./ar—, [am [ii -Z- V Blijven in Indonesië geeft grote risico's Onze jongens in Indonesië Weüig PATER BASTIAAHSEN (uil Zundeit): Ik vrees de communisten mimÊ DHOEN UJK UIS ms Vandalen steken Franse bossen in brand 28 doden bij vliegtuig ongelukken in Engeland Vurige sensatie in Haarlem Rechtstreekse emigratie naar Australië en Nieuw Zeeland voor ongehuwden mogelijk Herman Baruch neemt ontslag ^DeGyroueffy WAAR LIGGEN DE KANSEN VOOR GEDEMOBILISEERDEN Onderhoud met Mr. Brouwer Iets minder koel Zij gaven hun leven in Indonesië Br. Beel buitengewoon hoogleraar in Nijmegen Radiodistributie wordt duurder Vele gezinnen dakloos Enorme schade Gesprek oüer de Indonesische Missie Toelating van Duitsland in de Raad van Europa Churchill: Weest niet bang heren, het is slechts de rechtse helft DIT moeten we begrijpen en aan vaarden. Maar we mogen er niet in berusten. Zij die de leiding hebben genomen bij het organise ren van S.W.G., zijn zeker niet be gonnen met dit'over het hoofd te zien. Integendeel, zij zijn welbe wust tegen stroom'op gaan roeien, louter en alleen, omdat „de zaak" het waard is. Nemen we aan, dat het Nederlandse volk in dagen van nood spontaan en verbeten zal vechten voor behoud van de vrij heid, dan is het onmogelijk om niet aan te nemen, dat hetzelfde volk ongeacht de bezwaren en moeilijkheden zou kunnen wei geren zichzelf grondig te prepare ren op de taak, die mogelijk een nabije toekomst als te dragen last met zich brengen zal. De Koningin danst lalf acht, in ser. Tel, 151 tG luwstc tGLAZEN It schoteltje luchtenpilten 11.75 uur 15 en 8 uur. uur verrassende ster, die de sen speelde! het masker rwerp.... in. (18 jaar). 3 uur 8 uur grote sterren igde Staten ellopoffering 406-O 9 uur en ia de oorlog; mooie vrou- elodieën, van He leeftijden. 24 Augustus, film: op eminente omlijsting. 407-0 23 Augustus, akende film: voormalig ada. ontsluierd in e wereld dei- aar- maakt, verd een stuk Toegang 18 j. 405-O or feestavon door geheel mse en Euro iMMALIJST. anvang 8 uur ster, Henriëtte ïan Kaart e.a. Woningnood" spanning en 404-0 ang 2 en 4.15 igustus. Aan- in: verfilmd'. en hart tussen de eerste tot 403—O roegang boven 1W DER STEEN ./e 1 anders zijn dan denkt de Sala- akt nog gauw '11 ik en gaat zijn Efen. VIJFDE JAARGANG No. 1462 Uitgave: N.V. Uitgevers Mi). Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. HBB.de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bi) vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 20 AUG. 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,.'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. V utlI k/UU, nviuuyt» dl» v UUI«I VWIK» - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN^Arcelsestraat^^Telefoon^W TpEN ONZER REDACTEUREN had een onderhoud met Dr. C. Brouwer, uit Den Haag, secretaris van de Nationale Demobilisatieraad, die twee maanden ïn Indonesië heeft rondgereisd, om daar ter plaatse de demobili satievraagstukken t^ besturen. ylJN ervaringen en inzichten kun- nen als volgt samengevat worden: Bij de militairen, die demobiliseren bestaat op het ogenblik vermoeidheid, onzekerheid aangaande de toekomst, omdat zijzelf ervaren hebben, dat ge dane beloften niet vervuld werden, misschien ook niet vervuld konden worden, maar al aanvaardt het ver stand misschien deze desillusie, het ge voel spreekt anders en de stemming van de jongens wordt er anders door. DEMOBILISATIEMOGELIJK HEDEN IN INDONESIË. PR BESTAAT, zoals we vernamen nog kans om in Indonesië te de mobiliseren. Toch maakt hiervan maar een zeer klein percentage van de jon gens. die worden losgelaten gebruik t.w. hoogstens 5 pet. De ervaring leert, dat deze 5 pet. dalende is, zodat na verloop van tijd hoogstens 2 pet. daar zal demobiliseren. De oorlogsvrijwiligers waren destijds meer bereid dan de dienstplichtigen om in Indië te blijven. In Indonesië bestaat nog wel behoef te aan arbeidskrachten en de werk gevers zijn dan ook wel bereid om ze op te nemen, maar de vraag, die on middellijk gesteld kan worden is deze: „Kan ik, als ik daar blijft, in de toe komst een functie krijgen, waardoor EEN SCHILDER, die in de Dordtse zeehaven bezig was met 't schilderen van een laadbrug viel van 'n hoogte van 22 meter en was op slag dood. NU HET Amerikaanse consulaat-ge neraal te Kanton wordt gesloten, is een uittocht van vreemdelingen en rijke Chinezen uit Kanton begonnen naar Hor.gkon en de Portugese kolo nie Macao. MET DE 11 extra-treinen die naar de landbouwtentoonstelling te Eind hoven zullen rijden, kunnen in totaal 10.000 bezoekers vervoerd worden, terwijl het aantal bezoekers per „ge wone trein" geschat wordt op 6000 per dag. Bovendien verwacht men dagelijks ongeveer 100 autobussen en 800 personenauto's. DE STICHTING Geestelijke Bede vaart tot O. L. Vrouw van Lourdes houdt van 31 Aug. t.m. 3 Sept. voor de derde keer dit jaar haar novene tot O. L. Vrouw van Lourdes, waar bij nog steeds de intentie luidt: voor de bekering van Rusland en voor de vervolgde geloofsgenoten in andere landen. (Secretariaat der Stichting: Singel 381, Amsterdam). HET HEILIG JAAR in de geschiede nis, zo heet de publicatie, die „Pax" voor een goed begrip van wat het Heilig Jaar voor het Kathoüeke le- kÜHi™ ^.Sehele Christelijke wereld betekent binnenkort laat verschijnen 75^^ DE openbare behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie wordt een aanvang gemaakt in de eerste week van de nieuwe zitting, dus waarschijnlijk op 22 Sept. vnEnV^LU.AT!E Van *?et- pond sterling voor September wordt in de Ver Sta ten noodzakelijk geacht, doir de achteruitgang van de Britse positie. TENEINDE de luisteraars overzee in staat te stellen de plechtige opening van de Ronde Tafel Conferentie via de radio te kunnen volgen, is door de delegaties nader overeengekomen het openingsuur der conferentie te stollen op 2 uur 's middags in plaats van 11 uur vm. 4 SEPTEMBER houdt de Jongeren organisatie in de KVP haar algemene landdag te Amersfoort. Sprekers in dc middagmeeting zijn Kees Bastiae- nen en Prof. Dr. Jos Gielen, TRANSJORDANIE heeft de nieuwe Syrische regering erkend. POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: Groote Beer passeerde 19-8 Malta, waterman 18-8 1000 mijl Oost Kaap Guardafui. Joh. van Oldenbarneveldt 18-8 930 mijl Oost Kaap Guardafui. Zuiderkruis passeerde 18-8 Ouessant. Kota Inten 19-4 te Aden. ik in staat ben in het onderhoud van mijzelf en mijn gezin te voorzien en zal ik straks niet door inheemse krach ten verdrongen worden?" Voor betrekkelijk weinig mensen is er op economisch (en misschien ook op cultureel) gebied nog 'n goede kans, maar het is volgens mr. Brouwer on verantwoord om propaganda te maken onder de leuze: „Blijf maar in Indo nesië". Er zijn vele risico's en die die nen behoorlijk overwogen te worden. Op ambtelijk terrein zijn er beslist geen vooruitzichten. Wel zoals gezegd in de economische sector en dan zo wel op administratief als technisch ter rein. De kansen liggen in de grote steden en niet voor iedereen in Indonesië zijn die gelijk. Dat hangt van de omgeving af. Zo is de omgeving van Medan goed, in Pa dang zijn de vooruitzichten slecht, in Soerabaja is 't weer iets beter, maar zeer slecht zijn de vooruitzichten voor degenen, die in Midden-Java, de rijst schuur van Indonesië vertoeven. In Batavia houdt men goede controle op degenen die in Indonesië willen blij ven en is men de jongens in alle op zichten behulpzaam. HET EMIGRATIE VRAAGSTUK, ■pMIGRATIE is een vraagstuk, dat te- genwoordig in het middelpunt van de belangstelling staat. Velen, die geen kans zien op enig uitzicht, zowel in de burgermaatschappij als bij de militai ren, lopen rond met plannen om te emigreren en er zijn nog wel enkele landen, die bereid zijn om mensen op te nemen. We weten dat Canada graag boeren families aantrekt, maar nog niet zo zeer bekend is een andere mogelijk heid. Dank zij besprekingen tussen de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon, de emigratieattachés van Australië en Nieuw-Zeeland en demobilisatie-auto riteiten zal na goedkeuring door de re gering de mogelijkheid bestaan, om vanuit Indonesië naar Australië of Nieuw-Zeeland te emigreren. De poort naar deze landen is open gemaakt en het is zaak daarvan te pro fiteren. Voorlopig kunnen alleen ongehuw den van dit aanbod gebruik maken, maar als men weet, dat de lonen zo hoog zijn, dat men in 45 weken zo veel kan' sparen, dat men zijn verloof de zou kunnen laten overkomen, ten einde een huwelijk aan te gaan, dan moet dit toch wel trekken. Hoofdar beiders, kan men niet gebruiken, maar wel handarbeiders, zowel geschoold als ongeschoold. Iemand, die fut in zijn body heeft, kan na verschillende jaren zelfstandig worden en een goed bestaan verwer ven. Bovendien zijn er zeer goede so ciale voorzieningen. N.-Zeeland biedt óp het ogenblik de beste kansen, maar het is te verwachten, dat die in Aus tralië even goed zullen worden. Als in 1950 de 7 Dec.-divisie en de D.-di- visie demoboliseren, dan zou deze ge legenheid wel eens van groot belang kunnen zijn om een aantal werkers aan een lonende betrekking te helpen, te meer daar de vooruitzichten in ons land niet erg aanlokkelijk zijn. MOEILIJKHEDEN. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen maar plaatselijk ook opklaringen. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk tussen West en Noord. Iets minder koel, vooral in het binnenland. Heden: zon onder 19.55 uur en maan onder 18,29 uur. Zondag: zon op 5,32 uur en onder 19,53 u. Maan op 1.08 u. en onder 19,10 u. Maandag zon op 5,43 u. en maan op 2,30 uur. IJET IS begrijpelijk, dat de ouders hun jongen na de demobilisatie nog eens terug willen zien en daarom ontstaat er wel 'ns verzet als iemand wil emigreren, als men dat rechtstreeks vanuit Indonesië moet doen. Komt men eerst naar Nederland, dan moet de jon gen de reis zelf betalen en daar hij brug passeerde kwam door 'n ver breken de nodige contanten. Boven dien zijn er in ons land verschillende bureaux, die zich met emigratie be zig houden, die onder elkander van tnerung verschillen omtrent de compe tentie en daarover 'n strijd voeren, dit ten nadele van degene, die wil emi greren. Dit is jammer en ergerlijk zou den wij zeggen maar verheugend is de mededeling dat er 'n commissie is die deze zaak in onderzoek heeft en met bepaalde reorganisatievoorstellen zal komen, die vermoedelijk in 1950 hun beslag zullen krijgen. Dc oplosing zou zijn, dat de jongen zowel in Indonesië als hier kan emigre ren en dat hij in ieder geval de gele genheid krjjgt vóór zijn emigratie zijn ouders en familieleden in het vader land te bezoeken. Dc kosten zouden dan door de staat gedragen moeten worden. Men moet niet vergeten, dat als men zijn plich ten heeft nagekomen, men toch ook nog aanspraak op enige rechten kan maken. DE VOORLICHTING IN INDONESIË. JJET IS jammer, dat we dit tot uiting moeten brengen, maar het is in de practijk gebleken, dat de voorlichting totaal onvoldoende geweest is. De ion- gen in Indonesië was het overzicht over Nederland totaal kwijt en de wer kelijkheid werd hem niet bijgebracht Er was een overschatting ofwel eeri onderschatting van de mogelijkheden Overschatting bestond vooral bij die genen die een diploma bezaten en meenden dat alles voor hen openstond Onderschatting bij de minder ontwik kelden, die geen mogelijkheid zagen om in het vaderland aan de slag te ko men, zich niet realiseerden, dat er voor hen toch ook nog een kans, me dewerking en hulp was en die in een downstemming kwamen. In Indone sië komt deze downstemming veel voor en het is de taak van de autori teiten om betere voorlichting te ge ven. Gelukkig zorgen de Thuisfronten ook voor voorlichting en dank zij dit contact met het vaderland worden de jongens gesterkt en krijgen ze dik wijls nog een riem onder het hart. Momenteel heeft men ingezien dat de voorlichting beter moet worden. Men gaat nu z.g. Territoriale Officie ren inschakelen, dat zijn burgers uit Nederland, die zich met de jongens zullen bezig houden, hun materiële noden zulllen bekijken en zullen trachten aan hun wensen om een baan te krijgen zoveel mogelijk tegemoet te komen. Contactspersonen tussen Indonesië en de in het vaderland werkende organisaties. Goede krach ten, die het klappen van de zweep kennen, over mensenkennis bschik ken en de gave hebben om alles zo veel mogelijk in goede banen te lei den. Dat men ook van de aalmoeze niers en veldpredikers veel medewer king zal kunnen ondervinden, spreekt vanzelf. Wij hier in Nederland en onze jon gens in Indonesië moeten de toe komst nuchter bekijken en in ieder incidenteel geval een beslissing ne men, die voor de toekomst van de jongen het beste is, zelfs al zou dit gepaard moeten gaan met persoonlij ke offers. T\E REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zün gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sergt. ten Hulzen uit Doesburg Serg. J. Goedemans, uit Amster dam-W. Sold. M. Ohms, uit Heino Sold. Chr. Wijnstra uit Maas tricht. Sold. J. Dikken uit En schede. Sold. G. van Dijk, uit Maassluis. Sold. G. Geurts uit Do- dewaard. Sold. J. Bruis, uit Schinnen (L.), Sold. J. Jonker uit Zaandam. Sold. R. Spreij uit Ab- koude.Sold. H. Nijholt uit Olde- markt (O.). Sold. J. Peerbooms uit Geleen. Korp. A. v. d. Berg uit Schiedam. Sold. G. van Krevel uit Ede. Sold. P. v. d. Putten uit Haarlem. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. Moeljawikarja. Sergt. Tc- lapary. Sold. Bakarbessy. Sold. Anton. Sold. Ho Boen Hok. Sold. Kumentas. Allen afkomstig uit Indonesië. Ie It. A. Frenks uit 's-Graven- hage. Serg. J. van Overmaire uit Zuiddorpc (Z.). DIJ TWEE vliegtuigongelukken in Noord-Engeland zijn 27 personen gedood. Een Dakota van de British Euro pean Airways, vliegend op de nor male lijndienst van Belfast naar Man chester, stortte bij Oldham in Lan cashire neer en explodeerde. Van de 29 passagiers en drie koppen beman ning. kwamen 24 in de vlammen om acht werden ernstig gewond. Onder de passagiers bevonden zich drie kin deren en drie babies. In het nabijgelegen Yorkshire ex plodeerde even later een Proctor- vliegtuig. behorende aan de Lancas hire Aircraft Corporation, in de lucht en stortte neer. Alle vier inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig maakte een proefvlucht. 70WEL BRANDWEER als ingeni- eurs van de Haarlemse gasfa briek stonden gisterenavond geruime tijd machteloos tegenover een 10-tal- len meters hoge steekvlam, die loei end uit een gebroken dikke hoofdlei dingsgasbuis naar boven schoot. Men durfde de buis niet af te sluiten op de zich op flinke afstand van de vlam bevindende afsluitpunten, omdat het gevaar van ontploffing ergens in de buis daardoor te groot werd geacht, wanneer de buitenlucht zich met de restjes gas zou vermengen en de brandweer kreeg geen schijn van kans de geweldige steekvlam te do ven. .De buis was gebroken bij een ijzeren zandhopper. die de opengedraaide zijn geld allang heeft opgemaakt ont keerde manoeuvre in aanvaring met de hoofdleidingsbuis, die een door snee heeft van een halve meter, en juist op de knik, waarmede zij in het water duikt, werd verbrijzeld. Eerst om 11 uur 's avonds slaagde de brandweer er vrij onverwacht in de steekvlam te overmeesteren. Het was het ei van Columbus. 6 stralen werden in de gebroken buis gericht en de vlam gaf de geest. lUTET INGANG van 1 October a.s. wordt het abonnement op de ra diodistributie op f 2 per maand ge bracht. Dit betekent dat met inbe grip van de luisterbijdrage f 3.per maand zal moeten worden betaald. Deze maatregel moest worden geno men, omdat de zeer sterk gestegen exploitatiekosten door de ontvang sten niet konden worden gedekt. Voor de aangeslotenen op een ra diodistributienet, dat nog niet over een ontvangstmogelijkheid voor de 2 binnenlandse omroepprogramma's, beschikt, blijft het abonnement f 1,25 plus f 1 luisterbijdrage dus f 2,25 per maand. H ET bestuur der St. Rad- boudstichting heeft Dr. L. J. M. Beel benoemd tot' buitengewoon hoogleraar in het bestuursrecht aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen in de faculteit der rechtsgeleerdheid. Prof. Beel zal vermoedelijk zijn ambt aanvaarden bij het begin van het nieuwe studie jaar. Het was stil geworden rondom Dr. Beel, nadat hij zo veel hoge ambten met zo veel ere had bekleed. Gissin gen deden wel de ronde doch die zijn nu beschaamd door dit bericht om trent de benoeming tot hoogleraar. We menen Nijmegen met Dr. Beel en Dr. Beel met Nijmegen te mogen feliciteren. Soldaat Jan Verschuren, West Vaar- deke 55, Oudenbosch zit in Palem- bang en is trots op zijn „Annie (zo heet zijn wagen). J. J. Sprangers, Chaamsebaan 57, te Alphen kijkt in Tapanulli ferm de toekomst tegemoet. Hij zit er dan ook al anderhalf jaar. P. Licbregts, Konniginnestr. 55 te Breda besteeds zijn vrije tjjd aan het schieten van slan gen. Dit exemplaar is 3.75 M. lang. Voor wie zou hij uit de huid schoentjes laten maken? Matroos J. Goossens, Saai B 13 te Graauw kijkt door een Surabaja's venster, hoe het ons allemaal gaat. TAE FRANSE POLITIE heeft twee mannen gearresteerd verdacht van brandstichting in het departe ment Gironde toen in verschillen de gebieden nieuwe branden uit braken. Het ministerie van Binnen landse Zaken had tevoren een waarschuwing uitgegeven, dat men voor het opzettelijk in brand ste ken van bossen en te velde staande gewassen zou kunnen worden ge straft met levenslange dwangarbeid Deze waarschuwing werd uitgelokt door het vermoeden, dat moedwil (Van onze eigen verslaggever) DABAT, Augustus. Vier en twintig jaar lang trekt een priester naar dessa's en kampongs! Hij verpleegt er mensen; zoekt contact met de in landers; bouwt een klein kerkje. Hij preekt over de glorie van de hemel; over God, die de mensen geschapen heeft. Na jaren van moeizame arbeid is er eindelijk een enkele bekering. Zó is het ook in Indonesië gegaan. Het katholicisme „verdringt" er slechts langzaam de Mohammedaanse godsdienst. In de grotere stadjes zijn kleine kernen gevormd, die de missionaris behulpzaam zijn bij het uitdragen van het katholieke geloof. Eén van de vele priesters, die de Archipel doorkruisen, is Pater Bas tiaansen uit Zundert. Hij vertelde voor De Stem over de Indonesische missie. DEN ingewikkelde omstandigheid bracht Pater Bastiaansen in onze woning. Gewoonlijk trekken er verslag gevers zelf op uit om mensen te zoeken die iets te vertellen hebben. De pater op dienstreis naar Tjepoe een stad je op de rand van Midden en Oost Java reisde met een militair conyool dat vlak voor ons huis een kwartier stilstond. De Pater hebben wij enkele vragen gesteld om de missie en over hemzelf. Het viel ons al dadelijk op, dat we voor ons hadden een Brabander, want het dialect van de Zundertsen is Pater Bastiaansen niet kwijt geraakt. Hij dacht met genoegen terug aan de zes maanden vacantie, die hij in 1947 thuis heeft doorgebracht. „Ik zit met tweemaal een onderbre king van zes maanden vierentwintig jaar in Indonesië. Er zijn maar twaalf Lazaristen, priesters van onze orde dus, in Indonesië. Zij zitten verspreid over Java en Sumatra en hebben allemaal een groot gebied. Ik 'ben zowat op alle posten geweest. Vlak voor de komst van de Jappen deed ik met Pater Wol- Iers samen de streek van Tjepoe, die zich uitstrekte tot Bodjanegoroen en Dander. We hebben in diverse plaatsen kleine kernen gevormd onder alle la gen van de bevolking. In Bodjonegoro, Tjepoe, Kalitidoer, Ladanggan, overal zijn een twintigtal katholieken, die we nu, om het contact te herstellen, gaan bezoeken. Voor de eerste keer na de bevrijding zijn we deze kanten uitgegaan. We toe ren een dag of drie. vier rond en keren weer terug naar Surabaja. Op deze manier bezochten we vrijwel heel Oost Java". Hoe staat het nu met de missie in deze streken? „Missie, missie, het is eigenlijk niet meer het juiste woord. De veiligheid laat het niet toe, dat wij de binnen landen intrekken zoals vroeger. Wij moeten in de grotere plaatsen al goed uitkijken willen we niet gegrepen wor den. Het enige wat we momenteel kunnen doen is de katholieken die er- zijn, helpen. Dat reeds is moeilijk want we zijn aangewezen op militairen, die ons rijden en over de wegen begeleiden We wagen het dan maar om in de stadjes zelfstandig te opereren. Vanzelf sprekend zonder militairen". En wat denkt U van de toekomst? „Ik weet eigenlijk niet goed wat ik moet zeggen, want wat de toekomst brengt weet niemand. Ik vrees alleen de communisten, die hier sterker zijn dan men denkt. De repoeblik zal ons rus tig laten werken. Maar de communis ten zullen ons stellig lastig vallen". Hoe is het met de kerkjes. Zijn die niet verwoest? „Dat valt niet mee en niet tegen. Er zijn er natuurlijk wel verwoest. Toch hebben de inlanders respect voor onze gebouwen, zoals ze ook respect hebben voor onze witte toog. We hoeven, of liever, we kunnen beter niet gewapend lopen. Ach kom. God regelt deze din gen wel. Om op de kerkjes terug te komen, in Tjepoe moeten we 'n nieuw dak hebben". EEN PRIESTER IAE JAPPEN hebben onze missie geen goed gedaan. Zij hebben ons in de gevangenis gezet, ik heb ruim zes maanden cellulair gezeten, want ik had volgens die leden 'n geheime zen der in mijn kerkje. Daar klopte niets van, maar 'n beschuldiging hadden ze en dat was genoeg. Tenslotte hebben ze me in een concentratiekamp gestopt Ik maakte mee wat de anderen mee maakten. Dat is bekend. Ik begrijp niet dat ik er levend uitgekomen ben". Wij namen afscheid van Pater Bas tiaansen. Bij leven en gezondheid komt hij in 1955 weer naar Zundert. We konden niet nalaten het verdwij nende convooi na te staren. Wij dach ten wat ook U zuit denken: „Een priester, die vier en twintig jaar ge werkt heeft in Gods wijngaard. Gaat en onderwijst. Ite et erudite omnes populialle volkeren". in het spel was bij tenminste enige branden, die de laatste 40 dagen 100.000 HA bos, een waarde verte genwoordigend van 3500 millioen francs, in Zuidwest Frankrijk ver woestten. In het departement Landes, dat aan Gironde grenst, verloren in de laatste 5 dagen 60 gezinnen al hun bezittin gen door brand. Een 20 km. lang front van vlammen die de plaats Gabarret bedreigden, werd gisteren door 20.000 man troe pen. brandweerlieden en burgers bedwongen. Ook in het departement du Var zijn reeds honderden hectaren bos en veie boerderijen een prooi der vlammen geworden. HET BRANDT VOORT TNMIDDELS zet het vuur in de wou den van Midden-Frankrijk zijn ver nielingswerk voort. In de streek van Aspres (Oostelijke Pyreneeën) zijn reeds verscheidene duizenden H.A. met groene en kurkeiken aan de vlammen ten offer gevallen. In het departement Aube woedt een reus achtige brand, die zich over een front van 25 kilometer uitstrekt, en door een krachtige wind wordt aangewak kerd. TTERMAN B. BARUCH heeft van daag ontslag ingediend als am bassadeur van de Ver. Staten in Ne derland. Hij heeft daarvoor geen re den opgegeven. Truman heeft het ontslag ,.met oprechte spijt" aan vaard. De datum van ingang zal wor den vastgesteld na Baruchs terugkeer in de V. S. Baruch is 77 jaar. IR.AAD VAN EUROPA «STRAATSbURG LIET gaat momenteel niet goed met Steun Wettig Gezag. Het lijkt ons in alle opzichten maar beter het onmiddellijk te zeggen. Er is een teveel aan wantrouwen bij de bevolking, er is een tekort aan enthousiasme aan beide kan ten, organisatoren en vrijwilligers, er is te weinig geld en er zijn niet voldoende hulpmiddelen. De oor spronkelijke bedoeling: dit moet 'n spontaan gevormd volksleger van vrijwilligers worden, is al aan ver re horizonten verdwenen. Alleen de hoop is gebleven, dat het gezonde verstand en een flinke dosis be loften en gewaarborgde rechten ten voordele van de „vrijwilligers" uiteindelijk toch nog zullen resul teren in een behoorlijk geoefende troep mannen, die in geval van nood het tij kunnen doen keren. Dat zijn allemaal harde woor den, we zijn er ons maar al te zeer van bewust. Maar het is nodig en onvermijdelijk deze woorden neer te schrijven, nu het nog niet te laat is. Daarmee geloven we niet, dat een artikel of zelfs een serie artikelen de ontbrekende geestdrift plotseling hoog zal doen oplaaien. We hopen alleen, dat we door een hevig beroep op het ge zonde verstand, ons daarbij rich tend op een nabij verleden en een dreigende (nabije?) toekomst de weegschaal ten gunste van wat op een mislukking gaat lijken zal doen doorslaan. Er zit vooral bij de jongelui bij hen dus, die het meest in aan merking komen voor de vrijwillige binnenlandse hulpstrijdmacht nog veel „oud zeer". Men denkt aan wat er tijdens de oorlog van uit Londen aan velen is beloofd en vooral ook aan wat er van vele beloften Is terecht gekomen, men denkt ook aan de B S. en met na me aan de minder goede elemen ten In die B.S., men denkt aan de O.V.W.-ers en in het algemeen aan al die jongens in de Oost. wier toe komst nu niet bepaald rooskleurig is te noemen, wanneer niet alles op haren en snaren zal worden gezet om hen maatschappelijk weer op het paard te helpen. Dit laatste nu gelooft „men" eenvoudig niet meer( of nog niet?). Om dit alles en om nog meer ontbreek* -va»* welke vorm van vrijwillige uienst- neming terwille van een „wettig gezag" dan ook practisch alle geestdrift. Het is overbodig nu nog eens te releveren, hoeveel de vrijheid ons blijkens de nationale inspanning tijdens de bezetting waard is. Het is eveneens overbodig eraan te herinneren, dat in die dagen rang, stand of religie binnen de gelede ren van het Verzet geen onder scheid inzake geestdrift of inspan ning vermochten te verwekken. Het lijkt bovendien overbodig te wijzen op het natuurlijkerwijze weer zichtbaar worden van de po litieke scheidslijnen na de oorlog en op de zekerheid, dat deze in da gen van gevaar weer zullen ver dwijnen, althans voor wat hun werkdadigheid betreft ten opzichte van een mogelijk georganiseerd verzet tegen ieder, die onze vrij heid zal willen roven. (Vervolg op pag. 2) J^IJ GELEGENHEID van de ope ning der tentoonstelling „Jeugd van Nederland" in Amsterdam, voerde een groep jongeren onder de blijde tonen van een harmoni ca enige dansen uit, o.a. de „ze vensprong". De Koningin, die de tentoonstelling had geopend, vond dat allemaal zo prettig, dat zij spontaan en vol enthousiasme uit de rij der deftig geklede heren en dames in middagtoiletten sprong, de rij der jongens en meisjes ver brak en vrolijk meedanste op de maten van de harmonicatonen. Zo toonde onze Koningin zich weer eens jeugdig van hart en spontaan tot de jeugd te kunnen komen. Haar daad was zo moge lijk nog sympathieker dan de toch werkelijk heel sympathieke woor den, waarmee zij even te voren de belangwekkende tentoonstel ling had geopend. „Uit deze sa menleving moet iets goeds ge maakt worden, het is de taak van de tegenwoordige mensheid, haar aankomende leden te leren sterk staan". De tentoonstelling zag on ze Koningin als een gelegenheid vele problemen van de jeugd te overzien en te overdenken. „Er is veel hoopvols voor de toekomst en ik wens, dat de jeugd zal wor den opgevoed tot goede mensen met verantwoordelijkheidsbesef.

de Stem | 1949 | | pagina 1