Eerste vliegtocht sober herdacht Herderlijk schrijven in Tsjecho=Slowakije Koningin Juliana decoreerde de Koningin van de Sprint" Koempoelan ontstak nieuw enthousiasme De sultan wachtte vergeefs op troepen .Roermond' nog niet gevonden Het weer belem mert het werk VEERTIG JAAR GELEDEN EN NU Kransleggingen en ernstige woorden bij het Heerma van Voss-monument te Ett en-Leur ROUW OM DRAMA BIJ BARI Weinig verandering C.V.P. iets vooruit Liberalen winnen Bisschoppen handhaven hun Voorwaarden dnverzwakt Het graf van St. Petrus Olympisch menu uitgebreid maar niet feilloos Aan mgr. Hopmans werd het dankbaarheids insigne der verkenners aangeboden 99i Fanny Blankers-Koen ontvang ridderorde van Oranje Nassau en gouden eremedaille van het N. O. C. Ook Karei Lotsy kreeg N.'O. C.-erepenning VIJFDE JAARGANG No. 1416 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B B. de Rechter. Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonnements prijs bij vooruitbetaling 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. bin* Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG ^27 JU N I 1949. Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 ^per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefo.on 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. Bijbureaux^OOSTBI^ 35; TERNEUZEN^Axelsestraat^^Telefoon 2347) (Van onze redacteur). QP DE PLAATS waar 40 jaar geleden de Fransman Graaf de Lambert op uitnodiging van de Ettense suikerfabrikant Heerman van Voss met zijn „luchtschip" van doek, latten en pianodraad zich 3,5 minuut in de lucht „staande" wist te houden, heeft Zaterdag een herdenkings plechtigheid plaats gehad, die door het tragisch gebeuren met het KLM- vliegtuig „Roermond", een soberder karakter heeft gedragen dan oor spronkelijk de bedoeling was. Geen muziek en geen vlaggen, en geen langzaam dalende helicoptère, maar wel ernstig gestemde speeches. I)E MILDE ZON bescheen de velden zó vriendelijk en de wind dar telde zo gemoedelijk in het groen van bomen en planten en de haren van de vele belangstellenden, dat in de typisch landelijke sfeer het on geluk bij Bari bijna iets onwezenlijks kreeg. Immers waar het drama ge beurde scheen de zon nog vriendelij ker en was de wind nog gemoede lijker. Maar de sprekers waren niet getroffen door het aantrekkelijk lan delijke van de omgeving en zonne- schijnsel. En in de grond van de zaak waren dat alle andere aanwezigen niet, omdat zoals burgemeester mr. dr. Ch. van Rooy van Etten-Leur het zo treffend juist zei in zijn openings woord: „Wij allen hebben in ons hart een floers van rouw. Hij stemde dan ook volledig in met het sobere ka rakter der herdenkingsplechtigheid. En deelde daarbij mee, dat van de monstratie met een helicoptère niets kon komen in verband met een lan dingsverbod voor dit vliegtuig. KRANSLEGGINGEN. TJET WAS de bedoeling geweest, dat de heer J. W. F. Backer, direc teur-generaal van de rijksluchtvaart- DE KOREAAN KIM KOO, een voor aanstaand politicus uit het Zuiden met communistische sympathieën, is Zondag vermoord. HOESNI ZAIM werd gisteren met 90 procent van dc totaal uitgebrachte stemmen president van Syrië. Bin nen 4 maanden komt hij met 'n nieu we grondwet. HET STOFFELIJK OVERSCHOlf van Soefoelis, die Vrijdag op 88™arige leeftijd overleed, is Zondag te Athe ne in tegenwoordigheid van Koning Paul en het Kabinet ter aarde be steld. DE NED. KATH. MIDDENSTAND, houdt 12 Juli a.s. in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de Bondsvergade ring. Een belangrijk deel van de agen da is gewijd aan de P. B. O. OP „DRAKENBURGH" wordt van 25 tot 30 Juli a.s. een Jongerenweek gehouden voor jonge mannen en vrou wen van 18 tot 30 jaar. BIJNA 6 MILLIOEN MELAATSEN, zijn er op de wereld verspreid, waar van ongeveer de helft in India, 900000 in Arika en 21000 in Europa. DE KATH. NATIONALE PARTIJ heeft een bestuur samengesteld: Ch Welter is voorzitter en o.a. Th. Spoel- der uit Breda lid. GENERAAL MAJOOR A. C. de Ruy- ter van Steveninck is te Den Haag in de leeftijd van 53 jaar overleden. Hij was lid van het Hoog Militair Gerechtshof en oud-commandant van de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene" DE VAKBONDSCONFERENTIE te Genève besloot gisteren een nieuwe niet-communistische vakverenigings- internationalc op te richten, waarin alle vrije en democratische vakvere nigingsorganisaties in de gehele we reld vertegenwoordigd zullen zijn. IN AUSTRALIË gaan vandaag onge veer 23.000 mijnwerkers in staking: ze willen een werkweek van 36 uur, loonsverhoging en nationalisatie. DE STICHTING 500 en 1000 (inleve- raars van biljetten van f 500 en f 1000) gaat procederen tegen de Regering. De wijze van procederen wordt voor lopig nioj- bekend gemaakt. ,!Wat*~lS DAT v uOR FLAUWEKUL boven me hoofd?" vroeg een belas tingbetaler uit Diemen telefonisch aan Schiphol, toen Zaterdagavond laat de lucht vervuld was van enerverend vliegtuiggeronk Het bleek in ver band te staan met een schijnaanval op Leeds en Londen. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog weer met veranderlijke bewolking en op verscheidene plaatsen, voornamelijk in het midden en Zuiden van het land, perioden van zonneschijn. Af en toe matige, overigens meest zwak ke wind hoofdzakelijke uit rich tingen tussen Noordwest .n West. Weinig verandering in tempera tuur. Vandaag: zon onder 21.04 uur. Maan onder 22,42 uur. Morgen: zon op 4,22 uur. Maan op 5,58 uur dienst, met de helicoptère bij het mo nument zou landen en daarna een krans zou leggen. Nu moest de heer Backer dc kranslegging verrichten zonder glijvlucht. Hij deedt dit na een ernstige re de, waarbij hij de verzekering gaf, dat alle overheidsdiensten samen werken om de veiligheid in de lucht te bevorderen. Hij wees er ook op. dat het aantal ongelukken bij de luchtvaart beslist niet groter is dan met andere vervoersmiddelen. En hij benadrukte dat juist de luchtvaart zo uitnemend geschikt er voor is om de volkeren dichter bij elkaar te brenken. De heer Backer herdacht de slachtoffers van de „Roer mond" en de luchtvaartpioniers van 40 jaar geleden, die met het vliegen begonnen zijn, omdat hen dat nu een maal in het bloed zat. Na de heer Backer legde een fraaie krans bij het Heerma van Voss-mo- nument de heer C. Kolff, de Voor zitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Ook hij stond stil bij de ramp te Bari en gaf naarna een be knopt overzicht van de ontwikke ling der luchtvaart. Hij besloot zijn rede met erop te wijzen, dat er. z.i. nog veel aan de ontwikkeling van de luchtvaart gedaan kan worden. GEWAAGDE DEMON STRATIES. bewondering hebben afgedwongen. Kreten van bewondering en verba zing zijn geslaakt toen de grote KLM- vogel zich angstig dicht over de hoof den der kijkenden wegdook om zich daarna weer glorieus als een immen se fel-blinkende vogel weer omhoog te hijsen, Het escadrille van Gilze- Rijen veroorzaakte open monden van verbazing, maar toen het wedstrijd- escadrillen aan de beurt kwam ver gat men bijna adem te halen van spannings, omdat de diverse loopings feilloos uitgevoerd van zeer ge waagd karakter hadden. Een prach tig gezicht die pijlsnelle gele Ha- vards, vliegend en wentelend in de felle zon! Een voorproefje van de grote vliegfeesten binnenkort in Woensdrecht en Gilze-Rijen en wel een schril contrast met het povere ding, dat 40 jaar geleden boven Etten- Leur waggelde. HEEL WAT HARDER. "DOER BARTELS, die als 20-jarige jongeman destijds Graaf de Lam bert zag vliegen, zei simpelweg „het gaat nu heel wat harder dan toen". In zijn boerderij bood burgemees ter van Rooy de vele autoriteiten 'n verfrissing aan en liet hen bij ver rassing ook kennis maken met een onvervalste klompendans in histo risch Brabantse kledij. Naast verschil lende burgemeesters waren onder de autoriteiten gen.-majoor Baretta. commandant legerluchtmacht Neder land. prof. dr. ir. H. J. van der Maas hoogleraar in de vliegtuigbouwkun- de te Delft, de heer U. F. M. Dellaert bedrijfsdirecteur luchthaven Schiphol dr. ir. M. H. Damme, vice-voorzitter van de raad van bestuur der KLM, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pals, lid van de raad van bestuur der KLM en oud-directèur-generaal van de rijksluchtvaardienst. de heer J. K. Hoekstra, chef vliegdienst der N.V. Aero-Holland en houder van het Ne derlands duurrecord zweefvliegen en niet te vergeten drie luchtvaartpio niers, jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, de beroemde militaire vlieger W. C. J. Versteegh, thans on der-directeur der KLM en Marinus v. Meel. Kleinkinderen van de heer S. C. J. Heerma van Voss woonden even eens de herdenkingsplechtigheid bij. K.N.V. V. L. VERGADERDE yOOR dat de plechtigheid in Itten- Leur plaats vond, vergaderden de leden van de K.N.V. v. Luchtvaart in het gemeentehuis te Breda. In deze bijeenkomst adviseerde het hoofdbe stuur Whittle, de uitvinder van het straalvliegtuig, voor te dragen voor de gouden medaille van de F.A.I. De voorzitter deelde o.m. mee, dat hij van de regering de zekerheid heeft gekregen dat een ruim subsidie voor het zweefvliegen beschikbaar zal wor den gesteld. Tot nieuw lid van het hoofdbestuur werd benoemd de heer H. van Waveren uit Amersfoort. Belgische verkiezingen TAE 5 en een half millioen Belgische kiezers, waarvan ongeveer de helft uit vrouwen bestaat, h?bben gisteren beslist over de samenstelling van Kamer, Senaat en Provinciale Ra den. Tot ongeveer middernacht, toen slechts gedeeltelijke en plaatselijke uitslagen (zowel uit Noord als uit Zuid) bekend waren, kon men onge veer de volgende conclusie over de vermoedelijke uitslag trekken: De communisten gaan met eeri ge weldige snelheid achteruit, op vele plaatsen werden ze zelfs tot de helft teruggebracht. De Liberalen zijn met reuzenschreden vooruit gegaan, zo wel in het Waalse als in het Vlaamse gedeelte. De socialisten gaan over het algemeen iets achteruit, terwijl de C. V.P. over het geheel genomen iets vooruit gaat. Er was in het gehele land grote be langstelling. De verkiezingen zijn, voor zover bekend, rustig verlopen. UITSLAG VERKIEZINGEN IN HET KANTON BRUSSEL. Partij: Stemmen pet. '49 pet '46 Socialisten 29039 27,13 33.61 Comm. 12541 11,72 18,70 Katholieken 32620 30,47 31.77 Liberalen 28756 26.86 14.47 Overige 3,82 1,45 ZETELVERDELING IN DE PROVINCIE NAMEN. 1949 1946 Socialisten 20 25 Communisten 4 5 Katholieken 27 26 Liberalen 9 4 60 60 De bestuursoverdracht "in Djokja TNTUSSEN had zich in de lucht reeds motorgeronk aangekondigd van een escadrille Harvards van het commando luchtvaartopleiding der luchtstrijdkrachten te Gilze-Rijen, van een dito escadrille van de rijks luchtvaartschool van IJpenburg, van een Convair-vliegtuig der KLM en van een Beech-Craft der Aero-Hol- land. Zij waren ongeduldig om met hun demonstraties te beginnen en uiter aard was het publiek ongeduldig om de demonstraties te zien. Het ge- duld is beloond. Want de vliegtuigen 1 verschenen. Toen g^ig de sultan de hebben staaltjes laten zien die grote I troepen maar tegemoet, doch later keerde hij onverrichterzake terug, TN DE NABIJHEID van Djokja zijn 600 man republikeinse politietroe- pen gelegerd, die onmiddellijk na het terugtrekken van de Nederlandse sol daten de rust en orde in Djokja zul len gaan handhaven. Vanwege de Ne derlandse Regering zullen zij wape nen ontvangen. Vrijdagmorgen is Wonosari om 10.15 door de Nederlanders vrij gegeven. De sultan was een kwartier tevoren aan gekomen en hij wilde een half uur later de republikeinse troeper die de bezetting zouden overnemen, gaan verwelkomen. Ze waren echter niet TN ALLE KERKEN van Tsjecho- Slowakije is gisteren een herder lijk schrijven voorgelezen, dat door dc aartsbisschop en de bisschoppen is opgesteld. Het schrijven geeft uiting aan de „onveranderde trouw van de Kerk aan dc Tsjecho-Slowaakse -taat en volk, zoals door elke dignitaris bij het aanvaarden van zijn ambt onder ede werd betuigd. De bisschoppen herhalen de drie voorwaarden, die ze als essentiëel voor een overeenkomst tussen kerk en staat beschouwen, te weten: de regering moet erkennen, dat alleen de christelijke beginselen, de Kerk het godsdienstonderwijs en het leven van de christelijke 'gemeenschappen moeten leiden, de Paus is het hoofd van de kerk, de aanvallen op de Kerk geleid of gesteund door regeringsbu- reaux moeten terstond worden stopge zet. Met name eisen ze herstel van de katholieke pers, beëindiging van de inmenging der regering bij de ver deling van de standplaatsen voor phiesters en opheffing van het ver bod van openbare bijeenkomsten van katholieken. Als nieuwe voorwaarde stellen de bisschoppen, dat de regering niet lan ger haar steun geeft aan dc nieuwe Katholieke Actie. Het schrijven somt de beperkingen op, waaraan de Kerk is onderworpen. Het deelt mede, dat er pogingen wa ren gedaan om kerkgebouwen over te nemen voor andere doeleinden, dat TAE HOOFDARCHITECT van St. Pie- ter heeft in een overzicht van de resultaten der opgravingen, die sinds 10 jaar onder de basiliek aan de gang zijn, medegedeeld, dat de ontdekte begraafplaats de christelijke overle vering bevestigt, volgens welke de apostel Petrus, na zijn marteling op die plaats werd begraven. Uit de graf stenen heeft men kunnen opmaken, dat het circus van Nero en Gajus zich eveneens onder de basiliek be vindt. Hij wees er voorts op, dat de altaren van de door Constantijn ge bouwde basiliek en die van de huidi ge basiliek zich op dezelfde plaats bevinden. Uit het feit, dat deze al taren nooit zijn verplaatst leidt de architect af, dat op die plaats het graf van Petrus ligt. een aantal orden uit haar bezittingen werd gestoten, haar leden in vracht wagens werden weggevoerd en pro cessies verboden en dat er pogingen worden gedaan om de bisschoppen uit hun bureaux te verwijderen. Intussen gaat de niet-katholieke kath. actie voort: ze zal drie processies or ganiseren. De gesuspendeerde pries ter Josef Plojhar zal de voornaam ste spreker 2ijn bij de traditionele pel grimstocht naar Veleslavin in Mora- vië. De regering heeft alle maatregelen getroffen om het episcopaat volledig uit te schakelen. Zelfs hef doen uit gaan van zendbrieven zonder voor afgaande goedkeuring is strafbaar. Het spreekt wel vanzelf, dat het Tsjechische episcopaat hierin niet kan berusten. Twee per fiets uitgezonden koeriers konden evenmin .roeper ontdekken. In de middag kwamen eindelijk 2 per koeriers opgehaalde, in burger kleding gestoken vertegenwoordigers van de TNI zich bij de sultan mel den. Ze berichtten, dat de troepen om 14.00 uur zouden arriveren. Toen de sultan tenslotte 'Wonosari verliet, waren er nog altijd geen troepen Het vliegveld van Djokja zal Dins dag tussen 4 en 5 uur nam. worden ontruimd. De gehele ontruiming zal ongeveer twee dagen duren. In het algemeen kan nog worden gezegd, dat van iedere gebieds-ontruiming de sultan tweemaal 24 uur tevoren op de hoogte wordt gesteld. Wat de manschappen betreft, ver telde kolonel van Langen: „Zij zijn down eh gedeprimeerd. De mannen begrijpen, dat dit politiek is. maar ze begrijpen niet welke politiek dit is. De Nederlander is van huis uit geen militairist, doch in grote zaken is hij erg gehoorzaam". De Olympische dag liet ons bovenstaande fotomontage componeren. In de linkerhoek: II. M. de Koningin speldt Fanny Blankers-Koen de versierselen verbonden aan de benoeming tot ridder in de orde van O. N. op de borst, uit waardering vooi haar verdiensten voor de sport, waar van de Koningin Fanny een waardig vertegenwoordigster noemde. In de rechterbovenhoek: Prins Bernhard neemt op „The Priest" een moeilijke hindernis in het spring concours. Tussen haar vader en moeder in: Prinoesj- Bea trix in het medaillon. Zij had gisteren veel plezier in het Stadion, zeker toen zij haar vader de meeste hindernis sen keurig zag nemen. En beneden ziet men de Zwitser se doelman vruchteloos grijpen naar een schuiver van Tim mermans. Het is het tweede doelpunt. Gekleed in de uniform der padvind- sters opende H. M. de Koningin, be schermvrouwe van het Nederlandse padvindstersgilde, het nieuwe cen trum van het gilde in Baarn. Naast H. M. de minister van Onderwijs, prof. dr. Rutten. jQAT WAS een Koempoelan in oude stijl! Op een bodem, doordrenkt "an verkennerstraditie, daar op het terrein bij de Krabbebossen, waar 20 jaar geleden de eerste Gillwell-cursus werd gegeven. En met de nodige man nen van het eerste uur en een twee honderd leiders en leidsters uit het gehele bisdom, die zich gezamenlijk kwamen beraden op het diepste fun dament van hun leidersschap: de bo vennatuurlijke liefde, dc caritas. Dat „zich beraden" wilde overigens niet zeggen, dat de beide dagen van het week-end werden doorgebracht in een naargeestig discussiëren en debat teren; ook deze koempoelan was weer die fraaie harmonie van ernst en uit gelatenheid, die alle verkennersbij- eenkomsten tot zoiets levensechts ma ken. Daar was het geestige kampvuur op de Zaterdagavond, waarbij commis saris van Dongen kans zag' de schare van levensvreugde te brengen, en dat terwijl van het op het water drijven de vuur de vlammen hoog oplaaiden. Maar de laatste yell was nog maar nauwelijks verklonken of bij het ros se licht van walmende fakkels trok een lange stoet zingende leiders en leidsters met het Allerheiligste in hun midden naar het kampaltaar, waar Het die gehele nacht stond uitge steld ter aanbidding voor de leiders, die daarvoor een gedeelte van hun nachtrust opofferden. Een week-end in die geest moet wel slagen! 's-Zondagsmorgen verlieten allen hun kwartieren de aalmoezenieren Abraham's schoot, de leiders het St. Jansplein, de leidsters het Beggijn- hof(!) om het H. Misoffer in de openlucht bij te wonen en het gebrui kelijke kamp-ochtendritueel te ver richten. Er waren interesante sessies voor de leiders en leidsters en er was een kolderachtig circusprogramma, waarbij een aalmoezenier, wiens naam tot velerlei merkwaardige uitingen, boven de cirsustent prijkte het klap- (Van onze redacteur). JTANNY BLANKERS-KOEN is door H. M. Koningin Juliana geridderd! Dat is de grote verrassing geweest van de gisteren in Amsterdam plaats gevonden Olympische dag, een aangename verrassing dus. Want iedereen in het stampvolle Olympische Stadion knikte sympathiek, om dat iedereen nu eenmaal de viervoudige Olympische kampioene heel erg sympathiek vindt en men haar de hoge onderscheiding graag gunde. Men vond het een groot moment toen de Koninklijk moeder, een moeder, als een waardig vertegenwoordigster van de „moeder der sporten" tot rid der in de Orde van Oranje Nassau benoemde. En de blijdschap van hen die het wel menen met de sport was groot toen de Koningin de „ko ningin van de sprint" de hoge onderscheiding op de witte blouse spelde. Het typische van deze plechtigheid is overigens, dat het voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse sport is, dat een actief sportbe oefenaar een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. sportfamilie vaders en moeders had den hun snoepende kinderen meege bracht heeft zich goed vermaak:, ofschoon niet alle sportprestaties van de bovenste plank waren. Gelukkig waren er een stuk of wat interessante zthletieknummers. Zo startte Fanny BlankereKoen op de 80 m. horden en op de 100 m. De hordenloop haa zij :n een handomdraai in haar zak en ook op de 100 m. ging het zeer vlot naai de finish. De aanwezige Friezen had den gehoopt, dat de plotseling opgeko men Friese sprintster Foukje Dillema het Fanny erg lastig zou maken. Zeker, Foukje bleek inderdaad een grote vondst en een dankbare aanvulling van het .sprintstersmateriaal, maar om Fanny BlankersKoen te kloppen zal zij nog heel wat moeten leren. Ook de Eindhovense Nel Vos deed 't heel dap per, maar moest op de 100 m. toch genoegen nemen met de vijfde plaats en op de 80 meter met de derde plaats. Interessant was de 3000 meter, waar in o.m. de Limburger Lataster en de Zeeuw Harting het moesten opnemen tegen Slijkhuis. De pezige Trekvogel man had echter zo'n prima dag en hij had zijn spieren zo goed gesmeerd, dat de Slijkhuis-machine veel te snel voor de anderen was. Harting liep een verstandige en tegelijkertijd dappere race. Hij eindigde op de tweede plaats met 8 min. 41.6 sec. (Slykhui's tijd was 8 min. 32.2 sec.) Lataster die in soepele tred achter deed bij Harting, kwam ver achter, maar werkte zich met 8 min. 44.6 sec. nog op naar de derde plaats. De 800 m. bracht een overwinning voor de internationale Zweedse school. Aberg bleef met 1 min 52.3 behoorlijk beneden de 2 min. Maar Knop en Kist (resp. van DOS en GAC) noteerden de beste Nederlandse tijd van dit jaar n.l. 1 min. 55.4 sec. Een complete verras^ng was het dat de militaire kampioen v. d. Hoeven op de 110 m. horden de nationale kam pioen Jan Zwaan zijn rug liet zien in 15.4 sec. en dat Scholten van AV '45 de 200 m. won in 22.2 sec. IJET is niet de enige onderscheiding geweest, die Fanny Blankers-Koen heeft gekregen, want een paar 1,11. voordat zij naar de Koningin (die met Prins Bernhard en de prinsesjes Bea trix en Irene de Olympische dag bij woonde), geleid werd, ontving Fanny BlankersKoen uit handen van Prins Bernhard de gouden ere-penning van het N.O.C. Eenzelfde zeldzame onder scheiding kreeg Karei Lotsy van de Prins, die ere-voorzitter van het N.O.C. is. De belangstelling van de'Koninklijke familie gan de Olympische dag haa niet alleen ten doel 't uitreiken van on derscheidingen, maar was ook nog voor iets anders. Want prins Bernhard deed immers mee aan het grote springcon cours. De prins heeft de laatste tijd met zijn paard „The Priest" opval lende resultaten weten te behalen. En thans kwam hij uit tussen de beste rui ters van ons land. Onder ademloze spanning en onder veel Oh's stuurde de prins zijn slanke paard over de meeste hindernissen. Maar toen het paard bij een hindernis een vergissing maakte en zulks de prins 4 strafpunten kostte, gingen er spijtige ah's door het stadion. Het parcours werd foutloos afgelegd door maj. baron van Lynden, de heer D. Gelderman, ritmeester W. Bischoff van Heemskerck. FANNY-FOUKJE. Ht stadion kreeg overigens een aar- j dig menu voorgeschoteld. De grote pen van de zweep bleek te kennen. Een' confrater van hem had dergelij ke eigenschappen ook reeds de avond tevoren bij het kampvuur gedemon streerd! De slotzitting werd door diocesaan commissaris J. Ruygers benut om nog even in de historie te duiken en het prille moelijke begin der beweging te verhalen. Speciaal prees hij de vooruitziende blik van Mgr Hopmans, ,,die terwijl andere bisschoppen nog aarzelden, di rect de verkennersbeweging stimu leerde" Uit dankbaarheid werd aan Mgr door een deputatie van dc Koem poelan het dankbaaheidsinsigne aan geboden, vergezeld van een fraaie oorkonde. Ook aan de heer en mevrouw Mon- tens, die steeds hun terreinen aan de verkenners afstonden, werd dit in signe overhandigd. Gabrie! Smit be toogde het nut van de verkennerij, juist in dit tijdsbestel. En het was tenslotte mod. Plas- schaert enthousiast veiwelkomd na zijn ziekte die al het besprokene onder het Lof nog eens samenvatte in een vurige bede om die liefde in de beweging, die het uitgangspunt was van de pioniers een woord-in-oude- stiji, dat deze kompoelan, die o. m. door hoofdaalmoezenier Verhoeven en hoofdverkenner baron van Voorst tot Voost werd bijgewoond, op passende wijze besloot. GEEN HOOFDSCHOTEL. yHat de hoofdschotel had moeten vormen, is niet de hoofdschotel geworden. De wedstrijd van de Neder landse bondsploeg tegen de Zwitserse voetbalploeg is nu niet direct je-dat geworden. De Nederlandse heren ble ken aardig voetbalmoe en vandaar dan ook, dat zij zonder groot enthou siasme bun kunsten hebben laten zien. Zeker, zij hebben royaal gewonnen met 40. Maar dan moet men toch niet vergeten, dat de lieden uit het Alpenland nu niet direct het buskruit hadden uigevonden. Want echt intelli gent voetbal hebben wij niet van hen gezien, behoudens dan tijdens een Zwitsers kwartiertje na de rust, toen de Nederlanders meer liefhebberij schenen te hebben om de kleedkamers weer op te zoeken, dan zich moe te maken met de bal. In het Nederlandse elftal klopte het helemaal niet. Van Roessel deed wel het nodige, maar hij had al bitter wei nig steun aan Schaap, die ruimschoots schaap-achtig deed. en aan Timmer mans. die een lelijke deuk in zijn repu tatie timmerde door Wilkes-achtig in dividualistisch te willen gaan doen. De laatste knaap maakte twee doelpunten voor de rust, maar het waren echt twee" prutsdoelpunten, gefabriekt met behulp van de stuntelige Zwitserse achterhoe de. Neen. dan was het doelpunt, waar mee van Roessel na 20 min. de doel- puntenreeks opende, heel wat fraaier. Het was een puike kopbal na een ver rassend goede combinatie met Clavan.% In de Nederlandse middenlinie liep van Stoffelen alsmaar naar zijn adem en vorm' te zoeken en als Terlouw ach ter niet regelmatig wat erg potig was opgetreden, zouden zijn backs Everse en Kraus geen raad hebben geweten. Prettig was het de betrouwbaarheid van Saris in het doel te zien. Veel las tige dingen heeft hij niet te doen gehad, maar de malen, waarop een ernstig beroep op zijn kwaliteiten ge daan moest worden, weifelde hij geen moment. En als we nu nog vertellen, dat de rust inging met 3—0 en dat daarna Schaap plotseling even wakker werd en met een ferm schot voor 4—0 zorgde, wel dan geloven wij dat wij al les verteld hebben wat er over deze voetbalwedstrijd te vertellen valt. SPRINT-ARMOEDE. 70 tussen neus en lippen door kregen wij ook wat gymnastiek te bewon deren. Het was allemaal wel niet feil loos, maar toch wel boeiend. Niet het minst de rhytmische oefeningen met hoepels van KNGV-meiskes, die een dankbaar applaus kregen, omdat zij een der meest fleurige „gangen" van het menu waren. Amateur-fietsers gaven ook al acte de presence. En daarbij is weer eens gebleken hoe sprint-arm ons land toch eigenlijk is. Want de ruim 40-jarige Bernard Leene (U weet nog wel de lachende Hagenaar, die al heel wat jaren geleden triomfen oogstte), won als het ware met één been van de hope des vaderlands. En ofschoon de 24 amateurs bij de klassementwedstrijd over 6 k.m. heel erg hun best aedtn er wat van te maken, was het toch allemaal maar erg amateuristisch, zo dat de Amsterdammer Kunst met de overwinning nu niet direct een fiere borst mag gaan opzetten. JJET ZOEKEN naar het wrak van de verongelukte Constellation, waaraan ook werd deelgenomen door Appi Plesman, broer van de veron gelukte piloot en vertegenwoordiger van de KLM in Milaan, is onvermoeid voortgezet, maar tot nutoe met geen ander resultaat, dan dat drie duikers een deel van de vleugel hebben ge vonden. De stevige bries bemoeilijkt het werk aanzienlijk. De Nederlandse gezant te Rome, graaf van Bylandt, heeft een kort be zoek gebracht aan de plaats van de ramp en voerde besprekingen met de functionarissen, die het onderzoek naar restanten van het wrak instel len. Een Italiaans-Nederlandse commis sie is intussen bezig de verklaringen van honderden ooggetuigen te schif ten. Bij vrijwel elk pak bagage, dat gevonden werd, trof men een foto album en kleine geschenkjes uit Indië voor uitdeling in het vaderland aan. Behalve de schoolrapporten van de kinderen van mevr. Esser vond men ook een ingelijste brief, waarin be schreven staat, hoe de echtgenoot van mevr. Esser. die bij de Marine was, drie jaar geleden de dood vond. Van de slachtoffers zijn intussen nog vier Egyptenaren geïdentificeerd. Aanwijzingen omtrent de toedracht van de ramp zijn nog niet verkregen maar de gedachte, dat zich brand aan boord van de Roermond heeft voorge daan. moet onwaarschijnlijk worden geacht. Het dodenhuis, waarin zich de stof felijke resten der slachtoffers bevin den. is gisteren voor het publiek open gesteld. Vissers en andere burgers van Bari. liepen in stilte langs de doodkisten. Ze bedekten de kisten met vele bloemen.

de Stem | 1949 | | pagina 1