VAN HOUTEN Van de Realistische radio-reportage Goese raad had komkommeragenda Duurder stroom voor klein-gebruikers RADIO DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 JULI 1949 2 GOES Persprimeurs kwamen in opspraak Peter Koen nam deel aan de oefening van het Rode Kruis Gemeenteraad Middelburg LAAT TOCH UW KRAAN NIET ONNODIG OPENSTAAN Het Nederlandse merk met Wereldreputatie SCHAT Tl Ui De opgravingen te Renesse in bonus Kruidje-roer-me-niet cüt Ut* x. FILMPROGRAMMA Hieronder volgen de katholieke keuringseisen voor de films, welke deze week lopen. In de advertentie kolommen worden de rijkskeurings eisen genoemd. Electro Bioscoop, Middelburg: Een koninkrijk voor een huis. (alle leeftijden.)' Schouwburg Bioscoop, Middelburg: De prins der bandieten. (14 jaar.) Luxor-theater, Vlissingen: De dochter van de Kapitein. (18 jaar.) Alhambra-theater, Vlissingen: Creolenbloed. (Voorbehoud gebo den.) BRABANTSE OUDJES IN ZEELAND De ouden van dagen van het Laurensgesticht te Ginneken wa- rens op bezoek in Zeeland en de den daarbij ook Sas van Gent aan. Dit vond zijn oorsprong in het feit, dat mej. v. d. Heuvel, wier ou ders ook in Ginneken wonen, het contact met het gesticht had ge legd. De oudjes 75 in getal wer den naar het Patronaatsgebouw geleid, waar hen een goed voorzie ne koffietafel werd geboden. Na nog enige tijd hier te hebben vertoefd vertrokken de bussen naar de overkant waar hen te Goes weer een gulle ontvangst werd bereid door de Eerw. Zusters. MOSSELVISSERS KUNNEN WEER VEILIG VISSEN Door de Mijnopruimingsdienst, tijdelijk gestationeerd te Zierikzee is 'n aantal mijnen opgeruimd van een mosselvisserijperceel in de Gre- velingen nabij Scharendijke. Het was de pachter van het per ceel bekend, dat ergens op zijn per ceel een mijn onder water moest liggen. Reeds dikwijls had hij ge probeerd het gevaarlijke voorwerp te vinden, omdat men, zolang de mijn er lag het perceel niet durfde bevissen. Dinsdag, bij zeer helder water zag men de mijn liggen. Deze is door de Mijnopruimingsdienst Woensdag naar boven gehaald en op een zandbank tot ontploffing gebracht. Van de gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om nog een drie tal andere mijnen weg te halen. GESLAAGD Bij de Eerw. Zusters van het H. Hart te Sluiskil slaagden voor Cou peuse de Dames: Emmy van Paemel uit Westdor- pe; Lina van Paemelen, Irmji Snoek, Josephien Hillaert en Jan- nie Zandberg; allen uit Sluiskil. Voor Costumière de Dames: Paula Smolenaers, Annie Goet- hals, Marie Bracke, Josephien Hil laert, Corrie Walhout, Jannle Zand berg, Erna Scheele, Nelly Toonen, Beppie Wouters en Tini Verhoeven uit Sluiskil. Julia Seels, Lea Ram- meloo en Lena Corneles uit Philip pine. Voor Lingerie de Dames: Marie Bracke, Ria van de Broek, Rose de Clerck, Adri van Doeselaar en Riet Gommers uit Sluiskil. MIDDENSTANDSEXAMEN Dinsdag slaagden voor het Mid denstandsexamen Algemene Han delskennis, dat deze week te Mid delburg wordt gehouden: F. Dieleman, Mej. C. C. Evertsen, A. V. M. Goormachtig, P. "Janssen, allen Vlissingen. A. Dingemanse, A. Houterman, St. Laurens, Mej. M. K. Dobbelaar, J. Don, I. A. Goed- bloed, A. F. de Jager, allen Middel burg. M. Eckhardt, L. van Es, J. Glerum, Yerseke. P. L. Geene G, J. Geleedst, Heinkenszand. J. v. d. Guchte, 'sHeer Arendskerke. J. op 't Hof, 's Gravenpolder. Mej. J. M. Houdersteyn, Groede. H. J. Hui- bregtse, Breskens. Mej. J. Huibregt- se, D. Huibregtsen, Westkapelle; K. Huysman, Koudekerke. J;. G. de Jager, Driewegen. P. J. J. Job- sen, Wemeldinge. L. P. de Jonge, Ovezande. J. Eekhout, Schoondijke. Afgewezen werden 14 candidaten GOED RESULTAAT VOOR HERWONNEN LEVENSKRACHT De Zaterdag j.l. gehouden speld jesdag voor Herwonnen Levenskracht was goed opgezet en de jeugdige col- lectrices hebben met ijver de straat- en huisverkoop ter hand genomen. Het resultaat was dat de opbrengst ruim twee honderd gulden heeft be dragen. EXCURSIE NAAR GENT. Directeur en leraren der Ambachts school hebben een excursie gemaakt naar de Vakonderwijstentoonstelling te Gent. De directeur deelde ons mede, dat wat men daar gezien had een openba ring voor allen was. Het vakonderwijs in België is voortreffelijk en de resul taten daaraan evenredig. De opleiding duurt niet minder dan vier jaar en sluit dan voor de beste leerlingen aan op de middelbare scholen. Ondes deskundige leiding kregen de Goesenaren gelegenheid al het geëxpo seerde, waaronder schitterende werk stukken, te bezichtigen. 's-Heerenhoek Herwonnen Levenskracht. De Zondag hier gehouden collecte voor „Herwonnen Levenskracht" bracht 't mooie bedrag van f 83.- op. Ktvadendamme Vak-examen Voor het diploma „Vakbekwaamheid Broodbakkerspa troon" slaagde de heer M. J. Kempe, alhier. Hansweert Weer thuis. Na een verblijf van fwee jaar m Indonesië kwamen de sol daten J. Griep en J. van Immerzeel weer thuis. Reeds van 's morgensvroeg was de vlag van verschillende wonin gen uitgestoken als bewijs van deelne ming in de blijdschap. De harmonie vereniging „Scheldegalm" bracht de jongens met hun familieleden een se- jongens waarbij de voorzitter van „Scheldegalm" de jongens hartelijk welkom heette, 55 jaar getrouwd. Wapperden eerst de vlaggen in Hansweert voor de behouden thuiskomst van twee solda ten, gisteren zagen we weer vele vlag gen, doch nu was het ter ere van een 55-jarig huwelijksfeest van het echt paar J. Mus-Kint. Des avonds werd hier door „Scheldegalm" eveneens een serenade gebracht. Sas van Gent REPARATIE AAN LAAD- EN LOSKRANEN Nadat de Noordkraan een goede beurt heeft gekregen, is men nu sinds enkele dagen bezig om de Zuidkraan van de Fosfaatfabriek grondig na te zien en daar waar nodig te herstellen. Alles wordt nagezien en zo zal het ook weer nodig zijn om de grote laad- brug, welke bij het lossen of laden bo ven de schepen wordt neergelaten van de kraan te verwijderen, om het ge vaarte, dat vele honderden tonnen weegt op de begane grond te repareren. De reparatie-werkzaamheden worden uitgevoerd door de firma Bijkens Aan nemersbedrijf van Gorichem, terwijl het zandstralen geschied door de firma Schalekamp van Pernis. Geslaagd. Bij het te Bergen op Zoom gehouden examen voor het di ploma Mulo A slaagde onze stadgeno ten Rita de Nocker en Hetty van den Hemel. ZWEMBAD NIET AFGEKEURD Reeds enkele dagen doet in Sas het hardnekkig gerucht dat het water in het zwembad is afgekeurd. Wij hebben ons daarom tot degenen gewend, die hiervan op de hoogte kunnen zijn waar ons werd meege deeld dat het gerucht van alle grond ontbloot is. Wel werd een monster genomen van het water, wat trouwens bijna ieder jaar gebeurt, doch dit keer meer spe ciaal omdat het water, door lozing van water uit België, erg-troebel was, doch het resultaat was zo, dat het water geen gevaar oplevert. Zo wordt dan ook door de Zwemclub nog regelmatig in het zwembad getraind en gezwom men. VANAVOND RAADSVERGADERING Komt er een speeltuin? Vanavond hebben de heren van de gemeenteraad zich weer eens te be raadslagen over hetgeen op de agenda staat en té zien of zij tot de goede op lossing kunnen komen. Over het eerste punj zullen zij het spoedig eens worden. Het betreft de beëdiging en installatie van de heer Danel. Het gemeentepersoneel staat nog al goed in 't blaadje bij de raad en er zal zeker toestemming worden gegeven tot toekenning van een gratificatie oyer 1949. De R.K. Meisjesschool komt met een verzoek om gelden voor aanschaffen van schoolmateriaal en veranderen van het gebouw. Een erfpachtskwestie gaat het ver zoek om een subsidie vanwege het Co mité voor ouden van dagen, vooraf en beide kunnen zeker wel een gunstig gevolg verwachten Dan volgt een cardinaal punt: het voorstel tot aanleg van een nieuw zwembad. Wij zijn overtuigd dat hier niemand tegen zal zijn, want niets is meer nodig in onze gemeente. Door het voorlopig bestuur der Ver eniging tot oprichting en instandhou ding van een neutrale kleuterschool en wat daarmee in verband staat werd een verzoek om subsidie en tegemoet koming in de kosten gevraagd. Het R.K. Kerkbestuur alhier vraagt om subsidie in de kosten van Stich ting en exploitatie ener op te richten kleuterschool in de Wijk Zandstraat. Het genootschap tot opvoeding te Roosendaal, vraagt om verhoging van de haar toegestane subsidie in de kos ten ener bewaarschool voor R.K. kleu teronderwijs. Drie ondernemende heren, J. Ra- mondt, E. J. Wijnacker en M. Fer- mont, hebben een verzoekschrift inge diend om de z.g. Molenberg aan hen te verhuren voor 25 jaar tot het °P~ richten en het exploiteren van een speeltuin waarvoor zij een maal een subsidie van ƒ5000.vragen. KATHOLIEKE DANSCURSUS BESLOTEN Op enigsizns feestelijke wijze werd de danscursus die door zeer veel jon gens en meisjes met Sr°te animo werd gevolgd, besloten. De dansleraar, de heer Bilderbeek, wees op het mooie van de dans en ook op het gevaar daarvan. Men moet zelfrespect hebben en de dans steeds als een ontspanning beschouwen, waar bij altijd een ideale sfeer moet blijven. Kapelaan De Kroon dankt de leraar voor de goede raad aan de leerlingen gegeven. Hij hoopte, dat indien vol gende winter weer een beroep op ce leraar zou worden gedaan, om bij vol doende deelname weer een cursus te geven, deze dit zou aanvaarden. Collecte Herwonnen Levenskracht - De collecte ten bate van „Herwon nen Levenskracht" bracht f 248,61 op waarvan ruim f 44.in de wijk Zandstraat. Bij dit totaal bedrag zal nog komen hetgeen zal worden op gehaald in een wijk van Sas van Gent. Triduum. In de parochie Sas van Gent zal vanaf Donderdag 28 t./m. Zaterdag 30 Juli een triduum worden gehouden. De predicaties zullen worden verzorgd door Eerw. Pater Gonzaga van de orde der Ca- pucijnen te Sluiskil. ■J^A OPENING van de raadsver- gadering te Goes, werd de heer J. Huissoon beëdigd als tweede plaatsvervangend gem. secretaris; dezelfde werd hierna benoemd tot ambtenaar van de Burg. Stand. Twee verordeningen werden aan vaard, regelende de organisatie der vrijw. brandweer en die der brand bestrijding. De heer Visscher was blij dat de gpieuwe leden der brandweer worden geëximineerd maar hij zag toch ook graag dat de tegenwoordige leden op vakbekwaamheid getoetst werden tie voorzitter beloofde de zaak te bezien. Goedgekeurd werd het voorstel om de subsidie aan V.V.V. te brengen van f 180— of f 300.— De heer de Kok vroeg of men er maar niet f 500,van zou maken, wat de voorzitter niet wenselijk acht te voor dit jaar. Van die Brede Watering werd een gedeelte der Heernisseweg in beheer overgenomen. Een voorstel tot wij ziging van het raadsbesluit van 11 Mei j.l. tot verkoop van grond aan de heer Murman werd na enig debat goedgekeurd, evenals het voorstel tot ruiling van grond in de Agnesgang met die heer Louisse. Eervol ontslag werd verleend aan de heer Stok als onderwijzer aan de van Dusseldorpschool en tot leraar oude talen aan het Goese Lyceum werd de heer J. van Leeuwen be noemd. Het verzoek van de bond tegen vloeken om subsidie werd verworpen Een poging van de heer Polderman toch iets te bereiken voor die bond, werd niet voldoend- ondersteund. De verordening op de straatpolitie werd aangevuld in die zin, dat het opstapelen van Stankverspreidend afval strafbaar is. De heer Polderman vroeg ook maat regelen tegen de pulp. B. en W. zullen dit overwegen. De voorschotten op de exploitatie kosten der bijzondere scholen over 1949 werden vastgesteld op f 20.8J per leerling voor de lagere en op f 38,39 voor de Ulo-scholieren. Vastgesteld werd ook de verorde ning betreffende toekenning van een tijdelijke bijslag en een tijdelijke kinder-toeslag. De geloofsbrieven der nieuwgeko- zen raadsleden werden allemaal in orde bevonden. 'N GEANIMEERDE RONDVRAAG Dij na alle raadsleden gevoelden be hoefte tot deelname aan de rond vraag en bijna alle vragen hadden betrekking op pers-primeurs. De heer Zuidema uitte allereerst zijn verbazing over het feit, dat de pers eerder dan de raadsleden wist, dat de technische advies-commissie van G.S. besloten had de posten voor het parkeerterrein en de bestrating van het industrieterrein te schrappen Pe voorzitter zei, dat B. en W. nog niets officiëels wisten maar dat de pers er toch niet zo heel ver naast was; hij begreep niet hoe de pers er achter was gekomen. Wethouder Buys bevestigde de juistheid der geruchten. Tegen de parkeerterreinplannen heeft men in Middelburg altijd bezwaar gehad, hoe dringende de behoefte daaraan is en de bedoelde adviescommissie is ook de mening toegedaan dat Goes geen industrie nodig heeft. B. en W. zullen zich echter niet bij de zaak neerleggen De heer Visscher toonde zich ook verstoord over de publicatie en de heer de Muynck, die gewaagde van „onrust verwekt door een bericht over de openbare bewaarschool", wil de zelfs de pers op het matje roepen! hem gebeurde. Wethouder de Roo, die de kunst verstaat de feiten in hun juiste ver houding te zien, merkte op dat de pers, die publicatie-recht heeft, geen verwijt treft, hoogstens zou men verstoord kunnen zijn op degenen, die de mededelingen aan haar d'oen. Wethouder Buys merkte op, dat men in 't eventueel onderbrengen van de fröbelschool in het oude school gebouw in de Wijngaardstraat niets verontrustend heeft te zien, daar het slechts over een noodoplossing han delt. Ir. Stoel klaagde over voorbarig optreden van Gem. Werken, die zon dier het bestuur erin te kennen, de tuin van de vakschool binnen is ge drongen om voorbereidingen te tref fen voor een bouwwerk. B. en W. zei den daar niets van te weten en be loofden onderzoek. De heer Roose vroeg of het bericht over het onderbrengen van 26 wonin gen bij „St. Willibrordi" op waarheid berustte; hij kreeg een bevestigend antwoord. De heer Haverhoek informeerde naar de 2 pet. gratificatie voor het gemeentepersoneel. Ze'zal uitgekeerd worden zei de voorzitter. Tenslotte antwoordde de voorzitter aan mr. Bouwman dat het z.g. wel vaartsrapport, waarnaar hij vroeg nog niet was binnengekomen. Koetvacht INSTALLATIE PASTOOR LIGTHART. Vrijdag a.s. zal Koewachts nieuwe parochieherder worden geïnstalleerd. Om 3.30 uur aankomst aan de grens van de gemeente. Afgehaald door rui terij, hoogste klassen der scholen met versierde fietsen en auto's met ere- comité. Korte begroeting. 3.45 uur aan komst in de kom van de gemeente. Toespraak burgemeester. Optocht: rui terij, versierde fietsen, schoolkinderen, Welpen, Zonnekinderen, Verkenners, Jonge Garde, verenigingen, BJB, Ka- jotters, fanfare, bruidjes, auto's. 4.15 uur plechtige installatie door Deken Rops te Hulst. Zuiddorpe Schieting. De uitslag van de bij R. Danckaert gegeven schietingen was als volgt: hoogvogel A. Hesters, Koewacht; 1ste zijvogel J. van Acker eveneens Koewacht; 2de zijvogel A. de Kindt, Zuiddorpe. Meeste vo gels P. Vermeulen Axel. Aantal schutters 30. Prjjsbolling. In café Centraal werd een prijsbolling gegeven 1ste prijs wonnen: Osw. Talboom, Ph. Ser rase, R. Coppieters; 2e prijs Ed. de Block, P. de Smet, Bern. Buyck. DE reportage welke de NCRV Maandagavond om tien minuten voor tien de aether in zond, heeft sterk de aandacht getrokken van het luisterend publiek. Het was dan ook geen gewone reportage, doch de luisteraars werden meegevoerd naar Vlissingen, waar dezer dagen een overigens van tevoren aangekondig de scheepsramp plaats vond. Een boot „liep op een mijn", de luiste raar hoorde ook de ontploffing en daarna waren de ruim honderd op varenden genoodzaakt hun zwemves ten te grijpen en overboord te sprin gen om het vege lijf te redden. Onder de schipbreukelingen, die overboord sprongen, bevond zich ook de radio-reporter Peter Koen, die als „slachtoffer" zijn indrukken aan de luisteraars wilde vertellen. De tech nische staf van de NRU had1 daartoe inmiddels de nodige voorbereidende maatregelen getroffen. Vrij dicht bij het schip dreef op kurken in het water een microfoon, die van te voren waterdicht was gemaakt. Via een kabel was deze microfoon ver. bonden met een „zendertje", dat in een boot een dertig meter verderop dreef. De reporter had nogal moeite om gekleed met zwemvest de- drij vende microfoon te bereiken. Hij werd aanvankelijk door de stroming een flink eind uit de richting gedre ven. Maar ten langen leste kon- hij toch zijn bijna levensechte reportage beginnen. Zwemmend vertelde hij in de microfoon over zijn ervaringen. Inmiddels waren reddingsploegen van Rode Kruis en EHBO bezig de dren kelingen uit hetzilte nat te vissen, waarbij de opgelopen „verwondin gen" op een label aan de kleding stonden aangegeven. Ook Peter Koen werd gered en op een draagbaar naar de dichtstbijzijnde hulpverband- plaats vervoerd. Hier verleenden Rode Kruis-ambulances eerste hulp. Ook toen vertelde de NCVR-reporter, liggend op een draagbaar wat er met N.V. Waterleiding Mij, „Zeeuwsch Vlaanderen", Terneuzen TLIET was een vrij-magere agenda, welke de Middelburgse raad in tro pische hitte had af te werken. Dit geschiedde vrij vlot. Pas bij punt 11: een voorstel tot verhoging van som mige electriciteitstarieven ontspon zich een klein debat, daar de heer Meliefste zich tegen deze verhoging verklaarde, omdat het electriciteitsbedrijf het vrij goed maakt. Spr. vond het in deze tijd niet verantwoord om zonder uiterste noodzaak het levensonderhoud duurder te maken. Wethouder van 't Westeinde verde digde het voorstel. Ook na de verho ging van de kleingebruikerstarieven tot 27 cent zijn die nog 4 cent goedkoper dan de PZEM berekent. Alleen in Vlis- IN DE y/ÖÊ$TIJN 5» f singen verkoopt de PZEM ook voor 27 cent per KW. Spr. wees op de kolen- toeslag en op de duurdere bediening. De heer Meliefste bleek niet over tuigd. De voorzitter merkte op, dat uit het feit, dat de overheid toestemming gaf tot deze verhoging, wel de noodzake lijkheid blijkt. De heer Hesselink meende, dat men ook een gemeentelijk bedrijf financieel sterk dient te houden. Waar het slechts om één cent per KW. gaat, wilde spr. zijn stem aan het voorstel geven. Weth. Kögeler merkte op, dat de extra-kolentoeslag de gemeente ƒ13.000 kost; daar moet compensatie voor ko men. ook terwille van de afschrijvings- poiitiek. De heer Meliefste vond, dat waarde winst nog ongeveer 60.000 bedraagt, een schadepost van 13.000 te dragen is. Spr. vroeg uitstel tot 1950. De heer van Hoek ondersteunde dit, daar het slechts over 5 maanden gaat. Weth. Kögeler waarschuwde tegen het droogleggen der bronnen van in komsten, daar men anders aan nuttige en noodzakelijke zaken niet kan den ker,. Het voorstel werd aangenomen met op éen na algemene stemmen. Tot de instelling van een functie ad junct-directeur bedrijven werd besloten. Tot hoofd openbare school J we ra benoemd de heer A. Goedhals te Dom burg. De geloofsbrieven der meuw-benoem- de raadsleden werden in orde bevon den. Besloten werd tot het aangaan van een vaste lening met een der Rijksinstellingen van 194.000. Geen verzet ontmoette de voorge stelde regeling tijdelijke loon- en kin dertoeslagen. Het besluit tot verbetering van de hoek Noordweg-Noordsingel werd gewij zigd in de geest die B. W. wilde; al leen de heer Hesseling, die de oplossing te duur vond, stemde tegen. Bij het voorstel tot aankoop van gronden aan de Seisweg tot een bedrag van 110.000 ageerde de heer Meliefste tegen de prijs van 6600 per H.A. Z.i. was die te duur daar het om slechte gronden gaat. Ook de twee schuren achtte hij voor 10.000 te duur be taald. De voorzitter vond de grondprijs ver geleken bij andere objecten niet te hoog. Wethouder van 't Westeindê zette uiteen dat de prijs wordt geschat door taxateurs, niet degene die het meeste vraagt ontvangt het meeste. Bij het voorstel om 3200 uit te trek ken voor het herstel der Graanbeurs vroeg de heer Wattel wat B. W. daar mee voor hebben. Een positief antwoord konden B. W. nog niet geven. Herstel is ln ieder geval nodig en dan zal men het voor verschillende doeleinden gebruiken. Het voorstel werd aanvaard evenals dat tot centrale verwarming der semi- permanente school. Tot slot sprak de burgemeester woor den van afscheid tot de heren L. Goed- bloed, G. Luyendijk en ir. M. de Vink, die met meer in de raad zullen terug keren. Deze zeer realistische radio-repor tage was voor ons land een geheel nieuwe vondst. Wel waren er reeds eerder interessante reportages met nieuwe mogelijkheden op andere ter rein, b.v. uit de mijnen, uit een vliegtuig en uit de gondel van een ballon. Voorlopig beëindigd TN de afgelopen weken werden door de Rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek onder leiding van de onder-directeur dr. P. Glazema, archaeologische onderzoekingen ver richt in het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeente te Renesse. De onder zoekingen hadden ten doel na te gaan of het huidige kerkgebouw op de plaats staat van een oudere kerk. De opgiavingen zijn deze week oe- eindigd, hetgeen niet betekent, dat or niets meer valt te onderzoeken. Inte gendeel. Uit het oogpunt van „Sied- lungsgeschichte", het nagaan van de oude oorpsvorm en alles wat er mede samenhangt, is hier nog zeer veel te doen. D< talrijke werkzaamheden even wel, die oe rijksdienst heeft te verrich ten op oe terreinen van verwoeste ker ken welke herbouwd worden, noodzaak ten echter om voorlopig van een uitge breider onderzoek te Renesse af te zien. Axel P.T.T. AMBTENAREN GEVEN ZICH VOOR GOED DOEL. Gedurende h'et tijdvak 1 Aug. t.m. 30 Sept. zullen op de postkantoren bijzondere postzegels verkrijgbaar worden gesteld, welke met een toe slag boven de frankeerwaarde wor. den verkocht. Zij worden uitgegeven in de frankeerwaarden van 2, 6, 10 en 30 cent. De verkoopprijs is vastgesteld op resp. 5, 10, 15 en 40 cent. De netto opbrengst boven de fran keerwaarde komt gelijkelijk ten goe de aan het Roode Kruis, Nederland helpt Indië en het Centraal Bureau Nationale Inspanning Welzijnverzor ging Indië. Ten bate van de goede doeleinden zal het PTT-personeel al hier trachten de verkoop van deze zegels een succes te doen worden ze huis aan huis aan te bieden. Aller medewerking bij het kopen van de „Zonnebloem-postzegels" wordt hierbij verzocht. Kaitaart Kermisprogramma. Daar op Zon dag 7 Aug. onze jaarlijkse kermis ge vierd wordt, is men al druk in de weer en heeft men de handen in el kaar geslagen om een paar aangena me dagen voor te bereiden. Zo is dan besloten op le kermisdag een voetbal wedstrijd te organiseren tussen KuiV aart en Hoefkensdijk. Voor Maandag staat er een serie volksspelen op het program. Voor de duivenliefhebbers staat een wedvlucht vanuit Locristie te wachten. Aardenburg Geslaagd. De heer J. P. Bevin slaagde aan de school voor scheeps- werktuigkundigen te Rotterdam voor het eindgetuigschrift. Ongelukkige val. Toen de heer en mevr. S„ zich per rijwiel naar Sint Kruis begaven om aldaar in de kreek „Het Grote Gat" te gaan ba- QNZE redacteur in Goes kwam de vorige week een interessant verhaal op het spoor betreffende een Amerikaan, zijn pensioen, een weduwe en nog een weduwe. Het stond in onze krant, maar het stond er niet helemaal juist in. Het bericht bevatte een correctiefout. die de Latinisten onder onze lezers ongetwijfeld geërgerd zal hebben. Er stond „ln bonus", waar natuur lijk „in bonis" bedoeld was. Merkwaardig is, dat een week la ter de correspondent van het ANP het interessante geval ook op het spoor kwam. En dat de telex ook tikte „in bonus". En dat in alle kranten nu ook „in bonus" staat. Het is natuurlijk louter toeval. We durven niet veronderstellen, dat het hele geval als „eigen be richt" eenvoudigweg aan ons blad ontleend is. Zo iets komt niet voor in de Nederlandse pers. Maar ei genaardig is het toch I OU LICHTVELD oftewel Albert Helman, de Surinaamse Minis ter van Onderwijs, heeft in een te lefoongesprek met „Het Vrije Volk" verteld, waarom men in Parimaribo zo kwaad is. Er was afgesproken, zo zei hij, dat er geen principiële wijzigingen in het ontwerp zouden worden aangebracht zonder eerst de Staten weer te raadplegen. En de vastlegging der gelijkstelling van het bijzonder kweekschoolon- derwijs vindt men een principiële wijziging. De logica blijft hiermee zoek. Als men de gelijkstelling bij het lager onderwijs aanvaardt, is het gewoon een doortrekken van de lijn, als men het kweekschool- onderwijs er ook in betrekt Intussen horen we nu ook, dat men niet alleen kwaad is op Dr. de Kort, maar ook op Prof. Schermer hom. Die heeft namelijk een amen dement inzake het huwelijksrecht op zijn geweten. Hiermede Is de hele Kamer tot vijand van Surina me uitgeroepen, behalve dan de communisten, die gewoontege trouw in belde gevallen „neen" lie ten loren. We kunnen nog altijd moeilijk aannemen, dat dit alles se rieus bedoeld is! Met kruidje-roer- me-niet spelen is geen behoorlijke politiek te voeren. den, kwam mevr. S„ nabij de kreek met haar fiets in het mulle band zo danig te vallen, dat zij een been brak. Per telefonisch gewaarschuwde am bulance auto van het Roode Kruis werd zij naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Tribunebouw. Met enthousiasme wordt door verschillende ambachts lui, spelers en .supporters van de voetbalclub gewerkt aan de afbouw van de betonnen overdekte tribune op het sportpark. Het ziet er naar uit, dat het werk voor de voetbal competitie in September aanstaande voltooid zal zijn. Met deze overdek te tribune die 250 zitplaatsen be vat zal Aardenburg weer de kroon spannen in Zeeuwsch-Vlaanderen. (Advertenties.) 'n Vleugje tocht - kou of vocht - en het begint met 'n voorbijgaande stramheid. Maar als ge niet dadelijk Uw maat regelen neemt, voelt ge U met Rheu- matische pijnen allengs tot lamheid geslagen en gedoemd tot eindeloze pijn, slapeloze nachten en een onge nietbaar humeur. Kruschen Salts sti muleert op weldadige wijze de natuur lijke werking Uwer bloedzuiverende organen en naarmate die weer naar behoren hun functies verrichten, ne men Uw pijnen allengs af en jnaakt Uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk op het leven; durft ge Uw dagtaak met vreugde weer aan. Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen proberen? Ge zult ver baasd zijn over het resultaat en ver rukt over het wonder, dat over U kwam en waardoor ge Uzelf waer leert kennen als een ander - herbo ren - mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. MALCOLM HOWES 71) Je belangen, welke ze ook zijn, zijn volkomen veilig, als je ons ver trouwt. zei Dick: de baron is maar twee dagmarsen voor. Hij weet niet, dat we dezelfde weg .zullen volgen. Hij denkt, dat we naar Pajura gaan, dus zullen we hem stellig aan de kust inhalen als we het al niet eerder doen. Zo kun je jezelf van zijn eerlijkheid overtuigen en zien, dat de laatste beslissing over de zaak bij ons berust. De Arabier boog. maar bleef zwijgen. Toch bekende hij later, dat Royson's woorden hem hadden afgebracht van zijn plan om weg te sluipen als de nacht viel en Alfieri aan te sporen de vluchtelingen te achtervolgen. De Italiaan had de-ze aansporing ech ter niet nodig! Dick ried mr. Fensha- we aan om twee mannen te paard uit te zenden om het kamp der Hadendo- wa's te zoeken. Hussein, die met de streek bekend was, bood zich vrijwil lig aan en hij en zijn makker kwamen tegen middernacht terug met het on rustbarend bericht, dat Alfieri en zijn vrijbuiters niet te vinden waren op de hoofdweg naar de Bron van Suleiman Nu deelden niet alleen Fenshawe en Irene, maar ook Stump en Abdur Ka der, toen ze geraadpleegd werden, Dick's vermoeden. Het was onmogelijk iets te doen voor het aanbreken van de dag. Alleen moesten ze beslissen, of ze op weg zouden gaan, zodra de eerste lichtstralen aan de hemel zichtbaar werd, of het uur afwachten, dat voor het onderhoud met Alfieri was vast gesteld. Zij besloten Hussein en een paar vertrouwde mannen in de oase achter te laten met opdracht daar tot acht uur te blijven. Indien Alfieri zich aan de afspraak hield, moesten ze hem een brief overhandigen, die Irene ge schreven had en waarin hem werd ver zocht te volgen en zich bij de expeditie te voegen. Anders moesten ze zo snel mogelijk de karavaan achterna rijden en zijn wegblijven rapporteren. Toen de zon opging zette de Kafila zich in beweging. De marsorde was een voudig maar goed bedacht. Abdur Ka der, met verscheidene Arabieren op Bisharische kamelen, vormden een be reden scherm een halve mijl vooruit. Fenshawe, Royson en Irene met enker le matrozen vormenden de voorhoede. Dan kwam de eigenlijke kafila, met de rest van de bemanning der Aphrodite als achterhoede. Ze hadden juist stil gehouden om te ontbijten en maakten zich gereed voor een volgende lange mars, voor de zon nehitte tot rusten dwong, toen Hussein hen inhaalde. Om acht uur was Alfie ri nog niet op de afgesproken plaats geweest en evenmin was hij een uur later te zien vanaf de top van de laat ste heuvel, die uitzicht gaf op de oase. Ondanks Irene's protesten dat zij achtergelaten werd, reden Royson en Abdullah, met zes mannen van de Aphrodite en Abdur Kader, aan het hoofd van dertig uitgelezen Arabieren, in snelle vaart als verkenners en even tuele hulptroep voor von Kerber voor uit voor de kafila haar mars hervatte. Ze waren nu op de eigenlijke kara vaanweg, die- ze bereikt hadden, na dwars door het land een hoek te heb ben afgesneden. Volgens de berekenin gen van de sheik waren ze om vier uur tien mijl envan de Bron van Mozes, en om half zeven ging de zon onder. De weg was slecht en hun kamelen begon nen vermoeid te raken, maar ze reken den erop omstreeks half zes de oude kampplaats te bereiken Abdullah was de eerste die aan verse sporen ontdekte, dat een grote kafila die weg langs was gekomen Hij was het ook, die een waar schuwende hand ophief, toen ze uit een breed dal opstegen en een plateau overstaken, dat ongeveer drie mijlen van de bron verwijderd was. Ze stonden stil en spanden ogen en oren in. Door een paar verspreide heu veltjes vóór hen konden zij niets zien maar hun oren vingen duidelijk het onregelmatige knallen van vérre ge weerschoten op. Zonder zich te bekommeren om de ruwe weg, of de toestand van hun ka melen, vlogen ze voorwaarts. HOOFDSTUK XVII. Het vinden van de schat. Royson voelde er weinig voor zich blindelings in een gevecht te storten, waarvan hij de aard niet ken de. Ofschoon de toestand van zijn vroegere metgezellen wanhopig moest zijn, ofschoon het langer worden der schaduwen hem waarschuwde, dat de tijd kort werd was het van het hoogste belang, dat hij de wijze en richting van de aanval ontdekte en de middelen, die von Kerber had aan gewend om deze af te slaan, voor de aanwezigheid van het „ontzettings- leger" werd opgemerkt. Hij had veel gehoord van de krijgsmanseigenschap pen van de Hadendowa's. Ze waren dapper, maar ze hielden er niet van hun leven nutteloos te wagen. .(wordt vervolgd). DONDERDAG 28 JULI. HILVERSUM I 301 meter. 18 Leger des Heils, 18,15 De Rijksdienst voor het Nationale Plan, 18 Programma van de Nederlandse strijdkrachten, 19 Nieuws, 19,15 Ned. organisten spelen uit eigen werk, 19,30 Actueel geluid, 19,45 De RVD antwoordt, 20 Nieuws, 20,05 Programma proloog, 20,15, Plaatvaria. 21 Bij de Ned. emigranten in Canada, 21,20 De Barbier van Sevilla, 12,30 Je rugzak om, 22,15 De vaart der wolken, 22,35 Suite no. 3 in D. 22,45 Avondoverden king, 23 Nieuws, 23,15 Cyclus :Beroemde concerten, 23,57-24 Suiting en Wilhelmus HILVERSUM II 415 meter. 18,15 Reportage, 18,25 Sportpraatje, 18,30 We nen herdacht Joh. Strauss, 19 De Lim burgse schutterij, 19,10 De Speeldoos, 19,30 Hubert Bawahser, 20 Nieuws, 20,05 In het zoeklicht, 20,15 Cabaretprogram. 21 Europa in bewogen tijden, 21,15 Lon- dens Symph. Orkest, 21.55 De Franse revue-ster Mistinguette, 22.25 De Engelse harp virtuoos, 22,40 Gram., 23 Nieuws, 23,15-24 De twee Amerika's. BRUSSEL VI. 322 m: 18,15 Gr. 1830 V.d. soldaten, 19 Nieuws. 19,30 Vlaams ge mengd koor, 19,50 Radiofeuilleton. 20 Verzoekprogramma, 21 Het Muiderslot, 21,30 Fantasia op werken van Tschai- kowsky, 21,45 Actueel, 22 Nieuws, 22,15 Moderne Kamermuziek., 22,55 Nieuws. VRIJDAG 29 JULI HILVERSUM I 301 meter 7 Nieuws. 7,15 Ochtendgymn., 7,45 Een woord voor de dag. 8 Nieuws. 8,15 Te deum lauda- mus, 8,45 Daoul Kockzalski piano, 9,15 Ochtendbezoek, 9,30 Kussengevecht, 10 Divertimento in D., Mozart, 10,30 Mor gendienst, 11 Zangrecital door Jiswalda van Ittersum, sopraan, 11,30 Gram., 11,55 Gram., 12,30 Mededelingen voor land- en tuinbouw, 12,33 Ensemble Lachmann, 13 Nieuws, 13,15 Amsterdamse Politie- kapel, 14 Emilo Livi, zang, 14,15 Gram., 14.40 Onder dak en dan15 Concert voor viool en orkest, 15.40 Van oude en nieuwe schrijvers, 16 NCRV-koor. 16,40 Stedestemmen, 17 Fragmenten uit de opera Carmen, 17,45 Trio. Hugo Godron, 18,15 Het Evangelie in Esperanto, 18,30 Programma voor de Nederlandse Strijd krachten, 19 Nieuws, 19,15 Geestelijke liederen, 19.30 Actueel geluld, 19,45 CNV- kwartier. 20 Nieuws, 20,05 Aansl. met de Royal Albert Hall te Londen, 21 De ge reformeerde oeconomische synode, 21,20 Omroepkoor, 21,50 Sans Souci, 22,15 Or gelconcert door Alex Schellevis, 22,45 Avondoverdenking, 23 Nieuws, 23,15 Uit een grote stad komt een kleine melodie, 23,45 The Kentucky Minstrels, 23,57-24 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II 415 meter: 7 Nieuws, 7,18 The Masqueraders, 8 Nieuws, 8,15 Gram., 8,50 Voor de huisvrouw, 9-10 Boston Symphony Orkest, 10 Thuis. 10,05 -10,20 Morgenwijding, 10,20 Graim, 10,30 Voor de vrouw, 10,45 Zangrecital, 11 De meid van mijnheer Serkanszoon, 11,15 Orgelspel Cor Steyn, 11,35-12 Kwartet Jan Corduwener, 12 Orgel, 12,30 Mede delingen voor land- en tuinbouw. 12,33 Sport en prognose door Tom Schreurs, 12.41? Gram, 13 Nieuws, 13,15 De Kwin tetspelers, 13,45 Gram., 14 Kookkunst, 14,20 Aaansluiting met de Rivièrehal, 14,50 Soirees musicales, 15 Ons volk in zijn dichters, 15.20 Amusementsorkest, 15.45-16 Het einde van de Vierdaagse 1949, 16 Chopin, 16,30 Van twaalf tot zestien en zomertenue, 17 Filmland pre senteert, 17,20 Kamermuziek van Lud- wig van Beethoven, 18 Nieuws, 18.15 De VARA feliciteert, 18,35 De jonge Fliere fluiters, 19 Denk om de bocht, 19,15-19,30 Regeringsuitzending, 19,30 Soesterberg, 1.9,50 Tien voor acht, 20 Nieuws, 20,05 Nederl. Kamerkoor, 20,30 Het innerlijke leven (cursus), 20,55-21 Zo juist versche nen, 21 Men vraagten wij draaien, 21,35 Gram., 22 Buitenlands weekover zicht, 22,15-22,40 Swing and Sweet from. Hollywood and 52nd street, 22.40-23 Soesterberg, 23 Nieuws, 23,15-24 Gram. BRUSSEL Vlaams 322 meter: 9.05-10 Lichte gram., 12 Koren, 12,32 Omroep orkest, 13 Nieuws, 13,15 Orgel en zang. 14 Oude muziek, 14,45-15 Brandenburgs concert. Bach, 17 Gram., 17.05 Nieuws. 17,15 Muziek bij de thee. 18,10 André Demedts, 18,20 Gram 18,30 Voor de sol daten, 19 Nieuws, 19,30 Zangplaten. 19,45 Filmmuziek, 20,15 Filmrevue, 20,30 Rhap- sodieën en concertwalsen, 21 Voordracht 21,15 Omroep Symphonie Orkest en Vlaams gemend koor, 22,45 Viool vituo- zen, 22,55 Nieuws,

de Stem | 1949 | | pagina 2