SOUVEREINITEIT WORDT 0HHERR0EPEUJK OVERGEDRAGEN Dr. Drees is voorzitter der R.T.C. De staking in Finland neemt af Het is zo ver Hatta: Unie-üorming wijsheid en vooruitziende blik Waarborg voor onze economische belangen Eindelijk om de Ronde Tafel geschaard DE minister-president vervolgde: „Wanneer men aan Indonesische zijde deze Conferentie wil beginnen met het vertrouwen, dat de spoedige vorming van de souvereine Indone sische Staat voor Nederland 'n even onbetwist programmapunt is als voor de Indonesiërs, dan wil Neder land daartegenover het vertrouwen plaatsen, dat aan Indonesische zijde met even grote ernst gestreefd wordt naar de vorming van een nieuwe band tussen Nederland en Indonesië, die een blijvende zegenrijke samen werking tot resultaat zal hebben. Het doel van deze Conferentie gaat veel verder.dan de oplossing van ae thans bestaande ernstige moeilijk heden en wrijvingen. Weinig verandering Zij vielen voor het vaderland Eenheid van rijscholen Ontstellende ontdek king te Loon op Zand De goudschat lokt bij Den Helder Vastbesloten en kloeke houding der regering ROND HET BINNENHOF Centrale Commissie (9 leden) begint vandaag Snelheid van een paard in galop Dr. Sondermann werd beschuldigd van spionnage Haagse Brieven Prinses Wilhelmina wenst huiselijke verjaardag VIJFDE JAARGANG No. 1465 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A. E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr. H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A.1 Bruna Abonnements prijs by vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bfj niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 24 AUG. 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,.'t Kleintjewordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG^Nieuwstraat22^Telefoon 35, TERNEUZEN^Axelsest. aat 45. Te DE RONDE TAFEL CONFERENTIE is begonnen. Vijf rede voeringen, van dr. Drees, drs. Hatta. Sultan Hamid II, mr. van Maarseveen en Critchley, hebben gewaagd van wederzijds vertrouwen zowel als van geloof in welslagen. De moeilijkheden werden niet over het hoofd gezien, maar bij ieder der vijf sprekers leefde duidelijk de overtuiging, dat de overdracht van de souvereiniteit aan de vrije, democratische Verenigde Staten van Indonesië, alsmede het vestigen van de Unie nog slechts een korte spanne tijds van ons verwijderd is. H. M, DE KONINGIN heeft m.i.v. 1 Oct. a.s. Mevr. N. Smitt-Avis te Blari- cum benoemd tot Haar particulier se cretaresse in verband met het ver- leendde ontslag aan mej. mr. H. A. Sneller. Mevr. Smitt-Avis is tweede secretaresse van de Oecomenische Raad van Kerken in Nederland. JOEGO-SLAVIE heeft een waardig antwoord overhandigd op de jongste Sovjet-nota. Het bevat een bereidver klaring opnieuw over de verbintenis sen, door beide regeringen aangegaan te onderhandelen. O. L. VROUW VAN LOURDES, be scherm onze dierbaren in Indië naar ziel en lichaam en voer hen behou den in de familiekring terug. Sterk, bemoedig en genees onze zieken en gewonden en ontferm U over de zie len der gesneuvelden. Dit gebed is van de Lourdes-gebeden-actie van tot 8 September a.s. TE STRAATSBURG heeft de Neder landse delegatie aangedrongen op uniforme verlaging van Invoerrechten DE HAARTOOI van onze soldaten is een voorwerp van grote zorg voor generaal Kruis, die het niet goedkeurt wanneer het haar van militairen te lang is of gepermanent. GENERAAL WILBURN is benoemd tot opperbevelhebber van het Ameri kaanse leger in Europa. DE JONGERENLANDDAG K. V. P. zal in „Birkhoven" bij Amersfoort op 4 September a.s. voor het eerst wor den gehouden. AUTOMATEN voor sigaretten worden door de Middenstand binnen enkele weken weer verwacht. Zou er ook North State uit te voorschijn komen voor een (zinken) kwartje? PRINSJESDAG, 20 September, zal de Koninklijke Stoet weer in Den Haag zien uitrijden van het Paleis Noord' einde. De route is als gewoonlijk. TSJANG KAI SJEK is in Kanton aangekomen, waar hij gisterenavond een spoedbijeenkomst belegde om plannen te beramen voor een natio nalistisch tegenoffensief. ?e hfkdietenkoning Giuliano van Sicilië zou na een moorddadig de in een onder- tmand met huurlingen, zijn uitgeweken naar Noord-Afrika. TWEE POKKENLIJDERS. van de Ko- ra inten, opgenomen in het hospitaal te Aden zijn weer beter. Ze komen met de Johan van Oldebarneveldt naar huis. HANS KAART heeft de laatste étap- tereninlL alSelegd: hij is gis- B rn tf aangekomen en zal Indonesië makeman maanden door DE „GROTE BEER" komt Donderdag in Amsterdam aan. Ontscheping be gint om 9 uur v.m. s maarschalk von manstein oi jaar, stond gisteren als laatste van de 939 Duitsers voor een Brits Hof terecht Hij wordt beschuldigt van 17 misdaden. Zeven zijn er behandeld waarop hij slechts een „Unschuldig" net horen. penicilline wordt ook gebruikt ais rfw >ament blj bepaalde veeziekten. bleken is, dat in sommige geval len als gevolg van de penicilline de hl,-! T16111 yaI? een behandelde koe netelde kaas m kwaliteit minder goed was dan voorheen. AMERIKA heeft 211,370.000 dollar aan Griekenland en Turkije en ■17.640.000 .dollar aan Perzië, Korea en de Philippijnen toegewezen voor be wapening, DR. ADENAUER van de Christen-de mocratische Partij in Duitsland heeft gezegd, dat de leiders van zijn partij hem erin hebben doen toestemmen Kanselier te worden. pjOE de Conferentie zich ook ontwik kelt, aldus dr. Drees, vast staat, dat zij van ingrijpende historische beteke nis zal zijn voor het leven van de vol keren van Nederland en van Indone sië." Hij herinnerde vervolgens aan het koninklijk woord van December 1942 en herdacht met diepe dankbaar heid de jonge Indonesiërs, die in het Nederlandse Verzet hun vrijheid en leven in de waagschaal stelden. Dr. Drees verwees naar de overeen komsten van Linggadjati, de Renville, van Batavia en Malino en zeide er behoefte aan te gevoelen te verklaren, dat van Nederlandse zijde het geno men besluit aan de volkeren van Indo nesië de souvereiniteit over te dragen een onherroepelijk besluit betekende. Deze beslissing berust, aldus de pre mier, niet op een sentiment of een impuls of op een zich onwillig neer leggen bij een overmacht van omstan digheden. doch op een langzaam ge rijpt inzicht, dat aldus in de huidige wereldsituatie beider belangen het best konden worden gediend. Het heeft geen zin, zo meende hij de gevolgen voorbij te zien van de ver snelling van de door sommigen be treurde ontwikkeling, die is ingetre den als nawerking van de oorlog. De gezonde gedache van de eigen souve reiniteit van Indonesië eist spoedige verwezenlijking. ONBETWIST PRO GRAMMAPUNT. werking. .Daarom is in de vorming van de Unie wijsheid en een vooruitziende blik nodig, opdat de doel-inhoud niet ten offer wordt gebracht aan de vorm der constructie." Sprekend over de economische kwes ties verwees hij naar de verklaring in het politiek manifest, door de Repu bliek op 1 November 1945 uitgegeven, waarin de Nederlandse kapitaalsbelan- gen en economische belangen worden gewaarborgd. In dit standpunt is geen verandering gekomen. „Men moet in Nederland vooruit kunnen zien met een dynamische blik, dat een onafhankelijk en souverein Indonesië geen nadeel maar op de duur voordeel aan het volk van Neder land zal brengen. In het bijzonder zal een samenwerking tussen Nederland en Indonesië op economisch gebied zoda nig geregeld kunnen worden, dat de opbouw in Indonesië volgens een plan, lopende over tientallen van jaren, ge coördineerd zal kunnen worden met de ontwikkeling van de nieuwe industrie in Nederland, die zal kunnen voldoen aan Indonesische behoeften aan ver schillende goederen en productie middelen. In een opzicht zal het Ne derlandse kapitaal misschien inderdaad verlies moeten boeken. Het nieuwe bestel eist van de Rege ring een welvaartspolitiek voor het volk, hetgeen ais gevolg zal hebben een toekomstige verkleining van het winst- deel van het kapitaal in de verdeling van de opbrengsten. Het nieuwe, onafhankelijke Indone sië zal niet meer zijn een „Inlander- kolonie" zoals vroeger, die koelies niet een laag loon opleverde. DE PATIëNT WIL EN ZAL GENEZEN. Dr. Drees spoorde vervolgens aan tot vermijding van alles wat kwetst of voedsel geeft aan een gegrond wan trouwen. „Ik mag in dit verband niet nalaten met grote ernst te wijzen op de nood zakelijkheid, dat de daadwerkelijke strijd, zowel met wapens als door pro paganda wordt gestaakt." „De geschiedenis zal uiteindelijk oor deel vellen over deze Conferentie. Ik hoop van ganser harte, dat alle gede legeerden de kracht zullen bezitten om de verleiding te weerstaan het grote doel in gevaar te brengen ter wille van een tijdelijk succes en een momenteel applaus van een bepaalde groep van medestanders." Dr. Drees besloot zijn rede: „Wij houden deze Conferentie voor het oog der wereld en wij zullen moeten besef fen, dat de waardering, welke onze vol keren in de wereld zullen genieten, mede afhankelijk zal zijn van de wijze, waarop wij deze onderhandelingen voeren." HATTA: „INDONESIË VOELT ZICH SOUVEREIN." Hierna sprak de voorzitter van de delegatie der B.F. O. sultan Hamid van Poncianak: „Het lijdt geen twijfel of wij, Indo nesiërs, zullen het onder elkaar spoe dig eens worden over een uitgewerkte staatsinrichting van de Republik In donesia Serikat op federale en demo cratische grondslagen." Hij sprak over de economische toekomst: Wij hebben de rotsvaste overtui ging. dat de patiënt wil en daarom ook zal genezen. Het geneesmiddel zullen wij wellicht niet aanstonds kunnen betalen, doch ik houd er mij van overtuigd, dat de apotheek het zeker op crediet zal leveren, in dien die apotheek vertrouwen heeft. Tot de middelen, die de patiënt uit deze apotheek nodig heeft behoort niet in de laatste plaats hiet buiten landse crediet. Zeer hoge eisen zullen wij stellen en moeten stellen aan onderwijs en op voeding. Wij willen en wij zullen dit zelf doen en wij zullen hierin slagen. Welicht zullen wij soms struikelen en zullen onze krachten tekort schieten. In dit geval zullen wij ons zeker niet schamen hulp en bijstand te vragen, waar deze ons in goede vriendschap geboden wordt." Weersverwachting, geldig tot vanavond: Warm weer met veranderlijke bewolking en later op de dag voornamelijk in het Zuiden van het land enkele verspreide on weersbuien, Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. andaag: zon onder 19.46 uur. Maan onder 20.15 uur. Morgen: zon op 5,39 uur. Maan op 7.06 uur. JJIERNA sprak de voorzitter van de Republikeinse delegatie, drs. Mo hammed Hatta, in het Indonesisch een rede uit, waaraan wij hiet volgende ontlenen: „Met hoeveel nadruk men ook van Nederlandse regeringszijde juridische argumenten naar voren brengt, dat de souvereiniteit over Indonesië bij het Koninkrijk der Nederlanden berust, het Indonesische volk in de Republiek is van mening en ei-vaart, dat zijn staat souverein is. Het heeft een eigen regering, een eigen leger en een eigen politiemacht. Het heeft een eigen geld wezen, en niet te vergeten ook een eigen buitenlandse politiek en een buitenlandse vertegenwoordiging, die zich met de dag uitbreidt en hechtere verbindingen legt met andere landen. Dat alles wordt aangevoeld als zovele bewijzen var: souvereiniteit, welke niet zo maar uit het volksbewustzijn zijn weg te praten." V1 ë't verband herinnerde Hatta aan net feit, dat het de facto-gezag van de Republiek over Java, Madura en Su matra werd erkend bij Linggadjati, niet alleen door Nederland, maar ook door Engeland en de V.S. van Amerika. vJerswfel!s b,et0°Sde Hatta, dat de van Nederlandse zijde gestelde voor waarde, n.l. dat de souvereiniteit aan een federatief Indonesië zal worden overgedragen en een Unie met Neder land zal worden gevormd, van Indone sische zijde, zowel van Republiek als B.F.O., niet gevoeld wordt als een voor waarde, die de souvereiniteit beperkt. Een eerste voorwaarde voor de op te richten Unie noemde Hatta, dat zij „geen beperking vormt voor de volle dige en reële souvereniteit" van de Re publiek Indonesia Serikat. Hatta beschouwde elke dwang als een gevaar voor de toekomstige samen J^E REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Indonesië zijn gesneuveld: I lid van de Kon. Marine en 4 leden van het K.N.I.L. Kon. Marine: Mar. 2e klas C. R. van Straten uit Deventer. K. N. I. L.: Gesneuveld 25 Juli 1949 na ver missing: Mil. sold. 2e klas Rahi- man, Men. sold. 2e kl. W. Woro- tikan. Soend. sold. 2e kl. Nana Soedarna. Soend. sold. Ie klas Adi, allen uit Indonesië. R. I. P. TERUGKEER UIT GESLOTEN. r\E voorzitter van de Nederlandse delegatie, minister van Maarse veen, zei o.m.: „De souvereiniteit wordt onherroepe lijk overgedragen. Elke gedachte „dat de souvereiniteit nog ooit tot Neder land zou terugkeren is uitgesloten." „De verwezenlijking van dit ideaal waarborgt op zichzelf niet zijn duur zaamheid. Voor het lot van de Confe rentie is van het grootste belang, dat de overeenkomsten betreffende het sta ken van de vijandelijkheden naar let ter en geest gehandhaafd en nageleefd worden. Bedriegen ons niet alle voor tekenen, dan scheiden ons nog slechts enkele maanden van het ontstaan der nieuwe rechtsorde. De minister eindigde: „Moge God, die het lot van regeringen en volken bestuurt, ons allen bereid maken om de nieuwe weg, die zich voor onze ogen aftekent, met vernieuwde geesten en harten in te slaan." Daarna sprak namens de U.N.C.I. de heer Critchley, die gelukwensen aan bood ter gelegenheid van dit historisch moment. Minister Drees tijdens zijn ope ningsrede. (Telefoto) V. TAE KOMINFORM die vorig jaar het regiem van Tito in Joego-Slavië veroordeelde, is een radio-oorlog te gen de Joegoslavische leiders begon nen. „Tito heeft u tot verschoppelin gen gemaakt", zegt b.v. een „spook- stem" tussen de uitzendingen door, of „Tito heeft u in ellende gestort" of „Tito heeft de toorn van de mach tige Sovjet-Unie en van al uw buur staten tegen u opgewekt". Radio-Budapest, de krachtigste zen der in Centraal-Europa, is een nieu we serie uitzendingen in de Joego slavische talen begonnen. Radio-Belgrado heeft gisterenavond zijn zendtijd bijna een kwartier ver laat om de interrupties door de „spookstem" te ontgaan. Volgens het blad van de Joegosla vische communistische partij, Het station van de Kominform noemt zich „De stem van de revolutionnaire Joe goslavische emigranten". rpUSSEN de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB. de Kon. Ned. Motorrij dersvereniging en de Federatie van Ned. Organisaties van het Personen vervoer is een samenwerking tot stand gekomen -ten aanzien van de auto- en motorrijscholen in Nederland. Besloten is tot het instellen van een leswagenbord, de uitgifte van een ge velbord aan de erkende rijscholen en het vaststellen van keuringsvoor schriften voor het benodigde materi eel en uniforme exameneisen voor de instructeurs. De samenwerkende organisaties hebben een gezamenlijke examen commissie ingesteld, die de instruc teurs examineert. Ook is er een tech nische commissie, die tot taak heeft op gezette tijden het materieel van de ondernemingen te keuren. Aldus hopen de organisaties door een goede opleiding van de adspirant- autorijders te kunnen meewerken aan de veiligheid op de weg. De KNAC neemt niet aan deze samenwerking deel. Massagraf slechts gedeeltelijk weggeruimd rpIJDENS de bezetting is in Loon op Zand een begraafplaats gemaakt voor gesneuvelde militairen, die in de omgeving voorheen een tijdelijke rustplaats hadden gekregen. Na de bevrijding werden de stoffelijke res ten van in de buurt gesneuvelde mi litairen in dit graf bijgezet. Vorig jaar heeft de bergingsdienst de lijken te Loon op Zand weggehaald waarmee zo veronderstelde men, het massagraf dus was weggeruimd. Dezer dagen heeft men echter de ontstellende ontdekking gedaan, dat de bergingsdienst slechts half werk heeft gedaan. De grond, waarin het massagraf zich had bevonden, was nl. door de gemeente aangewezen als bouwgrond voor nieuwe huizen. Toen men aan de bouw begon ont dekte men bij het graven van de fun deringen, dat zich ter plaatse nog doodskisten bevonden, alsook li chaamsdelen van gesneuvelden, kle dingstukken en helmen. Men begrijpt, dat e.e.a. nogal wat ontsteltenis heeft teweeggebracht en men vindt het hoogst verwonderlijk, dat in een zaak als de onderhavige niet met meer nauwkeurigheid is te werk gegaan. yOALS reeds eerder is gepubliceerd, hopen ondernemende Zaankanters een poging te wagen de goudschat te bergen van het in 1917 door de En gelsen ter hoogte van Den Helder getorpedeerd Duits schip „Renate Le- onhard". Eergisteren vertrok de HD 57 met een wichelroedeloper aan boord naar het wrak. Uit experimen ten en pulsproeven blijkt, dat de lig ging van het wrak richting Oost- Zuidwaarts is. Een eerder aangebrachte bloei bleek na ruim een jaar nog precies op de zelfde plaats te liggen en stormen getrotseerd te hebben. Het vooronderzoek is hiermede af gesloten en thans kan de beslissing tegemoet gezien worden op welke wijze men de bergingswerkzaamhe den denkt uit te voeren. Evenals vorig jaar bevestigen de experimenten de aanwezigheid der goudlading. T>E FINSE sociaal-democratische premier, Fagerholm, heeft de hui dige staking in Finland „de grootste en best georganiseerde communisti sche aanval op de Finse gemeen schap" genoemd. In antwoord op van de zijde der oppositie uitgebrachte critiek, als zou niet streng genoeg tegen de stakers zijn opgetreden, antwoordde Fager holm, dat het belangrijkste was, de communisten te tonen hoe weinig steun zij in werkelijkheid hadden. Het stakingsoffensief moest „blussen als een vuur door gebrek aan brandstof" Men had sterke zenuwen nodig bij de bestrijding van de comunisten „en wij zien met trots en voldoening dat het Finse volk kalm is en blijmoedig bereid om de kleine ontberingen, die de staking noodzakelijk met zich mee bracht, te dragen". Indien de tegenwoordige moeilijk heden voorbij waren „zullen de com munisten enige tijd nodig hebben om bun wonden te likken". Zij hadden de kansen om deel te nemen aan een coalitie-regering niet verhoogd door hun tegen de Finse gemeenschap ge richt geintrigeer, zo zeide Fagerholm Van de 27.000 chauffeurs, arbeiders van zagerijen e.a. die gisteren in sta king zouden gaan, hebben slechts 4000 zulks gedaan. De arbeiders van bak kerijen in Helsinki zijn weer aan het werk en de bussen en taxi's werken weer normaal. De chauffeurs van be stelauto's waren nog in staking. De havenarbeiders van Kotka, aan de Zuidkust, zijn weer aan het werk, zodat het aantal epen Finse havens op vier is gebracht. Het werk in het pulp-centrum Kemi loopt normaal. Duizend houtvlotters zijn nog in sta king. Te Tampere, textielcentrum, stemden de arbeiders tegen een sta king, die gisterennacht zou beginnen 'JVEGEN TWEE UUR gisterenmiddag vertoonde het oude Binnenhof het levendige beeld van af- en aanrijdende auto's die de leden der verschillende delegaties en de talrijke genodigden naar de Ridderzaal brachten voor de opening van de R. T. C. In de Ridderzaal was een grote ovale tafel opgesteld. INDRUKWEKKENDE GASTEN. RIJ A AN DE LANGE ZIJDE, tegenover de troonhemel, nam de voorzitter dr. W. Drees plaats, geflankeerd door de secretaris-generaal, dr. Prinsen. Aan zijn rechterzijde hadden de le den van de republikeinse delegatie en vervolgens de leden van de BFO plaats genomen. Ter linkerzijde waren de leden van de commissie van negen en de ove rige leden van de Nederlandse dele gatie gezeten. Onder de talrijke genodigden wa ren: de ministers, de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. I. Beelaerts van Blokland en de leden, generaal mr. H. J. Kruis, chef van de_ Gen. Staf, de voorzitters van de beide Kamers, ambassadeurs en ge zanten van buitenlandse mogendhe den en vele hoge ambtenaren en voorts de functionarissen en de ad viseurs der verschillende delegaties. De zaal was in volle feestverlich ting, De leden van de UNCI hadden plaats genomen tussen de Nederland se delegatie en de delegatie van de BFO met de Australiër Critchley als voorzitter in het midden. Achter de delegatieleden waren op de tweede rij een groot aantal advi seurs gezeten. Onder de leden van het Corps Diplorntique, die allen waren uitgenodigd zagen wij o.m. de scheidende Amerikaanse ambassadeur dr. H. B. Baruch en de ambassadeurs van Canada en India. Na de rede van de heer Critchley werd een korte pauze gehouden. Daarna werd de agenda goedgekeurd Voorts werd het ontwerp-reglement van orde zonder stemming aange nomen. Vervolgens werd door Hatta voor gesteld om de Nederlandse minister president, dr. W. Drees, te benoemen tot voorzitter van de Conferentie. Het was, aldus Hatta, overeenkomstig de gewoonte om het land dat als gast heer optreedt, met het voorzitter schap te bekleden. Sultan Hamid verklaarde zich hier mede als voorzitter van de BFO ac- coord evenals de leider van de Ne derlandse delegatie, minister v. Maar seveen, zodat dr. Drees als voorzit ter was gekozen. Daarna stelde minister van Maarse veen voor om de drie leiders der de legaties als vice-voorzitters te penoe- men. Dit werd goedgekeurd. Ook de benoeming van een algemeen secre taris, in welke functie door de voor zitter dr. Prinsen werd voorgesteld, leverde geen bezwaren op. SAMENSTELLING C.C. TAE Centrale Commissie werd als in gesteld verklaard, terwijl de voor zitter de delegaties verzocht om elk drie leden in de Centrale Commissie te benoemen en de namen zo spoe dig mogelijk aan het algemeen secre tariaat op te geven. Naar wij reeds eerder berichtten wordt verwacht, dat de Centrale Com missie als volgt zal zijn samengesteld van de Nederlandse delegatie: minis ter van Maarseveen, minister Stikker dr. van Roijen en mr. van der Valk als secretaris, van republikeinse zij de: Hatta, Roem en Pringgodigdo en van de zijde van de BFO Sultan Ha mid, Suparmo, Anak Agung en mr. Vleer als secretaris. Volgens het reglement van orde zul len de leden van de UNCI de verga deringen van de Centrale Commissie bijwonen. Dr. Drees dankte daarna nog de de legaties voor het In hem gestelde vertrouwen. Hij sloot de vergadering met de wens, dat de commissies zo spoedig mogelijk met hun werk zou den klaar komen, opdat men binnen korte tijd een tweede plenaire zitting zal kunnen houden. De minister-president wenste ten slotte de leden van de Conferentie succes met hun werkzaamheden. Een communistische blad beschul digt de Regering van schending van het vredesverdrag en het in gevaar brengen van de Fins-Sovjet-Russische betrekkingen. „Onze troep oorlogs misdadigers" voerde de orders van de buitenlandse opdrachtgevers tot het laatst toe uit. Finland zou tot spring plank, gemaakt worden van de lan den van het Atlantisch Pact voor een aanval op de Sovjet-Unie. De branden in Frankrijk yAN officiële zijde is thans meege deeld, dat men de branden in de departementen Des Landes en Giron- de geheel meester is. Ook In de Oos telijke Pyreneeën heeft men de groot ste branden weten te bedwingen. Eergisteren breidde een nieuwe bosbrand bij Cazalis zich nog snel uit en nam de brand bij Saucats ernsti ger vormen aan. Te Cestas aangeko men vluchtelingen spraken van een brand, die zich verplaatste met de snelheid van een galopperend paard. 10.000 militairen zijn bij de bestrij ding van de branden ingeschakeld en tien brandweerlieden uit het Engelse graafschap Kent zijn te Duinkerken aangekomen om de Fransen bij het blussingswerk te helpen. Er zijn nog geen officiële cijfers over de schade beschikbaar, doch het Parijse avondblad France Soir weet te melden, dat 130.000 HA van de 960.000 HA bosgrond door de recente branden zijn vernietigd. De Franse Regering heeft de dag van heden tot nationale rouwdag uit geroepen. Vermakelijkheden in het gehele land zullen gesloten zijn en op de officiële gebouwen zal de vlag halfstok wapperen. Naar thans wordt vernomen zijn reeds honderden stof felijke resten herkend en liggen meer dan 80 lichamen ter identificatie in de school en het stadhuis van Cestas bij Bordeaux, waar 200 huizen ver brandden. In een hoek van het plein zijn blank-houten doodkisten opge stapeld. Toen de burgemeester, Gi- raudeau, die in de strijd met de vlam men het leven verloor en wien post- huum het Legioen van Eer is ver leend, gisterenmiddag begraven werd was de plaats nog voor driekwart door vuur omringd. Ondanks de regen zijn o.a. bij Ca zalis nieuwe branden uitgebroken. Volgens een financieel blad heeft de wijnoogst een verlies van meer dan 20 procent geleden. TAR. SONDERMANN, die zoals we gisteren meldden, in Wenen ont snapte aan een ontvoeringspoging door de Sovjets, verklaarde later te genover Britse autoriteiten, dat hij- op de terugtocht van een zakenreis naar Duitsland door Sovjet-soldaten te Enns op de grens van de Ameri kaanse en Sovjet-Russische zones van Oostenrijk uit de trein werd gehaald Zij hielden hem te Saint Vapentin, juist binnen de Sovjet-zone, gevan gen, waar bij hem gedurende een week ondervroegen en hem dag en nacht sloegen. Zij beschuldigden hem van spionnage voor de Amerikanen. Eergisteren werd hem verteld, dat hij naar het Sovjet-hoofdkwartier te Baden zou worden overgebracht. Hij besloot toen te trachten op de weg door Wenen te ontsnappen. uET IS ZOVER, dat wil zeggen: de Ronde Tafel Conferentie heeft een aanvang genomen. Met hooggestemde redevoeringen en het uitspreken van de beste ver wachtingen. Na jaren van strijd, van wantrouwen en teleurstellin gen zullen dan eindelijk de be sprekingen worden gehouden, die de toekomstige verhouding tussen Nederland en de Overzeese Ge bieden zullen bepalen. Ik zou me niet graag aan een voorspelling wagen over het resul taat dezer besprekingen en over de daarop volgende behandeling in de parlementen; maar wel kan worden vastgesteld, dat de onder handelingen zeer moeilijk zullen zijn. Voor beide partijen. Voor de Ne derlanders, die naast een brede vi sie een grote offerbereidheid zul len hebben te tonen, die tegen ongeduld een groot geduld zullen moeten stellen, die bovenal het welzijn van het geheel van volke ren in het bijzonder in het oog moeten houden. Voor de Indone siërs, die een wijze zelfbeheersing ten zeerste nodig hebben, voor wie tact een eerste vereiste zal zijn, tact en realiteitszin. Wordt aan deze voorwaarden niet voldaan, dan zal een redelijk resultaat achterwege blijven. CAVER DIE realiteitszin schreef ik in mijn vorige brief, toen ik het had over de onlangs gehouden Kamerzitting, die toen nog toe komst was. Velen met mij zagen duidelijk de bezwaren van een openbare be handeling der regeringsnota over het Indonesisch beleid in de voor bereidingsdagen der R.T.C., in de dagen dat de Indonesische gasten •reeds waren gearriveerd. Uiteraard stond daar tegenover, dat open baarheid na besloten behandeling en wel spoedig tegenover het Volk redelijk en gewenst was. De wijze, waarop de oppositie in de Kamer meende te moeten spre - ken demonstreerde hoe gegrond de psychologische bezwaren tegen deze zitting in die dagen waren. Maar gelukkig stond daar nog iets tegenover in die zitting. En dat was de rede van de voor zitter der katholieke fractie, die wel op zeer duidelijke wijze reali teitszin toonde. Een rede, die door „De Tijd" „groots" genoemd werd, die behalve door de oppositie door eenieder met grote instem ming werd aanhoord. Reëel werden de bezwaren der katholieke fractie tegen de gewij zigde politiek der regering sedert Mei gehandhaafd, maar even reëel werd de noodzaak van de krachtige steun dezer fractie voor de toekomst beklemtoond. Waarom die noodzaak? Om het grote doel der Indonesische politiek: het toe komstig samengaan van vrije vol ken hier en overzee. De rede van Romme heeft de be zwaren weggenomen tegen de openbare behandeling der Indone sische zaken vlak voor de R.T.C. Zij was geen typische parlemen taire rede, daarvoor ging ze in menig opzicht niet diep genoeg. Het was een rede, die sprak tot het eigen volk en tot de Indone siërs, een rede, die de realiteit scherp stelde. En die, naar ik hoop, de zin voor die realiteit tijdens de Conferentie zal bevorderen. £)E vertegenwoordigers van B.F.O. en Republiek zijn nu al gerui me tijd in ons land. Hun uitlatin gen, die misschien te gemakkelijk „gespuid" worden, zijn bekend. En dan blijkt primair, dat de heren vooralsnog grote haast to nen, dat ze het zelfbeschikkings recht van N. Guinea niet al te nauw nemen, dat de kracht van de Unie hun zeker weinig hartzeer geeft. UIT DE AARD der zaak is hun instelling een geheel andere dan die der Nederlanders: zij ko men hun vrijheid halen, zij komen hun eigen belangen behartigen. De grote betekenis van het samen gaan van de belangen van beide partijen ontgaat hun zo gemakke lijk. Terwijl het samengaan der volkeren juist voor de Nederlan ders zo grote waarde heeft en geenszins alleen om eigen belang. In de Kamer heeft Romme het doel der R.T.C. scherp en overtui gend geschetst. Het moge in Ne derland begrepen zijn, maar het moge ook zijn doorgedrongen tot hen, die met de Nederlanders in de komende weken zo onmetelijk belangrijke besprekingen te voe ren hebben. Gods zegen moge rusten op de arbeid der Ronde Tafel Confe rentie. H K H. Prinses Wilhelmina stelt er volgens officiële mededeling, heel veel prijs op voortaan hare ge boortedag in alle stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in de familie kring te vieren. Mochten er plannen bestaan telegrammen of brieven van gelukwens te sturen, zo verzoekt zij vriendelijk, in verband met het ka rakter van de viering van deze da z. deze haar niet te zenden.

de Stem | 1949 | | pagina 1