Aartsbisschop gevangene in eigen paleis Onze jongens in Indonesië) Stille Omgang Na 1 uur zwemmen gered Zaken doen op z'n Amerikaans Na Kardinaal Mindszenty thans Mgr.Beran Naaste medewerkers van Mgr. Beranl werden door communistische politie gearresteerd na overval met stenguns Oostburg tegen de R. K Pers J J Sleutels werden opgeëist Aanhoudend koud DE£E, Studenten slaags in Warschau Veel geschreeuw en weinig wol Tegen belemmering van nieuws-voorziening Zij gaven hun leven in Indonesië Angstig avontuur van twee jeugdige zeilers uit Bergen op Zoom „De Waarheid" in de verkiezingsstrijd Uit de Russische Beer-put Ik ben realistisch aan de optimistische kant Zondag 19 Juni VIJFDE JAARGANG No. 1409 ote rer- ing- 0 en, die m vol- R STEEN zéér moei- ge wester- eler met hof- Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandta Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts. C. J. v. Hootegem. A E. Langenhorst, Mr. Dr. A. J. J. M Mes, Mr. HBB.de Rechter. Hoofd redacteur- J. J. H. A. Bruna Abonnements prijs bij vooruitbetaling f 3.90 per kwartaal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek no. 278841 Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 18 JUNI 1949 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintjewordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 75. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) r\E STRIJD van de communistische regering van Praag tegen de Katholieke Kerk en tegen de persoon van Mgr. Beran, Aartsbisschop van Praag, nadert zijn beslis sende eindphase. Volgens berichten, die het Vaticaan van verschilllende zijden hebben bereikt, zijn de laatste dagen ongewone maatregelen bij het aartsbisschoppelijk paleis genomen. Hoewel nog geen officiële bevestiging daarvan is ontvangen, geven deze eerste berichten aan, dat het aartsbisschoppelijk paleis de laatste dagen dooor communistische politie met stenguns gewapend wordt bewaakt. Alle toegangen tot het paleis zijn afgesloten. Terecht maakt het Vaticaan zich dan ook ongerust. yAST STAAT, dat Woensdag een bijeenkomst van het gehele Tsje chische episcopaat in het paleis is gehouden. Onmiddellijk na afloop van deze bisschoppenconferentie, drongen troepen van de communis tische politie het paleis van de aarts bisschop binnen en eisten van Mgr. Beran overhandiging van de sleutels van de aartsbisschoppelijke kansela rij. Nadat Mgr. Beran deze had ge- DOOR BRAND IS IN GRONINGEN e engroot meubelmagazijn totaal ven- woest. MEER DAN 200.000 BELGISCHE ambtenaren hebben gisteren 1 uur het werk neergelegd om te protesteren te gen de houding van de regering met betrekking tot het vacantiegeld dat thans 500 fr. bedraagt. De treinen ston den zelfs een uur stil. De ambtenaren wensen een vierde gedeelte van hun maandsalaris als vacantiegeld. TVfET GROOT ENTHOUSIASME is het Koninklijk Echtpaar, dat gis teren een officiëel bezoek bracht aan Utrecht, door de bevolking ontvangen Overal wapperden vlaggen en op vele plaatsen waren versieringen aange bracht. Koningin Juliana bezocht ook het militaire hospita'al, waar in Indone sië gewonde militairen verpleegd worden. De Vorstin onderhield zich met verscheidene patiënten. Op de foto de Vorstin in de ziekenzaal. 38.000 GRIEKSE AMBTENAREN ZIJN in staking gegaan. Zij eisen meer loon. HET COLLEGE van algemeen bestuur van Curacao heeft ontslag ingediend. Gouverneur Peters, die, in verband met de interimregeling van plan was naar Nederland te gaan, heeft van zijn voornemen voorlopig afge zien als gevolg -van de politieke ver wikkelingen. VIJFTIEN hoge ambtenaren van de prefectuur van Versailles zijn ontsla gen wegens deelneming aan de amb- tenarenstaking. HET M.S. „ORANJE" WORDT Woensdag 22 Juni uit Batavia in Am sterdam verwacht. Aan boord bevinden zich 800 passagiers. HET TROEPENSCHIP „Waterman", wordt Zondag in de morgenuren te Rotterdam verwacht. Aan boord be vinden zich 2-10 R.I., de 3e genie- veldcomp. en een aantal militairen, die om persoonlijke redenen repatri ëren. De ontscheping begint om ne gen uur. POSITIES DER TROEPENSCHEPEN: „Waterman" passeee-de 17-6 Friester- re: „Willem Ruys" 17-6 1.35 van Ba tavia te Rotterdam; „Zuiderkruis" 16-5 van Aden. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewol king, maar overwegend droog weer. In het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige, ove rigens matige wind tussen West en Noord. Aanhoudend koud. Heden: zon onder 21,03 uur. Zondag: zon op 4,19 uur en onder 21.03 uur. Maan op 1.09 uur en onder 13,37 uur. Maandag: zon op 4.19 uur en maan op 1,18 uur. geven stelde de politie een gedetail leerd onderzoek in. Twee personen uit de naaste omge ving van de aartsbisschop werden ge arresteerd. (Sommige berichten spre ken van drie gearresteerden, onder wie zich ook de secretaris van Mgr. Beran zou bevinden). SLACHTOFFER VAN TYRANNIE. TL QUOTIDIANO, het Romeinse Ka tholieke dagblad, schrijft over deze nieuwe schending van de vrij heid van godsdienst, dat de aartsbis schop thans een gevangene is in zijn eigen paleis. Ook is hij thans het slachtoffer van de communistische tyrannie. En het blad vervolgt: „De officiële instanties in Praag hebben altijd verklaard, dat zij geen nationale kerk willen stichten, doch zo vervolgt het blad, van 1945 af, toen de communistische regering aan de macht kwam, hebben zij niets an ders getracht dan om de Katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije van de Plaatsbekleder op aarde los te scheuren". COLLABORATIE vrijheldshelepimering van de 60-jarige Mgr. Beran is het logi sche gevolg van de van het begin van het bewind af gevolgde gedragslijn van de communistische regering. Stap voor stap gingen de communisten en hun handlangers verder. Onmiddel lijk nadat de Duitse troepen Tsjecho- Slowakije door de geallieerde opmars moesten verlaten, begon een bepaalde groep Tsjecho-Slowaakse communis ten hun campagne tegen de Katho lieke Kerk, die door hen van colla boratie werd beschuldigd. De benoeming van Mgr. Beran tot aartsbisschop van Praag was wel de beste logenstraffing van deze ve nijnige aantijging. Mgr. Beran heeft toch jarenlang in Duitse concentra tiekampen doorgebracht. In 1943 werd hij, toen hij nog president was van het groot-seminarie te Praag, waar hij eveneens theologie doceerde, door de Gestapo aange houden en overgebracht naar de beruchte St. Pancras-gevangenis en vandaar naar Terezin en Dachau. Om zijn pratriottisch gedrag werd hij door President Benesj, kort na zijn benoeming tot aartsbisschop ver eerd met het oorlogskruis en de orde van de militaire verdienste. Het eerst en het krachtigst heeft hij van zich doen spreken, toen in het parlement een wetsvoorstel werd ingediend om de scholen te nationali- resen Herderlijke brieven aan de gees telijkheid en gelovigen, correspon denties met de hoogste staatsleiding en vooral met Cepicka, minister van Eredienst, volgden elkaar in steeds kortere tijdsruimten op. De kroon werd op het werk gezet door een grandioze betoging in de zomer van 1947 te Praag, waarvan de toenmalige minister van Onder wijs Stransky zelf getuigde, dat het de eerste manifestatie van zulk een omvang was, die te Praag ooit was voorgekomen. REEDS LANG VERWACHT. Deze nieuwe stap van de commu nistische regering werd ook reeds lang door Mgr. Beran verwacht, want geruimen tijd geleden heeft hij zijn gelovigen verwittigd, dat hij weinig hoop had nog lange tijd op vrije voe ten te blijven. Nog is Mgr. Beran in zijn paleis; wanneer zal hij het lot van Kardi naal Mindszenty moeten ondergaan? PROTEST VAN MGR. BERAN. TAE aartsbisschop heeft 'n protest- schrijven tot de regering gericht tegen de gewelddadige bezetting van de lokalen der aartsbisschoppelijke ad ministratie. Die lokalen, zo verklaart hij, werden bezet zonder enig bevel schrift, onder voorwendsel, dat een anti-nationale proclamatie zou zijn verspreid". „Iedvte bisschop heeft het recht, zo zegt hij verder zijn onderge schikten om een verklaring van trouw en gehoorzaamheid te verzoeken, tel kens wanneer hij zulks nuttig acht. Dit is niet in strijd met de principes van het volksdemocratische regiem, want deze verklaringen worden ook door de staat geëist". TRIEST DOCUMENT. ■V/A dit alles kunnen wij slechts ken- nis nemen van wat Ass. Press meldt, dat te Praag is opgericht: een „Groep van Pv holieken van actie tegen het Kapitalisme", een groep, welke de opdracht heeft om de re gering te steunen in haar strijd „te gen het Vaticaan en de huidige ker kelijke hiërarchie". Honderd-achttien priesters zouden hun handtekening hebben gezet onder de program-ver klaring van deze beweging, die welis waar tegen hetVaticaan en tegen het kapitalisme strijdt, doch zich yEEL heeft dit evenwel niet gehol pen, de wet op de nationalisatie van de scholen kwam er toch door. Toch heeft de houding van de aarts bisschop indruk gemaakt op de com munistische kabinetsleden, want Cef picka besloot de toepassing van de wet maar liefst nog een jaar uit te stellen. Naast de wrijving rond het school- vraagstuk heeft het conflict Beran- Plojhar de spanning in de Tsjechi sche Katholieke kringen gaande ge houden. Plojhar is de door Mgr. Beran gesuspendeerde priester, die ondanks het uitdrukkelijke verbod van het episcopaat zich candidaat liet stellen voor de verkiezingen en de portefeuille aanvaardde van volksgezondheid in het kabinet van Gottwald. Processie met stenen en flessen bekogeld rpiJDENS de gebruikelijke „corpus christi" processies is te War schau een straatgevecht ontstaan tus sen Rooms-Katholieken en commu nistische studenten. De studenten trachtten een katholieke processie, waarin priesters en kloosterzusters voorop liepen, te verstoren en met stenen en flessen te gooien en met hun gejoel de kerkelijke gezangen te overstemmen. Later begaf zich een groep katholieken naar het studen tenhuis, waar zij de verantwoordelijke studenten met stenen bekogelden, tot dat de politie tussenbeide kwam. De Parijse conferentie TN VERBAND met de conferentie der ministers van Buitenlandse Za ken der bij het Pact van Brussel aan gesloten landen (deze conferentie duurt 2 dagen) heeft gisteren geen bijeenkomst te Parijs plaats gehad. Maar Zondag gaan de besprekingen over Duitsland en Oostenrijk in het Paleis Rose verder, zij het in 't ge heim. Maandag zal er een open zit ting worden gehouden en dit zal dan denkelijk de laatste zijn. In een officiële verklaring wordt o. m. gezegd: 1. Dat de geheime zitting van Zon dag gewijd zal zijn aan een poging om een definitieve overeenkomst te bereiken over de punten, die Donder dagavond onopgelost bleven; 2. Dat de voorgenomen zitting van aanstaande Zondag de laatste zal zijn waarna de overeenkomsten t.a.v. Oos tenrijk en Duitsland zullen worden bekend gemaakt; 3. Dat er nog steeds een algemene hoop op overeenstemming over beide kwesties bestaat; 4. Dat een onverwachte voortzet ting van de discussie over enkele van de betwiste punten het onmogelijk maakte de conferentie tijdig te be sluiten. Uit dit alles blijkt dus wel duide lijk, dat er nog een lange weg begaan moet worden in een korte tijd. Reden genoeg om te veronderstellen, dat de Parijse conferentie er een is met een waterhoofd. Dat wil dus zeggen: veel geschreeuw en weinig wol. TT ET internationaal congres van dag- bladdirecteuren, te Amsterdam, heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat gezien de maatregelen die in bepaalde landen worden voorbereid teneinde de vrije* nieuwsvoorziening te belemmeren, de internationale federatie van dagblad directeuren tegenover deze voorstel len ondubbelzinnig stelling neemt, evenals tegen elke daad, die belem merend zou -Werken ten opzichte van nieuwsvoorziening en nieuwsversprei- ding. trouw verklaart aan de Kerk en aan de Paus „in die argumenten, welke betrekking hebben op het geloof, de moraal en de kerkelijke discipline en op alle vraagstukken inzake het eeu wige leven van de gelovigen". „In kwesties van geloof en van mo raal erkennen wij de autoriteit der Bisschoppen en van de andere Ker kelijke OverhedenHet blijft echter te bezien, hoe men de eisen inzake het eeuwige leven kan ver zoenen met de anti-godsdienstige op voeding van de jeugd. Dit mogen de ondertekenaars (naar alle waarschijn lijkheid wel tot ondertekenen ge dwongen) vfcn dit trieste document dan aantonen. DESCHILERD met de wapens van vele landen, waar het ooit was heengevlogen landde op Schiphol de Atlas Sky Merchant. Het is een vlie gende showroom met de producten van Esso. de Standard Amerikaanse petroleum-compagnie. Direct na de landing stapten tien Amerikaanse zakenlieden van boord. AI spoedig had men de praat met de Nederlandse pers. Neen, zaken doen wij niet in Nederland, zei mr. Bed ford, de directeur, Want is dat in uw land niet verboden de wet, omdat gij Marshallhulp tript? Natuurlijk hebben wij de juiste toe dracht verteld en aangevoerd, dat wij wl zaken met het buitenland kunnen doen, mits de deviezen geen moeilijk heid veroorzaken. Dat deviezen voor een Amerikaan niet zo veel beteke nen, bleek, toen onze buurman aan de bar na een enkele consumptie een slordige paar gulden fooi achterliet. Maar al doet mr Bedford dan geen zaken in Nederland, zijn tocht door Europa is zeker niet zonder zakelijk doel. Hij wil onderhandelen met fa brikanten over zijn Atlas-producten, van olie tot vliegtuigen toe. Tussen Brussel en Kopenhagen in vond men het wel leuk, om ook „even" Holland te doen, en de jeugd uit Bunschoten te verzamelen die op Schiphol een dagje uit was en „in costuum" voor het Amerikaanse vliegtuig poseerde. De Pers moest natuurlijk binnen ko men zien, als in een complete show room, een korte rondvlucht maken. Verder ging alles even vlug: gauw de maaltijd gebruiken, dan naar een cocktail-party in Den Haag, waar men de gast ivdnsapttena de gast is van de Standard Oil; ver der reizen de heren alweer het zaken- gebied van Europa tegemoet. Deze tocht is meer dan 13000 mijl. J"JE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen, de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Serg. J. Riem uit Rotterdam. Sold. J. Tanke, uit Almelo. Korp. P. van de Lindeloof, uit Ouden bosch (N.Br.). Sold. J. van der Meer uit Monster (Z.H.). Sold. M. Jansen, uit Rotterdam. Serg. J. C. van Drongelen uit Breda. Ie luit. H. Giebel uit Amsterdam. Sold. J. Hindriks, uit Heemstede. Sold. A. P. Stoop, uit Roosendaal Sold. L. Eelman uit den Helder. Sold. M. Bruins uit Zwolle. Wachtmeester G. van Tongeren, uit Valkenswaard. Serg. K. Mol- lema uit Ulrum. Sold. F. van de Wouw uit Tilburg. Sold. W. En gelen uit Tilburg. Wachtmeester H. Bak uit Rotterdam. Sold. W. Cillessen uit Groesbeek. Sold. H. Levy uit Wassenaar. Sold. M. Ri chard uit Zutfen. Kon. Ned.-Ind. Leger: Serg. maj. Siahaya. Sold. Soe- tojo. Sold. Diaz. Sold. Poluan. allen uit Indonesië. Sold. A. Ka reis uit 's-Gravenhage. Serg. A. Willemse en Sold. Maroep, bei den uit Indonesië. Onder: Korp. Piet van Bragt, Kerkstraat, 23, Dongen blaast even uit voor zijn keuken in Semarang. Boven: Kees van de Borst, Klappenberg D 8 te Etten, Frits Hamers, Oude Molen. Fijnaart Wim Aarts uit Princenhage en een (ons) on bekende vriend uit Bandung. Onder: Adrianus van Dijk (rechts), Kozijnenhoek Ruc- phen, zag in zyn woon plaats alleen maar zand. Hier dobbert ie op de In dische zeeën op weg naar Madoera. Boven: By aankomst van üe „Waterman" in Surabaja (van 1. n. r.}: J. Sponselle en J. Broeckaert beiden uit Klooster- zande, A. Arens uit Ossenisse en H. van Pammelen uit Lams- waarde. T?EN NAAR AVONTUUR hebben twee jongelui in het Krabbegat beleefd. Vanuit Bergen op Zoom zijn Dins dag de 21-jarige W. Loggers uit de Zandstraat te Bergen op Zoom en zijn 20-jarige logé K. Engel uit Twelio. met het ijzeren zeilbootje „Indiaan" dat toebehoorde aan de broer van de eerste, voor een tocht van een paar dagen door de Zeeuwse wateren ver trokken. Toen zij onvoorzichtig genoeg bij Brouwershaven buitenom wilden gaan, liep het scheepje op de zandplaat „De Banjaard" bij de vuurtoren te Haamstede. Het scheepje liep spoedig vol en ging zinken. En in angstnood konden de twee jongelui niets anders doen dan zich vastgrijpen aan de mast, die echter dra brak en het scheepje verdween geheel onder water. De jongelui waren dus gedwongen te trachten door de hevige golfslag heen zwemmend de wal te berei ken. Bijna een uur lang hebben zy in het water geworsteld, maar bereikten zij eindelijk uitgeput het strand te Burgsluis, gemeente Haam- j stede. REDDINGSBOTEN EROP UIT T?EN hunner had onderweg kramp gekregen, maar dapper doorge zet. Hij had echter zoveel water bin nengekregen, dat hij er nogal slecht aan toe was. Een inwoner van Haam stede, de heer Landegent, vond de uitgeputte jongelui op het strand. Hij nam hen mee naar huis en voorzag hen van droge kleding. De lichtwater op de vuurtoren zag het ongeluk op zee gebeuren. Hij waarschuwde onmiddellijk de red dingsboot „Blankenheim" die in Vee- re is gestationneerd. Ook de motor viet van de heer van Est te Burg- sluis voer uit om te trachten de dren kelingen te redden. Beide boten keer den echter onverrichterzake terug. Naderhand bleek eerst dat de jon gelui heelhuids „gestrand" waren. Beiden vertoeven zij nog in het zie kenhuis te Haamstede. Minister van Maarseveen: jyrlJN REIS heeft geen andere be doeling, dan mij te oriënteren over de toestand in de Oost. Ik blijf twee en een halve week weg. Ik zou wel langer willen, doch dat is niet mogelijk in verband met de aanstaan de Ronde Tafel Conferentie en de voorbereidende werkzaamheden. Zo zei gisteren minister van Maar seveen van Overzeese Gebiedsdelen, voordat hij per'vliegtuig naar Batavia vertrok. Kunt U iets naders zeggen over de wrijving, die er zou bestaan tussen de groepen van Sjarifuddin, Sukarno en Malakka? „Dit moet u hen zelf vragen" was het antwoord van de minister. „Ik ga juis naar de Oost om mij van alles op de hoogte te stellen". „Denkt U, dat het republikeinse gezag groot genoeg is om tot sta king van de vijandleijkheden te ko men?" „Ik ben noch te pessimistisch noch te pessimistisch, ik ben realistisch aan de optimistische kant" zei de minister. In „De vrije pers" te Surabaja heeft gestaan, dat de Nederlandse rege ring misschien wel bereid zou zijn, de Ronde Tafel Conferentie te laten doorgaan zelfs als de order „staakt het vuren" niet geheel bevredigend werd nageleefd. Hiernaar gevraagd antwoordde minister van Maarseven: „Wij zijn realistisch. Ik kan niet aan nemen dat dit 't standpunt van de re gering zou zijn Het zou niet wel aangaan, te confereren als het schie ten voortgang vindt". [VTORGEN zullen ze dus weer trek ken door de straten van oud-Breda, op dat ongewone vroege uur, die dui zenden uit Breda en uit de verre om trek. Weer zullen er duizenden zijn, die de oude traditie voortzetten willen. En op dat getal afgaande, is er ogenschijn lijk niets veranderd bij onze mensen. Maar beinvloed door de massale deelname van ieder jaar, mogen wij ons geen rad voor de ogen draaien en denken, dat er in al die jaren bij ons volk niets is veranderd. Ach, gij weet beter; en die niet ziende blind is, kan het telkens opnieuw constateren, dat de oorlog en niet minder de na-oor- logse jaren 'n verandering hebben te weeg gebracht ook op godsdienstig gebied. Vurige zielen zijn minder vu rig, zelfs lauw geworden; en vele ve le lauwe zielen zijn steeds verder en verder af gaan staan van de Liefde bron. van Jezus Eucharisticus. Nee, neemt niet als maatstaf van uw be oordeling het grote aantal ommegan- gers van ieder jaar. maar gaat op een door-de-weekse dag 's morgens eens zien in de kerk en telt de en kelingen, voor wie de liefde van Chris tus nog zo luid spreekt, dat zij er de kracht in vinden hun kleine moeilijk heden. hun traagheid en gemakzucht te overwinnen en te komen naar het goddelijk Liefde-offer. Of telt het aantal, die de tijd kunnen vinden om Jezus een bezoekje te brengen bij 't lof of op een aanbiddingsdag. En spreekt 't niet voor zich, dat 't getal Mis-verzuimen op Zondag en 't aantal niet-Pasen houders nog steeds eerder toe dan afneemt. Ach, die het wil zien, moet jammerlijk constateren dat een verslapping en vervlakking als 'n olievlek uitvloeit over het godsdien stige leven van de laatste jaren, met de droevige gevolgen vandien. Is het dan wonder, dat onze bis schop, Mgr Hopmans, in zijn vaderlij ke bezorgdheid als algemene inten tie voor deze Stille Omgang opgeeft: Bidden, dat onze gelovigen mogen be hoed blijven voor verslapping in de godsdienst, trouw de H. Mis op de Zondagen en verplichte feestdagen mo gen bijwonen en hun Paasplicht mo gen vervullen. Met deze gewichtige intentie voor ogen, mag het wel overbodig heten u nog te moeten aansporen tot deelna me aan de bedetocht van morgen; en voor katholiek Breda bovendien tot bijwoning van het plechtig openings lof vanavond om 8 uur en het ponti ficaal sluitings-lof morgenavond om zeven uur. Zeker, komt gerust met uw eigen intenties, komt de Eucharistische God vragen voor uzelf en uw dierbaren, maar vergeten wij toch niet met onze bisschop tot Jezus in Zijn H. Sacra ment te bidden en te smeken voor het wederopleven van het godsdien stige leven; dat het volk zich weer mag getrokken gevoelen tot Jezus in Zijn Liefde-Sacrament. Onderstreept uw gebed met de klei ne offertjes, die met de Stille Om gang van u worden gevraagd: het of fertje van absoluut stilzwijgen tijdens de tocht; het ordelijk, vier aan vier, kalm voortgaan, ook al zouden er door omstandigheden openingen zijn ont staan. Blijft kalm gaan, en ontsticht anderen niet met uw lopen enhollen. Eerbied in uw houding, eerbied in uw gaan. eerbied in alles, het zijn kleine offertjes, die in onze zelfbe heersing van ons gevraagd worden, maar die aan ons gebed een grote kracht kunnen geven. Dat ieder voor zich meewerke om deze 30e Stille Omgang te doen sla gen. Slagen, niet alleen in het grote aantal deelnemers, maar slagen in zijn gevolgen voor ons eigen zieleheil en dat van vele anderen. C. DE BEER Moderator. de gemeenteraadszitting van Oostburg is naar aanleiding van ons artikel „Woningmisère te Oost- burg" (De Stem 4 Juni '40) besloten, ons blad uit te sluiten van alle ofii- ciëele gemeente-mededelingen en wel op voorstel van de heer Schippers (P.vd.A.). Naar aanleiding van het door de heer Schippers in deze raadszitting naar voren gebrachte merken wij op. dat in ons artikel ..Woningmisère" te Oostburg" niet positief beweerd is dat burgemeester Hoekzema anti-katholiek georiënteerd zou zijn. Alleen hebben wij tot uiting gebracht, dat bij ons en bij anderen een gegronde twijfel daar omtrent gerezen is, omdat, gezien de buitengewone omstandigheden waarin het katholiek gezin-van Pelt ten ge volge van overmacht kwam te verke ren, de letter der wet juist op dit gezin door de burgemeester en niet op an dere, die ook in overtreding waren, werd toegepast. Wanneer de raad tot uiting wil brengen dat hij zelf noch het college van B. en W. anti-katholiek is en dit gaat ons al moeilijker vallen nu men weer een argument heeft gevon den om een katholiek blad te treffen, met een maatregel die overigens voor ons gelukkig weinig betekenis heeft dan nemen wij dit gaarne aan. Daal de burgemeester ons telefonisch mede deelde, dat hij geenszins anti-katho liek is, hopen wij dat hij dat in de toekomst ook in daden zal doen blij ken en dat dergelijke gevallen als dat van van Pelt geen reden meer zullen geven om aan zijn gezindheid te twijfelen. AUDIËNTIE Z. Hgw. Ere. Mgr. Baeten zal geen audiëntie verlenen op 19, 20 en 25 unl.

de Stem | 1949 | | pagina 1