Hoe Tsjecho-Slowakye werd opgeslokt Sri!?*? Bartali cn Coppi geloofden het wel... Onze jongens in Indonesië Qe T ouringcar bij Zandvoort door tram opengereten Zij vielen voor het vaderland Van Cauwelaerts taak ten einde Londense havenstaking is ten einde sm Onthullingen van Smutny, hoofd van de kanselarij te Praag Benesj was machteloos Katholieke Kerk laatste bolwerk Revolutie onmogelijk B1 Koninklijke Familie bezoekt Londen Vrij warm Zes Rotterdammers zwaar en acht licht gewond Gedeeltelijke terugkeer van distributie in Engeland Drie vreemdelingen, waar onder Nederlander, uitgewezen rane *»b,af zien Onze export van t uinbouwproducten Kardinaal Spellman contra Mevr. Roosevelt SIR STAFFORD CRIPPS: ,JiEN JE ME NOG?' Gisteren weer eens een Franse étappe-zege in de Tour En de anderen profiteerden er niet van NU NOG DE TIJDRIT EN DAN Nu„ is dit gemakkelijk te verklaren. RAPHAEL GEMINIANI WE ZULLEN de oogkleppen moe ten afzetten. We dienen onszelf te bekennen, hoe arm we zijn. Daar steekt geen schande in, want de oorlog met zijn verwoestingen heb ben wij niet verwekt. VIJFDE JAARGANG No. 1439 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J- M. Mes. Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele. Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux; OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) ZATERDAG 23 JULI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. JAROMIR SMUTNY, voormalig hoofd van de Tsjecho-Slo- waakse kanselarij, die onlangs naar de Amerikaanse zone van Duitsland vluchtte, heeft Vrijdag op een persconferentie verklaard, dat wijlen President Benes het, „opslokken" van zijn land als een tweede „Muenchen" had beschouwd om de ogen van de wereld te openen voor het gevaar van het com munisme. »ENES geloofde voor de communis tische staatsgreep in Februari 48 nog, dat het communisme enae de mocratie in Tsjecho-Slowakije een drachtig zouden kunnen samenwer ken, aldus Smutny. Nadat de commu nisten de macht hadden overgenomen zo zeide Smutny, geloofde Benes. dat „evenals Muenchen een keerpunt had betekend voor het fascisme en nazis me, de gebeurtenissen in Praag de wereld toonden, dat het Sovjet-Rus sische communisme elk land kon over meesteren door interne infiltratie. fsv. z VOOS LEGER. dat maar het geringste ooit bekend zou worden over de omstandigheden waaronder Jan Masaryk, de voorma lige minister van Buitenlandse Zaken de dood vond Hij was van mening dat Masary geen zelfmoord gepleegd had. (Jan Masary overdeel in Maart van het vorig jaar na een val uit een raam) Smutny besloot zijn relaas met de verklaring, dat hij na de dood van president Benes zijn functie neerleg de en van een pensioen leefde. Hij stond echter bijna voortdurend onder bewaking van de politie zodat hij be sloot naar Duitsland te vluchten. TTONINGIN JULIANA, Prins Bern- hard en de Prinsesjes Beatrix en Irene hebben gisterenmiddag de ope ning bijgewoond van de Britse Na tionale Paardentertoonstelling in het White City Stadion te Londen. Ver wacht wordt, dat de Prins vandaag zal meerijden in de „Verwelkomings parade" voor buitenlandse inschrijvers De Koning en de Prinsesjes zullen dan.in het stadion aanwezig zijn. De Prins heeft met drie paarden in geschreven, die hij zelf zal berijden. Koningin Juliana en de Prinsesjes zullen in Engeland blijven om de dres suur en springproeven te zien, waar aan de Prins zal meedoen. Er is nog een koninklijke inschrijfster, de 12- jarige Prinses Alexandra, dochter van de Hertogin van Kent. Zij rijdt in de ponnyklasse voor kinderen. ■yOLGENS Smutny had Benes wei- nig kunnen doen om de coup te verhinderen, daar het leger met de communistische agenten was geïnfil treerd en door zuiveringen van vele loyale officieren was beroofd. Benes had de keus tussen „een binnenland se strijd en de druk van de straat". Uiteindelijk had Benes het gevoel, dat Tsjecho-Slowakije voor de democra tie was opgeofferd. Hij dacht, dat Tsjecho-Slowakije ten slotte onder de voet gelopen zou worden en wilde de crisis afwenden. Hij bleef na de coup op zijn post in de hoop, dat zijn aanwezigheid de regering zou nopen zich aan haar beloften te houden. In die tijd konden de meeste politieke leiders ontkomen. OENES maakte zich geen illusies over hetgeen er gebeuren zou, zo vervolgde Smutny. Naar zijn mening was het merendeel van het Tsjecho- Slowaakse volk niet communistische en zou het ook nooit worden. „Het heeft bittere ervaringen opgedaan, waardoor het duur betaald heeft en dat nog doet." DR. J. H. VAN ROIJEN is gisteren in Singapore aangekomen, waar hij enkele dagen de gast is van Malcolm Macdonald, de Britse Commissaris- generaal voor Z.-Oost-Azië. VINKINGEN naderden 1500 jaar gele den onze kust. Gisteren was er een echte namaak-Vinkingen-invasie te IJmuiden. Een nauwkeurig gecopi- eerde oorlogsbodem uit die dagen, op weg naar Engeland, deed enkele uren ons land aan. ..DE EENDRACHT", een papierfa briek van Van Gelder te Wormer, kreeg gisteren een brand te verwer ken. De schade is 1 ton. Het bedrijf kan echter normaal doorgaan. DOCUMENTEN, overgelegd door een Britse commissie tonen onweerleg baar aan, dat in de Sovjet-Unie het systeem van dwangarbeid bestaat. OTTO ABETZ, de oorlogs-ambassa- deur van Hitier te Parijs, is tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. WEER BRANDDE een der pakhuizen uit de 17e eeuw op het Prinseneiland te Amsterdam uit (in Maart gingen cr 3 in vlammen op), nl. het dubbele pakhuis Nr. 75. Oorzaak: een schil der, die oude verf afbrandde. Schade kan nog niet worden geschat. MR. RAVESLOOT, burgemeesteer van Almelo, heeft het aanbod om gou verneur van Suriname te worden niet aanvaard. HAIGH zal, wanneer hij niet binnen tien dagen hoger beroep aantekent, op 10 Augustus in de Wandsworthge- vangenis te Londen terechtgesteld worden. TELEFONEREN vanuit een rijdende trein: deze proef is genomen en ge slaagd op de lijn Brussel-Charleroi. Hiermee heeft België een Europese Primeur. H. M DE KONINGIN heeft het be- va u Beschermvrouwe te worden 11 net Kon. Ned. Zangersverbond. ROEMEENSE AFGEVAARDIG- het Wereldverbond van Vak- Rhenü8»8®11 te Milaan. mejuffrouw lanH Weinbaum, weigert naar haar "i'ÏÏ keren. Ze tracht een visum te krijgen voor Palestina. wordt ingaande 1950 tiona?Twn i South African Na- Daar main Hi' h°°Pt echter een bhjven^ptreden.Jaar land te DE „ZUIDERKRUIS" met De Blii- AATe,lnVM 1"15 RI aan boord, J4 25 Juli Rnï!D1arS Wordt Maandag 45 Juli te Rotterdam ontscheept. vanavond""^0"''"8' ge,di« wm? de meeste plaatsen droog srhii„ perioden van zonne run. maar kans op enkele ver- spreide buien. Meest zwakke wind en dezelfde of iets hogere tempe ratuur dan gisteren. Vandaag: zon onder 20.45 uur. Maan onder 19.48 uur. Morgen: zon op 4.49 uur. Maan op 2,21 uur onder 20-43 uur. Maan onder uur. Maandag: zon op 4,50 uur. Maan op 3,35 uur. De communistische leiders in Tsje cho-Slowakije hadden tot dusver suc ces gehad omdat „zij op het ogenblik teren op de rijkdom, die door eens bloeiende industrieën werd verkre gen, welke thans omgeschakeld zijn en uitsluitend voor de bazen in de Sovjet-Unie werken". Smutny zeide verder, dat het Tsje- cho-Slowaakse volk van bijna alle burger- en arbeidskrachten was be roofd. Hij noemde het „verbitterd, on tevreden en gekweld door de dage lijkse zorgen voor het levensonder houd, en de voortdurende angst voor agents provocateurs en de almachtige politie." De Katholieke Kerk in Tspecho- Slowaküe was volgens Smutny het grootste en „meest-effectieve" anti communistische element in het land. De clerus was niet in de eerste plaats gereorganiseerd als een anti-commu nistische macht. Het logisch gevolg van de anti-kerkelijke activiteit van de regering was, dat de kerk militant werd om haar belangen te verdedi gen. Het belangrijkste aspect in de strijd tussen kerk cn staat in Tsjecho-Slo wakije zag Smutny in het feit, dat voor het eerst in een „staat onder Sovjet-Russische controle" beide stel- stels in een „open strijd" gewikkeld waren. De godsdienst was een van de laatste morele bolwerken, die nog stand hielden in de communistische staten. JTET KERKBEZOEK in Tsjecho-Slo- wakije was aanmerkelijk groter geworden van het ogenblik, dat de staat zijn campagne tegen Aartsbis schop Bcran en de katholieke pries ters begon. Smutny was er van over tuigd, dat het Tsjecho-Slowaaksc volk meer achter de kerk zou staan dan vroeger. De mogelijkheid van een re volutie in Tsjecho-Slowakije achtte Smutny „uitgesloten", daar het volk wapens en organisatie miste. JAN MASARYKS DOOD. QP EEN desbetreffende vraag ver- klaarde Smutny, niet te geloven, TAE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen in In- nesië zijn gesneuveld: 9 leden van de Kon. Landmacht cn 5 van het KNIL: Kon. Landmacht: Sold. P. Dubbelman, uit Lage- Zwaluwe, Sold. G. M. F. J. Mut- sers. uit Someren. Sold. J. Frede- riks, uit Odoorn. Sold. Ie klas S. Schaafstra, uit Barradeel (Fr.). 2e It. G. N. Cobelens uit Haarlem 2e lt. F. W. Dercksen, uit Apel doorn. Sold. F. H. Lelieveld uit Loosduinen. 2e It. R. Postuma, uit Brunssum. Sold. G. A. de Ruyter uit Nijmegen. K. N. I. L.: Chin. sold. Kwee Sie Ba. Amb. korp. A. Bastiaan. Amb. sold. Ie klas J. Pattij. Sold. 2e klas E. Struwer. Korp. T. Vesters, allen afkomstig uit Indonië. R. I. P. AM KWART OVER VIJF gisteren- middag is te Zandvoort een auto bus uit Rotterdam tegen een uit Zandvoort komende tram van de N. Z.H.T.M. opgereden. De bus werd van achteren opengereten. Bij de botsing zijn in totaal veer tien personen, alle Rotterdammers, gewond. De toestand van drie hun ner is zeer ernstig. Een ander drietal inzittenden liep zware verwondingen op. Acht passagiers werden licht ge wond. De bestuurder was niet goed op de hoogte van de situatie ter plaatse en besteedde daarom geen aandacht aan het zogenaamde slingersein, dat staat opgesteld bij de overweg aan de Bentveldsewog, noch aan het bel len, dat dit sein doet bij nadering van een tram. Eerst op het allerlaatste ogenblik zag de chauffeur de tram naderen. Door vol gas te geven trachtte hij nog een botsing te voorkomen. Dit mocht echter niet meer gelukken. De eerste wagen van de tram greep de bus aan de rechter zijkant en drukte de wagen van de weg. De bus werd opengescheurd: zes zitplaatsen wer den één verwrongen massa. Eyskens zou Overgangs kabinet vormen "\AIJN TAAK is geëindigd", aldus deelde de informateur, de heer van Cauwelaert gisterenavond de journalisten mede. ..Anderen zullen 't werk nu moeten voortzetten". Van Cauwelaert zeide voorts, dat de Prins-Regent thans een formateur zal benoemen. Hij meende, dat dit niet voor Zaterdagochtend het geval zou zijn. Het zal de taak van de for mateur zijn, na te gaan of de moge lijkheid inderdaad bestaat. Mijn be sprekingen hebben in aanzienlijke mate kunnen bijdragen tot de ophel dering van het standpunt der partijen in de Koningskwestie en, naar ik ver trouw, ook een zekere toenadering tussen die standpunten teweeg kun nen brengen". Het Kabinet van de Prins-Regent deelde gisterenavond mede: „De Prins Regent heeft de heer van Cauwelaert ontvangen, die verslag heeft uitge bracht over de uitvoering van zijn opdracht. Op zijn verzoek heeft de Prins-Regent hem van zijn opdracht ontheven". In Belgische bevoegde kringen heet het, dat oud-minister Eyskens een z. g. Overgangskabinet zal vormen van de drie partijen, welk Kabinet door van Cauwelaert zou zijn voorbereid. Inmiddels zou zonder rust ""'orden voortgegaan met het zoeken van een oplossing in de Koningskwestie. Van alle kanten kwam onmiddel lijk hulp opdagen. Het bleek, dat zich in de bus 25 passagiers bevonden, van wie het grootste deel was gewond. Vier ziekenauto's uit Haarlem en Zandvoort brachten de zes ernstig ge wonden naar ziekenhuizen in beide plaatsen. De acht licht gewonden wer den ter plaatse hulp verleend. Het gezelschap Rotterdammers bracht vandaag een bezoek aan de Luchthaven Schiphol en wilde op de terugweg nog een kijkje gaan nemen bij het gestrande Zweedse schip ..Banck", dat op het Bloemendaalse strand vast zit. T%E STAKENDE Londense havenar- beiders hebben gisterenmorgen besloten Maandag kwart voor 8 het werk te hervatten. Intimidatie en uit sluiting worden niet geduld. Op de massavergadering is bij re solutie verzocht Lord Ammon te ont slaan als voorzitter van de nationale Ha ven bedrijf sraad Officieel is medegedeeld, dat drie vreemdelingen, van wie er twee ver tegenwoordigers zouden zijn van het Internationaal Congres van Haven arbeiders, dat verbonden is aan de Wereldbond van Vakverenigingen, en de derde een Nederlandse communist te Londen zijn aangehouden. De betrokken personen zijn Louis Goldblatt, John Maletta en Johan Frederik Blankenzee. Zij waren juist per vliegtuig in En geland aangekomen met „nauwkeu rig omschreven instructies om con tact op te nemen met de havenarbei ders en hen een internationale boy cott tegen Britse schepen te belo ven". De Britse Minister van Binnenland se Zaken, James Chuter Ede, heeft medegedeeld, dat drie vreemdelingen met communistische betrekkingen die betrokken zijn bij de kwestie van de Londense havens, uit het land gezet zullen worden. ?0rp* V ,1 T ?en' Berkpi t,n- 'e Ma8 Tar"1ioene "V" Korporaal Clement v. Acrdc van de 7 Dec. Divi sie vervult zijn militaire plicht in Medan. Hij hoopt weer gauw in Sluiskil, Kanaalzicht 39, te- terug te zijn. Sergeant Theo de Jong (midden), Nassaustraat 9a. Breda met twee vrienden. Theo is administra tief werkzaam aan de Krijgsraad te velde in Batavia. Maximum aankoopprijs voor Duitsland vervallen TAE TOTALE UITVOER van tuin- bouwproducten bedroeg in het eerste halfjaar van 1949 ruim f 115 millioen (eerste helft 1948: f 97 mil- lioen). De groenten namen de be langrijkste plaats in bij deze export en gingen voor een waarde van f 71 millioen de grens over. Maandag zal de export van groen ten naar Duitsland worden hervat, en wel zo lang, als het resterende con tingent van 500.000 dollar strekt. Deze export valt onder de zoge naamde vrije regeling, d.w.z. dat eventueel tussen de minimumprijs, welke op de veilingen geldt, en de door het bedrijfschap te stellen ma- ximumgrensprijzen vrij kan worden aangekocht. De laatste weken heeft op de vei lingen ook een maximum aankoop prijs voor Duitsland gegolden. Deze komt nu met de nieuwe regeling te vervallen, waardoor geen verdelingen meer noodzakelijk zijn. Voor de exporteurs blijft alleen be staan de maximum franco grensprijs, boven 'welke naar Duitsland niet mag worden^ gefactureerd. FRUIT NAAR DUITSLAND. "lyfET de uitvoer van het speciale contingent voor fruit, eveneens 500 millioen dollar, is gisteren een be gin gemaakt. Nader vernemen wij, dat er de ge hele volgende week export van fruit plaats kan hebben, want gezien de nog geringe aanvoer van fruit is het te verwachten dat de export van ap pelen, peren, pruimen en morellen, die op het ogenblik het fruitassorti- ment, vatbaar voor export vormen, voortgang kan vinden. JTARINAAL SPELLMAN, de Aarts bisschop van New-York, heeft critiek geoefend op Mevrouw Roose velt wegens haar gekantheid tegen het verlenen van overheidssteun aan bijzondere en particuliere scholen. In een brief aan Mevrouw Roosevelt be schuldigt de Kardinaal haar van „an- ti-katholicisme" en van „discrimina tie, een Amerikaanse moeder onwaar dig". (Van onze speciale verslaggever). COLMAR, Vrijdavond. £)S TWEE HONDERD DRIE EN TACHTIG KILOMETER, die vandaag moesten worden afgelegd, hebben weinig wetenswaardigs opgeleverd. „Ze" hadden er gewoonweg geen zin in, met uitzondering van dc twee Fran sen Geminiani en Goasmat, die blijkbaar zo'n heimwee hadden naar de va derlandse grond, dat ze practisch gesproken van den beginne af dc „ze" uit het hoofdpeleton in de steek lieten en als frères et compagnons ccn succes volle gooi naar de zege konden doen, doch uitsluitend omdat de rest niet wenste te fietsen Eerstens wacht hen morgen (Za terdag) de tijdrit naar Nancy, over 137 kilometer, hei enige obstakel dat n°B in staat is wijziging in het idividuele klassement te brengen, voor zover dit Coppi en Bartali betreft, want de anderen hebben geen schijn van kans meer vanwege de grote achterstand. Wat Gino en Fausto aangaat, hier bedraagt het verschil slechts drie minuten! En nu weet iedereen wel, dat Coppi de grote man voor de tijd rit is, maar.Goddet heeft een merk waardige bepaling daarvoor in het reglement, vastgelegd: namelijk: de man die bandenpech krijgt, moet eigenhandig een nineuw tub omleg gen en degene die het ongeluk treft dit, laten we zeggen tweemaal, te moeten doen komt er zeer ongun stig voor te staan, ook al omdat er door ploegmaten geen hulp geboden mag worden. Nu is het waar, dat Cop pi een stootje verdragen kan, maar stel nu eens voor, dat hem zulke te genslag overkomt en Bartali niet, dan, wel, dan zijn op slag nieuwe mogelijk heden geschapen, want ook Gino kan een stukje individueel fietsen! GEMISTE KANS ■perwijl we van Lausanne naar Col- mar reden, bij prachtig weer, rea liseerde de ganse karavaan zich deze mogelijkheden. Maar hoe anders had de wedstrijd in deze negentiende étappe kunnen verlopen, als de r.iet- Italianen de kracht en de energie in hun ransel ervoor hadden gehad! Behalve Bartali en Coppi en enkele hunner „satellieten'' bleken de overige Azzuri n.l. de grootste moeite te heb ben om ,,mee te komen". Dit was het moment geweest voor Ockers, Robis en Mai inelli om nun kans te grijpen. Doch ge-drieën was het onbegonnen werk en de heipers uit hun respec tieve ploegen waren al tevreden in het peleton mee te komen, zodat, tl ocht zij al fiducie in zulk een onderneming hebben gehad, dan was tekort aan energie het uitgesproken beletsel. Ge drieën was het volslagen onbegonnen werk, omdat Bartali en Coppi des noods „eigenhandig" zulk een weg looppoging ongedaan zouden hebben gemaakt al was hun dat dan onge twijfeld onwelgevallig geweest' Om die reden is er van een tegen aanval contra de twee Italiaanse grootmeesters niets gekomen en daar- 2£AG OP 12 Juni 1925 te Cler- mond-Ferrand het levenslicht en is dus onlangs 24 jaar oud ge worden. Onze naaste Zuiderburen vergelijken hem gaarne met Mar cel Kint en Nest Sterckx: een lange pezige knaap, die stamt van een Italiaanse rennersfamilie. Zijn vader was nl. eveneens be roepsrenner. Vorig jaar nam hij voor de tweede maal deel aan de Tour (in 1947 gaf hij bij de 5e etappe reeds op) en bezette de 15e plaats, in hej eindklassement. Vandaag prijkt hij op de 25ste. om ook was hej de twee Fransen: Geminiani en Goasmat mogelijk in feite zonder strijd in Colmar de eer ste en tweede plaats t« bezetten, door een overigens monotone koers te rijden waarover practisch niets te vertellen valt. Slechts tegen het einde van de rit kwam er nog enige beweging in de karavaan. Dit was, ten Diederich Ausenda en Marcel Hendrickx de groep in de steek lieten en Coppi sub- bieto het drietal tot de orde riep.! PECHVOGELS Qaamaast is vermeldenswaard het opgeven van de leider der Bel gische A-ploeg, Marcel Klnt en het grote aantal pechgevallen, dat overi gens de Belgen kregen te incasseren: van Steenbergen viel op de Vue des Alpes (de laatste klim uit de Tour!) en moest voorts nog viermaal een nieuwe band omleggen: Brik Schotte spande echter kroon met vijf lekke banden! Verder kwam op de wieler baan hier Dupont te vallen tezamen met Brulé en Dos Reis: allemaal óp van vermoeidheid. Dan kan nog worden gemeld, dat Coppi de bergprijs in de wacht heeft gesleept en.dat hij verklaard heeft, zijn positie in het klassement nog eens flink te verbeteren, vooral tijdens de bcklimmir van de Col du Bonhomme. Verder v-rwacht men na die tijdrit nog belangrijke wijzigingen in het klassement. Zo meent bijvoorbeeld Ockers in staat te zijn de 6>/2 minuut achterstand op Marinelli te kunnen goed maken. WELKOM MET STENEN! ■ycnslotte nog dit: de Franse renners en volgers uit de karavaan zijn op Italiaans grondgebied minder vriendschappelijk bejegend geworden we drukken het op z'n zachtst uit door de bewoners van St. Vincent Aoste en omgeving. Vandaag namen de Franse ïóe- schouwers „revanche". Zij „lanceer den" straatstenen naar de Italiaanse renners en troffen daarbij ook Fausto Coppi aan de knie en de enkel, zij het niet ernstig! (Voor vervolg zie pag. 3) STAFFORD CRIPPS is voor enige weken in een kliniek te Zürich opgenomen. Een groot man kan nimmer ziek worden zonder dat men aan de echtheid zijner ziekte twijfelt. Dat wordt devalua tie in Engeland, zei men onmiddel lijk. Attlee heeft in het Lagerhuis duidelijk gemaakt, dat het toch wel degelijk een echte ziekte is en dat de Minister van Financiën over zes weken met hem naar Amerika ver trekt, om daar de moeilijke finan ciële problemen met de Amerikaan se staatslieden nog eens op te ne men. Cripps is een man, die weet wat hij wil. Men zou hem ook een stijf kop kunnen noemen. En hij heeft zich in zijn hoofd gezet, dat het tegen de trots van Albion strijdt, om tot devaluatie over te gaan. Het is nu eenmaal zo, dat het begrip „devaluatie" een gevoel van weer zin wekt als ware het een minder waardige daad, een capitulatie. Men denkt erbij aan de oude muntsnoei ers, die ordinaire oplichters waren. Men w»*t nu ook, hoe bij ons in de dertiger jaren het denkbeeld met afschuw is verworpen en als een ware misdaad werd voorgesteld Totdat de omstandigheden sterker bleken dan de theorie en de opera tie toch werd volbracht. QP HET OGENBLIK zijn de om standigheden zó, dat iedereen de ongezondheid van ons huidige prijzensysteem moet inzien. Nog altijd zijn we niet geheel afgestapt van het subsidiestelsel, dat de prij zen van bepaalde goederen kunst matig laag houdt. Zoals Pater Dr. P. de Bruin S.J. in het jongste nummer van „De Linie" betoogt, is dit eigenlijk een ongezond dum pingsysteem. Engeland geeft ongeveer één milliard gulden aan deze anti-economische methode uit. Maar het vergeet, dat de kostprijs toch in zijn geheel betaald moet worden: dus ook in zijn geheel in de verkoopsprijs gaat. In het begin komt dat nog niet zo duidelijk aan het daglicht, maar als de belastingen doorberekend worden in de kostprijs, dan wordt het eindproduct even duur als zonder de subsidies. Maar dit systeem werkt niet regel matig. De levensmiddelen blijven goed koop. Daarom ontvangen de produ centen van levensmiddelen te weinig voor hun producten. Hun koopkracht is te laag. en zij kunnen te weinig in dustrieproducten en andere waarden kopen. De industrie profiteert daar in 't begin van. Oneconomische bedrij ven worden aangehouden, en de an deren worden niet tot de uiterste in spanning aangespoord. Zo wordt de kostprijs voor de eindproducten ook langs deze weg opgevoerd.. En op een zeker ogenblik ontdekt men, dat ten gevolge van beide oorzaken de goede ren in het buitenland onverkoopbaar zijn. Daar zit het hem juist in. De ex port kan niet goed op toeren komen Door het systeem van bilaterale (tweezijdige handelsverdragen), tracht men anders onverkoopbare goederen toch kwijt te raken. Doch de tegenpartij doet hetzelfde. Èn zo wordt men aan weerszijden ge dwongen bepaalde producten af te nemen, waaraan men eigenlijk geen behoefte heeft. Dit belemmert het gezonde herstel natuurlijk ook. Men durft echter niet over te gaan tot het multilaterale (meerzijdige) handelsverkeer, omdat dan pas de kunstmatige opgeblazenheid van bepaalde valuta's aan het licht zou komen. En zo modderen we verder met de grote kans, dat na afloop van de Marshall-hulp van een wer kelijk financiëel-economisch her stel in West-Europa nog geen spra ke zal zijn. Een werkelijke financiëel-econo- mische eenheid van West-Europa zou een gebied scheppen, dat in productie- en uitvoerkracht de Ver enigde Staten zou evenaren. Maar dan moeten we ook radicaal allerlei ficties durven opruimen. DE OVERWINNAAR JIUCHT! De Fransman Geminiani gaat overgelukig als eerste op de Col- marse wielerbaan over dc eind streep nadat hij en Goasmat (dicht achter hem) zich van dc overigen hadden los gemaakt. Telefote speciaal voor „B. jbiad De Stem).

de Stem | 1949 | | pagina 1