Vijfde Maria=ommegang door Bergen op Zoom trok President en premier ter dood gebracht BRABANTSE BEIAARD trekt door de elf provinciën Zwemcracks maakten goede tijden op zware baar T sjechoslowaakse bisschoppen gewijd Centrale Commissie RT.C. komt bijeen Staf Nees: „We moeten niet meer op den vreemde gaan Pools priester ter dood veroordeeld Weer een staatsgreep in Syrië Nieuwe regering reeds geüormd Tamelijk zonnig Koning Leopold nodigde Eyskens uit Als een onzichtbare tovenaar Nationale zwemkampioenschappen met een stijlvolle Geertje Wielema Rare capriolen van Belgisch vliegtuig LEVEND STUK CULTUUR IN SCHELDESTAD Zee van vlaggenweelde van kleuren 20.000 H.A. Frans bos ging in vlammen op Schutters op één been „Vergeet hen niet"- postzegels RIJFDE JAARGANG No. 1458 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlancöa. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J M. Mes. Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J- H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post I 4.75. per week (uitsluitend bij met postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DINSDAG 16 AUG. 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 1 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. WEST-DUITSLAND heeft gekozen: Zondag besliste de stembus ten gunste van de christen-democraten, de sterkste partij, en ten nadele van de communisten, die gevoelige verliezen leden. Als tweede partij kwamen de sociaal-democraten uit de bus, terwijl de liberalen (vrije democraten) een sterke overwinning hebben behaald door als derde sterkte te eindigen. Bij de provinciale verkiezingen van na de oorlog behaalden de com munisten 1 op iedere 10 stemmen, thans was de verhouding teruggelo pen tot 1 op iedere 19 stemmen. Duidelijker kon het Westen van Duits land zich wel niet uitspreken tegen alles wat affhter het stalen scherm gebeurt. Het Parlement komt op 7 September bijeen en zal vrij zeker dr. Adenauer als eerste Kabinetsformateur aanwijzen. 75 PROCENT OPGEKO MEN. rvVER het algemeen zijn die verkie- zingen, waarvoor ongekend 'veel propaganda werd gemaakt, rustig en zonder incidenten verlopen. De com munist Max Reimann is eigenlijk de -enige die een rel op zijn geweten heeft. Toen hij op het laatste nipper tje in Dortmund nog een verkiezings reden uitsprak, werd vonuit de me nigte een traangasbom geworpen. Ter wijl de spreker met de handen voor het gelaat poogde de aanwezigen tot kalmte te manen, is toch het gevolg geweest, dat de rest van de rede on uitgesproken bloef. In Heidelberg verschenen verkie zingsaffiches, waarop een grote foto van Hitier naast die van Schumacher (Soc. Democraat) stond afgebeeld. „Wat is het verschil tussen bei den?" stond daaronder te lezen. De opkomst is zeer bevredigend ge weest. Van de ruim 20 millioen kie zers kwamen er ruim 75 procent kalm ter stembus, daarmee bewijzend zeer goed te begrijpen, dat een stembus- uitslag juist nu voor West-Duitsland van bijzonder grote betekenis is. Hoewel in de grote politieke lijn tengevolge van deze uitslag nagenoeg geen wijziging is gekomen, kan men toch zeggen, dat door de verschuivin gen naar rechts de uitspraak van 't volk een zeer duidelijke is. De com munisten zijn meer dan 50 procent teruggelopen. Reimann moest in zijn eigen district, Dortmund, een neder laag slikken tegen de sociaal-demo cratische candidaat. DE UITSLAG TJE zetelverdeling voor het West- Duitse parlement is definitief vast. gesteld als volgt: Partij Stemmen zetels Christen-dem. 7.357.579 139 Soc.-democraten 6.932.272 Vrije Dem. (Lib.) 2.788.653 Comm 1.360.433 Beierse Partij 986.606 Centrum-partij 727.343 Eoon. herstelpartij 681.981 Duitse partij uiterst rechts) Duitse rechtse partij (ultra nat. cons) Zuid-Sleeswijks verbond (Prodeens) 75,387 1 Onafhankelijken 1,134,466 3 Rad-Soc. Vrijh.-partij 217.267 0 Bremse Dem. Volkspatrij 39,229 0 Evang Volksgroep 26,155 0 Rijns-Wiestf Volkspartij 21,910 0 Arbeiderspartij 5,791 0 940.088 17 428,449 5 Staf Nees, de beiaardier van Mechelen, bespeelt het product van de heer Eijsbouts. Deze staat vol bewondering te luisteren naar wat de meester uit de reizende beiaard, die een omvang heeft 3 octaven chromatisch, te voorschijn weet te toveren. Totaal 402 Van de 31.179.422 stemgerechtigden hebben 24.490.752 hun stem uitge bracht. De Bundestag (Tweede Ka mer) telt 402 ketels. KONINGIN JULIANA heeft gisteren middag Z. H. Hamid II, sultan van Pontianak, op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. DE MELKVOORZIENING in sommi ge gebieden loopt gevaar, 't Bedrijf schap voor Zuivel heeft bij verorde ning maatregelen daartegen getrof fen. i DE COMMUNISTENLEIDER van het Chinese opstandelingenleger, Ma Tse Toeng, zou volgens berichten op 17 Juli jl. in Tientsin aan longtubercu- L lose zijn overleden. I DE OUD-MINISER Ferjencik van B Slowakije is met zijn vrouw bij aan- komst per vliegtuig te New-York als li verdacht communist in arrest gesteld I MARGARETH MITCHELL, de schrijf- ster van „Gone with the wind", die Donderdag zwaar gewond werd bij 'n I ongeluk met een taxi. is tot bewust- I zijn gekomen. Zij is 43 jaar oud. De r artsen hebben hoop, dat zij weer ge- I heel zal herstellen. De taxi-chauffeur waaraan het ongeluk te wijten is, werd I wegens dronkenschap aangehouden. I DE JUWELEN van de Begum zijn I nóg wel niet terecht, maar de dief is I in Genève gesignaleerd. De Franse politie wacht op resultaat van op- I sporingen in. Zwitserland. IN DE GEVANGENIS van Landsberg f trouwde de tot levenslang veroor deelde SS-officier Karl Sommer met de secretaresse van zijn advocaat. EEN AMERIKAANSE Skymaster kwain 50 km. vanaf het vliegveld van Shannon in zee neer. Van de 58 inzit- i i lenden werden door schepen 53 men- sen in veiligheid gebracht. CHURCHILL is gisteren met veel li pracht en praal tot ereburger van II Straatsburg benoemd'. Tijdens zijn I dankrede was hij zichbaar ontroerd I over dit onvergelijkelijk compliment I dat hij z%i leven lang zal waarde- I ren". DE ..ZUIDERKRUIS" zal morgen ver trekken uit Rotterdam met aflossings- detachementen van de Kon. Land macht, de Kon. Marine en het KNIL. DE SPEELZALEN van Monte Carlo zouden bij gunstig verloop van de thans gevoerde besprekingen in Sche- veningen onder Nederlands beheer een „filiaal" willen openen. Rien ne va plus.... ISRAELS EERSTE MINISTER, Da vid ben Goerion heeft Maandag in een rede voor het Parlement bekend gemaakt, dat de burgers van de nieu we staat tussen 18 en 26 jaar dienst plichtig zullen zijn. JTJE PRSIDENT van Syrië, kolonel Hoesni Zaim, en de premier, dr. Barazi, zijn Zondagmorgen in alle vroegte van hun bed gelicht voor een z.g. Oorlogsraad gebracht, ter dood veroordeeld en dadelyk daarna in het fort Mezza b(j Damascus terechtge steld. De leiding van deze staatsgreep had kolonel Hinnawi, die ook voor zitter van de Oorlogsraad was. Het gebeurde is snel verteld: in de nacht van Zaterdag op Zondag omsin gelden drie pantserwagens de woning van de president, drongen naar bin nen, schoten op de lijfwacht en dwon gen Zaim m5e te gaan. Hetzelfde speelde zich af rond en in de woning van de premier. Reeds vroeg in de morgen vaar digde Hinnawi een reeks proclama ties uit, waarin hij o.m. bekend maak te, dat Zaim misbruik heeft gemaakt van zijn macht, staatsgelden ver kwistte, wetten vervalste en tenslotte geheel in strijd handelde met de be ginselen van zijn (Zaim's) eigen staatsgreep van Maart jl. De gehele nieuwe staatsgreep zou zijn uitge gaan1 van morrende volgelingen van de (verworden) president zelf. Kolonel Hinnawi heeft er overigens geen gras over laten groeien. Binnen 24 uur na de coup droeg hij de tot zich genomen macht over aan de nieu we regering van Syrië onder premier Hasjem Atassie Pasja. Daarna maak te Hinnawi bekend, dat zijn „heilige taak" ten einde was en dat hij en het leger weer hun laatste druppel bloed voor het vaderland veil hadden. Atassi Pasja dankte de kolonel voor de restauratie van het land en voor het openen van de weg naar de te rugkeer tot het constitutionele leven. Hinnawi begaf zich daarop naar het hoofdkwartier van het leger, waar hij verklaarde nimmer meer politiek te zullen ingrijpen. Plechtig zei hij geen andere ambities te koesteren dan het dienen van zijn land. De gehele wereld neemt een af wachtende houding aan tegenover het gebeurde in Syrië. Men ^reest ener zijds een chaos, anderzijds opklaring van de toestand. Slechts in Egypte is nationale rouw afgekondigd. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Aanvankelijk nevel of mist. aarna overwegend droog en op meeste plaatsen nog zonnig *eer en ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren. Aanvanke- J zwakke en veranderlijke wind wind meCSt mati&e Westelijke Vandaag: zon onder 20,03 uur. Maan 13,54 op 22,20 uur. Maan onder uur. Morgen: zon op 5,26 uur Mgr, Beran „wegens bewaking" verhinderd T)E Tsjecho-Slowaakse politie had Zondag alle wegen afgezet naar het Slowaakse stadje Trnava, waar heen tienduizend katholieken stroom den om de bisschopswijding bij te wonen van mgr. Lazik en mgr. Po- bozny. Beide bisschoppen zijn be noemd door het Vaticaan zonder dat de Tsjechoslawaakse regering hier van in kennis is gesteld. De tienduizend gelovigen, die zich te voet. per fiets, boerenwagen of trein naar Trnava begaven, moesten aan de gewapende politieposten hun naam opgeven. Ook passeerden een Aartsbisschop, negen bisschoppen en andere hoge geestelijken uit alle Tsje- choslowaakse diocesen door de con- trolesposten naar Trnava, waar zij in de 14de eeuwse kathedraal de H. Mis celebreerden. De nieuwe Bisschoppen zullen hun eigen diocees besturen, doch zij zijn in het bijzonder benoemd „in parti- bus infidelium" en zullen als zodanig de opperste zielzorg uitoefenen in niet langer bestaande diocesen. Het gehele Tsjechoslowaakse epis copaat was bij de wijdingsplechtig heid aanwezig, behalve de Aartsbis schop van Praag, mgr. Beran, en de 82-jarige mgr. Kralove, de bisschop van Hdradek, die wegens zijn hoge leeftijd niet op reis kon gaan. Volgens kerkelijke kringen kon mgr Beran zijn paleis niet verlaten, om dat hjj voortdurend bewaakt wordt. Aanvangsdatum en agenda worden bepaald T^ANDAAG zal de eerste informele bijeenkomst van de leidende figu ren der verschillende delegaties van de R. T. C. plaats vinden. Van Ne derlandse zijde zal hieraan worden deelgenomen door Minister van Maar- se veen, dr. van Roijen en mr. van der Valk. Van dc zijde der B. F. O. door sultan Hamid II, Anak Agung gde Agung en mr. Vleer (secretaris van de B. F. O.), van republikeinse zijde door Moh. Hatta, mr. Rum en A. K. Pringgodigdo. Ook de leden van de UNCI zijn uitgenodigd en zullen bij de besprekingen tegenwoordig zijn. Het is waarschijnlijk dat deze per sonen de Centrale Commissie zullen vormen. In deze commissie zal in de eerste plaats de aanvangsdatum van de Conferentie worden vastgesteld. Voorts zal het „reglement van orde" van de Conferentie moeten worden vastgesteld. Een ontwerp hiervoor is reeds gereed. In dit reglement van orde zal ook de positie en functie van de UNCI na der moeten worden omschreven. Voorts zal de agenda moeten worden vast gesteld. Van Nederlandse zijde zijn hiervoor eveneens reeds plannen aan wezig. maar nadere bijzonderheden konden nog niet worden verkregen, omdat met de Indonesische delegaties hierover nog accoord moet worden bereikt. In de middag zal ook een vergade ring van de B.F.O. gehouden worden Verder vernemen wij nog, dat de ge boortedatum van de Republiek (17 Augustus) o.m. zal worden gevierd met een receptie door de delegaties van de B.F.O. en de Republiek in het Palace-Hotel. 'yOLGENS welingelichte kringen te Brussel heeft Koning Leopold de nieuwe Belgische premier. Gaston Eyskens, uitgenodigd voor een onder houd in Zwitserland. Eyskens heeft geantwoord, dat hij deze uitnodiging niet kon aanvaarden, voordat zijn co alitieregering een vertrouwensvotum van het Parlement zou hebben ont vangen. Het nieuwe Kabinet is Zaterdag voor het eerst bijeengekomen. Het keurde een regeringsverklaring goed welke vandaag aan het Parlement zal worden voorgelezen, waarna een vertrouwensvotum gevraagd zal wor den. MOETEN niet meer op den vreemde gaan", zei Staf Nees over- rompelend eenvoudig, daarmee aangevend, dat het voor de Beneluxlanden overbodig geworden is nog langer gebruik te maken van de sinds onheugelijke tijden superieure kwaliteit van Engeland, waar het beiaard-klokken betrof. Het vriendelijke dorpje Asten herbergt, zo als Zaterdag bleek, immers op dit gebied vakkennis en kunstgevoelig heid in een hoeveelheid en van een kwaliteit, die ons als leverancier van klokken-van-naam tot ver owr da grenzen een uitgebreide good will zal waarborgen. Deze zekerheid namen we op de terugreis mee, de klankrijke Beiaarddag nog in de oren, dank zij het voortreffelijke spel van Staf Nees uit Mechelen, de Groot uit Bergen op Zoom, van Balkom uit Den Bosch en de blinde kunstenaar Roelofs uit Apeldoorn. yO HEBBEN we het werkstuk van Eysbouts, de klokkengieter en stemmer, uitgeleide gedaan bij de aanvang van de reis door ons land. De reizende Beiaard zal liefde gaan aankweken tot dit stuk nog nimmer gestorven volkskunst en begrip tevens voor de man, die vanuit een onbe reikbaar hoge toren zoveel weelde aan klank erg gevoel pleegt rond te strooien over stad en land We zagen hen bezig \an nabij. On bewegelijk soms, alle aandacht van hart en handen streng gericht op het klavier en op de samenklinkende klok ken, daar onmiddellijk achter. Hier mee raken we twee bijzonderheden van de Reizende Beiaard tegelijker tijd aan: klavier en klokken zijn ver groeid tot één geheel, hetgeen vol gens Nees de ideale toestand is, ter wijl we dit aanschouwen mochten op minder dan een meter afstand van de ■pEN klein tweemotorig toestel van de Belgium Air Service, komen de van Stavanger op weg naar Brus sel, heeft Zondagmorgen op Schiphol een noodlanding moeten maken. Bij zijn landingspogingen pikte het een ladder, welke tegen het stations gebouw stond, mede, wipte juiste over enkele toestellen, welke op het plat form stonden, raakte een lantaarn paal, scheerde net over het dak van het stationsgebouw en kwam tenslot te terecht op een oude keet, welke in de Oostelijke hoek van het veld te gen de dijk stond. Met 'n gebroken vleugeltip, een ver loren landinggestel en beschadigde schroeven kwam het toestel aan de grond. De beide inzittenden kwamen met de schrik vrij. "yOLGEN radio-Warschau is de ka tholieke priester Wladislaw Gur- gaez ter dood veroordeeld op beschul diging van een ondergrondse bewe ging te hebben geleid. Ook over drie andere mannen werd het doodvonnis uitgesproken, door een militair ge rechtshof te Krakau. In de afgelopen week zijn alle Pool se geestelijken opgeroepen om een bezoek aan de plaatselijke autori teiten te brengen waar „hun de nieu we wetten betreffende de vrijheid van godsdienst in Polen werden voor gelezen en uitgelegd". De priesters zijn gewaarschuwd voor de straffen, die overtreding van de nieuwe wetten met zich brengt. De primaat-aartsbisschop mgr. Wysjinski, heeft alle bisschoppen en priesters een bemoedigende bood schap gezonden. TkE NATIONALE zwemkampioen schappen, welke dit weiekeinde in het mooi gelegen zwembad Groenen- daal te Doetinchem zijn georganiseerd, hebben vele spannende races te zien gegeven. Het is jammer, ,dat de baan zeer zwaar zwemt waardoor het maken van goede tijden uitgesloten was. Ge zien dit feit zijn enkele van de gele verde prestaties een extra vermelding waard. Zo is de 1,15,8 waarin Geertje Wielema haar eerste nationale titel op de 100 meter rugslag won, zeer goed, temeer daar het 15-jarige Rob- benzwtmstertje nauwelijks een half uur tevoren in de finale 100 meter borstcrawl was gestart. De manier waarop Geertje Wielema haar banen trekt, is zo rustig en stijlvol, dat de uitlating van haar trainer Jan Sten der, dat hij gedurende het komende winterseizoen met haar de wereldre cordtijd van Cor Kint (1,10,9) hoopt te benaderen, lang niet overdreven is. ftverigens was dit het enige grote succes, dat de school van deze Hilver- .nrnte trainer bo'.kte, immers op het nummer 200 meter se) colslag dames, plaatste voor het eerst sedert jaren geen Rbbenzwemster zich bij de le vier. Ook de tijd van Bob Bonte op de 200 meter schoolslag heren 2,48,7," is, gezien de zware baan een uitstekende prestatie. ONGEKENDE SENSATIE A NDERE opvallende verrichtingen werden geleverd door de Alkmaar der van Boxem, die, zij het in de zeer matige tijd van 1,03,8, de 100 m. borstcrawl won. Het was het eerste nummier, dat op het programma stond en reeds dadelijk bracht het de toe schouwers in een ongekende sensatie. De Ziannees Bollen nam onmiddellijk na de start de leiding, maar enkele nieters voor het keerpunt zwom hij over de lijn, die de baan begrenst, heen en kwam zodoende in de baan van de Haarlemmer Bijlsma terecht, die hierdoor ernstig werd gehinderd. Hoewel de serie door van der Berg van HZ en PC werd gewonnen, was het volkomen billijk, dat de jury ten slotte besloot de race zonder de in middels gedisqualificeerde Bollen over te zwemmen. Dit gebeurde nadat eerst enkele andere finales werden verwerkt. Nu nam Boxem dadelijk en kele roeiers voorsprong, van der Berg miste het keerpunt, waardoor hij voor het verdere verloop van de strijd was uitgeschakeld. Op hetzelfde nummer voor dames was het Ans Massaar, die een gewel dig tempo begen, maar na het keer punt kwam het Limburgse meisje Wies Vaessen naar voren. Gezien de 1,07,5 die Wies Vaessen in 'haar serie had genoteerd, leek bet vrijwel ze ker, dat zij het kampioenschap zou behalen, maar de vechtlust, die zij altijd had, bleek nu afwezig, want de aanval van Irma Schumacher wist zij niet af te slaan en toen zij tenslotte ook nog in de touwen zwom, gaf zij zich gewonnen. De andere uitslagen waren: 100 mete rugslag heren: 1. Kievit (Aegir) 1,11,6, 2 Maus (Haarlem) 1,15,4, 3. Rol (DJK) 1,16.0 100 meter rugslag dames:ht ij-brac 200 meter schoolslag dames: 1. Han- niet Caspesr (LCZ) 3,02,2, 2 Janny de beiaardier. Dit nu is normaal wel zel den of nooit het geval. Als een onzichtbare tovenaar laat hij de muziek ronddwarrelen over da ken en langs pleinen, wedijverend met de rijpe zomer-zon of in dartele ijver pogend de muziek van een najaarsre gen op dorrende bladeren te over stemmen. Maar altijd, luisterend naar het zingen van de beiaard, is het ons temoede. dat er iets feestelijks te ge beuren staat, dat er in de hoge luch ten een stukje van de hemel zelf is losgeslagen, dat nu verdwaald geraakt is temidden van de stervelingen om hen te herinneren aan wat na dit le ven aan Schoonheid voor ons gereed wordt gehouden, daarom ook zal het zijn. dat in het van christelijke vreug de overstromende en schuimende Zui den een carillon werd gebouwd, waar van de kenners unaniem konden ge tuigen: zo schoon hoorde ik nog geen enkele beiaard! WE ZIJN RIJKER GEWORDEN. TJET is niet aan ons de zuiverheid van de nobele tonen of de kunst vaardigheid van de beiaardiers, waar van Staf Nees nog steeds de grote meester is te noemen, uitputtend ie beoordelen. Wat zij ons door middel van de klokken van Eysbouts schon ken, was zonder uitzondering schoon, hoewel zelfs voor ons de hoogtepun ten zich lieten onderscheiden. Wat doet het er eigenlijk dan toe. of in de fabriekshallen te Asten de klank al te rumoerig een uitweg zocht tussen al dat beton en de ijzeren binten en wat heeft het voor zin te vermelden dat we in de Kasteeltuin van Hel mond, waar in de avond het eerste concert gegeven werd. 'n enkele maal dachten, dat de vlotheid van het sa- menklinken nog niet honderd pro cent was bereikt. Het geheel was over rompelend gaaf en schoon: met dit product is Nederland geestelijk en ma terieel rijker geworden. i TtE FRANSE pers maakt melding van vele bosbranden in het De partement Gironde. De prefect heeft de burgers verzocht de brandweerlie den en militairen de helpende hand te bieden bij het blussingswerk. Tal rijke dorpen en boerderijen worden door het vuur bedreigd. De bewoners zoeken een goed heenkomen! ge waarschuwd door klokgelui en sire nes. Vele huizen en 20.000 HA bos zijn de laatste weken in vlammen opge- i'.an. „Nu vaart Uw troostend beeld weer langs de wegen Temidden zanggedreun en volks- gedrom En van Uw eretroon daalt moeder zegen Op Uw stede en op Uw heiligdom. Maria, hoor, in 't jub'len van de volken In 't palmenzwaaien van de maagdenrij Uw kinderen hun zielekreet vertolken De Koningin van Bergen, dat zijt gij!" TV1T is een deel van het lied, dat dc Hemelvaartgro<a> zong in de vijfde Maria-ommegang, die door Bergens straten trok. Voor de vijfde maal deed het Scheldestadje daarmede een belofte gestand, een belofte, die ge daan werd in de blijde, maar tevens bange dagen van de bevrijdingsstrijd toen de stad aan het gevaar van ver nietiging bloot stond. „Mille periculis supersum", duizend gevaren te boven gekomen, staat er te lezen op het Bergse stadhuis. En ook dat nieuwe gevaar kwam de stad te boven. Een bede was daarmede verhoord en als bewijs van dankbaarheid voor deze bescherming trok op 15 Augus tus van het eerste bevrijdingsjaar na een stilstand van vier lange, lange eeuwen, wederom een Maria-omme gang. Velen zullen zich dat beeld nog herinneren. Het was een beeld met vele gebreken. Doch dank zij de me dewerking van heel de bevolking en zeer in het bijzonder van kapelaan Ooyens; de gemeente-archivaris, de heer Slootmans, en het gildebestuur met de heer Neutelings aan het hoofd is dit beeld uitgegroeid tot een levend stuk katholiek Brabantse cultuur. WEELDE VAN KLEUREN. YjUAT een weelde van kleuren viel daar gisteren in het Scheldestad je te bewonderen! Daar waren o.m. het wit, rood en groen van de grote Maagdengroepen met de zwierige edele gebaren. Daar waren ook de on telbare kleuren van de vele andere groepen, die in schoonheid van vorm en kleur en in de beleving van het geen ze uitbeeldden, met elkaar sche nen te wedijveren. En dan waren daar verder de verenigingsvaandels en schilden, de bloemen en de vlag gen met daar tussenin het vlammend goud en zilver van de verschillende instrumenten, wier klanken, samen met de zang van al die mannen en vrouwen, jongens en meisjes, hoog opstegen naar een hemel, die een hel derblauwe koepel vormde boven de kleurrijke zee van rood-wit-blauwe dundoeken aan de oude gevels. Biddend, luid profeterend en acte rend. trok zo meer dan twee uur lang de stoet door de stad langs wier stra ten de duizenden en nog eens dui zenden mensen, Bergenaren en vreem delingen, het prachtige schouwspel gadesloegen. En onderwijl de bijna 1200 deelnemers langzaam voorbij trokken, schenen de honderden ver sierde Mariabeeldjes voor de ramen der woningen te stralen van voldoe ning over deze uiting van vroom ka tholiek geloofsleven en blijvende dankbaarheid. OP DE MARKT. CHTER in de stoet droegen de Broeders van de Onbevlekte Ont vangenis van Huybergen het beeld van Haar aan wie in het angstig uur der bevrijding deze ommegang was beloofd: de Hemelse Moeder Maria. Gehuld in een hemelsblauwe mantel stond het beeld voor de grote groep geestelijke, burgerlijke en militaire autoriteiten aan de ingang van het monumentale stadhuis, toen de Ber- genaar Pater Dekkers zijn luide stem liet gaan over de grote menigte op het historische Marktplein. Wijzend op de oude Ned. Herv. Kerk en staan de op het bordes van het stadhuis, zeide hij: „Zorgt, dat Uw jeugd in zich draagt iets van het geloof, dat deze kerk en dit stadhuis deed bou wen Het verleden leeft in U, het heden hoopt op U. de toekomst straalt in U. God zij met U Geschal van de nieuwe bazuinen en dan tenslotte het machtig lied van Onze Lieve Vrouw van Brabant, waar van de klank langzaam wegdreef over de daken naar wijde verten. Zo is dan weer opnieuw „met een glans van vroeger dagen Maria's beeld in lange zegestoet door straat en wijk van 't oude Bergen gedragen". Het beeld van de Moeder Gods in de Maria-Ommegang te Bergen op Zoom. Groot (ADZ) 3.05.03 3 N'cl Garritsen (KDZ) 3,05,3. 400 meter borstcrawl heren: 1 Bol len (Zian) 5,10,1, 2 Cabout (GZC) 5,11. 6, 3 M van Daatselaar (AZ 1870 5,18,2 400 meter borstcrawl dames: 1 Ir ma Schumacher (RDZ) 5,39,3, 2 An nie Veldhuyzen (Robben) 5,42,6, 3 Margot Marsman (HVGB) 5,51,0 Estafette 4 x 200 meter vrije slag heren: 1 en kampioen van Nederland: H en PC Estafette 4 x 100 meter vrije slag dames: 1 en kampioen van Nederland; RDZ (Schumacher. Ans Massaar, Bet- yt Zijlstra en Henny Langenbach) 4.52,0. Schoonspringen heren: 1 en kam pioen van Nederland: Kettler (AZ 1870) 133,43 p. Schoonspringen dames: 1 en kam pioen van Nederland: Lenie Keiler (HDZ) 124,55 p. JAE MANNEN van het scherp- schuttersgilde St. Antonius in Terheijden hebben er op het nationaal concours in Helvoirt maar moeilijk voorgestaan. Niet, dat ze de concurrentie van hun collega-schutters niet aankonden, maar wie zal zeggen dat je er ge makkelijk voorstaat, wanneer je meedingt naar de kampioenstitel en dan staat te schieten op één ■been en met één hand op je rug? Doch dit was enkel maar een noodmaatregel, want het werd al laat in de avond en 't zag er naar uit, dat de strijd, die overigenss spannend genoeg was, normaal niet zou worden tjeslist. Het geluk want het was in derdaad meer geluk dan wijsheid viel ten deel aan een schutter uit Udenhout. De Terheydenaar J. Snellens werd tweede. Toen de Ter- heydense schutters van St. Anto nius thuis kwamen, brachten ze mee: de eerste korpsprijs, de de oudste vlag, de prijs voor de de oudste vag, de prijs voor de verstkomende vereniging en de prijs voor het oudste perkament. Vakwerk! TJRIE organisaties zullen profiteren van de meeropbrengst der pas uitgegeven postzegels met toeslag. En deze drie organisaties, te weten het Roodie Kruis, Stichting „Nederland helpt Iindië" en de Niwin hebben be sloten alsnog een bepaalde bestem ming te geven aan de uit de postze gelverkoop verkregen middelen. „Nederland helpt Indië": Voor het herstel van 10.000 verzwakte kinde ren door aankoop van speciaal gefa briceerde melkpreparaten. Roode Kruis: Hulpverlening aan hen, die door ziekte, krijgsgeweld of uitputting lijden. Niwin: Aankoop van gereedschaps kisten, te gebruiken bij het onderricht in elementair technisch onderwijs in Indonesië aan te demobiliseren mili tairen.

de Stem | 1949 | | pagina 1