1 Ivis Kopstukken van de R.T.-Conferentie naar de grotten van Han Onze jongens in Indonesië Ik beken spion van Tito en van Amerika te zijn „Geen Godsdienst JAARBEURS mag volkomen geslaagd heten Moeder van acht kinderen vermoord Ie U thans datgene te is niet één t zoals wij in, donker- leine maten WEL EEN CHATEAU, MAAR NIET „D'ARDENNES" Wat gebeurt er met de milliarden-schuld? De Republikeinen zwijgen Voor-Unie van de Benelux 1 October in werking Afnemend buïig Openhartig getuigenis van mr. Milius DE meubelfabrikanten hebben de wens te kennen gegeven, ook op de Voorjaarsbeurs te verschijnen. En zo is het eigenlijk ook met de groep voedings- en genotsmiddelen. Die moet nodig worden uitgebreid als men weet, dat zij hier beperkte ruimte bezet, terwijl het hier toch gaat om levering aan dertig duizend winke liers op dit gebied. Maar ook nu moet worden opgemerkt, dat van nieuw bouw nog niet aanstonds sprake kan zijn. Met veel moeite krijgt men zelfs de buitenlandse paviljoens klaar; en na elke Beurs moeten die worden af gebroken om ruimte te houden op het Vreeburg. Dat Is wel kostbaar. Westelijk beroep op Rusland Rajk in het schijnproces te Boedapest Oost-Europese landen zouden onder leiding Van Belgrado Van Moskou gescheiden worden „Hongaarse leiding volgt juiste lijn'' Zij gaven hun leven in Indonesië GEDRANG OP DE KRANTENMARKT Kamp Vught bracht meer dan 1 ton op ratorium ASSISTENT OP 11 12 1 2 3 4 7 6 5 VIJFDE JAARGANG No. 1486 TUJitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H B 1de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij met- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. QEHEEL IN 'T GEHEIM zijn de kopstukken van de Ronde Tafel Con ferentie gisteren per auto uit den Haag vertrokken, zij passeerden de grens bij Zundert zonder de gebruikelijk formaliteiten en gisteren avond seinde men ons, dat zij in Namen waren aangekomen. Daar heb ben zij hun intrek genomen in het op een rots gelegen intieme hotel „Chateau de Namur" en dus niet in het verder gelegen luxe-hotel „Chateau d'Ardennes", zoals klaarblijkelijk aanvankelijk de bedoeling was. Vlak voor de afreis kreeg het gezelschap de route in een gesloten enveloppe overhandigd, met het verzoek deze geheim te houden. Een niet onaardig verzonnen geheimzinnigheid! En het wachten is nu maar erop, dat het landelijk schoon van Na men en omgeving het gezelschap zal ook enige uitstapjes maken (de grotten van Han!) zodanig op de heren zal inwerken, dat zij schone beslissingen zullen nemen. Maandag zal er een communiqué van uit de hotelkamers de wereld worden ingestuurd. Ter nagedachtenis van de gevalle nen onder het spoorwegpersoneel zal Prins Bernhard vandaag voor het hoofdgebouw der Nederlandse Spoor wegen te Utrecht dit monument ont hullen. Het gedenkteken, dat door de beeld houwer W. J. Valk uit Eelderwolde (Groningen) is vervaardigd en waar aan hij 2'/ï jaar heeft gewerkt, beeldt de gemeenschappelijke verzetsstrijd als een op hetzelfde doel gericht stre ven van verschillende mensengroepen uit. Het wordt gesymboliseerd door vier figuren, welke achtereenvolgens het verzet, de moederzorg, de een dracht en de inkeer in beeld brengen Het gedenkteken heeft een hoogte van drie meter. 3000 ARBEIDERS van de grootste clectriciteitscentrales van Noord-Ier- land zijn in staking gegaan uit pro test tegen het verwerpen van hun eisen betreffende een loonsverhoging VIER AMERIKAANSE militaire vliegtuigen zijn in de Verenigde Sta ten en in Alaska verongelukt, waar door zes inzittenden om het leven zijn gekomen. DE REGERING heeft besloten de sub sidie die op de gistprij/.en met ingang van 1 October a.s. af te schaffen, al dus „Trouw". Dit betekent, dat de gist- prijs 10 cent per kilo zal stijgen. VIJF JONGE POLEN hadden genoeg van hun onder communistisch bewind staand land. Zij reisden met een passa giersvliegtuig en dwongen de piloot met het Poolse vliegtuig koers te zet ten naar Zweden. Hetgeen gebeurde. NEGENTIG Koreaanse communisten en andere gevangenen zijn gedood bij een poging om uit de gevangenis van Mokpo, een haven in het Zuidwesten van Korea, te ontsnappen. Zestig ge vangenen, werden weer gearresteerd, maar naar 258 wordt nog gezocht. HET s.s. „WATERMAN" is vanuit Rot terdam naar Indonesië vertrokken met aflossingsdetachementen van de Kon. Landmacht en het KNIL. OP DE tentoonstelling van Europese beeldhouwkunst in Arnhem „Sonsbeek 1949" is het getal van 100.000 bezoe-, kers bereikt. WAARSCHIJNLIJK door gladheid van de weg slipte op de rijksweg Gouda den Haag een motor met twee PTT- ambtenaren. Een der ambtenaren was op slag dood. De andere overleed na aankomst in het ziekenhuis. MET INGANG van heden zijn de prij zen van schoenerême, boenwas en eni ge andere chemische producten vrijge laten. WEER IS in Amsterdam de doodstraf tegen twee leden van de beruchte co lonne Henneicke geëist. TRYGVE LIE verwacht, dat de Dins dag beginnende algemene vergadering der Verenigde Naties ongeveer elf we ken zal duren. Hij acht de politieke atmosfeer „iets beter" dan het vorige jaar. toen de Assemblee bijeenkwam onder de schaduw der Berlijnse blok kade. OP RUIM 80-jarige leeftijd is de heer Bern. Ruys Sr., oud-directeur en tot zijn verscheiden Commissaris van de Kon. Rotterdamse Lloyd overleden. QF DE HEREN zich het hoofd zul len breken over de kosten van het geheimzinnige vacantiereisje be twijfelen wij. Maar over financiën zullen zij het in ieder geval toch moe ten hebben, want het bedrag van de Staatsschuld, dat de R. I. S. zal over nemen van Nederland wij zeiden het reeds vormt een van de be langrijkste hindernissen die de Ron de Tafel Conferentie op haar weg te nemen heeft. En tot nu toe is nog geen overeenstemming bereikt over de wijze waarop dit bedrag zal wor den vastgesteld. De Indonesische delegatie heeft nog steeds geen plan voorgelegd of hier over informeel suggesties gedaan om het bedrag van deze schuld vast te stellen op basis van de vooroorlogse Nederlands-Indische begroting. Of een dergelijk plan, indien het zou worden voorgesteld, door de Ne derlandse delegatie gunstig zou wor den ontvangen, wordt in Nederlandse kringen ernstig betwijfeld. Het Nederlandse standpunt is, naar men meent, gebaseerd op het reeds lang aanvaard beginsel van internationaal recht, dat een nieu we staat de gehele publieke schuld van zijn voorganger moet overne men. Deze schulden zouden, zo meent men van Nederlandse zijde volledig moeten worden erkend en overgeno men door de R.I.S. 6</- MILLIARD SCHULD TIET TOTALE bedrag der schulden bedraagt op dit ogenblik ongeveer 6 tot 6'/s milliard gulden, waarvan iets meer meer dan de helft bestaat uit buitenlandse schulden. De jaar lijkse lasten van rente en aflossing, ontstaan uit deze schulden, worden geschat op lager dan drie honderd millioen gulden. De belangrijkheid voor Nederland zowel als de redelijkheid van een adequate regeling van deze schulden wordt duidelijk, indien men zich rea liseert dat Nederland op dit ogenblik te kampen heeft met een deficit van ongeveer 20 milliard gulden, terwijl de jongste stand van de activa en passiva van Indonesië een surplus te zien geeft van ongeveer honderdmil- lioen gulden. Toch bestaat onder de Indonesische gedelegeerden aanmerkelijke opposi tie tegen de Nederlands eisen, in het bijzonder in zover deze zijn gebaseerd op schulden aangegaan gedurende en na de "nrincr met Japan. BUITENLAND»*, HANDEL Voor God, Koningin en Vaderland Afschuwelijke daad van liedjeszanger AAN DE ACHTERWEG onder Surhuizum (bij Leeuwarden) is gisteren de ongveer 50-jarige echt genote van een grondwerker door een liedjeszanger vermoord. De dader die 15 jaar in de gevange nis heeft doorgebracht wegens moord in een kroegje te Drachten, had de laatste tijd getracht een verhouding met de vrouw aan te knopen, hetgeen hem niet gelukte. De vrouw poogde hem steeds weer te ontwijken, daar zij wist, dat hij in het bezit was van een revolver. Toen zij gisterenmiddag met wasgoed op weg was naar haar moeder, ont moette zij hem echter. Na een korte woordenwisseling schoot de schavuit haar in de borst. Met 'n tweede schot maakte hij een einde aan haar leven. Na zijn afschuwelijke daad schoot hij zichzelf dood. De vermoorde vrouw was moeder van acht kinderen. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0 60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling verlangen af te geven, worden vernietigd. (BijbureaüxTÖOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) r\P GEBIED van buitenlandse han- delsbetrekkingen heeft de confe rentie nog geen ernstige moeilijkhe den ontmoet. Het Nederlandse stand punt betreffende dit onderwerp is ge baseerd op de wens, dat de twee lan den elkanders belangen in overwe ging nemen, wanneer zij met andere landen handelsbetrekkingen arrange ren en dat in die gevallen waarin dit in beider belang is, zij op treden als een eenheid. Deze wensen, zo meent men worden in beginsel door de Indo nesiërs aanvaard, maar in het bij zonder wat de eerste wens betreft, zouden zij er de voorkeur aan geven deze niet vast te leggen in een harde en vaste regel toepasselijk in alle ge vallen. In verantwoordelijke Indonesische kringen wordt echter erkend, dat de Nederlanders bepaald niet trachten „controle" te blijven uitoefenen over de buitenlandse handel van Indonesië ROTE KANS is er, dat de Benelux Voor-Unie thans op zeer korte termijn tot stand zal komen. Als de onderhandelingen, die nu gaande zijn. met succes worden be kroond, is het zelfs mogelijk dat de voor-Unie nog op 1 October a.s. zal ingaan. Weersverwachting geldig tot Za terdagavond Wisselende bewolking met op enkele plaatsen een regenbui. Zwakke tot matige Westelijke wind Weinig verandering in tempera^ tuur. Heden zon onder 18.52 u. en maan op 0.00 u. Zondag zon op 6.18 u. en onder 18.49 u. IVIaan 0.00 u., onder 17.39 u. Maandag zon op 6.20 u., maan op 1.26 u. (Van onze speciale verslaggever). J?EN ZAKENMAN kwam met der tien lege orderboeken naar de Jaarbeurs. Optimist! scholden hem zijn vrienden. Maar laat hij nu elf boeken hebben vol geschreven en heus niet met kleinigheden. Dit geval staat waarschijnlijk niet alleen; want zonder enig voorbehoud heeft mr. J. Milius. de directeur van de Jaarbeurs, ons verzekerd, dat deze Najaairsbeurs volkomen is geslaagd. In alle bedrijfsgroepen zijn de resul taten zeer bevredigend geweest. Niet het belangrijkste is, dat er tweehon derdduizend bezoekers op Vreeburg en Croeselaan zijn geweest, maar aat de belangstelling van 'cliënten deze keer groter was en dat met name het bezoek van buitenlanders thans veel hoger heeft gelegen, namelijk zestig procent boven de vorige Najaars- beurs. Bijzondere belangstelling bestond voor het kwaliteitsartikel, waarin zelfs gelden werden belegd. Slechts ten aanzien van de export heeft men een wachtende houding aange nomen, omdat men vermoedt, dat de prijzen voor de binnenlandse markt zullen dalen, die voor het buitenland daarentegen zullen stijgen. RUIMTETEKORT NIJEND. Uit deze overweging vloeit voort, dat de medische afdeling, voor het eerst georganiseerd en tot groot suc ces gebracht, voorlopig ook niet te veel plaatsruimte kan bedingen, hoe zeer men zou moeten bevorderen, dat de pas-gekweekte belangstelling van artsen en directeuren van ziekenhui zen, die men tot nu toe nooit op de Beurs had gezien, niet verflauwt. HET EXPORTPLAN. op„ DE Jaarbeurs hebben we nog geen reactie gehoord op het ex- portplan van minister v. d. Brink. In tussen zal men in ons land veel moe ten doen om de afzetten in de dollar- gebieden te vergroten en daarbij de yyij HEBBEN de directeur van de Jaarbeurs gevraagd naar het resultaat, dat in de uitgebreide groep van schoenen- en lederindus trie werd bereikt. Vooral in de Langstraat zal men daar wel be langstellend naar zijn. Mr. Milius had de indruk, dat de schoenfabrikanten wel tevreden waren over de leveling van de luxe- en middensoorten, maar dat er niet voldoende belangstelling was voor de eenvoudige schoen. Ofschoon de kosten van grondstof fen stijgen, verlangen de afnemers betere kwaliteit van deze söhoen en dan nog tegen matige prijs. research ter hand te nemen. Geluk kig stijgt reeds het aantal kopers in het dollarblok. Wat verder de buitenlandse deel name op de Najaarsbeurs betreft: er was goede vraag; maar het zal ge wenst zijn, dat op de duur de bui tenlandse artikelen in de algemene groepen worden opgenomen. Aangaande vredesverdrag met Oostenrijk TAE MINISTERS van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de V. S. hebben een beroep op Rusland gedaan om toe te stemmen in een prompte, hernieuwing der po gingen, om te komen tot een vredes verdrag met Oostenrijk. In een communiqué, uitgegeven na een bijeenkomst der 3 ministers te Washington is tevens meegedeeld dat de ministers de toestand in Duits land en maarschalk Tito's geschil met de Kominform de revue hebben laten passeren. Ze hebben hun auto „Breda" gedoopt, Wim Bastiaenen, Meerten Verhoffstraat 16a, Breda en Janus Dikmans van café 't Zwaantje uit Teteringen, beiden al drie jaar in de tropen. Dat was een leuke ontmoeting, die van de broers S. en L. Goethcm van de Kruisdorp- sedijk 12, Kloosterzande, S„ die nu al 3 jaar in Indië zit, kwam L van de boot halen Links: Wim Korsmit, Steenweg 24, Moerdijk dijk, heeft er ook ai meer dan twee jaren Indië opzitten. Hij zit in Batavia. Rechts: Een tweespan uit Fijnaart. Piet van Heen, Stam- persgatseweg B 78 ontmoette Sjaan Philipsen, ook al van de Stampersgatseweg. T AZLO RAJK. de voormalige Hon- gaarse minister van Buitenland se Zaken en eerst een der machtig ste communisten van zijn land, heeft gisteren in Budapest voor een com munistische „Volksrechtbank" in volkomen apathische toestand „be kend", dat hij „een complot ge smeed heeft ter gewelddadige om verwerping van de Hongaarse rege ring als spion van Amerika en de Joego-Slavische regering van Tito". Met Rajk stonden 7 andere vroe gere communistische grootheden te recht om „gezuiverd" te worden. Het is goed bij dit proces even terug te denken aan een ander schijnproces. Namelijk dat tegen Kardinaal Mindszenty. waarbij ook „bekentenissen" te beluisteren vie len. Rajk beschuldigde zekere hoge functionarissen van Tito's intieme kring er van als agenten te zijn op getreden van de Franse geheime dienst in een interneringskamp in Z.-Frank- rijk na de Spaanse burgeroorlog. De vroegere communistische leider ver telde het hof, hoe hij 18 jaar geleden een spion van de politie werd onder de toen illegale Hongaarse commu nistische partij. Hij verklaarde, dat hij in 1931 door de Hongaarse politie werd gearres teerd na zijn terugkeer uit Frankrijk, nadat hem beloofd was, dat hij zou worden vrijgelaten en niet vervolgd zou worden, spion van de politie werd De Hongaarse politie gelastte hem in 1936 naar Tsjecho-Slowakije te gaan om er achter te komen langs welke weg communistisch propagandamate riaal Hongarije werd binnengesmok keld. In 1937 had zei hij de Hon gaarse politie hem via Parijs naar Spanje gestuurd om als spion in een bataljon dat, samengesteld was uit Hongaarse communisten, op te treden In Februari 1939 deserteerde hij en kwam in het Franse interneringskamp terecht waar hij spoedig gezelschap kreeg van andere oud-strijders van de Spaanse burgeroorlog. TJAJK vervolgde, dat in het voor- jaar van 1941 een wervingsgroep van de Gestapo in het kamp met hem in contact kwam. Zij deelde hem na mens de chef van de Hongaarse po litieke politie mede. dat hij over Duitsland naar Hongarije moest terug keren om zijn werk daar te hervat ten. In Aug. 1945, zo vertelde Rajk, werd hij door kolonel Kovas, voor malige Amerikaanse militair attaché te Budapest voor de Amerikaanse ge heime dienst geworven. 'Kovacs werd in Februari van dit jaar uit Hongarije gewezen, daar hij meege holpen zou hebben aan de ontsnap ping van dr. Barankovics, leider van de ontbonden democratische (katho lieke volkspartij). Kovacs had, vol gens Rajk, gedreigd hem als agent van de vroegere Hongaarse politie te ontmaskeren, indien hij weigerde voor de V. S. te werken. Kovacs eiste, dat Rajk de Ameri kaanse geheime dienst op de hoogte zou stellen van politieke aangelegen heden van de communistische parij. Toen Rajk secretaris van de commu nistische partij te Budapest werd, kon hij het geëiste makkelijk geven, zei hij. TITO'S ACTIVITEIT. RAJK sprak vervolgens over zijn connecties met de Joegoslavische geheime dienst en met name met de TT\E REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. W. Wolters, afkomstig uit Duiven (Gelderland). Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Sold. Moehamad Enoeng uit In donesië. R. I. P. minister van Binnenlandse Zaken, Rankovic. Hij verklaarde reden te hebben om aan te nemen, dat de Ameri kaanse geheime dienst op een of andere manier de hand had weten te leggen op bezwarend materiaal over Tito's vooroorlogse activiteit en dit het begin was van Tito's sa menwerking met de V. S. Aanvankelijk geloofde hij, dat al leen enkele van de huidige leiders der Joegoslavische regering en com' munistische partij als agenten werk zaam waren, doch een geheime be spreking met generaal Rankovic in 1947 bracht hem tot de overtuiging, dat niet alleen deze personen, maar ook de voornaamste leiders van Joe goslavië (Tito inbegrepen) samen werkten met de V. S. en de Ameri kaanse geheime dienst. Volkens Rankovic bestond er. een plan om de Oost-Europese landen van de Sovjet-Unie te scheiden en in een door Belgrado bestuurde federatie bijeen te brengen. Deze federatie zou door Amerika gesteund worden. Rajk had de indruk dat deze plan nen door Tito waren ontworpen en dat zij met de V. S. samen waren uit gewerkt. STAATSGREEP TTIJ GAF TOE de Joegoslavische re gering de volledige plannen van de Kominform gegeven te hebben, voordat zij werden gepubliceerd. Voorts gaf hij toe de ontsnapping van bepaalde oppositieleiders in de hand te hebben gewerkt. Hem was medegedeeld dat de Hon gaarse communistische leiders geëli mineerd dienden te worden teneinde de verwerkelijking van de Ameri- kaans-Joegoslavische plannen moge lijk te maken. Vier maanden na de bekendmaking van de resolutie van de Kominform had Rankovic op een geheime bij eenkomst met Rajk Joegoslavische troepen voor een staatsgreep in Hon garije aangeboden. In de laatste helft van 1948 werd de situatie in Hongarije moeilijker en de arrestatie van Kardinaal Mind szenty betekende een slag voor de oppositie, die in hem „een vast ver zamelpunt" verloor. ONWAAR. AP DE VRAAG van de president van het gerechtshof waarom vol gens Rajk de plannen van Tito faal den antwoordde Rajk: „omdat de Hongaarse partij en haar leiding de juiste lijn volgt". De bewering van Tito's propaganda, aldus Rajk, dat de Sovjet-Unie discriminerend tegen kleine landen optreedt is onwaar". Met Rajk staan terecht: it. generaal Palffy, voormalig staf-chef van het Hongaarse leger en voormalig vice- minister van Defensie. Brankof, voormalig zaakgelastigde van de Joegoslavische legatie te Bu dapest, die als maarschalk Tito's ver tegenwoordiger verleden jaar October zijn ontslag nam en zich openlijk voor de Kominform uitsprak. Szoyni, voor zijn arrestatie secre taris van de Hongaarse communisti sche partij. Szalai, dr. Szonyi's me dewerker, Korondy, kolonel van poli tie bij het Hongaarse ministerie van Binnenlandse Zaken. Justus, vice- president van de Hongaarse radio- omroep en vooraanstaand sociaal-de mocratisch theoreticus en Ognjenovic een in Hongarije woonachtige Joego slaaf. Seidell Chapin, de oud-gezant dei- Ver. St. in Hongarije, die genoemd wordt als nieuwe Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, heeft een ver klaring van Rajk, dat deze met hem tegen de Hongaarse regering heeft samengezworen, „volkomen ongegrond" genoemd. Chapin zei in het geheel geen besprekingen met hem te hebben gevoerd. Kovacs, die hoofd is geweest van de Amerikaanse militaire missie te Boe dapest, heeft met nadruk ontkend, dat hij Rajk ooit ontmoet had AAN DE HAND van de gegevens, beschikbaar gekomen bij de laatstgehouden volkstelling, heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek een staat samengesteld, die het gemakkelijk maakt, de toe stand op godsdeinstig gebied in 1930 te vergelijken met die in 1947. De totalen van het Rijk hebben wij reeds in dit blad vermeld en wij zouden er ons gemakkelijk van af kunnen maken door ook de thans beschikbare cijfers van de elf provinciën en de vier grootste gemeenten te geven, met een of andere verzuchting er achter aan. Juister komt het ons voor, na te gaan. wat tot de gewijzigde ver houdingen kan hebben geleid. Hieronder geven wij enkele per centages die, beter nog dan de to taal-getallen duidlijk maken, waar voor- en waar achteruitgang wer den geboekt. R.K. Andere Geen gezindten godsd. Groningen 5.4 73.1 21.5 Friesland 7.0 69.8 23.2 Drenthe 6.1 82.6 11.3 Overijssel 28.4 59.9 11.7 Gelderland 36.6 57.3 6.1 Utrecht 31.0 57.4 11.6 Noordholland 27.2 44.3 28.5 Zuidholland 23.8 59.8 16.4 Zeeland 25.1 68.7 6.2 Noordbrabant 88.6 10.3 1.1 Limburg 93.4 5.6 1.0 Nederland 36.4 49.2 14.4 Amsterdam 22.0 43.2 34.8 Rotterdam 22.9 55.0 22.1 's Gravenhage 28.2 48.5 23.3 Utrecht 35.3 48.3 16.4 1947 Groningen 6.0 67.0 27.0 Friesland 7.3 69.3 23.4 Drenthe 7.0 80.0 13.0 Overijssel 30.3 56.3 13.4 Gelderland 38.1 54.5 7.4 Utrecht 31.5 54.6 13.9 Noordholland 29.4 36.5 21.1 Zuidholland 24.5 54.4 21.1 Zeeland 25.7 67.7 6.6 Noordbrabant 98.4 9.5 1.5 Limburg 94.5 4.2 1.3 Nederland 38.5 44.5 17.0 Amsterdam 23.6 31.4 45.0 Rotterdam 20.9 47.8 31.3 's Gravenhage 28.6 44.0 27.4 Utrecht 37.7 44.6 17.7 jAE VERKOOP van de inventaris van het voormalige kamp Vught heeft ongeveer een derde meer opgebracht dan de raming, welke f 80.000 be droeg. Zij, die menen dat er, gezien de totaal-getallen, reden tot juichen is voor de Katholieken, vergissen zich; de toename van hun percen tage houdt geen gelijke tred met het geboorte-overschot in de van huis uit katholieke gezinnen, waar uit moet worden besloten dat er ook in het katholieke milieu een betreurenswaardige afval is die ten goede komt aan de snel wassende rubriek „Geen Godsidienst." I)EZE RUBRIEK vertoont de meest onrustbarende toename in de grote steden. De vraag rijst: waarom juist hier deze snel was sende godsdienstloosheid? Het ant woord wordt o.i. mede bepaald door het karakter der moderne grote volkscentralisaties. In de stad en hoe groter zij is, hoe sterker men het kan waarnemen verliest men het contact met de natuur die, luider dan welke andere facet der schepping ook, van Gods al macht spreekt. In de grootstad concentreert men zich op de ver volmaking van de „wonderen" van het menselijk vermogen. Men ver diept zich daar in de problemen, die een opeenhoping van mensen met zich meebrengt; maatschap pelijke verplichtingen, sociale toe standen, voorzieningen en verde lingen van goederen en voedsel, verkeers- en woningvraagstukken. Ten plattelande wordt de wel vaart (goede oogst, kwaliteitspro ducten, gunstige inzaai en was dom) welhaast uitsluitend bepaald door die'factoren, waarin men het sterkst Gods hand bespeurt; storm en regen, droogte, hagel en al die andere uitingen van Gods almacht. Is het daarom, dat men buiten de grootstad zich Gode indachtiger blijkt dan in de grote bevolkings centra, waar men zich zo inge spannen bezig houdt met de mate riële resultaten van het menselijk vernuft?' Uit deze redenering volgt tevens, dat degenen, die vaak met het min achtend adjectief „conservatief" worden aangeduid, hun conserva tief karakter eigenlijk hieraan ontlenen, dat zij dichter staan bij de eeuwige Waarden en Waarhe den dan zij die zich „verlichter" wanen omdat zij de vindingen van de menselijke geest en de „struggle for life" in hun gedachtenwereld een al te groot aandeel toekennen. Het geloof in God moet conser vatief zijn, omdat God van alle eeuwen en onveranderlijk' is. Zij die zeggen „geen geloof" te heb ben, klampen zich vast aan de wisselvalligheden van door mensen uitgedachte systemen en andere vindingen van de menselijke geest. Het zal nu begrijpelijk zijn, hoe meer dan ooit de beginselvaste leek vooral in de grootstad zijn taak naast die van de priester ziet groeien. Dan is het ook te ver staan hoe Z.H. Paus Pius XI z.g. de Katholieke Actie lanceerde en haar met zoveel klem aanbeval als een der grote redmiddelen van een in materieel gewin en materiele nood verzinkende wereld. idbouwschool „Middelbaar I dien goed bespraakt, met C of iets dergelijks, voor 25 Sept. met uitvoerig jureau van dit blad. R w. VAN DER STEËf Ik heb geleverd, u betdMM isinot Meer onder ons en Chinese heekjes, wet doet de Grote Hendenn tnetet d/emderlme yosely Inelaar is van vlief>f waardigheden en dus rel zijn zinnen op het lie arme Arthur zal he"

de Stem | 1949 | | pagina 1