Water in Praagse wijn niet onmogelijk In het „Chicago van het Westen" Europa heeft zijn it r£ sjes West-Duitsland heeft zijn eerste president gekozen 3LIVE De grens over met het fruit Bevin en Cripps niet met lege handen Minder licht in de duisternis wer y//////?i GEWIJZIGDE KOERS VAN MOSKOU OP DE BALKAN? Haagse Brieven DE TSJECHO-SLOWAAKSE BISSCHOPPEN RICHTEN MEMORANDUM TOT REGERING Een waarschuwing' Den Helder beleefde benauwde ogenblikken Gevangenen ontsnapt Nog nazomeriveer Giuliano krijgt versterking „Darul Islam" blijft lastig Professor Heuss „democratische Hindenburg" Gevaarlijke rol Stakingen in Finland vrijwel afgelopen Gangsterbenden handgemeen met elkaar en politie Bars en dancings wemelen van de ^tillen' i esjes per mesje per mesje tog Zuid-Beve- van fruit. 958-0 DER STEEN VIJFDE JAARGANG No. 1482 Uitgave: N.V. Uitgever» My. Neerlandf». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bi) vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Voor God, Koningin en Vaderland D I N S D A G 13 SEPTEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele PoortLTelefoonlOZ—^By^eaux^O^TBTO6^ieuwst^atJ2^Telef^J5^TCRN^ZEN^Axelsestraat^45. Telefoon 2347) rrWEE BELANGRIJKE FEITEN seint Reuter uit Tsjecho-Slowakije. Het eerste is, dat de Bisschoppen de staat een uit 7 punten bestaand program hebben aangeboden om de strijd tussen Kerk en Staat in andere banen te leiden. Het tweede feit is, dat de Tsjechoslo waakse min. van Justitie Cepicka heeft verklaard, dat Tsjecho-Slowakije „alles zal doen opdat de gods dienst een progressief en niet een reactionnair onderdeel van ons leven wordt". Waarnemers te Praag geven aan deze verklaring de uitleg, als zou den er aanwijzingen zijn, dat de communisten een verzoenend gebaar overwegen. Dit schijnt te kloppen met de geruchten over een nieuwe koers, die Stalin op de Balkan zou willen gaan varen. Dat wil zeggen een minder straffe koers. n£ BISSCHOPPEN verklaren in 'n memorandum bereid te zijn trouw aan de staat te zweren onder de voor waarden van de bestaande regeling tussen de Staat en het Vaticaan, en onder het beding, dat de regering haar aanvallen op de Kerk stopzet, godsdienstvrijheid garandeert en het Pauselijk gezag in kerkelijke zaken erkent. De bisschoppen zeggen, dat zij in „onbehagelijke" omstandigheden heb ben vergaderd, omdat zij .bezorgd wa- ÜEN HEVIGE brand is gisteren- avond in een der grootste hout- loodsen van de rijkswerf te Den Hel der uitgebroken. Dank zij een achttal brandwagens, die met een groot aantal slangen het vuur bestreden, daarbij geassisteerd door de drijvende marinebrandspuit, wist men het vuur te beperken tot de 50 meter lange houtloods en tot een zo juist gereed gekomen loods, zodat het gevaar voor de stad zelf kon worden afgewend. Door de Noord westen wind vlogen namelijk grote hoeveelheden vonken over de stad, zodat men zich gedwongen zag de gemeentenaren via de radio-centrale te waarschuwen en tevens op ver schillende punten van de gemeente brandslangen gereed te houden. m GEVANGENEN zijn tijdens het tuchtingsuur uit de gevangenis te Siantan (Java) ontsnapt. De wacht werd bedwongen met een revolver, die zij van een cipier gestolen had den. De ontsnapten vormden het der de deel van de totale gevangenisbe volking. De achtervolging leverde tot dusver tot resultaat, dat zeven van hen opgepakt werden. ren over de „schismatieke" en dooi de regering geinspireerde „katholie ke actie" en verantwoordelijk gesteld werden voor de gespannen betrek kingen tussen Kerk en Staat. Het memorandum bevat de waar schuwing. dat de positie voor de re gering zeer moeilijk zou worden, als zij wetten zou invoeren die de kerk niet kan aanvaarden. Het verlangt ook, dat de regering de „katholieke actie" niet langer zal steunen. De bisschoppen verlangen, dat de regering van 'n groot deel harer aan gekondigde politiek terugkomt. PROTESTEN. DE BENELUX gaat gezamenlijk de muskusrat bestrijden, om daardoor het ondermijnen van dijken en ande re waterkeringen te voorkomen. HET WAPEN der Koninklijke Maré chaussee zal 26 Oct. 135 jaar bestaan Op die dag zal te Apeldoorn een gedenkteken worden onthuld ter nagedachtenis van de in de oorlogs jaren gevallen leden van het Wapen EEN COMMISSIE inzake de wette lijke regeling van de drinkwatervoor ziening is door de minister van So ciale Zaken ingesteld. Voorzitter is m-n. on van Voorst tot Voorst te Tilburg. 19 SEPTEMBER zal de huidige rector magnificus van de R. K. Universiteit ie, roJmegen, prof. mr. J. Jurgens, net rectoraat overdragen aan prof. or. li. H. Janssen. IN HET wassenbeelden-museum te hebben politiemannen twee aKKenrollers op heterdaad betrapt, e politiemannen hadden zich als wassen beelden opgesteld. Dl. driemaandelijkse vergadering van „lCon~"at,eve raad der West-Euro- nie 7al in Nov. waarschijn- ln den Haag plaats vinden. de°effEa toinister Mansholt van oor van Sa^?en sPoedige beëindiging re" tJ"ildiie toestand °P het ter- aanbeveii^6 binnenlandse kaashandel gewenst on J-e,rdlent- acht hij het on- van de mavimn mo™ent tot vrijlating roaximumpnjzen over te gaan. hebben ^n" i^P^ÏNGIN en de Prins gedelegeerden tePralRSTN°r rd.?'?de <?e receptie ontvangen ÜJdenS hevige huishoudelijke twist ham- ÜJ1 j eg een huishoudster hamen a a U werkgever met een 70rowoJt sohedel in. De man is in kenh nde toestand naar het zie kenhuis vervoerd. STEINMETZ. het Kath. Tweede Ka merlid. heeft ontslag genomen, daar zijn werkzaamheden als wethouder van Amsterdam te omvattend zijn. de Salamand"r ia! niet leuk. :urtje open en nieuwe bedrei- Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met over het alge meen weinig bewolking. Matige, m het Noorden overdag krach tige wind Uit Oostelijke richtin gen. Dezelfde of iets lagere tem peraturen dan gisteren. Heden: zon onder 19,01 uur o!f «ni °P 2°'44 uur' Woensdag: zon op b,l~ uur en maan onder 14 uur VIJ protesteren tegen de benoeming van regeringsagenten in consisto- ria. Verder eisen zij. dat „aan de in terventie in het onderwijs aan toe komstige katholiek geestelijken of lekenreligieuzen, waardoor de rech ten der kerk worden geschonden, een einde komt. Zij protesteren tegen de „sluiting van kerkelijke scholen, de requisitie van kerk- en kloostergebouwen en tegen alle stappen, die de godsdienst vrijheid beperken". En zij verklaren, dat de voorberei ding van de regering tot het uitvaar digen van een wet, waarbij de staat het beheer over alle kerken over neemt, „volkomen unilateraal en on aanvaardbaar als een equivalent voor de geconfiskeerde kerkelijke eigen dommen" is. De bisschoppen „protes teren tegen de beschuldigingen, dat zij in dienst van het kapitalisme staan en tegenstanders zijn van de verrich- Oogst is dit jaar meer dan het dubbele /"JVERAL in ons land is de fruit- oogst overweldigend, Dat geldt vooral de appelen en peren, waarvan de opbrengst dit jaar twee tot twee en een half maal zo groot is als nor maal. Maar.... heel veel is van min dere kwaliteit. Als men dat weet, klinkt het bericht over fruit op de mestvaalt niet zo schril. Nochtans moeten we alles doen, om de oogst te plaatsen, zo verzekerde ons de ver tegenwoordiger van het Centraal bu reau van de tuinbouwveilingen in Ne derland en de Fruittelers-organisatie, die wij hadden opgezocht in verband met enkele alarmerende berichten. In Tiel had men reeds een grote vergadering belegd in verband met de ongunstige gang van zaken; maar het bericht, dat weer fruit naar West- Duitsland kan worden uitgevoerd, heeft gelukkig gunstiger perspectie ven geopend. Onze zegsman verklaarde, dat zelfs in normale fruitjaren wij mede op ex port zijn aangewezen, laat staan dus dit jaar met zijn overvloedige oogst. Nu werd aan de ene kant de uitvoer belemmerd, anderzijds moest worden geconstateerd, dat ook in de landen, waarheen we exporteerden, de fruit oogst overweldigend is. Er is gelukkig een troost, namelijk, dat er voor goed fruit altijd afzet is. Men ziet dat in de Betuwe en ook in Zeeland met de appels eq, peren, men ziet het bijvoorbeeld in het Westland met de druiven en de perziken. Dat betere fruit moet een bepaalde maat hebben en krijgt een betere verpak king dan de gewone veilingkisten. In de buitenlandse afdeling van de Jaar beurs kan men dit exportfruit be wonderen. Engeland en Duitsland zijn doorgaans goede afnemers; kleinere hoeveelheden gaan naar Frankrijk en Zweden, en een enkele keer neemt ook Canada van ons af. Het minderwaardige fruit, vooral 't zogenaamde kroet, dat zijn valappe- len, gaat naar de fabrieken voor de verwerking tot appelsap, stropen, jams en pectine, dat is de stof, die maakt, dat de jam, gêleert. Voor dit kroet krijgen de kwekers twee en een halve cent betaald. Naarmate de omstandigheden van levering verbe teren, hoopt men de marktprijs op be ter peil te brengen. Wij menen, dat men dit in de winkels wel zal mer ken! £)E SICILIAANSE nationalisten heb ben in feite „de oorlog aan Italië verklaard" door zich te verbinden met de bandietenleider Salvator Giuliano In 'n verklaring van 't separatistische hoofdkwartier wordt Giuliano als „held van de Siciliaanse onafhanke lijkheid" betiteld, Giuliano, die zich thans in de ber gen bij Palermo bevindt, heeft reeds verklaard „openlijke oorlog" tegen de politie te zullen voeren, indien men hem niet met rust laat. Thans zal hij de steun hebben van duizenden nati onalistische Sicilianen. Een geheel le ger van vrienden en spionnen is thans bereid om de bandiet te beschermen en de maatregelen der politie tegen te werken. tingen van het volk en de sociale vooruitgang van onze tijd". ALGEHELE OMMEKEER rpE PRAAG is men van mening, al- dus meldt Reuter dat de aan vaarding door de regering van de in het memorandus vervatte voorwaar den, een algehele ommekeer in het regeringsbeleid ten opzichte van de kerk zou brengen. Erg optimistisch over het aanvaar den der voorwaarden is men voorlo pig derhalve niet. OEVIN EN CRIPPS zijn niet voor niets naar de Ver. Staten geto gen om daar een pleidooi te houden voor een veilig pond sterling. Zij hebben gisteren met hun confraters van Canada en de Ver. Staten in Washington bekend gemaakt, dat zij zijn overeengekomen maatregelen te nemen, die er toe zullen leiden, dat Engelands dollarcrisis in 1952 zal zijn overwonnen. In een officiel communiqué delen zij mee, dat het vooruitzicht bestaat dat er in 1952 een „bevredigend even wicht zal zijn in de betalingen tussen de gebieden van het pond sterling en van de dollar". Het communiqué bevat een programma om Engelands dollar tekort te overbruggen, dat uit tien punten bestaat. Enkele dier punten zullen van onmiddellijke invloed zijn op Engelands dollarinkomen. EN WAT MET INDONESIË? T"YE Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Stikker, die gisteren in New-York aankwam, in teresseerde zich uiteraard ook voor het vraagstuk van dollar en pond; het is immers een vraagstuk dat de laat ste dagen in de onmiddellijke aan dacht van alle politici staat. Hij zei o.a.: Het stormcentrum ligt naar mijn mening niet in Europa, maar in het Verre Oosten, politiek en economisch. En daar Indonesië een van de voor naamste producenten van rubber, tin copra en olie is, is het van essentieel belang voor de oplossing van het dollar-sterling-vraagstuk, dat Indone sië zo spoedig mogelijk wordt gehol pen, opdat het kan terugkeren niet alleen tot politieke stabiliteit, maar vooral tot gezonde monetaire en eco nomische beginselen. Dit alles onthult dan meteen het doel van het bezoek van minister Stikker. Naar zijn bevindingen zal men ter Ronde Tafel Conferentie vast en zeker halsreikend uitzien. ipERWIJL het productie-apparaat van de electriciteitsbedrijven nog niet aan de sterk gestegen vraag kon worden aangepast, beweègt het elec- triciteitsverbruik zich nog steeds in stijgende lijn. Daarom zullen in No vember, December en Januari a.s. we derom maatregelen worden genomen ter beperking van het electriciteits- verbruik tijdens de z.g. spitsuren. Dit zijn de uren, waarin de grootste vraag naar electriciteit optreedt tengevolge van het samenvallen van de industri ële bedrijvigheid en het gebruik van electriciteit voor verlichting in de huishouding, in winkels, kantoren, enz. Deze spitsuren vallen van Maan dag tot cn met Vrijdag 's morgens tussen 7 en 9 uur en 's middags tussen 4 en 6 uur. Zaterdags uit sluitend 's morgens van 7-9 uur. Grootverbruikers van electrische energie moeten de belasting in de spitsuren zoveel mogelijk beperken. Veelal zal dit slechts mogelijk zijn door verschuiving van de werktijden en verplaatsing van veel energie-vra gende werkzaamheden naar uren van lagere belasting. Gedurende de spitsuren zal het elec- triciteitsverbruik voor verlichting en verwarming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt wor den. Reclameverlichting, buitenver lichting van openbare gebouwen, van Horeca-bedrijven en van amusemhnts- inrichtingen alsook étalageverlichting is tijdens de spitsuren verboden. Eta lageverlichting is wel toegestaan aan die- winkelbedrijven, welke een af spraak hebben gemaakt met het elec- triciteitsbedrijf om in de spitsuren slechts de helft van de verlichting, zoals die het vorige jaar in bedrijf was, voor étalage en winkel te ont steken. TN DE laatste vier. dagen hebben op Java bittere gevechten plaats gehad tegen, guerillastrijders van de „Darul Islam" nabij Garut en Tasik- malaja, waarbij de Darul Islam 80 man heeft verloren zonder verliezen aan Nederlandse zijde. Deze actie, volgde op een overval der guerilla strijders op een Nederlands convooi en vormt een onderdeel van een al gemene zuiveringsactie in deze streek welke plaats heeft in samenwerking met republikeinse strijdkrachten. On geveer 8000 guerillastrijders van de „Darul Islam" trekken zich niets aan van de order tot het staken der vij andelijkheden to West-Java. Volgens geruchten zal het oude Pruisische „landdaggebouw" in Berlijn bestemd zijn voor het toekomstige parlement van het door de Russen bezette gedeelte van Duitsland. De Russische Economische Commissie heeft gelden gereserveerd voor de restauratie van het tijdens de oorlog zwaar gehavend gebouw. Een vleugel is reeds klaar en men verwacht, dat het hoofdgebouw met de grote vergaderzaal eind van dit jaar gereed zal komen. De bloemenweelde van Aalsmer zoekt een uitweg. Die heeft ze gevon den, niet slechts in een plaatselijk corso, maar in een stoet, die naar 's lands hoofdstad trekt en daar urenlang in de straten de aandacht van duizenden bewonderende mensen opeist. Opvallend was het grote aantale, uit bloemen opgetrokken dieren in optocht. Een van de prachtig uitgedoste wagens passeert op de foto het terras van het I.C.C. in het Vondelpark, waar vele autoriteiten, o.w. In donesische gedelegeerden ter Ronde Tafel Conferentie de optocht gade sloegen. Hoe was nu onze totaal indruk? Nog vóór het défilé begon, werd een jonge dame uit de rij der toe schouwers weggehaald en wij hoorden haar begeleider zeggen: als je nu voor de microfoon van de radio-opname staat, zeg dan, dat je nog nooit zo iets hebt gezien. Toen echter het corso achter de rug was. hebben wij ons wel even verbaasd wegens die (voorbarige) mededeling. Want enkele dagen eerder was Zundert veel grootser en origineler voor de dag geko men. Het bewijs? Zie het filmjournaal van deze week, dat eerlijker is dan in dit geval het radio-journaal. T>ROF. THEODOR HEUS, ex-journalist, is gekozen tot de eerste president van de nieuwe West-Duitse federale republiek. Deze beslissing is giste ren in Bonn gevallen op de Bondsdag van de afgevaardigden van de parle menten der 11 West-Duitse staten. Heuss, die vrij-democraat is, had als voornaamste tegenstanders de sociaal-democraat dr. Kurt Schumacher en Rudolf Amelunxen van de kleine linkse katholieke centrumpartij. TTE BESLISSING heeft nogal wat voeten in aarde gehad, want eerst na twee stemmingen behaalde Heuss de vereiste meerderheid. Namelijk 416 stemmen tegen Sehuman 312 en Amelunxen 30. De oorzaak daarvan moet hierin gezocht worden, dat de sociaal-democraten bezwaar hadden tegen de figuur van Heuss. Zij reke nen namelijk sterk aan, dat hij in 1933 in de Rijksdag voor de wet ge stemd heeft, die Hitier dictatoriale machten gaf. Zij vergeten echter, dat in 1932 Heuss een boek publicerde: „De weg van Hitier", dat hem de haat van de dictator op de hals haalde. In 1933 werden dit en andere boeken van zijn hand door de nationaal-socialisten veroordeeld en verbrand. Hijzelf werd van alle officiële functies ontheven. Hij werd herhaaldelijk, door de Gesta po ondervraagd, maar nooit gearres teerd. rjAT HET auteursberoep niet zonder risico is, ondervond het gezelschap Jan van Ostade, toen het een voor stelling gaf in een kamp van de N.O.- polder te Voilenhove. Het programma vermeldde na de pauze het zingen van een liedje door een der artisten. Tijdens zijn nummer werd hii echter onderbroken door een man achter in de zaal, die met Am sterdams accent ongezouten zijn me ning gaf over de zangkunst van de man op het toneel. Het publiek werd daarover zo kwaad, dat het de Am sterdammer te lijf wilde en de politie moest tussenbeide komen om hem voor een geduchte aframmeling te vrijwa ren. Hardhandig werd hij daarna door de politiemannen uit de zaal verwij derd. Even later stond hij echter op het toneel, dat hij via de noodingang had bereikt en toen bleek, dat de man in kwestie Jan van Ostade zelf was, die zijn rol dus wel meesterlijk moet heb ben gespeeld Gedurende de laatste verkiezings campagne verwierf de 65-jarige Heuss die door sommige van zijn tegenstan ders „een democratische Hindenburg" wordt genoemd, aanzien, doordat hij de enige partijleider was, die zijn re devoeringen niet doorspekte met een luidruchtig nationalisme. GEEN EENSTEMMIGHEID. TNR. KONRAD ADENAUER, de lei- der der christen-democraten heeft nog getracht met zijn socialistische confrater Schumacher eenstemmigheid te bereiken over de te volgen houding bij de presidentsverkiezing. De soc.-dem. bleven echter weigeren Heuss te accepteren en zijn gisteren laat met Schumacher als hun candi- daat uit de bus gekomen. Hun besluit werd bekend bemaakt een half uur voor het begin der federale bijeen komt. De christen-democraten heb ben de candidatuur van Heuss onder steund. TN EEN verklaring van Heuss na zijn benoeming deelde deze o.m. mee, dat een zijner voornaamste wen sen is het terugbrengen van Berlijn tot het „Duitse rijk". TAERTIEN DUIZEND Finse metaal- arbeiders, die werkzaam zijij in bedrijven, welke artikelen voor de Sovjet-Unie vervaardigen zulks in het kader der Finse herstelbetalingen aan dit land, zijn wederom op hun werk verschenen. De een maand geleden onder com munistische leiding in Finland uitge broken stakingen zijn hiermede vrij wel afgelopen. Er is in totaal door de leden van elf onder communisti sche leiding staande vakbonden ge staakt; zes dezer bonden zijn uit de door sociaal-democraten beheerste federatie van vakverenigingen gezet (Van onze Parüse correspondent). JJET wordt „warm" in Parijs. Zeer terecht krijgt de Licht stad nog 'n tweede bijnaam: het Chicago van het Westen. Voor de bekende juwelierszaken staan dag en nacht agenten op post, om overvallen ee voorkomen. De banken, stations- en postkantoren worden streng bewaakt om te voorkomen, dat „de kas" wordt meegenomen. Grote maatschap pijen, die aan het einde der vier vier weken lonen moeten uitbe talen aan vaak duizenden men sen personeel, vragen tevoren politiebescherming. Een escorte motorpolitie met revolvers en machinegeweren in de aanslag, beschermen de moedigen,- die de ze stapels bankpapier aan de bank gaan halen. Tijdens de be- taaluren, wordt ook in particu liere ondernemingen niet zelden de kas door agenten met sten- guns bewaakt. OPSTAND IN BENDE VAN RENE MET DE WANDEL STOK. JNTUSSEN is na de arrestatie van René met de wandelstok opstand uitgebroken in zijn bende. Enige le den, die na het onvrijwillige verdwij nen van hun chef brodeloos waren, liepen over naar andere gangster-or ganisaties, hetgeen de René-getrou- wen hen zeer kwalijk namen Tony Guerin, een luitenant van René met de wandelstok is naar men ver moedt tijdens zijn pogingen om het bewind in handen te nemen in het harnas gesneuveld. Hij kreeg bezoek van een oude vriend, Jacky Cruel, en volgens de verklaringen van zijn vriendinnetjes, heeft deze Jacky hem zonder veel omhaal neergeschoten. Maar Jacky Cruel blijft hardnekkig ontkennen en Tony, die vlak onder het hart zeer ernstig verwond werd, zodat men voor zijn leven vreest ver telde ook aan de politie, dat het schot een ongelukje was. „Ik was mijn re volver aan het schoonmaken toen De- nise (zijn vriendin) in de keuken be zig was. Plotseling ging het ding af endaar lig ik nu". Tony lacht eens tegen de commissaris. Zij we ten dat hij René's eerste luitenant is, doch ze kunnen hem niets maken. Hij kent ook de ere-code van de on derwereld. Als hij nu bekent, dat Jacky hem heeft neergeknald, wordt hij drie dagen nadat hij het zieken huis heeft verlaten doeltreffender van kant gemaakt. Hoe houdt hij straks Denise uit handen der vakgenoten? Enige andere volgelingen van Re né zijn plotseling verdwenen. Men beweert, dat ook twee anderen een ongelukje hebben gehad bij 't schoon maken van revolvers. Duidelijk is in iecïer geval, dat met de arrestatie van René de politie een uitstekende slag heeft geslagen. Er heerst op stand onder zfln volgelingen. AGENTEN DRINKEN EN DANSEN. VRIJDAGNACHT is er een mals vuurgevecht geleverd tussen Cor- sicanen en afgevaardigden van een bende Noord-Afrikaners. Waar het om ging, weet men niet. Hier en daar lagen wat plasjes bloed, doch overigens scheen men doden en gewon den maar meegenomen te hebben. De Franse politie zelf is door de hele pers belachelijk gemaakt, omdat zij niet in staat bleek te zijn de mis daad in Frankrijk afdoende te beteu gelen. Het tegenoffensief van Her mandad moet nu bewijzen, dat zij spijkers met koppen kan slaan of er zullen bij Justitie grote wijzigingen moeten komen. Inspecteur Morin, die na de avontuurlijke wildwest ach tervolging René de boeien heeft aan gedaan, jaagt thans achter de voor naamste bendeleider van Frankrijk, Emile Buissen. Emile en René zijn gezamenlijk een half jaar geleden doodnuchter via de artsenkamer van de gevangenis de zonnige wereld ingewandeld en se dertdien is Frankrijk niet veilig mer. „Als ze de tientallen bewakers, die dienen om de laatste dagen Pé- tain ongenietbaar te maken eens voor de cel van René en Emile had den gezet, zou er heel wat minder herrie in Frankijk zijn geweest" be weerde dezer dagen een Parijse col lega. Maar Morin houdt goede moed. „Ik jaag voortaan op groot wild. Dat ligt me", aldus de inspecteur enige da gen geleden. Ogenschijnlijk slenteren de vriende lijke Parijse agenten hier en daar zo maar wat rond. Precies zoals ze al jaren rond slenteren. Niet te vlug en niet te langzaam. Ze wijzen U de weg Zetten U desnoods nog op de bus. Maar sedert enige dagen zijn hun richtlijnen verscherpt. Onopgemerkt bestuderen ze bepaalde wijken. Al wandelend kunt ge soms merken hoe men een cordon rond een blok heeft gelegd van agenten, zonder dat de bewoners het nochtans „door" heb ben. Rechercheurs in burger zitten op de terrasjes, wandelen op het perron roken hun sigaretje op de vliegvel den, zitten in de bioscopen, „genie ten" van een cabaret dat het dag licht nauwelijks kan zien, slenteren rond Metro-ingangen, bekijken op merkelijk lang een étalage enz. Andere „stillen" brengen hun avon den en nachten thans door in som mige bars en dancings. In sommige wijken wemelen de bars en dancings van deze onopvallende bezoekers, want juist in dergelijke zaken ple gen de gangsters rendez-vous te ge ven. TOURISTEN OPGEPAST. UROPA heeft zijn parlement; zijn eerste zitting heeft snelle en be langrijke besluiten gebracht, heeft Europese zedelijke, economische en po litieke grondslagen gelegd; nu stout moedig voort arbeiden!" Dit was de kern van de korte maar plechtige slotrede, waarmee Spaak in een geestdriftige slotzitting de eerste assemblee van de Europese Raad te Straatsburg heeft gesloten. Inderdaad heeft de assemblee van de Europese Raad getoond zijn be staan waard te zijn. Europa krijgt, naar vertrouwd mag worden, een supra nationaal gerechtshof voor de bescher ming van de rechten van de mens. De uitgebrachte adviezen en wensen van de reeds in October bijeenkomende Europese ministers zullen niet voor dovemans oren klinken; daarvoor staat hun totstandkoming in gezamenlijk over leg, waarbij wederzijdse offers werden gebracht, zeer zeker borg. De Europese gedachte zal een zegenrijke realiteit kunnen worden. Dit is zonder twijfel een grote overwinning voor de Europe se Beweging, wier streven in de Euro pese Raad zo grote weerklank en aan hang vond, al blijven de positie van Engeland en vele inzichten in Enge land een moeilijk probleem. JJET zal velen opgevallen zijn, dat van een bloc-vormtog der socialis ten in de Europese Essemblée minder terecht gekomen is, dan voor het bij eenkomen der essemblée door dezen gevreesd door genen gehoopt werd. Van een socialistische „leiding" was zeer zeker geen sprake. Er was n.l. geen eendracht in het socialistische kamp over het werkelijke doel: de eenheid van Europa en met name niet over de wijze waarop een dergelijke eenheid tot stand zou moe ten komen. Zo stonden Engelse en Franse socialisten scherp tegenover el kaar. Daarentegen was de samenwerking naar ik verneem tussen de katholie ke leden van de assemblée van zeer vruchtbare aard. Het was een uitbou wen van de samenwerking in de Nou- velles Equipes Internationales, de or ganisatie van Christelijke partijen en persoonlijkheden. Hiertoe behoren o.a. de K.V.P. in Nederland, de Oosten rijkse, Zwitserse en Italiaanse Christe lijke partijen. Hierin zijn door perso nen uit haar midden in feite vertegen woordigd de M.R.P. uit Frankrijk en de Belgische C.V.P. Zoals ik reeds in een vroegere brief memoreerde, werden drie dezer christe lijke politici benoemd; zo Serrarens van de sociale commissie, die ook ove rigens tijdens de assemblée een be langrijke rol speelde. Hij en van de Kieft (P.v.d.A.) zullen deel uitmaken van de permanente commissie van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. QVER de mensenrechten, waarover ik in de aanhef van deze brief schreef, heeft de assemblée de laatste dag een zeer langdurig en vaak fel debat ge voerd. Het valt niet te ontkennen, dat de zaak dit grote debat waard was. Die zaak zelve werd ten gunste der voorstellers beslist, het voorstel n.l. der juridische commissie tot het instel len van een Europees Hof ter bescher ming van de rechten van de mens, Het grote debat ontspon zich echter over enkele van deze rechten, zoals door de commissie voorgesteld, en wel: het recht van huwelijk en van het stichten van een gezin, het recht van ouders, met voorrang, inzake de opvoe ding der kinderen en tenslotte het recht op eigendom. Het eerstgenoemde recht werd ten slotte aanvaard als te behoren tot de reeks der rechen, waarover het Euro pese Hof zijn bemoeiingen zal hebben- Maar met een kleine meerderheid wer den beide andere naar de betrokken commissie terug gewezen, waardoor zij voorlopig buiten behandeling blijven. Hier was sprake van een belangrijk' principieel debat, waarin socialisten en katholieken scherp tegenover el kaar stonden. Het valt te betreuren, dat enkele dezer laatsten, Fransen, vóór terugwijzing naar de commissie stem den. Hier blijkt weer eens de somtijds opportunistische politiek vandeM.R.P. De katholieken zullen er echter niet in kunnen berusten, indien de ouder rechten en het recht op eigendom bui ten de „Europese" mensenrechten zou den vallen. Opnieuw blijkt weer eens de noodzaak van principiële politiek. Samenwerking en versterking van de samenwerking der Christelijke politici is ook van Nederlands standpunt gezien in de assemblée noodzakelijk. Dat een daaraan voorafgaande en er bij aansluitende samenwerking der Europese Christelijke partijen eveneens gewenst is, staat buiten kijf. - En dat de K.V.P. in de kring der Europese zusterpartijen een even goed figuur zal slaan als de volksvertegen woordiger Serrarens van de rijkskles- kring Tilburg, in de Europese assem blée, kan niet anders dan tot onze bij zondere verlangens behoren. riROTE gangsters vergrijpen zich niet aan kleine touristen. Dat loont niet de moeite. De echtgenote van Aga Khan, de juwelier van Cleef postkantoren of banken komen al leen in aanmerking. Veel kleiner ge spuis maakt het evenwel de touris ten lastig. Met de regelmaat van een klok regent het bij de politie aan giften van diefstal, beroving, zakken rollerij, terwijl twee buitenlandse meisjes dezer dagen zelft naar een verdacht huis werden gesleept. BADER TE VLISSINGEN VERDRONKEN Maandagavond omstreeks 8 uur is de 27-jarige J. Strijendonk uit Vlissingen bij het baden ter hoogte van de Nolledijk te Vlissingen door de stroom meegesleurd en verdron ken. Een andere zwemmer heeft een poging tot redden gedaan toen hij merkte dat Strijendonk in moeilijkheden verkeerde. Hij heeft hem echter niet kunnen vasthou den en moest zichzelf in veilig heid stellen. Het slachtoffer was gehuwd en laat drie kinderen achter.

de Stem | 1949 | | pagina 1