Paul van Zeeland niet geslaagd Opnieuw een Franse overwinning Djokja ontvangt vandaag zijn leiders Zij gaven hun leven in Indonesië Bedevaart van de pseudo Kath. Actie Nu opdracht aan van Cauwelaert? Défilé van oud en jong Motie-Droesen aangehouden Herstel van onrecht Koperen feest DE BELGISCHE KABINETSFORMATIE „Onze houding is onwrikbaar De toestand op de „Kota Inten" Nederlands schip op mijn gelopen DE Nederlandse boeienlegger „Col- dewey" is gisterenmorgen op de Noordzee ten Noord-Oosten van het lichtschip Elbe 2 op een mijn gelo pen. Het schip, dat in zinkende toe stand verkeert, heeft sleepbootas- sistentie gekregen. De bemanning, waarvan drie leden ernstig gewond zijn, is door de sleepboot overgeno men. De Unci aanwezig om van de aankomst getuige te zijn Toeristen kunnen naar Denemarken Wisselend bewolkt Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk gehalveerd MAARBARTALI WEER IN DE VOORSTE GELEDEREN Wim de Ruiter kreeg- tweemaal bandenpech, maar eindigde kort bij de winnaar. - Sijen kon de tegenslagen niet meer aan Adolphe Deledda H1 VIJFDE JAARGANG No. 1424 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandta Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 6 JULI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2238 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEIJZEN^Axelsestraat^45^Telefoon^2347) pAUL VAN ZEELAND heeft zijn pogingen om een nieuw kabinet te vor- men gisteren opgegeven. Hij voegde aan deze mededeling toe, dat de katholieken er echter op blijven staan, dat de Koningskwestie zonder verwijl moet worden opgelost. Op dit punt, zo zei hij, is onze houding onwrikbaar. De CVP zal alle wettelijke middelen te baat nemen, welke een einde kunnen maken aan het koningsprobleem. JJADAT de prins-regent van Zee land had ontslagen van zijn op dracht een nieuwe regering te vor men, heeft hij de voorzitter van de liberale partij. Motz en de voorzitter van de socialistische partij Max Bu- set ontvangen. Omdat August de Schrijver, voorzitter van de CVP zich in Gent bevond, zal hij eerst heden ochtend door de Prins-regent wor den ontvangen. Voordat Paul van Zeeland zijn opdracht teruggaf, had hij opnieuw gepoogd om de liberalen te over reden met de katholieken een nieu we regering te vormen. Hij slaagde daarin echter niet, omdat geen overeenstemming kon worden be reikt over de koningskwestie. De liberale leider Motz meende, dat aan het vinden van een oplossing voor de koningskwestie geen voor rang gegeven diende te worden bo ven andere van vitaal belang zijnde vraagstukken op economisch of fi nancieel gebied. In Brussel circuleren natuurlijk de nodige veronderstellingen over wat nu gebeuren gaat. Velen menen, dat de prins-regent naar alle waarschijn lijkheid de katholiek Frans van Cau- welaert, die voor de verkiezingen voorzitter was van de Kamer, zal verzoeken zich met de vorming van een nieuwe regering te belasten. TOCH NOG PLEBISCIET? T~\E REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen, in de afgelopen week de navolgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: 2e luit. D. M. Driebergen uit Venlo-Blerick. Sold. T. H. M. Ververgaert uit Venlo. Serg. A. Rijsdam uit Oegstgeest. Sold. J. H. Bedaux uit Tegelen. Sold. L. Bos uit Brunssum. Sold. A. C. M. van Dongen uit Eindhoven. Sold. J. A. M. van Griensveen uit Deur- ne. Sold. M. van Happen uit Eindhoven. Serg. A. IV. Schut uit" 's-Gravenhage. Sold. J. H. J. Al- bers uit Wanroy. Kon. Ned.-Ind. Leger: Sold. Koi. Sold. Laben. Sold. Lim Oeij Liang. Proefverbander Moehalinï. Sold. 2e kl. Sahroen. Sold, Djoemadi. Sold. Mardjo. Korp. Paleneven. Sold. Portier. Sold. Soekri. Sold. Ie kl. inf. Ta- namal. Sold. Kamsoen. Serg. Boe- nag allen uit Indonesië. "pEN ander gerucht wil, dat de so- cialisten niet ongeneigd zouden zijn zich neer te leggen bü een volks raadpleging over de terugkeer van de Koning. Tot nu toe hebben zij zich hierte gen steeds heftig verzet, omdat zij Het koninklijk paar ter ere JGADAT Vrijdagmiddag in den Haag het nationale huldeblijk aan H. M. de Koningin en Prins Bernhard zal zijn aangeboden, zullen Zaterdag twee defilé's in de tuin van het ko ninklijk paleis in Soestdijk worden gehouden, 's Ochtends is er een de- filé voor volwassenen, waaraan de putaties van landelijke organisaties zullen deelnemen: ook het Nederland se voetbalelftal zal in Oranjetrui mee- marcheren. In totaal doen er 80 groe pen mee. 's Middags defileren 1500 vertegen woordigers van de georganiseerde jeugd voorbij het paleis. Zij zullen door spijkers met koppen voor de toekomst te slaan een houten reuzen- medaille, later aan het koninklijk paar aan te bieden, van een toepas selijk randschrift voorzien. Geen nieuwe ziektegevallen AAN BOORD van de ,.Kota-Inten' hebben zich geen nieuwe ziekte gevallen voorgedaan. Als dit zo blijft zullen de opvarenden op de dag van de debarkatie het schip wordt 16 Juli in Rotterdam verwacht op normale wijze hun woonplaatsen be reiken. Mocht zich echter een nieuw ziek tegeval voordoen dan is quarantaine voor alle opvarenden noodzakelijk. Uit voorzorg worden hiertoe uiter aard reeds voorbereidingen getroffen. De infanterie-kazernes in Amers foort zullen voor dit doel worden ont ruimd. I deze in strijd achten met de grond wet. Zij zouden echter slechts hun toestemming tot het houden van een dergelijk plebisciet geven, als tevoren is bepaald, dat de Koning alleen zal terugkeren, indien 70 procent van de bevolking zich voor zijn terugkeer uitspreekt. En waar volgens dezelfde bron deskundigen op grond van de laatste verkiezingsuitslagen hebben berekend, dat de koning in het aller gunstigste geval 65 procent der stem men zou halen en dus geen kans zou maken, is deze „bereidwilligheid" der socialisten al een heel bedenkelijke en een verre van grootmoedige. Drie leden der bemanning gewond De „Coldewey", een schip van 500 ton, was in April van dit jaar door de Duitsers aan Nederland terugge geven en was daarna door de Engel sen gecharterd. Russische gezant onder de pelgrims TAE PSEUDO-KATHOLIEKE ACTIE in Tsjecho-Slowakije heeft giste ren plechtigheden georganiseerd ter herdenking van Slavische heiligen en ze heeft die misbruikt om weer de nodige scherpe aanvallen op het Epis copaat te doen. De echte gelovigen hielden zich verre van deze ontheiligde pelgri mages. Toch was er grote belang stelling, maar het was een kunst matige. Grote aantallen fabrieks- auto's brachten vele groepen geor ganiseerde arbeiders - waarschijn lijk gedwongen naar de bede vaartplaatsen. De plechtigheden nabij Bratislava werden „opgeluisterd" door de aan wezigheid van minister-president Za- potocky en de Sovjet-Russische am bassadeur Michael Silin. Zapotocky hield een rede, waarin hjj de bis schoppen als reactionairen en verra- ders doodverfde en de gesuspendeer de pater Horak verklaarde, dat de regering slechts met die bisschoppen de maatschappij wenste op te bouwen die bereid waren hieraan mede te i werken. Volgens officiële rapporten zouden 2300 van de 4500 priesters zich bij de pseudo-Katholieke Actie hebben aan gesloten. Daarbij dient men te beden ken, dat een aantal op de lijst is ge plaatst zonder het zelf te weten en dat een aantal gedwongen is gewor den de lijst te ondertekenen Kamer welwillend jegens Raad van Europa TAE TWEEDE KAMER heeft de stemming over de motie-Droe- sen (KVP) betreffende verhoging van de inleveringsprijs voor boter aange houden in ^verband met nadere be sprekingen van de minister van Land bouw met de commissie voor land- bouwaangelegenheden. De begroting van het landbouw-egalisatiefonds '49 werd z.h.s. goedgekeurd; de Kamer ging accoord met enige begrotings wijzigingen en met een wetsontwerp tot wijziging van de Veiligheidswet 1934. Bij de algemene beschouwingen over het wetsontwerp tot goedkeu ring van het statuut van de raad van Europa bleek in het algemeen de Ka mer welwillend te staan tegenover het ontwerp, met uitzondering natuur lijk van de communisten, die er een doordrijven van Amerikaanse impe rialisten in zagen. Vanmiddag zal de minister van Buitenlandse Zaken op de critiek, die op détailpunten is ge leverd, ingaan. Tegemoetkoming aan in communauteit levende leerkrachten TAE MINISTER van Onderwijs heeft bij de Tweede Kamer een bedrag van f 6,700,000 aangevraagd ter tege moetkoming in de door in commu nauteit levende leerkrachten geleden schade tengevolge van de destijds dooi de bezettende macht gelaste korting van 40 pet. op de salarissen. De regering acht het billijk belang hebbenden in de geleden schade te gemoet te komen tot 'n bedrag van de helft van het netto-bedrag, dat ze, als de korting niet was toegepast, meer zouden hebben ontvangen. rvE LEDEN van de commissie der Verenigde Naties, de heren Co chran, Herremans en Critchley zijn gisterenmiddag per vliegtuig naar Djokja vertrokken, om getuige te zijn vande aankomst van Sukarno. Hatta c.s. Ook de plaatsvervangende leden der Unci gingen met hetzelf de vliegtuig mee. Hedenmorgen om 6 uur zou het vliegtuig der commissie uit Batavia vertrekken om de Republikeinse lei ders op Bangka op te halen. Een aan tal vooraanstaande republikeinen is reeds uit Batavia naar Bangka ver trokken. In een rapport van militaire waar nemers aan de Unci wordt medege deeld, dat de ontruiming van de re sidentie Djokja zonder enig incident van belang is geschied. De republikeinse soldaten, aldus dit rapport, waren gekleed in een verscheidenheid van uniformen of burgerkleding en droegen automati sche wapens van verschillende soort De Unci heeft de waarnemers be-, dankt voor hun werkzaamheden. Een correspondent van Aneta meldt dat, sinds Zondag nieuwe republi keinse troepen de stad Djokja zijn binnengetrokken, de bedrijvigheid plots in de straten is teruggekeerd. Onder de troepen bevinden zich twee Nederlandse deserteurs uit Amster dam, die in 1946 naar de TNI waren overgelopen en nu de rang van eerste luitenant bekleden. De koers van de Indonesische gul den is ten opzichte van de republi keinse gulden aanzienlijk gedaald. Maandag kreeg men 80 rupiahs voor een gulden en Dinsdag nog slechts 50 Overal in de stad ziet men portretten van Sukarno en' Hatta. De Chinese consul deelde aan de correspondent HET IS WARM... EN VER! - De zon staat men ziet 't aan de schaduwen bijna loodrecht boven de renners op de onbe schutte west-Franse wegen. Hier een groepje pechvogels w.o. Caput en Lapébie. mede, dat circa 5000 van de Chinezen, die evacueerden, verzocht hebben te mogen terugkeren. SPOEDIG INTER INDONESI SCHE CONFERENTIE? TN EEN interview, dat dr. Drees toe stond aan de hoofdredacteur van het republikeinse dagblad Merdeka, die zich op het moment in ons land bevindt, heeft de minister-president de hoop uitgesproken, dat de repu bliek zo spoedig mogelijk zou beslui ten tot deelneming aan de R. T. C. Hij noemde 1 Augustus als richtda- tum voor de aanvang en hoopte, dat de conferentie niet langer dan twee maanden zou duren. De souvereini- teits-overdracht zou dan voor 1 Ja nuari geschieden. De min.-president van Oost-Indone- sië heeft bij gelegenheid van het 1- jarig bestaan van de BFO de hoop uitgesproken dat de inter-Indonesi- sche conferentie reeds tussen 10 en 20 Juli kon worden gehouden. VRIENDELIJK INDIA. TAE REGERING van India, die nu al sinds de politiële actie onze vlieg tuigen verbiedt op haar grondgebied te landen, heeft een verzoek van de 15 Amerikaanse journalisten, die In donesië bezoeken, ingewilligd en toe stemming verleend, dat het KLM-toe- stel, waarmede ze terugreizen over India vliegt. Verhoging deviezenbedrag voor Engeland en Frankrijk "YTOOR REIZEN naar Denemarken kunnen ook toeristische deviezen worden aangevraagd en wel zonder loting. De eerste toewijzing geschiedt op 11 Juli. Personen boven 14 jaar krijgen hoogstens 500 Deense kronen; bene den die leeftijd hoogstens 250 kro nen. Zij, die dit jaar al een devie- zentoewijzing voor toerisme kregen, komen voor Denemarken dit jaar niet meer aan bod. Reist men per auto of per motor, dan kan voor f 50, doorreisdeviezen voor Duitsland wor den verkregen. Het deviezenbedrag voor toeristi sche reizen naar Groot-Brittannië en Ierland is verhoogd tot 35 p. st., ter wijl het maximum dagverbruik per persoon gesteld is op 3,10 p. st. Ook kinderen beneden 14 jaar kunnen de viezen krijgen en wel maximaal 17,10 p. st. Ook voor Frankrijk kunnen voor kinderen reisdeviezen worden aangevraagd. Het maximum is hier f 150 p. p., met een dagverbruik van max. f 15. Zwitsers in Roemenië veroordeeld TAINSDAG zijn 50 Zwitserse burgers door de rechtbank te Boekarest wegens belastingontduiking veroor deeld tot gevangenisstraffen van 2 maanden tot 3 jaar en tot boeten" van 200.000 tot 7,500,000 lei. DE LANDEN, deelnemend aan de or ganisatie voor Europese economische samenwerking, zullen geleidelijk de kwantitatieve invoerbeperkingen doen verdwijnen om zo mogelijk in 1951 tot algehele vrijmaking van het in- ter-Europees handelsverkeer te ko men. DE MINISTERRAAD heeft nog geen datum vastgesteld voor de regerings verklaring over het Indonesisch vraag stuk. Min. van Maarseveen verga derde gisterenavond met de Indone sische commissie uit de Tweede Ka mer. DE KNAC heeft bij de minister van Buitenlandse Zaken afschaffing van het verplicht visum voor Italië be pleit, vooral in verband met het a.s. H. Jaar. EEN ERNSTIG ONDERZOEK wordt ingesteld naar het onverantwoorde lijk laag vliegen van enige militaire vliegtuigen Zondag jl. boven de kust streek. Vast staat, dat het geen Ne derlandse vliegtuigen waren. HET KATHOLIEK bureau voor maatschappelijk en cultureel over- «6, waarin landelijk samenwerken de K. A. en zo goed als alle katho- "ekc sociale organisaties, heeft ver- laard, dat het in verscheidene op- eert 1 het beleid van de arheiders- Nvv eerde in Gen®ve en van net dón j afkeurt, en zich achter het stelt K A-B- ingenomen standpunt ^,E?Sa°?en moesten gisterenavond sta"tbeater in den Haag ver- wijdeid worden bij de vertoning van iiu*" jiaeren gordijn", omdat relletjes wilden veroorzaken. KC-E'k d? Eranse minister van w„ c'enj zijn Amerikaanse col- ,.®oyder een geheim plan over al? Y00r Europese economische samenwerking. Dit plan zou een ver hoging van de goudprijs en een ver S,g Van de. Amerikaanse douane, laneven voorstellen. POSITIE TROEPENSCHEPEN: Groo te Deer passeerde 4-7 Perim. vanavond^rWaChting' geldig tot gemi^drnnp' bewolkt en overwe nt n„ ~n Ter' MatiSe la"Ss de Westeliik* i a krachtige Noord- 1nUkteemWp?rdatut.inig VCrande" Maan*mi 174? °nder 21'02 uur' raaan op 17,4» uur. Morgen: zon »P 4,28 uur. Maan onder 1,22 uur (Van onze speciale verslaggever) LES SABLESd'OLONNE, Dinsdagavond. QP EEN HAAR NA is het hier een Belgische zege geworden. Stan Ockers, de gezellige Antwerpenaar, nam tegen het koerseinde im mers de positie in, welke een winnaar behoeft: in de voorste gelederen, tezamen met nog een aantal landgenoten w.o. van Steenbergen. Maar de eindstreep was op de 500 meter wielerbaan getrokken hetgeen voor Ockers een handicap, doch voor de Franco-Italiaan Deledda een voor deel bleek. In de slotsprint kon Stan namelijk geen weerstand bieden aan het geweld, dat Deledda, aangevuurd door tienduizenden uit zijn streek, gedurende de beslissende faze van deze zesde rit vermocht te ontwikkelen. Als een projectiel suisde de Fransman over het ce ment en met ongeveer 200 meter voorsprong flitste hij, jubelend èn toegejuicht, zoals dat alleen dit volk het kan, als eerste langs de jury. TAOUCE FRANCE kon dus weer al tevreden zijn, meer" dan dat zelfs, want was Marinelli niet vrijwel te gelijkertijd binnengekomen en dus óók de gele trui in vaderlandse han den gebleven! BITTERE PIL Js er daarginds dus reden tot grote tevredenheid, wij Nederlanders kregen ook vandaag weer een bittere pil te slikken. De tweede Limburger Sijen heeft namelijk de kracht en de moed niet meer kunnen opbrengen om de strijd voort te zetten: nog voor de etappe ten einde was deed hij de „brokkenwagen" stoppen en be reikte daarmede de finish! Bevreemding heeft diens opgeven in feite niet gewekt. Reeds in Brus sel herinnert U maar wat wij daar over hem berichtten be schikte hij al niet over het humeur en de onmisbare instelling als ge heel, om een super-zware karwei als de Tour nu eenmaal is met succes te kunnen afwerken. Maar hoe gaat dat, de renners kennende weet je dat ze allen op hun beurt, vroeg of laat een inzinking, lichamelijk of geestelijk te overwinnen krijgen en daarom hoopten we toen ook, dat het nadien wel beter zou gaan. Doch het werd niet beter. De vele tegen slagen die hem overigens niet al léén wachtten sloopten zijn moreel en het was eigenlijk vanzelfsprekend voor degenen die hem goed hadden gadegeslagen, toen hij vandaag uit de ploeg verdween. Jammer, doodjammer, want na zes ritten je ploeg reeds gehalveerd te zien is een hard gelag, óók voor de blijvers, al behouden wij daarmede dan het sterkste trio in de Ronde, een trio dat ook vandaag weer op vallend goed reed en slechts tenge volge van pech niet verder in de voorste gelederen geklasseerd is ge worden. WEER PECH BIJ DE ONZEN. Jnderdaad worden de onzen wel zeer door het noodlot achtervolgd. In deze zesde etappe, die zich kenmerk te door vrij grote lusteloosheid bij de meeste equipes, viel het puike rijden der Nederlanders heel erg op. Wim de Ruiter (wfj moeten het bij ons wél van de De Ruijters hebben: Michlel, de zeevaarder, Kees de bil jarter en dan deze Wim uit Rot terdam!) de lachende Willem dan, kon ook vandaag weer zonder moei te meekomen met de grote groep, waarin zich alle toonaangevende en kansmakende renners bevonden. TEAMGEEST. 7EVEN EN ZEVENTIG kilometer (van de 305) waren achter de rug, toen hij wegens bandbreuk moest af stappen. Henk de Hoog en Sijen lie ten zich uit het peleton, waarin ook Frans Pauwels zijn mannetje stond, afzakken en ge-drieën smaakten ze het genoegen de hoofdgroep weer in te halen. In de voorsteden van Nan tes dwong een tweede lekke band on ze Wim tot stoppen, maar van ont moediging was geen sprake, zelfs niet toen hij wat later met een vleugel moer van z'n achterwiel moest prut senDat was dan wat de Ruiter betreft. Ternauwernood had de kara vaan Nantes achter de rug, of daar zagen we Henk de Hoog driftig op de grond springen. Ook hij had band breuk en nu toonde Pauwels de on misbare ploeggeest, door op de taaie Amsterdammer te wachten, Jammer genoeg konden zij niet voldoende snel aansluiting met de voorste gelederen bewerken met als gevolg, dat zij ge heel achteraan eindigden, dat wil zeggen nog vóór Dussault de „rasech te kwajongen", winnaar van Parijs Reims en diens landgenoot Blanc. Had de Ruiter slechts een goede halve minuut achterstand op de win naar, Pauwels en de Hoog kwamen 23 minuten bij Deledda te kort, het geen heus zo veel niet is na al die tegenslagen. Frans genaturaliseerde Italiaan, bereikte onlangs de 30-jarige leeftijd. Zeer energiek „draaier" en zoals vandaag bleek inderdaad een sprinter met kwaliteiten. Zijn levensbeschrijver voorspelde veer tien dagen geleden, dat hij goed was voor het winnen van enkele etappen; die heeft dus een goede neus gehad! In zijn ploeg rijden óók Camellini, Fachleitner, Giguet Molineris. Opgemerkt zij nog, dat Deledda, die in Lons-le-Saunier woont gisteren in zijn streek fietste. Intussen is de stemming onder de drie blijvers perfect. Zij willen on danks alles doorzetten, ook al met het oog om volgend jaar de kans te krijgen voor een Franse fabriek te kunnen gaan rijden, natuurlijk teza men met de Nederlanders, die dan met hen zullen worden aangewezen voor de 37e Tour! BARTALI-COPPL I> EG RIJPENDE hoe nieuwsgierig gij allen zijt om op de hoogte te ko men van hetgeen zich vandaag tus sen Bartali en Coppi heeft afgespeeld haasten wij ons nu om daarover wat meer te vertellen. Ge weet, dat Coppi gisteren niet minder dan 13 minuten aan Bartali heeft verspeeld, Er de den in de loop van gisterenavond hardnekkige geruchten de ronde, dat Fausto op zou geven maar vanochtend om zeven uur ongeveer op vertrek tijd, verscheen hij toch aan de start, Iedereen was benieuwd hoe het 2- tal zich zou gedragen wederzijds, hoe wel iedereen óók begreep dat Bartali in Fausto geen helper zou vinden. Zo is het ook uitgekomen: Als Gino de marreerde, spurtte Coppi mee en om gekeerd: gewoon géén gezicht. En wéér dachten we aan de Ronde van Nederland èn aan Schulte-Middel- kamp en we konden ons maar niet losmaken van de gedachte, dat ook in deze Ronde één van de twee ge weldige Italianen de karavaan de rug toe zal keren. AI zal dat o.i. Bartali dan niet zijn! Wederom is de rennerskaravaan met vier gedund: Sijen, Serra (de laatste Spanjaardalsmede de Zwitsers Hutmacher en Stettler. Goed be schouwd is dat nog meegevallen wij bedoelen dit aantal want denk er niet licht over: in twee dagen 600 km. fietsen, met weinig nachtrust, hevige warmte en was dies meeer zij. DE BELGEN. TN DE „WANDELGANGEN" had het gerucht gecirculeerd, dat de Bel gen vandaag weer tot de aanval over zouden gaan. Dat is ook gebeurd, practisch onmiddellijk na het start sein. De wind, vrij stevig, hadden ze in de rug en het tempo deswege na venant. Marinelli en Coppi gingen mee en ook Ockers die weldra ten val kwam en daarbij een lid van de pink gebroken moet hebben. De Tour dokter keek er eens naar en vond dat Stan wel weer verder kon. Dat bleek later juist te zijn gezien. Er werden wel voortdurend uitlooppogingen ge daan, die ook enige voorsprong op leverden, doch voortdurend kwamen alle 92 weer bijeen. We zegden hiervoor reeds wat de Ruiter en de Hoog overkwam: na een ADOLPHE DELLEDA Winnaar van de 6e etappe vrij langdurige achtervolging vonden zij bij de 155e km, weer aansluiting met het hoofdpeleton. Een poos bleef het rustig, maar er broeide kennelijk iets in de karavaan. Dat het Diederich was, die de vol gers in beroering zou brengen was echter een verrassing. Vijf en zestig kilometer hield de kleine Luxembur ger zich staande, boekte in Nantes zelfs een voorsprong van ruim vijf min. doch toen was 't deItalia nen genoeg. Zij schaarden zich in slagorde: Bartali, Sciardis, Magni en de gele truidrager Marinelli De groep viel in stukken achter dit Frans-Alpijnse geweld, waarin vooral Sciardis uitblonk en toen we 250 km achter de rug hadden, was de voor sprong tot een goede minuut geslon ken. Een kwartier later moest Die derich het hoofd buigen, doch toen begon een nieuwe slag, waaraan De ledda, Kubler, Bartali, Ockers en nog wel dertig anderen deel hadden. VOOR DE EINDSTREEP. QP ZEVEN K. M. voor de finish sloeg Deledda zijn slag. De enige die meeging was Ockers, maar ge weet het: zijn energie reikte minder ver dan die ran de in zijn streek rijdende Deladda, natuurlijk ook wel tengevolge van het mankement aan die pink!! Bartali vocht het in de groep uit met Kubler, doch moest de derde plaats aan de Zwitser laten. Wim de Ruiter kwam met de tweede groep binnen, Pauwels en de Hoog geheel in de achterhoede. Morgen. Woensdag, is het rustdag. Iedereen verlangde er naar, doch on getwijfeld het meest de Nederlanders, die vertrouwen hier nieuwe krachten te kunnen verzamelen voor de zware kluiven die in het verschiet liggen! (Vervolg op pag. 3) Af ORGEN IS ER FEEST OP PA- leis Soestdijk, morgen is er feest in de harten der Nederlanders. Heel de Nederlandse familie ver heugt zich dan met de koperen bruiloft van de Landsvrouwe en haar prinselijke gemaal. Zo'n feest is er altijd een, waarbij de herinne ringen worden opgediept aan de mooie dagen van verloving en brui loft Hoe de eerste kennismaking geschiedde, hoe de verloving pu- biiek werd, hoe de huwelijksdag werd voorbereid en hoe deze zich in alle feestelijkheid voltrok, het glijdt allemaal weer voorbij op het scherm der memorie. En dan den ken we weer aan de huwelijksreis naar de sportplaats Krynica in Po len, aan de blijde intocht in de ge meente Baarn op 13 April 1937, waar het Paleis Soestdijk gereed stond, om het prinselijk paar als bewoners te ontvangen. We halen weer op de dagen van Vreugde, maar ook de dagen van angst en nood. De geboorte der prinses, maar ook het auto-ongeluk van de Prins in November 1937. De oorlog grijpt wreed in. Het gelukkige huiselijke leven wordt uiteengescheurd. Jaren var. balingschap volgen. Maar ook het volk in druk en nood blijft mee leven met het prinselijk paar en de prinsesjes. Het is echt-gelukkig met de fototjes, die uit Canada komen. Het hoort in verzwegen vreugde van de geboorte van Margriet. De bevrijding voelde het ook pas vol ledig aan, toen heel de koninklijke familie was teruggekeerd. Grote, nieuwe emoties bracht het jaar '48: de troonsafstand van koningin Wil- helmina, het prinselijk paar werd koninklijk paar. Weemoed en vreug de waren hier dooreengestrengeld. Ze geven ook aan dit koperen feest een dieper betekenis. YP IS ER IN DEZE TIJDSSPAN- ne van 12Vs jaar een wisseling van lotgevallen geweest als niemand zich had kunnen voorstellen op de 7e Januari '37. Doch vast is blijven staan, ja hechter nog is gegroeid de verbondenheid tussen Oranje en liet Nederlandse volk. Het ziet in zijn koninklijke familie de uitdruk king van zijn beste eigenschappen: plichtsbesef en onwankelbare trouw. Het heeft daarin een voor beeld van een echt-gelukkig ge zinsleven, niet aangetast door valse moderniteiten en moraalbederf. Temidden van de beroeringen, welke het staatsbestel in tal van landen aantastten, weten wij het bij ons hecht en stevig, omdat de spil, het koningschap, hecht en ste vig is. Het staat boven de partijen en i^ geen inzet van verkiezings campagnes. Op een feestdag als de ze beseffen we weer eens, hoe goed 't is te leven onder de scepter van Oranje, de schutse onzer volksvrij heden. En we wensen heel de ko ninklijke familie een echt-prettig feest toe in de huiselijke kring. Door het familieleven wordt de geestkracht gevoed en de levens moed gestaald, om ook in het open bare leven de zwaarste plichten blijmoedig te dragen. Wij bidden voor het koninklijk' gezin ook op de verdere levensreis Gods beste zegen af. De komende jaren zullen evenmin verstoken zijn van storm en tegenspoed. Doch als we maar hecht samen staan, Oranje èn Volk, in ootmoedig ge loof en vertrouwen, dan zullen we nog meer goede bladzijden kunnen schrijven in de geschiedenis van Nederland. TJARTALI heeft in Apo Lazarides 'n goede leerling en navolger. Even als de grote Gino steekt hij iedere dag het routekaartje netjes in 'n ceilophaan etuitje van de te ver rijden etappe in zijn truitje. Je kunt r.ooit weten of je concurrenten soms de verkeerde weg eens nemen.... 'ET REGENT dagelijks straffen on der de renners, dank zij de grote gestrengheid waarmee de wedstrijd commissarissen optreden. Bartali kreeg 200 francs boete, om dat hij bij herhaling met een slechts half zichtbaar rugnummer aan de start is verschenen. Dat kunnen de leiders van de Tour niet hebben, al les ook dat moet perfect in or de zijn. Andere renners kregen boe ten wegens het aannemen van drank uit andere dan officiële voertuigen en het zich laten meetrekken door auto's (onvrijwillig heet het vandaag nog!). Henk de Hoog moest vijftig francs boete neertellen en kreeg 30 secon den aan zijn tijd toegevoegd, wegens het op eigen gelegenheid bevoorra den uit de auto van zijn ploeg, het geen verboden is. Apo Lazarides en tal van anderen ontvingen ernstige waarschuwingen, omdat zij bij herhaling op bruuske wijze hun bidons (drinkkruikjes) weg hadden gesmeten. DE ITALIANEN is ook een ze kere signor Pasquini, die er op moet toezien, dat de renners netjes bij elkaar blijvenAls er eens een keertje eentje ontsnapt is, hem moet achterhalen. Is dat bij het Ned. Elftal-op-reis ook niet eens gebeurd? En was het toen Lou Eoeljon niet de „signor Pas quini" van onze vertegenwoordigen de ploeg?

de Stem | 1949 | | pagina 1