Het kwik in de thermometer kreeg bijna hoogtevrees y'Ukt? „René met de Wandelstok" liep in de val Jeugd van Nederland De warmste dag van het jaar Kanaalzwemmers slaagden niet Rookwolken van bosbrand verduisterden de zon te Austerlitz DOLLE DINSDAG Loon op Zand op „een droogje" De late zomergast Natuurlijk De verschijningen te Banneux Overeenstemming over Antwerpen Rijnkanaal Maar wel een ballonvaarder, zij het tegen wil en dank Handelsverdrag Nederland- W. Duitsland 5 jaar geleden Doodstraf tegen Lages geëist Flinterman vloog 953 km. Chinees generaal in opstand Inpecteur Morin maakte de beurt van zijn leven Parijse Sureté greep een der grootste Franse boeven Koeler Paul Robeson zong... vijfde jaargang J^O. 147b "tJitgave: N.V. Uitgevers Ml). Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Relgerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaah per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt oMaÜ Voor God. Koningin en Vaderland DINSDAG 6 SEPT. 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. TEHNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) 'V HET WAS GISTEREN de warmste dag van het jaar. De telex tikte een beetje geëmotioneerd deze warme mededeling de van warmte trillende wereld in. En het kwik in de thermometer voelde zich ook al onbehagelijk; je zult dan ook op meer dan 34 graden staan. Het is om hoogtevrees te krijgen. Dat meer dan 34 gold alleen overigens voor enkele plaatsen in het Zuiden. In de Bilt stond het 34 zonder meer al hoog genoeg. FRANCO heeft gisteren admiraal Co- nolly, opperbevelhebber van de Ame rikaanse marine-strijdkrachten in het Oostelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan, in zijn landhuis ontvangen. Een Amerikaans eskader brengt mo menteel een bezoek aan Spanje. ARNHEM nam gisteren zijn nieuwe trolley busdienst in gebruik. IN FINLAND verlopen de stakingen. Ze worden nog slechts door twee on der communistische invloed staande vakverenigingen volgehouden. DE BEPALING, dat bij huizenbouw maximaal 10 M3 hout per woning mocht worden gebruikt, is ingetrok ken. HET COMMANDEMENT der zee macht in Nederland dat thans in Am sterdam gevestigd is, keert eind No vember weer naar den Helder terug. GRATIE is verleend aan B. Heegers uit Utrecht, die door het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof ter dood was veroordeeld. De doodstraf is nu ver anderd in levenslang. GRETA GARBO zal weer op het wit te doek verschijnen in een film „Lo ver and Friend", waarvan de pro ductie op 15 September een aanvang zal nemen. Haar tegenspeler is James Mason. We zwijmelen nu al, EEN VASTE CÖMMISSIE van de economische raad is ingesteld voor het algemeen verbindend en onver bindend verklaren van bedrijfsrege lingen en verwante onderwerpen. DE ZUID-SLAVEN mogen van de Tsjechische regering niet meedoen aan de wereldkampioenschappen vol leybal. die in Praag gehouden worden De Tsjechen zijn bang voor ruzie met de Russen, die ook mee volleyen. De Zuid-Slaven zijn erg kwaad. DE PROTEST-ACTIE van Henri de Greeve vindt een gunstige weer klank in binnen- en buitenland. Kard. de Jong, mgr. Giobbe en mgr. Smit hebben zich bereid verklaard het protest dat bij de V.N. wordt inge diend te ondertekenen. DE MINISTER van Binnenlandse Za ken is in overleg getreden met di verse instanties over de wijze, waar op een doeltreffende bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van oorlogshandelingen kan worden tot stand gebracht. DE KON. MARECHAUSSEE bestaat op 26 October a.s. 135 jaar. In Apel doorn zal die dag een gedenksteen woraen onthuld en twee dagen later is er een défilé in den Haag. BULLDOG is de naam van de grote luchtmanoeuyres, die in Engeland op - SePt- b^nn,en en vier dagen du ren. Ook Nederlandse straaljagers ne men eraan deel. EEN GEVECHT van drie uur leverde een Amerikaanse militaire patrouille met onbekende schutters, die van de dichte bossen over de Tsjechische grens het vuur op haar opend. BLOEMENFEESTEN komen in trek. ~msterdam gaat voortaan een an de eerste Septemberzaterdagen rot „wereld-bloemenfeestdag" maken De eerste vindt plaats op 10 Septem- 3^m'uIAAL is het treinverkeer tus- iwi n en Como gestrand door de sen Milaan en Como gestremd door de grote aantallen coloradokevers, die TWEE MILLIOEN Italiaanse pel- WMrSnne,f0„een miUi?en buitenlanders, waaronder negenduizend Nederlan ders, worden tijdens het Heilig Jaar te Rome verwacht. ?nEde°^^ °12e^aïnreWt wordt "T\AT was het dan ook, Zeker voor September. Ons onvolprezen weer- instituut ging met grote activiteit in het archief snuffelen en ontdekte daar prompt, dat het in meer dan honderd jaar in September niet zo warm is geweest. Op 1 September 1886, dat nog steeds als een record gold, was het nota-bene maar 31,8 graden warm Het lijkt een koele oase, vergeleken bij 1949. Want wist U wel, dat U al puf fende en blazende, en al bier drin kende, dat tussen haakjes weer best is, een temperatuur verdroeg, die veertien graden hoger was dan nor maal? En dat terwijl een ijverig ad verteerder ons bezweert, dat het tijd wordt voor wintergoed! DROGE SITUATIE. Erger was de situatie bij Driebergen, waar gis terenmiddag roetzwarte rookwolken opstegen, als melders van opnieuw een uitgebreide bosbrand. Zo intens en zo zwart waren de rookwolken, dat de zon erdoor ver duisterd scheen en het in het dorp Austerlitz op klaarlichte dag schemer donker werd. Bij honderden stroom den de burgers toe om de strijd tegen de fel op laaiende vlammen aan te binden en de bosbrandweren en groepen mili tairen te helpen. Na twee uur zwoe gen was het gevaar voor uitbreiding bezworen. In totaal ging ongeveer 6 HA bos in vlammen op. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een vonk uit een passerende locomotief. Desalniettemin blijft de les uit al les: geen vuur in bos en hei. OOK IN FRANKRIJK. (~)OK uit Frankrijk worden weer bosbranden gemeld, opnieuw in de streek van Bordeaux. Ze zijn Zon dag uitgebroken en ze woedden met grote heftigheid voort in de richting van de kust. De bevolking van Sau- mejan is voor het naderende vuur op de vlucht gegaan. Men slaagde er gisteren in het vuur te bedwingen. Vier boerderijen gingen in de vlam men op. TJE BILT voorspelt, dat de late va- cantiegast, die onze goede zon plots blijkt te zijn, het vandaag wat kalmer aan zal doen. We hoeven dus niet te vrezen, dat U bevangen gaat worden van een plotse hitte bij het vernemen van de droge situatie in Loon op Zand. Want vandaar uit be reikte ons gisterenavond een nogal alarmerend bericht. „Vanaf vanmor gen kwart over elf", zo zei men ons, „Is onze watedleiding afgesloten ge weest en pas vanavond om half ne gen begon de kraan weer te drup pelen". En dan volgde een opsom ming van alle ongemakken die bij een temperatuur als deze tot kwel lingen worden zoals daar zijn: geen water voor de was, geen water voor het middagpotje en de kinderen moe ten 's avonds ongewassen naar bed. We hebben ons naar aanleiding hiervan actief als we zijn ondanks welke temperatuur dan ook in ver binding gesteld met de Waterl. Mij. te Oudenbosch, die Loon op Zand en omgeving van water voorziet. En uit hetgeen men ons hier vertelde, bleek dat dit watergebrek geen gevolg is van afsluiting van de leiding. Inte gendeel. Men moet er evenwel reke ning mee houden, dat de waterlei ding Mij. in Oudenbosch de zwaarst getroffene in haar soort is en dat zij de gevolgen van het oorlogsleed nog lang niet te boven is. Het gebrek aan watertorens is er oorzaak van, dat de „uiteinden", zoals dat met een vakterm heet, bij een temperatuur, zoals we die gisteren kenden en die een abnormaal water verbruik meebrengt, zonder water komen zitten. Overigens, zo wat het commentaar uit Oudenbosch, er moet bepaald niet te zeer geklaagd worden, want zulke „droogteperiodes" doen zich slechts sporadisch voor en dat is, gezien de installaties waarover men de beschik king heeft, een prestaties. ONVERMIJDELIJK GEVOLG ■pEN HELAAS onvermijdelijk ge volg tijdens een warmteperiode schijnen de bosbranden te moeten zijn. Op de Veluwe tussen Oldebroek en Nunspeet braken er gisteren twee van grote omvang uit. Alle afdelin gen van de bos- en huisbrandweren uit de verre omtrek rukten uit om het vuur te bstrijden. Ook te Stroe brak een heidebrand uit, juist als na bij Kootwijk, waar ze gelukkig na 1 uur kon worden bedwongen. ■p^R IS een invasie van colorado kevers in Italië. De Ameri kanen voeren in Italië aardappelen in dank zij het Marshall-plan. Na tuurlijk hebben dan ook de Ame rikanen schuld aan die colorado kevers. Het is zo klaar als een klontje. Zo tenminste stellen het de te Moskou verschijnende bla den voor aan al hun Russische lezers, die het maar geloven wil len. Natuurlijk zullen ze het wel geloven. Door Bisschop van Luik officiëel erkend TN ALLE KERKEN en kapellen van het bisdom Luik is een schrijven voorgelezen van de bisschop mgr. L. J. Kerkhofs over de verschijningen van de H. Maagd Maria te Banneux. In zijn schrijven verklaart mgr. Kerkhofs o.m.: „In 1942 en in 1947 heb ben wij officiëel, met enig voorbe houd, de echtheid van de verschijnin gen erkend. Thans, na twee nieuwe jaren van onderzoek en gebed, menen wij in geweten haar echtheid zonder voor behoud te mogen en moeten erken nen: wjj bedoelen de echtheid van de acht verschijningen van O. L. Vr. aan Mariette Beco op 15, 18, 19, 20 Januari, 11, 15 en 20 Februari en 2 Maart 1933. Mgr. Kerkhofs wijst er voorts in zijn schrijven op, dat er een ruime bedevaartskerk wordt gebouwd, toe gewijd aan de Koningin van alle na ties. Het is dan ook wenselijk, zo ver volgt de Luikse bisschop, dat alle na ties het hare bijdragen tot de op bouw van dit heiligdom van Maria, waarborg van genezing voor de zieke volkeren en onderpand van interna tionale vrede en veiligheid. Verbinding tussen Albert- kanaal en de Rijn te Neuss TfAN 1 TOT 3 SEPTEMBER hebben te Antwerpen besprekingen plaats gevonden tussen Antwerpse havenau toriteiten en vertegenwoordigers uit de Duitse Rijnkringen. Deze bespre kingen betroffen voornamelijk het aanleggen van een kanaal, dat het Albertkanaal via Aken zou verbinden met de Rijn te Neuss, nabij Dussel- dorf. In Belgische kringen dateren de plannen tot het graven van een di recte kanaalverbinding met de Rijn, zonder op Nederlands grondgebied te komen, reeds van lange jaren her. Een oplossing kon echter niet ge vonden worden, omdat er omtrent de plannen in Duitsland geen zekerheid bestond. Sommigen wensten het Ka naal namelijk in Keulen te zien uit monden, anderen nog verder Rijnop waarts; een derde groep van belang hebbende tenslotte stond een kanaal voor, dat nabij Neuss in de Rijn zou vloeien. Over de laatste oplosing is thans overeenstemming bereikt. Ook andere punten kwamen ter sprake. Er werd besróten een bin nenhavencongres te 'houden, waarop ook zeehavenproblemen ter sprake zullen komen. Voorts werd gespro ken over verbetering van de trein verbindingen voor internationale trei nen en van het oponthoud voor dou ane-onderzoek en het vreemdelingen verkeer. Ook werd de mogelijkheid bestu deerd dat West-Duitsland in de toe komst meer grondstoffen zal afnemen uit de Congo. 'M'ADAT zijn collega Zondagnacht had moeten opgeven heeft ook de tweede Egyptenaar Fahnu Attalah zijn poging om het Kanaal over te zwemmen niet met succes bekroond gezien: Hij strandde in het zicht van de haven, 2.5 km. van de Engelse kust. Het Amerikaanse meisje Shirley May France heeft haar tocht 24 uur moeten uitstellen, omdat de weerbe richten niet gunstig waren. Ondanks dat startte de 31-jarige Cubaanse zwemmer Jose Antonio Cortinas toch Maar het was bij hem bittere nood zaak. Hij vertoeft al 'n maand aan de Kanaalkust en kwam zonder geld te zitten. Gelukkig was er een rijke fa brikant, die hem geld leende voor het huren van een boot. En zo waagde Cortinas de koene sprong. Zonder succes overigens, want al na vier uur en twintig minuten moest hij zijn po ging de derde al in dit seizoen opgeven wegens een aanval van kramp. Hij had toen nog maar 8 km. afgelegd. EEN „KORT TOCHTJE". tPOCH is er nog wel iemand het Ka naal overgestoken. Zij het geen zwemmer, maar een ballonvaarder. En dan nog wel tegen wil en dank. De Belgische ballonvaarder Vander- straeten steeg nl. Zondagmiddag van het Marktplein te Knocke op om „even" een kort tochtje te maken. Zo kort dat hij niet eens een boord- journaal, identiteitspapieren of kom pas meenam en zelfs geen extra-kle dingstukken. Op vijfhonderd meter hoogte werd de ballon echter gegre pen door een luchtstroming, die ster ker bleek dan de wil en de bedoelin gen van de vijftigjarige luchtvaarder. De ballon werd in Noordelijke rich ting meegesleurd en verdween boven de zee. Na 22 uur was er nog steeds geen bericht over Vanderstraeten bin nengekomen. Toen echter kwam het nieuws, dat de ballon in Zuid-Weste lijke richting over het Kanaal ge koerst was en nabij het Engelse plaatsje Oxford in Suffolk geland was XJET handelsverdrag tussen Neder- land en West-Duitsland, dat naar verwacht wordt, binnenkort zal wor den getekend, zal waarschijnlijk be trekking hebben op een bedrag van 120 tot 130 millioen dollars. Voor de meeste goederen zullen geen bepaalde bedragen worden vast gesteld. Alleen voor groenten en vis zal slechts voor een bepaald bedrag kunnen worden ingevoerd, doch de onderhandelingen over de groente-in voer tot dusver zijn nog niet afgeslo ten. T~\E NAAM van de beruchte eerste Dinsdag in September 1944 zal bij ieder het eerst de eigen ervaringen van die dag in het geheugen roepen, want er js wel haast geen emotioneler ogenblik in de gesohiedenis van deze generatie, waarbij ieder niemand uitgezonderd zózeer persoonlijk be trokken is geweest. Bezetters die over haast wegtrokken, hun Nederlandse handlangers die poogden elders een wijkplaats te vinden en alle vorstin en volk getrouwen die op een of andere wijze de zo lang verbeide vrijheid zat- gen gloren. Voor ons Is aan die Dinsdag gekop peld de gedachte aan onafzienbare rij en door trage paard getrokken boe renwagens, beladen met allerlei rom mel en gekroond met het gehate Feld- grau, een rode gloed van een branden de school eens Duitse telefooncen trale en een serie ontploffingen op een vliegveld dat inderaast verlaten werd. Verder een kleine vriendenkring rond een radiotoestel (verborgen ach ter een imitatie-boekenplank), een me dedeling dat Breda was bevrijd en het nuttigen van een zuinig voor dit feit bewaarde borrel. Daarop het vertrek van een dier vrienden (een medicus met nachtpermissie) die op zijn korte weg naar huis in het duister de ene himmeldonnerwetter op de andere hoorde en daaruit begreep, dat de bor rel te vroeg gedronken wasEn I daarna het versneld voorbereiden van de verschijning van „De Stem". J.JELAAS, de snel oprukkende gealli eerde legers, die Nederland zonder slag of stoot hadden kunnen nemen, bleven aan de Belgische kanalen steken De Duitsers herstelden zich van de schrik en konden bij Merxem zelfs tot een tegenaanval komen. En daarmee kwam de ontnuchtering. Enkele gevluchte N.S.B.-ers keerden terug, fanatieker en wraakzuchtiger dan ooit. Ook de Duitsers, die de glin stering van vreugde in onze ogen had den gezien toen zij hun smadelijke af tocht ondernamen worden wilder en sadistischer dan ooit. U/AT WAS DE REDEN, dat wij de bevrijding op die Dolle Dinsdag niet moeten zien? Zoals later werd be toogd, zag het geallieerde opperbevel gevaar in een voortgezette snelle aan val omdat de verbindingen van de tanks met het rgos van het leger in gevaar zouden komen. Hoe dan ook, er was geen Duits le ger ten aanval bereid; er was slechts een ordeloze vlucht en de geallieerde aarzeling heeft grote oorlogsverwoes ting in de zuidelijke en oostelijke ge bieden, hongersnood en in de westelij ke en de centrale gebieden en overal grote offers aan mensenlevens gekost. De vreugden van de Dolle Dinsdag zijn duur betaald. TVE PROCUREUR-FISCAAL bö het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof, mr. C. van Rij, eiste gisteren de doodstraf tegen Willy Lages, die tij dens de oorlog chef van de Sicher- heitspolizei en de Sicherheitsdienst te Amsterdam was. In een fel requisitoir, dat drie uren duurde, ging mr. van Rij de verschil lende punten van de dagvaarding na. Hij oefende critiek uit op het vonnis van 12 jaar, waartoe de voormalige Befehlshaber der Sicherheitspolizei Harster was veroordeeld en dat hij een bittere vergissing noemde en ein digde met de doodstraf te eisen, om dat slechts één straf gevorderd kon worden: „ware het anders, dan zou ik de eis van doodstraf vijfmaal laten weerklinken: voor het doodschieten van arrestanten, voor de Silbertanne- moorden, voor de Jodenvervolgingen, voor de razzia's en voor de mishan delingen. De verdediger, mr. Feenstra, hield daarop een uitvoerig pleidooi. lyrAJ.-VLIEGER J. L. Flinterman, vloog tijdens zijn snelheidsvlucht boven Ameland met een gemiddelde snelheid van 953 km. per uur, aldus is uit de officiële metingen van het nationaal luchtvaartlaboratorium ge bleken. Evenals bij het hoogte-record is voor de officiële erkenning van dit snelheidsrecord ook nog een proces verbaal nodig der KNVL, ondertekend door de sportcommissarissen. Afzonderlijke vrede met de communisten zijn plan TVE NATIONALISTISCHE generaal Loe Han is tegen zijn regering in opstand gekomen en heeft de stad Koenming, de hoofdstad van de pro vincie Joennan, in bezit genomen. Volgens tot nu toe ontvangen be richten zou generaal Loe zijn greep naar de macht zonder bloedvergieten hebben uitgevoerd. Hij gaf de natio nalistische troepen 48 uur tijd de stad Koenming te verlaten. Loe's man schappen, die op hoogstens 15000 ge schat worden, bereikten gisteren de stad Kweijang. Daar zouden ze beslag hebben gelegd op een zevental vlieg tuigen van de luchtvaartmaatschap pij van gen. maj. Claire Chennault, vm. commandant van de Amerikaan se veertiende luchtmachtgroep in China. De Chinezen vrezen, dat de opstand van Loe ernstige verwikkelingen met zich kan brengen. De voornaamste nationalistische verbindingen zouden verbroken kunnen worden en het plan van de nationalisten om Tsjoengking tot noodhoofdstad te maken, in feite verijdeld zijn. Men vreest boven dien, dat Loe's voorbeeld gevolgd zal worden in andere provincies, met de bedoeling om tot afzonderlijke vredes verdragen met de communisten te komen. Loe staat intussen allerminst bekend als een sympathisant met de communisten. JN HET KORT hebben wij reeds vermeld, dat de Franse politie er in ge slaagd is, een der grote Franse bendeleiders, bijgenaamd René met de in de nachtvanXnn'v'wor® Wandc|stok" te pakken. Hier volgen thans enkele bijzonderheden uit de Amsterdam verwacht De muTv?61- i "pwintlcnde jacht van de Franse politie op de gewiekste bendeleider, die begint 7 Sept. om g ontschepmg al tweemaal JROEPENSCHEPEN: Joh FMsterre- w»re Poseerde 4-9 rinisterre. Waterman passeerde 4-9 (mfr Va"'" Glbraltar.' Zuiderkruis ver- vertrok 3 9 a" C°lo.mbo; Kota Int0h dam Batavia naar Rotter- W eersverwachting, vanavond: geldig tot Wat meer bewolking dan giste ren met slechts hier en daar een enkele regenbui. Matige wind tus sen Zuid en Zuidwest. Minder hogere temperaturen, vooral in de kustgebieden. Heden: zon onder 19,17 uur Maan op 19,22 uur. Morgen: zon op 6.00 uur. Maan onder 5,42 uur uit baar vingers glipte. "J)e kaas en de gevangenbewaarders van Pont l'Evêque zijn allebei welriekend, maar de kaas is toch be ter", las de verbijsterde gevangen bewaker van het befaamde Franse kaasstadje, toen hij de cel doorkeek, vergeefs zoekend naar de gevangene Girier, bijgenaamd René met de Wandelstok. Uit een duistere hoek hoorde hij gekreun. En daar lag de bakker, die elke morgen trouw zijn broodjes aan de gevangenis kwam afleveren, gebonden en halfgesmoord zijn kleren waren hem uitgetrokken en de grote broodmand werd even eens vermist. Hoe kon het anders of de gladde René met de Wandelstok was vermomd als de gevangenis- bakker, rustig de hoofdpoort door, de vrijheid ingewandeld.... Dat was de tweede maal, dat deze gladde vogel de kooi had weten te openen. De eerste maal gebeurde het een half jaar tevoren. Toen was hij, samen met de allergrootste boef „De Noodlottige" (Emile Buisson), achter de tralies in een gevangenis-hos pitaal. Brutaal als de beul waren ze hun cel uitgelopen, na de gevangenbewa ker verteld te hebben, dat ze bij de dokter moesten komen voor een bloedproef. René met de Wandelstok is namelijk t.b.c.-patiënt. Ze gingen de kamer van de dokter (die er niet was) binnen, openden het venster en wandelden via de venster bank, de gevangenis uit. Van „De Noodlottige" werd sedertdien geen spoor meer ontdekt. WEER IN ACTIE Jprankrijk behoefde, na René's ver trek uit Pont l'Evêque niet lang te wachten op de eerste levensteke nen van onze vriend met de wandel stok. Hij deed al weer gauw van zich spreken Een postbeambte in Parijs werd nl. in Juli door vier gewapende mannen overvallen, die hem van 'n bedrag ter waarde van 12.000 gulden beroofden. Inspecteur Morin kreeg het gevalletje toevertrouwd en hij wist twee der schuldigen te achter halen. Ze werden eens stevig aan de tand gevoeld en vielen door de mand. Hun „baas" was René met de Wandelstok en ze hadden ruzie met hem, omdat hij zelf teveel van de buit inpikte. Toen beloofde inspecteur Morin zichzelf, dat hij geen minuut zou rusten voor hij René met de Wan delstok te pakken had. Anderhalve maand heeft de jacht geduurd en Vrijdagochtend heeft Morin dé beurt van zijn leven gemaakt: hij voerde René met de Wandelstok voor de derde maal achter de tra lies. „LES MIMOSES" TVe mannen, die René aan de politie verraden hadden als hun chef, lieten ook los, dat het hoofdkwartier van de bende gevestigd was in een café, dat de welriekende naam „Les Mimoses" droeg. Dat gaf Morin een goed begin. Hij wandelde verleden week Donderdag rustig langs 'n paar caféterrasjes in een Parijse buiten wijk, toen hij een zestal ongure indi viduen bij elkaar zag zitten, gewik keld in. een genoeglijk gesprek. Er werd gefluisterd en met schuine oog jes rondgegluurd en Morin zette zich in de buurt neer voor een glas koel bier. Het complotje begon echter die nette meneer niet te vertrouwen. Twee der duisterlingen wenkten een taxichauffeur die langs de stoep stond, sprongen in de wagen en sjees den er van door. Nu was Morin niet van gisteren. Hij had twee van zijn mannetjes op de hoek van de straat geposteerd en die gingen er met het politie-autootje achteraan. Maar Morin bleef rustig zitten, in afwachting van de dingen die komen zouden. Die „dingen" wa ren twee rechercheurs die hem kwa men vertellen, dat de jacht had ge leid naar het dorpje Mont Fermeil. Morin moest er het zijne van heb ben en nam afscheid. De rechercheurs bleven achter om twee der boeven, die rustig waren blijven zitten, in de gaten te houden. De inspecteur nam een auto en rende naar Mont Fermeil, waar hij zijn mannen trof, die hem vertelden wat de jacht had opgeleverd. Nu ging de inspecteur er zelf achter aan. Het werd 'n wilde jacht. Met in de bocht krijsende en snerpende ban den vloog de politiewagen de weg naar Parijs terug. De snelheidsmeter wees al meer dan 110 km per uur, toen Morin bij de oude Porte de Pan tin gelijk met de boeven kwam. Een ruk van het stuur naar rechts, een gegil van rubber op asfalt en beide wagens stonden achter elkaar stil. GESNAPT "[V/ïorin sprong op het trottoir. Hij richtte een tommygun op de boevenauto en schreeuwde: „Waar is René Girier?" De chauffeur werd lijkbleek. Hij stamelde: „Ik zal u wel naar hem toe brengen, maar schiet niet; ik ben maar een arme, getrouwde man...." En te middernacht stond Morins wagentje voor een klein hotel in een arbeidersbuurt. Honderd politie-agen- ten trokken, zonder geluid te geven, een cordon om het blok huizen. Maar tot de aanval gingen ze niet over, want Morin had zijn eigen plannetje. Hij wilde geen vuurgevecht. Hij wil de de vesting bij verrassing nemen en mompelde: „Laat hem nog maar rus tig slapen." Het was Vrijdagmorgen 8 uur, toen Morin door de hoteltelefoon aan „Mijnheer Girier" mededeelde, dat 't ontbijt voor hem en mevrouw gereed stond. En toen een bepaald geluidje er op duidde, dat de hotelgast de sleutel omdraaide om de kamer te verlaten, sprong Morin naar binnen met in de ene hand een revolver en de andere aan de trekker van zijn tommygun. René maakte een sprong naar het kussen op zijn bed, maar direct k-eeg hij een klap op zijn arm van Morin. Deze lichtte het kussen op en vor.d daar René's colt-revolver. In 'n leren tas in een kast lagen nog een Mauser- en twee Duitse Luger-pisto- len. Daar ging René dan, voor de derde maal met de handboeien. Zijn knappe, smalle gezicht stond mismoedig. En inspecteur Morin ging een goed glas wiir drinken. Revolver in z'n zak en tommygun weer in het autootje. Want nu gaat de jacht verder op Buisson „de Noodlottige". i. (Van onze onderwijsmedewerker) IJ ET KIND een geschenk en een op- n gaveMet deze woorden wordt de belangstellende bezoeker van de Tentoonstelling in het RAI-gebouw te Amsterdam begroet en het is deze tekst, die hem eens en voor goed de zin en het doel van deze tentoonstel ling duidelijk maakt. Wat hier immers door eendrachtige samenwerking van velen wordt gebo den, bestaat zeer zeker voor een be langrijk gedeelte uit feitelijke gegevens maar nochtans wordt het geheel tot in de verste geledingen gedragen en ge stuwd door een aanstekelijk idealisme, dat niet nalaat een diepe Indruk ach ter te laten. Maar laat ik mij voor vandaag be perken tot de feitelijkheden van de tentoonstelling, om pas later uitvoeri ger aandacht e wijden aan de ideeën en overheersende gedachten. Men beleeft het vaak, dat door per sonen of zaken gewekte verwachtingen later worden teleurgesteld. Wanneer ik dus zeg, dat de entree van Jeugd van Nederland een meer dan gewone frisse en voornaam-artistieke indruk maakt, zegt dit minder dan het feit, dat de bezoeker deze indruk over het gehele terrein ongeschonden kan be houden en voortzetten. Over de gehele lijn immers maakt deze tentoonstel ling een indruk van prettige verzorgd heid. Daarmee wil ik niet zeggen, dat alle onderdelen op gelijk niveau staan. Het schier onuitputtelijke onderwerp is zo goed mogelijk onderscheiden in vijf secties, nameijk een sectie gezin, een sectie kinderhygiëne, en verder de secties onderwijs, kinderbescherming en vorming buiten schoolverband. Wanneer ik moest trachten voor elk dezer afdelingen een mijns inziens passend adjectief te vinden, zou ik de sectie Gezin bezonnen-enthousiast wil len noemen, de kinderhygiëne: liefde- vol-zakelijk, het onderwijs: een weinig mat, de kinderbescherming: een tikje ambtelijk en de VBS: ietwat brokke lig- Meteen wil ik mij echter haasten, om de subjectiviteit van deze kwalifi caties nadrukkelijk te beklemtonen. Ie dere bezoeker wordt hier beinvloed door eigen interessen en voorkeur, ter wijl vele andere factoren als vermoeid heid, de aard van het onderwerp en zovele andere de persoonlijke indruk beinvloeden. En zelfs als mijn indruk ken normatief zouden zijn meen ik nog, dat deze verdeling van accenten geenszins kwaad kan. Naar ik meen zijn het immers juist de ouders, die het meest de stuwing naar bezinning behoeven. Zij, die het tentoonstellings terrein als vakmens betreden, zijn door hun werk al voldoende geïnspireerd en zij zullen zich niet laten afschrikken door een overdaad aan letters en cij fers. - Het gaat intussen natuurlijk niet aan hier voor elke sectie in details te tre den. Ik moge volstaan met hier en daar te wijzen op een opvallend onder deel. Het is dan vooral het tentoongestel de voor het gezin dat ten enenmale mijn hart veroverd heeft. Hier Immers wordt iedere bezoeker overspoeld door een overmaat van frisse ideeën, vlotte wenken en wordt hij onweerstaanbaar gepakt door een sfeer van idealistisch enthousiasme. Het vurige pleidooi voor het spel van het kind, de dringende vraag om „een avond per week voor Uw gezin", de kwistig gestrooide tips voor muziek in huis, gezinsfeesten, het afgedwongen gewetensonderzoek naar de oorzaken van, jeugd-baldadigheid, de royale verwijzing naar ai die ex perts die klaar staan de ouders te hel pen. QEHE2EL anders direct de sfeer van de sectie kinderhygiëne. Men ademt hier onmiddellijk een aether- geur en ziet al uit naar doktersjassen. Weldadig ervaart ge tevens echter de liefde voor het kind en de zorg voor het gave gezin. Vandaar het pakkend pleidooi voor de bevalling-thuis, de geestige protesterende babies: „Wij zijn geen speelpoppen voor volwasse nen", de ernstige waarschuwing voor plattelanders, om de vrije tijd der kin deren niet totaal voor arbeid op te eisen, de uitdrukelijke vervloeking van noodtoestanden op woning-gebied, het dringend advies aan de ouders om schoolrijpheid noch zindelijkheid te willen forceren. Wat echter vooral mijn sympathie veroverd heeft, is het feit, dat in deze sectie nu eindelijk eens het moeilijk-lerende kind zonder ophef geplaatst werd in de rij van de vele andere kindéren die bijzondere zorg behoeven. Een welkome bijdrage tot het doen doordringen van de over tuiging, dat het moeilijk-lerende kind een beproeving, maar geen beschaming voor de ouders is. De sectie onderwijs was enigszins te leurstellend. Na Schoolstad was dit nauwelijks te vermijden. Prijzenswaard waren de gegeven indruk van het an dersoortig werk bij het v.g.l.o., de ar gumentatie voor de vakken bij het v.h. m.o., de ruime aandacht voor het nij verheidsonderwijs en de beroepskeuze voorlichting, Dat de ontwerpers onder onderwijsvernieuwing vrijwel uitslui tend de uitgewerkte systemen hebben verstaan, leek mij tekort doen aan het vele goede werk dat in de gangbare schoolpractijk geschiedt, tot welk ter rein de vernieuwing practisch toch wel beperkt zal blijven voorlopig. (Voor vervolg: zie pag. 2 kolom I) Vijftig personen werden gewond ■^A AFLOOP van een Zondag door Paul Robeson te Paakskill (New- York) gegeven concert, waarbij naar schatting tienduizend personen aanwe zig waren, is door oud-strijders een „anti-communistische" demonstratie gehouden, waarbij met stenen werd geworpen. Een vijftigtal personen, me rendeels inzittenden van autobussen of auto's, die van het concert terug keerden werd gewond. Een autobus onderneming deelde mede, dat der tien van de acht-en-twintig bussen, die zij voor vervoer van concertgan gers had uitgezonden, vermist wor den. Men veronderstelde, dat deze bussen in handen gekomen waren van vrijwilligers, die als chauffeur op traden omdat de chauffeurs van de onderneming weigerden te rijden.

de Stem | 1949 | | pagina 1