Geen absolute Kamermeerderheid der Christelijke Volkspartij Geen doordraaien" van fruit Uitvaart en begrafenis van Dr. Hein Hoeben Hel zoekgeraakte ontslagbriefje 29 JUNI ST. PETRUS EN PAULUS De vliegramp bij Bari Symptomen TEGEN DE VERWACHTING VAN VELE BELGEN IN: Verrassende winst van de liberalen en geduchte nederlaag voor de communisten Vrouwen stemden voor 't eerst Zonnig weer Het wetsontwerp inzake de pers Donderdag overdracht van Djokja We moeten meer appel sap drinken De Prinsen der Apostelen 30 jaar Katholieke Technici Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden Ten onrechte 2\ jaar in Indonesië gediend Toch niet onplezierig.... 28 Februari 1942-27 Juni 1949 Overweldigende belang stelling te Teteringen Nieuwe regeling voor de eierexport DE, BIJ DE eierexport belangheb bende groepen heben overeen stemming bereikt over een nieuwe regeling met betrekking tot de ex port van eieren. Deze nieuwe rege ling belast iedere plumveehouder financieel naar verhouding tot de grootte van zijn kippeustapel. Manoeuvres op de Schelde Haagse Brieven V erkeersongeval te Ovezande VIJFDE JAARGANG No. 1417 Uitgave: N.V. Uitgever» MU- Neerland!*. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A. E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 28 JUNI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen at te geven, worden vernietigd. nutUCii Uji aaiKiuvo VVI a»vi»»"jt" w Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. DubbelePoort^^^Bhburea^^OOSTBURG^ieu^raatJ^Telefoon_35|_TERNEUZE^AxeIsestraat 4). R. fOT LAAT IN DE AVOND is het gisteren onduidelijk geweest hoe nu feitelijk wel de verkiezingen in België verlopen waren en of de Christelijke Volkspartij in de Kamer de absolute meerderheid zou heb ben. Dit kwam omdat de uitslagen van de prov. Brabant op zich lieten wachten, omdatde voorzitter van het stembureau in Schaerbeek de stemmen had vergeten te tellen en daardoor de telling voor geheel Bra bant in de war was gelopen. En toen dan eindelijk de resultaten be kend waren, bleek de C.V.P. niet de zozeer gehoopte absolute meerder heid in de Kamer behaald te hebben, ofschoon haar aantal zetels in de Kamer steeg van 92 tot 104. Het meest opvallende bij deze verkiezingen is wel de spectaculaire vooruitgang der liberalen, die hun aantal zetels in de Kamer zagen op lopen van 17 tot 30 en hiermede vrijwel op hetzelfde niveau staan als in 1939 toen zij 31 zetels hadden. Ook de achteruitgang van de com munisten van 23 op 12 zetels is zeer in het oog springend. De socialisten verloren 3 zetels en kwamen op 66. TVTET DE STEMMING van Zondag zijn de Belgen voor de negende maal sedert de invoering van het al gemeen stemrecht na de eerste we reldoorlog ter stembus gegaan voor het kiezen van Kamer, Senaat en Pro vinciale Raden. Ditmaal waren de verkiezingen pas voor het eerst al gemeen. daar nu ook de Belgische vrouwen hun stem uitbrachten. Het aantal stemgerechtigde vrouwen be droeg 2,930,270 tegen 2,705,182 man nen. En daarom zag Brussel ook voor het eerst in haar leven Koningin Eli sabeth. de 73-jarige moeder van Ko ning Leopold, naar de stembus gaan. Het aantal Kamerleden, dat geko zen moest worden, bedroeg 212 tegen voorheen 202, en dat der rechtstreeks te verkiezen leden van de Senaat 106 tegen voorheen 101. De verhoging van het aantal zetels geschiedde op grond van de resultaten der jongste volks telling. De CVP heeft nu in de Senaat 3 zetels gewonnen en heeft er thans 54, de liberalen kwamen van 4 op 14, de socialisten raakten 1 zetel kwijt en hebben er nu 33. terwijl tot slot de communisten flink daalden van 11 op 5 zetels. Dat betekent dus dat de CVP voorlo pig in de Senaat wel meer stemmen heeft dan de andere partijen teza men. Het zal er nu van afhangen hoe de verdere zetel-toewyzing zal ver lopen. Op elf Juli aanstaande zullen de provinciale raden de 46 provinciale senatoren aanwijzen, waarna de 106 senaatsleden de 23 gecoöpteerde se natoren zullen benoemen. In totaal zal de Senaat dan dus 185 leden tel len. De verdeling onder de provinciale raden zal als volgt zijn: 6 voor Ant werpen, 9 voor Brabant, 6 voor Oost- Vlaanderen, 6 voor Henegouwen, 5 voor West-Vlaanderen, 5 voor Luik. 3 voor Limburg, 3 voor Luxemburg en 3 voor Namen. RODE GORDEL MINDER ROOD. TJET FEIT, dat de CVP niet de vol- streekse meerderheid heeft behaald is hieraan te wijten dat er verschillen de „afgescheiden lijsten" waren. De HET VRACHTVERKEER per trein tussen de Westelijke zones van Duits land en Berlijn zal hedenavond wor den hervat. Wanneer het passagiers vervoer van en naar Berlijn hervat zal worden, is nog niet bekend. IN AUSTRALIË is een staking uit gebroken onder 24.000 Australische mijnwerkers. Tweehonderdvijftig mij nen met een totale dagproductie van 70.000 ton liggen stil. AL DERTIG DAGEN lang heerst er in New-York grote droogte. Deskun digen menen, dat de oogst verloren is als het niet spoedig gaat regenen. BIJ HET SPELEN stak een peuter van l»/2 jaar uit Maassluis een kiezel steentje in de mond. Het kindje stik te ongelukkigerwijs. „GAS" heet een film, die gemaakt is naar aanleiding van de aanslui ting van diverse Brabantse plaatsen aan het gasnet van de Staatsmijnen. Van 23 September tot 9 October zal onder auspiciën van het comité Be nelux de eerst Benelux-jaarbeurs te Antwerpen worden gehouden. MINISTER VAN MAARSEVEEN keert Woensdag van Batavia naar Neder land terug. ONGEVEER 2000 Japanse krijgsge vangenen zijn na een verblijf van 4 jaar in Siberië in Japan teruggekeerd Het merendeel der gerepatriëerden heeft gezworen zich aan te sluiten bij de communistische partij. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Zui derkruis 27-6 van Batavia, Grote Beer passeerde 26-6 Kaap de Gata, Kota Inten wordt 13-7 te Rotterdam ver wacht. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Droog en zonnig weer met meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. In het binnenland warm. maar plaatselijk in de kustgebieden iets koeler bij wind van zee. Heden: zon onder 21,04 uur en maan onder 23,13 uur. Woensdag: zon op 4,2? uur. Maan op 7,25 uur. algemene indruk is, dat de CVP- stemmen van socialistische zijde heeft gekregen, terwijl de socialisten en li beralen stemmen van de communis ten hebben afgepeuterd. Opvallend is, dat voor de provin ciale verkiezingen in Antwerpen de CVP eenzelfde aantal zetels ;50) als in 1946 behaalde, de communisten zich handhaafden met 2 zetels, de liberalen 4 vooruit gingen (van 5 op 9) en de socialisten daalden van 33 op 27 ze tels. In West-Vlaanderen verloren de communisten bij de prov. verkiezin gen hun 2 zetels, kreeg de CVP er 4 bij, verloren de socialisten er 6 en wonnen de liberalen er 4. De Rooms-Katholieken behaalden enkele opmerkelijke successen in het kolengebied. Hier hebben ook de so cialisten stemmen gewonnen ten koste van de communisten (in het mijnge- bied om Bergen en Charleroi heen, de zogenaamde „rode gordel" van Bel gië). De eindstand der verkiezingen voor de Belgische Provinciale Raden (die wij in een deel onzer oplage van gis teren reeds gaven) luidt als volgt: 1949 1946 Socialisten 201 225 Communisten 35 58 Christelijke Volkspartij 356 344 Liberalen 102 48 Andere onafh. partijen 2 21 LIBERALEN IN DE REGERING? TJET ZITTING hebbend Kabinet- Spaak heeft volgens traditie zijn ontslag bij prins-regent Karei inge diend. Paul Henri Spaak verklaarde dat op de leider van de Christelijke Volks partij een beroep zou worden gedaan om een nieuwe regering te vormen. Hij zei nogmaals, dat de gecombi neerde taak van min.-president en mi nister van Buiter.l. Zaken hem te zwaar werd. Hij zal eventueel slechts de portefeuille van Buitenlandse Za ken willen aanvaarden, menen poli tleke waarnemers. Spaak meende, dat de verkiezingen geen nederlaag »voor de socialisten betekenden en geen miskenning van de politiek van zijn regering inhiel den. Volgens hem hebben de liberalen hun overwinning te danken aan hun verkiezingsleuze: ..Een verlaging der belastingen met 25 procent". Verwacht wordt dat de prins-regent een lid van de Christelijke Volkspart- tij zal belasten met het samenstellen van een nieuwe regering. Zijn taak zal niet gemakkelijk zijn daar er tus sen katholieken en socialisten grote tweespalt heerst over de Konings kwestie, het onderwijsvraagstuk en de economische politiek. Of de nieuwe regering tweeledig of drieledig zal worden is op het ogen blik nog niet te voorspellen, doch men meent wellicht, dat de liberalen na de grote overwinning niet langer in de oppositie willen blijven en deel willen uitmaken van het nieuwe ka binet. TJET BESTUUR van de Federatie van Nederlandse journalisten heeft de Regering verzocht de behandeling van het ontwerp van wet op de jour nalistieke verantwoordelijkheid en kele maanden uit te stellen, teneinde de studie-commissie van genoemde federatie in de gelegenheid te stel len, een rapport uit te brengen. Wij vernemen thans, dat Regering en Tweede Kamer in het verzoek heb ben toegestemd, en dat het afdelings- onderzoek daarom voor onbepaalde tijd is uitgesteld. TNDIEN de situatie het toelaat, zal de sultan van Djokja 3 Juli een telegram naar Banka en Batavia stu ren voor de overkomst van de repu blikeinse regering naar Djokja. In dien dit doorgang vindt, wordt de re publikeinse regering op 5 Juli ver wacht. Vandaag geschiedt de overdracht van de civiele diensten. Woensdag middag volgt de ontruiming van de stad door de Nederlandse troepen en Donderdagmiddag de officiële over dracht van de residentie Djokja aan de sultan. TJET CENTRAAL BUREAU voor de tuinbouwveilingen en de Neder landse fruittelers-organisatie hebben de handen ineen geslagen om over tollig fruit, dat op veilingen zou wor den doorgedraaid voor vernietiging te behoeden. Zij hebben hierbij spe ciaal het oog op appelen van goede kwaliteit, waarvoor zij een lage mi nimumprijs willen ontwerpen. Indien deze appelen „doordraaien" dan wil len de organisaties dit product over nemen. In het schema van de lopen de onderhandelingen met fruitver- werkende industrieën zal van deze appelen voor rekening van genoem de organisaties appelsap geperst wor den. Aan de voorgestelde minimumprijs regeling voor appelen zal een verbod voor aanvoer van afvalappelen naar de veilingen worden verbonden. Dit jaar schat men de oogst van fruit boven de 400 millioen kg. De verwachting is, dat de komende ja ren, grote, regelmatige opbrengsten, die ver boven de vooroorlogse uit gaan zullen vertonen. Appelen maken plm. 47 procent van de totale fruitoogst uit. De Nederlander stelde zich tot dus ver met 0.4 liter appelsap per jaar tevreden. Men verwacht, dat dit ver bruik tot 2 liter per jaar kan wor den opgevoerd, hetgeen een verbruik van 20 millioen kg. appelen per jaar boven de huidige consumptie zou be tekenen. Over de afzet van gedroogde pro ducten maakt men zich weinig zorg, omdat het verbruik van gedroogd fruit tegen de Kerk en dikwijls niet zon der schijnbaar succes, maar over alles heen blijft Christus belofte van kracht en staat onwrikbaar vast. Dat is de jubel van deze dag van het Apostelfeest; 29 Juni is een tri omfdag voor de Kerk. Dankbaar gaan onze gedachten naar 't oude Rome, dat geheiligd werd door het bloed van twee zulke edele Prinsen der Kerk, en waar stap voor stap dooi de straten van de stad de herinnerin gen liggen van hun werken en van hun prediking, van hun ondergang en dood, die in werkelijkheid hun overwinning was. En in gedachten groeten we vandaag ook dit heilige Rome: Ave Roma, omdat de roem de zer beide Apostelen haar grootste schittering uitmaakt. TTEZER DAGEN vermeldden berich ten uit Rome, dat de opgravin gen onder de St. Pieter hebben aan getoond, dat daar vroeger de plaats geweest is van het circus van Nero, waar St. Petrus werd gemarteld en dat de Prins der Apostelen in de St. Pieter zijn laatste rustplaats heeft gevonden, nabij de grond, die hij door zijn bloed heiligde, zoals de oude traditie dit overleverde. Het ge-" tuigenis der Kerk wordt door deze opgravingen niet herzien of verbe terd doch slechts bevestigd. En zo zullen de velen, die bij zijn graf in de St. Pieter komen bidden, nog met meer godsvrucht kunnen bidden, om dat andermaal bevestigd werd, dat ze bidden op heilige grond, omdat hij werd gepurperd door het bloed der martelaren, vooral door het lij den ook van de eerste Paus, St. Pe trus. Doch er is nog meer dan dit alleen. Op de plaats, waar nu de grootse bouwwerken van Bramante en Michelangelo en Bernini zich ver heffen, stond eens een ander bouw werk, het circus van de Romeinse keizer Nero, die de Christenen ver volgde en doodde. Hij stelde zich zelf voor, hen te overwinnen en uit te roeien en als ze voor de wilde beesten geworpen werden tot vermaak van het decadente Rome van die tijd dan meenden velen, dat daarmee ,de Kerk van Christus overwonnen was Maar het circus, dat zoveel wufte schittering en rijkdom der Romeinen naast zoveel onschuldig vergoten Christenbloed aanschouwde, is ver dwenen en over de ruines heen bouw den de Christenen hun Kerk, die la ter uitgegroeid is tot de grootste kerk van de wereld. En daarnaast verrees een ander paleis, waar in een paar eenvoudige kamers degene verblijft, die zich Petrus opvolger mag noe men en de leider der millioenen Chris tenen, die over alle landen van de wereld zijn verspreid. Daaraan denken we vandaag, ter wijl we het kalenderblad in de hand houden, dat vermeldt: 29 Juni. feest dag der Apostelen Petrus en Paulus. En nu dringen gedachte» en beelden zich aan ons op en vele woorden uit de gewijde- boeken flitsen door de geest. Het is alsof we de woorden horen, die Christus sprak als een belofte tot de arme visser aan de boorden van het meer: „Gij zijt Petrus, de rots. En op deze rots zal Ik Mijn Kerk bou wen". En als een bevestiging en een verzekering voor ons in dagen van tegenspoed en vervolging, klinken de woorden na: „De poorten der hel zul len haar niet overweldigen". Aan hem, aan Petrus geeft Chris tus het hoogste gezag en hij en al zijn opvolgers worden daardoor het vaste fundament, waarop de Kerk gebouwd blijft en zij zijn als een vuur toren bij donkere nacht, die aan alle varenden op de wereldzee door hun licht de weg wijzen naar de veilige haven. Wel zullen ze in de loop der eeuwen telkens opnieuw storm lopen in Nederland (meestal afkomstig van import) groot was. Tot dusver rekent men op een ex port van 10.000 ton appelen en 15000 ton peren naar Engeland. 12000 ton appelen naar Tsjecho-Slowakije en 2500 ton hard fruit naar de Britse troepen in Duitsland. Afhankelijk zijnde van de thans vertraagde besprekingen over een handelsaccoord met Duitsland, hoopt men in de komende winter tot 10.000 ton hard fabrieksfruit naar Duits land te leveren. TJE NEDERLANDSE en Italiaanse commissies van onderzoek naai de vliegramp bij Bari zetten hun werkzaamheden stelselmatig voort. Tot dusverre zijn de pogingen tot ber ging van de wrakstukken mislukt, tengevolge van de woelige zee. Op het ogenblik laten de weersomstan digheden zich gunstiger aanzien voor de berging. Van de 33 inzittenden van het vlieg tuig zijn 23 stoffelijke overschotten geborgen en geïdentificeerd, nl. de heer M. S. Broos, mevr. A. Broos- Mul, baby H. Broos, de heer W. van Hasselt, mevr. C. H. van Haselts Weber, J. G. van Hasselt, de heer W. J. van Dort, mevr. M. F. van Dort- van Abcoude, dr. ir. A. G. A. Iden- burg, mevr. H. Esser-Schiebel, Robert Douglas Esser, Irene Cecilia Esser, mevr. J. C. C. Meelhuyzen-Van Son, de heer S. K. van 't Hof, mevr. E. van 't Hof-Dijkstra, de heer F. G. Dikkers, vlieger 2e klas J. Tuyt, ste wardess C. A. Timmermans, steward P. J. van Overbeek, alsmede van vier Egyptische passagiers. Men verwacht, dat binnen enkele dagen de stoffelijke overschotten per vliegtuig naar Nederland resp. Egyp te zullen worden overgebracht. Van 10 inzittenden is het stoffelijk over schot tot dusverre niet geborgen, nl. van de 15-jarige zoon van de familie van Dort, van 1 Egyptische passagier en van 8 leden van de bemanning. •TIJDENS een feestelijke congreszit ting heeft de Ned. R. K. bond van hogere-, middelbare- en lagere technici „Sint Bernulphus" het der tigjarig bestaan gevierd. Hoogtepunt was de huldiging van de aftredende ingenieur J. J. Reijnart die reeds 25 jaar bestuurslid is en 22 jaar voor zitter. Hij is benoeipd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. ONZE PRINS zal morgen zijn acht en dertigste verjaardag vieren. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit een belangrijke en feestelijke gebeurtenis zal zijn in het Koninklijk Gezin, waar men de verjaardagen pleeft te vie ren naar de echt-vaderlandse, gezellige en gemoedelijke trant. Het is daar om dat ons volk van harte meeleeft ook met deze huiselijke vieringen, die een speciale charme hebben door de kinderlijke vreugde van onze Prinsesjes Ons volk kent ook zijn Prins als de charmante sportieve vorst, op wiens belangstelling in zaken die land en volk betreffen nooit een vergeefs be- roep wordt gedaan. Vandaar een bijzonder hartelijke gelukwens en groet uit het Zuiden naar Z. K. H., van wien wij hierbij een der laatst genomen foto's (in de uniform van Admiraal der Kon. Ned. Marine) afdrukken. VfORIGE WEEK hoorden we een vreemd verhaal. Een Goese jon geman. de 24-jarige W, S. zou twee en 'n half jaar ten onrechte gediend heb ben in Indonesië, door een admini stratieve slordigheid in 1946 ten koste van hem begaan. Nu hoort men langs de weg meer schrille verhalen, waar van bij onderzoek weinig overblijft, waarom wij het verstandig vonden met de jongeman in kwestie eens te gaan praten. Na een mislukte poging slaagden we erin hem Zaterdag j.l. te polsen en vernamen toen, dat de geruchten op waarheid berusten. Na de bevrijding had S. zich ter stond opgegeven als oorlogsvrijwilliger en had zijn plicht naar behoren ver richt toen hij in Augustus 1945 zijn ontslagbriefje kreeg, 'n Jaar later werd hij opgeroepen als gewoon dienst plichtige bestemd voor uitzending naar Indië. Inmiddels was de beslissing afge komen, dat de oorlogsvrijwilligers dergewenst vrijstelling konden krijgen van dienst in de tropen en toen S. toch aangewezen werd, diende hij een verzoek om vrijstelling bij zijn onderdeel te Nijmegen in, waar hij als bewijsstuk zijn ontslagbriefje bij voegde. Ondertussen ging de procedure ge woon door en kreeg S. zijn insche pingsverlof. Zijn vader riep, om de uitzending ongedaan te maken, de hulp in van Volksherstel, dat zich TJET stoffelijk overschot van dr Hein Hoeben wacht nu in vaderlandse grond, op het kerkhof van zijn ge boortedorp Teteringen, de dag der opstanding. Ruim zeven jaar na zijn verscheiden (op 28 Februari 1942) in een eenzame gevangeniscel zijn de plechtige uitvaart en teraardebestel ling geschied onder een belangstel ling, die overweldigend mag heten. Aan het café „Het Zwaantje" verza melden zich des morgens vertegen woordigers van alle katholieke ver enigingen van Teteringen met om floerste vaandels. En toen omstreeks 10 uur de lijkauto met het stoffelijk overschot arriveerde, trok een eenvou dige stoet waarin voorop vrouw en kinderen van de overledene liepen, door de dorpsstraat, waar huis aan huis de vlaggen halfstok hingen. In middels hadden zich in het kerkge bouw reeds tal van belangstellenden verzameld. We noemen Mgr Dr W. Koenraadt. vicaris-generaal van het Bredase bisdom en Mgr F. N. Hen- drikx, vicaris-generaal van het Bos sche diocees, H. Kauma, hoofdredac teur van het Kath. Ned. Persbureau, de voortzetting van Hein Hoeben's Wereldpost, Mr A. Diepenbrock, cen traal secretaris van de K. A. in Ne derland, Pater Dr Heymeyer S. J.. aalmoezenier van de katholieke pers, Mr W, Huynen, secretaris van de Kath. Ned. Dagbladpers, A. van Oor schot en J. Bruna namens het be stuur van de Kath. Ned. Journ. Kring en de afd. Brabant van die Kring, H. Kuypers, vertegenwoordiger van het kath. intern, perscomité, Burgemees ter van der Meulen van Terheyden en Teteringen, G. Bodewes, oud-voor zitter van de K.N.D.P.. Pater Sym- phorianus O. Cap. gard'iaan van het Capucijnenklooster te Breda en ver scheidene andere bekende geestelij ken en leken uit stad en land van Brabant. Aan het hoofdaltaar droeg Pastoor Andriessen van Teteringen een plech tige H. Mis van Requiem op, o.m. ge- ass. door Pater Ger. Schouten SVD rector van het missiehuis te Teterin gen: Pastoor J. van Besouw droeg aan een zij-altaar een stille H. Mis op. Hij ook verrichtte de absoute en de plechtigheden der teraardebestelling. Er was rouw in het hart van allen, maar ook het troostende weten, dat Dr Hein Hoeben de goede strijd streed totterdood en dat voor alle getrouwe dienaren is weggelegd een heerlijk heid van oneindig schoner straling dan die van het zomerse land. IN VADERLANDSE BODEM. De stoet met het stoffelijk overschot van wijlen dr Hein Hoeben, begeeft zich van de Kerk te Teteringen naar de be graafplaats. zeer voor de zaak inspande en een der leden van het Goese bureau toog zelfs met S. naar het departement. Na lang zoeken vond men de man, die over deze zaken ging, maar die wei nig troost kon schenken. In de eer ste plaats moest het ontslagbriefje worden getoond, doch dit was nergens te vinden en in de tweede plaats moest de aanvrage om ontslag over de burgemeester lopen. Ten stadhui- ze heeft men alles nog gedaan wat gedaan kon worden, maar het was inmiddels te kort dag geworden om resultaten te bereiken. Zo kwam S. bij het leger in Indië terecht en heeft twee en 'n half jaar moeten dienen, eer hij, iets vroeger dan de anderen, naar huis terug kon. Toen hij zich vorige week meldde bij de Sociale dienst te Middelburg, ontving hij het destijds zoekgeraakte onlslagbriefje, gedateerd Augustus 1945, terug! S. neemt de zaak nogal gemoede lijk op. Hij is «aaf teruggekomen, heeft plezierig gediend en kan te Goes bij zijn oude patroon terug keren. Op publicatie was hij helemaal niet gesteld, maar wij vonden het ge val toch bijzonder genoeg om er mel ding van te maken. Met ingang van 2 Juli is iedere pluimveehouder verplicht een heffing te betalen van in totaal f 1,50 per kip, waarvan f 1,00 dient te worden betaald vóór 15 Augustus a.s. De res terende f 0.50 per kip zal vóór een nader te bepalen datum, vermoede lijk in October a.s. moeten worden voldaan. Van deze verplichting wor den ontheven de pluimveehouders, die regelmatig per periode het ver eiste aantal exportzegels inleveren. De Prins komt kijken JN zijn kwaliteit van inspecteur-ge- raai der landmacht, zal Prins Bernhard op Woensdag 13 Juli een kort bezoek brengen aan Wemeldinge Z.K.H. zal vanaf het vielgveld Soes- terberg naar het vliegveld Woens- drecht-Hoogerheide vliegen. Vandaar zal hij dar, per auto naar Wemel dinge rijden. Om ongeveer 10 uur verwacht men men de hoge gast aan de kleine sluis. Daar wordt een motorsloep gereed gehouden, die de Prins aan boord van een onderzeeër zal brengen. Z.K.H. zal dan de manoeuvres op de Scheide bijwonen.- Dit zullen vooral oefenin gen betreffen met het z.g. Schnorkel- apparaat. Na de oefeningen wordt dt Prins weer aan de kleine sluis terug verwacht. Vandaad weer per auto naar Woensdrecht-Hoogerheide vanwaar de tocht per vliegtuig wordt voortgezet PEETJE MINNE OVERLEDEN Peetje Mine, de honderdjarige van Eede, die 8 Juni j.l. deze geze gende ouderdom bereikte, en tot ere-burger van Aardenburg be noemd werd, is Zaterdagavond na een kort ziekbed overleden. TJET SPREEKT wel vanzelf, dat men de uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen in hun geheel niet zonder meer mag gelijk stellen aan die van een landelijke verkiezing voor de leden van de Tweede Kamer. Maar toch bieden zij een beeld van de aanhang die de politieke partijen in Nederland op dit ogenblik bezitten. Dit beeld rechtvaardigt de onder stelling, dat indien vandaag alge mene verkiezingen zouden worden gehouden, de beide grote partijen, K.V.P. en P. v. d. A zich zouden handhaven. Nauwkeuriger geschat, indien een nieuwe kamer zou wor den gekozen, dan zou de K.V.P. wellicht een zetel winnen en de P. d. A. er een verliezen. De getalsterkte zou dan weinig verandering ondergaan en wat de K.V.P. betreft, haar karakter en beleid zou evenmin van aanschijn veranderen. Bij de P. v. d. A. ligt de zaak ech ter anders. Wat haar bij de jongste verkiezingen aan winst is toege vloeid van communistische kant, (d.w.z. van kiezers die wel geen communist waren, maar toch een linkse politiek wensten), ontvlood haar weer naar V.V.D. vooral en ook naar de kant van de Christe lijk. Historische Unie. De „burgerlijke" elementen heb ben vrijwel alle de P. v. d. A. weer verlaten, Zij is practisch geworden, wat de S.D.A.P. vroeger was, een arbeiderspartij. In Vrij Nederland gaf van Rand wijk enkele rake opmerkingen ten beste over de P. v. d. A. Hij wees op de linkse stromingen, die in de ze partij steeds hebben bestaan, één die gewaarschuwd heeft tegen te ver gaande radicaliteit om de nieu we aanhang van de doorbraak niet te verliezen en één die juist op ra dicaliteit aandrong, mede om de op de C.P.N. stemmende arbeiders te rug te winnen. En wat is er gebeurd? De P. v. d. A. voerde een gematigd beleid en verloor desondanks de door- braak-mensen. En zeer velen, die in 1946 stemden op de C.P.N. kwa men terug niettegenstaande het ge brek aan „radicaliteit". Dat zij te rugkwamen wijst enerzijds op hun bewustzijn van Nederlander te zijn -en te willen blijven en wijst ander zijds op een stellingnemen in de strijd tussen democratie en dicta tuur. Beroofd van de doorbraak-aan- hang en versterkt door vele linkse elementen staat de leiding der par tij nu voor een moeilijke taak. Er is reden om aan te nemen, dat de P. v. d. A. een of meer stappen naar links zal ondernemen. Als een duidelijke suggestie in deze richting waren de woorden van de commentator bij de VARA- uitzending op de avond der gemeen teraadsverkiezingen, die zozeer de nadruk legde op een radicale so cialistische politiek. ^LS EEN donderslag voor velen uit de traditionele heldere he mel, kwam de vorige Zaterdag het bericht uit Genève over de aanval op ons Episcopaat, uitgesproken door de secretaris van het N.V.V. op de bijeenkomst van de Interna tionale Arbeids-conferentie. De heer Vermeulen noemde het verbod van de Bisschoppen voor Katholieke arbeiders om toe te tre den tot het N.V.V., „een ondrage lijke inmenging in het beginsel van de vrijheid van vakbeweging". Wat deze donderslag betreft, men had zeker niet verwacht, dat hij zon der enige inleiding plotseling voor het internationale forum zou weer klinken; dat hij op zekere dag zou komen was voor ingewijden geen geheim, want de hemel was zeker niet helder. Dat bleek al, toen na de bevrijding de Bisschoppelijke bepaling nog even voor alle zeker heid werd beklemtoond. Maar al met al waren het toch maar krasse woorden, die de secre taris van het N.V.V, volgens de cor respondent van de Volkskrant heeft gebezigd. De dwang der Bisschop pen noemde hij „onwaardig voor 't democratische Nederland, in strijd met de „Grondwet" van het Inter nationaal Arbeidsbureau, met het charter der Verenigde Naties en met de verklaring over de rechten van de mens". En als ik er dan nog bijvoeg, dat het brave N.V.V. hele maal geen „socialistische organisa tie" is, omdat er „geen enkele or ganisatorische band tussen die vak beweging en 'de socialistische par tij" is en overigens die partij niet „verboden" is, dan weet u de hoofd-" zaak van wat de heer Vermeulen heeft ten berde gebracht. (Vervolg op pag, 2, kolom 1) Aannemer breekt arm en been ISTERMIDDAG had op de Groe nendijk in Ovezande een vrij ern stig verkeersongeluk plaats. De beken de aannemer uit Oudelande, de heer D. v. d. Poel, is met zijn motor tegen een uit de andere richting komende vrachtauto van de expediteur Ver- schuure uit Goes gereden, De schok kwam zó aan, dat van de Poel tegen de grond werd geslingerd en een been en een arm brak. Dokter Folmer verleende de eerste hulp: later is het slachtoffer naar het Gasthuis in Goes gebracht.

de Stem | 1949 | | pagina 1