België is niet belust op koehandel Triomfaal vertrek uit Parijs Mei min. Mansholt botert het niet Onderwijzerssalarissen worden tóch nader bekeken De fout van Vermeulen De Benelux en het bedrijfsleven HARTSTOCHTELIJK BEROEP VAN Mr. Dr. J ASP AR OP NEDERLANDSE HANDEL EN NIJVERHEID DE VLAGGEN van Nederland, België en Luxemburg, die het podium sierden van de Concertzaal te Middelburg, waar gisteren de druk bezochte jaarvergadering van de Nederlandsche Maatschappij voor Han del en Nijverheid werd gehouden, symboliseerden de hoofdstrekking der bijeenkomst. Alle gehouden redevoeringen hadden de Benelux en haar betekenis voor het bedrijfsleven tot grondslag. Economische vrijheid noodzakelijk Weinig wind Kath. Blindenbond 30 jaar Katholiek verzet in Tsjecho-Slowakije DistribütienieuWs Minister Rutten in Eerste Kamer Randgewesten zijn „te gevoelig" Van Zeeland heeft iets in petto Een der /angsten zegevierde in Reims Nederlanders begonnen met pech Enorme hitte Veroorzaakte matte koers W erkloosheidswet goedgekeurd VIJFDE JAARGANG No. 1420 Uitgave: N.V. Uitgevers Mi). Neerlandta Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij (Siet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 1 JULI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) (Van onze redacteur), Een zeer hartig woordje heeft mr. dr. Jaspar, de secretaris-generaal der Benelux-commissie te Brussel gesproken toen de datum van het inwerking treden der Economische Unie (1 Juli 1950) ter.sprake kwam. TViTR. DR. JASPAR die eerst op het laatst der bijeenkomst het woord nam heeft er met grote na druk op gewezen, dat de getroffen overeenkomst op 1 Juli 1950 gehono reerd zal moeten worden, wil men alles niet op losse schroeven zetten. Men moet deze zaak groot durven zien en niet voor risico's terugdeinzen De Unie is geen onderhandelings object meer, maar moet worden op gebouwd, steen voor steen. Het is beter dat men daar heden mee be gint dan morgen. België is geen spel aan te spelen of belust op een koehandeltje! Mr. dr. Jaspar deed een beroep op de vergadering te geloven in het in- trensieke goed der Unie en te doen wat het gezonde verstand voorschrijft. Hij waarschuwde tegen de zelfin genomenheid van sommige Nederlan ders, en stelde vast. dat België ,wel degelijk tot grote offers bereid is ge weest. Hij durfde ook in twijfel trek ken of Nederland wanneer het in gelijke positie als België had gestaan, het zelfde zou gedaan hebben. In 't belang van de drie landen be zwoer hij de vergadering de Unie zo snel mogelijk te realiseren. JN DE dekenale kérk van 's-Graven- hagee de St. Jacobskerk is gisteren een Mis van requiem opgedragen, voor de Zaterdag overleden gen.-ma- joor de Ruyter van Steveninclc, die na de invasie de brigade „Prinses Irene" naar Normandië en vandaar zegevierend naar Nederland leidde. BELGISCHE bezettingstroepen zul len zich uit Bonn terugtrekken. Bonn is aangewezen als zetel van de West- Duitse regering. DE BESTUREN der Nederlandse jour nalisten-organisaties hebben een com missie van 7 journalisten ingesteld tot bestudering van het wetsontwerp op de journalistieke verantwoordelijk heid. EEN STRAAL-GEVECHTSVLIEG- TUIG van de R.A.F., dat deelnam aan de manoeuvres van de lucht strijdkrachten der Westelijke Unie en V. S., is neergestort op een huis in Oost-Engeland. De Engelse vlieger kwam om het leven, het huis werd totaal vernield en een vierjarige jon gen werd gewond. BIJ HET SCHOONMAKEN van de grote letters K.R.O. op de ge vel van de studio te Hilversum, vonden twee electriëns in de let ter O een nest nachtegalen, waar een paartje in huisde met vier jongen. De schoonmaak is uitge steld. De vogels mogen in de O blijven wonen, totdatde jongen kunnen vliegen. VOOR HET EERST in de driehon derdjarige geschiedenis van de Har vard-universiteit te Boston in Ameri ka is een neger tot professor aan de ze universiteit benoemd. EEN INTERPELLATIE over geruch ten tot devaluatie van de gulden is niet toegestaan aan het communis tisch Tweede Kamerlid Wagenaar. IN VERBAND met een geval van nekkramp in het marine-opleidings kamp te Hilversum wordt dit kamp thans in quarantaine gehouden. Ouders en familieleden van de be manning moeten er dus op rekenen, dat zij hun zoons of echtgenoten a.s. Zaterdag en Zondag niet zullen zien. Ook de ouderdag op 4 Juli zal niet doorgaan. BEIERSE voormalige nationaal-socia- listen zijn een ondergrondse actie be gonnen voor een negeren van de ko mende verkiezingen voor een West- Duitse federale republiek. Deze actie wordt door middel van kettingbrieven gevoerd. VERMOEDELIJK door een flauwte, is in Scheveningen in zee verdronken een 19-jarige filmoperateur uit Den Haag. EEN NIEUW Grieks-coalitie-kabinet samengesteld door Diomedes, is thans ir arUgrj. Tsaldaris is minister van Buitenl. Zaken en Venizelos minis- cl 2°nder portefeuille. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Kota Inten 2-7 te Suez en le.7 te Rotter_ dam verwacht. Weersverwachting, geldi»- tot Vrijdagavond: g Hall tot zwaar bewolkt, over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Op de meeste plaatsen iets hogere temperatuur. Heden: zon onder 21,03 uur en maan onder 0,03 uur. Zaterdag: zon op 4,24 uur en maan op 11,47 uur. JASPAR België wil offers brengen. MEER ENERGIE. pROF. G. WEYER de herkozen voorzitter, die de eerste inleiding hield betoogde, dat het grote punt, dat ten aanzien van de Benelux tot oplossing moet worden gebracht is, dat van dirigisme en vrijheid. Bij ons is het economische leven veel sterker gebonden dan bij onze vrienden en de bewondering daar voor leeft meer bij de regering dan bij het bedrijfsleven. Hij citeerde een uitlating van mi nister v. d. Brink dat de Nederland se economische politiek van regeling en beperking, niet voortvloeit uit de voorkeur der regering voor een be paald economisch stelsel, maar uit harde noodzaak. Dat klinkt wel enigs zins geruststellend, maar de vraag blijft welke objectieve criteria men zal aanleggen om vast te stellen in hoeverre die harde noodzaak wast of afneemt. Starheid in deze is uit den boze. Bij het bepalen van de doelma tigheid der regelingen moeten wij al tijd bedenken dat' zij ook doelmatig moeten zijn voor het grotere verband waarin wij moeten leven, aldus prof. Weyer. Hij vreesde, dat wij door de beper kende bepalingen te zeer verwend zijn, dan dat wij er grif afstand van willen doen. Toch eist het algemeen belang dat ons volk weer agressief wordt in de strijd om het bestaan, dat men meer risico durft nemen en het initiatief niet verwaarloost. Willen wij ons onafhankelijk ma ken van de Marshall-hulp en de schade door de gebeurtenissen in Indonesië belopen, dan is een ma ximale energie-ontplooiing had no dig! Prof. Weyer wees in deze op het voorbeeld van België en Luxemburg, waar men minder leunt op de over heid. Het eigenbelang mag bij bepaalde groepen en organisaties niet gaan overheersen; richtsnoer moet blijven het belang van het Nederlandse eco nomisch leven. Een grotere vrijheid is nodig om onde'rnemend te blijven. DE ARBEIDSKRACHTEN. TARS. KAAN, adj.-directeur van So- ciale Zaken te Amsterdam, nam de uitwisseling der arbeidskrachten in Nederland en België onder de lou pe. Vóór 1940 werkten er ongeveer 25.000 Nederlanders in België, die daar vrijwel allen gevestigd waren, en er waren omgekeerd 10.000 Bel gen in Nederland woonachtig, terwijl hier circa 7000 Belgische grensarbei ders werkten. Na de oorlog is zowel de Belgische als de Nederlandse grens- arbeid snel toegenomen tot ver bo ven de vroegere omvang. Het nivel leren der loon- en valuta-verhoudin gen alsmede de hoge vervoerskosten maken in de nabije toekomst een ver mindering van de grensarbeid waar schijnlijk. Ten aanzien van de arbeidsverhou dingen op de lange duur merkte de inleider op, dat de snelle bevolkings toename in Nederland en de dalen de beroepsgeneratie-index in Bel gië en Luxemburg gunstige voor waarden scheppen voor plaatsing van Nederlandse arbeiders in Bel gië. Wil men hiervan echter het volle profijt trekken, dan zal men de arbei ders moeten voorlichten omtrent de betekenis en perspectieven van de vestiging in de partner-landen en hen scholen in die beroepen, waaraan men in de gebieden van vestiging be hoefte heeft. In dit verband bepleitte spreker een actieve politiek der regering. VERDELING WRKKZUEAEN- DEN. DIJ de discussie die op deze inlei- ding volgde werd gewezen op het belang om de werknemers rijp te ma ken voor emigratie, wanneer daar aanleiding voor bestaat. Enige dwang op jeugdige werklo zen om elders werk te aanvaarden werd redelijk geacht. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr. de Casembroot wees op de mogelijkheid om door verde ling van het bouwvolume verplaat sing van werkzoekenden naar stre ken in eigen land. waar werkgele genheid is te bevorderen. Het Zeeuw se provinciale bestuur past dit in eigen gewest reeds toe. SOCIALE REGELINGEN. /AVER dit onderwerp hield mr. A. Mauritz een referaat. Vóór de oor log waren de lonen in België veel la ger dan bij ons soms zelfs 75 pro cent maar sinds 1944 kwam hierin zo'n wijziging dat bij onze Zuiderbu ren thans 't uurloon in de industrie 25 pet. hoger ligt dan bij ons. De levensstandaard van de Belgi sche beambten is nog sterker ver hoogd. Wat de hoogte van de op het loon drukkende sociale kosten be treft, wijzen de berekeningen uit, dat deze ongeveer gelijk zijn voor wat de verplichte lasten betreft nl. onge veer 30 procent. De Belgische werk nemer betaalt hiervan echter ruim 6.5 pet. en de Nederlandse 2.5 pet. De conclusie van de inleider was, dat het verschil tussen de industrie- ele kostenniveaux in beide landen stellig niet van die aard is, dat dit TE HAARLEM werd een congres gehouden ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de R.K. Blindenbond St. Odilia. In het hoofdbestuur werden herko zen de heren F. Koeken te Eindhoven en N. Schoonen te Rotterdam; en als medewerker-redacteur werd de voor zitter herkozen. Hulde werd gebracht aan pater Andreas, die zelf blind zijnde in het Zuiden evenveel werk verzet als drie zienden, zoals de voorzitter zeide. een belemmering behoeft te vor men voor de economische Unie. Wel had hij critiek op het Ned. wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waarbij hij wees op het verschil in deze met België, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie al doorvoerde. Hier kunnen, meende spr., wanneer in ons land op dit terrein, niet voor zichtig worde gehandeld, tegenstel lingen uit ontstaan, die de noodzake lijke coördinatie van het economische en sociale beleid in de Beneluxlan- den zullen schaden. T^OLGENS de Daily Telegraph heb- ben zich in het overwegend Rooms-Katholieke centrale gedeelte van Tsjecho-Slowakije ongeregeldhe den voorgedaan naai- aanleiding van pogingen van de politie om geeste lijken te arresteren. Staat van beleg en avondklok moesten worden afge kondigd om het verzet te onderdruk ken. De ongeregeldheden begonnen toen auto's met politiemanschappen arriveerden in vier dorpen in de buurt van Turcansky Svaty Martin, De po litie ging de kerken binnen om de geestelijken te arresteren wegens het voorlezen van verboden herderlijke brieven of het in bezit hebben daar van. De politiemannen ondervonden echter heftig verzet van de dorpelin gen, lieten de geestelijken gaan en vertrokken in hun auto's. Later arri veerde communistische arbeidersmili tie, gewapend met machinegeweren, die een aantal personen arresteerde. Boter in Tweede Kamer DIJ DE BEHANDELING van de be- groting van» het Landbouw-egalisa- tiefonds in de Tweede Kamer is minis ter Mansholt nogal stevig aangevallen over zijn beleid, o.m. over de boterprijs. De heer Droesen (K.V.P.) diende een motie in, welke mede is ondertekend door leden van AR, CHU en WD, en waarin gevraagd wordt de inleve- ringsprijs (o.a. voor export naar Enge land) voor boter te verhogen. Mede naar aanleiding van deze motie zei de minister, dat, als men eenmaal een zeker beleid heeft aanvaard, men niet moet terugschrikken voor bepaalde consequenties. Er wordt zoveel boter geproduceerd, dat er een prijsdaling zou optreden wanneer de overheid zich niet garant zou stellen voor de gehele afzet. Er is overleg geweest met de betrokkenen in deze sector. Als de bolerprijs verhoogd wordt, moeten er- heffingen gelegd worden op andere producten. De Regering heeft de on dragelijke risico's weggenomen, zoals zij heeft toegezegd en wel door zich garant te stellen voor alle melk. Hij ontried de motie. Als verhoging van de boterprijs mogelijk is zonder hulp van het egalisatiefonds, dan heeft hij daar tegen geen bezwaar, doch daarover zou hij nader willen overleggen met het bedrijfsleven. De beslissing over de motie en de stemming over het wetsontwerp wer den daarna uitgesteld tot a.s. Dinsdag. GEVAARLIJKE ONTDEK KING Bij werkzaamheden aan de spoorbaan nabij Deurne (N. B.) vonden arbeiders een splinterbom, van vrij zwaar kaliber, welke waarschijnlijk bij een aanval op een Duitse legertrein in de grond gedrongen is zonder te exploderen. UITVERKOOP VAN TEXTIEL. TJET ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat inderdaad aan de textielhandel de gelegenheid zal worden gegeven van 18 tot en met 30 Juli a.s. textielgoederen vrij of tegen verlaagde puntenwaarde te verkopen, mits de verkoopprijzen met tenminste 10 procent worden ver laagd. De renners te Livry-Gargan op het ogenblik 'dat Marcel Hausenne het vertreksein voor de eerste rit van de Ronde van Frankrijk gaf. (Belinogram-f oto) "jyiTNISTER RUTTEN heeft bij de behandeling van zijn begroting van O., K. W. in de Eerste Kamer meegedeeld, dat het overleg over de herziening der onderwijzerssala rissen gisteren is hervat. De min. had zoals men weet onlangs het contact met de onderwijzers- organisaties verbroken, omdat zij z.i. met onredelijke eisen kwamen. Bij de beantwoording van diverse belangstellende vragen van Kamerle den heeft de minister het voordat zijn begroting z.h.st. werd goedge keurd uitvoerig gehad over het te kort aan schoollokaliteiten. Volgens hem wordt verwacht, dat 1950 een topjaar zal blijken te zijn. Dan wordt het leerlingenaantal geschat op 223,000. Na 1956 zal het aantal weer teruglopen tot het peil van 1952. Er zal dus tussen 1952 en 1964 een top- periode zijn van ongeveer 6 a 7 jaar. De behoefte zal dan moeten worden opgevangen, maar rekening moet wor den gehouden, dat na die topperiode de behoefte weer afneemt. Een on derzoek is ingesteld naar het aantal leerkrachten, dat nodig zal zijn. In de jaren 19521956 zullen de meeste vacatures kunnen worden verwacht. Wat de overgang van het L.O. naar het Nijverheidsonderwijs betreft, hoopt hij in overleg met de betrok ken organisaties een bevredigende regeling te bereiken. Het leerling stelsel wil de regering in samenwer king met het bedrijfsleven krachtig bevorderen. NOG IN ONDERZOEK. TVE MINISTER beloofde binnenkort de Statcn-Generaal een volledig overzicht te geven van zijn plannen voor de uitbreiding en verbetering van de T. H. in Delft. De kwestie van een mogelijke decentralisatie van het technisch hoger onderwijs is nog in onderzoek. Er is nog geen enkel besluit tot decentralisatie genomen. Hij merkt op, dat de 2de commissie Holst plannen voorbereidt voor een eventuele decentralisatie van het tech nisch hoger onderwijs en een even tuele nieuwe technisch opleiding. Over twee maanden zal een be slissing worden genomen ten aanzien van de vraag hoeveel en welke tech nische krachten nodig zullen zijn bij de verdere industrialisatie. Overigens merkt hij op, dat er een grens is ten aanzien van de recrutering van het aantal ingenieurs Zo zou men kunnen vaststellen, dat van de 1300 leerlin gen, die HBS B beëindigen, er hoog stens 800 naar Delft zouden gaan, re kening houdende met een getal van 500 leerlingen, welke naar de Uni versiteiten gaan. SURREALISTISCH over een achteruitstelling van de randgewesten en het Westen van ons land met betrekking tot de cultuur, merkte de minister op, dat er in vele randgewesten grote gevoeligheden heersen. De regering zou alleen meer geld naar de randgewesten kunnen overhevelen. Maar.... geld is schaars Hij meende, dat men de historische ontwikkeling niet ongedaan kan ma ken, zonder dat er grote schade zou kunnen worden aangericht. „Men moet er rekening mee hou den, dat er in de centra in het Wes ten veel landgenoten bijeen wonen. Deze worden ook door de buitenlan ders veel bezocht", aldus de minister De voorstelling, die enkele Kamer leden van een achterstelling gaven, noemde hij niet reëel. „Ik zou de term surrealistisch hier kunnen ge bruiken", zei prof. Rutten merkwaar digerwijs. De minister deelde mee. dat hij wel voor een zekere autonomie is van de omroepverenigingen. Hij wil de zend tijd voor de politieke partijen zo re gelen, dat de politieke propaganda alleen in de gestelde zendtijd wordt gemaakt. HTEN AANZIEN van door dr. van Velthoven gemaakte opmerkingen Beëindiging van het regentschap JNE BELGISCHE kabinetsformateur Paul van Zeeland, die gister het programma van de C.V.P, geconfron teerd heeft met de opvattingen der socialisten en liberalen, heeft thans wel een duidelijk inzicht in de ver schillende vraagstukken, maar zijn moeilijkheden zijn er niet minder om geworden. Heden zal hij een voorstel aan de partijen voorleggen en zal dan horen, in welke mate dit voorstel als basis kan dienen voor een samenwer king. Alvorens het voorstel aan de partijen voor te leggen hoopt van Zeeland eerst nog een onderhoud te hebben met Spaak, die thans te Parijs vertoeft. Volgens politieke waarnemers zou van Zeeland koning Leopold terug kunnen halen met een regering, die alleen uit leden van de C.V.P. samen gesteld zou zijn, ondanks ontbreken van twee stemmen voor een absolute meerderheid in de Kamer. Men denkt, dat het zijn plan is, Kamer en Senaat in een verenigde vergadering te doen stemmen over een wetsontwerp tot be ëindiging van het regentschap. Daarna zou dan een volksraadpleging gehou den moeten worden over de vraag, of koning Leopold verder moet regeren of abdiceren ten gunste van de achttien jarige prins Boudewijn. QEEN BARTALI EN GEEN COPPI heeft de uitverkochte wielerbaan in de wijnstad kunnen bewieroken en ook de Belgen smaakten de vreugde der overwinning niet. Het waren de Fransen zelf, die ditmaal mochten juichen. Een goed begin voor de organisator, die nu de winnaar de 24-jarige Dussault een der jongste deelnemers aan de Tour de gele trui kon overreiken. Vorig jaar was het Gino de geweldige, die de eerste étappe won en hij was toen zowat de oudste van de 120 nu kon Bartali zijn ere-shirt aan ongeveer de Benjamin van deze Ronde af staan (Van onze speciale verslaggever) REIMS, Donderdagavond. PARIJS GEESTDRIFTIG He et was een compleet gekkenhuis, dat. we daar in Parijs achterlieten. Zoveel enthousiasme had nog nooit iemand meegemaakt. De mensen za ten gewoon tegen de huizen aange plakt en als niet de ganse politie macht van de lichtstad op de been was geweest, waren er beslist onge lukken gebeurd Maar dat uitpuilende enthousiasme waren we spoedig kwijt, tenminste ;n die omvang, en dat was maar goed ook, want de renners, die al om zes uur vanmorgen op waren moeten staan zouden het niet langer meer dan tot hall twaalf hebben doorstaan. We hebben er al een koers opzit ten zei Pauwels toen we aan het eigenlijke vertrekpunt waren gekomen en zo dachten ze er allemaal over: de entourage in Parijs was te veel ge weest, zelfs voor de Tour de France rijders, die toch wel wat gewoon zijn. Het was dan ook een opluchting toen uiteindelijk het startsignaal werd gegeven. KNIP! - ROEF! ¥n Livey-Cargan, de woonplaats van Antonin Magne, eertijds een beroemd renner wordt om half 12 op een sein van Jacques Goddet het symbolische lint doorgeknipt. Even is het een warboel onder de renners, die maar moeten zien, dat zij zich tussen de massa's mensen doorwrin gen, doch het lukt allemaal zonder brokken te maken. Alle honderd en twintig zijn en- route. óók Henk de Hoog, die tóch naar Parijs kwam, omdat de nare ab ces op zijn bovenbeen doorgebroken was. Dat hij er overigens nog last van ondervinden zou, was duidelijk en wij waren al tevreden, dat hij zich deze eerste dag door de narigheden heen kon werken. Jn de aanvang reden „ze" even brui send als de champagne die in dit deel van de douce France wordt ge maakt en door datzelfde nat werden ze bij aankomst op de 400 fneter wie lerbaan door charmante jongeda mes, die geweldige „bouteilles" cham pagne in haar armen koesterden van de eerste doorstane vermoeienissen ver lost, de overmoedigen het eerst. Ah, die eerste dag van de Tour, hoe werd hij beleefd door de karavaan, die honderdduizenden naar de „route" had getrokken: uit de huizen, de fa brieken, van het land, waarop de hete Junizon gruwelijk schroeide. De grote kunst vandaag was dan ook om zo weinig mogelijk te drinken, doch velen waren die niet meester: we za gen ze herhaaldelijk naar hun kruik jes grijpen. Hoog was het tempo, waarmede de renners de geweldige kluif aanpakten Soms liep de snelheidsmeter van onze auto tot boven de vijftig kilometer, hoofdzakelijk dank zij de premies, welke te verdienen waren en.de mannen uit de streek, die door hun supporters werden opgezweept. EERSTE PECHVOGEL. IMaar zo bleef het niet, kon het ook niet blijven, omdat de hitte te intens was. Dit moest overigens ook tot pech aanleiding geven. Brulé genoot de twijfelachtige eer de eerste te zijn, die van zijn fiets moest: bandbreuk! In recordtijd kon hij een nieuwe omleggen en met zwer men auto's rondom zich slaagde hij er in spoedig weer bij de groep te ge raken die tot aan de honderdste kilo meter gesloten bleef en dus ook al onze landgenoten bevatte. Capo ct';ï in Reiiws te laat zou arri veren, zat te modderen met zijn zadel en Le Nizerhy had ook al tegenspoed maar 'n groot deel van z'n ploegma ten lieten zich afzakken wachtte hem op en bracht hem later weer aan de kop. De Belg Keteleer kreeg „herrie" met z'n derlleur doch verloor geen contact met het hoofdpeleton. De vol gende „sukkelaar" bleek Danguillaume te zijn: hij brak zijn frame, minder als niets in de Tour op 'n moment als dit: in no-time was er een andere fiets voor hem! Toen was Luxemburg aan de beurt met Kemp: bandenpech! Al de pech vogels boffen echter en kunnen la ter (na de 65e kilometer) de hoofd groep weer bereiken, wegens het plotseling sterk gedaalde tempo. De wedstrijd wordt van dat ogenblik, tot voorbij Port a Binson, (108 km.) zeer eentonig, ook al, we wezen er reeds op tengevolge van de verzengende hitte. DE JACHT BEGINT "Y/TAAR na de bevoorrading te Port a Binson slaat figuurlijk gespro ken, de bliksem in de karavaan. De jacht begint hier en de Fransen, die dit heuvelachtige gebied op hun duimpje kennen, proberen hun biezen te pakken. Goasmat is de eerste die demar reert. Naar de kop rijdend voor verken ning, passeren wij Henk de Hoog en Lambrecht, vervolgens Gomez, dan Pasquini, die bandenpech had èn te- samen met Brignole, Aeschlimann, Thiétard en Ramoulux en dan De Santi, Remy en Danguillaume en nog verderop zien wij Guilier, die naast zijn fiets wandelt! Goamat weet een poos de verkregen voorsprong van één minuut te hand haven, maar dan zijn daar Dussault (die zóu gaan zegevieren) en Garonzi, die hem tot de orde weten te roepen. In de achterhoede zijn behalve de Hoog, de Korver en Lambrichs ook ver schillende Belgen, die met inzinkingen hebben te kampen, zoals bijvoorbeeld Marcel Kint. Even begint er iets in ons te Juichen als het einde gaat naderen. Nog dertig kilometer resten vóór ae aankomst. Tezamen met Bartali, Coppi en nog zes anderen gaat Wim de Ruij- ter aan de haal, maaraan de kop ligt een jongmens, Dussault geheten, die dan reeds bijna drie minuten voorsprong op de rest heeft, en niet veel later wordt het negental door de groep opgeslokt. Tien kilometer vóór Reims vluchten dan nog eens vier renners weg uit hef grote peleton: de Belgen Lam brecht en Jomaux, zomede Tassin en Molinaris, twee Fransen. Het is goed, dat de wijnstad in zicht komt, want het overgrote deel van zijn voorsprong is Dussault in een korte spanne tijds kwijt geraakt. Niettemin weet hij nog ongeveer een minuut te behouden en op de wielerbaan, zwart van de toeschouwers, komt de „ras echte kwajongen", zoals men hem hier noemt, zegevierend binnen! Voor de tweede plaats behoefde de Waal niet al te zeer met Tassin te vechten en ook de zes anderen wonnen afgetekend van elkaar. De uitslag luidde: 1 Marcel Dussault, 182 k.m. in 5.13. 59; 2 Jomaux, 5.14.24; 3 Tassin;, z.h.; 4 Mollineris, z.t.: 5 Lambrecht, z.t.; 6 Robic, 5.15,11; 7 Marinelli, z.t,; 8 van Steenbergen, 5.15.24: 9 Dolhats, 5.15.48; 10 Caput; 11 Idee; 12 Muller;, alle z.t.; 13 ex aequo: Bartali, Biogioni, Coppi, Ricci, Gyselinck, Callens. Impanis, Ke teleer, Ockers, Schotte. Bobet, Chapat- te, Deprez, Diot, Gauthier, Geminiani, Lapebie, A. en L. Lazarides, Teisseire, Goldschmidt, Kirchen, De Ruijter, Sijen, Magni, Martini, Demulder, Du- pont, Geus, Hendiickx, Brulé, Redolfi, Tacca, Cogan, Goasmat, Klabinsky, Mahé, Pontet, Blanc, Desbats, Garonzi, Levecque, Massal, Pinau, Camellini, Fachleitner, Lorenzi, Rolland, Kubler, Diederich en Ernzer, alle in de'tijd van 5 uur 15 min. 48 sec. De Korver en Pauwels werden resp. 75e en 76e, in 5.27.03; Lambrichs en de Hoog resp. 106e en 107e in 5.35.48; Capo en Kemp kwamen na het slui ten der controle binnen. WAN SOCIALISTISCHE ZIJDE bestaat er kennelijk de neiging om de blunder van de heer Ver meulen, secretaris van het N.V.V., te bagatelliseren en de discussie in rustige banen te leiden. Het be stuur van het N.V.V. verklaarde nog, dat het antwoord van Pater Stokman „verbazingwekkend" moest worden genoemd en dat de ze „ver buiten zijn boekje was ge gaan". Het Vrije Volk daarentegen meent, dat zowel Vermeulens rede als het antwoord van Pater Stok man op discussiepeil stonden. Kennelijk wil men dus olie op de golven storten en door een voorgezet rustig debat het Episco paat overtuigen, dat het verbod van lidmaatschap voor de socialis tische vakverenigingen eigenlijk geen zin meer heeft. IJ IER SCHUILT NU ECHTER het grote misverstand: dit is geen onderwerp van openbaar de bat. Dertig jaar geleden achtten de Bisschoppen het uitvaardigen van het bedoelde verbod noodzakelijk. Ze gaven daarmee te kennen, dat. ze zulk een lidmaatschap beslist noodlottig achtten voor het ge loofsleven van de arbeider. Deze mening was natuurlijk niet zo maar eens op een goede dag gefor muleerd, omdat men die vakver eniging niet „lustte". Die was ge vormd op grond van practische er varingen. Het Episcopaat had daaromtrent tal van adviezen en rapporten gekregen. Adviezen en rapporten van zeer delicate aard, die natuurlijk niet aan de open baarheid en aan de discussie kun nen worden prijs gegeven. Het Episcopaat is de evo lutie der gebeurtenissen blij ven volgen. Het nam ook kennis van hetgeen er tijdens de tweede wereldoorlog groeide en daarna naar boven kwam in de socialisti sche bevolkingsgroepen. Het heeft zich toen andermaal beraden en vastgesteld, dat men omtrent de ideëen-evolutie in het N.V.V. nog niets bepaalds kon vaststellen en dat derhalve voorlopig het verbod moest gehandhaafd blijvep. Ten aanzien an de communistische or ganisaties was daarentegen geen twijfel mogelijk. Hier moest een absoluut verbod blijven gelden. Nu kunnen we ons heel goed voorstellen, dat men dit van NVV- zijde vervelend vindt, dat men het Episcopaat zelfs onvolledig inge licht acht. Dit betekent echter geenszins, dat de Bisschoppen, handelend naar beste weten en volgens hun grote verantwoorde lijkheid voor het heil der zielen, niet het recht zouden hebben om zulk een verbod te handhaven, om dat de bestuurders van het N.V.V. er een andere mening op na hou den. En helemaal ongelukkig en onbehoorlijk was het voor een in ternationaal forum Nederland te gaan afschilderen als een land, waar men de verenigingsvrijheid met voeten treedt. Het is jammer, dat ook Het Vrije Volk niet tot de erkenning wil komen, hoe verkeerd hier gehandeld is. Te meer nog, waar de heer Vermeulen naar Ge neve is getogen als vertegenwoor diger van alle Nederlandse arbei ders. Als iemand, die secretaris is van het N.V.V., zo alle verhoudingen en logica uit het oog verliest, dan kan men slechts vaststellen, dat de N.V.V.-leiding in een verwarde ideeën-wereld leeft, die tot voor zichtigheid blijft manen. jyflEN IS VAN SOCIALISTISCHE zijde erg boos geweest, omdat Professor Romme in „De Volks krant" een vergelijking heeft ge trokken met het verbod van lid maatschap van het N.A.F. in oor logstijd. Toch gaat die vergelijking wat de kern der kwestie aan gaat op. Natuurlijk springt het gevaar voor het geloofsleven van het N.A.F. gemakkelijker iedereen in het oog. Toch zeiden ook de lei ders van het N.A.F.: „Wij bemoei en ons niet met het geloof. Er be staat helemaal geen gevaar. Dit verbod is onrechtvaardig". De Bisschoppen handhaafden hun mening tegenover zulk een redene ring. Daartoe hadden ze het volste recht. Zo hebben ze nu ook het volste recht niet maar dadelijk om te vallen voor de verzekering van de N.V.V.-leiding, dat haar orga nisatie geen enkel gevaar oplevert. Ze kan daarvoor binnenskamers alle mogelijke argumenten aanvoe ren. Doch het recht van eindbeslis sing ligt bij de Bisschoppen, die van alle kanten hun inlichtingen inwinnen. Het Parool, een echt-socialistisch blad, moet dan ook erkennen: Aan het recht van de bisschoppen tot uitvaardiging van het bestreden verbod kan niet worden getwijfeld en moet niet worden getwijfeld. Zulks moest de heer Vermeulen nu maar eens toegeven. JN DE Tweede Kamer is gisteren ge stemd over het wetsontwerp ver plichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrij willige werkloosheid (Werkloosheids wet). Het is goedgekeurd met 72 tegen 7 stemmen (CPN en SG).

de Stem | 1949 | | pagina 1