De soldaten en de R.-T.-Conferentie Onze jongens in Indonesië St. Catharinadal ontvangt hoge gasten Einde van het seizoen Vechtpet is aan een spijker gehangen Koningin Juliana en Prins Bernhard bezochten een jubelend Brabant STUKGELEZEN KRANTEN BETERE STEMMING De troepen in Midden- Java Ontscheping met „Maria van Bahia" West-Buits parlement bijeen Be dollarconferentie in Washington Be storing op de 415 M. Nieuwe bonnen Be Benelux-Jaarbeurs te Antwerpen Vlissingse haven stelde teleur 19 doden, 55 gewonden W c ningwetwc ningen zijn te koop Bader roofoverval gearresteerd Gedeeltelijk bewolkt AL1 ONS VORSTENPAAR op zijn bezoek aan Noordbrabant in de buurt van het Sanatorium de Klok- kenberg komt, minderen de auto's vaart, want verpleegsters en lopende patiënten hebben zich langs de weg geschaard en hun mag deze gelegen heid, Koningin en Prins te begroeten, niet ontnomen worden. Maar dan zwenken de auto's de weg naar Oos terhout op en draaien zij de oude poort van St. Catharinadal binnen. Haagse Brieven DE ..politiek" heeft weinig va- cantie gehad dit jaar. De voor bereiding van de R.T.C. en de eer ste zaken dezer conferentie boden zelfs het beeld van politieke hoog- conjuctuur. VIJFDE JAARGANG No. 1478 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neeriandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bi) vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij met postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bij bureaux; OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon35jTERNEUZEN, Axelsestraat DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0^0 Der m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „T Kleintje' wordt verwezen naar de desbetreffende rubrie Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. 45. Telefoon 2347) (Van onze eigen verslaggever) TT VELDE. September. Eindelijk heeft sportpaginadrie het lood je moeten leggen! Voor het eerst mis schien In hun jonge leven zijn de verstokte supporters van Lenstra en Schulte terecht gekomen op het po litieke domein van het titelblad, waar vette koppen het laatste nieuws aanduiden van de Ronde Tafel—Conferentie. De kranten worden stukgelezen. De hoofdartikelen aan een bespreking onderworpen. Op de buitenposten' spaart de troep vanavond de laatste stroom, die de accu kan schenken. De nieuwsberichten winnen het van de KilimaHawaaiians. Het is allemaal bar logisch! Deze mannen, in de groene veldpakjes, zijn te namw verbonden bij de ge beurtenissen in Den Haag. Gebogen zitten de jongens de krant te spellen. Commentaar is er genoeg te leveren. De redevoering van drs. Moh. Hatta (commentaar: „ik heb hem nooit vertrouwd en nou begin ik hem te geloven") wordt totenmet uit- gepluist. De speech van Ministerpre sident Drees („met dat energieke snor retje") leest en bepraat men. De woorden van minister van Maarsse- veen („die lange met een bril op je liegt hij heeft geen bril") worden geschat. Nimmer hebben de politieke leiders van ons volk zo in de belangstelling gestaan van onze soldaten, die overzee hun plicht vervullen. De troep con fereert dagelijks over de mogelijkheden en onmogelijkheden van de R.T.C. Over de beslissingen die genomen zul len worden. Over de duur van de con ferentie en de duurte, die natuurlijk (ik durf het niet te beamen) neer komt op het dak van onze oom Lief- tinck, die daarmede zijn berekeningen weer teniet ziet gaan. Want zeggen de soldaten heel ongevoegelijk: „Tis schoon als alle uitstapjes doorgaan is het confereren volgend jaar nog niet afgelopen". De kerels menen het belist niet zo kwaad. Hun woorden en uitlatingen zijn meer het gevolg van de spanning waarin zij zijn terecht gekomen nu over hun lot in Den Haag gesproken wordt. „Of natuurlijk niet", voegt er een pes simist aan toe. De kranten maken het de soldaten niet gemakkelijk. De commissies („dat zijn er nog al wat") kunnen zo maar niet uit elkaar gehouden worden. De workingpapers (waarom zeggen ze nou niet doodgewoon werkpapieren) bezor gen de mannen hoofdpijn. Het wisselen van voorzitterschap („waar is dat nou goed voor") gaat hun boven het vechtpetje. Kortom zij critiseren. Soms geestig, soms slim, soms minder slim. HOOI' gens kijken het liefste naar dingen die rekeningen houden met thuis. De RTC is in staat het leven hier te korten en te rekken. Omdat het begin goed ver lopen is leeft er hoop in de harten van duizenden jongens, die de vechtpet aan een spijker hebben gehangen en die zich nu het liefste zullen inspan nen om Indonesië een laatste stoot naaromhoog te geven voordat zij naar het vaderland vertrekken. IJ ET gelukkige teken van dit alles is dat de R.T.C. („die dan toch ein delijk begonnen is") aanmerkelijk ver betert. Meer en meer begint men ver trouwen te stellen in de regering die men nooit heeft kunnen begrijpen, maar waarvan de bedoelingen nu dui delijker worden. Ook de republiek die streeft om het cease-fire zo goed mo gelijk uit te voeren. Krijgt een tikje waardering. De goede stemming wordt voornamelijk gebracht door de kran ten, die (althans in Indonesië) over het algemeen optimistische geluiden laten horen. Ook de hoofdartikelen zijn bemoedigend gesteld. DE VIJANDELIJKHEDEN MONTGOMERY is gisteren met een Franse kanonneerboot vanuit Straats burg over de Rijn naar Nederland vertrokken. Hij wordt Vrijdag te Nij megen en Zaterdag te Rotterdam ver wacht. Montgomery zal de Airborne- herdenking te Arnhem niet bijwonen. ZES VAKVERENIGINGEN in Fin land, die onder communistische lei ding staan en betrokken zijn geweest bij de jongste stakingen, zijn uit de Finse vakverenigingsbond gestoten. IN ANTWERPEN zal door de Stan dard Oil Company een moderne olie raffinaderij worden gebouwd nabij de Kruisschans. Ze zal een productie krijgen van meer dan 1 millioen ton per jaar. DE HOOFDCOMMISSIE voor de in dustrialisatie zal de minister moeten adviseren op het terrein der industria lisatie. Voorzitter is dr. Winsemius: DE BRABAZON I, het machtige hon derddertig ton zware vliegtuig heeft gisteren wederom een proefvlucht gemaakt. Thans van twee en een half uur. VANZELFSPREKEND js deze stem ming evenzeer een reactie op het staken van de vijandelijkheden. Troe pen in „linkse gebieden" behoeven nu niet meer zo bevreesd te zijn voor mij nen en trekbommen. Het werk is ver gemakkelijkt want fourageren is niet langer een obstakel waaraan allerlei gevaren verbonden zijn. Natuurlijk is de stemming evenzeer afhankelijk (en die meer plaatselijk) van de gedragingen van de TNI. In gebieden waar de soldaten zien, dat dc TNI zich inspant om te helpen wordt niet alleen de taak van de sol daat verlicht, maar ook een vertrou wen geschapen, dat onontbeerlijk is voor een goed humeur. De patrouilles, die wel even ver en evenveel zweet kosten als vroeger eisen niet meer zo veel van de zenuwen, die niet opge werkt worden door de gekste en duis terste beschietingen. Boven alles echter de Ronde—Tafel —Conferentie. Daar verwacht men het meeste van. Daarom worden de schaar se kranten stukgelezen. Want de jon- Worden niet teruggetrokken J^AAR AANLEIDING van enkele berichten, die de laatste dagen hebben gecirculeerd over plannen tot terugtrekken van de Nederlandse troepen uit enkele delen van Midden- Java en in het bijzonder uit Sura- karta, deelt een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Ge biedsdelen mee, dat de Nederlandse regering zich strikt zal houden aan de bepalingen van de gesloten over eenkomsten, zodat van een dergelijke terugtrekking van Nederlandse troe pen geen sprake kan zijn. EEN VERLIES van 4 millioen pond sterling, heeft het Britse genationali seerde transportbedrijf in het eerste jaar, dat het in bezit was van de staat, geboekt. DR. HUENDER, de afgetreden gou verneur van Suriname, is gisteren in ons land aangekomen. EIGENAARS van panden, die zijn verhuurd onder de conditie, dat het leidingwater geheel of gedeeltelijk door de eigenaar worden betaald, mo gen het bedrag, waarmee hun wa- rerleidingkosten sinds 9 Mei 1940 zijn gestegen, op de huurders verhalen. KAAS mag aan gasten in hotels en taurants thans ook buiten het ont bot worden verstrekt. STRAUSS, de 85-jarige ■sinds hii \>-V»rkeert 'n levensgevaar, stice inJtn v e.n °Pmeuw een ern stige instorting kreeg. van .'let Amerikaanse 2" den)!? gevaart*igden, gaan op met een f besprekingen voeren se enn anco over een Amerikaan se lening aan Spanje. k,r£ WETSONTWERP inzake verze- ??i?en §eldelijke gevolgen van rï™ **e wer^loosheid is gisteren j Eerste Kamer z.h.s. aan vaard. wonen 3000 van de 170000 vroegere Poolse soldaten, die thans in ballingschap leven. DE „WATERMAN" wordt mannacht in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint morgenochtend om 9 uur. De „Johan van Oldenbarne- veldt" in Amsterdam JJET TROMPETTERSCORPS van de huzaren van Boreel heeft gis teren de feestvreugde bij de ontsche ping van de Johan van Oldenbarne- velt" ten top doen stijgen door het spelen van Aj, Aj, Aj, Maria van Ba hia en een paar andere samba's. Daarmede vervulde het corps een wens, die telkens door terugkerende militairen werd geuit, nl. om eens samba's inplaats van marsen te spe len. De Johan van Oldenbarneveldt bracht ruim 2100 militairen en hun gezinnen naar Nederland terug. Er waren 300 kinderen aan boord, waar van 100 beneden het jaar. Namens de regering, H. M. de Koningin en Prins Bernhard werden de terugke- renden met korte toespraken begroet, Bestaan van de West-Duitse republiek formeel ingeluid JTET NIEUWE West-Duitse parle ment heeft gisteren te Bonn zijn eerste zitting geopend en daarmede is formeel het bestaan van de West- Duitse republiek ingeluid. Vóór de vergaderingen van de bondsraad en de bondsdag werden kerkelijke diensten gehouden. Kardi- naar Frings van Keulen droeg een H. Mis op in de kathedraal en dr. Dibelius. evangelisch bisschop van Berlijn, hield een dienst in de Luther se kerk van Bonn. Van de openbare gebouwen in de stad woei de zwart-rood-gouden vlag In de vergaderzaal hingen de vlaggen van de West-Duitse staten naast die van de republiek. Ook de vlag met de Berlijnse beer ontbrak niet en dit werd opgevat, als een bewijs van de juistheid der mening, dat Berlijn de twaalfde lidstaat is. Tot voorzitter van de bondsraad, de senaat, werd dr. Karl Arnold, de christelijk-democratische minister-pre sident van Noordrijn-Westfalen, ge kozen. Tot voorzitter van de bonds dag. Tweede Kamer, de christen-de mocraat dr. Erich Koehler. Besprekingen gisteren begonnen TAE Brits-Canadees-Amerikaanse con ferentie over het Britse dollar probleem is gisteren begonnen met een bespreking tussen de ministers van financiën der drie landen, die ruim een uur duurde. Ook Dean Ache- son woonde deze eerste vergadering die voornamelijk het programma en de procedure-kwesties der conferen tie behandelde, bij. Het doel van de conferentie werd door de Amerikaanse minister Snyder gedetineerd als een uitwisseling van gezichtspunten betreffende Engelands dollarprobleem in het licht van de aanpassing aan de verminderde Ame rikaanse hulp. Snyder hoopte, dat het probleem zou overwogen worden in het kader van de Amerikaanse bui tenlandse economische politiek, zoals die tot uiting komt in het programma voor wederzijdse handelsovereen komsten, de internationale handels organisatie. het Europese herstel pro gram en de instellingen, waarin de overeenkomst van Bretton Woods voorziet. In de toekomst naar 385 M. (Van onze radio-medewerker). ■^"OG ALTIJD kennen wij de hate lijke storing op de 415 meter-golf Evenmin als de United nations kun nen de leiders van de Nederlandse Radio-Unie het storende Rusland be heersen. Voorlopig is de enige troost, dat wij Rusland evenzeer storen als Rusland ons. Natuurlijk is dat geen ideale toestand; en het wachten is nu op het doorvoeren van de overeen komst van Kopenhagen op 1 Maart van het volgend jaar. Dan komt Nederland op de 407 me ter, op de duur teruggaande tot 3S5 m., welke golflengte vrywel nergens wordt gebruikt. Ook met de 301 m. golf is het niet in orde. Die moet nodig worden ge schraagd door steunzenders aan onze Oostgrens. Tot de huidige dag komen enkele regionale zenders te hulp, na melijk die in Beek (Limburg), Sap- pemeer (Groningen) en in mindere mate Hengelo, Ook deze golflengte zal in 1950 worden gewijzigd en terugge bracht tot 285 m. waarop thans ook Aleppo uitzendt. Maar dat zal geen kwaad doen. ■yOOR HET TIJDVAK van 11 September t.m. 24 September geeft elk der volgqpde bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELEN- KAARTEN 909: 301 vlees (A, B, D): 100 gr. vlees. 302 vlees (A, B): 300 gr. vlees. 303 vlees (D): 100 gr. vlees. 306 algemeen (A, B): 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. 312 algemeen (B)200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. 307 algemeen (A, B): 125 gram koffie. 314 algemeen (D): 100 graij kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de desbetreffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZA, ZB, ZE, ZD, MD, MF, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter Z. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 September a.s. worden gebruikt. De bonnen 285, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 295, 296, 297, 298 en 299 algemeen der bonkaarten voor voedingsmid delen kunnen worden vernietigd. Grote buitenlandse belang stelling /AP DE Beneluxjaarbeurs, die van 27 September tot 9 October te Ant werpen zal worden gehouden, zullen 276 Nederlandse, Belgische en Luxem burgse firma's vertegenwoordigd zijn, die tezamen 634 stands innemen. Van de zijde van het buitenland bestaat zeer veel belangstelling voor deze jaarbeurs. Nederland neemt aan de jaarbeurs deel met 53 inzendingen. Indien deze Beneluxjaarbeurs het verwachte resultaat oplevert, zou dit waarschijnlijk leiden tot de verwe zenlijking van de reeds lang bestaan de plannen tot het bouwen van een groot gebouwencomplex, in de geest van de eeuwfeestpaleizen te Brussel, voor het houden van dergelijke ten toonstellingen. Te geringe loscapaciteit ijkt JONG.it; i- ruig-sei-wu is voor Vlissingen teleurstellend geweest, Plachten voorheen de tien tallen vissers, die elk jaar in het En gelse Kanaal en voor de Zeeuwse kusten op haring vissen, Vlissingen als uitgangspunt te kiezen, thans hebben velen van hen die haven ge meden. De oorzaak moet gezocht worden in de zeer geringe loscapaciteit, waardoor men vaak urenlang moest wachten. Een grote modernisering van de haven wordt echter op 500.000 geraamd en het is de vraag, of een dergelijke uit gave verantwoord zou zijn. In kringen van deskundigen en be langhebbenden is naar een oplossing gezocht, die snel en afdoende moet zijn, zodat men gedurende pl.m. 15 jaar rustig de ontwikkeling van Vlis singen als vissershaven kan afwach ten. Die oplossing meent men gevon den te hebben in een plan tot bouw van drie aanlegsteigers, waardoor 9 in plaats van 2 schepen zoals thans tegelijk gelost zulen kunnen worden. De kosten hiervan worden op 80.000 geraamd. Sinds de wapens rusten T>E TOTALE verliezen der Neder landse strijdkrachten in Indonesië sedert het ingaan van de order lot staken der vijandelijkheden op Java en Sumatra tot 1 September zijn ge stegen tot 19 doden, 55 gewonden en 2 vermisten, aldus wordt uit gezag hebbende Nederlandse bron verno men. Voor het ingaan van deze order be droeg het aantal doden gemiddeld 30 per week. Guust Schoof, Piersenpolderstraat 37, Sluiskil, ver blijft sinds een half jaar op Tonggeang. Z'n vriendje Eddy houdt hem trouw gezelschap. Links: Wim Peeters, Huisdreef B 133 te Chaam, die vandaag 21 jaar wordt. Hij zit in Malang bij de Verzorging Rechts: de gebroeders Wagtimfns, Dorpstraat, St. Willebrord, ontmoet ten elkaar ver van huis en dat moet natuurlijk op de foto. Rechts boven twee grap penmakers, Toon van Schendel uit Made, Cam- penhoutstraat en Jan de Ruyter uit Raamsdonks- veet. allebei in Cheribon. T-WEE DAGEN heeft het ,,off;ciëel bezoek" geduurd, dat onze Vorstin en Haar Gemaal aan de provincie Noordbrabant hebben gebracht. Het is eenvoudig onmogelijk, in kort bestek te beschrijven, welke schone momen ten di, bezoek heeft gekend, dat wel officieel heette, doch dat door het enthousiasme en de ongedwongen har telijkheid der ontvangende bevolking werd tot een helemaal niet officieel aandoende manifestatie van trouw aan en liefde voor ons Oranjehuis. Onder de bezoeken, die Prins Bern hard de eerste dag bracht, was wel van zeer veel betekenis zijn komst te Veghel, waar hij kennis kon nemen van de Coöperatieve Handels Vereni ging van de N.C.B., die ook een kan toor te Huls, heeft, hetgeen door de directeur, Ir. H. Steenbergen, extra weid vermeld. Want. zo zeide I'i. Steenbergen, onze coöperatie is niet provinciaal begrensd, doch omvat de bisdommen 's-Hertogenbosch en Breda, waarvan Zeeuwsch-Vlaanderen mede deel uitmaakt. Deze onderneming in coöperatieve opzet is een zo grote zegen geworden voor de boeren en vooral de kle.ne en hun organisaties Want eigelijk is het niet de CHV zó, dat ze graag behoorlijke inkoopsprijzen betaalt en tegen zo gering mogelijke prijzen levert. Een andere, merkwaardige fa cet is, dat dë C.H.V., groot lichaam als zij is, zich kan veroorloven te ex perimenteren om te zien of er voor de boeren ,,wat in zit", zoals b.v. het ver bouwen van inlandse tabak en van ge neeskrachtige kruiden. Het zal ir. Steenbei gen ongetwij feld een grote voldoening zijn geweest toen de Prins na zijn uiteenzetting er vol belangstelling op inging. BIJZONDER VOORRECHT. Ma bezoeken aan tal van andere plaatsen in Oost- en Midden- Brabant was een der aangrijpendste momenten de intocht van H.M. de Koningin in he, Gouvemementspaleis te Den Bosch. H.M. nam daar haar weg over de neergevlijde gildevaandels, hetgeen een voorrecht is, verleend aan regerende leden van het Vorstenhuis. Deze vaandels mogen n.l, nooit de grond raken. TWEEDE DAG zoek draagt wel zulk een zeer bijzon der karakter, dat wij elders in dit blad er een speciale reportage aan wijden. Brabant heeft wee dagen gekend van uitbundig feestbetoon. Elke stad en elk dorp. waar he, Vorstenpaar passeerde of er enkele Ogenblikken doorbracht, zette het feest van dit bezoek ook na he, vertrek van Koningin en Prins nog voort en het lijdt geen twijfel of deze Br\bantse dagen hebben op ons Vorstelijk Paar een onvergetelijke indruk gemaakt. Ook voor niet-oorlogsslacht- offers AOK niet-oorlogsslachtoffers kunnen door hen bewoonde woningwet woningen in den vervolge kopen, in dien het althans geen semi-permanen- te woningen zijn. Tot nu toe gold deze faciliteit al leen voor oorlogsslachtoffers. Het moet vast staan, dat de aspirantkoper de woning in de toekomst behoorlijk zal onderhouden en bewonen. Ter tegemoetkoming in de niet- rendabele exploitatiekosten kan de koper een bijdrage op grond van de financieringsregeling woningbouw 48 ter beschikking worden gesteld. Bij de overdracht zal het registratierecht slechts over het rendabele deel van de koopsom verschuldigd zijn. Wanneer het gevaar aanwezig is, dat verkoop van enkele woningen uit een groot complex tot waardevermin dering van het overblijvende gedeel te zal leiden, zal een verzoek om overdracht niet worden ingewilligd. Belanghebbenden dienen bedoelde verzoeken bij het gemeentebestuur in te dienen. LJet hoogtepunt van de tweede dag, was ongetwijfeld het bezoek aan het klooster der Norbertinessen, St. Catharinadal te Oosterhout. Dit be- TAE DADER van de roofoyerval in de Haarlemmermeer is gisteren door de politie gearresteerd. Het is de 28-jarige T. G.. wonende in de Haarlemmermeer. De verdachte heeft een volledige bekenteniu afgelegd. Het geroofde geld is door de politie in beslag genomen. De verdachte was reeds vroeger met de justitie in aanraking geweest voor een aantal diefstallen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Gedeeltelijk bewolkt en bijna overal droog weer. Matige wind oit Westelijke richtingen. Onge ler dezelfde temperatuur als ttsteren. Heden: zon onder 19,13 uur. nn cln0p 19,41 uur* Morgen: zon - p 6 04 uur. Maan onder 8,05 uur. Hier is het, of de tijd heeft stilge staan. Proost Henricus van Reeth in zijn smetteloos-witte habijt ontvangt er de Koninklijke Gasten in de stem mige Proostdij, van welks wanden de oude olieverfschilderijen van vroe gere proosten, oversten en Norberti nessen uit de oude vorstelijke ge slachten neerzien op hen. die thans binnentreden. Met zijn zachte, melodieuze stem waaraan een Frans timbre niet vreemd is, vertelt dan de Proost uit de bewogen geschiedenis van deze eerbiedwaardige instelling, die de stormen van zeven eeuwen had door staan, dank zij de machtige bescher ming en de voortdurende belangstel ling van het Huis van Oranje-Nassau Hij wijst naar de portretten van Eli sabeth van de Leek, Machteld van Polanen en Odilia van Nassau, allen in het kleed der Norbertinessen, die aan de wand hangen en onze Konin- ging ziet op naar deze figuren uit een lang vervlogen verleden, figuren uit haar geslacht, die zich terugtrokken binnen de stille muren van het zus terklooster. De Proost vertelt dan van een der Vrouwen van Nassau, die hier een graaggeziene en vaak verschijnende gast was. Zij werd hier onthaald dooi de priorin, die haar dan een glas wijn schonk „want in die tijden bestonden er nog geen thee en geen koffie", een toevoegng die even een glimlach bracht op het gelaat der beide vor stelijke gasten. En dan toont de Proost het eeuwen oude gouden kruis dat hij op de borst draagt, 'n geschenk van een der voor vaderen van Hare Majesteit. De Koningin neemt even het kruis in haar handen om het nader te be schouwen en voldoening vervult Haar, wanneer Zij op haar vraag verneemt, dat de Proost dit kruis altijd draagt. Pastoor Aug. Commissaris, de histo ricus, die zich in het bijzonder heeft geïnteresseerd voor de geschiedenis van dit oude convent, krijgt dan ge legenheid, een en ander te tonen in het grote „Gulden Boek" waarin met fotografie en tekening de belangrijk ste feiten en symbolen van Sint Ca tharinadal zijn vastgelegd. Dit Gulden Boek is een kostbaar boek geworden. De Zusters hebben het in een passende band gestoken, die door de Koningin met een uitroep van bewondering wordt beschouwd. En wanneer op de laatstverluchte blad zijde de wapens van Oranje-Nassau en Lippe-Detmold worden getoond, nemen de beide vorstelijke personen de pen op, om ook hun handtekening te schrijven in dit boek. waarin ook de handtekeningen van het vorstelijk voorgeslacht voorkomen. Nu begeeft het gezelschap zich naar de spreekkamer. Aan de andere zij de van het rooster, dat deze kamer van het slotgedeelte scheidt, verschijnt dan de Priorin, die Koningin en Prins verzoekt, gebruik te willen maken van het oude privilege der Oranje's het slotgedeelte te bezoeken. HET PRIVILEGE. "^U GAAT men weer naar de hof. om deze over te steken naar de kloosterkerk. De witte stilte daarbin nen wijkt voor de zachte tonen van de Priestermars uit Athelie, gespeeld door de or-ganiste. Achter het altaar staat de poort open van het zustergedeelte der kerk en hierin begeeft zich nu het kleine gezelschap van het Vorstenpaar met beperkt gevolg. In de Conventszaal worden dan en kele kostbare bezittingen getoond w. o. een zeer grote barokke verguld zilveren kelk, een grote gedreven zil veren monstrans in renaissancestijl, een zeer mooi antiphonarium dat door de zusters zelf werd ingebonden en een groot graduale op perkament, da terend van 1618, toen St. Catharinadal nog binnen de muren van Breda was gevestigd en dat rijk is verlucht. AFSCHEID. Proost van Reeth en Pastoor Commissaris verklaren in de Proostdij van St. Catharinadal de inhoud van het Gouden Boek. JgR HEERSTE een zeer prettige, on gedwongen stemming, waarbij èn Koningin èn Prins zich buitengewoon belangstellend toonden in alles, wat dit klooster betreft. Men gebruikte enige verversingen en, zoals dat in 't klooster gebruikelijk is, er worden enkele geschenken meegegeven „voor de kinderen", eenvoudig speelgoed, waaraan de Prinsesjes zeker haar ge noegen zullen beleven. Enkele oude re zusters weten zich nog het bezoek te herinneren dat Prinses Wilhelmi- na in 1915 als Koningin der Neder landen aan het klooster bracht. Zij vertellen, hoe het klooster in vroeger jaren reeds was aangewezen als hos pitaal door de Malthezer orde. Tenslotte verlaat dan het Vorsten paar door de kapittelzaal, uitgeleide gedaan door de Proost, de Priorin en Pastoor Commissaris, die de voldoe ning heeft dat met zeer veel belang stelling en dankbaarheid uit zijn han den werd aanvaard een door hem ge schreven geschiedenis van het kloos- terf gebonden in wit perkament voor de Koningin en in rood sagrinleder voor de Prins. IJET Scheveningse strand krioelt niet langer van de duizenden, de bruingebranden, die in de va- cantie verpozing zochten en von den in het zand en in het water; de lijnen 8 en 9, en 11 en 14 van de H.T.M. schokken niet meer kra- kend-vol naar Boulevard of Zee bad; de Scheveningse boulevard weliswaar nog niet in sombere eenzaamheid geeft weer een rustige aanblik; de terrassen bie den weer meer dan volop plaats en de hotelgasten van de zomer zijn goeddeels verdwenen. Geen lange rijen schoolkinderen meer uit de provincie, die Binnen- en Buitenhof bewonderen en de Gevangenpoort. Verdwenen zijn de files autobussen uit binnen- en buitenland. Den Haag en Scheveningen heb ben weer een seizoen voorbij zien gaan, misschien minder „goed" dan in de laatste jaren, maar al met al toch niet zo onbevredigend. Vreemdelingen waren er zeer vele, vooral Belgen, maar het geld stroomde heel wat minder over vloedig dan in de achter ons lig gende seizoenen. •yo NADERT de herfst en is in Den Haag geen vacantiestad meer, maar weer vooral regerings centrum, de stad der ambtenaren en der departementen, de stad der regeringsbureaux. De stad dus, waarheen zo menig Nederlander, in deze tijd van overheidsbemoei ing en na-oorlogse bevoogding, zich herhaaldelijk moet begeven om de goede gang van zijn zaken te bevorderen, daar schrfitelijke behandeling bij voorbaat een lij densweg betekent. Tr zijn bedrijven, die uitsluitend voor hun Haagse reizen en bespre kingen een auto aanschaften, wat uiteraard èn geld- èn tijdverspil ling betekent, maar zij moesten er toe overgaan in deze overmatig „gebonden" tijd. Het bedrijfsleven snakt nog steeds naar grotere vrijheid, die de ontwikkeling van het economisch leven slechts ten voordeel kan zijn. En het weet aan te tonen, dat er meer vrijheid mogelijk Maar het erkent ook, als het 't algemeen belang in het oog houdt, dat on beperkte vrijheid nu zeker onmo gelijk is. Zoals het erkent, dat deze te grote vrijheid in voorbije jaren, op egoistische wijze mis bruikt, het algemeen welzijn in ernstige mate heeft geschaad. Grote kennis van zaken en een brede visie op het ecnonmisch leven is in deze voor ons land zo belangrijke herstelperiode noodza kelijk, zo goed als een algemene krachtige vereist is. Zonder twijfel heeft het be drijfsleven in dit opzicht een groot vertrouwen in den minister van Economische Zaken en diens mede werker, de Staatssecretaris v. d Grinten. Hun zeer spoedig in be handeling komend wetsontwerp op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie is mede een bewijs van een wijde blik op de sociaal-economi- sche toekomst van ons volk. Het valt niet te ontkennen, dat dit vertrouwen verdiend is, zoals er alle hoop is, dat het niet be schaamd zal worden. Is het een maal zo ver, dan zal „Den Haag" een heel wat aangenamer klank zijn in de oren van de zakenman dan nu nog het geval is. De werkelijke conferentie-arbeid echter gaat nu pas beginnen. Wil is er al veel van gedachten gewis seld, is er meer dan oppervlakkig kennis gemaakt, is een sfeer ge groeid die op de komende bespre kingen van grote invloed zal zijn. Het belang hiervan mag rSet on derschat worden. Een onzer Katholieke bladen dreef zijn optimisme zo ver, dat het in een hoofdartikel verklaar de, dat onze Indonesische gasten bij hun aankomst in deze heel andere wereld dan ginds op slag van hun wantrouwen, dat bijna ongeneeslijk leek, zijn genezen. Dergelijke verklaringen bij enig nadenken blijkt zulks spoe dig missen de nodige nuchter heid. Maar een feit is wel, dat de wijze van ontvangst en het onder linge contact hebben bijgedragen om een sfeer te scheppen, gunsti ger dan die ooit bij de aanvang van vorige onderhandelingen is geweest. Men vergete echter niet, hoe slecht die sfeer soms geweest is. Al met al Is het niet onredelijk met gematigd optimisme de Tafel conferentie in haar aanvangs- periode te beschouwen. De huidige goodwill kan heel wat scherpe kanten voorkomen, als de heren straks met hun neus op de grote problemen gedrukt worden. DE EXPERIMENTELE televisie-uit zendingen van Philips zullen in ver band met technische werkzaamheden voorlopig niet worden hervat. Begin 1950 hoopt men weer met de uitzen dingen te kunnen beginnen.

de Stem | 1949 | | pagina 1