Ill Oefeningen in opstand en straatgevechten Bartali, Koning van dc Sint Bernard AMENDEMENTEN Decreet In Oost-Duitsland wil Rusland snel een burgeroorlog ontketenen „Liefdewijk" geeft het op Duitsland is nog tot de aanval in staat ZWARE WAPENS VOOR SOVJET-DUITSE POLITIE De F van „Freiheit" Distributienieuws Meer schapenvlees op de bon Nog warmer TWEEDE KAMER inzake personenvervoer Be vin in het Lagerhuis: De kerkvervolging in Joego-Slavië Toestand in Londense havens beter Goedkeuring van Italiaanse Kamer H.M. de Koningin op de „Agoon'' Radio Anno Santo heeft acht ton Opnieuw een Italiaanse étappe-zege in de Tour Maar Weilemann was de grote figuur in Lausanne. Dramatisch opgeven van Kuhler mm. VINCENZO ROSSELLO Koninklijk echtpaar doet koperen feest nog eens over Feestmaal in stal te Middelbeers VIJFDE JAARGANG No. 1437 Uitgave: N.V. Uitgever» Ml). Neerlandfa. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. MaJJ Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 22 JU1.I 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje word verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling nie verlangen af te geven, worden vernietig 1\/TEEN NIET, dat met de Blokkade de Sovjets hun laatste kruit in de koude oorlog" hebben verschoten. Het lijkt er niet op. Op het programma dat wel in een nabije toekomst zal worden uitgevoerd, staan nu weer aardige spelletjes als „straatgevechten en opstanden" in de Oostelijke zone. Die op standen zijn er nog wel niet, maar de z.g. Duitse Volkspolitie ontvangt nu reeds een model-opleiding om ze eventueel de kop in te drukken want ze worden verwacht! Dat is niet zo moeilijk overigens, want het is bekend geworden, dat een geheim Sovjetplan een X-dag bevat, waarop de Volks politie de kans wordt geboden een realistische oefening in het onderdrukken van een opstand te houden. Die opstand wordt door geheime Sovjet-agenten dan daags tevoren uitgelokt. Ook zal West-Berlijn bij wijze van „aardig spelletje" worden bezet. Nee, het laatste kruit in de koude oorlog is nog niet verschoten BIJ DE NATIONALE RESERVE kun nen nu ook zij, die behoren tot de Lichtingen 1941 t.m. 1944 zich aan sluiten. BIJ DE OPENING van de nieuwe zender van de Wereldomroep te Lo- pik sprak Koningin Juliana een rede uit. Zij zei o.m.: „Moge de nieuwe zender een werkelijke versterking blijken te zijn van de opbouwende en vredelievende krachten. Dat is zijn doel, zijn reden van bestaan". HET PROCES LAGES gaat nog steeds door. Gisteren kwam een trieste reeks gevallen van Jodenvervolging aan de orde. DE AMERIKAANSE SENAAT heeft Donderdagavond het Atlantisch Pact met een overweldigende meerderheid geratificeerd: 82 tegen 13 stemmen, ANAK AGUNG, minister-president van Oost-Indonesië, heeft bekend ge maakt, dat de Oost-Indonesische de legatie vermoedelijk 8 Augustus van uit Makassar zal vertrekken naar de ETC in Den Haag. TN DE vorige nacht is de „F" van „Freiheit" door onbeken den aangebracht op openbare ge bouwen en muren te Leipzig. Weimar, Maagdenburg en Bran denburg en ook in de Sovjet-Rus sische sector van Berlijn. Som mige straten van deze steden wa ren bezaaid met uit krantenpa pier gesneden letters „F". Dit is de eerste maai dat iets dergelijks is voorgevallen. De „F" is eergisteren door een groep strijders tegen onmenselijk heid tot symbool uitgeroepen van de wil tot verzet van de inwoners der Sovjet-Russische zone tegen het hen opgelegde bewind. TAE ONDER Sovjet-Russische leiding staande Duitse „Volkspolitie" in het dal van de Neisse, in Saksen, heeft gedurende drie dagen oefenin gen gehouden, waarbij voor de eerste maal gebruik werd gemaakt van snel verplaatsbaar veldgeschut, afkomstig van het voormalige Duitse leger en van vlammenwerpers. De Sovjet-Russische generaal Koe- banof woonde de oefeningen als waar nemer bij. Na afloop van de oefenin gen der Duitse Volkspolitie werd in het „Karl Marx-haus" te Zittau een bespreking gehouden, waarop gene raal Koebanof mededeelde dat de Duitse Volkspolitie in de Sovjet-Rus sische zone met zware wapens zal worden uitgerust. Reuter meldt nog uit Berlijn, dat volgens het met Amerikaanse ver gunning verschijnende blad „Abend" de Sovjet-autoriteiten voornemens zijn in de nabije toekomst onrust te ver wekken onder de bevolking van de Russische zone van Duitsland, opdat de „Volkspolitie" realistische oefenin gen kan houden in het onderdrukken van een opstand. PLANNEN VOOR X-DAG Z TAE „Abend" meldt verder nog, dat leerlingen van de school tot op leiding van officieren voor de Volks politie reeds oefeningen houden in verband met de door hen verwachte burgeroorlog. Een van de voornaam ste doeleinden van de oefeningen zou zijn het volkomen verbreken van de verbindingen tussen de Sovjet-Rus sisch zone van Duitsland en de Wes telijke sectoren van Berlijn. „Op X-dag" zullen 8000 man der Duitse Volkspolitie ter beschikking van de Sovjet-Russische troepen wor den gesteld. Zij zullen de opdracht krijgen de Westelijke districten van Berlijn ..in theorie" te bezetten. Ge neraal Koebanof die het hoofd is van de afdeling voor Duitse zaken van het Sovjet-Russische ministerie voor de openbare veiligheid heeft in de afgelopen week in de Oostelijke zone van Duitsland eenheden van de Volks politie en van de Sovjet-Russische geheime politie geinspecteerd. Generaal Koebanof. die reis onder de naam Nikitin Saeharof, legde spe ciaal belangstelling aan de dag voor de oefeningen der Duitse Volkspolitie in het houden van straatgevechten. Varkenskluif vrij TVTET ingang van 22 Juli 1949 zal op de vleesbonnen per rantsoen (is 100 gram vlees) in plaats van 100 gr. vers schapenvlees, 150 gram vers schapenvlees verkrijgbaar zijn. Voorts wordt eveneens met ingang van mor gen de rantsoenering van varkens- kluiven en staart van runderen en kalveren beëindigd. 25 ITALIAANSE PADVINDERS Zijn in Milaan per motor gestart voor een trektocht door Europa, met eindbe stemming Oslo. Waarschijnlijk zullen zij ook Nederland aandoen. Een der padvinders is uitgerust met een radio ontvang- en zendapparaat. IMMIGRANTEN voor do toekomst, die aspiraties hebben voor Argenti nië, zullen met genoegen vernemen, dat in afwachting van het definitief met dat land te sluiten verdrag, reeds nu vergaande voorbereidingen worden getroffen om Nederlanders te kun nen ontvangen. EEN DRONKEN POOL vormde het gehele publiek, dat een Sovjetrus aanhoorde tijdens een lezing over: „Terugkeer naar het vaderland" in een kamp van vluchtelingen te Ko penhagen. De andere, enkele honder den, waren zelfs voor één Rus ge vlucht! GEEN SUBSIDIERING van export wordt overwogen, ook al bericht men dat uit New-York, werd gisteren van bevoegde zijde in Den Haag verno men. ™LrARPMENTAIRE Enquêtecom- Aueustus iV„anTa{ l5 Juli tot en met 2 men 5 Londen verhoren afne- hltntto ndmgen met het bezette Nederlandse gebied en over het militaire bestuur in Londen. EEN OUD MAN beroven van f 230 zijn spaarduitjes, om een gehoorappa raat en een mvalidewagentje te ko pen. is de minne daad van een boef in Rotterdam. Helaas is hij nog niet gepakt. POSITIE TROEPENSCHEPEN: Wa terman 21-7 te Port-Said. Weersverwachting geldig tot vaanvond: Geleidelijk afnemende bewol king. Droog weer. Verdere stij ging van temperatuur, vooral in bet binnenland. Meest zwakke wind. Vandaag: zon onder 20.46 uur. Maan onder 18.44 uur. Morgen: zon op 4,47 uur. Maan op 2,24 uur. Gebroken initiatief pERUIME TIJD GELEDEN hebben we een paar keer aandacht be steed aan het initiatief van een Til- burgs idealist om huizen te bouwen uit naastenliefde zonder steun van de Regering. Alleen wilde men wat ex tra-bouwvolume toegewezen krijgen. „Liefdewijk" werd dit initiatief ge doopt. Indertijd gaf Minister in 't Veld al le hoop, dat dit zou lukken. Hij zei tegen de vertegenwoordigers van „Liefdewijk". Gaat voort met uw ac tie. Ze heeft mijn hartelijke instem ming. Ik zal doen wat ik kan Er is echter niets van gekomen. Het bestuur van Liefdewijk heeft nul op rekest gehad. Degenen, die reeds gel delijke bijdragen schonken, krijgen alles tot de laatste cent terug. Aldus deelt het bestuur van de Stichting Liefdewijk ons mede en het uit bittere woorden over het lang- zaamwerkend ambtenaren apparaat, dat zijn Ministers regeert inplaats van andersom: „Daar houdt men zich strak vast aan de voorschriften en bepalingen van zoveel M3 van dit en zoveel M3 van dat en contingent, zus en contingent zo. Wat weet men in Godsnaam in Den Haag van de no den en ellende van ons gehele volk? Open oog voor daadwerkelijke naastenliefde moet men niet gaan zoeken op een Departement" TAE TWEEDE KAMER moet vandaag nog gaan stemmen over het wets ontwerp inzake het personenvervoer langs de weg. Wel kwam gisteren na enkele leden de Minister van Verkeer aan het woord, die een hele serie in gediende amendementen overnam. Zo was er een amendement van de heer van Maenen (KVP), beogende in de wet te bepalen, dat bij Algemene Maatregel van Bestuur aan de Com missie Vergunningen Personenver voer met betrekking tot het uitvoe ren van haar taak richtlijnen worden gegeven. Hoewel de Minister de waar de van het amendement meent te moeten betwijfelen, wordt het door de Kamer toch met 50 tegen 17 (P. v. d. A.) aangenomen. Ook was er nog een amendement Algera (AR) dat bedoelt om degene, wiens vergunning niet wordt ver lengd, een schadeloosstelling te geven waarvan het bedrag, indien partijen niet tot overeenstemming zijn geko men, wordt bepaald door een instan tie, die, niet bij de vergunningverle ning zelf is betrokken. De Minister nam dit amendement over. Interessant waren nog de volgende door Minister Spitzen verstrekte ge gevens: Van de lengte der bustrajecten is 44 pet in handen der Spoorwegen en dochterondernemingen en 56 pet. in handen van niet-gelieerde onderne mingen. Van het aantal bussen behoren er 1239 aan de Spoorwegen en dochter ondernemingen. 2218 aan niet-gelieer de ondernemingen, waarvan 3389 zui ver particulier. De streekvervoerders zijn 14 dochterondernemingen der N. S„ 10 overheids- en semi-overheids- ondernemingen en 23 particulieren. HCGER ONDERWIJS. De jongens van de „Kota Inten" moesten in Amersfoort aan de Leusder- weg in een speciaal en met snelle vaart opgericht kamp zo haastig mo gelijk worden ontsmet. Het is in record-tempo afgewikkeld: allemaal zijn ze al thuis! DE TSJECHISCHE vliegtuigen zullen nu weer wel deelnemen aan de in ternationale wedstrijden, te Birming ham in Augustus. Nieuwe reeks scherpe maatregelen yOLGENS het Britse blad „Daily Telegraph" wijzen berichten uit Joego-Slavië erop, dat in dit land nieuwe maatregelen tegen de Kerk worden genomen. Zo wordt uit Kroatië gemeld, dat alle priesters, die ervan verdacht worden te grote invloed in hun pa rochies te hebben, gearresteerd en weggevoerd zijn. Aan alle manschappen van het Joe- go-Slavische leger zou verboden zijn om godsdienstoefeningen bij te wo nen en officieren zouden zich moe ten verplichten om hun kinderen niet te laten dopen. Voorts zouden zware belastingen zijn geheven op het laten dopen en aannemen van kinderen en op de kerkelijke inzegening van het huwelijk. TN 't Britse Lagerhuis werd gisteren de regering zwaar aan de tand gevoeld over de gevoerde buitenland se politiek. De conservatieve partij verweet Bevin. dat hij niet voldoende het belang inzag van een hersteld Duitsland. Daarop antwoordde Bevin o.a.: „Te Moskou heb ik verklaard, dat ik hetgeen de „nummer éénfabrieken" werden genoemd, in Juni 1948 uit Duitsland zou .hebben doen verwij deren. Ik deed mijn uiterste best deze toezegging gestand te doen. doch ik werd hierbij ten zeerste door onze bondgenoten gehinderd, die het mij volslagen onmogelijk maakten mijn woorden waar te maken. TN DE avondzitting behandelde de Kamer de wijziging van de Ho ger Onderwijswet. O.m. wordt voorgesteld een bezol digd algemeen beheerder voor de T. H. aan te stellen. Hiernaast moet naar het oordeel der Regering de moge lijkheid van een meerjarig rectoraat worden geschapen. Voorgesteld wordt de termijn op ten hoogste vijf jaren te stellen met mogelijkheid van herbenoeming. Ver der wordt voorgesteld het maximum bedrag van de rijksbeurzen van f 800 op f 1500 te brengen en voor de bij zondere universiteiten het aantal rijksbeurzen niet te limiteren. Tot nu toe bedroeg dit aantal ten hoogste tien. Voorts wordt voorgesteld om ook voor bijzondere economische Ho gescholen de mogelijkheid van Rijks beurzen te scheppen. Volgens een an dere wijziging zal aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen de bevoegdheid worden gegeven om bezitters van diploma's van bui tenlandse instellingen van onderwijs tot Nederlandse universitaire examens toe te laten. Tevens wordt voorge steld een gelijk aanvullende voorzie ning te treffen voor instellingen van onderwijs in Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Dit alles werd na uitgebreide dis cussies z.h.st. aangenomen. Lord Ammon legt functies neer T ORD AMMON, de 76-jarige voor- zitter van de nationale Haven- raad, die de Britse regering „gek" noemde, toen zij een „ultimatum" van de Raad aan de stakende Londense havenarbeiders verwierp, heeft erin toegestemd uit zijn twee regerings functies te treden. Lord Ammon stelde een ontslag brief op, onmiddellijk nadat hij een verzoek ontvangen had van premier Attlee, dat hij zijn twee regerings functies Chief Government Whip in het Hogerhuis en Captain of Gen tlemen at Arms in de Hofhouding diende neer te leggen. Volgens het Britse ministerie van Vervoer zou „een aanzienlijke verbe tering" in de toestand in de Londen se havens zijn ingetreden. Volgens een verklaring zou nog slechts op 22 schepen niet gewerkt worden. Acht dagen geleden lag het werk op 113 schepen stil. Thans werken 11.000 mi litairen in de havens. De V. S. namen op een bepaald tijd stip een zeker standpunt in, wijzig den dit. benoemden commissies van onderzoek en dienden uiteindelijk een geheel verschillend voorstel in". Bevin verklaarde verder nog, dat het allemaal heel aardig was om te zeggen, dat Duitsland thans niet als een tot een aanval in staat zijnde mo gendheid moet worden beschouwd. „Ik ben nog niet zover, om dit te kunnen zeggen en weet niemand van het Ministerie van Buitenlandse Za ken, die op de hoogte is van hetgeen er in de afgelopen twintig jaar is ge schied, die het hierin niet met mij eens is". „Wij zijn ook België, Nederland en Frankrijk, welke landen alle drie door de Duitsers onder de voet werden ge lopen, verantwoording schuldig en ik ben niet van mening, dat het ont mantelingsvraagstuk alleen uit een oogpunt van kleverige zaken politiek kan worden behandeld". Atlantisch Pact TAE ITALIAANSE KAMER van Af- gevaardigden heeft gisterenavond het Atlantisch Pact met 323 tegen 160 stemmen geratificeerd. Er waren acht onthoudingen, Dit is de tweede stemming over het Atlan tisch Verdrag. De eerste werd Woens dagavond gehouden, maar was ongel dig, doordat er 78 stemmen meer in de stembussen waren gedeponeerd, dan er afgevaardigden waren. Het Pact gaat thans naar de Senaat ter ratificatie. Het debat zal waarschijn lijk Dinsdag geopend worden. QISTERENMIDDAG om vijf uur bracht H. M. de Koningin een bezoek aan het internationale kamp voor gebrekkige padvinders „Agoon" op de Goudberg bij Lunteren. De Ko ningin werd verwelkomd door de bei de hoofdcommissarissen van de pad vindersbeweging in Nederland, mr. F. M. van Voorst tot Voorst en de heer W. C. Roest van Limburg. Nadat de Vorstin de aangetreden jongens, van wie velen zich in invalidewagen tjes bevonden had geinspecteerd, maakte zij een rondgang door het kamp en woonde verscheidene spel- demonstraties bij. "EUGENLIJK heeft Radio Anno Santo al meer dan f 800.000, want het Werkcomité berichtte gisteren, dat dit bedrag dank zij milde gevers dezer dagen was overschreden. Nu is het, aldus het Comité, al leen nog maar zo jammer, dat er nog tallozen zijn, die met alle ge weld een draadje of schroefje aan de Radio-omroep van katholiek Nederland aan Z. H. de Paus wil len bijdragen, maarze weten niet meer op welk gironummer ze hun geld kwijt kunnen. Daar is het dan nog een keer, opdat het vereiste millioen snel bijeen moge komen5 5 3 0 0 0 ten name van Radio Anno Santo, Amsterdam. (Van onze speciale verslaggever). LAUSANNE, Donderdagavond. £)IT WAS DE DAG VAN DE ZWITSER WEILENMANN, die een prestatie verrichtte zo formidabel en indrukwekkend, dat zelfs dc onvergetelijke sprint van Bartali, die hem vóór Coppi op het hoogste punt van de Grote Sint Bernard bracht er door op de achtergrond wordt geschoven, ja zelfs het opgeven van Kubler er door in de schaduw komt. yóóR alles geven wij deswege het ver haal van die ongelooflijke krachts inspanning van deze Zwitser, die wel licht voor de historie van de Ronde van Frankrijk bewaard zal blijven. Het zit zó: Ferdi Kubler, waarop alle Zwitsers vandaag hun hoop hadden gevestigd, was vanochtend met een zieke body opgestaan: z'n darmen ram melden als spijkers in een trommel. Eten kon hij niet en dat zag er dus miserabel voor hem uit. Met de groot ste moeite sleepte hij zich voort, maar ging toch de St. Bernard mee op, die zestig kilometer van de start zijn grijze „baard" reeds vertoonde! Kubler zat zo ongeveer te sterven van de krampen maar zijn ploegleider, plus Weilen- mann bleven Ferdi aanmoedigen en bezweren om vol te houden. Het mocht echter niet baten. Halverwege de grote Bernard bleken de laatste krachten verbruikt: met schrik zagen de volgers hem lijkbleek worden, plotseling een waggelende figuur worden enbe zwijmd ter aarde storten! De chef d'équipe van het handjevol Zwitsers beraadslaagde een wijle, zei Kubler in de brokkenwagen te stappen en tot Weilenmann de tocht alleen voort te zetten. Onder de gegeven omstandig heden was dit niets minder dan een hopeloze taak en geen mens, die er zich over verbaasd zou hebben of het de zeer sportieve Zwitser kwalijk geno men, als hij het voorbeeld van Kubler had gevolgd. Toen echter liet Weilenmann zien, wat doorzetten betekent èn uit welk hout je gesneden moet zijn om een Ronde van Frankrijk uit te fietsen,, óók als je alléén staat. BRILJANT WERK. Martigny (105 k.m.), daar kreeg hij na melijk de kopgroep te pakken, reeds eerder compact tezamen. Niet lang was er gelegenheid om uit te blazen, want in Aigle (136 k.m.) reeds, ving de beklimming aan van de Col des Mosses (1448 k.m.), die negen tien lange kilometers duurde. Op de top kon men nog een sprint-duel aan schouwen tussen Robic en Bartali, waaruit de kleine Breton zegevierend te voorschijn kwam. OVER DE TOP. FENMAAL over het hoogste punt heen. ontketende zich een nieuwe strijd, v faze in deze etappe, die Weilenmann nieuwe roem bezorgen zou entwee Italianen: Rossello en Pasquini hoon en fluitconcerten, waar over straks. Met grote ogen van verbazing over zoveel durf en krachtsontplooiing zag de karavaan de moedige Zwitser tij dens de afdaling wegvluchten. Geen pen is in staat te beschrijven hoe ge durfd hij dat deed. Maar achter hem werd „geregisseerd" door Binda, Bar tali en Coppi bleven ongeïnteresseerd in het peleton hangen, doch de „knechtjes" Rossello en Pasquini moes ten het voor hen op gaan knappen! 1 Zij sprongen naar Wielenmann toe, „pakten" zijn wiel enbleven on geveer 80 kilometer aan één stuk in het „kielzog" van de Zwitser mee rijden. NIET SPORTIEF. TAAAR ging hij dan! De resterende zes kilometer naar de top van de St. Bernard werden moeizaam genomen maar door een kerel uit wiens gelaat enorme energie straalde. Hoeveel mi nuten achterstand meent ge, dat de Zwitser daarboven had op wel dertig coureurs vóór hem. Wei: twintig! Dat zijn 1200 seconden, die overigens geen nadere uitleg vereisen! Wie zou, zoals deze knaap, zoveel wilskracht en door zettingsvermogen hebben kunnen op brengen met een dergelijke achter stand, al waren dan nog een kleine tweehonderd kilometer tot Lausanne te rijden! We zagen wel ooit staaltjes van on verschrokkenheid tijdens afdalingen, doch de mate van brutaliteit, welke Weilenmann ten toon spreidde grensde aan het fenomenale. Veertig kilometers aan één stuk duurde die race-met-de- dood, dreigend aan alle zijden. Ieder- re kilometer won de kranige kerel veld en zijn durf werd beloond te NOG GAUW EVEN WINNEN! Dc twee Italianen Rossello en Pasquini passeren de eindstreep te Lausanne, na zich eerst door de Zwitser Weilen mann op sleeptouw te hebben laten nemen. j (Telefoto speciaal voor Dagblad De Stem). y/IJ weten, dat er geen enkel arti kel bestaat, dat een dergelijke houding verbiedt, maar qua sportivi teit was die houding van de twee Italianen wel zéér afkeurenswaardig. Nog te meer, omdat in Crauvaux (34 k.m. vóór de finish) de „heren" Wei- lenman, afgetobd van het aan de kop fietsen, in de steek lieten en hem moe derziel alleen aan z'n lot overlieten! Uitgerust van de profijtelijke rit achter de Zwitser, konden de Italianen Lausanne bereiken en van hoe weing interesse was het onder de gegeven omstandigheden voor ons, te zien dat Rossello sneller in de eindspurt was dan Pasquini, die ruim drie lengten bij zijn landgenoot te kort kwam! VERGEEFSE WACHT. FR WORDT IN DE WERELDPERS erg veel sensatie gemaakt rondom het decreet van de H. Congregatie van het H. Officie be treffende de steun aan het com munisme. Gewoonlijk bemoeit de wereld pers zich niet met decreten van H. Congregaties. Doch in dit geval ziet men aanrakingen met de gro te politiek onzer dagen. Men be schouwt het decreet als een diplo matieke schaakzet tegenover het beurtelings botte en listige spel van Moskou. Men wijdt er lange verhandelingen aan, die vaak kant noch wal raken. Men tekent de reacties op van allerlei communisten en commu nistenvrienden, die zieden van verontwaardiging. Het is alsof er iets heel nieuws en iets heel bijzonders geschied is. En toch is er niets anders aan de hand gelijk „De Maasbode" dezer dagen opmerkte dan dat zijn onderstreept en in herinne ring gebracht de kerkelijke wetten die reeds lang bestonden en waar van de meeste katholieken al heel lang weten, dat zij op het commu nisme van toepassing waren. „Het communisme was reeds her haaldelijk door Rome veroordeeld als een stelsel dat in zijn grondslagen an ti-christelijk ja goddeloos is. Hij die de ideologie van het Communisme overtuigd aanhing was derhalve indien hij tevoren katholiek was, een apostaat te noemen, Als zodanig viel hij reeds krachtens het algemene kerkelijke recht „ipso facto" onder de straf van een aan de Apostolische Stoel gereser veerde excommunicatie. Onder deze straf vielen ook uitgevers van geschrif ten waarin deze communistische leer verdedigd wordt, alsmede de lezers of bewaarders van deze boeken". Wat het lidmaatschap van de communistische partij en het lezen van communistische geschriften betreft, hieromtrent wordt alleen bepaald, dat het de nadering tot de H.H. sacramenten uitsluit. Het geen echter iets anders is dan een aan Rome voorbehouden ex-com municatie, of zoals vele bladen thans zeggen een Pauselijke ban. FR IS DUS EIGENLIJK GEEN reden, om met zoveel ophef en zware koppen uit te weiden over een decreet, dat slechts dient ter heldere belichting van kerkrech telijke maatregelen, die eigenlijk allang golden. In ons land hebben de Bisschop pen trouwens reeds geruime tijd de duidelijke consequenties van enige steun aan het communisme voor ogen gesteld. Geen katholiek hier kon daar omtrent onwetend zijn. In andere landen, waar de ver houdingen zich in de loop der his torie anders ontwikkelden, zal dit decreet echter de ogen van velen moeten openen. En we mogen ons niet ontvein zen, dat het voor de katholieken achter het IJzeren Gordijn in me nig geval een ware heldhaftigheid vereist. Het is al bijzonder brutaal, dat „De Waarheid" het decreet durft te bestempelen als de Inquisitie 1949. Terwijl de beulsknechten van Moskou de trouw aan Geloof en Kerk met gevangenis, marteling en executie straffen, zegt men van de Paus. dat hij het worgkoord hanteert. Er is geen leugen zo schaamte loos of de communisten durven hem verkondigen. JJET DECREET MOGE ONS IN- tu3sen nog eens aansporen bij zonder vurig te bidden voor de ge loofsbroeders, die onder vervolging en terreur hun grootste schat moeten trachten te bewaren. We kunnen ons nauwelijks voor stellen, hoe zwaar voor hen het le ven thans is, hoe groot de verlei ding tot afval. God geve, dat de dagen der be proeving voor hen verkort zullen worden. WE HEBBEN er dan ook geen blik aan besteed, en liever ons hart laten kloppen voor mevrouw Kubler, die met haar zoontje aan de eind streep op hun Ferdi stond te wachten Deze kranige Kubler, die zo graag als overwinnaar in zijn land door de fi nish in het schone Lausanne geko men zou zijn en nu in een auto het Sportpark hier kwam binnengereden (Vervolg op pag. 3). Y^ERD de 16e Februari 1923 te Savona Ligurië) geboren. Heeft ook deelgenomen aan de Tour van 1947 en vorig jaar, doch moest beide keren opgeven na val partijen. Klimt middelmatig maar daalt prima en 'beschikt over een behoorlijke eindsprint. Met Pasqui ni. die gisteren als tweede achter hem eindigde, is Rossello gehoor zame knecht en dienaar van de grootmeesters Bartali en Coppi. TT. M. KONINGIN JULIANA en Z. K. H. Prins der Nederlanden ko men in September naar Brabant. Dat is bekend genoeg. Daarover heerst ook alom vreugde genoeg. Wat nog niet bekend genoeg is: Middelbeers. waar een vrouwelijke burgemeester regeert, gaat aan de ontvangst van het Koninklijk paar 'n bijzonder Brabants cachet verlenen. Want daar vindt men, dat één kope ren bruiloft voor een Koninklijk Echt paar toch eigenlijk niet voldoende is! In een feestelijk aangeklede stal zal de bruiloft nog 'ns „over gevierd" wo- den met een rasechte Brabantse kof fietafel. Alles wat ons goede platte land biedt aan tong en verhemelte strelende gaven zal daar worden ge serveerd voor de koninklijke gasten. Ze behoeven het niet allemaal alleen op te eten natuurlijk. Ook de Com missaris van de Koningin in onze pro vincie en een groep inwoners van Middelbeers zullen bij die gelegenheid de koffietafel alle eer aandoen. 1

de Stem | 1949 | | pagina 1