Voor wie de balen, voor wie de lasten Onze jongens in Indonesië Het werd géén duel Coppi-Van Est BESTE OPLOSSING Dynamietschip ontploft op de Schelde vier doden NIEUW GUINEA BRANDPUNT VAN R.T.C compromis tussen Nederland en Republiek met dollar-hulp De Brabander stelde teleur in zijn halve finale tegen Gillen Evviva Italia „Pracht'-oplossing Warm weer De positie van de minderheden Fins Vakverbond stoot commu nisten af Zaterdag- poging naar snelheidsrecord De Bilt seint: Coca Cola Nieuwe bonnen „Onder vreemd bestuur-in-opdracht'' 0M DE WIELER-ÏÏERELDTITELSIN KOPENHAGEN DE ITALIAANSE geoliede machine, die Fausto Coppi heet, heeft de Italiaanse kolonie in Kopenhage zo ongeveer een delirium van vreugde bezorgd toen hij in de rit tegen de Luxemburger Gillen de wereldtitel in achtervolging veroverde. En eerlijk gezegd Coppi, die Zondag op de weg zich tevreden moest stellen met de derde plaats, waarover heel Italië hete tranen stortte, heeft de wereldtitel voluit verdiend. Wan hij was ontegenzeggelijk de beste pedaleur van het hele stel achtervolgers. DE Ook Homerus doet wel eens 'n dutje Benelux-ministers komen bijeen VIJFDE JAARGANG No. 1466 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. NeerlandTa. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A J. J- M- Mes. Mr. H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 25 AUG. 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon35jTERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) (Speciale correspondentie). ilET IS NIET aan twijfel onderhevig, dat de economische en de finan- ciële sector ter R. T. C. het dubbele brandpunt vormen. Voor wie immers zou het niet duidelijk zijn, dat na oplosisng van de hangende geschilpunten de bereikte papieren samenwerking eerst dan effectief te maken is, wanneer er in de meest letterlijke zin van het woord mü- liarden op tafel komen. De Nederlandse Schatkist laat een lelijk stuk van de bodem zien, de Indonesische cultures brengen evenmin genoeg 0pWe hadden een uitvoerig gesprek met enkele gedelegeerden van de Republiek en kwamen tot de conclusie, dat dus „een derde" voor de centen moet zorgen! dus ook weinig of niets tenzij met hulp van meergenoemde ..derde" aan dat rijke gebied. Er zal dus, kort en goed, een compromis moeten wor den gevonden, afgezien van de om standigheid, wie uiteindelijk de eer ste viool gaat spelen. HET PACIFIC-PACT. TIET constateren van de armoede van de Republiek zelf brengt weinig moeite met zich mee. Alles wat ze de laatste vier stormachtige jaren aan geld heeft weten te verga ren is verdwenen in de bodemloze put die guerillastrijd heet. Om het popu lair te zeggen, van die kikker is geen veertje te plukken. Daar komt dan bij, dat. er nog zo iets is als oude schuld. Nu heeft de Republiek daar in theorie een .,pracht"-opios- sing voor: Schulden van vóór 1941 zijn voor de Ver. Staten van Indonesië (die schuld is practisch niets) die van 1941—1945 (Japanse Bezetting) moet worden verhaald op Japan ook al een kikker zonder veren en tenslotte zal Nederland moeten opdraaien voor de schulden van 1945 tot op vandaag. Nee, van het geld of zelfs van de plannen om geld te maken, hebben we wat de Republiek betreft weinig te verwachten. De Republiek verwacht trouwens zelf ook, niet zo uitbundig veel. Van Java verwacht ze econo misch al helemaal niets, 't Zou moe ten komen van Sumatra en van N.- Guinea. Op die gebieden maakt dan de Republiek ook zeer ijverige aan spraken, welke door de BFO boven dien worden erkend, althans welwil lend ontvangen. Nederland voelt daar weinig voor, al was het alleen maar, omdat te voorzien valt, dat ook het economisch rijp maken van Nieuw-Guinea op zichzelf weer milliarden zal moeten kosten. Zo bezien, heeft Nederland DE SOVJET-VREDESDUIF heeft een enigszins schorre keel, zei gisteren Aeheson naar aanleiding van de be ruchte nota's tussen Sovjet-Rusland en Joegoslavië. KARL SCHOLZ, voorzitter van „De vrije communistische Partij" is in Ber lijn door de Franse autoriteiten ge arresteerd wegens ongeoorloofde acti viteit. Scholz is een bewonderaar van Tito. DE PRESIDENT van Panama, Do mingo Diaz Arosemija, 75 jaar, is ten gevolge van overwerken, aldus zijn vrienden, overleden. Hij wordt opge volgd door Daniel Chanis. HET „NEDERLANDS CONGRES" te Gent, het 33e, zal van 27 tot 29 Augus tus a.s. worden gehouden. Het eerste Congres werd precies een eeuw gele den gehouden, zodat een feestelijke herdenking op het programma staat. ONZE EXPORT naar Noorwegen zal volgens een nieuwe overeenkomst met millioen kronen worden uitgebreid; ,S invoer naar ons land met 16 millroen kronen, van Nederland aan Australië uit hoofde van in de oorlog vertonde diensten ten bedrage van 8Vb taald 130 011 thans worden be- SOEPPASTA is een door grote instel- bl^«rd product, vooral als dat billijk wordt aangeboden Er is een politiele waarschuwing verschenen te gen de pasta van „Tuilekens Handel- wij. te Amsterdam: wel goedkonn doch bedorven! goedkoop DE PRINSESJES Beatrix en Irene zijn naar het nationale Park de „Hoo- L™ geweest, waar ze innige momw?!ap hebben gesloten met het moufion-lammetje, dat door de lacht- pziener, de heer Pluim, is opgefokt HERMAN MOERKERK zal Zaterdag om U.15 uur op het R Kerkhof Valkenburg te Heemstede worden b£ giaven. De uitvaart is in de st. Bavo te Haarlem om 10 uiir. DE EERSTE KAMER komt op 7 Sep tember om 14.30 uur bijeen. HET NOORD-ATLANTISCH PACT is gisteren door het deponeren van de laatste ratificatie-oorkonden van kracht geworden. Op het Witte Huis was een korte plechtigheid, geleid door president Truman. geldig Weersverwachting, vanavond: tot Veranderlijke bewolking en ook in het Zuiden van het land weer wat zonneschijn. Overwegend droog weer. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog matige Noord- Oostelijke wind, overigens wei nig wind. Iets hogere tempera tuur dan gisteren. Vandaag: zon onder 19.46 uur. Maan onder 20,15 uur. Morgen: zon op 5,39 uur. Maan op 7,06 uur rjAT COMPROMIS ligt dichter bij huis dan we denken. Er zijn, als we even goed nadenken, al grondige voorbereidingen getroffen en die he ten: het Pacific-Pact. Dit Pact is door ons land tot nu toe zwaar onderschat, zeker voor wat de positie daarin van Nieuw-Guinea aangaat. Te gemakke lijk schijnt Den Haag over het hoofd gN LATEN ze nu wegens plaats gebrek die Ronde Tafel voor vandaag hebben opgeruimd, omdat de Regering in de Ridderzaal een receptie heeft bereid aan de ge delegeerden ter R. T. C. geen enkele communist als vertegen woordiger (want er zijn daar niet zo veel van die lieden meer althans niet met macht), maar de Republiek is er zich ook van bewust, dat een zich afhankelijk stellen van de V. S. nu niet bepaald op één lijn te zetten is met: het genieten van volle vrij heid. Dus ook de Republiek is te vin den voor een compromis met Neder land ten aanzien van Nieuw-Guinea, zij het dan dat de finantiële expert van de Republiek ons toevertrouwen moest: „De enige consequentie is, dat Nederland en de Republiek om geld moeten smeken aan Amerika". Deze deskundige, ir. Alamza Pohan, is al leen al voor het behandelen van dit vraagstuk naar Den Haag gekomen, we kunnen er dus van op aan, dat zijn woord zwaar weegt. Zoals we zeiden: de economische en finantiële sectoren zullen de zwaarste klappen opvangen, omdat daar de practische uitvoerbaarheid van de eenmaal bereikte eenheid (wanneer de R. T. C. dus officieel als geslaagd te boek zal staan) moet gaan blij ken. Het is verheugend, dat republi keinse vertegenwoordigers met Ne derlandse journalisten over dit alles zo uitermate openhartig van gedach ten wisselen. Inderdaad, dr. van Roij- en had gelijk, toen hij zeide, dat veel van het oorspronkelijke wantrouwen was verdwenen. Moge het zo blijven. te hebben gezien, dat Amerika 'daar komt dus onze „derde") bereid is om Nieuw-Guinea als volwaardig lid op te nemen, het economisch om zo te zeggen op zeven paarden tegelijk wil helpen, maar daar staan enkele „rechten" tegenover. Die rechten lig gen behalve op economisch terrein ook voor een belangrijk deel op mi litair gebied. Het zou geen verv/ondering behoe ven te wekken, wanneer Amerika via de UNCI de richting insloeg van: geef Nieuw-Guinea maar in beheer bij betrouwbare Indonesische groe peringen, wij zullen dan wel onder zekere voorwaarden de nodige kapi talen investeren en de ganse kwes tie is opgelost. In dit verband is er nog één lichtpunt: De Republiek heeft in Den Haag CEN WOORDVOERDER van de B.F.O. heeft verklaard, dat naar de opvatting van zijn delegatie de minderheden alleen op de R.T.C. kun nen worden gehoord bij eenstemmig besluit van de Centrale Commissie. Minister van Maarseveen was over deze verklaring „verrast", waaruit te concluderen zou zijn, dat de Neder landse opvatting een andere zou kun nen zijn. Over dit onderwerp had gis teren een bespreking plaats tussen de leden van de drie delegaties. Er werd echter geen gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven. ttET FINSE Verbond van Vakvere- nigingen heeft gisteren vier door de communisten geleide vakverenigin gen afgestoten, die hun niet-officiéle stakingen niet voor eergisteren te middernacht hebben afgelast. Het bestuur van het Vakverbond, bestaande uit zeven sociaal-democra ten en vijf communisten, heeft de be trokken vakverenigingen een ultima turn gesteld. Men verwacht dat de vier vakverenigingen transportar beiders, bouwvakarbeiders, bosbouw- arbeiders en houtvlotters een eigen communistische vakbond zullen stich ten. Gisteren is wederom een aantal stakers aan het werk gegaan. In vele delen van het land is de toestand weer normaal. Voorbereidingen op Ameland yERMOEDELIJK Zaterdag 27 Augustus zal door de lucht strijdkrachten een poging worden gedaan om het Nederlands snel heidsrecord voor vliegtuigen te ves tigen. Deze poging, zal, wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, worden ondernomen ten N.O. van de kust van Ameland, met de Gloster „Meteor". Wie de „Meteor" zal vliegen staat nog niet vast In ieder geval zal het een vlieger van het 323ste Squadron zijn, waarbij genoemd worden maj. Flinterman en de luitenants Wansink en Aertsen. De voorbereidingen van deze proef nemen veel tijd in beslag en vooral de technische uitwerking ervan heeft veel hoofdbrekens gekost. Ruw geschat neemt men aan, dat de „Meteor" voor de drie kilometer lange baan waarop wordt gevlogen, twaalf seconden nodig heeft. Verder rekent men twee minuten oor het draaien weer een „aanloop" nemen. Zoals men weet, moet de baan vier maal gevlogen worden. Daardoor kan men berekenen, dat de proef ongeveer negen minuten in beslag zal nemen. TIET IS natuurlijk als een aar- dige attentie van De Bilt te beschouwen, dat het weer bericht bij de aanvang van de Tl. T. C. een bijna Indische do sis warmte bevatte. Maar wat we in Den Haag als gevolg van die warmte te aanschouwen kregen, gaf toch wel te den ken. We meenden nl. op een gegeven moment, dat ons on volprezen Meteorologisch Insti tuut aandelen had genomen in de fabricage van Coca-Cola, want de Indische gedelegeer den hebben van dit drankje vermeerderd met het nodige ijswater niet minder dan 800 flesjes ter openingszitting van de R. T. C. wat men pleegt te noemen „soldaat gemaakt". yOOR HET TIJDVAK van 28 Augustus t.m. 10 September 1949 zijn aangewezen de volgen de bonnen, die elk recht geven op het kopen van: VOEDINGSMIDDELEN- KAARTEN 909: 281 vlees (A, B, D): 100 gr. vlees. 282 vlees (A, B): 300 gr. vlees. 283 vlees (D): 100 gr. vlees. 284 algemeen (A, B, D): 250 gram rijst. 286 algemeen (A, B,): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 294 algemeen (D): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnum mers geven de kaarten aan, waar op de betreffende bonnen voor komen) BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD. ZE, MD, MF, MH 910 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Aug. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269. 270, 271, 273, 275, 276, 277, 278, 279 algemeen kun nen worden vernietigd. Dr. Arnold over de grenscorrecties: TAE minister-president van Noord- rijnland-Westfalen, dr. Karl Ar nold, heeft Dinsdag in de vergadering van het Parlement als een van de gewichtigste taken van de te vormen West-Duitse federale regering ge noemd „het scheppen van een hechte rechtsgrond v. d. wijzigingen van de Duitse Westgrens". De wijzigingen van de Duitse grens met Nederland vormden volgens dr. Arnold geen an nexatie in de zin van het Volken recht, doch betekenden het „onder vreemd bestuur-in-opdracht" stellen van de Duitse bevolking. De in de laatste tijd tot stand gebrachte grens wijzigingen berusttten volgens Ar nold op het werk van een grenscom- missie, waaromtrent de regering van Noordrijn-Westfalen niet op de hoog te gesteld was. Ook wist de Lands regering niet of de werkzaamheid van deze commissie thans beëindigd was. Lex Remjjnsen, Dorps- str. 78, en Graad Oomen (links), Maaskant, bei den uit Ulicoten, zijn in Djokja. Lex is weer van zijn verwonding hersteld. Jan Baardemans, A 93 c uit Terheyden was de laatste O.V.W.-er uit deze gemeente. K. BoIIuijt uit Dintcloord temidden van een heel schooltje inlandse vriend jes. Giljam van Dijk uit 's-Heerenhock, Knaphof F 243, is van het Garde- regiment Prinses Irene, Hij is al aan de palmen gewend! WOENSDAGMIDDAG heeft zich tussen Lillo en Lievekenshoek op de Schelde een hevige ontplof fing voorgedaan op een met 35 ton springstoffen geladen schip. liet ongeluk gebeurde even voor 16 uur op de Rynaak „Marguérite-Marie" die gemeerd was tegenover het Fort van Rijsel ter hoogte van Lieve kenshoek. De springstoffen moesten van de aak worden overgeladen op het Congolese stoomschip „Capi- taine Limbor". De ontploffing eiste vier doden, t. w. de schipper L. van Geenhoven uit Niel, zijn 18-jarige zoon Angelus en zijn 11-jarig zoontje Frans, die ver moedelijk even op het schip waren om hun vader te bezoeken, alsmede de waker Th. Schouwers uit Lilio. Het deerlijk verminkte stoffelijk overschot van de laatste is door een sleepboot uit Antwerpen uit het wa ter opgepikt en aan land gebracnt. Van de andere slachtoffers is niets meer gevonden. Waarschijnlijk zullen zij met de brokstukken van het schip in de golven zijn verdwenen. JJE FINALE-RIT tegen de stoere Luxemburger Gillen, die wij in de Antwerpse Zesdaagse aan het werk hebben gezien en die zich daarbij liet kennen als een type met een hele berg adem en moed maar niet als een rasecht achtervolger, is van een spannende allure geworden. De prop volle baan heeft de beide renners aangemoedigd om het uiterste te ge ven. En nu was dat uiterste niet zo zeer bij Coppi, maar toch in ieder geval wel bij Gillen nodig. Want de naiiaan reed soepel als nooit tevoren ii.n hij won al vrij gauw enige meters op de Luxemburger, die echter ont zetter i. hard op zijn tanden beet en a! JnoSelijke moeite deed de achter stand weer in te lopen. Hetgeen echter niet verhinderde, dat Coppi zijn voorsprong geleidelijk aan uitbreidde tot circa 10 meter. In de laatste ronden ging Gillen nog eens extra op de pedalen staan, maar ook Coppi rekte zich eens uit en de ma chine deed haar werk prima. Onder donderende toejuichingen reed de Italiaan zijn ereronde, want Coppi is ongemeen populair in Kopenhagen. jQE LUXEMBURGER is in de finale gekomen door een overwinning tegen de Nederlander van Est. En dat betekende meteen een daverende te leurstelling voor heel wielerlievend Nederland. Van Est was immers als de waardige opvolger van Schulte gedoodverfd en zijn prestaties in de series etc. waren van die aard ge weest, dat men het zo goed als een wonder moest beschouwen, indien hij van de verbeten vechter Gillen Klap pen kreeg. Alhoewel er anderen wa ren, die er een andere mening op na hielden. Nu, dat wonder is gebeurd en van Est heeft de klappen moeten incasseren. Misschien is het een ge brek aan koersinzicht geweest of ge-' brek aan internationale routine (te groot verzet?), welke oorzaken naar achteraf is gebleven ook oorzaak er van zijn geweest, dat hij Zondag op de weg geen betere resultaten heeft weten te bereiken, maar in ieder ge val is het zo, dat van Est tegen Gil len spijtig verloor. Hetgeen achter niet zeggen wil, dat wij een derde plaats voor zo'n jonge renner niet bi zonder eervol vinden! Van Est nam de leiding en was na 2'/2 van de dertien en een halve ron de 4 meter yoor. Maar de Luxembur ger reed zeer soepel, hij haalde elke ronde iets van zijn achterstand in en zeven ronden voor het einde lagen beide achtervolgers gelijk. Daarna liep Gillen uit, het werden 2, 3, 5 me ter en zelfs 10 meter. Van Est reed een verloren wedstrijd en eindigde met een verschil van ongeveer 15 me ter. De tijd van Gillen was 6 min. 30,1 sec. De tijd van v. Est was 6 min. 32,3 sec. PRACHTIGE REVANCHE. |E MAN uit Sint Willebrord nam echter op fraaie manier revanche in de strijd om de derde plaats te gen de Deen Pedersen, die tegen Coo- pi in de halve finale totaal kansloos was geweest. Pedersen kreeg tegen van Est in die strijd geen schijn van kans om gevaarlijk te worden. De greep naar de macht van v. Est was zo formida bel, dat de baan er zo'n beetje stil van werd. Elke ronde weer haalde St. Willebrords hope in, nadat hij eerst» wat had achter gestaan. Na de vijfde ronde was al het kruit van de Deen verschoten en hij eindigde met zeer groot verschil. De tijd van van Est was 6 min. 36,3 sec. DE BEST UITGESCHAKELD. TN DE herkansingsritten achter gro te motoren viel er niet veel bi- zonders te beleven. Frosio die de eer ste rit won en o.m. de Belg Meule- man achter zich liet, en de Zwitser Besson, die o.m. won van de Neder lander de Best, waren de winnaars der twee ritten. Met de twee Neder landers Pronk en de Backer en Le- sueur komen zij nu uit in de finale die a.s. Zaterdag om 3 uur plaats vindt. En weer liggen dus de kansen voor Nederland niet kwaad, maar liggen er weer teleurstellingen in het ver schiet? De stand na vier nummers dezer wereldkampioenschappen is zodanig, dat Nederland en Italië beiden de leiding hebben met elk 7 punten. Lu xemburg volgt met 6 p. Denemarken en België met 5 p en Zwitserland en Engeland met 3 p. De algemene plaats van Nederland in het algemene klassement is er ze» ker een om trots op te zijn. ACHTERVOLGING AMATEURS. f)M de derde plaats van het achter volgingsnummer voor amateurs over 4 km. reed de Italiaan Gandini tegen de Deen Joergenssen. GancLni won in 5 min. 21 sec., de tijd van de Deen wns 5 min. 25,8 sec. In de finale stonden tegenover el kaar de Engelsman Cartwright en de Deen Andersen. Andersen behaalde op schitterende wijze het wereldkampioenschap. Van de aanvang af nam hij de leiding, hij nam 4 meter voorsprong en aange moedigd door de duizenden toeschou wers vocht Andersen als een leeuw voor dit kampioenschap. Onder enthousiast gejuich van zijn landgenoten won hij de titel in de tijd van 5 min. 19,5 sec., de tijd van Cartwright bedroeg 5 min. 21 sec. GROTE SCHADE. TN DE omgeving van Lillo is grote schade aangericht. Enkele kleine re huizen zijn gedeeltelijk ingestort, terwijl er grote glasschade is tot in Z.-Vlaanderen. In het fort Rijsel kwamen de plafonds omlaag en ook alle ruiten werden daar vernield. Wonder boven wonder zijn twee in de onmiddellijke nabijheid gelegen munitieschepen niet ontploft. Wan neer dit gebeurd was, zou de ramp uiteraard nog een veel grotere om vang hebben aangenomen. Het parket uit Gent en de majoor van de gendarmerie aldaar waren gisterenavond om kwart over acht ter plaatse voor het onderzoek. De „deserteur", die reeds drie jaar trouw zijn vaderland diende JJINSDAG, juist toen Goes met volle overgave aan het vieren van zijn kermis was, arriveerde te midden van het feestgewoel op de Markt een dood - gewone jeep. Ditmaal was het n'et het vehikel des heren Jansen, maar van de Koninklijke Marechaussee. Twee martiale mannen in het mos- terdbruin, revolver op de heup en de rode pet op het hoofd bleken een ge wichtige opdracht te hebben. In het Alg. Politieblad had n.l. lang geleden een verzoek lot aanhouding gestaan van een zekere J. die zich zou onttrokken hebben aan de inlij ving bij het leger. Volgens de laatste gegevens die de marechaussee opgespoord had, zou deze deserteur zich bevinden in dienst van een kermisexploitant die in Goes zijn tenten had opgeslagen. De mannen van de wet beschikten, behalve over de juiste namen en net officiële signalement van de verdach te, over alle bevoegdheden om de snoodaard in te rekenen en zij aarzel den natuurlija niet om hun plicht in deze uit te voeren. Het groots aandoende geval iiep echter op een kleinigheidje uit, om- daj. de ••ader van de „deserteur" met papieren in de vuist kon aanvtonen, dat zijn zoon reeds drie jaar geleden de „wapenrok des Konings" aantrok en zo lang en voortreffelijk 's lands belang in de tropen diende, dat hij hedenmiddag op de Grote Beer en met groot verlof in het vaderland terug- kee t. Weldra verliet toen de jeep het Goese kermisterrein de gereserveerde plaats in de wagen voor de arrestant, was echter onbezet. TTIT GOED ingelichte kringen wordt vernomen, dat het waarschijnlijk geacht wordt, dat volgende week de Benelux-ministers opnieuw bijeen zul len komen. Dit zou besloten, zijn naar aanleiding van het onderhoud van Paul van Zeeland met minister Stik ker. Volgens „Het laatste Nieuws" zouden de besprekingen minder be langrijk zijn dan die, welke op het Chateau d'Ardennes zijn gehouden, en zouden de ministers in Den Haag bij een komeu. Xl/E STELDEN enkele dagen ge- leden vast: het gaat niet goed met Steun Wettig Gezag. Daarbij legden we, de oorzaken aan de hand van de duidelijke ge volgen nader onderzoekend, de na druk op ons gemeenschappelijk verlangen naar een menswaardig nationaal bestaan en op de liefde tot de vrijheid, die ieder Nederlan der is ingeboren. Hierin immers zagen we de mogelijkheid om over de begrijpelijke bezwaren van de (toekomstige) vrijwilligers heen te stappen en we ontleenden daar aan rechten en plichten, die heen wezen naar een gemeenschappe lijke voortgezette inspanning. We konden helaas niet vaststel len, dat daarmee de practische zij de van het vraagstuk was opge lost, louter en alleen, omdat theo retisch de zaak zuiver was gesteld. Veel dingen, waaronder tot nu toe ook S.W.G. valt te rekenen, laten zich nu eenmaal op papief gemak kelijker organiseren dan in de soms bittere werkelijkheid. Waar dit echter in de roemrijke historie van ons vaderland reeds ettelijke malen de aanleiding is geworden tot de mogelijkheid later te kun nen neerschrijven „Daar werd iets groots verricht", menen we niet beter te kunnen doen dan eenvou dig voort te gaan op onze ingesla gen weg. Deze ls: zwakke plekken belichten en de voorwaarden tot blijvende verbetering (op papier) mede scheppen. Het is niet toevallig, dat we bij dit onderwerp, dat zeer velen in den lande blijkens de geoefende critiek zeer na aan het hart ligt, onze gedachten dezer dagen ge stuwd zagen in de richting van het M.G. Men vreest een herhaling van de millioenensmijterij, men is ook bang voor een minder belangeloze leiding, voor baantjes-jagerij en voor discriminatie bij de te verge ven functies. Welnu, tot geruststelling van de M.G.-angst zij gezegd, dat het mi litaire apparaat in Steun Wettig Gezag een louter dienende functie heeft. Het Leger heeft tot taak de vrijwilligers op te voeden tot all round moderne soldaten. Met de organisatie hebben de militaire autoriteiten niets van doen. Hier mee willen we overigens niet be weren dit zij uitdrukkelijk vast gesteld dat we de suggestie zouden willen wekken, dat de hui dige militaire autoriteiten nog al tijd iets gemeen zouden hebben met de gewraakte M.G.-methoden. NU wat de baantjes-jagerij be treft. Het ware te wensen, dat in S.W.G. de baantjes-jagerij iets meer ontwaakte! Er zijn veel te weinig liefhebers te vinden voor het vervullen van een in dit sta dium waarlijk zeer omvangrijke taak als het mede-organiseren van onze Nationale Reserve. Want al les geschiedt vrijwillig, dus tegen betaling van nihil er, ten koste van de vaak spaarzaam toegemeten vrije uren. Daar komt nog bij, dat door Den Haag ten opzichte van S.W.G. een naar onze mening laakbare zuinigheid wordt be tracht, waardoor het effectief wer ken in alle gevallen moeilijk en in vele gevallen practisch onmogelijk is. Die laakbare zuinigheid heeft een dubbele terugslag. Ten eerste werkt dit gemis aan daadwerkelijk mee leven van de hoge instanties rem mend op het brood-nodige enthou siasme van de organisatoren. Ten tweede wordt het aanwerven van vrijwilligers een schier hopeloze taak. Wat b.v. te denken van de droeve omstandigheid, dat een eenvoudig affiche nog steeds voor S.W.G. tot de vrome onvervulde wensen moet behoren? Wat ook te denken van een secretariaat, zoals in een onzer provincies het geval is, op ongeveer 100 k.m. afstand van het provinciale hoofdkwartier, daarbij niet beschikkend over enig vervoermiddel en zelfs niet over een schrijfmachine? Nog zijn we niet aan het eind. Er zou een apart hoofdstuk te schrij ven zijn over het feit, dat eerst een half jaar geleden behoorlijke sociale zekerheid voor de vrijwilli gers is geschapen. Een aanvullend hoofdstuk ware te schrijven over het al of niet wenselijk zijn van een vergoeding per oefenuur (400 per jaar), hetgeen zeker in be paalde gevallen van wenselijk tot zeer dichtbij noodzakelijk komt te liggen. QNZE voorlopige conclusie van deze beschouwing is, dat het bij de behandelde ambtenaarlij- ke) instanties ofwel ontbreekt aan voldoende inzicht ofwel aan vol doende spankracht. Voortvarend heid is, mits in goede banen ge leid, voor instellingen als S. W. G. juist in onze tijden van een zich steeds meer versnellend tempo een onmisbare eigenschap voor leder, die zich moet bezig houden met enige vorm van organisatie. Men zij erop bedacht, dat anders de snelheid waarmee maatschappelij ke ziekten voortwoekeren op een kwade dag wel eens niet meer door een geneesmiddel te achterhalen zal blijken te zijn. PLASTTCDOZEN is een van de aller nieuwste Nederlandse producten, dia op de a.s. Jaarbeurs in Utrecht te sten zullen zijn.

de Stem | 1949 | | pagina 1