Een schild van gelovigen beschermt de priesters Coppi verloochende z n kwaliteiten niet Onze jongens in Indonesië Rapporten van waarnemers worden verdraaid Het staken van het vuren Morgen uitspraak in het proces kardinaal Mindszentv Vliegtuig in Bath- polder neergestort Het congres der veehandelaren Ambtelijke naastenliefde Een gelukkig gezin vierde het koperen huwelijkz Ten voordele van de Republikeinse zaak Kaderdag-en der K.V.P. KERKVERVOLGING IN OOST-EUROPA Besprekingen zullen nog twee weken duren Yan Cauwelaert confereerde Iets hogere temperaturen De chronometers van de Tour de France hebben gesproken Maar de grote Gino gaf weinig krimp. Spaarden de Nederlanders zich KRACHTEN SPAREN Fausto Coppi EN BEZIEN we even de Vincentia- nen, dan zou men alvorens 'n zoet-zuur dompertje op hun werk te plaatsen allereerst eens kennis moeten nemen van de doelstelling der St. Vincentiusvereniging! Deze doel stelling kan geen enkele Vincentiaan ook maar benaderen, wanneer hij zich zelve inplaats van een liefde-brenger, zou beschouwen als een brenger van weldadigheid! In de materiële zorgen der door hem bezochte (spreekt U vooral niet over „bedeelde"!) gezin nen, kan hij slechts op uiterst be scheiden wijze tegemoet komen, om dat de St. Vincentiusvereniging bij voortduring in geldnood verkeert, maar met des te meer ijver zal hij dan ook trachten om zijn hart te doen spreken; om de mensen die in nood verkeren naar best vermogen de weg te wijzen om de materiële nood gelenigd te krijgen; om hen vooral uit hun geestelijke en morele nood op te beuren. Zou dit mogelijk zijn, zonder de drang van de hart grondige liefde tot de naaste, tot de meest misdeelden vooral? Acht de schrijfster het mogelijk, dat de St. Vincentiusvereniging in Breda in 1950 haar 100-jarig bestaan zou kunnen herdenken, indien de ware christe lijke liefde er ontbroken had?! VIJFDE JAARGANG No. 1426 Uitgave' N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v Hootegem. A- E. Langenhorst, Mr. Dr. A J J M Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J- J- H- A' Bruna Abonnements- nriis bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, ner post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- Dostbestelling) S 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland VRIJDAG 8 JULI 194J) Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) DE BESTUREN van NW, KAB en C KV zijn gisteren bijeengekomen ter bespreking van de redevoering van de heer Vermeulen in Genève De bespre kingen zijn niet ten einde gebracht; binnenkort komt men opnieuw bijeen. DE GOUVERNEUR van Suriname, mr. Huender, heeft bekend gemaakt, dat hij om gezondheidsredenen in Augustus a.s. zal aftreden. EEN BLOEDVERBOND van gerepa- trieerden heeft gedreigd de Japanse premier met zijn hele kabinet te ver moorden, evenals de directeur der Spoorwegen; bij hem is het dreige ment reeds volvoerd: zijn lijk werd op de rails gevonden. EEK PRIJS van f 25.000 is gevallen op lot no. 17794 van de Staatsloterij. TAE RAPPORTEN van de Amerikaan- se waarnemers in Indonesië wor den zodanig herzien en verdraaid, dat de republikeinse zaak in een gunstig licht komt te staan. Deze herziening geschiedt door hooggeplaatste Ameri kanen te Batavia, waar de rapporten van de waarnemers te velde worden geschift, samengevoegd en omgewerkt, alvorens te worden verzonden. De be doeling hiervan is blijkbaar de feiten zodanig te verwringen, dat ze passen in het kader van wat op dat ogenblik de politiek van het Amerikaanse Sta- ledepartment of van de Veiligheids raad is. Deze ernstige beschuldiging, die on der woorden brengt wat reeds lang vermoed kon worden, heeft William H. Dc Nederlandse Marine biedt het Koninklijk Paar bij gelegenheid van het koperen huwelijksfeest een glasservies aan, beestaande uit 340 delen. Het is bestemd voor de Piet Hein en daarom is op de bekers het embleem aan gebracht, dat twee reddingsboeien met een anker voorstelt. Newton, een van de 15 Amerikaanse journalisten, die op het moment door Indonesië reist, neergeschreven in de „New-York world telegram". Hij schreef dit naar aanleiding van klach ten van de Amerikaanse waarnemers, die hem zeiden niet in de gelegenheid te zijn objectieve rapporten te dpen toekomen, hetzij aan de Verenigde Na ties, hetzij aan de Amerikaanse rege ring. In feite worden hun rapporten gecensureerd en verdraaid, alvorens ze ter kennis komen van de hoogste in stanties. Newton illustreert zijn betoog met een voorbeeld uit de eerste hand van de partijdigheid van kol. Carlock en van brig. gen. Prior, door wier han den de rapporten moeten gaan: bij de ontruiming van Wonosari trokken de Nederlanders volgens schema terug; de republikeinen kwamen echter niet op dagen om het bestuur over te nemen. De beide heren konden nauwkeurige rapporten krijgen over de gang van zaken van Australische en Amerikaan se waarnemers, waaruit bleek, dat de Nederlanders juist hadden gehandeld, maar ze gaven er de 'oorkeur aan, terwijl ze er zelf niet bij waren, een drietal verklaringen te geven van het voorgevallene, waarbij de Nederlan ders als schuldigen werden aangewe zen. T")E KATH. VOLKSPARTIJ HOUDT op 22, 23 en 24 Juli a.s. Kaderda- gen te Rolduc. Het Kaderweekend is gewijd aan de bespreking van de ver schillende aspecten van het eigendoms recht. Als eerste inleider zal optreden Pa ter dr. S. Tesser, die de algemene, mo rele en wijsgerige aspecten van het eigendomsrecht zal behandelen. De tweede inleider is het Eerste Kamerlid mr. Fr. Teulings. die za spreken over het eigendomsrecht en de beastinghef- fing. De heer J. A. Middelhuis, alg. Secr. van de K.A.B., behandelt het onderwerp: het eigendomsrecht en de medezeggenschap in de onderneming. Tot slot volgt de inleiding van mr. A. Kooien over het eigendomsrecht en be- zitspreiding. Voor gedachtenwisseling, na de inleidingen, is zeer ruim tijd beschikbaar gesteld, terwijl „de praat avond" niet op het program ontbreekt. r\E RAAD VAN BEROEP, waar het schandelijke proces tegen kardinaal Mindszenty in tweede instantie voorkwam, blijkt al geen grein beter te zijn dan de volksrechtbank, die het waagde zich te vergrijpen aan de nobele figuur van de Hongaarse Primaat. Wie had trouwens anders verwacht? De geheimzinnigheid alleen, waarmee de zaak in hoger beroep is behan deld, wijst erop, hoe bang men ervoor is geweest ophieuw de gehele we reld te alarmeren en hoe bezorgd men er voor was, dat wederom allerlei détails zouden doorlekken, waaruit het schanddalige van een dergelijke rechtspraak zou blijken. "MAAR uit latere berichten is ge bleken, zal de uitspraak van het ..Hof" a.s. Zaterdag plaats vinden. De eis was. zoals reeds is medege deeld, handhaving van de straffen. Behalve de reeds genoemde verde- Twee inzittenden gewond flSTERENMIDDAG omstreeks 14,15 uur is in de Bathpoldcr bij Ril land op Zuid-Beveland ongeveer 50 meter van de Zeedijk een militair lesvliegtuig van het vliegveld Woens- drecht verongelukt. Het vliegtuig, een Tiger Moth, dat volgens ooggetuigen reeds erg laag vloog en schuin hing om reclamebil jetten uit te strooien voor het vlieg- feest, dat Zaterdag op Woensdrecht plaats vindt, verloor plots hoogte en raakte met de vleugel de grond. Het sloeg over de kop en werd totaal ver nield. Het kwam terecht vlak bij een groep arbeiders, die op een ardappel- veld bij de hofstede Westhof aan het looftrekken waren. Ze haalden de 2 inzittenden snel uit het toestel. Dok ter Nieuwenhuysen uit Krabbendijke was spoedig aanwezig om de eerste hulp te verlenen. De verwondingen van beide inzit tenden, de instructeur, lt. vlieger R. van Luyk en de leerlingvlieger v. d. Burcht uit Tilburg zijn niet van dien aard, dat voor het leven gevreesd moet worden. De vliegers zijn per militaire Roode Kruis auto naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom over gebracht. digers hebben ook nog advocaten ge pleit ten gunste van prins Esterhazy van pater Ispansky en "an de gewe zen journalist Toth, Daarna vroeg voorzitter Janko aan de procureur of hij nog opmerkingen te maken had. Mr. Borhely volstond er mee kardi naal Mindszenty te kenmerken als ..het hoofd van de contra-revolutie, die al zijn verwachtingen baseerde op een nieuwe wereldoorlog, om al dus de restauratie van de Habsbur- gers te kunnen bewerken". Aan dat gedeelte van de „samen zwering" tegen de republiek hadden zijn medebeklaagden medegewerkt, zo besloot de procureur. ONWRIKBARE TROUW. J^IET ALLEEN in Hongarije maar overal achter het ijzeren gordijn woedt de kerkvervolging. In Tsje- cho-Slowakije heeft nu zelfs het com munistische blad „Svet Prace" moeten toegeven, dat er ernstige wanorde lijkheden hebben plaats gevonden, omdat de gelovigen in onwrikbare trouw aan hun priesters in verzet kwamen tegen maatregelen, gericht tegen de geestelijkheid. Het blad schrijft natuurlijk, dat Re gelovigen zijn „opgehitst" en dat de priesters hen hadden gevraagd „met messen, hooivorken, geweren, dorsvlegels, en zeisen" de geestelijkheid te bescher men. Dit is ook stellig gebeurd. Maar zonder verzoek en zonder ophitsing In enkele Slowaakse districten ver zamelden gelovigen zich voor de woningen van priesters om hen voor arrestatie te vrijwaren en daarbij kwam het tot felle botsingen. Vol gens het communistische blad wa ren de wanordelijkheden het he vigst in het Zilina-gebied. T~vR. RUM verwacht, dat de bespre- kingen over een algemeen gel dend bevel tot staking van het vu ren nog twee weken zullen duren. Hij hoopte, dat de kwestie van het terugtrekken van de Nederlandse troepen zal worden besproken vóór de R. T. C, en hij ontkende het ge rucht, dat een voorlopig accoord over het staken van het vuren reeds was bereikt) In geen geval, aldus ver klaarde hij, zullen de republikeinse troepen de posities, die zij thans op Java en Sumatra bezet houden, ont ruimen. Ook dr. van Royen heeft een ver klaring afgelegd, waarin hij meedeel de, dat het werk van de voorconfe rentie nog niet voltooid is. De uit- TAE BELGISCHE informateur Frans van Cauwelaert heeft gisteren be sprekingen gevoerd met talrijke po litieke figuren van verschillende po litieke groeperingen. Na afloop hier van had hij een onderhoud met de prins-regent. Hij toonde zich zeer op timistisch over het verloop der on derhandelingen, doch kon in dit sta dium nog geen mededelingen doen. Hij verwachtte a.s. Maandag een ver klaring te kunnen afleggen over het resultaat van zijn besprekingen. DUIKERS hebben gisteren nog twee lichamen uit het wrak van de „Roer mond"' gehaald. Naar men gelooft is een hiervan dat van de gezagvoerder Plesman. VERBAND met het feit, dat de j>ranse regering de invoerrechten op jJederlands schoeisel weer van kracht *jeelt verklaard voorheen behoefde P Nederl. schoeisel geen invoerrech - ei* te worden betaald is de export ai\ schoenen naar Frankrijk stilge legd. De prjjs kwam tengevolge van ovengenoemde maatregel ongeveer procent boven het normale te lig gen. FAMILIE-LEDEN van opvarenden an de Kota Inten wordt aangera- t cn .Z1eh opnieuw te laten inenten, enzij de laatste inenting nog geen ric jaar geleden heeft plaats gehad. "f° wordt kans, dat pokken in Ne derland worden geimporteerd en ver spreid, zo gering mogelijk. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Gro te Beer was op 6-7 300 mijl Oost van Kaap Guardafui. De Kota Inten pas seerde 6-7 om 22 uur Pantellaria en wordt 18-7 in Rotterdam verwacht. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Veel bewolking met hier en daar nog enige lichte motregen. In het Noorden van het land en langs de Hollandse kust matige wind uit Noordelijke richtingen, elders meest zwakke wind. Dezelfde of iets hogere temperatuur dan gis teren. Heden zon onder 21,00 uur. Maan op 20,16 uur. Morgen: zon up 4,30 uur. Maan onder 2.44 uur. (Van onze speciale verslaggever). LA ROCHELLE, Donderdagavond. WAAROM ZOUDEN WE VANDAAG eens niet met onze eigen jongens beginnen! Ze hebben 't immers best gedaan, met Henk de Hoog juist nog even beter dan Wim de Ruiter en als derde man Frans Pauwels, achter wie uiteindelijk dan toch nog tien renners, w.o. bijvoorbeeld de beste helper van Bartali, Ricci. We hebben 't ze 'niet kunnen vragen, maar onze indruk was, dat ze niet alle beschikbare krachten aanwendden, waarom men blij kan zijn, omdat een Tour de France slechts wordt uitgereden door de man, clie wikt en weegt en de aanwezige energie economisch weet te verdelen. nutcn achter Fausto de grote, mag zeggen dat hij op behoorlijke wijze de kleine rij onzer landgenoten geslo ten heeft. Nog eens: we kunnen heus content zijn met het resultaat van gisteren en omdat we weten dat zij zich de ziel niet uit het lijf hebben gereden maar weloverwogen, die slopende tijd- race „namen", zien we met een ge rust hart de étappen van morgen, die naar Bordeaux voert (262 km.) te gemoet. Misschien kunnen we van- daaruit wel het eerste Nederlandse succesje melden, in deze zin, dat een der onzen in de voorste gelederen eindigt bij de beroemde wijnboeren aan de Loire. Ook om andere reden was het ver standig, vooral van de Hoog, om zijn krachten niet te zeer uit te putten. Zijn achterstand op de renners vóór hem was immers van die aard, dat TUIST om deze redenen zou het een dwaasheid zijn geweest, zich in deze rit tegen het horloge volkomen leeg te rijden, omde volgende dagen daarvan logischerwijs de hoogst nadelige volgen te moeten onder vinden, zoals de Hoog zich uit de 18e rit, vorig jaar, wel herinnerd zal hebben. En dan nog is die 56e plaats van de taaie Amsterdammer een uitstekende vooral wanneer ge laat gelden en ge moet dit wel vooropstellen dat hij als eerste van de 88 de weg opge stuurd werd en met niemand vóór zich, pas in de 50ste kilometer door de superieure Italiaan De"Santi werd ingelopen. En dan nóg is die 61e plaats van de Ruiter, veroverd na een zeer regel matige rit niet slecht, terwijl Pauwels 4 als 78ste, met een goede dertien mi- 2aG op 15 September 1919 in Castellania het levenslicht en is dus 29 jaar. Hij meet 1,76 me ter en weegt 73 kilogram. Drie maal reeds won hij de Ronde van Italië, ook deze van dit jaar, waarin hij Bartali ver achter zich liet. Formidabele temporijder. Hult zich evenals zijn grote ri vaal Gino, voortdurend in stil zwijgen, zodat zelfs zijn naaste omgeving practisch nooit uit hem wijs kan worden. Zijn stereotiepe gezegde in dit verband is steeds, dat hij alleen zichzelf vertrouwt... een paar minuten winst méér hem toch niet in staat zouden hebben ge steld de rode lantaarn aan een ander over te dragen en bovendien hing er nu geen zwaard van Damocles boven het hoofd, zoals vorig jaar, toen num mer laatst bij Goddet z'n retourtje naar huis in ontvangst mocht komen nemen. ONZE PLAATSEN. werking van de principiëel bereikte overeenstemming over het „staakt het vuren" zal nog moeten volgen. Di van Roijen verklaarde met het tot dusver bereikte resultaat niet onte vreden te zijn. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de republikeinse leiders, met name de sultan van Djokja, geen mo gelijkheid hebben gezien bij de over name van het gezag hun volgelingen te wijzen op de ernstige wil tot sa menwerking, die aan Nederlandse zij de bestaat en hen aan te sporen ook hunnerzijds de toegestoken hand te grijpen. rpWEE PERSONEN zijn volgens 'n officiële bekendmaking ter dood veroordeeld en negen anderen beboet met gevangenisstraffen tot tien jaar in verband met ongeregeldheden in Levoc op 25 Juni. Op die dag verza melde zich een grote menigte voor het huis van pater Vojta, menende, dat hij gearresteerd zou worden. Er was nl. een lid van het Nationaal comité bij hem binnengegaan, om zo werd later beweerd „een bespreking met de pater te hebben over een te hou den bazar". De menigte viel het lid aan en drong later de huizen van de andere leden binnen, waar huisraad en meu bels werden vernield. Uit omliggen de dorpen kwamen tallozen om zich te voegen bij de menigte. In Polen heeft de recherche in Kra- kau de Jezuïetenpater Wlauslaw Gu-r gacz gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd te hebben geholpen bij het organiseren van politieke moor den en overvallen op staatsbanken. Bestrijding veeziekten TVONDERDAGMORGEN om 9 uur waren de afgevaardigden weer present in de „Prins van Oranje" te Goes ter bespreking van een massa door de bondsafdelingen ingezonden voorstellen. Zeer belangrijk leken ons die wel ke de bestrijding van vee-ziekten betroffen. Friesland, Gelderland, Zeeland en Utrecht propageerden verplichte in enting tegen mond- en klauwzeer, waar het hoofdbestuur zich in het algemeen mee accoord verklaarde. Dr. Venema zei, dat dit verplicht stellen, inderdaad het ideaal is, maar men beschikt bij de veteinaire dienst nog niet over voldoende krachten om dit uit te voeren. Noord Brabant diende het verzoek in te streven naar een algemene vee arbitrage, wat ook door het hoofd bestuur wenselijk werd geacht. Verplichte arbitrage, welke Gel derland wilde, vond het hoofdbe stuur thans nog niet gewenst. N.-Brabant wilde nog opheffing der aankoopvergunningen voor kal veren beneden de 60 k.g. in de grens strook, maar het hoofdbestuur meen de dat men die beperkende bepa ling tot beteugeling van de clande stiene uitvoer, nog niet zou kunnen opheffen. Tenslotte vonden allen zich weer aan de gezellige koffie-tafel in de zaal van de heer Krijger, waar dit welgeslaagde congres in de middag door de voorzitter, de heer v. d. Stoel werd gesloten en waarbij de afdeling Zeeland veel goede woor den te horen kreeg over de voor treffelijke wijze waarop zij haar vele gasten had ontvangen. (Bnvcn): Hiliar Scherbejjn Nommer Een E 63 te Hoofdplaat dient in de V- brigade te Surakarta. (Onder): Lex Re- müsen, Dorpstraat 78 te UIicoten ge niet van het zo juist ontvangen „Dagbl. Dc Stem" (Geheel straat 29, boven): Sergeant Jo Remie, Olm- te Breda, met zijn twee inlandse vriendjes onder de bananenbomen. (Daaronder): Adr. Veeken (links), Noord- hoek B 54 en Quirinus Sittort, Noordhoek C 5, zijn niet alleen uit dezelfde plaats, doch ook „slapies" in Palembang, waar ze bü het zelfde onderdeel dienen. EN DE ITALIANEN! TS DE HOOG dus nummer laatst in het algemeen klassement geble ven, Pauwels bezet de 77e plaats, ter wijl de lachende Rotterdammer hij blijft inderdaad nog altijd bizonder goed gehumeurd nu de 44e plaats inneemt, juist achter Bobet, de grote man van vorig jaar, maar vóór Kete leer, Ricci, Desbats, Calient. Kint en tal van andere wpg-grootheden uit België, Frankrijk cn Italië! iy/TET de stilzwijgende Coppi hij gaat steeds meer op Bartali ge lijken! - is het verlopen, zoals iede- een dat had verwacht, hoewel de Zwitser Kubler en de Belg v. Steen bergen hem geweldig partij hebben gegeven. Zéér opmerkelijk echter is de prestatie van Bartali geweest, de grand-seigneur, zoals hij de laatste dagen hier weer wordt genoemd. Slechts 4,5 minuut kwam Gino de geweldige bij Coppi tekort, een veel zeggend ding voor de komende da gen, maar tevens het uitgesproken bewijs voor de gehuldigde stelling dat Bartali ook nu weer een zéér serieu ze gooi naar de zege wil doen. Met uitzondering van v. Steenber gen en Gyselinck (B), de Zwitser Ku bler en de Fransman Dusseau is het in deze tijdrit alles Italië geweest, wat de klok sloeg. Zij bleken het ge makkelijkst te draaien, zowel in het eerste gedeelte (dat te Lugon zijn einde had) en met de- wind schuin tegen moest worden gereden, als in de resterende helft, toen de nogal straffe wind in de rug blies. (Vervolg zie pag. 3). i. TN ONS BLAD van 25 Juni heeft onze medewerkster, die spe ciaal voor vrouwen bestemde rubriek verzorgt een kwestie behandeld, die ook de aan dacht der mannen blijkbaar zeer getrokken heeft. Het stuk droeg tot titel „Naastenliefde mag niet amb telijk zijn". Een man, die zeer goed thuis is in het charitatieve werk, is erdoor gedreven een paar grote vellen vol te typen. En wat daar op staat, is zeer zeker ook de moeite van het lezen waard. Alleen zullen we het stuk vanwege de lengte in tweeën moeten verdelen. En onder het tweede gedeelte zal onze me dewerkster dan nog even kort aan het woord komen. Hier volgt dan het eerste gedeelte. T EEST MEN de ontboezemingen over de „ambtelijke naastenliefde" dan kan men niet anders dan erkennen, dat de strekking van het betoog al leszins edel is, doch wanneer men geen vreemdeling is in de practijk van het omvangrijke terrein van de christelijke charitas, dan kan men er ook niet aan ontkomen toch hier en daar even het hoofd te schudden en heel bijzonder te betreuren, dat in stede van het onderwerp algemeen te behandelen daarbij de namen worden genoemd van: de St. Elisa- bethvereniging, de St. Vincentiusver- eniging, de Armbesturen en het Wit- Gele Kruis Ongetwijfeld zonder zulks te wil len, wordt daardoor op deze met na me genoemde instellingen toch een blaam geworpen, welke zij niet ver dienen. Wanneer men kortelings ken nis heeft genomen van het jaarver slag van het Wit-Gele Kruis, afde ling Breda, is het toch wel erg moei lijk om aan te nemen, dat de wijk verpleegsters in een jaar tijds even tjes 101.341 verplegingsbezoeken bij patiënten aan huis brachten, (om één voorbeeld uit het omvangrijke ver slag te citeren), indien niet de wer kelijke liefde tot de naaste daarbij een zeer voorname rol speelde. De wijkverpleegster oefent geen beroep uit, doch zij volgt een'roeping wat heel iets anders is! Een roeping, die zo oud is ais het Christendom zelve; een roeping die de naastenliefde ver persoonlijkt; een roeping die als zodanig bezien zowel degene die de verpleging ontvangt, als die deze brengt, nader tot God moet en zal brengen. Ware het niet de liefde die hier drong, dan was de verpleegster geen verpleegster geworden, doch had zij een beroep gekozen (eventueel zonder roeping!), dat in ieder geval minder inspannend en meer lucratief is, dan juist dat van wijkverpleeg ster TVE ARMBESTUREN; het is niet dui delijk (als men toch eenmaal na men noemt) of hier de „kerkelijke" of de „burgerlijke" armenzorg wordt bedoeld. De meest „ambtelijke" zal ongetwijfeld de burgerlijke armen zorg zijn. belichaamd in de Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. Maar zelfs daar leert de ervaring, dat de ambtenaren die met de prac- tische uitvoering zijn belast heus hun hart wel laten meespreken, maar dat zij meer gebonden zijn aan een keurslijf van ingewikkelde bepalin gen en voorschriften, waardoor de hulp die zij daadwerkelijk willen bieden, noodgedwongen ietwat stroe ver zal zijn, dan bij de „vrije" instel lingen, ligt in de aard der burgerlijke armenzorg verankerd. T)E ST. ELISABETH-VERENIGING: is het nog nodig om ook hier het gewraakte (en blijkbaar veronder stelde) gebrek aan werkelijke liefde bij de leniging van de nood zo maar klakkeloos te veronderstellen? De doelstelling dezer vereniging, welke blijkens haar Statuten niet als de St. Vincentiusvereniging mag zeg gen, dat „geen liefdewerk haar vreemd is" en dus veel beperkter is, beschikt slechts over zéér beschei den inkomsten, maar daarom juist mag men nog met des te groter ze kerheid aannemen, dat ook hier de liefde, de hartelijkheid van mens tot mens, hier bijzonder van vrouw tot vrouw, zal moeten en zal aanvullen, wat aan materiële hulp noodzakelij kerwijze helaas vaak moet ontbreken. Tot zover het eerste gedeelte .van dit schrijven. DE CENTRALE REISKAS van de K. A.B. wil in 1,950 een bedevaart naar Rome organiseren en in 1951 nog een keer, maar dan in massaal verband. EEN GROOT SUCCES noemde ad miraal Mc. Gregor dc vlootmanoeu- vres van de Westerse Unie, die gis teren zijn geëindigd.

de Stem | 1949 | | pagina 1