v.v. H.G. smeet op een schandelijke manier met geld Onze jongens in Indonesië weer Jeugdzorg is van de grootste betekenis 1 R.T.C. wordt volgende week Dinsdag geopend [D [EP bred a| T HilHI Naklank van het proces-Mindszenty Een tentoonstelling vlak voor haar geboorte Scherp protest van Mgr Beran tegen zijn „huisarrest" 'ING RVEER terrein len f 1,- Zonen DEKKING GEVRAAGD VOOR 150 MILLIOEN COGNAC, OM HULPKRACHTEN TE TREKKEN EEN SPOOKSCHIP MET BENZINE EN OLIE Auto's en banden bij de vleet verdwenen Sf BerXnRSUM^ Po!itie werd van' Oüer de balk gegooid Het einde van Gabor Eyskens kr\jgt het vertrouwen Min. van Maarseveen voorzitter Ned. delegatie „JEUGD VAN NEDERLAND" WORDT MORGEN DOOR KONINGIN GEOPEND Leerzaam en toch niet vermoeiend Veel bewolking geeft nende I N G ISTRICHT) l.m. 18 Aug. pbinatie met 249-o (EN*: lefoon 2581 ^EN lefoon 2486 AR UIT VOORRAAD rBEDRUVEM 9RRAAP hiiyersum SuuummHttiut tl T>t 7489 m 6 B. 4417 SEAUBAING Vertrek 5 uur e Graauw; 5.30 te loosterzande en 6 19 Hulst, tel. 188; ,De Korenbeurs", ■Martens, Nieuw 600-O /AN DER STEEN ren, zien ze dan ein- ïgapoor. Zouden de en Arthur, de Vhe- nog aan boord zijn. e morgen eens zien. VIJFDE JAARGANG No. 1460 Uitgave: N.V. Uitgevers My. Neerlandta Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst. Mr. Dr. A.J.J.M. Mes, Mr. H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend by niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. L» Ljuj jh-DziG I 18 AuG. 1 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.6O per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-VlaanderenHULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) t\E VERWARDE en verwarrende dagen van Militair Gezag herleven in verschillende stukken, welke de Tweede Kamer zijn voorgelegd. We hebben al het een en ander vermeld uit het opgemaakte accountantsrap port. Thans vertelt de Algemene Rekenkamer die ijverige jaagster op financiële ongerechtigheden nog heel wat meer. „Weinig stabiele ver houdingen hebben haar stempel op het Militair Gezag gezet", aldus het verslag der Rekenkamer. Het is deftig gezegd, Maar minder deftig klin ken de volgende gegevens: In September 1944 ving men aan met niet minder dan 800 man personeel, negen maanden later was dit aantal aangegroeid tot meer dan 16.000! Het nadelig saldo bedraagt officieel 97 millioen. Maar de jaarwedden van de (echte) militairen, die deel uit maakten van M.G., werden uit de kas van Oorlog betaald. Er moet dus feitelijk een op 39 millioen te stellen bedrag bijgevoegd worden. Dat is nog niet alles. De kosten der vordering van gebouwen, inventarissen en motorvoertuigen zijn voorlopig door Financiën voldaan. Dik 15 millioen horen echter ook ten koste van M.G. te komen. Alles bij elkaar moeten de kosten van M.G. worden begroot op 150 millioen. De Regering is nu van plan, om heel dit bedrag in een afzonderlijk wetsvoorstel op te ne men. Dan kan dit uit financiëel opzicht zo jammerlijke hoofdstuk hier mee worden afgesloten. IJ ET zal echter niet geschieden, me- nen we, zonder dat er nog een har tig woordje zal worden gezegd over de geldsmijterij, welke naast de noodza kelijke uitgaven in dit bedrag is ver disconteerd. Ja, geldsmijterij en erger. De Algemene Rekenkamer vermeldt daarom tal van staaltjes. Rasverschil len kwamen in verscheidene gevallen voor. Enkele malen is de politie er in gemoeid, echter slechts in één geval met resultaat. Voor representatieve doeleinden is maar liefst 217 mille be steed. Als verontschuldiging werd door een aantal verantwoordelijken aange voerd: met cadeautjes konden we on betaalde hulpkrachten aantrekken. Zo deed men dat met chocolade, sigaret ten en gedenkborden, ja, ook met cog nac. Dat laatste lukte niet altijd. Zo is er een uitgave gedaan van bijna 15 mille voor de aankoop van Franse francs welke moesten dienen om cog nac uit Frankrijk aan te kopen. De cognac werd echter door de Franse douane in beslag genomen wegens over treding van de deviezenvoorsehriften. De uitgaaf was derhalve volkomen nutteloos. Ter gedeeltelijke compensa tie werd het saldo van. een opgeheven officiersmess te Den Haag (ruim 3000) onder de ontvangsten van het Militair Gezag geboekt. Alles wat met auto's en benzine ver band houdt, riekt ook niet bijzonder aangenaam. Van de 13410 voor het ge hele M.G. te verantwoorden motorvoer tuigen zijn er toch nog 329 onverant woord. De lading vaneen geheel stoom schip met benzine, olie en smeervetten ter waarde van 154 mille is ten laste van de rekening van de Staf geboekt, omdat een functionaris van het M.G. in Mei 1945 voor de ontvanèst had ge tekend. Er is geen zekerheid te verkrij gen omtrent de bestemming welke aan de lading is gegeven. Zelfs in Augus tus 1945 kon het nog voorkomen, dat een hoeveelheid olie ter waarde van 15 mille door de Staf moest worden be taald, zonder dat vaststond bij welk onderdeel van het M.G. deze olie afge leverd was. Het districtscommissariaat Eindho ven heeft door bijzondere omstandig heden de beschikking gehad over een groot aantal autobinnen- en buiten banden. De administratie was evenwel zó onvoldoende, dat 1152 buiten- en 511 binnenbanden aan verantwoording zijn ontsnapt. de CHIMPANSEE „Marquis" van circus Mikl-.ctue maakte op zijn mo tor ecu tocht door Amsterdam. Het valtJte begrijpen, dat het ongewone schdüv.-spel van „Marquis" op de spe ciaal voor hem geconstrueerde motor grote sensatie verwekte. SINDS enige tijd heeft een leger van duizenden veldmuizen de uiterwaarden nabij Amerongen en Leersum „bezet". VOLGENS Engelse persberichten is het aantal aanmeldingen van vrijwil ligers voor dienstneming op de Engelse vloot na het bekend worden van de ontsnapping van de „Amethyst" .uit de handen der Chinese communisten, sterk toegenomen. HET PROCES tegen ex—veldmaar schalk von Maunstein zal op 23 Aug. U Hamburg beginnen. Hij wordt be schuldigd van 17 oorlogsmisdaden. AL ROTM EEN MAAND is de water stand van de Waal zó laag, dat de hief?'™®1'? e.eft wachtvaartverbod ™SIt*n lnstellen in het vak tus sen St. Andnes en Mfflingen. mt Bergen opgebeld door een inee- m™6 ?nlhUtst mededeelde, dit e"tenh!dTf Was gegaan' maar ver- geten had, het gas onder de groenten rust stelion'0"' Men kon 7e woninl JZ 3gent zou zich "aar vmrwfpn sf2eden' oni alle onheil te scMed Hetgeen prompt is ge- ^hdl5^? h°n(Tlatieven met Chur' burg de iS^bben in Straats" Duitsland tot de Raad Va" bepleit, zoals Tee^en Europa derlandse zijde is gebeurd. gSIuSrRorierri2UIDERKRUIS" dat gister uit Rotterdam naar Indonesieë IS vertrokken, heeft de Niwin 130 rim- boekisten voor de militairen benevens twaalf speciaal ontworpen apparaten voor het opnemen van z.g. gesproten ïneven ten behoeve van in Neder- hnd verblijvende familieleden. "I^OG enkele staaltjes uit het rap- port der Rekenkamer: In de re kening van de Staf komt een bedrag voor van 237 mille voor geneesmid delen. 127 millioen was verhaalbaar op anderen. De rest is ten koste van de staf gebleven, omdat niet vast te stellen was. welke bestemming aan de goederen was gegeven. Bij het Commissariaat Noordbra bant was een adviseur werkzaam op een beloning van 844 gld. per maand. Te Oirschot kostte het bouwen van barakken voor een kindertehuis 65 mille. Na een jaar werd het tehuis opgeheven. De barakken brachten toen een kleine 10 mille op. Drie officieren besteedden aan twee maaltijden in België achtereenvolgens 2980 en 2380 francs. Voor sigaren en chocolade is in to taal 70 mille uitgegeven; voor bios coop- en cabaretvoorstelling enz. 200 mille. Vóórdat het Bureau Nationale Vei ligheid was opgericht, organiseerde een der latere medewerkers een maaltijd voor geallieerde officieren. Kosten f 1466.70. DU; werden later op de rekening van het Bureau gezet. Maar omdat er distributie-voorschrif ten waren overtreden, boekt men het bedrag onder het hoofd: „Schrijfloon, representaties, kleine reparaties en verblij f kosten" Bij het lossen van brandstoffen en levensmiddelen te Tilburg ontstond een tekort van 78 mille, Ten besluite: Het Prov. Militair Commissariaat te Groningen gaf 23 mille uit ten dienste van een speciale campagne voor de vestiging van de goede naam van het M.G., welke campagne uitstekend zou zijn ge slaagd! INTERNERINGSKAMP DAT ER NIET KWAM. DIJZONDER ergerlijk is ook wat er met verschillende internerings kampen is geschied. Voor de bouw van een nieuw kamp te Amsterdam is een bedi-ag van 351 mille uitgegeven, waarvoor niets tot stand is gekomen. Het kamp Duindorp dat 523 mille aan huur kostte en 203 mille alleen voor de afrastering is ver scheidene maanden niet of rauwelijks bevolkt geweest. Twee-derde gedeelte der gebouwen is nimmer gebruikt. De beheerders van enkele kampen zijn erin geslaagd de uitgaven door de inkomsten te dekken. Zo werden met ere oa. genoemd die in Rilland Bath en Haamstede. Droevig' is ook nog een mededeling betreffende het centraal magazijn van de kindertehuizen in Noord Holland. Daar is een bedrag van nagenoeg 2 ton besteed op zodanige wijze, dat geen zekerheid bestaat, dat de daarvoor aan gekochte goederen hebben gediend voor het doel, waarvoor de gelden wer den verstrekt. Is het weer niet keurig gelegd? Tenslotte wordt er ook nog een boek je open gedaan over het Bureau Na tionale Veiligheid, waarvan een be hoorlijke verantwoording der financiën en goederen geen sprake was. In de financiële administratie moesten meer dan 2000 correctieposten aangebracht worden. Tengevolge van onjuiste sterkte-op gaven van de afdeling intendance heeft het bureau voor een waarde van bijna 30.000 te veel aan levensmid delen van „Oorlog" verkregen. Verder werden te weinig maaltijdbonnen ver antwoord voor meer dan 7000 dagrant soenen. Behalve in één geval is niets geble ken van veroordeling van een der mi litairen of burgers, ten aanzien van wie door het hoofd van de dienst een strafrechtelijk onderzoek was gevraagd aan de auditeur-militair of de officier van justitie. Al deze zaken zijn gesepo neerd. GEBREK AAN PLICHTSGEVOEL. \JLTE ZULLEN het citeren staken. Ge- noeg zij te constateren, dat er schandelijk met geld gesmeten is in de dagen van M.G., dat het begrip mijn en dijn wel heel sterk was vervaagd, dat er ook veel ontbroken heeft aan het plichtsgevoel van hen, die in die dagen controlerende verantwoordelijk heid droegen. We zullen nu diet verlies van 150 mil lioen moeten „nemen". Doch het is zaak alle sporen van een mentaliteit, die tot deze misstanden leidde en die nog ndet geheel verdwenen zijn, zonder aanzien des persoons uit te roeien. Ï7R BESTAAT een Franse spreek wijze die ons misschien wat eigen aardig in de oren klinkt, maar waar van de geschiedenis vele malen de juistheid heeft bewezen: „Qui mange du Pape en meurt": Wie van de Paus eet, sterft er aan. Time's laatste nummer bevat een kort bericht waarin we iets lezen over het einde van een der beulen van kardinaal Mindszenty. In Budapest is ..Andrassy ut 60" 'n adres, dat meestal gefluisterd wordt uitgesproken, schrijft het blad. Het heeft dezelfde betekenis als de „Loeb- janka" in Moskou. Ze zijn de hoofd kwartieren van de communistische geheime politie. Hoofd van Andrassy ut 60 was Peter Gabor, eens kleer makersleerling, later beroepscommu nist, die zijn opleiding in Moskou ont ving. Gabor bereikte het hoogtepunt van zijn -loopbaan bij het „reentsge- ding" tegen kardinaal Mindszenty, waarbij hij zogenaamde bewijzen aan voerde die moesten aantonen, dat de kardinaal betrekkingen onderhield met diplomaten van de Verenigde Staten. Onder het regime van Gabor werd Andrassy ut 60. waarvan de venster banken altijd de opgewekte versie ring hadden van rode geraniums, be rucht door het genadeloos rlaan en pijnigen van de gevangenen. Toen de communistische minister van Binnenlandse Zaken Laszo Rajk in Juni jl. de gevangenis in ging als verdacht te zijn een imperialistisch agent en aanhanger van Tito gingen er geruchten dat zijn makker, de po litiechef al gauw zijn lot zou delen. Verleden week bevatte Tito's dag blad „Borba" (doorgaans uitstekend ingelicht over wat zich in Hongarije afspeelt) het bericht, dat de beul Ga bor zichzelf in een gevangenis van Budapest van het leven had beroofd. TVE BELGlaCHE KAMER heeft met 125 tegen 64 stemmen en een ont houding (de liberaal Leclercq) haar vertrouwen in de nieuwe regering- Eyskens uitgesproken. Volgens vele Belgische bladen, moet daaruit echter niet de conclusie ge trokken worden, dat het kabinet vol ledig safe is. Men spreekt van „de regering der berusting" en „vacantie- regering". De voorzitter van de Kaih. Volks partij, de Schrijver, verklaarde in de Kamer, dat zijn partij met betrekking tot de volksraadpleging over de te rugkeer van Koning Leopold geen percentage zal accepteren, daar deze hierdoor het karakter van een ple bisciet zou krijgen. Een volksraadpleging zal er slechts toe moeten dienen het parlement en de Koning voor te lichten. Een uit eindelijke beslissing over het Konings probleem zal door de wetgevende Ka mers genomen moeten worden. 2 liberale volksvertegenwoordigers hebben een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van de wet op grond waarvan de Koning in de onmoge lijkheid wordt verklaart, het land te regeren. Zij achten de volksraadple ging niet de juiste weg is om de Ko ningskwestie op te iossen. Hun voorstel maakt echter, zeggen zij, de volksraadpleging overbodig en streeft een snelle oplosing van de Ko ningskwestie na. DE AMERIKAANSE ambassade te Kanton heeft instructies uit Was hington ontvangen om te sluiten wan neer de stad door comunistische troe pen bedreigd gaat worden. De Ame rikaanse ambassade zal de Chinese nationalistische regering naar welke volgende hoofdstad ook volgen. Martien van Eekeren, Zurenhoek B 123 te Wouw wil ons laten zien, dat een baard hem goed staat. Ziet hu er niet uit als een echte missionaris? Links: de admini strateur C. Nicu- wenhuyzen, staand Kerkstraat A 126. te Sprang: en zün dorpsgenoot Joh. van Tiggelen, A 164 die werkmeester is in het ledermaga zijn te Batavia. Emiel Wante van Hoefkensdijk zit in Bandung, waar hij vriendschap sloot met een alleraardigst aapje. De jongens die men op nevenstaand plaatje bü een ziet, zitten allemaal in de buurt van Bandung Het zijn korporaal Smul ders uit Tilburg en de soldaten C. Loonen, Prov. weg 29, Oosteind; A. van Gils, Rüensbroek no. 3, Dongen; J. Ruyg, Julia- nalaan 93, Breda; W. Da- men, Prins Hendrikstraat 47, Asten en J. van Gooi Rijksweg 06, te Dorst. JJAAR de voorzitters der drie de legaties die deelnemen aan de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag, het erover eens zijn, dat 23 Augustus de Conferentie dient geo pend te worden, ligt het voor de hand dat de beslissing over de aan vangsdatum die heden valt in deze geest zal zijn. Bij Koninklijk Besluit is de Neder landse delegatie voor .het te 's-Gra- venhage te plegen overleg als volgt samengesteld: Voorzitter: Minister van Maarse veen; onder-voorzitters: Minister Stik ker en dr. van Roijen; leden: de mi nisters Götzen en Joekes, de Staats secretarissen Fockema Ahdreae en Moorman, mr. J. de Pont, advocaat te Amsterdam, mr. N. Blom. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter, commandeur A. de Booij. plv. chef marinestaf, mr. van den Dries, plv. thesaurier-generaal van het mi nisterie van Financiën, dr. P. Iden- burg, laatstelijk directeur-generaal van algemene zaken te Batavia, L. Korthals, hoofdambtenar van het mi nisterie van Overzeese gebiedsdelen, D. Spierenburg, directeur-generaal voor de buitenlandse economische be trekkingen van het dep. van Econo mische Zaken, A. Thomson, kol. van de gen. staf, de leden van de commis si e van negen, (leden der 2e en le Kamer), nl. jhr. van der Goes van Naters, mr. de Graaf, mr. Jonkman, Kerstens. Prof. Logemann, H. Meije- rink. prof. Romme, N. Tilanus en mr Vonk. Tot secretaris is benoemd mr. F. van der Valk, raadsadviseur in alge- S.GEZÏNS-VACANTIEWEEK, die on K a Ta van de Cultuurdienst van de •fl-B. op het gemeenschapsoord Dra- enw g te Baarn ls gehouden, is een sroot succes geworden. WANSE STRIJDKRACHTEN (150.000 de conti1! 66,1 offenslef begonnen om oostehit ?ver de strategische noord- Senklgebjeden van te her- grens hotóu 5e Chinese legers de tui»cn a/n 1n' r Zljn swechtsvlieg- svn aangekomen in Saigon, mw: troepenschepen: Malarih °ldenbamevelt Passeerde 16-8 Groote Beer 16-8 van Zan- de 16-81Mri^anga' Waterman Passeer de SwS.Indrap0cra passecr- Weersverwachting, geldig tot "onderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van iet land af en toe enige lichte re- gen. Zwakke tot matige wind tus sen Noordwest en Zuidwest. Wei nig verandering van temperatuur. "eden: zon onder 19,59 uur en maa" «"der 16,25 u. Vrijdag: zon °P 6,29 uur. (Van onze speciale verslaggever). 11ICR ZIET U de tentoonstelling in een meer embryonaal stadium waarbij vroedmeesters en bakers, ar chitect en bestuur, inlichtingen zul len verstrekken". Zo luidde de toe lichting op een uitnodiging, die wij ontvingen voor een vervroegde rond leiding over de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", in het R.A.I.-ge- bouw. Wat deze tentoonstelling wil, wat zij geeft en hoe /ij is georganiseerd, werd ons duidelijk gemaakt door een verklarend woord, maar ook reeds door wat het oog in de enorme ruim te kan gadeslaan. Het feit, dat Koningin Juliana per soonlijk de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" a.s. Vrijdag komt openen, bewijst wel, dat ze iets te be tekenen heeft. Inderdaad: men wil duidelijk maken, dat de zorg voor de jeugd van de allergrootste betekenis is voor gans het volk. De jeugdzorg wakker roepen en vergroten is het doel. Met vermijding van alle saaiheid en overlading belooft het een leerzame tentoonstelling te zijn. Dat heeft on ze eerste rondwandeling wel duide lijk gemaakt. De bezoekers zullen hier niet slechts komen om te kij ken, maar vooral om er iets te leren, om antwoord te krijgen op het „waar om" en het „hoe" en dan tevens te zien uitgestippeld het waarheen. Hier groeit een groots werk, waar aan Jeugdbewegingen van alle rich tingen eendrachtig hebben samenge werkt en waarvan het idee reeds twee jaar en nog meer geleden is ontstaan. ECHTE LESSEN IN ECHTE KLASSEN. a RCHITECT BROMBERG, die deze tentoonstelling in een zaal van niet minder dan 180 meter lengte heeft voorbereid, mocht het beloofde land helaas niet betreden. Hij is on langs gestorven en heeft architect Bertheux zijn taak overgenomen. Maar zijn naam leeft voort in zijn dochter Nettie, van wie wij een schil dering zagen, bedoeld als afsluiting van het gezin. In het hart van dit gebouw staat een enorm diorama, waarin de acti viteit van de verschillende Jeugdbe wegingen in Nederland wordt ver beeld. De kunstenaars J. Groenestein e>. B. Hendriks zijn er dc samenstel lers van. Maandenlang zijn zij met dit kunstwerk bezig geweest. Het stichtingsbestuur van deze ten toonstelling is er wel in geslaagd, ge volg te geven aan het grote verlan gen, dat de expositie levendig zou zijn, zonder nochtans vermoeiend te werken op de bezoekers. Dus heeft men zo min mogelijk statistieken en stands op de aanzienlijke wandeling in dit gebouw opgenomen. Bij voor keur zal men werken met levend ma teriaal. V. Wij noemen een enkel onderdeel. Het onderwijs in al zijn geledingen en soorten zal worden gedemon streerd door echte lessen aan echte klassen. Men zal toneelstukken opvoe ren en films vertonen, alles door de jeugd zelf. Er komen sportdemonstra- ties en declamatiewedstrijden, volks kansen en een kindercircus, hersen gymnastiek en debat voor kinderen, en nog veel meer, zoals onze gids tij dens dit stadium van-opbouw heeft verklapt. Morgen moet alles klaar zijn. Wij hopen er het beste van, want nog veel is er te doen, alvorens alles op de;c tentoonstelling op zijn plaats is gebracht. SPONTANE* DEELNEMING. TN ALLE vijf secties, waaruit de ko mende tentoonstelling is samen gesteld, neemt de katholieke Jeugd zorg haar plaats in. Wij vinden dat gedemonstreerd in de samenstelling vaif de verschillende besturen. Dr. J. de Boer, de vice-voorzitter is van het stichtingsbestuur, is bovendien voor zitter van de sectie Onderwijs. Ook mevrouw van Nispen tot Sevenaer en dr. H. B. Fortman maken als katho lieke leden deel uit van het stichtings bestuur. De sectie „vorming buiten school verband" telt rector J. van Dael van de Kath. Jeugdbeweging, mej. Hei- ma van Gils van het Kath. Meisjes- Jeugdwerk en de heer J. Hörmann van de katholieke Jeugdraad tot haar bestuursleden. Mej. 'E. Berkvens van de Nationale gezinszorg en de heer G. Robben van de katholieke bond voor het gezin maken deel uit van het bestuur der sectie „Het gezin". Dokter P. Haanappel vertegenwoordigt de nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis is de sectie Kinderhygiëne; en behalve dr. de Boer zitten ook rector A. Olsthoorn van de Ver. Onderwijs aan katholieke schipperskinderen en mej. A. Righart van Gelder van de R. K. bond van bewaarschool-onder wijzeressen in het bestuur van de sectie Onderwijs. De tentoonstelling „Jeugd van Ne derland", tot stand gekomen door het particulier initiatief, kan men zien als een belangrijke nationale gebeur tenis, die van de Regering een zo groot mogelijke medewerking geniet, het geen wel is gebleken uit het radio woord van minister Wijers. In de be sturen, waaruit wij de katholieke le den opsomden, werken honderden deelnemende verenigingen van veler lei richting samen. Natuurlijk, zou den wij haast zeggen, ontbreekt de communistische Jeugdorganisatie. Als deze tentoonstelling slaagt en na onze rondgang geloven wij dat stellig zal ook het misdeelde kind gebaat zijn; want daarvoor is het ver wachte batig saldo bestemd. mene dienst bij het ministerie van Overzeese gebiedsdelen. SAMENGAAN TUSSEN OOST EN WEST. ^ADAT gisterenmiddag in de Twee de Kamer over het Indonesische probleem eerst nog het woord is ge voerd door de heren Romme (KVP), Schermerhorn (P. v. d. A.) en Zandt (S.G.). heeft in de avondvergadering minister van Maarseveen op verschil lende in het debat aangeroerde pun ten gereageerd. Enige sprekers hebben zorg uitge sproken of de grondwet ten aanzien der R. T. C. zal worden geëerbiedigd De minister benadrukte nu, dat de regering de grondwet zal volgen. Ner gens in de grondwet is een vervroeg de souvereiniteitsoverdracht verbo den. Over de vraag of er waarborgen zijn voor een deugdelijk bestuur zal naar de minister vreesde na de R. T. C. nog wel verschil van mening be staan. Over de vraag of de regering kan garanderen dat gebieden als de Minahassa en Ambon in vrijheid over hun status kunnen beslissen, ant woordde de minister, dat dit een zaak der conferentie is. Er zijn maatrege len getroffen, dat gebieden, die niet vertegenwoordigd zijn ter R. T. C., daar adviseurs kunnen hebben. Gele genheid zal worden gegeven hun be langen te bepleiten. Overigens was de minister "net er wel mee eens, dat de gunstige sfeer ter R. T. C. zal geschapen moeten worden 'door het stipt nakomen van het cease fire". Niet mag worden gezegd dat In donesië met schuld is overladen; de publieke schuld bedraagt nog niet 'n vijfde van de publieke schuld van de Nederlandse staat. Inderdaad, de republikeinse rege ring vertegenwoordigt territoriaal al leen de residentie Djokja. Maar be dacht moet worden, dat de republi keinse regering ook aanhangers heeft in andere gebieden, aldus de minister «En hij beloofde, dat de regering alles wat mogelijk is in het werk zal stellen om een oplossing te bereiken (als door de heer Romme geschilderd) in het kader van samenwerking tus sen Oost en West. De- middelen zullen gevonden kunnen worden om een blijvend samengaan van de volkeren van Nederland en Indonesië tot een historische werkelijkheid te maken. TVTMGR BERAN, de aartsbisschop van Praag, heeft na twee maan den zijn stilzwijgen verbroken floor te protesteren tegen zijn „huisarrest" in zijn paleis door de Tsjechoslowaak- se regering. Tevens protesteert mgr. Beran te gen de aanwezigheid van een rege- rings-agent in zijn paleis en tegen de inbeslagneming van de fondsen en landgoederen van het aartsbisdom, zonder dat hij hiervan wordt verwit tigd. Dit protest is vervat in een brief van de-aartsbisschop aan de staats- openbare aanklager (een administra tieve functie, waarvan niet bekend is door wie zij wordt bekleed). De tekst van de brief is door ker kelijke kringen bekend gemaakt. Mgr. Beran verklaart in zijn brief aan de staatsopenbare aanklager, dat zijn eerder gezonden protestbrieven aan het departement van Opvoeding on beantwoord zijn gebleven. Ook beschuldigt mgr. Beran de communisten, ervan, dat zjj de tegen R. W. Janssen. pEN DAG OF WAT geleden ontving ik op dezelfde dag bezoek van twee boeren. De ene woonde ergens in de gemeente Rucphen, de andere eigens in de gemeente Dinteloord (in Prins- land). De juiste woonplaats doet er voor het juist verstaan van wat volgt niets toe. evenmin als het eigenlijke doel van hun komst. Maar als elk on derhoud tussen denkende mensen be gon beide keren het gesprek met be schouwingen over het weer. Het was in de droogteperiode. „Als Onze Lieve Heer geen medelijden met ons krijgt, en ons snel veel regen geeft", zei mijn Rucphense vriend, „wordt 1949 voor ons weer een rampzalig jaar". En mijn kennis uit Dinteloord en Prinsland zei met even zware overtuiging: „Het enige wat wij boeren nodig en hardnodig hebben, is minstens drie, vier weken droog weer." Ik heb beide keren geknikt, vol oe- grip voor hun zorgen, maar Onze Lie ve Heer inwendig dankend, dat Hij mij niet de regeling van het weer heeft opgedragen, 's Avonds schoot me een verhaal binnen, dat ik in vroeger da gen eens in het Noorden van ons land had horen vertellen, en dat ik hier wil herhalen. TN EEN Protestantse plaats in Gro ningen werd een nieuwe predikajjt beroepen. De keuze was op hem geval len, omdat het kerkbestuur, geheel uit boeren bestaande, voor de vaste waar heid had horen vertellen, dat zijn macht bij God zo groot was, dat hij door zijn gebed verandering van weer kon verkrijgen. Natuurlijk was dit ge rucht geheel buiten dominé's toedoen ontstaan, maar hij was ermee op de hoogte, en glimlachte als er op gezin speeld werd. Het werd zomer, een zomer als die varv 194-7 en 1949, en al heel gauw werd er onder de boeren over gedacht, een beroep te gaan doen op dominé's ver meende invloed op Gods hart. En na veel wikken en wegen werd er een de legatie uit de kerkeraad afgevaardigd, die op een Zondagmiddag gehoor liet vragen op de pastorie en aan de predi kant verzocht zijn invloed aan te wen den tot een verkrijgen van regen. Dominé hoorde hun verzoek glim lachend aan, aegde zijn gebed toe en vroeg, wanneer de regen moest begin nen. „Nou", zei de woordvoerder, „wat mij betreft, morgen aan de dag." „Nee Jan", zei direct één van de an dere gedelegeerden, „dat meen je niet; want je weet heel goed, dat ik aan het mennen ben met mijn tarwe, en dat ik nog net één dag nodig heb om klaar te komen. Nu het toch vijf weken al maar gedroogd heeft, zal het op één dag méér wel niet aan komen." „Goed", zei de woordvoerder, „als we 't dan eens stelden op Dinsdag, domi né?" Even was het stil. Toen zei een an der lid van de delegatie: „Als het toch uitgesteld moet worden, had ik Dins dag ook nog liever mooi weer, mannen. Ik ben Dinsdag vijf en twintig jaar ge trouwd en we verwachten familie en* kennissen van alle kanten, 't Is geen aardigheid als 't dan de hele dag waait en regent. Die ene dag kan er dan ook nog wel bij." Maar de Woensdag bleek een nog minder geschikte dag te zijn. Op die dag was er een demonstratie van aller lei merken dorsmachines, opgezet door de jonge boeren, en dat kon toch on mogelijk in een schuur gebeuren. En Donderdag kwam haast nog slechter uit; want op die dag werd de grote paardenmarkt gehouden in het dorp, en als die verregende, was de schade voor de boeren, en vooral voor de kas teleins en winkeliers zo groot, dat do miné's ruiten misschien niet veilig ge weest zouden zijn. En Vrijdag was er weer wat anders en Zaterdag had als nakomeling van de Joodse Sabbat de oudste rechten op mooi weer. PREDIKANT had zich buiten de interessante gedachtenwisseling ge houden; toen de week rondgepraat was vroeg hij, steeds glimlachend: „Wel vrienden, wat dunkt u, zullen we de regeling va-n het weer maar aan God zelf overlaten?" hem gerichte demonstraties in de St. Vituskathedraal op 19 Juni georgani seerd hebben. Hij verklaart op 18 Ju ni te hebben vernomen, dat de com munistische arbeiders opdracht had den gekregen om zich van hun fa brieken naar de kathedraal te bege ven. Mgr. Beran beklaagt zich erover dat geen der demonstranten gearres teerd of in staat van beschuldiging gesteld was en vraagt of de wet, waar bij verstoring van kerkdiensten ver boden is, nog geldt. NIEUW WIJKGEBOUW TE WESTKAPELLE Woensdagmiddag werd het nieu we wijkgebouw van het Groene Kruis te Westkapelle geopend. De voorzitter, dr. M. Huygens, opende deze plechtigheid met een harte lijk woord van welkom. De heer de Ru van de winjtïliersvereniging „Lombok" te Utrecht opende het wijkgebouw, waarna de gasten het gebouw bezichtigden. Voorts is ge sproken door burgemeester Tyde- man van Westkapelle, wethouder van dar Ploeg uit Utrecht, ds. Willemswaard van Domburg, de voorzitter van de christelijke wijk verpleging en de ere-voorzitter, ds. W. Reus. Na het aanbieden van bloemstukken en geschenken zong het Westkappels dameskoor nog enkele liederen.

de Stem | 1949 | | pagina 1