Staat wi! priesters tot ambtenaren maken Vrijer handelsverkeer met West Duitsland Wilt U wel eens gauw weg wezen..! Gedemobiliseerden naar Australië Vreselijk drama in IJzendijke Rectsr A. v. d. Donk opvolger van Rector C. Corsmit Industriële ontwikkeling Richard Strauss overleden Protest van Tsjechische geestelijkheid Toelage-verhoging niet nodig, maar wel verbetering in de positie der arbeiders SERSAilE,NSJ en van de Kieft zÜn Nog bewolkt Dollars voor Tito bepaalde producten Nog beperking voor „Knallend" Kamer debat De ark van Noach Op het nippertje De dollarconferentie Benoemingen Bisdom Breda Conally beschuldigt Tsjang Kai Sjek De vissershaven van Vlissingen „Onze jongens in Indonesië" Gedrang op een redactie-schrijftafel N't toen hij bijgebracht was met be hulp van kunstmatige ademhaling en natte doeken, kwam een dier buiten dienst-functionarissen met het onbe zorgdste gezicht van de wereld binnen met enkele vellen papier. Pater Morel bij St. Vin- centius DE HOOFDRAAD van de Sint Vin- centiusvereniging in Nederland, heeft tot algemeen assistent van de Vereniging benoemd Pater J. J. M. Morel S.J., voorheen moderator van de Katholieke Studentenvereniging Sint Laurentius te Rotterdam. Pater Morel zal worden belast met het vor- mings- en scholingswerk in de Ver eniging, speciaal voor de jongeren. V ko ühj JAARGANG No. 1479 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. HBB.de Rechter. Hoofd redacteur: J. J H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. AiJ D AG 9 SE P,T- It -J Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintjewordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. UET MERENDEEL der priesters in Tsjecho-Slowakije heeft reeds protest brieven ondertekend tegen het plan der regering tot uitvaardiging van een wet. die de staat de algehele controle over de kerken zou geven, aldus heeft een zegsman van kerkelijke zijde te Praag medegedeeld. isK PROTESTBRIEVEN, die allen 1 gelijkluidend zijn en waarvan men verwacht, dat ze door practisch alle geestelijken getekend zullen wor den. worden door de pastoors der pa rochies naar het centrale actie-comi té gezonden. In de brieven wordt verklaard, dat volgens de nieuwe wet geeste lijken ambtenaren zouden worden. Ze zou de sociale positie van de geestelijkheid verbeteren ten koste van de vrijheid, en de geestelijke taak van de kerk volkomen afhan kelijk maken van politieke functio narissen en belangen. De geestelijk heid verklaart daarom, dat ze haar kerkel. bediening slechts zal aan vaarden uit de handen van een Plan voor emigratie van 5.000 oud-militairen t^EN aanhoudende stroom Neder- landse militairen, die spoedig ge demobiliseerd zullen worden, ver voegt zich dagelijks aan het consu laat voor het verkrijgen van visa voor vestiging in Australië, aldus heeft de Australische consul-generaal in Indo nesië, Charles Eaton, verklaard. Hij zeide, dat ongeveer 30 Nederlandse gedemobiliseerden iedere maand naar Sydneuy vertrokken, op basis van het vestigingsplan van de regering van het gemenebest voor geallieerde de mobilisanten. „Het zijn uitstekende mensen, die goede burgers zullen zijn", zo zeide hij en hij voegde eraan toe. dat hij de komst van autoriteiten uit Neder land verwachtte voor de bespreking van een nieuw plan, dat, naar men verwacht, de vestiging van 5000 ge- demobiliseerden uit Batavia in Austra lië zou omvatten. Een vooraanstaand ambtenaar van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde gisteren: ..Australië betekent voor vele hon derden, misschien voor vele duizen den Nederlanders, die een nieuw le ven wensen te beginnen in een land, vrij van oorlogsbedreiging, een land van belofte. Voorts wensen velen zich te vestigen in Nieuw-Zeeland, welke naam voor ons een bekende klank heeft". IN OPRICHTING is een Nederlandse katholieke bond voor het beroepsgoe- derenvervoer. FELICE MILAZZO, een der meest geduchte leden van de bende van Giuliano, is te Poggio Reale door. gen darmes aangehouden, toen hij zich 's nachts naar zijn ouderlijke woning begaf. IN CHINA zijn sterke communisti sche strijdkrachten nieuwe aanvallen m de richting van Kanton en Amoy begonnen. Ze zouden 30 km. van Amoy verwijderd zijn. als Nederlandse vertegenwoordigers m de voorgestelde permanente com missie van de raadgevende vergade ring van de raad van Europa voor gedragen. VAN DE LENINGEN, die België in het kader van het plan-Marshall aan andere landen moet toestaan, is er een aan Nederland ter grootte'van 38 millioen dollar. DE HEER HERREMANS, Belgisch lid vran«TdeJ UNCI- is gisterenmiddag door H M. de Koningin op paleis Soestdijk ontvangen. H. M. DE KONINGIN en Z. K. H. Prins Bernhard zullen Maandagmid dag in het paleis Noordeinde een re ceptie geven voor de leden van de legaties der Ronde Tafel Conferentie „HAKKIE" HOLDERT, voormalig di recteur van de „Telegraaf zal op 29 September voor het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof terechtstaan. EEN WATERHOOS, die 40 minuten duurde, heeft een groot gedeelte van Andalusie in Spanje verwoest. Vier schade011 verdronken en er is grote DE GENERALE SYNODE van de Ge- reformeerde kerken in Nederland heeft besloten zich opnieuw te wen den tot de gereformeerde kerken on- derh. art. 31. K. O. met het dringend verzoek tot een samenspreking, om °P die wijze te komen tot hereni ging. HEr CONGRES van de Britse alge mene vakbeweging heeft met 6.5 mil- iioen stemmen tegen 1 millioen de aanvaarding van de loonstop door net bestuur goedgekeurd. geldig tot Weersverwachting, vanavond: Half tot zwaar bewolkt en over wegend droog weer. Matige Wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Heden: zon onder 19.10 uur. Maan op 19.50 uur. Morgen: zon op 6,05 uur. Maan onder 9,15 uur vrijelijk beslissende kerkelijke hoog waardigheidsbekleder. De voorgestelde verbetering van de positie der geestelijkheid en het ver lenen van bijdragen voor kerkelijke doeleinden zou de onjuiste indruk wekken, dat de kerk hiermede ge noegen zou nemen als compensatie voor haar grond- en ander bezit, dat ze verloren heeft door het eenzijdig optreden van de staat zonder over eenkomst dienaangaande met de Hei lige Stoel. PRIESTERS DOEN AFSTAND JJE TOELAGEN voor de geestelijk heid zouden verhoogd worden op een ogenblik, waarop men om ver schillende redenen voornemens is de lonen van de arbeiders en de uitke ringen van pensioentrekkers te ver lagen. Onder deze omstandigheden doet de geestelijkheid vrijelijk afstand van de voordelen van de voorgestel de toelageverhoging en verzoekt be leefd de sociale positie van de arbei ders en pensioentrekkers te handha ven of liever nog te verbeteren. Tenslotte dringt de geestelijkheid er op aan, dat de godsdienstvrijheid van het volk ten volle geëerbiedigd en gehandhaafd wordt, evenals de vrijheid en het geestelijk doel van het priesterlijk ambt der geestelijk heid. GEEN VISUM. TN KERKELIJKE kringen te Praag wordt gemeld, dat de Tsjecho- Slowaakse regering heeft geweigerd een visum te verstrekken aan mgr. Pavel Bertolini. die sinds eind Juli hierop wacht om als zaakgelastigde naar de Pauselijke nuntiatuur te Praag te vertrekken. Mgr. Bertolini is door het Vaticaan benoemd tot opvolger van mgr. Ve- rolino. die in Juli is teruggeroepen, nadat hij bij een bezoek aan Slowa kije door de politie was gearresteerd. Lening van 20 millioen pond door export-importbank TYE AMERIKAANSE export-import- bank heeft bekend gemaakt een crediet van 20 millioen dollar aan Joego-Slavië te hebben toegewezen. Dit crediet is de eerste rechtstreek se lening aan de regering van Tito sinds de breuk met Moskou. Het cre diet wordt verleend voor de aankoop van machinerieën en andere uitrus ting voor de Joego-Slavische koper-, lood- en zinkmijnen. Voorts werd aan Israël een lening verschaft van 2.3 millioen dollar voor de aankoop van Amerikaanse mate rialen voor havenwerken. Overwo gen wordt ook Ecuador een lening te verschaffen voor het herstel van de door de recente aardbeving aange richte schade. Geesteszieke in zelf gestichte brand omgekomen rjONDERDAGMORGEN werd de brandweer van IJzendijke gea larmeerd voor 'n grote sehuurbrand op de boerderij van de landbouwer Siem Vermeulen nabij de buurtschap Turkije, gemeente IJzendijke. Daar de brandweer vrijwel niets kon uitrichten brandde de schuur geheel af. De eigenaar der boerderij kon men nergens vinden, waardoor men tot de ontstellende conclusie moest komen, dat deze tijdens de brand in. de schuur aanwezig geweest was. Deze veronder stelling groeide in de loop van de dag meer en meer tof, zekerheid uit. Vermeulen, dié verschillende malen in een inrichting voor geesteszieken werd verpleegd, was enkele weken ge leden eerst uit een dergelijke inrich ting ontslagen. Mede gezien het feit, dat hij vroeger vreemde dingen heeft gedaan o.a. 'n grote som gelds (f900), in de kachel verbrandde, verschillende malen geld verscheurde e.d., waartoe hij naar hij meedeelde „door de Aller hoogste" was aangespoord, neemt men aan dat Vermeulen in een vlaag van volkomen verstandsverbijstering han delende, zijn schuur in brand heeft ge stoken en dat, in de vlammen is omgekomen. Door de hitte van de smeulende resten heeft men dit droevige raadsel nog nie. kunnen oplossen. Tijdens het onderzoek trof men slechts het cada ver van een paard aan. J^ADAT KORT GELEDEN een ac- coord tussen West-Duitsland en Zwitserland werd gesloten, waarin de handel belangrijk vrijer wordt gela ten, is op 7 September een dergelij ke overeenkomst met Nederland ge parafeerd. Van de zyde van West-Duitsland is er in toegestemd invoervergunnin gen te geven zonder kwantitatieve re stricties, behalve voor enkele goede ren, die voorkomen op een korte lijst vooral van landbouwproducten, o.a. verse groente, vis, spiritualiën, zaden en aardappelen. Voor deze goederen zijn maximumcontingenten vastge steld. Afgezien van deze uitzonderingen zal de vraag in Duitsland bepalen, wat Duitse importeurs kunnen kopen van Nederland en de Overzeese ge biedsdelen. Nederland van zijn kant heeft toe gezegd, dat de opbrengst, die het ver krijgt uit zijn uitvoer naar Duitsland besteed zal worden in West-Duits land. Nederland zal niet verzoeken om afdekking van een eventueel sal do op de monetaire rekening. Voorts is Nederland ermee accoord gegaan per kwartaal voor ten hoogste 8 mil lioen dollar goederen in te voeren, vallende onder bepaalde groepen. MINIMUM-CONTINGENTEN wijl Nederland uitvoervergunningen zal geven voor bepaalde minimum- hoeveelheden copra, palmolie, palm- pitten en cocosolie. Het accoord loopt tot 1 Augustus 1950. Verwacht wordt, dat de handel naar beide zijden 'n bedrag van 140 a 150.000 dollar per jaar zal belopen Bovendien werd een nieuwe beta lingsovereenkomst opgesteld en gepa rafeerd. gebaseerd op dubbele reke ningen. 'yERDER zijn in een overeenkomst nog minimum-contingenten vast gelegd voor bepaalde goederen. West- Duitsland heeft b.v. toegezegd be paalde hoeveelheden walsproducten, kali en steenkool uit te voeren, ter- ylJDENS een gisterenochtend vroeg in de Columbiaanse Kamer van Afgevaardigden gehouden debat is het tot een schietpartij gekomen, waarbij één afgevaardigde werd ge dood, terwijl een ander lid ernstig werd gewond. Men meent, dat onge veer honderd schoten zijn gelost. Het vuur werd geopend door de conservatieve afgevaardigde Carlos del Castillo, naar aanleiding van een over hem door een liberale afgevaar digde in een redevoering gemaakte opmerking. Ander conservatieve afge vaardigden begonnen daarop ook te schieten. Er volgde een toneel van wilde verwarring, waarbij niet meer gesproken, doch alleen maar gescho ten werd. EEN COLUMBIAAN HET SLACHTOFFER. J^TET alleen in de Kamer, maar in geheel Columbia is de politieke toestand de laatste dagen gespannen. Sterke troepenafdelingen zijn naar drie plaatsen gezonden, waar volgens vroegere berichten uit Tunja 130 km. ten Noordoosten van Bogota tien personen om het leven kwamen bij botsingen tussen partijen. Met moderne wapens uitgeruste groepen zouden aanvallen ondernomen heb ben op Saboya en San Rafaël in de provincie Boyaca en Mogotes in de provincie Santander. te Geen hoop overblijfselen vinden yAN EEN SEPTEMBER af is een expeditie onder leiding van de Amerikaan Aaron Smith op de berg Ararat in Oost-Turkije naar de over blijfselen van de ark van Noach aan het zoeken. Volgens Turkse journalisten, die expeditie vergezellen is er geen hoop dat men de resten zal vinden. De moeilijke levensomstandigheden met regenval en hevige koude hebben de leden der expeditie ontmoedigd. Dr. Smith zou een beloning van 200 dollar hebben aangeboden aan de gene, die een spoor van de ark vindt. piCHARD STRAUSS, de bekende Duitse componist, is gisterenmid dag, op 85-jarige leeftijd te Garmisch- Partenkirchen overleden. Strauss was reeds 14 dagen ernstig ziek. De meest bekende werken van Ri chard Strauss die geen familie is van de beroemde walskoningen zijn: de opera's Rosenkavalier, Salo- mé, Elektra en Intermezzo voorts symphonische gedichten als Don Juan en Till Eulenspiegel en enkele sym- phonieën. De naam van Richard Strauss was gemaakt, toen hij na zijn studies aan de universiteit te München, tot diri gent van het hoforkest van de hertog van Meiningen werd benoemd. Hij trad daarna op te Weimar, München. Bayreuth en eindelijk Berlijn, waar hij in 1908 leider van de Berlijnse Staatsopera werd. In 1894 was hij in het huwelijk getreden met de zange res Pauline de Ahna; uit dit huwelijk werden drie zoons geboren. Tussen de beide oorlogen schreef hij zijn meeste bekend opera's, bijna allen te Wenen. Na afloop van de laatste oor log werd Richard Strauss door een zuiveringshof gezuiverd, nadat felle polemieken over zijn al dan niet zui ver zijn waren losgebroken. Als ge volg van de oorlog was liij bijna zonder middelen van bestaan, daar een hem toekomend bedrag van naar schatting 120.000 pond sterling, dat in geallieerde landen op zijn naam stond, werd bevroren door geallieer de beheerders van vijandelijk bezit. Russische ontvoeringspoging verijdeld l^EN OFFICIER van de „Volkspoli- tie" uit de Sovjet-zone van Duits land en zyn chauffeur, die gisteren de gehele dag een zalittnman uit Sak sen schaduwden, werden door de West-Berlijnse politie zelf gearres teerd, op het ogenblik, dat zij de za kenman naar de Sovjet-sector wil den slepen. De zakenmaii, die verklaarde uit Saksen te zijn gevlucht, nadat zijn firma gesloten en geconfiskeerd was kon zijn achtervolgers tenslotte lang genoeg ontlopen om telefonisch hulp te vragen. Een West-Berlijnse poli tie-auto arriveerde op het juiste ogenblik Werkcommissics ingesteld "VTA AFLOOP van de gisteren ge- houden besprekingen over het dollarvraagstuk deelde de Amerikaan se minister - an Financiën, Snyder, mede. dat ei vier commissies zijn in gesteld. die ieder een der mogelijk heden ter bestrijding van de dollar crisis van het sterling-gebied zullen bestuderen nl. het vormen van voor raden van goederen, die in het ster ling-gebied kunnen worden gekocht, het geven va;i meer vrijheid aan En geland om goederen buiten de V. S. te kopen, vereenvoudiging van Ame rikaanse douane-procedures en aan moediging van de investering van Amerikaans particulier kapitaal in 't buitenland. Zo nodig zullen nog meer werkcom- m.'rsies worden ingesteld. De bespre kingen van gisteren liepen over het probleem van de verhoging der dol larinkomsten van alle aan het plan- Marshall deelnemende landen. Enge land heeft, aldus Snyder, geen lenin gen of schenkingen buiten het Mar shall-plan om gevraagd. ia i Bill Odom, de man, die het snelst om de wereld vloog, stortte tydens snelheidswedstrijden in Cleveland (Ohio) met zyn vliegtuig op een huis, dat in brand vloog. Odom en twee bewoners van het huis kwamen om het leven. Deze foto, die vyf minuten na het ongeluk werd geno men, toont het huis, geheel in vlammen gehuld, terwijl omwonenden de inwoners trachten te redden. (Tele-foto). TOALS WIJ DEZER DAGEN reeds berichtten heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Breda aan rector C. Corsmit eervol ontslag verleend als rector van het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda. Tot zijn opvolger is benoemd prof. Ant. van den Donk, tot op heden professor aan het Seminarie Ypelaar. T\E AMERIKAANSE Senator Tom Conally heeft generalissimus Tsjang Kai Sjek er in (ie Senaat van beschuldigd zich uit de voeten te heb ben gemaakt met 138 millioen dollar aan goud. Senator Conaally, die voorzitter Is van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen en de voornaam ste woordvoerder inzake buitenland se betrekkingen van Trumans rege ring in de senaat en die zich verzette tegen militaire steun aan nationalis tisch China, verklaarde, dat de Chi nese leider naar Formosa was ge vlucht met goud, dat rechtens toebe hoorde aan de nationalistische rege ring. MATUURLIJK, zo zegt de nieuwe rector van het Bredase St. Igna- tiusziekenhuis, toen wij hem Donder dagmiddag een kort bezoek brachten, zie ik de2e benoeming als een hele overgang," doch meteen voegde hij er aan toe, dat hij de beslissing met ge noegen heeft vernomen. Ondanks het feit, dat hem hier een drukke werk kring tegemoet treedt, want zowel over de zusters als de patiënten, in totaal een kleine duizend personen, moet rector A. v. d. Donk de zielzorg uit oefenen. En ik verwacht, zo gaat hij verder, dat men mij in de loop der tijden wel zal bekleden met de diverse functies, die de oud-rector tot nu toe waarnam. Ik ben hier volkomen op voorbereid, merkt hij schalks op! De nieuwe rector verheugt er zich over, dat zijn voorganger in het ziekenhuis blijft inwonen, „want in hem zal ik bij de aanvaarding van mijn rectoraat een grotesteun vinden. Ook de con rector was mij reeds een gids." Onze eerste indruk van de vroegere professor van het Klein Seminarie Ypelaar was een kennismaking met een vriendelijke persoonlijkheid, het type van de gemoedelijke Brabander. Toch is hij Gelderlander van ge boorte, want in 1902 werd rector v. d. Donk te Elden bij Arnhem geboren. Al spoedig verhuisden zijn ouders naar Brabant, waar zijn vader als onder wijzer werkzaam was. Nog geen jaar oud, kwam hij te wonen in Ouden bosch en zodoende is het te verklaren, dat de nieuwe rector priester in het Bredase diocees is geworden. Op 11 Juni 1927 ontving hij de H. Wijdingen vanaf dit ogenblik werd hij tevens be last met een professoraat aan de Ype laar en doceerde hij klassieken. Zijn installatie zal een sober karakter dra gen vanwege de ziekte van de oud-rec tor met wie het intussen bevredigend gaat. In de woonkamer van rector v. d. Donk prijkten reeds fraaie bloemen, als een gelukwens van de directie van het ziekenhuis. VERDERE BENOEMING. pelaan te Wernhout de weleerw. heer J. van Hoof; tot kapelaan te Stoppel dijk de weleerw. heer C. Donkers, priester van het seminarie. B. en W. komen met eigen plan f)E GEMEENTERAAD van Vlissin- gen heeft aandacht geschonken aan het bericht, dat in de kringen der belanghebbenden ongerustheid bestaat omtrent de outillage van de vissershaven. Op vragen dienaan gaande werd van de zijde van B. en W. geantwoord, dat het door belang hebbenden ontworpen plan ten enen male onvoldoende wordt geacht. Het college stelt zich op het stand punt, dat een voorziening noodzakelijk is. Er is alles aan gelegen, dat de ha- ringaanvoer voor Vlissingen behouden blijft. Desgevraagd verklaarde de voor zitter, burgemeester mr. dr. B. C. Kolff dat de buitenhaven niet door vis sersschepen wordt gebruikt, omdat er geen sluizen zijn, zodat het verval in het waterpeil vrij groot is. Er bestaat diepgaand verschil van mening tussen het gemeentebestuur en de directie der haven van Vlissingen over de functie van de haven. B. en W. zullen binnen afzienbare tijd met een eigen plan tot betere outillering van de vissershaven komen. Dit Plfln zal echter zo werd de raad reeds bij voorbaat medegedeeld, een belangrijk grotere kapitaalsinvestering vereisen dan de 80.000 gulden, welke het plan van belanghebbenden zal vergen. TN VERBAND met deze mutatie zijn rog benoemd: tot professor van het Seminarie Ypelaar de weleerwaarde heer Jos. van Steen, tot godsdienst- ieraar aan het Lyceum te Hulst de weleerw. heer C. van Bavel, tot assis tent te Schcondijke en godsdienstle raar aan de HBS in Zeeuwsch-Vlaan- deren W. D. de weleerw. heer Jos. Videier, priester van het seminarie; tot kapelaan van de kerk Onbevlekt Hart van de H. Maagd Maria te Breda de weleerw. heer A. Theeuwes; tot ka- WERKTUIGENCOMMISSIE W. Z. VLAANDEREN Deze Commissie zal op Dinsdag 20 September een demonstratie houden met kleine tractoren, waarachter verschillende bijbeho rende werktuigen zoals ploeg, schijvenploeg, schijveneg, cultiva tor, wiedraam enz. De demonstratie zal gehouden worden bij de heer L. Cammaert, Sasputsestraat te Schoondijke. In verband met de voortschrij dende mechanisatie in de land bouw, zal hiervoor grote belang stelling bestaan. geleidelijk zwellend tot wanstaltige bundels, ten onder gingen onder la wines van Jongens in Indonesië. NOG ERGER. jyjOGEN WIJ DITMAAL, zij het bij uitzondering, eens de aandacht voor onszelf vragen na al die opwindende verhalen over René met de Wandelstok, Aga Khan, de Man in het Grijs, gevluchte Sovjet-pilo ten, enzovoorts? Wij vragen namelijk mededogen met een redacteur, die langzaam herstellende is van een aandoening, opgelopen bij het beheer van onze, we mogen het in alle bescheidenheid wel zeggen, zeer populaire twee maal 's weekse rubriek „Onze Jongens in Indonesië". JNDERTIJD is deze redacteur zeer moedig begonnen met het aan leggen van een paar cartonnen map jes, waarin hij regelmatig de foto's die ons begonnen toe te vloeien, sor teerde op plaats-van-afkomst. En aan gezien hij een man is, die ieder graag het zijne geeft, ontwierp hij een sche ma van afwisseling, zodat Jan Baard mans uit Waalwijk en Dirk Kegge uit Cadzand met alle Kezen, Tonen en Pieten die huis en haard tussen ge noemde plaatsen hadden verlaten om het vaderland onder de tropenzon te gaan dienen, op tijd en vol variatie aan de beurt kwamen. Nu zijn wij in 't bezit van een stel heren die de belangen van ons Dag blad ook buiten de veilige muren van onze gebouwen behartigen. Dat moesten zij althans. Dat was hun op dracht. Helaas echter hebben zij die op dracht verkeerd begrepen en zijn zij begonnen, de belangen „van hun le zers", zoals ze dat noemen, bij de redactie te behartigen. En nu zijn zij een klein half jaar doende, de Onze- Jongens-In-Indonesië-redacteur te be graven onder een aantal zes-bij -ne- rpOEN begon de post ook mee te doen aan dit spelletje. De redac teur ontving brieven van moeders, die voor haar zonen opkwamen. Die moesten nu ook eens aan de beurt komen. Want op de laatste foto's had den ze hun baard al laten staan en die jeugdportretten van een half jaar geleden waren al lang verouderd. Thijs Dinges uit Ulicoten was in middels aan 't repatriëren en als wij die nu niet direct plaatsten, zou hij voor zijn verschijning al onder de groene sparrenslingers met roze pa pieren roosjes en „Welkom Thuis" (goud op carton) het ouderlijk huis weer hebben betreden. En dan kwam een woedende courantenbezorger ons schrijven in een kort maar veelzeg gend briefje, dat hij de familie Jan sen als abonné zou verliezen, als we zoon Christ niet gauw afdrukten. Want Christ werd ongetwijfeld al geel van ouderdom. En vader Van gen foto'tjes, zodat de nette mapjes,Poppel uit 's-Heer Hendriks Kinde ren deeide ons beleefd maar beslist mede, dat Piet overmorgen verjaar de en hij beslist Zaterdag diens por tret in de krant verwachtte. „Zo niet, dan zult U nader van mij horen!" LAWINE. TAeze en dergelijke brieven vlijden zich op de fotostapels als een sneeuwdek op de Alpentoppen. Wij gebruiken dit beeld om u in te leiden in het drama, dat zich drie weke geleden afspeelde Of de redacteur nu naar een schaar of naar een lmpot zochf weten we niet, maar plotseling hoorden, we in 't re dactielokaal een verschrikkelijk ge schuif en geicraak, gevolgd door een flaauw gereutel. Er had zich een lawine in beweging gezet en met vereende krachten hebben we onze redacteur uit gegraven en uit de foto- en brievenber- en opgedolven. Net op tijd om hem aan 'n gruwelijke verstikkingsdood te ont rukken. DE PATER We zagen het ongeluk al aankomen „Wilt U", begon onze handlanger, maar veel verder kwam hij niet. „Als je me soms komt vertellen, dat ik morgen weer een Jongen uit Indo nesië moet plaatsen omdat hij toevallig net jarig is. bezorg ik je op staande voet een hersenschudding" brieste de redacteur. „O, nee" stamelde de buitendienst heer. „Dit keer is het alleen maar een Jongen, die toevallig zijn heerom jn Indonesië ontmoette. Kijk eens wat aardig!" Met glazige ogen keek de redacteur naar een foto'tje van een soldaat naast 'n langbaardige Capucijn. „Maar van daag komt-ie er niet in!" gromde de redacteur. „O nee, die heeft geen haast, die heef, geen haast", suste de buiten dienst-heer en hij legde de papieren op de chaos, die des redacteursbureau bedekte. De redacteur legde de foto zuchtend op zij en las het papier wa^ er onder lag. „Wilt U" stond daar op: ,,de fot van mijn zoon Adriaan, die Zaterdag aan staande 23 jaar wordt, op die dag op nemen. Het zou zo aardig zijn voor zijn familie en ziin meisje. Hoogachtend, Arthur van Dijk, L 389A Zevenlingse- dreef, Oud-Gastel." Me. 'n laatste krachtsinspanning en onder de kreet: „Wilt U wel eens gauw weg wezen!" richtte de redacteur zich op. greep deel II van de Intercommu nale Telefoongids (pl.m. 5 kg) en smeet die met kracht in de richting van de verdwijnende buitendienst-heer. Het boek sloeg tegen de zich juist sluitende redactiedeur en verspreidde kwistig zijn j50 pagina's over de vloer. Per auto van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst is de redacteur naar huis vervoerd. En de rest van de redactie hield zich onledig met het uitzoeken van telefoonboek bladen. De pasbenoemde leerling-stadsver slaggever werd aangesteld als waarne mend—Onze—JongensInIndonesië- Redacteur met welke functie hij zeer verguld was. Want dit betekende voor hem een zij het tijdelijke pro motie. IR. K. VAN GINNEKEN bedrijfs leider van de A.K.U. te Arn hem, heeft in de Nieuwe Eeuw een groot artikel geschreven over de industrialisatie. Hij constateert, dat de gedachte der industrialisa tie met een zekere luchthartig heid is geaccepteerd, maar dat daarnaast als feiten dienen te wor den geconstateerd: 1. een gebrek aan financie- ringsmogelij kheden 2. een weifelende en ongevorm de openbare mening; 3. een positief gebrek aan een geschikte „administration"; 4. een tekort aan ingenieurs en vaklieden, aan „know-kow" en tenslotte aan tijd. Men kan in deze opsomming ook een tekort aan uitdrukkingsmidde len in de Nederlandse taal consta teren, doch dat laten we nu maar ter zijde. DUNT één is een kwestie van Lief- tinck, en over diens politiek denkt Ir. van Ginneken niet vrien delijk. We kunnen daarin komen! Punt 2 wordt heel uitvoerig be keken. En wel tegen de achter grond der industrialisatie van Bra bant. Ir. van Ginneken noemt het onverantwoord in hoofdzaak van uit algemeen sociaal standpunt de industrialisatie van Brabant te gaan regelen. De economische le vensvatbaarheid noemt hij pri mair. De Benelux plaatst Brabant in het hart van een economisch geheel. Het zal - aldus Ir. van Ginneken - een doorgangshuis zijn voor econo mische, culturele en sociale stro mingen, het zal kunnen bemiddelen naar beide zijden en vooral: het zal de maatschappelijke bedrijvigheid, die het zelf veroorzaakt en die het door zich heen laat gaan door zijn centrale ligging, moeten veredelen door zijn innerlijke kracht en over tuiging. Maar als Brabant deze opdracht niet op dit geestelijk plan kan vervul- vullen, dan zullen anderen het doen op een lager niveau. Dan zullen de grote en wellicht zelfs de kleine be drijven geleid worden door mensen, die zich niet in de eerste plaats be kommeren om het „volkseigene". Vooral ook: dan zal de bevolkings aanwas van Brabant maar gedeelte lijk worden opgenomen in de in dustrieën, die omvangrijk genoeg zouden zijn om allen een goed be staan te verschaffen. Het is een fictie en een gevaarlijke vergissing te menen, dat het goed is Brabant vol te zetten met kleine handwerkbedrijfjes en kleinere in dustrieën, die pasklaar en geschikt zijn voor allerlei soorten dorpsbe volking met diverse speciale capa citeiten en eigenaardigheden (of het tegendeel daarvan). Het lijkt op zelfbedrog, wanneer men de neus ophaalt voor de grote industrie, en die bij voorbaat bui ten Brabant wil houden. JY^EN ZIET: dit is een polemisch betoog tegen hen, die peinzen over de industriespreiding inplaats van de vestiging van Mammouth- bedrijven. Tegen hen, die het eco nomische leven van het Brabant se gewest liever gedragen zien door een uitgebreide industriële mid denstand dan door enkele grootbe drijven. welke in tijden van econo mische opgang inderdaad tiendui zenden werk en brood kunnen ge ven. doch in dagen van depressie ook weer tienduizenden „gedaan" moeten geven. (Men denke maar eens aan de crisis in de dertiger jaren!). We geloven niet, dat Ir. van Ginneken met zijn pittige en prik kelende betoog de opvattingen en bedoelingen van deze mensen he lemaal juist geschoten heeft. Zij zullen zich niet verzetten tegen een industriële ontwikkeling, die in de gegeven verhoudingen beslo ten ligt. Maar zij nemen niet voet stoots aan, dat eigenlijk de tijd voor de kleinere bedrijven voorbij is en dat we ons nu maar gewon nen moeten geven aan de gedach te, dat concerns en kartels lang zamerhand het hele economische leven hebben te beheersen. En in die richting wijzen toch betogen als het hier gegevene. De geschie denis van de industrievorming in Brabant heeft voldoende bewezen, dat men niet „bij voorbaat" de groot-industrie wel buitenhouden. De automobielindustrie, waarvoor Ir. van Ginneken pleit, is ook al in wording en niemand, die zich daartegen verzet heeft. Dat wijst toch niet op een overdreven angst voor de moderne ontwikkeling van het bedrijfsleven daar waar die verantwoord is. Bij voorbaat er kent men echter evenmin, dat het grootbedrijf alleen maar de be- nauwende problemen, verbonden met de bevolkingsaanwas, kan op lossen. Er is ook nog zo iets als de waarde van de zelfstandige on dernemer, die niet voor de druk van machtigen behoeft te bezwij ken. (Slot op pag. 20. Het is voor de eerste maal tijdens haar meer dan honderdjarig bestaan dat de St. Vincentiusvereniging in Nederland een priester speciaal voor haar werkzaamheden ter beschikking heeft gekregen.

de Stem | 1949 | | pagina 1