>p! 9 MINISTER van de VAN MAARSEVEEN voorzitter R.T.C.=DELEGATIE Gevaarlijke Ondergrondse in Duitsland Naar de R.T.C. Plan voor Rijnverbinding Antwerpen-Dusseldorp burg Wim van Est versloeg alle grootmeesters in het Sportpark te Tilburg >el te Tussen Den Haag en Batavia Waar en hoe op 22 Augustus geconfereerd wordt Troepenaflossing uit de West Adenauer: We hebben één vijand en dat is Engeland 20 ct 12 25 25 87 'elml'L.Tchini.Suske iJchdniJisteJctioeié, Minister van MAARSEVEEN zal voorzitter zijn van de Nederlandse R.T.C.-delegatie, vice-voorzitters minister Stikker en dr. van Roijen, terwijl ook de ministers Götzen en Joekes zitting als leden zullen hebben. Ook de heren Gieben, Blom en kolonel Thompson zijn lid, terwijl de Negen Mannen een bepaalde positie in de delegatie zullen innemen. De vergaderingen zullen plaats vinden in de grafelijke zalen op het Binnenhof. Voor plenaire zittingen is de Ridderzaal aangewezen, plaats biedende aan de ongeveer 150 deelnemers. Overval op Surakarta „Terug uit het Paradijs" Velen sterven aan koudvuur of long ontsteking Winrittar in de kleine „Tour" en de eerste plaats in de koppelwedstrijd met Gerrit van Beek Nederland zou watervoorraad moeten leveren Wisselend bewolkt O. L. Vrouw maakt plaats voor Togliatti Ook Griekenland en Turkije bij Europese Raad Nog vandaag Belgische regering Senaat keurt E.R.P.- hulp goed Nederlanderschap te koop VIT DE „ONTMANTELING" VAN MUELLER BLEEK: Tragi-comedie zonder laatste bedrijf DAT is triest op zichzelf. Triester nog is het, dat het onderzoek naar en Haagse Brietien yo LUIDT het bericht, dat U in de pers hebt kunnen lezen, de verwerkelijking dus van de toezeg ging der regering onlangs gedaan om de Kamer nog voor de R.T.C. in de gelegenheid te stellen in openbare vergadering met haar'te spreken. schitterend |3t. Joseph's ontroerend iRemortel-d» rang 1,—» 505-O |AT pt U besten» onderstaand fIJER SKERKE. 1(14-9 jgaat langer mee 11 i-Tel. 2476 50 ct. ct. Ct. ct. 25 ct. 15 ct tos. VAN DER STEEN ïdsoortigste chmcsc uske en Wiske staan compleet raadsel, ze n^rs de betekenis van. Dwazen niet. VIJFDE JAARGANG No. 1454 Uitgave: N.V. Uitgevers My. Neerlandta Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J- M. Mes, Mr. HBB.de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor GodKoningin en Vaderland WOENSDAG 10 AUG 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,.'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws voor vjoa, «- .Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Tele oon I DE NEDERLANDSE delegatie in de Raad van Europa heeft schriftelijk aan de president gevraagd „bij de ope ning Woensdag enkele ogenblikken stilte in acht te willen nemen, opdat de leden, die daaraan behoefte heb ben, de Assemblée onder bescher ming kunnen plaatsen van Hem, Die het lot van de naties bestemt". DE GEESTELIJKHEID in Tsjecho- Slowakije heeft een ondergronds ver bindingssysteem in het leven geroe pen, waardoor het mogelijk zal zijn met groter kracht en doeltreffendheid te weerstaan aan de steeds naderbij komende intensieve geloofsvervolging TSJOE TEH, de communistische op perbevelhebber in China, heeft alle beschikbare manschappen in de strijd geworpen voor een opmars in 8 rich tingen over een front van 2000 km. breed. rpERWIJL we ons verheugen over de hoopvol gestemde uitspraken van enkele gedelegerden. moeten we helaas „rond de Indonesische Kwes tie" van een minder vreugde-bren gend bericht melding maken: in de loop van Zondag hebben benden de stad Surakarta aangevallen. De Nederlandse troepen zijn de si tuatie meester, doch een convooi op weg naar de stad vanuit Semarang moest terugkeren. Het geeft dus te denken, dit alles. In hoever is de Republiek werkelijk bij machte de uitvoering van het: „Staakt het vuren" waar te maken en in hoever is haar Regering in staat de politieke situatie meester te blij ven. Rond Surakarta immers vierde Tan Malakka met zijn bende lange tijd hoogtij en het heet, dat juist de R. T.C. aanleiding zal (kunnen) worden voor een bedenkelijke splitsing in de aanhangers van de republikeinse machthebbers. En dit met alle gevol gen van dien! VRIENDEN VAN BEIDE PARTIJEN. EEN POSTBEAMBTE van 59 jaar, Steiner, werd in Zwitserland gearres- A AN welke zijde zal dan b.v: India teerd, omdat hij al 20 jaar voor een j staan, waarmee Hatta met zoveel buitenlandse mogendheid spionneer- Kennelijk succes vriendschapsbanden de. j heeft aangeknoopt, bewijze het feit, DE Australische boycot op Neder-1 lardse schepen zal waarschijnlijk als eerste maatregel van het nieuw geko-1 zen Havenraadbestuur binnenkort j werden opgeheven. MIN. VAN MAARSEVEEN dat hij gisteren ten derde male door Pandit Nehroe is ontvangen? Zou dan nog de heer dr. Mehta, ambassadeur van India in ons land, met een gerust hart en geweten kunnen verklaren: „Wij zijn vrienden van beide par tijen". Bij dezelfde gelegenheid ver klaarde hij tevens dat ook zijn land niet aan de oprechte bedoelingen van de partijen twijfelt en dat hij ervan overtuigd is. dat de souve- reiniteits-overdracht, wat Neder land betreft best in orde zal komen. Veiligheidshalve heeft hij zich niet uitgelaten over het reeds gisteren door ons gesignaleerde verschil tus sen „onherroepelijke" en „onvoor waardelijke" overdracht. Het zal inmiddels onze lezers in teresseren, dat behalve voor voldoen de ruimte voor de delegaties óok nog is gezorgd voor een behoorlijke zit plaats voor ong. 100 journalisten wel ke ook toegang hebben tot de Rolzaal die als „lobby" voor de deelnemers is ingericht. Het secretaris-generaal zal worden ingericht in de bovenza len van „De Witte", het secretariaat van de BFO in het gebouw van de Eerste Kamer en dat van de Repu bliek in het Palace-hotel. De Ned. Spoorwegen hebben de deelnemers van de R.T.C. vrij vervoer door Nederland aangeboden, en door het Ministerie van O. G. zullen trips worden georganiseerd, o.a. naar Phi lips en naar de mijnen en wat dies meer zij. (AP 9-jarige leeftijd ben ik in J»*"* het Paradijs geweest. Ik ben er enkele tijd gebleven, doch kreeg toen bevel terug naar de aarde te keren om er te prediken en te genezen", aldus sprak „Lit tle David", een 15-jarige evange lische predikant Zondagavond te Londen een duizendtal mensen toe. Onder hen bevonden zich talrijke gebrekkigen. Hij geniet de reputatie in de V. St., waar hij enige tijd is geweest duizenden door eenvoudige aanra king te hebben genezen. Tot nu toe heeft deze jongeman die wordt beschreven als „een extra-van- gant geklede Mickey Rooney, geen enkel wonder gewrocht. Wel heeft hij bereikt, dat een groot aantal stumperds opgewonden ge raken tot aan de rand van de godsdienstwaanzin toe. Na de ramp in Ecuador UEN Noord-Amerikaanse diplomaat die zo juist was teruggekeerd van de streek, waar de rampzalige aard beving heeft gewoed, verklaarde, dat het aantal slechtoffers veel groter is dan tot dusver officiëel is opgegeven. Hij zeide. dat de volledige opgave mogelijk aan de 10.000 doden zal toe komen. De helft van de verwoeste stad Pe- lileo glijdt, volgens hem, langzaam naar beneden een dal in. Vele over levenden van de ramp sterven nog aan koudvuur. De hulpmissie, die uit Panama in Ecuador is aangekomen, meldt, dat thans genoeg medische voorraden aanwezig zijn. Het grootste gevaar, dat de over levenden nog bedreigt, is longontste king, omdat veel mensen de nacht zonder dekens in de open lucht moe ten doorbrengen. Een vrouw, die heden na vijf dagen uit een ruine te Peiileo werd gered, vroeg eerst om water en onmiddellijk darop wilde ze weten doe laat het was. kennend. Aangenomen wordt, dat hij in een dergelijk geval aan de thans reeds 43 dagen durende crisis een einde zou willen maken door de vorming van een homogeen-katholieke regering. In politieke kringen is men van me ning dat in de nieuwe regering Paul Henri Spaak zijn post van minister van Buitenlandse Zaken zal moeten afstaan aan Paul van Zeeland. ALS ALGEMEEN beginsel geldt, dat de dienstplichtigen, die hun dienst vervullen in de Ned. Antillen en Su riname onder toch al gunstiger om standigheden dan het geval is in In donesië, in verband met het streven naar gelijkheid van tijdsduur van "de militaire dienst in de verschillende overzeese gebiedsdelen, eenzelfde tijd onder de wapenen moeten blijven als overeenkomstige categorieën dienst plichtigen in Indonesië. Ten aanzien van de thans in de Ne derlandse Antillen„en Suriname ver blijvende militairen kan in het alge meen worden vermeld, dat de in het eerste kwartaal 1948 vertrokken groe pen zullen worden afgelost in het le kwartaal 1950, de in Juni en Juli 1948 vertrokken groepen in het derde kwartaal 1950 en de in November en December 1948 en Januari 1949 ver trokken groepen in het eerste kwar taal 1951. Aangezien geen speciale troepen schepen naar deze gebieden varen, doch het vervoer geschiedt met de normale lijnschepen en derhalve af hankelijk is van de beschikbare ruim te, kunnen geen definitieve data wor den opgegeven. In BERGEN BELSEN r.rgen 15 vei-- i plaatste personen i:: Lei kamp kans zich door smokkel en ;...arie handel! op te werken tot millionr.: s aldus de douane van Düsseldorp. MAATKLEDING kan door j vin ding van een Amsterdams ri'.leur voortaan zonder tussentijdpassen worden gemaakt. Zijn speciale vin ding zou een grote besparing aan tijd en stof betekenen. PRINSES WILHELMINA heeft ten behoeve van een speeltuin voor een kindertehuis van het Leger des Heils gisteren te Apeldoorn een tuinfeïst geopend. TV-AAR de „Nieuwe Gids" bericht, heeft de Belgische ingenieur Paul Coilignon uit Luik een analytische studie gemaakt voor een Rijnverbin ding Ar.twerpen-Düsseldorp. Voor dit plan zou, volgens het blad. grote be langstelling bestaan in Belgische Rijn vaartkringen en bij de Regering. Ook I in Duitse kringen zou men met deze oplossing van het Belgische Rijnpro- bleem instemming hebben betoogd. Het plan, dat reeds van 1938 da- nriTDTMrv i teert, doch door de heer Coilignon w Va? de ^1ïlllp"1 in détails is uitgewerkt, voorziet in ïfot i ff'""Sten verklaard I een kanaal van 32 meter breed en 5 de riM. J»1h? v?eclaatfe(maT a.an i meter diep, afmetingen, welke over- eeval var, ü>rr fj 'i ln~eenstemmen met die van het Aibert- van een meuwe wereldoorlog. kanaal Het kanaal zou het Albert. kanaal beginnen en door middel van een kanaalbrug over de Maas worden en de Geul genoemd. Aangevoerd wordt in de studie, dat Nederland zich tegen een dergelijke aftapping waarschijnlijk zal verzetten. w De watervoorziening zou in dat ge val slechts kunnen geschieden door middel van een pompinstallatie en als bevoorradingsrivier zou in dat geval de Roer moeten dienen. INE DUIZENDEN Zuidelijke wieler- supporters hebben te Tilburg kun nen genieten van een felle strijd, wel ke uitgevochten werd tussen de ploe gen: BartaliHendrickx, en van Fst— van Beek. Keer op keer werden er jachten ingezet en met twee punten verschil werden de twee jongeren win naar. De andere ploegen konden het hoge tempo niet volgen en streden slechts voor de derde en andere plaatsen. Eerst hadden de toeschouwers kun nen genieten van een 20 k.m. eigen kracht de zogenaamde „Kleine Tour de France", die door Wim van Est met 15 punten werd gewonnen, 2e Hen drickx 13 punten, 3e van Steenbergen en 4e Blankenauw elk met 13 punten Het tempo van v. Est lag zo hoog, dat Rik van Steenbergen moest lossen nadat hij voor het vertrek verklaarde: Vandaag zullen we die Brabander eens laten fietsen, hij .heeft het ons Zater dag laten doen. Op zeldzame wijze reeds hij deze zware koers en na afloop kreeg hij een enorme ovatie in ontvangst te nemen. De koppelwedstrijd ging uitsluitend, zoals wij hierboven reeds vermeldden, tussen Bartali en van Est. De groot meester hield zelf van Est in het oog. Toch kon hij niet beletten, dat Wim telkenmale een kleine voorsprong kon nemen. De uitslag werd hier: 1 van Est—van Beek 17 punten (150 ronden, 60 k.m.) 2 BartaliHendrickx 15 punten. Op 3 ronden: Peters—Blan kenauw 11 punten. Pauwels—de Hoog 3 punten. VoorenCallens 3 punten. Ruiterde Korver 0 punten. Alle andere ploegen hadden 6 oi meer ronden achterstand. DE SCHOOLJEUGD van Voorschoten verdient er een vacantie-eent bij, door het sorteren- of inpakken van plastic-producten in een fabriek. EEN ZAKKENROLLER in Berlijn heeft zichzelf bij de politie gemeld, nadat hij „een schok kreeg", toen hij een liefdesbrief van zijn vrouw ont dekte in een door hem gerolde porte feuille. EEN POTLOODTEKENING anno 1663 door Rembrandt ondertekend, is ont dekt te Villa Vicosa in Spanje. Het werk stelt de kruisafneming voor. BIJ EEN OPSTAND in Madagascar zouden vorig jaar 60.000 bewoners door de Franse koloniale troepen zijn gedood. Berichten hierover kwamen met in de pers, aldus verklaarde de deken van de Yale-universiteit te Connecticut. ®'"henkort zal Frankrijk op deze oeschuldiging antwoorden. f®® KINDEREN kwamen om 't doordat een bus, waarmee ze verkusenamia1rip maakten- bij Le gegrepen ?n ,?or een trein werd go in Ho* k ar>dere van de totaal den evnstioUÜ zlttende kinderen wer- uep ernstig gewond. gevoerd. Het zou zijn hoogste punt (150 meter) bereiken aan de Duitse grens ter hoogte van Aken. Op Bel gisch grondgebied zouden 8 sluizen moeten worden aangebracht. Het ka naal zou in de Rijn uitmonden bij Neuss in de buurt van Düsseldorp. Hoewel het kanaal op Duits grond gebied driemaal langer is dan in Bel gië, zou het aantal kunstwerken in verhouding kleiner zijn. De kosten van de aanleg op Duits gebied wor den ongeveer 90 millioen Mark ge schat. Voor het Belgische gebied wordt nog geen cijfer genoemd. Voor de watervoorziening wordt door de heer Coilignon als ideale op lossing de bevoorrading door de Gulp Weersverwachting, vanavond: geldig tot (vegend droog weer met wis selende bewolking. Zwakke tot ma nge Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 20,15 uur. „,f n, ,.°P uur. Morgen: zon »P 5,16 uur. Maan onder 7,56 uur. JN DE beroemde volkswijk „Trateve- re" te Rome, waar de oude, de „echte" Romeinen wonen, en waar op zovele hoeken de Madonna in soms fraaie, soms kinderlijke lelijke barok- lijsten hangt en waakt over „Haar eigen buurt", heeft zich een zeld zaam geval voorgedaan. Toen 's morgens vroeg de oude vrouwen naar de markt gingen en als gewoonlijk een Kruis sloegen voor de Madonr.ina zagen zij tot hun stom me verbazing, dat Zij verdwenen was. In de verweerde travertijnlijst, grijns de een domme burgermanskop hen tegen en waar gisteren nog 't naie- ve lampje brandde, hing thans een rode ster met de woorden „Per la Pa ce" voor de vrede. Onder deze ster hing de Unita, het blad van de com munisten. Togliatti's gezicht op de plaats, waar geslachten lang een klei ne Madonna te zien was. Met de Quotidlhno kan men gerust zeggen: „Er is heus geen reden om dit voorval te dramatiseren, maar liet is veelbetekenend! En als dit dan de godsdienstvrede is, welke „zij" bewe- ïen voor te staan, dan kunnen wij ons wel voorstellen, hoe het toegaat in die streken, waat „zij" wel de meerderheid hebben en waat zij niet s nachts stiekum maar openlijk de oorlog hebben verklaard aan de gods dienst. In elk geval weten de Trate- verijnen, die thans langs het hierati- sche gezicht van Togliatti lopen, tot wien zij zich dus in het vervolg moe- ton wenden, als zij zich in moeiiyk- heaen bevinden. TJET MINISTERIEEL comité van de Europese Raad heeft in zijn ver gadering onder voorzitterschap van Spaak besloten Griekenland, Turkije en IJsland tot de Europese Raad uit te nodigen. De vertegenwoordigers van Griekenland en Turkije zullen vandaag reeds deelnemen aan de werkzaamheden te Straatsburg. ASTON EYSKENS verklaarde te- genover de pers dat vanavond wellicht een nieuwe Belgische rege ring zal zijn gevormd. Eyskens deel de mee, dat hij besprekingen- heeft gevoerd met socialistische en liberale afgevaardigden en dat de onderhan delingen Woensdagochtend zullen wor den voortgezet. De Kabinetsforma teur zal zich waarschijnlijk in de loop van de avond naar de Prins-regent begeven om verslag uit te brengen over de stand van zaken. Op een vraag of hij, indien de liberalen zich op hèt laatste ogenblik zouden terug trekken, zijn taak als formateur zou neerleggen, antwoordde Eyskens ont- Er komt een „Waakhond"- commissice T-)E AMERIKAANSE Senaat heeft met 63 tegen 7 stemmen het wetsont werp aangenomen, waarbij tot 30 Ju ni a.s. 5,797,824.000 dollar voor het Europees Herstelprogram en voor de tegemoetkoming in de bezettingskos- ten van de V. S. worden uitgetrok- ken. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat zullen thans bijeenkomen om een compromis te vinden. Het amendement van senator James Kem. die elk land, dat in de toekomst een industrie zou nationaliseren, de herstelfondsen lyilde onthouden, werd door de Senaat verworpen. Het wetsontwerp van de Senaat voorziet thans ook in een bedrag van 344.000 dollar voor een „Waakhond"- commissie van het Congres, die toe- zich zal uitoefenen op de besteding van het geld. TN DE Statenzitting van de Nederl Antillen (West-Indië) wees het lid Jonckheer er op, dat van zekere zijde reclame gemaakt wordt onder bepaalde groepen vreemdelingen voor Nederlandse naturalisatie, welke voor 1000 gulden gegarandeerd wordt medewerking van een Kamerlid Nederland. Hij verzocht het bestuur een onderzoek, desnoods in Nederland in te stellen. Het is inderdaad wel belangwek kend te weten, wie die zekere zijde is, welke de bepaalde groepen zijn en wie het bewuste Kamerlid is. En wellicht, tot welke fractie dit Kamer lid behoort. voor AAV? jMZ?* door WÊÊÊ&ÊÊÈï 'V'f ïtr^ sïuui; rland HBBHSBusv&iZi Het boerenleven is een leven van hard werken. Voor de boer bestaan er geen Zon- en feestdagen, want de natuur gaat door. Als het koren rijp is, worden alle arbeidskrachten gerequireerd, want de oogst moet in zo kort mogelijke tijd binnen zijn. Terwijl de boer maait, houdt zijn dochtertje de teugels. TK HOOP met alle kracht die in me is, de heer Bevin deze week niet al dat zijn kostbare tijd zal verspillen aan de „prettige illusies" van de Europese Raad te Straats burg", aldus verzuchtte Maandag Sefton Del- mer in de Daily Express. Dit verzuchtte hij niet zo maar voor de aar digheid. Hij voegde daaraan toe, dat de werke lijkheid in het Duitsland anno 1949 meer dan voldoende stof biedt om de aandacht van dhr. Bevin gaan te houden. Dit „verlucht" hij met een pikante geschiedenis rondom de „ontman teling" van de heer Erwin Mueller in Dordt- mund, waaraan het bestaan van een even ge heimzinnige als voor onze begrippen weerzin wekkende „Ondergrondse Beweging" in Duits land helaas ten zeerste is verbonden. Mueller hebben neergeslagen, behoeven hun leven-lang niet meer bang te zijn werkeloos te worden" en aldus was hij reeds voorbereid op de comi-tragedie die komen ging. De uitspraak van de rechter doet hier weinig ter zake. Dr. Adenauer, JTET BEGON op een gewone zitting van een kantongerecht, die de re porter Delmer ambtshalve bijwoonde. Daar stond een viertal Duitsers als be klaagden voor de balie. Ze werden er van beschuldigd een zekere Erwin Mueller te hebben aangevallen en neergeslagen, omdat deze door hen werd beschouwd als collaborateur en verrader. Mueller had nl. een Brits be vel uitgevoerd inzake de ontmanteling van een fabriek, die behoorde tot het vroegere Duitse oorlogspotentieel. Dit klinkt bedenkelijk genoeg. Maar het wordt nog oneindig veel erger, als we vernemen, dat de zaak werd verdaagd. Want toen kwam de Onder grondse in 't geweer en hoe! Muel ler werd als getuige bij de tweede zit ting gedagvaard, welke was vastge steld op 20 Juli 1949. Welnu, op dezelf de dag werd hij eveneens bevolen te verschenen voor het z.g. Denazificatie- Hof (hoewel hij reeds veel eerder was „gezuiverd") en zo moest de man' dus op twee plaatsen tegelijk zijn. OP TWEE PLAATSEN TEGELIJK nelijk het door niemand minder dan dr. Adenauer uitgegeven devies ge stand doet: „We hebben nog één vij and: Engeland". Bewijzen? De door een dagblad-fotograaf tijden de rel geno men opname kwam alleen in „Der Spiegel" te staan op een wijze, dat men nog een paar van de aanvallers van Mueller kon herkennen. De andere bla den gaven alleen het plaatje van Muel ler zelf en bij navraag door de politie bleek het negatief van de oorspron kelijke foto „te zijn verbrand". De rechtzaak tegen de aanvaller van Mueller gaf van de zijde van de rech ters het volgende opzienbarende beeld: Mueller werd niet aangevallen als ,.col- aborateur", niet als verrader, doch als Het is belangrijker te noteren, dat de president tot de ru- v moerig geworden publieke tribune oi J- azi" door de verontwaardigde toehoor- een ogenblik zei: „Kalmte, heren, hiei jers bij het zuiveringsproces.... De moet het rustig zijn. Wat jullie buiten doet, kan me niet schelen". Mueller was dan ook nauwelijks op de eerste trede van de trap van 't gebouw of een kerel sprong in zijn nek en mikte hem alle overige treden tegelijk af naar beneden. Toen hij op de grond lag werd hy getrapt, gestompt en geslagen en slechts met veel moeite zag hij kans een of ander officiëel Duits bureau binnen te vluchten. Daar weigerde men hem te helpen en hij kreeg zelfs niet de gelegenheid de politie op te bellen: „Men wist het nummer niet!" Nog voor hij verder kon vluchten, haalde de bende (ongeveer 50 potige kerels) Mueller weejv naar buiten om hem nog een keer geducht af te rossen. Zwaar gewond is hij tenslotte via de Britten in een ziekenhuis terecht ge komen. NOG TRIESTER. de eventuele bestraffing van de schul- digen zo grondig is bemoeilijkt, dat er 'aan wat als toekomstig ideaal misschien veroordeelde verdachten kregen bo vendien als verzachtende balsem mee naar huis een aantekening op het von nis „door. een medicus ongeschikt ver klaard tot het ondergaan van celstraf". Derhalve lopen ze nog steeds vrij rond, hoewel ze gezond genoeg bleken om direct na de uitspraak van de rechter deel te nemen aan een uitgebreide de monstratie-optocht door Dordtmund, welke ruim drie uur duurde! GOEDE RAAD AAN BEVIN. T)IT is de droeve historie van „de ont- manteling van de heer Mueller", een ware geschiedenis uit het vierde na-oorlogse jaar in het overwonnen Duitsland, 't Lijkt op een boos sprook je van een wrede heks, het lijkt op de sombere legenden van lang-vervlo- gen onbeschaafde tijden, het is echter zozeer werkelijk, dat de heer Bevin, verblijvende na een vacantie in Zwit serland. in Straatsburg er goed aan zou doen zyn tijd niet te verdromen eigenlijk van „straf" geen sprake mag zijn. De Britten verspelen hierdoor ern stig aan prestige en Delmer geeft Be vin in overweging de bezettingstroepen maar liever helemaal terug te trekken Zij kunnen immer niet tegen de On dergrondse op. Want uit de feiten blijkt zonneklaar dat er 'n zeer goed georganiseerde On TyrUELLER wist het zo te regelen, dat hij eerst naar de zuiveringsrecht bank kon gaan en daarna naar het Britse Hof. Toen de voorstelling nog niet was begonnen, ving Sefton Del mer o.a. de volgende opmerking op vanaf de publ. tribune „De mannen die dergrondse Beweging bestaat, die ken- vroeg of laat zo ongeveer zou kunnen worden verwezenlijkt. Als hij goed luis tert door het open raam van zijn hotel kamer. kan hij het veelzeggende ru moer van deze beangstigende werke lijkheid der Ondergrondse maar al te duidelijk horen. Inderdaad een tragi- comedie, maar hoe zal het laatste be drijf zijn en waar of wanneer zal dat worden gespeeld? Te°en 16 Augustus a.s. zijn de le den der Tweede Kamer opgeroepen. De openbare beraadslaging over de dezer dagen door de regering inge diende nota betreffende de resulta ten van de preliminaire conferentie te Batavia zal dan een aanvang ne men". Is de behoefte van de Kamer aan een openbare bespreking op dit ogenblik werkelijk nog zo groot, na de bekendmaking van 't Indo nesische plan voor de R.T.C. vrucht van overleg tussen Federa tie en Republiek? En na de kennis neming van de nota der regering, waardoor openbaar werd wat reeds in besloten vergadering werd be handeld? Voelt de Kamer ook niet het be zwaar van de aanwezigheid van Indonesische vertegenwoordigers tijdens deze openbare bijeenkomst, waarover ik reeds bij herhaling schreef? Een bezwaar, niet het minst van psychologische aard en dus onder de huidige omstandig heden zeker niet te onderschat ten? De Tijd wees hier Zaterdag j.l. nog met veel nadruk op: „Dat er niet bepaald een eensgezinde volksvertegenwoordiging achter de regering staat, weten de Indone siërs waarlijk wel, maar het is toch iets anders dan dat men hen daar als het ware met de neus op dringt om het hun maar helemaal kers vers in te wrijven op het moment, waarop de regering geroepen is de beslissende onderhandelingen met hen te beginnen." En de dag er voor schreef de Volkskrant nog al was het dan geen ster-artikel, dus niet van de hand van Prof. Romme zelf „het zal niet toevallig kunnen wor den genoemd, wanneer de Tweede Kamer, met dit schrijven (nota van Min. van Maarseveen) in han den, zal afzien van een nieuw In donesisch en dan openbaar debat. In hoeverre zal dit debat kunnen voldoen als een inleiding op de R.T.C., aan welker organisatie met man en macht in Indonesië en in Nederland wordt gewerkt?" PEN DER ZAKEN, die in de nota der regering sterk de aan dacht trok, was de erkenning, dat wij niet in staat zijn orde en rust in Indonesië volledig te hand haven, een plicht, die onze souve- reine positie ons nu eenmaal op legt. Een erkenning, die wel be langrijke gevolgen móest hebben. Medewerking van Indonesische troepen is noodzakelijk gebleken. Het heeft nu weinig zin veel te praten over een der factoren, die ons in deze „afhankelijke" positie bracht, n.l. het embargo der Ame rikanen. De feiten liggen nu een maal zo. En als gevolg daarvan moet gehandeld worden. Dat Nederland op dit ogenblik in een dwangpositie verkeert, kan bezwaarlijk ontkend worden, maar daartegenover staat dat de om standigheden met name de Repu bliek evenmin grote vrijheid laten. Zij moet nu tonen wat zij kan, d.w.z. de binnenlandse situatie zo danig beheersen, dat een R.T.C. mogelijk is. Deze is niet mogelijk zonder een redelijke uitvoering der cease-fire overeenkomst en wat daarmee in verband staat. Daarop kon de Kamer de volgende week nog wel eens bijzondere nadruk leggen. En zou de Republiek hierdoor misschien geprikkeld worden, de omstandigheden leren haar nu toch wel duidelijk, dat ook de Unci eindelijk een zuiyerder kijk gekre gen heeft op de verhoudingen .n Indonesië en de verhoudingen tus sen de beide betrokken partijen. Hierin ligt enige reden voor een i zij het bescheiden optimisme ten opzichte van de realiteitszin der republikeinen. j-JET WERKPLAN der Indonesi ërs voor de R.T.C., in geza menlijk overleg opgesteld, bij welk overleg de Republiek echter de hoofdrol heeft gespeeld, bevat over de Unci eën zinsnede, die menig een een lichte schok heeft gegeven. Waar n.l. gesproken werd over de „symbolische" positie van het Hoofd der Unci. Maar naast ten dele tegenover het werkplan der Indonesiërs, zal echter een Nederlands plan liggen, zoals reeds in de pers is opgemerkt Er zal wel een uitvoerig en lang durig overleg moeten plaats vin den, alvorens de gehoopte overeen stemming kan worden bereikt. Deze overeenstemming zal ge bonden zijn aan de Grondwet, die kort geleden juist met het oog op de te scheppen nieuwe verhoudin gen is gewijzigd. Of, zoals de Volks krant het op 4 Augustus uitdrukte „Zo wordt naast het republikeinse werkplan van de Inter-Indonesi- sehe Conferentie op de Ronde Ta fel te Den Haag gelegd een Neder lands werkstuk, dat Grondwet heet."

de Stem | 1949 | | pagina 1