn 85-jarig bestaan ter gelegenheid waarvan een festi val wordt gegeven. Voor zover be kend hebben reeds zes gezelschap pen. t.w. die uit Hansweert, We- meldinge. Yerseke, Kattendijke, Krabbendijke en Lamswaarde, zich bereid verklaard aan het muziek feest deel te nemen.

de Stem | 1949 | | pagina 1